BIZIDAY: Luni, 14 aprilie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 14 aprilie 2014

  • oct
    Aprilie 16, 2014 la ora 13:32

    as remarca ca Romania nu a castigat intotdeauna din conflicte. in 1812 Imperiul Rus a acaparat jumatate din Moldova, iar dupa cel de-al doilea razboi mondial am iesit cam sifonati…

    Răspunde
     
  • oct
    Aprilie 16, 2014 la ora 13:26

    despre razboiul din Crimeea nu prea se invata la istorie. dar nu as zice ca Romania a aparut ca stat national (aproape) unitar ca un tampon impotriva Rusiei. imp Otoman si aliatii lor englezi, precum si germanii, nu erau tocmai favorabili. Altfel a stat situatia dupa pirmul razboi mondial, cand un stat romanesc puternic era vazut (si chiar a fost) o piedica in calea bolsevismului. cred ca ar fi de mentionat si conflictul dintre Romania si armata rosie din 1919, invazia internationala de la Odessa care nu a mai avut loc…
    Rusia a trimis Suchoyuri in Belarus, nu Mig-uri.
    probabil ca avioniul rusesc incerca sa provoace si sa obtina un incident international prin doborarea lui de catre americani, punand sub un semn de intrebare legitimitatea prezentei navelor americane in marea neagra.
    as zice ca rusii nu au fost investitori serios in Romania, mai mult au dus la falimentarea combinatelor metalurgice achizitionate de rusi si mutarea productiei. iar la alro…a ramas istoria scandalului cu grupul apropiat presedintelui Basescu (mare dusman al politicii rusesti) ce vindea electricitate in conditii avantajoase…

    Răspunde
     
  • ROmanul
    Aprilie 16, 2014 la ora 01:29

    Iar manipularea cu cine a crescut cel mai mult bugetul militar… Dar nu spui Moise ca SUA cheltuie cat toate tarile de pe Pamant la un loc! Peste 700 miliarde de dolari anual si asta de multi ani! Ce conteaza ca unii au crescut bugetul cu 50 miliarde doar de anul trecut cand SUA anual si asta de zeci de ani baga multe sute miliarde de dolari…

    Răspunde
     
    1. ROmanul
      Aprilie 16, 2014 la ora 01:31

      PS: SUA cheltuie peste 700 miliarde de dolari doar pentru armata si asta anual!!! Sper ca s-a inteles ca nu m-am referit la bugetul total al unei tari ci doar cel militar. N-am zis bugetul apararii ca in cazul SUA e penibil sa spui ca banii sunt pentru aparare cand ei ataca de atatea tari pe toata lumea. Ei au avut cele mai multe razboaie de la al II-lea razboi mondial. Asa ca e impropriu sa zici ca SUA cheltuie pentru aparare ci mai corect pentru atacare.

      Răspunde
       
  • valicfu
    Aprilie 15, 2014 la ora 23:52

    minutul 3:52 e bestial.
    Am ras o gramada!

    Răspunde
     
    1. valicfu
      Aprilie 15, 2014 la ora 23:54

      31:52 – scuze

      Răspunde
       
  • Lae
    Aprilie 15, 2014 la ora 23:24

    Stau si ma intreb ca prostu’: oare ucrainenii s-or fi uitat la televiziunea romana in decembrie 1989? Ca, daca se uita acum la posturile lor, or sa aiba un puuuuternic sentiment de „deja-vu”. Numai un Ion Iliescu le mai lipseste! 🙂

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Aprilie 15, 2014 la ora 23:19

    Bravo Moise azi ai facut o emisiune foarte interesanta dar asa avea unele comentarii de facut mai ales in ceea ce priveste dolarul si anume dolarul are evolutia cea mai greu de estimat ca moneda desi in ultimul timp bate pasul pe loc si asta nu o spun eu o spun cei cu casele de schimb valutar iar la primul razboi din Irak adica pe vremea lui Bush senior, prin 1990, dolarul a scazut ata(undeva pe la 78 de yeni) incat la un moment dat toti asiatici (in Asia pana nu demult dolarul era de baza) se scapau de el dar si asta a fost un joc ca sa îi faca pe japonezi ( sa le fie frica ca se va prbusi dolarul) si sa le cumpere o mare parte din investitiile din SUA.

