Domniţă onorabilă, caut centură de castitate

Publicat la data de de Moise

ponta-blog

de Moise Guran

Vă mărturisesc că atunci când am auzit că premierul Victor Ponta vrea să-și mute biroul în sediul Ministerului Apărării, am crezul că omul glumește. Nici vorbă, e serios, atât de serios, cât poate fi o domniță virgină cu onoarea blindată și închisă sub lacăt.

N-am știut și nici nu mi-am imaginat vreodată că armia română poate funcționa și ca o centură de castitate. Care va să zică, de teama unor înscenări care l-ar putea implica într-un trafic de influență, premierul nostru își mută biroul la Armată. Că cică acolo se știe cine intră și cine iese. Argumentația în sine este o prostie, pentru că și la guvern se știe foarte clar cine intră și cine iese, Palatul Victoria fiind sub pază militară. A SPP-ului, dar și aia tot pază militară este.

Spune tot Victor Ponta că i s-au dat și asigurări că nu are microfoane în birou, dar el nu și nu, se mută în sediul MApN. Și, de fapt, aici e problema, de fond.

Premierul a luat această decizie radicală după ce procurorii au interceptat legal, cu mandat, discuțiile protejatului său Adrian Duicu, baronul de Mehedinți. Chiar dacă interceptările le-a făcut SRI, această acțiune a fost una legală, a Justiției. Fuga lui Victor Ponta din Palatul Victoria este un gest aberant, căci el nu de serviciile secrete fuge, ci de un eventual control al Justiției care, ce să vezi, se ocupă, cum e și firesc, de prinderea infractorilor.

Din ciclul cine fuge se acuză, Ponta își imaginează în mod greșit că, dacă intră într-un birou de la MApN, acolo Justiția nu va putea să afle cu cine se întâlnește. Numai că ofițerii Armatei Române nu sunt infractori și, dacă de exemplu o afacere ilegală este pusă la cale într-un transportor blindat, un procuror va cere și va obține colaborarea ofițerilor care controlează TAB-ul pentru prinderea infractorului ascuns acolo.

Dincolo de acest gest, copilăresc prin naivitatea lui, el este jenant pentru țara reprezentată de acest prim ministru, ba chiar este autoincriminator și lipsit de responsabilitate pentru un om care trebuie să dea piept cu corupția, nu să fugă de hăituitorii ei.

Domnul Ponta confundă blindajul armatei cu chiloții de tablă ce apără onoarea unei domnițe medievale. Arătând fix aceeași înțelepciune ca și cruda domniță, premierul nostru nu știe că doar oamenii slabi evită ispita, pentru că, în păcat, oamenii cad doar prin propria voință.

Comentarii prin facebook

46 răspunsuri la Domniţă onorabilă, caut centură de castitate

  • Pingback: Statul nostru și mafiile sale | Biziday
  • dorel ala cu tirnacopu
    Aprilie 21, 2014 la ora 21:11

    nici nu vreau sa ma gindesc ce va fi dupa decembrie… o sa-mi dau cu tirnacopu-n slapi…

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 22, 2014 la ora 15:04

      Eu credeam ca Dorel asta face tot timpul…

      Răspunde
       
  • Paul
    Aprilie 19, 2014 la ora 15:33

    Domnule Moise Guran. Provenim din acelasi oras si ne putem da cu parerea despre acesta. Judetul Mehedinti si orasul Severin isi merita conducatorii. Este un oras din care am plecat de 15 ani fara nici o strangere de inima.
    Severinul este orasul care a avut primar un fost primsecretar PCR timp de 10 ani, (Constantin Dinu). A fost votat de oameni pt. ca a facut nenorocirea aia de intrare in oras venind dinspre Orsova (valea lui Dinu)
    Imi aduc aminte de un alt primar care a castigat alegerile ajutat de aceasta declaratie:
    „In oras, pe strazi, sunt foarte multi caini maidanezi care musca in special femeile si copii. S-ai luam pe toti sa-i omoram”
    Pana la Duicu – zis si pompa – nu a fost decat un singur pas.
    Pe plan local, cunosc mult mai multe persoane care acum sunt in functii cheie. Persoane cu facultatile terminate pe la Herculane, cu studii si licente, 4 ani intr-unul.
    Vina acestui oras o poarta oamenii. Pe de alta parte, aceasta vina mai pune o piedica in calea ascensiunii lui Ponta. Deci tot raul spre bine!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 17, 2014 la ora 08:46

