BIZIDAY: Miercuri, 14 mai 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 14 mai 2014

  • io
    Mai 19, 2014 la ora 09:16

    Sa aiba circul mediatic declansat la adresa Omniasig vre-o legatura cu declaratiile privind PAID facute cu numai doua zile inainte, la Bucuresti, de catre Peter Hagen, presedintele Vienna Insurance: „Politicienii trebuie să înţeleagă că efectele unei catastrofe naturale pot fi acoperite dacă statul garantează ori piaţa internaţională de reasigurări garantează. Piaţa internaţională de reasigurări nu are nicio obligaţie să accepte un preţ stabilit politic şi acest lucru trebuie înţeles de către politicieni. Şi asta înseamnă că PAID fie are deficit fie nu se reasigură corect. Şi din acest motiv nu facem parte din PAID. Nu vrem să participăm la ceva care poate genera pierderi şi nu vrem să participăm la o organizaţie care nu este reasigurată adecvat”.
    Ce zici Moise?
    Sau e mai usor sa bati campii decat sa faci o analiza corecta a ceea ce se intampla?

    Răspunde
     
  • omar
    Mai 16, 2014 la ora 00:35

    Moise, ma asteptam ca macat tu sa poti spune cu subiect si predicat mizeria in care politrucii iresponsabili au aruncat TVR. stiu ca lucrezi la TVR dar esti printer putinii care pot scoat la iveala tot amalgamul de imposture , incompetent si frauda pe fata din banii publici. poate macar intr-o editie viitoare prezinti o viziune proprie despre ce ar insemna un plan adevaat de restructurare a TVR.

    Răspunde
     
  • ROmanul
    Mai 15, 2014 la ora 23:08

    Legat de parcari. Nu sunt din Bucuresti auzisem de parcarile de la teatru si universitate dar mereu m-am uitat dupa indicatoare si n-am vazut. Nu stiu pe unde se intra si pe unde se iese. Parchez mereu la magazinul Unirea la parking-ul de-acolo si apoi iau metroul ca sa-mi rezolv treburile. Acele parcari subterane nu sunt folosite mai ales din cauza ca nu sunt semnalizate. Cineva din provincie are sanse mici sa le gaseasca si sa le foloseasca.

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Mai 27, 2014 la ora 19:07

      Am patit o chestie similara la Salzburg.

      Răspunde
       
  • simona
    Mai 15, 2014 la ora 14:18

    e aiurea de tot!! de ce nu se mai difuzeaza la 19:00? tot timpul trebuie sa dorm pe la ora 22:30, pentru ca sunt nevoit sa merg la munca a doua zi
    cred ca trebuie sa propuneti difuzarea la o ora decenta, ora 19,00 sau 20,00

    Răspunde
     
  • Alex
    Mai 15, 2014 la ora 13:32

    Stirea cu „maretele prime si cresteri salariale” de la Dacia e o intocsicatie…ceea ce au primit angajatii Dacia anul acesta e sub ce s-a primit in anul 2013 pentru munca depusa in anul 2012…si asta in conditiile in care castigurile pe 2013 sunt net suprioare anului 2012…dar ce sa-i faci, asa e la romani – ne laudam ca am majorat cand de fapt dam mai putin comparativ cu profiturile si munca depusa…

    Răspunde
     
  • Razvan
    Mai 15, 2014 la ora 13:14

    Draga Moise,

    Felicitari pentru emisiunile tale, le urmaresc cu placere intotdeauna. Tocmai am facut o excursie prin tara, si am avut ocazia sa folosesc parcarea de la Universitate, de sub statui. Ma tem ca pretul nu mai este de 2.5 RON/ora, cum era la inaugurare. Eu am folosit-o de 3 ori intr-o saptamana, 1 zi in weekend, de fiecare data 2 din cele 3 nivele erau aproape pline, desi personal mi se pare cam scumpa. La tariful de 2.5 pe ora ar fi fost mai decenta, dar chiar si asa, mai scumpa, tot este folosita destul de mult. Sunt foarte dezamagit in schimb ca in zilele noastre, se poate inaugura o parcare subterana nou-nouta, moderna, fara sa ai si optiunea de plata cu cardul.
    Mult succes in continuare!

