BIZIDAY: Marți, 13 mai 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la BIZIDAY: Marți, 13 mai 2014

  • rodica ciobanu
    Mai 14, 2014 la ora 16:44

    Iubesc emisiunea si pe prezentator dar, din pacate, o urmaresc doar inregistrata.As comenta doar : fereasca-ne Dumnezeu de ziua in care americanii vor ajunge la o intelegere cu rusii si ne vor da pe mana acestora!! Vom plati iar datorii de razboi ?

    Răspunde
     
  • Dorin
    Mai 14, 2014 la ora 16:34

    Treaba cu RCA e mai delicata la noi. Exista, pe langa o lipsa din partea autoritatiilor si a companiilor de tentative de a convinge oamenii sa aleaga polita pe baza seriozitatii asiguratorului, si o discriminare grava bazata pe varsta.

    Pe un tanar il va costa RCA-ul chiar peste 2000 de lei pe an. Nu conteaza ca nu a cauzat nici un accident in 10 ani, iar altul cu 20 de ani mai in varsta cu aceeasi experienta de condus, care a facut cel putin un accident pe an plateste chiar si de 5 ori mai putin.

    Cand o sa se introduca un sistem nedicsriminator pentru RCA poate cei care conduc mai prudent, defensiv sau putin si fac mai putine accidente vor alege RCA-ul in functie de seriozitatea firmei nu doar de pretul politei.

    O alta solutie ar fi ca in caz de accident in care nu esti vinovat, sa fii obligat sa iti repari masina pe RCA-ul propriu, asiguratorul tau sa fie nevoit sa alerge dupa asiguratorul vinovatului sa primeasca banii. Nu e o solutie prea corecta pentru ca nu e neaparat definitia RCA-ului dar ar obliga pe cei (ca mine) care aleg strict dupa pret RCA-ul si ajung la EuroIns, Carpatica sau Astra sa se gandeasca de 2 ori inainte de a semna.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Mai 14, 2014 la ora 17:00

      In UK avem asigurare pe masina dar in nume propiu. Daca schimb masina si fac alta asigurare, conteaza mult daca eu am facut sau nu vre-un accident cu masina veche. Deci asigurarea este a mea, pentru masina mea. Nimeni nu poate conduce masina mea pe asigurarea mea. Are nevoie sa faca o asigurare pe numele lui pentru masina mea, daca vrea sa conduca masina mea. Dar preturile sunt mult mai mari decat preturile maxime din Romania. Multi vor spune ca e normal ca la salarii mari sa ai si asigurarea mare, si pe undeva asa este. Dar daca privim la pretul masinilor atunci comparatia este total defavorabila aici. Sunt cazuri in care autoturismul costa 500£, iar asigurarea mai mult de 1000£ pe an. Dar totusi mi se pare un sistem corect atata timp cat daca nu ai nici un accident cativa ani, asigurarea poate ajunge la 20-30% din cea fara istoric. Iar exact cum spuneti, asiguratorul meu imi plateste reparatia, urmand ca banii sa îi ia de la asiguratorul celui vinovat. Ceea ce scuteste de mult timp pierdut. Dar ca multe altele, lucrurile sunt facute ca omul sa nu fie nevoit sa piarda timp aiurea, ci sa poata muncii in fiecare zi. In 5 ani aici nu tin minte sa-mi fi luat o zi libera pentru a rezolva ceva legat de acte sau de programari la medic, la dentist, sau pentru orice altceva legat de stat.

      Răspunde
       
      1. Dorin
        Mai 14, 2014 la ora 17:59

        Masinile de 500 de lire acolo nu sunt majoritar pe strazi pe cand masini cu valoare de 500-1000 de euro sunt in Romania. faptul ca e asigurarea pe numele tau si pe masina ta e normal: schimbi masina schimbi si asigurarea dar pretul e pe baza istoricului tau. Pretul ma gandesc c aeste mare pentru ca dosarele de daune se rezolva repede si trebuie sa acopere nu doar daunele la masin ata de 500 de lire ci si potentialele dauna la o masina de 5000 de lire sau 50000 de lire in cazul in care faci accident.