    @n italy _ „Mai bine se muta la cazarma aceea din Targoviste” _ Desigur, variante există. Unii sunt de părere că cel mai bine ar fi să se refugieze in munţi împreună cu secretara. Alţii sunt de părere că dl Ponta ar trebui să se mute cu biroul in exil. Aşa cum dl. Dan Diaconescu, seful unui alt partid din România, s-a mutat împreună cu staff-ul si cu televiziunea sa la Vatican. Si eu cred că Vaticanul ar fi un loc bun pentru meditaţie si pocăintă. Ori, dacă tot vorbim despre meditaţie, dl. Ponta ar putea să se mute in India sau in Pakistan cu tot cu şefii săi de clan. Pardon, de Cabinet, din SGG.

    Răspunde
     
  • n italy
    Aprilie 16, 2014 la ora 18:52

    De mult timp nu s-a mai ras de cineva atat de caraghios ca Ponta!Mai bine se muta la cazarma aceea din Targoviste ca sa nu se mai piarda timpul…

    Răspunde
     
  • Un oltean
    Aprilie 16, 2014 la ora 18:39

    La fel cum Rusia a ocupat unități militare și instituții publice din Ucraina, tot la fel ocupă acum și în România. Primul sediu ocupat este cel al MApN, prin agitatorul Ponta, tovarăș de nădejde al lui Putin. În curând, Ponta va declara independența României față de UE, NATO și Statul de Drept și va cere alipirea la Rusia, în baza unui referendum, de organizarea căruia se va ocupa tovarășul Dragnea. Planul i-a fost demult comunicat lui Ponta, probabil cu puțin timp înaintea Jocurilor Olimpice de la Soci. Demersurile cred că fuseseră făcute cu mult înainte, dacă analizăm retorica lui Ponta din timpul protestelor împotriva exploatărilor de la Roșia Montană și Pungești, când toți opozanții am fost numiți fasciști. Acest cuvânt cheie, ”FASCIST”, folosit obsesiv de SOVIETICI, ar fi trebuit încă de pe atunci să ne alarmeze cu privire la cine dictează retorica și politica actualilor noștri conducători.

    Răspunde
     
  • dragos
    Aprilie 16, 2014 la ora 18:12

    Mai rau e ca el implica armata in politica. S-ar putea ca militarii sa creada ca Ponta ii cheama sa aibe un cuvant de spus in politica tarii.
    Ponta a incurcat rau si borcanele si puterile in stat si va iesi un bors a la Burkina Fasso.

    Răspunde
     
  • alex
    Aprilie 16, 2014 la ora 17:21

    sa mutat probabil din motive intemeiate iar ce sa spus presei este doar o fatata pentru curiosi

    Răspunde
     
  • ciobanu grigore
    Aprilie 16, 2014 la ora 12:15

    la revolutie armata a fost un punct decisiv daca sa cada regimul sau nu,asa ca ponta stie ceva de sa mutat acolo.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Aprilie 16, 2014 la ora 13:19

      Sunteti impreuna sau e plagiat?…

      Răspunde
       
    2. tree4me
      Aprilie 17, 2014 la ora 08:17

      „Chobani” este o fitma de cosmetic din produse natural.

      Răspunde
       
  • grilli
    Aprilie 16, 2014 la ora 12:11

    la revolutie armata a fost un punct decisiv daca sa cada regimul sau nu,asa ca ponta stie ceva de sa mutat acolo.

    Răspunde
     
  • blabla
    Aprilie 16, 2014 la ora 11:02

    Aceasta clasa politica, in ansamblul ei , NU ne reprezinta !!! Singurul lucru pe care-l reprezinta in parlament este propriul buzunar si al gastii care i-a propulsat la putere.
    Ne indemna cineva mai sus sa mergem la vot pentru ca bla bla …
    Dupa mine a merge la vot poarta un nume in codul penal. Se cheama „Favorizarea infractorului „. In conditiile in care nu ai nici o varianta , in conditiile in care trebuie sa alegi intre aia care au scufundat BANCOREX-ul , cei care au vandut petrolul din pamant sau cei care au „donat” aurul din munti, care ar fi optiunea ?

