BIZIDAY: Joi, 10 aprilie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 10 aprilie 2014

  • tree4me
    Aprilie 23, 2014 la ora 07:32

    acuma observ ca cei de la McDonald umbla pe mincare … ne-inmanusati. Daca-i prinde patonul ii da afara, iar daca-i prinde inspectia se inchide sandramaua.

    Răspunde
     
  • ioan
    Aprilie 14, 2014 la ora 16:46

    MSG direct la Moise: Baga si tu un link de CONTTACT pe pagina asta de blog sau vb cu adminii acestui site sa bage intr-un colt al paginii posibilitatea postarii unui sondaj de opinie (gen: propunere TEME de DISCUTIE) unde cei activi sa poate alege/propune o tema de interes major pt tara/economie dupa care sa faci un reportaj/editie speciala cu privire la tema aleasa de majoritatea cititorilor. AI putea promova si la emisiunea de radio, atragand oameni interesti spre site.

    DE exemplu o tema interesanta, actuala care va lovi si RO, in ceea ce priveste scumpirea cimentului cu ca. 25%, este anuntata fuziune intre nr 1 mondial HOLCIM si nr 2 mondial LAFARGE, unde cota de piata in RO a celor 2 comapnii este de 70%. De aceasta fuziune profita si nemtii de la HEIDELBERG ZEMENT.

    toate bune

    Răspunde
     
  • Vivi
    Aprilie 12, 2014 la ora 16:30

    Buna,
    E prima data cand va scriu, asa ca fi ingaduitori.
    Am o nelamurire: Daca firmele aplica regula platim TVA la incasare, atunci de ce ne mira ca au scazut incasarile din TVA?
    Cu sistemul plata la incasare in vigoare, oare cei din finante nu puteau anticipa nivelul scazut de incasare TVA?

    Răspunde
     
  • ioan
    Aprilie 12, 2014 la ora 03:15

    pt romanul de rand este mana cereasca o ietinire a marfurior aimentare.La un salar mediu de 250-300€, orice troc care ii permite sa mai economiseasca ceva este SUPER, chit ca accepta astfel sa imbogateasca alte companii apartinand altor state europene sau baieti destepti care importa si nu le importa in mod legal. Credeti d-le Guran ca pe amaratul de roman din Bucuersti, Rosia Montana sau din estul sarac al Romaniei il intereseaza care-i treaba cu exercitiul bugetar…sau se gandesc la agricultorul roman? Isi spune in mintea sa simpla: Lasa ca taranului ii ajunge mancarea ca produce pt sine.
    Super trecerea la cei aflati in vizorul celor de la DNA. Da Doamne sa mai faca curat. Da Mazare cu termeni englezesti in populatie crezand ca majoritatea romanilor apartin celor de genul „om de la cada vacii”. Ar fi cazul sa-l aduca pe Mazare cu picioarele pe pamant si direct la zdup…pt ca e usor sa se ajunga la informatii caci in UE nu prea mai unde sa te ascunzi. Sub presiune aGermanei tot mail multe state renunta (sau au renuntat deja)la secretul bancar (Lichtenstein, Elvetia, Malta, Cipru, etc

    Topic Scoala profesionala
    In revista Blommberg business sau Fortune a fost chiar un articol foarte intersant exact despre lipsa meseriasilor in Statele Unite datorita unei reindustrializari masive a economiei, fiind ajutata de boom-ul din domeniul hidrocarburilor. Una din meseriile foarte cautate sunt cele de SUDORI, care fiecare interesat baga cam 25.000$ pe 10 luni de zile unde fac foarte multe ore practice. Aici in Romania, prin mintile luminate ale celor dinvasrful ministerului educatei au distrus mai intai scolile profesionale pt ca mai apoi sa le vina mintea la cap amintindu-si de zicala comunista „meseria, bratara de aur”

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 12, 2014 la ora 18:44

      Domnul Ioan, ati facut doua prezentari de topice, foarte reusite. Prmiteti-mi citeva precizari sau amendamente.
      „pt romanul de rand este mana cereasca o ietinire a marfurior aimentare” si avantajarea productiei autohtone (adica nu romaneasca cu investitie straina).
      Pina nu demult, economia Americana se baza pe profitul din investitii. De produs, produceau in alte tari cu mina ieftina. La educatie s-a pus accent pe finantisti si politologi (locali sau importati, toti pentru export). Acuma, cind nu prea se mai vad rezultate, sunt inebuniti dupa tehniceni in rafinare (deci inca se spera sa se aduca petrol de undeva). In Romania, aspectul este un pic diferit. Investitii … ioc, si se vad rezultatele din calitatea contractelor semnate … neprofesional (la „vinzarea” materiilor prime). Productia interna de universitari (economic, politic si juridic) este surclasata de importul masiv de „vinzatori” si … alti tradatori. De scoala de meserii, n-am uitat eu pentru ca au uitat romanii deja. Economia se reface din „condei” daca ai „suruburi”.

      Răspunde
       
  • acelasi cornel
    Aprilie 12, 2014 la ora 00:07

    Ne place de multe ori sa discutam despre problemele platii pensiilor in Romania in viitor, adica pentru cei care astazi sunt tineri si salariati, insa nu discutam aproape deloc de facilitatile create de guvern pentru a avea o pensie mai mare si care astazi sunt prea putin cunoscute si folosite – vezi aici pilonul 3 al pensiilor private unde exista o deducere de 400EURO/an din impozitul platit de angajat catre stat si de facilitati fiscale de 800 EURO/an pentru angajator acordate pentru fiecare angajat care participa la pilonul 3 de pensii.
    E un aspect important, parere amea.

