BIZIDAY: Luni, 5 mai 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

23 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 5 mai 2014

  • Dorel.
    Mai 11, 2014 la ora 15:52

    Moise – am vazut ca tu sau cineva din echipa ta mi-a sters comentariul si asta nu e bine si nu pentru mine ci pentru emisiunea ta pentru ca dintr-o data a devenit o emisiune cenzurata si nu o cenzura corecta ci una incorecta care sterge comentariile care nu convin emisiunii si tin sa precizez ca cometariul a fost decent si nu am folosit cuvinte care ar putea face obiectul unei eventuale cenzuri corecte. In concluzie apreciez ca aceasta emisiune se va termina in curand pentru ca nu mai este impartiala si oamenii isi pierd interesul repede pentru emisiunile impartiale.

    Răspunde
     
  • Adrian B
    Mai 7, 2014 la ora 14:27

    Moise, tu cand mai ai emisiune? Serios acuma, ba e meci, ba e Eurovision, ba te miri ce. Ma rog…mi se pare bataita de joc la adresa ta si a celor ce te urmaresc constant. Adica nu stiu cum sa-mi planific timpul sa fiu prezent la 22,30 pe trv, ca sa constat ca e altceva mai important decat emisiunea ta. Sugestia mea e sa gasesti alt program orar olt alta televiziune.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Mai 7, 2014 la ora 17:43

      Corect! Facem cerere catre TVR sa difuzeze emisiunea Biziday in fiecare zi, indiferent de ce meci sau spectacol important ar fi. Daca este obligatoriu sa le transmiteti in direct, va rugam schimbati pentru acea zi ora de difuzare Biziday. Poate cineva va face o cerere in acesti termeni, pe care sa o semnam.

      Răspunde
       
    2. dpnh
      Mai 15, 2014 la ora 15:03

      E roman frate, ce ai cu el.

      Răspunde
       
  • Darius
    Mai 7, 2014 la ora 14:17

    Domnule Guran, va stimez dar nu puteti spune ca argumente ca Acciza pe combustibil, Taxa pe stalp sau asocierea – chiar luarea apararii persoanelor suspectate pentru fapte de coruptie nu sunt argumente solide pentru Reprosuri impotriva lui Victor Ponta.

    Răspunde
     
  • Sava
    Mai 7, 2014 la ora 09:23

    Domnule Guran, lasand patriotismul la o parte observ ca noi, romanii, nu dam dovada de nici macar un gram de solidaritate. Cel mai clar exemplu este cresterea accizei la carburanti pentru care unii politicieni au facut tam-tam pana pe 31 martie, iar presa a scris cateva zile in jurul datei de 1 aprilie.

    Iata-ne trecuti de 1 mai si nimeni nu se mai vaita. In schimb vad din ce in ce mai multe masini care zac cu zilele sau saptamanile nemiscate prin parcarile din zona in care locuiesc.

    Asadar noi, ca natie, nu suntem in stare sa ne spunem opinia si ne lasam asupriti, umiliti. Astia mai saraci indura, iar cei bogati se lafaie… Chiar putem trai din promisiuni? Degeaba imi fac Ponta, Sova sau Dragnea autostrazi, daca eu nu o sa am bani de combustibil ca sa ma deplasez.

    In concluzie, patriotismul printre romani e la rang de SF atata timp cat nu suntem uniti si „capra vecinului” reprezinta telul multora dintre noi. Practic, clasa politica este oglinda poporului si de aici se vede clar cat de uniti suntem pe ciolan si nu in suflet!

    Răspunde
     
    1. nedumeritu
      Mai 7, 2014 la ora 11:23

      l-ati auzit pe isarescu smiorcaindu-se cum este el inghesuit de taxe,ca nu poate sa-si duca afacerea,sa-si amortizeze investitia cu matrial saditor si echipamente din vest? ca ponta sufoca prin fiscalitate exagerata afacerile,in general viata romanilor?dar cind se vorbea de proiectul aberant de marirea acciziei la carburanti cine era de minuta cu ponta pe treptele bnr?cine ne asigura pe noi „lasati ,ba,ce dracu,7 eurocenti pe litru?ce-i asta?nu va mai isterizati degeaba”,si base sa-si vada de nana si flota lui.ce se baga el in treburi care-l depasesc? moise cum isi freca el miinile”ca evreul in pragul pravaliei”,ce spunea? ca guvernul n-are incotro,ca e nevoie si de bani,ca n-avem autostrazi,iastructura,bla,bla,adica abureli sa adoarma prostii in stilul binecunoscut,patentat in larina felix.citi romani s-au revoltat atunci?putini.in italia,cind s-a marit acciza cu 1cent pe mia de litri!!!!!!!!!! au sarit ca arsi cu milioanele,audevastat pietele publice.dar informarea populatiei a fost facuta corect si reactia publica pe masura.n-au indraznit politicienii sau analistii sa justifice in vreun fel marirea.opinia a fost unanima:o taxa e o taxa.adica mai multi bani pentru hoti(lasati-ma cu autostrazile,ca nu pun botu,care autostrazi?) adica odioasa,adica sub acoperirea legii iti viri mina pina la cot in buzunarul meu fara sa poti da socoteala.