    Răspunde
     
  • Nae de la scularie
    Aprilie 16, 2014 la ora 10:19

    Doua puncte:

    unu: bravo Moise ca te-ai prins – adevarul sta la chiloti, mai precis in chiloti: unii au si altii n-au …

    doi: cine a avut ideea asta luminoasa cu mutat la Min Apararii ? Vre-un consilier ? Sa stim si noi cineeeeeeeeeeeeee ? Ca daca e NUMAI ideea lu’ Ponta (ceea ce nu cred) asta spune tot despre individ. Poate era mai bine la scoala de securitate de la Baneasa, acolo vezi de departe cine se apropie.

    Răspunde
     
  • Tavi
    Aprilie 16, 2014 la ora 10:01

    Moise , dar daca i-a cerut NATO sa se mute acolo ? 🙂 Apropo de ultimele mesaje venite de la licurici .

    Răspunde
     
  • McGogoo
    Aprilie 15, 2014 la ora 23:52

    SRI face interceptarile la solicitarea altor institutii precum: DNA, MAI, Ministerl de justitie etc.

    Mutarea mutarea lui Poma la MApN e facuta nu pt ca se teme ci pentru ca sediul MAPN este securizat impotriva interceptarilor deoarece suntem in NATO.
    intrebare: s-a mutat acolo pt ca vrea sa discute cu baronii fara teama ca o sa fie ascultat????

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 16, 2014 la ora 00:55

      Comenta cineva pe blog ca mutarea aceasta a fost planificata citeva luni in urma fara legatura cu ce se discuta acuma. Nu stiam ca sediile nato nu pot fi interceptate. Este drept ca Pentagonul are control absolut la interceptari dar nu credeam sa aibe incredere 100% in proprii sai angajati. Cirtite peste tot.

      Răspunde
       
  • VictorL
    Aprilie 15, 2014 la ora 22:08

    @Moise.Daca nu ar fi tragedie,in realitate,ar fi o comedie pe cinste…Ne rid si curcile.
    Eu scriu de mult ca omul asta e autist si traieste in lumea lui…Acuma in lumea lui am intrat cu totii,ca si cum nu am avea alte probleme.
    Cred ca se impune modificarea Constitutiei in asa fel incit cind avem de-a face cu un specimen ca asta in functia de Primministru sa poata fi demis de cineva,intr-un fel sau altul.Locul lui e la Spitalul Jilava dar pina cind procurorii se vor ocupa de el Romania a ajuns circ si panarama.Nu e loc de nici o distractie ca doar de omul bolnav nu se ride,ci trebuie compatimit.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Aprilie 16, 2014 la ora 09:52

      D-le VictorL, nu cred ca este autist, ci stie foarte bine ce face. Asa cum de exemplu s-a despartit de prima sotie pentru …a intra in nomenclatura.Oamenii acestia sunt foarte periculosi, sunt genul de oameni care au construit „comunismul”.Aviz celor care ii ofera credit

      Răspunde
       
      1. VictorL
        Aprilie 16, 2014 la ora 12:58

        @AndreiM.Atunci e si mai tragic.Tinind cont ca are deja suport de la Putin si Medvedev,iar astia doi nu sunt ingerasi tabloul e mai complet.
        Ramin totusi la parerea ca la ospiciu s-ar incadra bine intre persoanele ,,normale”de acolo si oricum la o adica scapa cu mai putin,pentru lipsa de discernamint.De fapt vina o poarta cei care i-au acordat votul.

        Răspunde
         
      2. tree4me
        Aprilie 17, 2014 la ora 06:45

        Rationament cu credit.

        Răspunde
         
  • Liliana
    Aprilie 15, 2014 la ora 21:58

    Imi este greu sa inteleg ce a rezolvat Dl Ponta cu aceasta mutare ?….fratilor daca asa se procedeaza de catre cei care ne conduc ne asteapta vremuri grele…

    Răspunde
     
  • fane
    Aprilie 15, 2014 la ora 21:18

    Subiectul articolului este o marioneta prost manuita. De aici rezulta fuga constanta de responsabilitate, golurile in logica discursului, pareri in antiteza de la un discurs la altul, si o multime de alte detalii care puse cap la cap formeaza imaginea completa.

    Este atat de simplu si evident incat nu mai merita sa argumentez.

