BIZIDAY: Miercuri, 25 iunie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 25 iunie 2014

  • Cosmin Moise
    Iunie 27, 2014 la ora 08:52

    E clar ca daca te iei dupa statistica lui peste toata Romania sta cu mana intinsa la marginea drumului! Sa puna statul in continuare taxe si contributii de 50% pe munca, TVA 24%, Impozit pe profit si apoi pe dividende de 16% (cumulat 29.44% din profit, basca 5.5% sanatate – daca nu esti cumva salariat, cumulat 34.94% din profit ca sa iei dividende), taxa pe „stalp” (apropo, care e valoarea de inventar a Barajului de la Vidraru????) sa nu te miri daca in curand 99.99% dintre romani vor lucra la negru sau foarte negru! Si sa faca ceva in statistica lui ponta!

    Răspunde
     
  • Ovi
    Iunie 27, 2014 la ora 00:27 Răspunde
     
  • Mariusip
    Iunie 26, 2014 la ora 22:38

    Domnule Moise,

    Inainte sa va infierbantati, va rog sa analizati bine metodologia prin care s-a ajuns la cifrele pe care le prezentati. Eu nu-mi dau seama din ce ati prezentat, o persoana ca Ciobanul Ghita unde apare? Sau hai sa luam un cetatean anonim din zona Apuseni, care are 5 vaci, pasune, vreo 3 porci, suficiente gaini, etc. si isi poate intretine familia (sotia lucreaza cu el in gospodarie). Surplusul de produse lactate e suficient de mare ca sa vinda (in afara unui circuit oficial)si sa obtina suficient de multi bani. Sau un tanar de 22 de ani care programeaza niste aplicatii Android si obtine suficient de multi bani. Inteleg ca e vorba de munca la negru, insa intrebarea este cum afla statul cati oameni muncesc la negru? Sau la gri. Sau cati sunt plecati cateva luni pe an in Germania si lucreaza in gospodarii acolo?

    Răspunde
     
  • Nico
    Iunie 26, 2014 la ora 15:46

    In ziua in care a fost semnat contractul South Stream in Viena pt. bucata de vreo 50 de km pe teritoriul Austriei, a fost invitat la telejurnalul de seara seful OMV-ului.El a zis ca nu e politician( apropo de critica adusa de EU), el trebuie sa asigure Austria cu gaze si ca oricum nu exista o alternativa mai ieftina la gazele rusesti.Si eu cred ca tot acolo o sa se ajunga , pana la urma .Pe urma ceva interesant pt. Romania , reporterul l-a intrebat de ce nu aduce de la Marea Neagra, daca tot a gasit gaz acolo .A raspuns ca inca nu se stie cat este acolo gaz, dar daca va fi destul ,o sa aduca si in Austria . Pe urma si mai interesant , i-a zis reporterul ‘Da vad ca va intelegeti foarte bine cu Gazpromul ….unde poate duce asta ?…o sa ne trezim cu Gazpromul ca actionar principal la OMV?’ La asta a raspuns ca el e doar manager , e treaba politicienilor ce fac cu pachetul de actiuni . Statul austriac are 31,50 % si niste asociati arabi -IPIC Abu Dabi au 24,90 %., deci impreuna au mai mult de 50%si nu cred ca austrieci au de gand sa vanda ….dar teoretic ar fi o surpriza cam neplacuta pentru noi , romanii…..Vrem sa ii dam afara pe geam si ne intra pe usa .

    Răspunde
     
    1. Nico
      Iunie 26, 2014 la ora 16:08

      Chiar acum citesc ca Gazprom duce tratative cu IPIC Abu Dabi pentru pachetul lor de 24,90 %…..

      Răspunde
       
  • Cosmin Moise
    Iunie 26, 2014 la ora 14:04

    Cum nu investesc? Nu investesc in studii de fezabilitate? Ce, aia nu e munca? Sa redenumesti un fisier, sa-i dai alt numar de inregistrare si sa-l listezi color – la cati bani iei merita sa fie si cartonat! Va spun, ca am facut studii pentru fotovoltaice – din 500 de pagini doar trei – repet, trei pagini aveau relevanta! Restul este gargara! Dar cum dracu sa mai spalam si noi niste bani altfel? Nu, nu la fotovoltaice, ca alea sunt platite prost ci la asa zisele autostrazi!

    Răspunde
     
  • Cris
    Iunie 26, 2014 la ora 10:48

    Daca statul roman va continua sa mentina populatia tarii in saracie si bezna, sansele sa vedem noi locuri de munca sunt ZERO.

    Daca statul roman vrea mai multe impozite si taxe sa scoata banutzul gros, sa creeze locuri de munca, nene.

    Astia care ne conduc vor doar sa incaseze, nu vor sa investeasca. Cine mai pune botul?

    Răspunde
     
  • Cris
    Iunie 26, 2014 la ora 10:41

    Statul roman, in sine, este o persoana care sta degeaba, asistata social de contribuabilii care platesc taxe si impozite.