      Răspunde
       
  • Ioana
    Mai 7, 2014 la ora 09:08

    Sunt anumite probleme cu player-ul! Atunci cand se schimba tab-ul se aude sacadat !

    Răspunde
     
  • manman
    Mai 6, 2014 la ora 22:06

    Atunci cand zici in emisiune ca se colecteaza taxe 17% ,de fapt va mint ,ca ele sunt doar pe hartie,cunosc n firme care sunt in judecata cu statul ca sa-si recupereze banii aia care ziceti voi pe hartie ca aveti 17% colectari de impozite si taxe,banca produce moneda sa recupereze taxele invizibile,care de fapt firmele si le recupereaza inapoi si asa apare inflatie,

    Răspunde
     
  • Adrian F
    Mai 6, 2014 la ora 20:31

    Referitor la comentatriul de ieri 05.05.2014 –Creditele in CHF

    1. ASPECT –Ca o persoana direct implicata in acest proces-si cunsocand si ceea ce este in tara vecina Ungaria ma simt dator sa lamuresc urmatoarele:
    Daca in Ungaria un client a imprumutat un credit in CHF de la OTP Ungaria ,acel credit a fost acordat in forint ungari ( CHF) si denominat in CHF .Adica se imprumuta in forinti echivalenti in CHF. Niciodata nu a vazut CHF la culoare acel client.Ratele lunare se achita in forinti la banca creditoare in CHF la cursul intern al bancii respective.Spun asta din sursa sigura.Nu poti merge ca in Romania sa achiti in CHF fiindcaniuci nu ai cont in CHF !!!
    Daca in 2007 cursul euro in Ungaria era la un nivel , acum nu sunt mari diferente DOAR paritatea EURO/CHF a crescut de la 1.698 cat era in 2007 la 1.21-1.20 cat este azi.Deci ungurii sunt defavorizati cu diferenta de crestere de la 1.69 la 1.20.
    Al doilea aspect pe care nimeni nu il MENTIONEAZA .In Ungaria creditele in CHF au explodat fiindca si institutiile bugetare , consiliile locale,primarii s-au imprumutat in acest fel.Si urmarea care a fost ? Guvernul Viktor ORBAN dadea bani unitatilor bugetare care plateau rate mari din cauza diferentei de curs valutar ..Si atunci guvernul ungar s-a sesizat ca se consuma prea multi bani din fondurile tarii si ce au constatat in urma unor anchete parlamentare ?? Ca aceste credite denominate in CHF nu au la baza imprumuturi interbancare in CHF intre banci,ci doar o speculatie pe hartie !!!! SI DE ACEEA se explica GRABA guvernului de bloca cursul la un moment dat ( si toate institutiile statului au rambursat la acel curs )iar persoanele fizice nu au avut de unde da inapoii creditele fiindca erau prea indatorate sa refinanteze de la vreo alta banca.Iar cei care dau acum rate platesc la un curs mai mic, dar diferenta de rata ( de curs) se contabilizeaza pentru mai tarziu.ASA SE EXPLICA si castigarea de catre cei care au dat bancile in judecata in Ungaria , bancile nu aveau linii de finantare in CHF ci dadeau credite in HUF denominate in CHF.Adica doar pe hartie.Ridicai numerar forinti de la ghiseu ( echivalentul francilor contractati )si rambursezi forinti ( chivalent in CHF)!!!!

    In Romania insa din 2007 cursul euro a crescut de la 3, si cat era la 4.45 si de asemenea s-a modificat si paritatea EURO/CHF de la 1.6 la 1.21- IMPACT din doua parti !
    Dar creditele in CHF acordate in Romania au avut ca sursa credite externe in CHF contractate de bancile din tara . Si astfel clientii au avut CHF in cont , utilizau creditul in CHF sau il schimbau in RON, ramburseaza in CHF -cash sau prin schimb la cursul intern al bancii unde plateste.Deci nu se poate face analogie cu Ungaria din acest punct de vedere .Ai luat CHF ,platesti CHF fiindca si banca plateste CHF .