        Daca ar fi la fel si aici ar fi extraordinar, dar aici pierzi zile cu dosarul de dauna, saptamani cu reparatiile si cateodata chiar si luni sa primesti banii de la asiguratorul vinovatului. In schimb atata timp cat vehicului e asigurat RCA (care asigurare daca nu ma insel va fi intotdeauna pe numele proprietarului) oricine va putea conduce acea masina cu acea asigurare.

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Mai 14, 2014 la ora 18:28

          Da corect. Pretul asigurarii este si in functie de valoarea masinii, de marimea ei, de localitatea in care locuiesti si in functie de multe altele. Printre altele si culoarea conteaza. Asigurarea pentru masina rosie se zice ca e mai scumpa. Pentru un Porche, o persoana din Londra plateste in jur de 15.000£

          Răspunde
           
        2. Stelian
          Mai 14, 2014 la ora 18:33

          Dar avantajul cel mai mare aici, este traficul. Parca nimeni nu se grabeste. Si de aici rezulta ca poti conduce fara evenimente multi ani. De dimineata cand sa ies pe un drum cu prioritate, circula o singura masina pe acel drum. Am asteptat sa treaca pentru ca avea proritate si pentru a nu stiu cata oara a oprit ca sa ies eu. Cand e aglomerat inteleg, dar cand e singura masina de pe drum, e mai greu de inteles. 🙂

          Răspunde
           
          1. tree4me
            Mai 15, 2014 la ora 01:33

            De trafic si de drumuri mi-e greata (bine ca au grija de autostrazi, sa nu mori cu zile) – uneori te intrebi: dar oamenii astia nu mai lucreaza, tot timpul pe drumuri, si deodata iti aduci aminte ca esti si tu pe acolo… Dar cel mai nasol este spiritul asta tipic canadian (spun asta pentru ca nu l-am vazut la altii): sa conduc in asa fel sa i se ingalbeneasca ochii alora care conduc in urma ta). Nu dau detalii, dar un singur lucru: m-am obisnuit si eu, altfel dai chix cu suflet caritabil. Te mai unge la inima si rezisti mai departe.

             
      2. tree4me
        Mai 14, 2014 la ora 18:24

        Probabil ca am sa repet ce spuneti. In Canada pot fi asigurate mai multe persoane pe o masina, o persoana pe mai multe masini, si o persoana pe orice masina (adica inclusiv pentru masini inchiriate, si iese mai eftin decit sa te asiguri la agentia care iti da masina – asta in caz ca folosesti asa ceva frecvent si merita). In caz de accident, raportul politiei nu se potriveste cu interpretarea asiguratorului – de exemplu, politia spune ca n-ai nici o vina iar asiguratorul iti atribuie si tie un procentaj de vina, spun ei ca n-ai facut chiar totul ca sa previi. Dosarul la politie mentine numai problemele sub 5 ani, asiguratorul le mentine sub 7 ani dar le considera pina la sub 10 ani. Virsta este importanta, statistic tinerii fac mai multe – adica experienta vine pe locul 2. Inainte de reinoirea contractului de asigurare, este bine de intrebat asiguratorul care este situatia dosarului – uneori cineva poate raporta ca masina ta a fost implicata in ceva, nesemnificativ pentru politie, dar fiind mentionat in raport si ajungind la asiguratorul tau, sa te incarce la socoteala fara sa ai habar de ce. In cunostinta de cauza poti contesta. In caz ca schimbi asiguratorul, dosarul se transmite, daca nu este prea incarcat (se poate ca nimeni sa nu te vrea).

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Mai 14, 2014 la ora 18:53

          Da, asiguratorii au propiile reguli. Dar din ce mi-au spus prietenii care au avut accidente, sa stiti ca aici nu sunt bucurosi sa te scoata vinovat. As spune mai degraba ca ar dorii sa minti putin. Oricum am auzit ca e o lege nescrisa (sau poate scrisa) pentru asiguratori, ca in caz de accident sa te indemne sa nu recunosti niciodata vinovatia. Ceea ce nu se potriveste cu gandirea mea de acum.