    Important mi se pare insa ca la alegeri, cei ce de obicei lipsesc la vot, cei 60% mereu absenti, sa se prezinte si sa voteze asa cum le dicteaza constiinta.

    O mare parte dintre ei au capacitatea sa vada realitatea si sa decida in concordanta, fara inpulsul unei galeti de plasic sau a 50 ron.

    Daca vrem o alta clasa politica in tara asta trebuie sa invatam in primul rand ca votul este primul pas esential in acest proces, iar exprimarea lui este o datorie fata de tine si familia ta, ca si cetateni ai acestei tari.

    Atat timp cat vom avea o prezenta la vot de 45% practic validam decizia unei majoritati de 22.5%+1. Adica ce se intampla din ’90 incoace. Asa au ajuns personaje ca Becali, Fenechiu si restul in pozitii de Presedinti de Comisii Senatoriale si Ministrii.

    Cei ce i-au votat dar si cei ce au absentat i-au validat.

    Intro tara in care oamenii si-ar da seama de puterea votului lor, un mascarici ca persoana in cauza nu ar ajunge nici macar administrator de scara de bloc. Parerea mea.

    Seara buna si mergeti la vot oameni buni!

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 15, 2014 la ora 22:06

      Asa cum intr-un sondaj de opinie de cateva mii de oameni avem asa mici marje de eroare si in consecinta ceea ce arata sondajul este foarte aproape de realitate, consider ca cei 40% care merg la vot sunt reprezentativi pentru tot poporul unei tari. + – cateva mici procente. Deci eu cred sincer ca si daca prezenta la vot ar fi de 98% rezultatul ar fi acelasi ca atunci cand merg la vot numai 40%, sau numai 30%, sau chiar si 10%. De ce credeti ca exact cei care ar sti cel mai bine (ma refer la binele tarii) cu cine sa voteze nu merg la vot? Ba eu cred ca cei care vad o iesire din aceasta stare a tarii noastre in persoana unui candidat sau a unui partid, tocmai acei oameni merg la vot.

      Răspunde
       
      1. tree4me
        Aprilie 16, 2014 la ora 00:28

        De fapt domnul Fane vorbeste despre procente, in final se refera la un ales, caracterizindu-l de mascarici. Probabil asa deduceti ca exact cei care nu stiu pe cine sa aleaga se prezinta la vot. Cam confuz.
        Dupa cum vad, spiritul este ca cei care stiu cine ar merita sa fie alesi, tocmai acestora li se face lehamite si nu mai voteaza. Lehamite de obstacole si murdarii electorale.
        Este clar ca volumul masei electorale nu are o influenta prea mare, poate doar, cu cit devine mai mare sa fie mai greu de controlat. Deci toate excrocheriile sunt premeditate pentru a descuraja prezentarea la urne. In final, probabil ca daca s-ar insuma membrii de partied si pomanagii s-ar ajunge la masa electorala efectiva. Asa a fost mereu si oriunde. Dar nu ma asteptam sa aflu ca se prezinta la vot sub 40% din populatie. Eu sunt cel mai oribil exemplu: am votat o singura data in viata, a fost prima data – de curiozitate. Interesul meu cu politica, cam inexistent. Acuma vad ca mai sunt si independent – asta pare interesant, dar si Elena Basescu inteleg ca a fost independent (cu sustinere PDL?) si s-a bilbiit la Bruxel. Acuma vad ca primarii lui Basescu se zbat sa o aleaga cu PMP.
        Pe bune, ca sa votezi, trebuie mai intii sa vomiti ca altfel nu mai ajungi la urna. Este adevarat cine nu-si exercita aceasta obligatie, ar trebui sa nu mai aiba dreptul sa-i injure, asa sa mai creasca masa electorala. Si totusi greata este mare.
        Ar trebui umblat la Constitutie, ;a lungimea mandatelor si la criteriile de selectie al candidatilor – chestia cu listele de sustinatori, inteleg ca este simpla si usor de manipulate. Criteriile insa trebuiesc cizelate mai mult. De exemplu, cum poti accepta pe cineva numai pe baza declaratiei ca nu a cooperat cu securitatea si mai ales sa crezi asa ceva cind stii ca a avut pozitii pe care nu le-ar fi putut avea altfel? As reduce simtitor numarul de sustinatori, dar le-as cere sa dea o caracterizare personala a candidatului pe care il recomanda si as verifica cam 10% din ei cu chestionare „multiple choices” – la prima greseala, sustinatorul este descalificat.
        Probabil ca pentru asta ar trebui create o comisie electorala cu membrii care nu candideaza si sa nu aiba nici o afiliere politica, ca un fel de juriu, selectat la intimplare. Puneti-ma pe mine seful acestei comisii – daca nu-i puric pe candidate unul cite unul. Nici nu mai ies din cubul papal securizat.