    Alt aspect ;Vorbind de BNR Toate fisele de produs ale unei banci –conturi, depozite bancare ,credite de nevoi personale, carduri de credit, conditii, comisioane-denumire etc – nu sunt aplicabile –NU SUNT OFERITE CLIENTILOR –PANA NU primesc VIZA BNR.
    Atunci acum de ce discutam de comisioane “ascunse”,de faptul ca nu s-au negociat unele aspecte , etc…..iar BNR – nu zice nimic ? ! In anii aceea cand se credita in CHF , indiferent la ce banca te duceai ( banca ce oferea credite si in CHF)creditul in CHF era cel mai avantajos ( fata de RON si fata EURO)–ca NIVEL IN PRIMUL RAND ( fiindca dobanda era mai mica puteai lua mai mult ) , comisioane mai mici , dobanda, etc.SI ATUNCI CUM SA nu ceara clientul maxim cat se poate lua ?

    Desi am o experienta de peste 20 de ani in domeniul financiar bancar va urmaresc cu deosebit interes emisiunea .Este foarte instructiva si modul de prezentare atrage mult auditoriul.M-as bucura ca tot mai multi sa o urmareasca fiind o modalitate de instruire si alfabetizare economica a “profanilor”in domeniu.

    Răspunde
     
    1. george
      Mai 7, 2014 la ora 18:07

      foarte pertinenta explicatia, multam!

      Răspunde
       
  • Irina
    Mai 6, 2014 la ora 15:53

    De unde ar fi putut avea romanii mai multi bani? Poate din strainatate! Au crescut vanzarile in special datorita banilor pe care ii trimitem si implicit ii aducem si investim in tara. Noi, cei cateva milioane de romani plecati afara! Se spune ca privatul din RO sustine tara si ca noi nu contribuim cu nimic. Poate ca ar fi bine sa faceti o emisiune pe tema banilor trimisi si adusi de noi, ca poate asa ni se face putina dreptate, ca nu traim pe spatele Romaniei, din contra! Cat o castiga statul, datorita noua? Cum ne trateaza statul, ca ne sacrificam vietile pentru a nu trai in mizeria la care ne condamna coruptia lor!

    Răspunde
     
    1. Stelica
      Mai 6, 2014 la ora 16:44

      De parca te obliga cineva sa aduci bani in tara. Fiecare investeste unde si cum crede. Apoi daca ne mai si gandim ca ai primit adapost si formare profesionala in tara asta, mi se pare normal sa mai si dai inapoi

      Răspunde
       
      1. Irina
        Mai 6, 2014 la ora 17:05

        Unde dai si unde crapa! Ma refeream la banii veniti de afara, care ajuta pe multi de acasa, inclusiv pe noi, si implicit economia. Guvernul stie sa ne elimine de pe listele permanente la alegeri, inclusiv sa ascunda contributia celor plecati afara, arogandu-si meritul ca v-a umflat voua salariile in tara si d-aia puteti cumpara mai mult. Cat se vorbeste despre banii veniti de la noi? Ai habar cati euro intra in tara, trimisi de noi? Sa nu se laude ca politica lor a dus la o cresere a economiei, ca privatul tine in carca toata populatia Romaniei, asta pentru ca noi, cei plecati, nu suntem angajati la privat in Romania sau nu avem o firma in Romania. Ai habar cam cat reprezinta in procente, raportat la PIB, banii trimisi din strainatate? Nu conteaza decat sa traga spuza tot pe turta lor, ca politica lor scoate tara din criza? Si pe noi ne umileste? Acum ai priceput ce vroiam sa zic?

