BIZIDAY: Marţi, 15 aprilie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 15 aprilie 2014

  • Catalin ( CTL )
    Aprilie 18, 2014 la ora 18:44

    Învățăturile lui Adam Smith către Dan Șova. Citez din articol : oare câți dintre experții în economie sau miniștrii care guvernează România l-au citit pe Adam Smith, părintele economiei, care în 1776 îi sfătuia cum să procedeze în ceea ce privește lucrările de infrastructură? Din „Avuția Națiunilor“: „Nu pare necesar ca aceste cheltuieli să fie acoperite din ceea ce se numește venitul public, a cărui încasare și repartizare sunt date în cele mai multe țări în atribuția puterii executive. Asemenea lucrări, în majoritatea cazurilor, pot fi lesne administrate în așa fel încât să procure venituri speciale suficiente pentru acoperirea cheltuielilor necesitate de ele, fără a se aduce vreo sarcină venitului general al societății. O șosea, un pod, un canal navigabil pot fi făcute și întreținute, în cele mai multe cazuri, printr-o mică taxă pe vehiculele care circulă pe ele.“
    http://www.capital.ro/invataturile-lui-adam-smith-catre-dan-sova.html

    Răspunde
     
  • un turist
    Aprilie 18, 2014 la ora 13:50

    Interesanta aceasta oferta de 3,7% dobinda pe 10 ani dar ma intreb oera un stat ca Romania care are nevoie de finante pentru diferite obiecte sau alte nevoi sa spunem si infrastructura nu poate primi un imprumut mai ieftin? Daca de ex. vreau acuma sa cumpar un imobil si las ca garantie casa ce o am primesc un credit cu dobinda intre 2,49-2,99% si sint persoana fizica nu stat. Parerea mea este sa se organizeze totul fara imprumut ca fiecare dobinda este scumpa fie ea cit de mica. Intrebarea este cit va fi dobinda daca in 10 ani nu se poate plati creditul in totalitate pe suma restanta?

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Aprilie 19, 2014 la ora 17:16

      @UnTuist.Creditul fost facut pentru salarii si pensii intr-un an in care ne laudam ca am avut 3,5% crestere,santierele s-au oprit,altele nu s-au mai deschis,si s-a mai pus o taxa pe combustibili.
      Peste 10 nu conteaza cat va fi dobinda pentru ca Romania se imprumua din nou si o plateste.Asta daca nu ne ocupa rusii ca aunci poate o vor plati ei…

      Răspunde
       
  • alex g
    Aprilie 18, 2014 la ora 01:57

    Am revenit numai ca sa va aduc la cunostinta acest VIDEO despre TAXE..si normal canalul youtube asociat f f interesant!

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Aprilie 19, 2014 la ora 17:28

      @alex g.E foarte bun graficul…Poate il vede si autistul nostru sau consilierul lui cel care se pricepe doar la falimente…Noi restul vedem in fiecare zi ca daca taxele cresc e cazul sa nu mai platim mare lucru pina cind nu se schimba ceva.Multumim.

      Răspunde
       
  • vlad
    Aprilie 17, 2014 la ora 15:53

    cat poate sa ma scarbeasca ideea de bonuri de masa. mi se pare cel mai degradant mod in care poti ocoli plata salariilor. un mare stil de a ocoli de fapt cerintele si nevoile unui angajat.

    Răspunde
     
    1. vlad
      Aprilie 17, 2014 la ora 16:12

      vizavi de elvetia si 3300 euro pe luna, povesteste-le draga moise muritorilor de rand si cum e viata acolo, cat costa un kilogram de carne de porc. ca sa vedem pe bune ce fac fraierii cu banii aia.

      tine-ti minte oameni buni!

      unii sunt asa saraci, ca doar bani au.

      Răspunde
       
      1. vlad
        Aprilie 17, 2014 la ora 16:13

        *tineti – scuze.