        Răspunde
         
        1. Silviu
          Aprilie 16, 2014 la ora 22:40

          Necazul este ca dupa vot nu mai exista o modalitate eficienta de a controla activitatea alesului/alesilor. Daca ar exista responsabilizarea lor (desi, sincer, nu imi pot imagina cum s-ar putea realiza asta – ce fel de om politic va mai face ceva, chiar daca ar fi necesar, care sa contravina socialului?) ar avea alta atitudine.
          PS:am citit un articol al unui domn Weiss – tactica pamantului parjolit ii zicea (am postat un link, dar a fost sters). Nu stiu ce informatii detine sau cat de valabile sunt concluziile sale, dar momentan nu mai pot posta pe acest blog (acum o fac de pe alt email). Nu inteleg de ce, dar ograda d-lui Guran, regulile sale.

          Răspunde
           
        2. tree4me
          Aprilie 17, 2014 la ora 08:06

          Motivatiile geopolitice ale politicii occidentale de „paminturi pirjolite” in Romania de astazi, este un titlu cit se poate de sugestiv.
          Exista o motivatie puternica a SUA de a impinge granita europeana catre est (Alexandru Cosmin Codreanu)
          dinamica est-europeana nu are nimic de a face cu ideologia. Vorbim strict de reasezare (mai mult sau mai putin vremelnica) a zonelor de influenta (Raol Weiss)
          Miza, respectiv Republica Moldova, este un potential castig pentru care merita sa dai la schimb multe ( AC Codreanu) – dar nu prea ai ce si nici timp.
          Factor agravant, am pierdut increderea ca mai putem incerca ceva de unii singuri (AC Codreanu)

          Răspunde
           
    2. tree4me
      Aprilie 15, 2014 la ora 23:27

      Nu stiu cum functioneaza voturile astea de pe blog, am votat pentru dvs un verde dar ati primit doua (nu-mi pare rau, pacat ca mai jos la doamna Kristina a functionat cum trebuie). „votul este primul pas essential” spuneti, as zice obligatoriu (daca nu joci nu cistigi). Partea teribil de proasta este ca dupa vot, oamenii se aseaza la birfa, si politicenii incep sa se urmareasca cu mult sirg – de parca asta n-o puteau face si in timpul liber (adica cind nu erau alesi, ah, dar atunci nu merita…).
      Uite ca era sa uit: alesul trebuie tinut in friu si dat cu el de pamint imediat cind nu mai corespunde cerintelor. Limita minima de virsta mi se pare o gluma de prost gust: deputat 23, senator 33, presedinte 35.

      Răspunde
       
    3. Cornelia
      Aprilie 16, 2014 la ora 11:36

      Domnule Fane, va dau perfecta dreptate! Asa se petrec lucrurile la modul ideal. Un singur amendament aduc totusi la argumentatia dumneavoastra. Precum Cetateanul turmentat
      intreb:
      „Eu cu cine votez?”

      Răspunde
       
      1. fane
        Aprilie 16, 2014 la ora 17:12

        @ Cornelia.
        Multumesc pentru intrebare. O sa incerc sa raspund cu o abordare personala.
        Plec de la ideea ca in viata suntem pusi in fata unei avalanse de decizii pe care trebuie sa le luam, si care, la fel ca decizia „cu cine votez?” nu are o clara delimitare intre bine/rau, valid/invalid, alb/negru.
        Din acest punct de vedere, argumentul conform caruia „merg la vot daca am pe cine sa votez!” nu se justifica, pentru ca aparitia unui politician ca Fat Frumos din pacate ramane pe taramul fanteziei.

        Trbuie sa ne informam in primul rand. Stiu ca politica este un subiect greu de digerat, mai ales in conditiile mizeriei actuale, dar putem face o diferenta intre actori daca petrecem 20 de min pe saptamana aratand interes in a judeca actorii politici si ai compara intre ei.
        Cred ca e suficient ca sa-ti formezi o parere la nivel uman despre unul sau altul dintre candidati.
        Mai citesc cate un CV din cand in cand, mai caut numele cate unui politician pe net si vad ce mai gasesc despre el.