    Răspunde
     
  • roman
    Mai 15, 2014 la ora 11:23

    ati ajuns sa comparati si pretul mancarii cu cel din vest, interesant. dar de ce nu spuneti voi romanului de rand ce mancare de rahat se gaseste in vestul europei?

    2 ani am facut master in germania si la cum se prezenta tara aia, era !doar! un loc de munca.

    normal ca acolo semipreparatele vor fi ieftine, pentru ca vor fi singurele alimente. vrajeala cu bio, e de fapt sa-ti vanda alimentul adevarat, crescut natural, problema e ca iti vand o mizerie, ca altceva nu creste pe pamantul lor. restul de mancare importata, va avea standarde de neamt care il doare in fund ce baga in gura.

    concluzia, ei nu au mancare buna, ei nu se agita sa aibe mancare buna, pur si simplu nu e in lantul lor de valori.

    la ei orice e facut sau modificat de om e sfant, avand in vedere ca dumnezeu si-a batut joc de ei si le-a dat ploaie, frig, femei urate si bere cu paine cu carnati.

    Multi poate se gandesc „mama, carnati, bere, paine, tot ce trebuie” – e bine, pentru un weekend la gratar, iarna ceva… DAR ei mananca asta zilnic, ei nu concep sa manance altceva. Femeile la fel, te duci la bâlci si vezi cum baga in ele pana crapa.

    stiti povestea aia cu americanii care habar n-au ce culoare are o vaca (desi burgerul cu carne de vita ar fi mancare traditionala la ei)? Eh, imaginati-va ca nemtii cu tot calatoritu lor, habar n-au cum arata o rosie calumea, si daca se intampla sa dea peste una, de fapt, tot rosia din germania (importata) va fi mai buna.

    Răspunde
     
    1. Mihai
      Mai 15, 2014 la ora 11:42

      Nu stiu tu in ce tara ai fost.. dar clar ai ramas cu sechele ca nu ai fost in stare sa ramai acolo si acum ce sa zic aia mananca mizerii.. habar n-ai tu ce mananci si in Ro.
      Du-te la supermarket si zi-mi ce rosie mananci? ca vad ca te lauzi cu rosia din Romania. Habar nu ai pe ce planeta esti asta e problema ta.

      Răspunde
       
      1. roman
        Mai 15, 2014 la ora 16:12

        daca tu te duci la supermarket sa-ti iei rosie, cred ca tu nu stii in ce tara esti.

        Răspunde
         
      2. roman
        Mai 15, 2014 la ora 16:21

        apropo mihaita, vezi atitudinea aia cu „sechele ca n-ai ramas acolo” – aia e problema in romania, cunosc prea multa lume care s-a intors si face o gramada de bani si aici, vezi directori la petrom si altele. oameni care au terminat facultati mai tari decat ce am terminat eu.

        uite care e treaba, momentan sunt in vacanta, cateva luni asa dupa master, cand ma hotarasc sa ma angajez tot in germania o sa ma duc, limitat 2-3 ani. sau poate austria, ca e frumos sa ai optiuni. Dupa care ma voi intoarce sa creez locuri de munca pentru niste destepti ca tine.

        si ghici ce, oricati bani voi castiga acolo, tot nu voi fi un neamt si mai ales, tot nu voi avea de unde sa cumpar lucruri care in romania vin de-a gata. tine minte asta.

        Răspunde
         
        1. Raimund Grov
          Mai 18, 2014 la ora 07:23

          Inseamna ca tu doar la Aldi ai fost , vezi ca tot limitat ai ramas

          Răspunde
           
    2. Cornel
      Mai 15, 2014 la ora 12:19

      Fiecare consideră că mâncarea lor e cea mai buna. Uite, tu zici că mâncarea românească e mai bună și că nemții cred că a lor e mai bună

      Răspunde
       
      1. roman
        Mai 15, 2014 la ora 16:16

        adevarat, fiecare considera ca mancarea lui e mai buna.
        dar incepand cu asta si pana la a da dovada de un patriotism din-ala prost, ca ei cumpara din germania, oricat de verzi si crude ar fi rosiile, doar sa fie facut in germania.

