BIZIDAY: Joi, 22 mai 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 22 mai 2014

  • Un simplu angajat
    Mai 31, 2014 la ora 21:43

    Sunt petrolist de mai bine de 20 de ani si sustin actiunile initiate la PETROMAR. Nu stiu de ce dar de cand cu protestele platformistilor eu ma simt mult mai aproape de Japonia. Daca am putea aduce Japonia si in alte locatii cred ca ne putem apropia si de Europa cu salariile.

    Răspunde
     
  • Mircea
    Mai 27, 2014 la ora 02:34

    Buna seara! Am fost vara trecuta pe insula Elafonissos si pot spune ca e deosebita. Mai rar asa loc!!!

    Răspunde
     
  • Lucian
    Mai 26, 2014 la ora 19:50

    Buna ziua dle.Moise,ce program trebuie instalat pt.vizionarea inregistrarilor de situl Biziday.ro,pe tableta sau vreo aplicatie. Multumesc frumos si astept emisiunea din data26.05.2014,sa vedem cu ce noutati veniti,nu ca nu ar fi(alegerile europarlamentare de pe meleagurile mioritice si din restul europei).

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Mai 26, 2014 la ora 19:55

      Eu vad emisiunile pe telefon si pe tableta. N-a trebuit sa instalez nimic. Cred ca e vorba despre Flash Player, care vine preinstalat pe majoritatea tabletelor. Dar sunt si unele fara. Se vede foarte bine pe SeeNow, la sectiunea freezone.

      Răspunde
       
  • Stelian
    Mai 24, 2014 la ora 10:02

    Foaia pe care o aveai in mana era A4 nu A3.

    Răspunde
     
  • Doru Gorjean
    Mai 23, 2014 la ora 13:30

    Buna ziua Domnule Guran
    Referitor la informatia cu micii romanesti, acestia vor fi concurati in UE de cevapcici sarbesti, care sunt la fel ca mici romanesti si la forma si aproximativ si la gust, aici in De, un kg de Cevapcici sarbesti costa cca.5 EUR

    Răspunde
     
  • iulian
    Mai 23, 2014 la ora 10:11

    Nu inteleg de ce nu se face promovare scoli profesionale? Nu inteleg de ce pe toti care ii aud ” esti la profesionala inseamna ca esti prost de pici si esti si taran”. Trebuie facut clar parintilor care la baga lucrul asta la copii lor in cap, ca daca faci o scoala profesionala ai o paine ce manca dupa ce termini. Cu liceul terminat si daca nu ai bani sa te tina mami si tati in facultate ajungi muritor pentru ca esti NECALIFICAT si ajungi sa vinzi gogosi in centru ( nu vreau sa deranjez pe nimeni). Eu am terminat profesioanala si pana sa ma decid si sa am posibilitatea financiara sa fac o facultate, am lucrat in meseria care am invatat-o la profesionala, ( instalator) iar aceasta meseria m-a haranit si mi-a pus un ban in buzunar. Daca eram cu liceul facut, ce faceam? Cel mai bine ar fi ca scoala profesionala sa fie promovata ca nu este facuta pentru cei prosti si cei care nu au interes de scoala, exemplu sunt companiile care vin in Romania si nu gasesc mana de lucru CALIFICATA, nu cu liceul facut.

    Răspunde
     
    1. Stelica
      Mai 23, 2014 la ora 17:27

      Domnu’, facultatile publice in Romania au programe de licenta, master si doctorat GRATUITE!

      Sigur, cine are restanta, cine intra la taxa.. scoate banu’!

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Mai 24, 2014 la ora 12:16

      „…de ce nu se face promovare scoli profesionale?” _ Raspunsul este unul simplu: odata ce a fost formulata deja aceasta intrebare in spatiul public de catre un biecunoscut politician, reactia [de natura politica] a fost atat de dura incat nimeni nu mai indrazneste sa creada ca „avem nevoie de tinichigii”. Ceea ce spuneti dumneavoastra admite diverse comentarii, dar exista declaratii ale reprezentantilor unor intreprinderi care arata ca este necesara mana de lucru inalt calificata, fara a fi vorba despre absolventi de studii superioare, ci despre sudori, prelucratori prin aschiere s.a.m.d. (Nici la absolventii de invatamant superior nu stam deloc bine prin comparatie cu tarile europene, inclusiv Bulgaria.) La fel s-a intamplat cu protectia impotriva inundatiilor. Daca un politician a sesizat la un moment dat ca satenii stau la crasma cu apa sub scaune in timp ce militarii consolideaza digurile, iar lucrurile chiar asa s-au petrecut, nimeni nu mai are curaj sa spuna ca si astazi se intampla exact la fel.