        Răspunde
         
      2. Dandana
        Mai 6, 2014 la ora 21:46

        Stelica ! frati-where N-a spus nimeni ca Romania ar fi falimentara daca n-ar veni banii de la „capsunari” dar cu siguranta s-ar trai mai rau….In inteligenta ta sclipitoare, ce explicatie au nuntile din luna august? De ce scade cursul valutar in timpul vacantelor de vara si in preajma sarbatorilor? Cate case au construit „stranierii” si la cati zidari si alti constructori au dat de mancare? Daca sunt de ex 3 milioane de emigranti care CHELTUIE nu investesc 1000 de € pe an…cati bani intra in circulatie? Ca sa nu mai vorbim de 24% Tva….Tu la salariul tau cate taxe platesti la stat? Cat trebuie sa muncesti ca sa pui in circulatie 1000€ ??? Emigrantii platesc oricum rovinieta, impozite mobiliare si imobiliare, amenzi si alte taxe inventate de hotii de la Casa Poporului??? Cat despre formarea profesionala…da-mi voie sa ma abtin, pt ca incepand de la fondul clasei in clasa intai si terminand cu examene de absolvire platite si fonduri de protocol, nu mi se pare totul gratuit. Ca sa nu mai vorbesc de cei care faceau munca patriotica si armata…pe alea cine le plateste? Ce alocatie da statul roman la copii??? Ce pensii pt handicapati si pt cei pe caz de boala? Nu de alta dar trebuie tinuti pensionarii de 45-50 de ani…. In concluzie SI banii strainilor tin tara asta pe linia de plutire…nu te mai kk pe dumneata !!!

        Răspunde
         
        1. Stelica
          Mai 7, 2014 la ora 10:57

          Asa este, orice ban in plus la buget este primit foarte bine, insa mesajul meu se referea la obligativitatea de a aduce sau nu bani in tara asta. Sunt urme grosolane de ipocrizie in mesajele voastre. Ati ales calea pribegiei, sanatate si virtute, nu ii mai manjiti cu kk pe cei ramasi. Daca doriti un trai mai bun, luptati pt el acolo unde va este locul. De exemplu, Spania nu isi trateaza cu caviar, la intrarea in tara, zecile de mii de cetateni plecati la munca in UK. In aceeasi situatie se afla si Franta.
          Avem avantajul de a lucra in afara, de a ne cumpara o locuinta in afara…asadar nu inteleg care este problema domniilor voastre? Oricum daca acel „in afara” unde munciti voi se va duce in jos peste niste ani, veti ramane acolo sa ajutati la reconstructie sau va veti intoarce acasica? Adica, din auzitele statistici, sunt destui romani care s-au dus in Spania cat era cald si bine, iar acum s-au intors asteptand ca spaniolii sa-si revina singuri.
          Daca esti plecat temporar, intel

          Răspunde
           
          1. nedumeritu
            Mai 9, 2014 la ora 13:41

            stelica,tata,hai sa-ti spun eu vreo doua:noi astia”fugiti de-acasa”,dar nu dusi cu pluta ca cei mai multi dintre voi cei ramasi,avem motive sa fim cel putin suparati,nu pe tarisoara,ci pe banda de hoti ce o tin in mina si pe voi cei care proptiti hotii.aproape toti cei care au luat calea pribegiei au fost fortati s-o faca.lipsa unui loc de munca,un copil bolnav,fara sanse de supravietuire in ro ,iminenta raminerii fara loc de munca in urma falimentarilor”planificate”,in general viata grea,fara perspective,dorinta unei educatii mai bune etc.pentru a putea pleca,multi au platit bani grei,spagi la grnita,la calauze,care se stie in buzunarele cui ajungeau(involuntar „capsunarii”au contribuit la finantarea partidelor care sint la putere,nu crezi?)si,da au avut si mai au o importanta contributie prin banii si convigerile lor capatate in urma experientei dureroase (oricit de apreciati am fi,noi sintem tot straini aici) la supravietuirea tarii.tu de ce crezi ca la toate alegerile ni se pun fel de fel de piedici,noua celor de afara sa nu ne putem prezenta la vot? pentru ca sint constienti de forta noastra de a inclina balanta.oricite argumente contra ai gasi,o privire atenta, din afara,mai ales cind ai facut(si mai faci)parte din peisaj,iti da o imagine mai clara.cu alte cuvinte noi nu vedem romania prin lentila jegoasa a pungilor de malai rinced,a puilor in care doar salmonela mai e in termenul de garantie,aruncate pe peroanele vilelor cu turnulete,prin sticla slinoasa a toiurilor de tuica oferite de dom`primar usl „gospodarilor” satului la 8 am ,prin cei 25 de lei la care mai „dam”3 alocatie copiilor,sau prin miile de km de autostrazi pentru care nu avem nici macar un desen(ce master plan?)si multe altele.noi vedem romania asa cum este ea(nu bucurestiul),o tara sordida,primitiva,tinuta in starea asta de un grup de mafioti sprijiniti de o turma bine controlata indobitocita.depinde de noi toti daca vrem o tara mai buna.si sa stii,draga stelica,un tablou privit mai de la distanta iti ofera o perspectiva mai clara.se vede si galeria.poti sa intelegi mai bine daca se invadreaza sau nu in ea.