    Pentru ca statul roman colecteaza taxe trebuie sa puna mana, la modul cel mai serios posibil, sa deblocheze economia si sa creeze joburi REALE platite la salariul mediu pe economie. SI nu putine, ci multe, cu zecile de mii.

    Este singura solutie. Altfel statul roman sa se duca si sa ne lase.

    Răspunde
     
  • Ion
    Iunie 26, 2014 la ora 10:22

    Totusi din ce traiesc acesti 5 milioane de oameni, cum reusesc?

    Răspunde
     
    1. Cris
      Iunie 26, 2014 la ora 10:36

      Fac munci casnice pe langa cei care sunt inca salariati. Salariatii muncesc cate 12 ore pe un salariu orar de mizerie si au nevoie de cineva care sa se ocupe de restul… Asta fac cei care nu apar ca activi in statistica lui Moise.

      Apoi, mai sunt oameni care se ocupa, traditional, cu agricultura la tara. Ei nu ar trebui sa apara ca „neocupati” daca, prin activitatea agricola pe care o desfasoara, castiga cel putin salariul minim pe econmie – numai ca statul roman nu are astfel de criterii. Pentru statul roman, aia care cultiva gradina si cresc animale, pentru consum propriu, sunt oameni care nu exista in economie.

      Răspunde
       
  • Mihail Dragotoiu
    Iunie 26, 2014 la ora 09:20

    E adevărat cu cele câteva milioane care stau degeaba acasă, la televizor. Sunt multe persoane indolente care nu își caută un loc de munca. La fel de adevărat este si faptul ca nici statul nu oferă prea multe alternative sau politici prin care sa crească numărul locurilor de munca in economie. O modalitate ar fi investițiile publice, insa acestea sunt din ce in ce mai mici, din păcate.

    Răspunde
     
    1. Cris
      Iunie 26, 2014 la ora 10:38

      Statul roman nu face absolut nimic pentru a da vreo sansa celor care nu au de munca.

      ABSOLUT NIMIC. Nici macar reduceri de taxe.

      Răspunde
       
    2. indolent
      Iunie 26, 2014 la ora 11:02

      Nici nu-ti dai seama cat de usor ajungi indolent la 50 de ani, chiar cu studii superioare facute la stat. Si nici de bodyguard nu mai esti bun. Stai pe aproape ! Mai vorbim peste cativa ani…

      Răspunde
       
  • alexa
    Iunie 26, 2014 la ora 01:10

    Moise sint si eu in categoria celor care apar ca stau degeaba. Motivul?Am bani si idei de afaceri insa imi displace profund jecmanirea pe care o face statul la adresa oricui incepe o afacere.Sclavul altuia nu mai vreau sa fiu,dar nici al statului….Ma intelegi?
    Ce bataie de cap si umilinte cu birocratia de la noi ca sa imi fac firma si apoi sa muncesc pt stat cel putin jumatate de an……Nu draga,nu aleg asta.Prefer sa citesc,sa ma plimb,sa merg in excursii,sa joc sah,sa imi iubesc nevasta, sa ajut pe altii mai nevoiasi,etc….intr-un cuvant imi traiesc viata ca om liber si sa imi cheltui banii in liniste.Gresesc cumva?Cred ca nu.E alegerea mea….Ma bucur ca sint 5 mil de oameni in situatia mea,sau macar nu mai vor sa fie sclavii unui sistem idiot si inuman….

    Răspunde
     
    1. Cris
      Iunie 26, 2014 la ora 10:39

      BRAVO!

      Bine ai venit in clubul numeros al oamenilor care nu vor sa plateasca niciun leu drept taxe si impozite statului roman!

      Felicitari pentru aceasta optiune!

      Răspunde
       
      1. vasi
        Iunie 26, 2014 la ora 11:26

        @ cris: omul se plange ca nu mai vrea sa fie sclavul nimanui (nici al ststului) asta inseamna ca a facut bani muncind, bani care au fost taxati de srat! Daca acum are niste rezerve din care isi permite sa traiasca fara sa munceasca nu inseamna ca nu e taxat: plateste TVA, accize, impoziite pe casa, masina, etc. S-a inteles?

        Răspunde
         
  • Daniel
    Iunie 25, 2014 la ora 23:40

    Eu nu inteleg chestia asta cu UE si Sud Strem!
    Pe o parte UE se opune si cere o politica unitara fata de Rusia,pe partea cealalta cele mai puternice tari UE, Germania si Franta,dupa care si Italia ca sa nu mai numim Austria care e si ea in uniune, fac parte din proiect! Nu inteleg nimic! Imi pare o contradictie intre actiuni si declaratii!
    Cred ca astfel de situatii ar trebui sa dea si mai multa importanta exploatarilor de gaze de sist atat in Romania cat si in restul Europei.
    Moise,pe harta prezentata la aceasta stire conducta trece prin Romania in timp ce tu spui ca Romania va fi ocolita de conducta.Pe urma spui ca va trece prin Serbia dar pe harta conducta o ia din Bulgaria prin Grecia catre Italia ocolind Serbia.Cred ca e o greseala pe acolo pe undeva.

    Răspunde