BIZIDAY: Marţi, 17 iunie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 17 iunie 2014

  • Cosmin din Craiova
    Iunie 20, 2014 la ora 16:17

    Gurane, tu vazut cuc sa cloceasca sau tigan sa munceasa?

    Răspunde
     
  • Stelian
    Iunie 20, 2014 la ora 00:52

    Nu sunt de acord cu tine, ca s-ar fi abatut un val xenofob asupra romanilor imprastiati prin Europa. Eu traiesc in UK si nu simt deloc asa ceva. Si nici unul dintre prietenii mei de aici nu se confrunta cu asa ceva. Oamenii intodeauna au fost furiosi pe cei care fura, pe cei care talharesc, violeaza, omoara… Acestia vor infrunta furia oamenilor, indiferent de nationalitate. Incerc sa inteleg, dar nu reusesc, de ce spui „asupra romanilor”, ca romanii aflati in alte tari sa se teama si nu spui „asupra hotilor, talharilor, criminalilor si cersetorilor”, ca sa se teama numai cei ce fac aceste fapte. Aceasta furie o avem si noi romanii, nu numai vesticii. Aduti aminte de toate satele unde locuitorii au dat foc caselor tiganilor si i-au alungat de acolo. Nu a fost nici o actiune xenofoba nici la noi, asa cum nu este nici in Europa. I-au batut si gonit din sate pentru faptele lor, nu pentru culoarea pielii sau a ochilor. Intradevar cu cersetoria este mai delicata si tine numai unde autoritatile sunt tolerante. Crezi ca le-ar fi greu sa dea legi impotriva cersetoriei, dar nu ar face sa schimbe sursa dd finantare a cersetorilor, din buzunarul cetateanului, in bugetul tarii respective. Pe cati dintre cersetori crezi tu ca-i sperie 3 luni de puscarie in Norvegia. Hai sa fim seriosi. Mai de temut sunt cei care ii obliga la cersit pe multi. Deci puscaria in tarile dezvoltate, in cazul cersetorilor, va fi ca o vacanta, ca un concediu de la capii retelelor mafiote, iar intre doua ture ce crezi ca vor face? Vor cersi. Nu norvegienii cu o legislatie care sa condamne la 3 luni dr inchisoare cersetorii, vor rezolva problema asta. Buba e asa de mare ca trebuiesc facute eforturi coordonate in prinderea si inchiderea celor ce organizeaza totul. Dar Europa nu e o tara si cred ca nici nu se indura sa cheltuiasca resursele necesare unei asemenea actiuni.

    Răspunde
     
  • Stelian
    Iunie 19, 2014 la ora 22:46

    Nu inteleg de ce nu spui direct „romanii veniti in tarile europene la cersit, la furat si pentru a face alte infractiuni. De ce trebuie sa nu spui lucrurilor pe nume si sa spui doar „dar nu la munca” incluzand astfel si turistii?

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Iunie 19, 2014 la ora 20:34

    Statul roman ti-a obtinut drepturi de libera circulatie si piata muncii libera in UE, de ce nu muncesti si cersesti?
    Pentru ca nu ai o diploma ca nu ai vrut sa ergi la scoala, iar munca este grea, este pentru masini.
    Asa ca ascultati-l pe papa, donati-va avutia, si munciti in continuare pentru altii, nu va bucurati de munca voasta, donati-va avutia.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Iunie 19, 2014 la ora 20:18

    Samoila Leonida, te auzi ce spui?
    NU EXISTA saraci, ci doar puturosi.
    Stai la tara ai 3o de ani si 3 ha de pamanat, dar astepti ca statul sa-ti de-a de munca?
    Astepti ca guvernul sa-ti de-a ajutor social, dar de ce nu muncesti pamanatul care il ai sau te duci pe mosie la boier si muncesti, nu stai cu mana intinsa.
    Dar este mai usor sa gasesti 100 de prosti care sa-ti de-a 1 leu si ai 100 de lei pe zi.Adics cam 3000 pe luna, dublu fata de salariu mediu, pentru ce sa te duci la munca? Bine ca exista fraieri. Donati-va si casele pentru sinistrati.
    Va mai intreb de ce o duc bine tiganii, pentru ca le merge mintea, iar altii sunt prosti de bubuie, dar au diploma de facultate, dar il invata psihologie un tigan cu 2 clase.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Iunie 18, 2014 la ora 22:33