      Răspunde
       
      1. tree4me
        Mai 24, 2014 la ora 17:21

        Scoala profesionala este perfecta din multe puncte de vedere, si pentu cazul meseriasului dar si in cazul universitarului (sunt o puzderie de ingineri care sunt handicapati la locul de munca pentru ca nu stiu cu ce se maninca profesia lor – nici o facultate nu te invata asa ceva si foarte rar,in zilele noastre, se intimpla ca meseriasul si seful lui sa se armonizeze). „dar exista declaratii ale reprezentantilor unor intreprinderi care arata ca este necesara mana de lucru inalt calificata” – tehnologizarea si automatizarea, spre care se tinde de niste ani buni incoace, vor elimina acesta necesitate, aproape sigur. Domeniul in care meseriile vor continua sa ramiie la mare pret sunt serviciile, deci cred ca trebuie mult discernamint in selectarea acelor meserii care sa se preteze serviciilor. Altfel se poate risca sa avem someri datorate liniilor automate de productie (chiar si in CNC sau variantele domestic/industriale de sudura). Tehnologia de etansari/conexiuni bimetalice a inceput sa elimine necesitatea laserului in suduri. Majoritatea pieselor de schimb sunt deja proiectate de asemenea maniera incit sa ai doua miini stingi si tot iti poti instala/inlocui singur ce ai in jurul casei (costul instalatorului se imparte intre industrie si consumator).
        Astazi avem studii superioare care stau pe bara, miine unele meserii… Nu toti avocatii si marinarii pot deveni politiceni, si atunci ce facem? Ii inrolam in armata sa sprijine „democratizarea” lumii?

        Răspunde
         
  • roman
    Mai 23, 2014 la ora 06:32

    stati voi linsititi cand vine vorba de mici in europa.

    nemtii din bavaria ii cunosc sub forma de cevapcici – vezi BIH.

    in regensburg la magazinele rusesti, pe langa faptul ca gasesti produse romanesti, gasesti si mici deja facuti, la sibiu cred. in zona 16 euro 500 gr.

    asa ca treaba cu exportatul micilor in europa, nimic nou sub soare…

    Răspunde
     
    1. roman
      Mai 23, 2014 la ora 06:34

      iar vizavi de laptopul de la microsoft, mare atentie ca mac pro-ul e un desktop destul de scump si performant, diferit de macbook pro.

      Răspunde
       
    2. Savu
      Mai 23, 2014 la ora 07:16

      In toata Germania se gasesc in supermarket-uri. Eu am vazut, si mancat, inca din anul 2000, cand am venit prima oara aici. Nu sunt nici atat de buni, nici plini de zgarciuri ca ACASA, dar de dor merg din cand in cand

      Răspunde
       
  • stefan
    Mai 23, 2014 la ora 06:25

    va salut! domnule Guran ,referitor la scolile profesionale am impresia ca dee fiecare data la noi se pune caruta in fata boilor.Mai exact ,stim bine ca exista adinc inradacinat sloganul nai carte nai parte,deci orice parinte vrea ca odrasla sa invete carte nu meserie.Asadar scolile profesionale sa fie facute dupa ce parintele si a dat seama de aptitudinile copilului dar nu cind acesta a terminat 8 clase ci 10 .varsta fiind mai aproape de perioada de intelegere a tanarului de 16 =17 ani,iar in cadrul acestor scoli in acelasi timp cu formarea profesionala sa termine si liceul,astfel la sfarsit ,dupa 3 ani, tanarul va avea si un liceu terminat si o calificare intr o meserie si s ar impaca si parintele cu vechea mentalitate ca doar cei fara carte ajung ……….muncitori……

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Mai 24, 2014 la ora 17:30

      Cred ca o combinatie de universitate si scoala profesionala (teorie si practica) este cea mai potrivita – am vazut ingineri care nu se sifoneaza de munca „neagra” (este drept ca sunt si de altii, dar acestia chiar ca nu pricep mare lucru), dar n-am vazut meserias care sa fie capabil sa organizeze o linie de productie conforma tuturor cerintelor.

      Răspunde
       
      1. Stelian
        Mai 24, 2014 la ora 17:59

        Poate ar fi bine de reinventat liceele industriale. Eu am terminat un astfel de liceu, cu o calificare in buzunar. Calificare care m-a ajutat foarte mult in viata. Am avut si o meserie si un bacalaureat de la 18 ani. Dar la 3 saptamani de scoala faceam o saptamana practica. Iar practica o faceam intr-o uzina, muncind la acelasi nivel cu muncitorii.

        Răspunde
         
        1. tree4me
          Mai 28, 2014 la ora 00:58

          Am avut prieteni care urmasera o asemenea filiera. Erau parc si scoli agricole. In acea perioadfa era un mare avantaj pentru cine nu avea posibilitatea sa urmeze liceul teoretic. Dintre acestia, unii reuseau la facultate altii nu – de acestia era nasol. Probabil ca pentru acestia au fost inventate, la acea vreme, scolile profesionale.
          Evolutia de acuma a sistemului, imi sugereaza, totusi, varianta „2 in 1” (pregatire teoretica si aplicatie practica performind ca un tot). Probabil ca este mai dificil, dar cerintele sunt si ele mai mari (un singur salariu este mai convenabil decit doua, cind este vorba de platit.

          Răspunde
           
  • dan
    Mai 23, 2014 la ora 00:51

    O schema simpla a legi insolventei unde poate fi consultata?

    Răspunde