        Răspunde
         
  • acelasi cornel
    Aprilie 17, 2014 la ora 11:31

    Avand in vedere faptul ca mi s-au intamplat numai nenorociri in ultimul timp iar in momentul de fata sunt terorizat si mi se creeaza probleme astfel incat viata imi este data complet peste cap punandumi-se in pericol sanatatea si viata, am luat decizia sa nu mai discut politica. Am facut mai multe sesizari catre autoritatile statului roman (aproape 10 sesizari la politie, una la ministrul de interne si una la SRI) iar situatia este la fel inca. Mentionez faptul ca nu sunt implicat in politica, nu sunt hot, camatar, criminal, mafiot, terorist si nu ma ocup cu lucruri ilegale. Nu am facut fapte de ordin infractional sau penal sau vreun rau cuiva si nici prietenii mei nu se ocupa cu asa ceva si nu frecventez asemenea cercuri/anturaje.
    Sper ca aceasta situatie sa inceteze iar daca trebuie cumva sa datorez scuze cuiva sunt dispus sa o fac daca am gresit cu o parere, opinie sau vreun punct de vedere.
    Cam asta e.
    O zi buna.

    Răspunde
     
    1. acelasi cornel
      Aprilie 17, 2014 la ora 22:33

      Nu stiu ce persoana politica din Romania am suparat insa eu doresc ca viata mea sa revina la normal, avand in vedere faptul ca de 6 luni de zile viata mea de zi cu zi e un cosmar, adica sa nu mai fiu schinjuit, molestat, sa mi se mai creeze probleme de sanatate si sa nu mi se insceneze (doamne fereste) vreun accident fatal deoarece exista si aceasta posibilitate. Imi este teama pentru viata mea.
      Imi cer scuze daca am suparat pe cineva, persoana politica din Romania, insa eu prin comentariile mele pe blog am incercat sa nu jignesc pe nimeni si am exprimat doar o simpla parere personala iar eu nu sunt membru al vreunui partid politic din Romania.

      Răspunde
       
    2. acelasi cornel
      Aprilie 19, 2014 la ora 21:09

      Am fost chinuit si schilodit aproape in toate modurile posibile timp de 6 luni de zile in apartamentul in care eu locuiesc din Bucuresti, aproape toata ziua si aproape toata noaptea (am ajuns sa dorm ca iepurele cateva ore pe noapte in apartamentul meu) si am fost nevoit sa fug de acasa cand statul in casa a devenit imposibil, am dormit saptamani intregi prin tramvaie si autobuzele RATB pentru ca acasa lucrul asta nu mai era posibil. Nu inteleg cum e posibil ca asa ceva sa i se intample unei persoane care traieste dintr-un unic salariu, nu are legaturi cu cercuri dubioase/mafiote si de dimineata pana seara munceste la serviciu iar la sfarsit de saptamana muncea la tara. Mi s-au creat voluntar probleme de sanatate, viata imi este complet bulversata si imi este teama pentru viata mea.

      Răspunde
       
    3. acelasi cornel
      Aprilie 19, 2014 la ora 21:31

      Nu am aflat inca ceea ce se doreste de la mine, de ce sunt supus la o asemenea suferinta, dar asa ceva dupa parerea mea nu este o situatie normala.
      Pastele acesta e unul de cosmar pentru mine si nu doresc la nimeni asa ceva.

      Răspunde
       
    4. acelasi cornel
      Aprilie 21, 2014 la ora 17:06

      Iti faci cruce, iti scuipi in san si te intrebi : „Cum e posibil sa se intample asa ceva, 6 luni de zile zi si noapte aproape in continuu (adica sa terorizezi si sa creezi probleme de sanatate la o persoana care are un loc de munca si care munceste de dimineata pana seara), in Romania anului 2014, tara membra a UE, care respecta drepturile fundamentale ale omului, fara nici o explicatie sau lamurire ?”.
      E cel putin grava aceasta stare de fapt, parerea mea.

      Răspunde
       
    5. acelasi cornel
      Aprilie 22, 2014 la ora 00:14

      Care sunt autoritatile statului roman care ar trebui sa tina sub control si sa nu permita asemenea abuzuri?

      Răspunde
       
    6. acelasi cornel
      Aprilie 22, 2014 la ora 00:36

      La ora 0.27 am sunat la 112 si am reclamat la Politia Capitalei ca sunt schinjuit cu diverse dispozitive pe baza de unda care imi creaza disconfort si probleme de sanatate.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Aprilie 22, 2014 la ora 06:15

        Stimate domnule cornel, dupa cum arata in ultimul timp unele dintre textele comentariilor de pe blogul d-lui Moise, se pare ca nu sunteti singurul care se afla intr-o astfel de situatie, dar ceilalti nu au marturisit inca public starea lor. Sunt convins ca cu rabdare si cu ajutor veti depasi neajunsurile semnalate si lucrurile vor reveni la normal. Important este sa nu va pierdeti speranta si sa fiti persuasiv in demersurile dumneavoastra, pentru a primi ajutorul de care aveti nevoie. Sa auzim de bine!