    EUROPENII(unii,nu toti)se prefac a nu stii care este difernta intre un roman si un tzigan(cetatean de etnie rroma).
    IAR cat priveste asa_zisa milostenie a lor(actele de caritate stradala,EXPRIMATE PRIN GESTUL DE A DA BANI LA O MANA INTINSA)nu intelg de ce nu le este amendata de o potriva?!
    DACA NU AR DA BANI LA CERSETORI, POATE AR DISPARE FENOMENUL DE CERSETORIE.
    („Adica te vaiti ca tutunul te omoara,dar fumezi tigara dupa tigara…”)

    Răspunde
     
  • Felicia
    Iunie 18, 2014 la ora 16:44

    Locuiesc in Germania si sotul meu e german. El este ferm convins (desi are un anumit grad de cultura si e foarte implicat in viata social-politica din G.) ca tiganii din R. sunt oameni exceptionali de buni si de blanzi (nu radeti!), care, din cauza romanilor rasisti, mai comit uneori fapte antisociale. Deci singurii vinovati sunt romanii. Degeaba i-am explicat de mai multe ori, cu tot cu dovezi, ca nu e chiar asa si ca romanii sunt chir mai toleranti decat ar trebui sa fie, am fost catalogata drept nazista!
    Din pacate, nemtii au o alta mentalitate (cum spuneai si tu) si nu pot intelege cum un om apt de munca poate sa cerseasca – ei cred ceea ce tiganii declara aici in diferite emisiuni TV: „Am vrut sa invat, dar ca tigan nu am avut nici o sansa; am vrut sa muncesc, dar in Romania tiganii nu sunt primiti la munca”! Deci bietii de ei nu au alta sansa decat sa invoce ceea ce a facut Hitler candva (iar nemtii se simt inca foarte responsabili) si faptul ca romanii cei rai le taie orice sansa de a duce o viata normala.
    De aceea te intreb: ai dovezi clare in ceea ce priveste „handicaparea unor copii nascuti sanatosi” pentru a putea fi folositi la cersetorie?
    Cu privire la mentalitate si pomana: am intrebat odata o tiganca cu doi copii mici ce cersea in fata Garii din Iasi de ce isi foloseste copiii la cersit si de ce nu se duce sa isi caute ceva de munca. Bineinteles ca mi-a raspuns f. obraznic iar o pereche de vreo 60 de ani, care deja se pusese bine cu Doamne-Doamne ;), a comentat: Ce are cu biata femeie? Daca nu vrea sa ii dea bani, sa o lase in pace!

    Răspunde
     
    1. Oana
      Iunie 18, 2014 la ora 17:48

      Si eu consider ca romanii sunt prea toleranti, ba chiar uneori se lasa calcati in picioare fara a avea vreo reactie.

      Răspunde
       
      1. ioan
        Iunie 19, 2014 la ora 00:58

        Afirmatia ca romanul in general este prea tolerant o consider destul de deplasata. Trebuie definit in primul rand termenul de „TOLEREANT”. Daca ma gandesc la atitudinea romanului ee rand fata de tigan/rrom, de evrei, de homosexuali si lesbiene….atunci vedem cat de xenofob, homofob, rasist si ingust la minte este romanul in contextulsecolului XXI.

        Răspunde
         
    2. un turist
      Iunie 19, 2014 la ora 10:41

      Felicia: Sint aproape de pensie si German. Am lucrat mai multi ani prin Romania dar pot sa va spun ca unde am avut de lucru erau si tzigani si inca foarte multi angajati la fabrica. Munceau bine si am si cunostinte sau prieteni cum doriti care se comportau exact ca si mine sau d-voastra. DAR sa diferentiem felul de rromi, Erau aceia cu carutele si caii,femeile cu fuste largi si inflorate care si atunci ca era comunism mergeau in Romania la cersit. Acestia sint problema–si acuma ca si inainte de caderea comunismului– ca ei nu au vrut niciodata un loc de munca stabil si bine rinduit ce aduce automat la o oarecare suparare din partea Romanilor deci la nazism cum spuneti. Personal ii aud cind trec pe linga ei cum ne injura si cum stiu Limba Romana ii intreb: De ce aceste cuvinte, si in afara de obraznicie nimic. Nu vrea sa spun ca toti sint la fel dar ajunge cu citiva ca sa aiba renume slab. Pacat numai ca si Romanii sint trasi prin noroi.

      Răspunde
       
  • Cezar
    Iunie 18, 2014 la ora 15:24

    Va dati seama ca daca pretul petrolului va sari in aer, noi vom fi daramati…la propriu. La cat au crescut taxare combustibililor in tara noastra anul asta, numai asta ne mai lipsea. Sa ajungem sa nu mai gasim niciun sortiment sub 7 lei. Dar ce stie Ponta decat taxe, taxe, taxe…..