          Răspunde
           
          1. tree4me
            Mai 15, 2014 la ora 01:21

            Cu legea aia nescrisa, deh, sa fie britanicii mai perversi decit canadieni? Pentru ca am ajuns la „nescrise”, pe aici este o mafie intre asiguratori, garaje si dealerii de used cars (pe aici nu spunem SH pentru ca nu mai stii a cit-a „hand” este. Cert este ca daca dupa accident paguba este peste 40-45%, asiguratorul nu ti-o mai repara si ti-o cumpara (asa paradita, la pretul estimat de garaj) si cu ce mai pui de la tine ei alta folosita sau noua (daca-ti da mina). Ca masina ta este facuta bucatele de schimb sau reparata si pusa in curtea dealarului, totul la un pret care sa convina la tus-trei (era sa zic „tu-le muma lor, dar n-am zis-o), asta nu mai ai cum s-o stii. De fisc (adica evaziune), are grija statul – cine altcineva este garantul suprem al asiguratorilor, carevasa zica este interesat ca treaba sa mearga neted. La americani este o asigurare si mai grozava: te costa (cit nu merita) dar stai in fata: ti-o bumbacesti, iti da una noua. Ce procente, aiureli. Aia lovita se repara si intra inapoi pe piata – masinile vechi sunt calitativ mai bune (reparate ca noi se vind ca piinea calda. Ti-e si mila sa o lovesti, numai la gindul ca primesti una noua.

             
      3. tree4me
        Mai 15, 2014 la ora 01:03

        Probabil ca am sa repet ce spuneti. In Canada pot fi asigurate mai multe persoane pe o masina, o persoana pe mai multe masini, si o persoana pe orice masina (adica inclusiv pentru masini inchiriate, si iese mai eftin decit sa te asiguri la agentia care iti da masina – asta in caz ca folosesti asa ceva frecvent si merita). In caz de accident, raportul politiei nu se potriveste cu interpretarea asiguratorului – de exemplu, politia spune ca n-ai nici o vina iar asiguratorul iti atribuie si tie un procentaj de vina, spun ei ca n-ai facut chiar totul ca sa previi. Dosarul la politie mentine numai problemele sub 5 ani, asiguratorul le mentine sub 7 ani dar le considera pina la sub 10 ani. Virsta este importanta, statistic tinerii fac mai multe – adica experienta vine pe locul 2. Inainte de reinoirea contractului de asigurare, este bine de intrebat asiguratorul care este situatia dosarului – uneori cineva poate raporta ca masina ta a fost implicata in ceva, nesemnificativ pentru politie, dar fiind mentionat in raport si ajungind la asiguratorul tau, sa te incarce la socoteala fara sa ai habar de ce. In cunostinta de cauza poti contesta. In caz ca schimbi asiguratorul, dosarul se transmite, daca nu este prea incarcat (se poate ca nimeni sa nu te vrea).
        0 0

        Răspunde
         
  • jan
    Mai 14, 2014 la ora 14:54

    asa a fost mereu in istoria europei cu bune si rele.rusia incearca sa refaca fosta urss. nimik nou..

    Răspunde
     
  • silviu
    Mai 14, 2014 la ora 13:49

    Cred si eu ca asistenta respectiva nu vrea sa iasa la pensie, cand ea acolo in spital isi mai scoate cel putin un salariu,plus alte mici chestii.Normal ca vrea sa munceasca pina nu mai poate.