        Răspunde
         
  • Rodica Fazakas
    Aprilie 17, 2014 la ora 10:37

    Cred ca ar fi interesant de vazut ce varsta au somerii acestia cu studii profesionale de care ati vorbit in emisiune.

    Eu sunt din Galati si acum studiez in Spania. Nu imi vine in minte nici o familie dintre cunoscutii mei de acasa care sa nu aiba pe cineva in strainatate, plecat la munca. Mai ales tineri. Din 8 verisori, 6 suntem in strainatate, doar 2 sunt inca la Galati si ei plecati pe afara la un moment dat.

    Prin urmare, cred ca concluzia dumneavoastra, ca oamenii nu sunt suficient de mobili in cautarea unui loc de munca, este oarecum nedreapta. Cine e in putere de munca pleaca departe de casa, direct in strainatate. In Transilvania, salariile sunt mici ca sa traiesti cu chirie, asa cum bine au observat alti comentatori.

    Ca sa inchei, permiteti-mi sa va felicit pentru emisiunea voastra extraordinara si sa va urez la multi ani.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Aprilie 17, 2014 la ora 10:10

    Nu o sa fie bine primite bonurile de masa pe card…cum v-a mai schimba „cetateanul” bonurile pe bani la „cunostiinta” de la market? Sa platesca rata la banca sau sa ii lase la crasma de la colt 🙂

    Răspunde
     
  • mircea
    Aprilie 16, 2014 la ora 16:22

    ?

    Răspunde
     
  • mircea
    Aprilie 16, 2014 la ora 16:20

    In Televiziunea Romana s-a facut f multa risipa. Cum sa cumperi iMac cu 8000 de lei cand cu maxim 6000 lei iti iei un PC clasic cu Windows 8 mult mai performant si mai fiabil decat Apple. La fel s-a intamplat si cu parcul auto, numai masini straine. Daca merg cu Loganul ii doare-n fund!

    Răspunde
     
  • rotar
    Aprilie 16, 2014 la ora 16:01

    Stiri din media dinainte si dupa 89

    A1-muncitorii de la fabrica X au realizat autobasculanta de 110 TONE (11 vagoane)…
    A2-taranii din satul Y au obtinut 19 TONE porumb la ha……
    A3-in Bucuresti construcorii au ridicat 40 mii apartamente in anul N.
    ……………………………………. dupa 89…………

    B1-procurorii i-au prins pe capitalistii X,Y,Z cu marfa de contrabanda.
    …..
    B2-20 de criminali care au omorat copii si batrani au fugit din arest…..

    B3-procurorii de la pct B1 au fost inregistrati ambiental luand mita o gaina….

    Răspunde
     
  • rotar
    Aprilie 16, 2014 la ora 15:51

    N-am scapat de astia doi ?!? Am intrebat niste cunostiinte ‘de ce s-au facut’ avocati,ziaristi,constructori sau marinari…Mi-au raspuns ca daca le mergea mintea se faceau universitari…Asta e,tre’ sa ‘mince’ si astia o pita (nu piza !!).

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Aprilie 16, 2014 la ora 13:49

    Am si eu aceasta problema de luni incoace. In loc de pagina de home apare „pagina inexistenta”.

    Răspunde
     
  • AndreiM
    Aprilie 16, 2014 la ora 12:22

    D-le Moise, iar are site-ul probleme? Cand incerc sa-l accesez imi spune pagina inexistenta.

    Răspunde
     
    1. Biziday
      Aprilie 16, 2014 la ora 12:30

      Mulţumim pentru semnal, încercăm să depistăm problema.

      Răspunde
       
      1. Mihail Dragotoiu
        Aprilie 16, 2014 la ora 16:06

        Aceeasi problema o semnalez si eu. Imi apare mesaj cu PAGINA CAUTATA NU EXISTA !

        Răspunde