    Răspunde
     
  • Samoila Leonida
    Iunie 18, 2014 la ora 14:24

    Cateva cuvinte despre cersetorie:

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ART. 47 Nivelul de trai
    (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică si de protectie socială, de natură să asigure cetătenilor un nivel de trai decent.
    Asa stand lucrurile, sa cerem statului sa faca ce scrie in constitutie si apoi, se poate interzice cersetoria.
    Dar……
    Trebuie sa acceptam ca fenomenul exista, ce trebuie facut, este sa se precizeze conditiile
    Concret, consider ca trebuie introdusa o ,,legitimatie de cersetor”, un document eliberat de primarii, pe baza unei anchete sociale efectuata de catre primariile localitatilor de domiciliu.
    Daca ceeace are déjà solicitantul, plus ajutorul acordat de catre stat, indifferent sub ce forma , nu depaseste valoarea ,,indicatorului social de referinta” , atunci primeste dreptul de a cersi, deci legitimatia
    Dar si pentru a cersi trebuie sa existe reglementari: localitatea in care are voie(ar trebui cea de unde primeste documentul); reguli de prezentare; programul in ore/zi, etc, locurile unde nu are voie(mijl. de transport in comun, scoli, spitale, s.a.), astfel incat si cei loviti de soarta, sa poata trai.
    Adoptarea unei astfel de masuri va scoate de pe strada pe cei care au, dar cersesc, pe cei care si-au facut din asta o metoda de imbogatire si persiflare a celor care muncesc cinstit.
    Si statul va sti mai bine care sunt si cati sunt intradevar saraci.

    Răspunde
     
  • Silviu
    Iunie 18, 2014 la ora 12:41

    Anul trecut am fost pentru prima oara in UE dupa integrare.M-am jurat ca daca o sa prind vreun tigan care imi cere bani,il snopesc in bataie,pentru ca din cauza lor toata europa ne vede cersetori.Din fericire nu am intalnit nici unul, si chiar nu m-am simtit marginalizat pe unde am fost,o sa vad anul acesta cum o sa fie.Ideea este ca din cauza ca avem niste politicieni care lasa capul plecat ori de cate ori ni se aduc injuri la adresa noastra,si nu avem niste oameni care sa puna piciorul in prag si sa zica ,, STOP, ROMANI NU SUNT TIGANI,CERSETORI,ETC, „, o sa fim calcati in picioare de fiecare data.Sa zica cineva ceva de francezi,nemti,italieni ca sunt niste inculti,sau hoti,violatori etc, i-a sa vedeti cum imediat suntem pusi la colt,deoarece noi suntem ROMANI.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Iunie 18, 2014 la ora 16:41

      Aceasta forma de victimizare ne caracterizeaza ca si popor. Adevarul este ca avem o problema cu infractionalitatea pe car e nu suntem in stare sa o gestionam (la toate nivelele). Daca intri intr-o casa fara curatenie acuzi doar femeia ca nu isi face treaba, sau te gandesti ca toata familia este asa? Poate ar trebui sa ne facem curatenie in propria ograda si atunci vom fi apreciati.

      Răspunde
       
  • Doru-M
    Iunie 18, 2014 la ora 12:24

    Domnule Guran,treaba cu muraturile ascunde un mare potential(vedeti cazul unei localitati din jud. Suceava,unde aproape toti asta fac,si fac bine!).Imi pare rau ca nu ati dezvoltat subiectul,intrind si in amanunte utile celor eventual interesati.Toate bune!

    Răspunde
     
    1. Adrian D.
      Iunie 18, 2014 la ora 20:50

      Milișăuți este acea localitate…

      Răspunde
       
  • mircea
    Iunie 18, 2014 la ora 11:58

    Pai cum sa creasca pretul petrolului? Nu se poate ca in iarna „guvernul nostru stimat” zicea ca din contra o sa scada . Ca o sa scada asa de tare incat compenseaza acciza crescuta…

    Răspunde
     
  • Octavian Capatina
    Iunie 18, 2014 la ora 10:40

    Noi adica ei, politrucii care ne conduc, nu stiu de unde vine fenomenul, sau mai corect zis de cand si cum fenomenul s-a acutizat – si prin urmare n-au cum sa propuna o SOLUTIE.
    De altfel, ESENTIAL, acesti politruci nu cunosc istoria romanilor cat decat! Ar fi fost o tragedie ca acesti politruci, care nu cunosc nimic din istoria noastra, sa fi reusit DESCENTRALIZAREA.

    Incolo nu numai ca trebuie REDUSA TAXAREA MUNCII, ci eu vad ca e UNICA solutie la problemele noastre de toate spetele.

    Răspunde