    Răspunde
     
  • mihai
    Aprilie 15, 2014 la ora 15:59

    ” I do not know with what kinds of weapons the Third World War will be fought, but the Fourth World War will be fought with sticks and stones. ” A. Einstein.

    Răspunde
     
  • Stelian
    Aprilie 15, 2014 la ora 13:06

    Intr-o tara in care suferim de ascunderea adevarului, putem premia pe cei ce spun adevarul. Ca si in cazul cu portofelul de la Europa Fm, acest comportament ar trebui sa fie unul normal, dar este din ce in ce mai rar. Mai ales in direct 🙂 Moise nu stiu cu ce sa te premiez, dar tare imi doresc s-o fac. Astept sugestii. Daca nu-mi dai, va trebui sa te multumesti cu ce voi voi crede eu ca ar fi un premiu frumos si util. 🙂

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 15, 2014 la ora 17:17

      He he. Se pare ca celor de aici nu le place premierea lui Moise caci a spus adevarul, dar cred ca aproba in schimb premierea de catre Europa Fm a femeii care a gasit si returnat portofelul. Femeie care a facut acelasi lucru. A spus adevarul. Oare de ce tratam oamenii asa inegal?

      Răspunde
       
      1. tree4me
        Aprilie 15, 2014 la ora 19:55

        Eu am vazut la tv o scena in care unei trecatoare I s-a smuls poseta de pe umar si apoi motociclistii au pus niste bani inauntru. I-au restituit poseta, proprietarei. Banii erau exact ca sa-si poata cumpara un cell-phone nou. Era o reclama.

        Răspunde
         
  • endless love
    Aprilie 15, 2014 la ora 12:45

    Cum e posibil sa se lase europa dependenta in orice domeniu de altcineva , mai ales de rusi?..imi depaseste umilul nivel de inteligenta.
    Cu un imperiu poti lega aliante, dar cand esti deja vecin cu el ..atunci el face legea.

    M-as bucura sa vad acei investitori care fug din est.

    La est de noi parca in trecutul apropiat se anuntau investitii mari si in crestere in armata, parca si asta anunta ceva.

    Sa auzim de mai bine.

    Răspunde
     
  • Imparatul
    Aprilie 15, 2014 la ora 11:48

    Acum vreo cativa ani aparuse o miscare de secesiune in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane. In acea perioada vine fiica-mea de la scoala de la ora de religie cu o brosurica in care era o poveste religioasa lacrimogena cu o batrana care si-a pierdut cei trei fii ai sai in razboi. Povestioara se termina apoteotic cu concluzia ca Cecenia este pamant rusesc. Brosurica era editata de o editura din Paulesti Prahova. Intamplator despre Rusia.
    Acum, urmand logica tehnica, vazand ca procentual numarul accidentelor ecologice la exploatarile clasice de gaze este mai mare decat la cele de sist ma gandesc cat de intamplatoare sunt manifestatiile ONG-urilor contra acestora, de oprirea forajelor neavand de castigat decat Rusia. Polonezii s-au desteptat. Au dat liber la exploatare fara accize, redevente sau altceva. Doar sa scape de dependenta de Rusia. Astia or fii prosti. Tinand cont ca ei nu au avut cadere economica in timpul crizei as zice ca nu,

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 15, 2014 la ora 20:05

      Asa este. In alte tari din lumea civilizata, popoarele sunt mai timpite si se opun infestarii freaticelor si distrugerii terenurilor cu substante toxice, imposibil de recuperate.

      Răspunde
       
    2. Dorel.
      Aprilie 15, 2014 la ora 23:23

      Problema cu gazele de sist este ca la noi redeventa este mai nimic pe langa ce scoate statul din terenurile alea daca sunt lucrate si pe urma la noi densitatea de popuatie /kilometru patrat este de aproape 3 ori mai mare decat in SUA asa ca nu poti sa îi lasi pe oamenii aia fara pamantul din care traiesc nici o sansa de subzistenta pentru cativa ani de exploatare din care noi statul nu ne alegem cu mare lucru.

      Răspunde