    Răspunde
     
  • Falco
    Mai 14, 2014 la ora 13:45

    De cand au introdus aciza suplimentara am facut 4 plinuri in Ungaria, in romania am bagat o singura data de 100 Ron. Un plin mi undeva la 380 Ron . Rog desteptu de Poanta sa calculeze cit pierde doar cu mine intrun an. Sper sa existe macar citeva zeci de mii de oameni care sa imi urmeze exemplu. Plus fac si cumparaturile la ei daca tot merg pe acolo. E o placere sa boicotezi planurile economice a unui cuvern care nu are nici un plan economic doar hotii la drumul mare. Sper ca in 1-2 ani sa crape toti asistati sociali care ii sustin pe acesti nenorociti.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Mai 14, 2014 la ora 14:27

      @Eu am alimentat 7l de benzina de la Revelion si pina joia trecuta.GPL-ul s-a ieftinit si treaba s-a redus la aproape de zero,asa ca plimbari prea putine.,,Atitia bani atita brinza” asa ca guvernul asta si-a gresit socotelile.Se va imprumuta Bugetel in continuare si v-a consuma tot el.

      Răspunde
       
  • VictorL
    Mai 14, 2014 la ora 13:20

    @Moise.Corect rationamentul a propos de teava de gaze si Odessa.
    De fapt Rusia a incercat o ,,maskovka” si destabilizarea completa a Ucrainei.Nu a reusit si chiar daca a ocupat Crimeea acum toata lumea stie ca a fost o actiune militara.Putin nu a pacalit pe nimeni…A plecat la razboi si va avea razboi.
    Odata cu Crimeea si platoul comtinental al Ucrainei in Marea Neagra Putin a pus laba deocamdata pe viitorul furnizor de gaze al UE.
    Bratul Chilia ar insemna ca flota fluviala rusa sa aiba drept de transport pe Dunare dar cred ca e mai putin important pentru Putin asta.
    Replica Europei a venit si va mai veni.Nu ma refer la timpenia din capul lui Ponta,care ia hotariri in locul lui Basescu fara sa stie cum stau lucrurile si fara a avea creier sa le judece.Romania e in stare sa se apere si nu are doar alea 6 ,,viespi”canadiene la indemina.
    Acum se vorbeste de 18 tari care fac manevre militare in Baltica.Odata cu Crimeea va fi pusa in discutie si enclava Kaliningrad.
    Basescu a apreciat bine ca Putin deja cauta sa se opresca undeva si sa zica ,,merci”,fara sa suporte costurile plecarii lui la razboi.A cistigat zeci de muliarde prin ocuparea Crimeii dar va pierde sute de miliarde deja cu mult inainte ca vreun soldat NATO sa traga vreun foc de arma.Europa odata cu ocazia asta a observat ca cineva incearca sa-i dicteze cum sa cumpere gaze si la ce pret.In mod sigur nu va accepta asta si ea va impune si conditiile.Capitalistii nu-si platesc soldatii sa se ingrase in cazarma.

    Răspunde
     
  • PACE
    Mai 14, 2014 la ora 11:03

    razboi si pace in romania prea muli desfranati cu merite nemeritate si averi licite

    Răspunde
     
  • camelia
    Mai 14, 2014 la ora 10:36

    Dle Guran,

    Sint din Iasi si ieri , in jurul orei 17.20 , in drum spre casa , am observat in fata Casei Sindicatelor o mare de oameni. Cind m-am uitat mai atent am observat ca era o anumita categorie , in general persoanele care nu lucreaza sau pe care le vezi lucrind la salubritate( in cazul fericit in care lucreaza). Am intrebat si eu care-i scopul adunarii si 2 doamne mai oachese mi-au spus senine ca ” se da bani pt votare”. Cit ( intreb eu)? 2 milioane, zic ele. Nici nu am terminat bine discutia si multimea incepe sa se agite, semn ca se deschid usile. Dupa cum banuiti, au fost luate cu asalt, ca atunci cind se da ceva de pomana( sau se deschide un nou supermarket!). Am stat si eu sa vad ce se intimpla, pt ca in naivitatea mea, tot nu-mi venea sa cred ca intr-adevar asa se procedeaza. Dupa ce lumea a intrat in cladire m-am apropiat de usa si am abordat o dna care parea ca face parte din staf, cu aceeasi intrebare . Raspunsul a fost: este un spectacol pt persoanele asistate social, iar la final acestea vor primi si un ajutor financiar. Si cum putem primi si noi acest ajutor?( am continuat eu). S-au facut deja liste( mi-a raspuns dna).
    Eu am ramas masca! Speram sa nu fie adevarat!
    Am 51 de ani, am lucrat 7 ani ca expat intr-o multinationala ( in spatiul sovietic si ex-sovietic) si niciodata in acea perioada nu m-am gindit sa plec intr-o alta tara. Din 2005 am inceput o mica afacere in Romania, in domeniul serviciilor , si de vreo 2 ani am inceput sa cad pe ginduri si sa-mi pun din ce in ce mai des intrebarea daca sa mai stau ( in Romania). Ma tem ca prin plecarea si a celor ca mine , Romania va ramine doar o tara de asistati social! Asta doreste guvernul?