             
  • român
    Mai 6, 2014 la ora 15:13

    masinile inteligente nu vor duce decat la indobitocirea soferilor si la aglomerarea si mai mare a oraselor, dat fiind faptul ca orice idioata va putea șede in masina ei ca sa arate ca are, in timp ce mașina se va conduce singura.

    Răspunde
     
  • Vali
    Mai 6, 2014 la ora 11:21

    Salut.
    Aveti cumva o sursa pentru mentiunea de la inceputul emisiunii, in care se spune ca se pot modifica creditele facute in franci elvetieni?
    Multumesc

    Răspunde
     
  • Vasile Săcăleanu
    Mai 6, 2014 la ora 09:14

    Acum că suntem mai liniștiți și săptămâna aceasta o să avem 2 emisiuni, trebuie să spun că sunt extrem de bucuros că cineva se mai gândește și la aderarea României la Zona Euro. Da, eu sunt un susținător al trecerii la euro, vestea m-a bucurat însă mă supără afirmația sau speculația voastră Moise precum că o să aderăm undeva prin 2020. Păi dacă întrunim condițiile pentru trecerea la moneda euro, hai să îi trezim pe toți politicienii noștrii guvernanți să pună în dezbatere această problemă, cel puțin media să promoveze astfel de știri și să vedem un rezultat pozitiv cât mai recent. M-aș bucura să trecem la euro înaintea Ungariei și a Poloniei, întotdeauna am fost un pic frustrat că au fost cu un pas înaintea noastră , poate că a venit vremea să facem și noi ceva înaintea altora , de exemplu să aderăm la moneda euro la 01 ianuarie 2015.

    Răspunde
     
    1. român
      Mai 6, 2014 la ora 15:06

      poate indeplinim conditiile de aderare la zona euro, dar aceste conditii nu prea iau in considerare modelul de business romanesc. ei saracii nu stiu cat de creativi putem fi cand vine vorba de interes personal si ocolit reguli.

      sunt sigur ca aceasta speculatie a lui moise guran se bazeaza pe faptul ca UE mai are de descoperit lucruri despre europa de est pana sa arunce cu euro in ei.

      Răspunde
       
  • Mihai
    Mai 6, 2014 la ora 09:07

    Domnilor, urmăresc emisiunile dumneavoastră de o perioadă de timp. Am observat seara trecută că aţi avut diverse comentarii cu privire la hotărârea CJUE referitoare la cursul la care se vor plăti creditele în valută. Mi-aş fi dorit să încercaţi să vă informaţi mai temeinic cu privire la acest subiect. În primul rând hotărârea CJUE a fost publicată la data de 30.04.2014 pe site-ul CJUE, fiind disponibilă şi varianta în limba română. Dacă citiţi această hotărâre veţi realiza cu siguranţă că se referă la două cursuri de schimb diferite dar nu din perioade diferite ci din aceeaşi zi-cursurile de vânzare şi respectiv de cumpărare ale băncii din aceeiaşi zi. Vă rog, să citiţi hotărârea în cauza C26/13.

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Mai 6, 2014 la ora 08:05

    Fie ca e recesiune deflationista sau inflationista ( chiar daca sectoriala ) tot saracire e. Atata doar ca cea deflationista arata exact unde sunt problemele ( unde scad preturile ) iar moneda castiga in valoare.
    Deflatia , da, creaza someri, dar ei vor fi dispusi sa munceasca pe mai putin, astfel producandu-se mai mult cu costuri mai mici. Iar banii vor avea valoare. Bine in cazul de fata, e vorba si de concurenta din Ungaria, cu taxe mai mici.
    Cum a crescut consumul, dar nu si la alimente inseamna ca oamenii au bani dar cumpara mai putin sau de la producatori din afata,mai ieftini, asta zicea si reportajul.
    Dar vorbsc de principiu, inflatie vs deflatie.
    O recesiune inflationista, nu inseamna ca ave locuri de munca, inflatia poate , usor, merge mana in mana cu somajul. Inflatia acopera problemele in economie, saraceste la fel ca deflatia doar ca mascat,si distorsioneaza percetia. E un mod incorect de a da faliment. Ar fi vrut Grecii sa faca asta, asa si daca drahma pierdea 90 % din valoare, oare oamenii nu ieseau in strada ?

    Răspunde