        Ce vreau sa scot in evidenta este ca, asa ca in orice situatie in care trebuie sa luam o decizie trebuie sa ne informam putin inainte.

        Sunt convins ca votul si opinia ta conteaza Cornelia. Avem nevoie de oameni educati si onesti care sa voteze pe baza deciziei lor.
        Sunt convins ca in timp vom ajunge sa ridicam stacheta pentru jocul politicienilor pentru ca arbitrul suntem noi, alegatorii.

        Răspunde
         
  • Kristina
    Aprilie 15, 2014 la ora 21:08

    Abia acum,cand vad cu cata vehementa este criticat,
    aproape ca imi castiga atentia domnul premier,
    poate pe viitor si admiratia mea…,

    cat despre jurnalistul nostru stimabil,risca sa cada in acelasi pacat precum Gadea de la Antena 3:
    „Toate tunurile pe Victor Ponta!”:)
    La Gadea e „Toate tunurile spre Traian Basescu!”:)
    si uite asa te miri ca se dezaboneaza natiunea de la cablu..:)

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Aprilie 15, 2014 la ora 22:36

      sau mai pe intelesul tuturor:
      „Cine nu este cu noi este impotriva noastra!”
      personal nu subestimez niciodata O GLOATA,oricat de proasta ar parea,pentru simplu motiv ca are forta numerica.

      dar daca asa se intelege libertatea presei…
      anume:care da cu noroi mai tare?
      personal va urez succesuri(am citat un europarlamentar respectabil)!
      MULTE,MULTE SUCCESURI ,SI TOT INAINTE TOVARASI!

      Răspunde
       
    2. magic
      Aprilie 16, 2014 la ora 01:43

      A fi băsist sau pontist? Aceasta-i întrebarea!

      Răspunde
       
  • davinci
    Aprilie 15, 2014 la ora 21:08

    Cel mai bun loc pentru a se ascunde de interceptari este in Mtii Apuseni.
    Acolo va fi sigur ca nu il vor gasi nici baronii PSD si nici oamenii lui Basescu.
    Ar fi si Romania in siguranta pana cand il vor gasi, poate dupa alegerile parlamentare din 2016.

    Răspunde
     
  • radu2014
    Aprilie 15, 2014 la ora 21:03

    discutiile referitoare la mutare premierului la noi in sediu erau de prin ianuarie. nu consider ca mutarea are legatura cu evenimentele din ultimele zile. De altfel, mi se pare ciudata aceasta decizie

    Răspunde
     
  • Valentin
    Aprilie 15, 2014 la ora 20:04

    Ponta vrea sa-l intreaca pe Boc … ii urez sa reuseasca !

    Răspunde
     
  • Razvan
    Aprilie 15, 2014 la ora 19:55

    Desi nu imi place Basescu si am votat sa il demita la referendum, acum ma bucur ca a ramas.

    Atat de incompetenti sunt adversarii lui si inca traiesc cu impresia ca pot sa ne minta la alegeri si dupa sa fure cat vor incat merita cu varf si indesat ce li se intampla.

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 15, 2014 la ora 20:14

      Spunea cineva, sa alegem raul mai mic. Dar asta nu inseamna ca este bine. Cind schimbam, raul de toate nivelele, altfel nu ne mai oprim din ris.

      Răspunde
       
      1. AndreiM
        Aprilie 16, 2014 la ora 10:19

        Pai daca nu suntem in stare sa ne vedem interesul (binele), atunci macar sa alegem raul cel mai mic.
        PS: nu imi plac confuziile, dupa cum nu imi plac…centurile de castitate.

        Răspunde
         
  • Nic
    Aprilie 15, 2014 la ora 19:28

    Un cavaler, inainte de a pleca in cruciada, il cheama pe lacatusul castelului sa ii monteze sotiei sale centura de castitate. Dupa ce o monteaza, lacatusul intreaba:
    – Sefu’ … punem si botnita?

    Răspunde
     
  • bere rece
    Aprilie 15, 2014 la ora 19:11

    rar am am vazut om asa penibil ca Ponta…

    Răspunde