    Răspunde
     
    1. craioveanul
      Mai 14, 2014 la ora 13:42

      Acelasi lcuru s-a intamplat si in Banie, nu cu mult timp in urma…

      Răspunde
       
    2. Alex
      Mai 14, 2014 la ora 23:15

      Eu sunt din Jud Constanta si din comuna mea fac parte 3 sate. Acum o saptamana d-ul preimar a inceput sa imparta in fiecare sat cate un tir de cartofi. P.S. Primarul din comuna mea face parte din PSD asa ca nu mai fiti mirata de astfel de lucruri.

      Răspunde
       
      1. Stelian
        Mai 15, 2014 la ora 00:10

        Sarac primar mai aveti. A vazut ca s-au ieftinit cartofii…

        Răspunde
         
  • Traian
    Mai 14, 2014 la ora 10:21

    Moise,te urmaresc mai ales inregistrat pe TVR+,imi place emisiunea mult dar am observat in ultimul timp o inclinare a balantei spre laudarea sponsorilor(Petrom).Cu totii stim ca Petrom externalizeaza mare parte din profit deci nu se justifica ingrijorarea ta pentru profitul Petrom.Nu-i mai plinge de mila ca platesc cele mai mici redevente din lume.

    Răspunde
     
  • Iosif
    Mai 14, 2014 la ora 09:54

    Cred ca bilantul de la Petrom ne arata adevarul economic al Romaniei:- ca suntem cu 20%mai saraci decat anul trecut, darmite fata de 2008; asa ca ma intreb pe ce lume traiesc guvernantii de ne spun intr-una ca am iesit din criza ? Oare ne mint sau doar isi cauta linistea, complacandu-se sa nu faca mare lucru sa ajute economia ?
    Nu altceva, dar imi amintesc, ca am fost anuntati cu surle si trambite, cum ca chinezii vor sa cumpere carne din Romania.M-am bucurat gandindu-ma ca in curand in fiecare gospodarie de la sate vor fi crescuti 2-3 sau 10 porci, care vor aduce in fiecare luna prin achizitia de catre chinezi, a unei sume de bani, care pe ansamblul tarii chiar credeam ca o sa ajute f mult.Dar nu vad si nu aud nimic. Nimeni nu-i lumineaza pe tarani cum ar putea beneficia de asta. Oare daca guvernul nu are dreptul sa se implice in economie direct, nu ar putea nici macar sa informeze diverse chestiuni care ar putea ajuta economia ?

    Răspunde
     
  • Icequbo
    Mai 14, 2014 la ora 07:55

    Faceti ceva pentru a putea vizualiza emisiunea si pe tel cu android. In rest felicitari, faceti treaba buna

    Răspunde
     
    1. Razvan
      Mai 14, 2014 la ora 08:24

      Incearca sa instalezi aplicatia vimeo si dupa aceea ar trebui sa iti mearga.

      Răspunde
       
    2. Stelian
      Mai 14, 2014 la ora 08:40

      Eu vad emisiunea numai pe tel cu android de peste 2 ani. Aici pe blog se vede fara a instala ceva. Sau puteti instala aplicatia SeeNow, unde la sectiunea freezone veti gasi Biziday. Merge foarte bine si are si optiune de HQ, daca aveti conexiunea buna.

      Răspunde