        Răspunde
         
    3. dani
      Mai 15, 2014 la ora 15:12

      :)) Foarte adevarata treaba cu mancarea prin Europa civilizata..Nu conteaza ce e acolo, wurst sa se numeasca :)) E in firea omului sa creada ca ce e dincolo de gard e mult mai bun, felicit toti sutdentii din strainatate ce vad, observa, gandesc si nu inghit orice „carnat” frumos ambalat :)) Cu cata pofta de munca te intorci din Europa in tarisoara 🙂 Nu exista motivatie mai mare. Franta este in schimb peste noi la capitolul mancare,dar nu numai si sper eu ca ii vom pastra ca punct de referinta.

      Răspunde
       
    4. tree4me
      Mai 27, 2014 la ora 19:49

      „de ce nu spuneti voi romanului de rand ce mancare de rahat se gaseste in vestul europei?… concluzia, ei nu au mancare buna, ei nu se agita sa aibe mancare buna, pur si simplu nu e in lantul lor de valori…. stiti povestea aia cu americanii care habar n-au ce culoare are o vaca” – stimate domn roman, sunt pilaf. Acesta este adevarul in toate tarile dezvoltate sau industrializate sau avansate… Romanii care n-au iesit (nu turistic/vizita, ci sa stea sa traiasca) continua sa creada ca in occident curge lapte si miere. Curge, unde se tine „contabilitate dubla” – adica in aceiasi ferma se produce ce se cere de catre industrie si se mai produce si natural. Am fost in Austria si la gazda mincam numai natural, ca pe vremuri in Romania (cind cumparam de la taran, de la piata sau de la tara). In Canada, atit cit stiu eu (am incercat si n-a tinut, ori n-au incredere), agricultura/fermele sunt industrializate, controlate cu rigurozitate. Nimic nu are gust, maninci hirtie si carton – ai nevoie de „sosori” chimicale sa le mai dregi. Cind este vorba de fructe si legume, ma uit numai dupa ce vine din Africa, insule si America de Sud. Pot sa va spun, ca din Romania, doar halvaua a ramas autentica. La gemuri si muraturi, Croatia, Polonia, Bulgaria, Turcia, Liban au ramas cinstite. Grecia si Ungaria , asa si asa. In rest, si nemtii, si austriecii, si elvetienii, si italienii, si olandezii – la pamint (de ce sa cumpar de la astia cind am canadiene si americane de acelasi nivel?)
      Vorbesc de lucruri cunoscute, la orice nivel sau sfera, dar mafia este instaurata in industria alimentara si farmaceutica, si nu se lasa detronata – interese mari la acelasi nivel cu industria militara, telecomunicatii si financiara. Cu totii si-au introdus si „votat” regulamente (nationale si internationale) pe care daca nu le respecti esti pus pe linie moarta (ca afacere) sau la pirnaie (ca individ). Dovezi? Cite vrei, sa nu vrei si nu le vezi. Chestia cu „bio” este deja o sarlatanie. La vama nici nu te lasa sa intri cu produse alimentare (care nu sunt pe lista), sa vii cu seminte – puscarie curata (pe formular estim intrebat daca ai fost la vreo ferma – daca da esti „mort”: te purica si la incaltaminte si la haine sa nu aduci „virusi si microbi”. Adica ceva care ar putea sa izbucneasca intr-o … concurenta „neloiala”.

      Răspunde
       
  • Cornel
    Mai 15, 2014 la ora 11:12

    E o idee foarte buna vanzarea sediilor institutiilor publice,iar cine nu crede asta l-as ruga sa faca o analiza a tuturor costurilor si riscurilor mai ales in contextul in care iti doresti si o restructurare a aparatului administrativ.

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Mai 27, 2014 la ora 20:01

      „vanzarea sediilor institutiilor publice” nu as corela-o cu „restructurare a aparatului administrativ”. Marile firme/concerne isi lichideaza sediile cind incepe sa le mearga rau (intretinerea/mentinerea lor devine prea costisitoare/nerentabila). Nu cred ca administratia de stat sa faca exceptie. Partea proasta este ca daca nu gindesti bine miscarea asta, ajungi sa cumperi altceva mai prost si mai scump (piata libera).

      Răspunde
       
  • Sabin
    Mai 15, 2014 la ora 09:55

    Vodk, lenea si femeile frumoase!

    Răspunde