    Răspunde
     
  • silviu
    Aprilie 11, 2014 la ora 22:01

    De ce mi-ati ascuns comentariul?Am deranjat pe cineva,sau nu avem voie sa criticam ????
    Nu este frumos nenea Guran.!!!

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 12, 2014 la ora 18:50

      Buna ziua domnul Silviu, sunteti in dizgratii?

      Răspunde
       
      1. Silviu
        Aprilie 14, 2014 la ora 19:50

        Nope, nu sunt eu respectivul.

        Răspunde
         
        1. Princ
          Octombrie 25, 2015 la ora 17:51

          StancaAvand in vedere ca am treuct printrun AVC pe care l-am luat ca un avertisment m-am hotarat sa trec de partea vegetarienilor. Am ramas cu gura cascata dupa ce am vazut un documentar recomandat de niste prieteni din state ( Forks over knives (Furculite peste cutite) de Lee Fulkerson) asta m-a convins intru totul.

          Răspunde
           
  • claudiu
    Aprilie 11, 2014 la ora 20:54

    1. Cred ca te inseli referitor la Mazare pentru ca iei in sens propriu sintagma escrow. Cred ca mai degraba Mazare se referea la mecanismul escrow in care rolul bancii il juca prietenul comun al ambelor parti, Elan. Ambele parti aveau incredere in Elan, deci Avi ii dadea lui banii pentru Mazare si avea incredere ca acesta nu-i dadea mai departe lui Mazare decat dupa ce acesta autoriza constructiile. La randul lui, Mazare era sigur ca isi vede spaga, banii fiind la prietenul Elan. Simplu, nu ? Asa ca nu cred ca procurorii vor gasi vreun inscris doveditor pe la cine stie ce banca.
    2. La Alba Iulia exista de anul trecut o scoala profesionala de tip Kronstadt, infiintata de Consiliul Judetean, scoala la care Star Transmission (Daimler) este partener alaturi de alte cateva firme mari din Alba. Deci, nu prea au de ce sa trimita oamenii in Germania. De altfel, la inaugurarea de la Sebes de anul trecut, atat managerul Daimler din Romania cat si ambasadorul Germaniei au amintit si apreciat aceasta scoala profesionala de la Alba Iulia. Trebuie doar sustinuta si dezvoltata.

    Răspunde
     
    1. claudiu
      Aprilie 11, 2014 la ora 21:00

      Corectie: inaugurarea de saptamana trecuta de la Sebes, nu de luna trecuta.

      Răspunde
       
  • Stelica
    Aprilie 11, 2014 la ora 15:57

    Normal… daca nu stii sa faci ceva concret, faci hamburgeri si apoi te plangi ca viata e grea. Si nu stii de ce. Fiindca ai impresia ca experienta de la McDonald’s iti va folosi pentru joburile unde cerinta este generala „experienta profesionala”, adica la fel poti fi spalator de masini, gunoier…

    Răspunde
     
  • silviu
    Aprilie 11, 2014 la ora 13:06

    Buna ziua.Eu sunt unul dintre cei care au lucrat la Mc.Donald’s in tinerete, si stiu care sunt regulile si conditiile in care se gateste mancarea. Intreadevar, ca dupa ce nu mai muncesti acolo, nu mai mananci o lunga perioada de timp, pentru ca esti satul de toate mirosurile si mancarurile de acolo. Dar dupa aceea tot o sa mai mananci din cand in cand,asa ca nu mai aruncati cu vorbe aiurea daca nu stiti despre ce este vorba, ca nu este o shaormerie de la coltul blocului. Mai documentativa inainte sa aruncati cu vorbe din astea Domnule Guran. O zi buna.

    Răspunde
     
    1. tree4me
      Aprilie 12, 2014 la ora 19:05

      I hate fast food!!!
      Dar nu conteaza – consumatorul popular este supra-majoritatea lui saraca. Cei mai putini saraci, isi fac iluzii: si ei maninca acelasi lucru, chiar daca il cumpara din alta parte – totul este contrafacut si chimicalizat. La situatia de acuma, cind nu mai poti face profit (ca pe vremuri), nu mai exista nici frica (rusinea s-a pierdut de mult). In alta ordine de idei, daca cineva este curios sa cunoasca nivelul minim de salarizare (chiar si pentru un manager) dintr-o tara, sa se angajeze in reteaua de restaurant fast food sau in comertul alimentar. Nu cred ca exista concurenta.

      Răspunde
       
  • ferencz
    Aprilie 11, 2014 la ora 10:47

    garda financiara ar trebui sa verifice cata taxa sa platit la un anumit produs.ex. la un imobil in constructie sa cere toate facturile, la toate caramida zidita, la polistiren,la tencuiala etc. Poate nu este solutia cea mai buna sa ia firmele cu doi angajati si sa le verifice la sange, si sa-i amendeze pentru ca firma de constructie are in inventar un calculator pe care a dedus tva-ul. Iar anteprenorul general, gafaie de ras, de situatie, din bmw-ul lui x6. Apropo ar fi bine de verificat toate bmw-urile x6 cata taxa sau platit pe ele.

    pentru mine DNA ul este infricosator, pentru ca nu inteleg de cine sunt sustinuti. Sa te pui tu cu mazare, sau cu israeliteni, pentru un salariu de o mie de euro,este nebunie curata. Cu israelitenii nu-i de joaca. Poate nici cu mazare.

    Răspunde
     
  • acelasi cornel
    Aprilie 11, 2014 la ora 10:44

    O idee geniala, parerea mea, care poate fi luata in calcul atat de autoritatile locale, autoritatile centrale cat si de constructorii de ansambluri rezidentiale:
    http://www.playboy.ro/playground/hardware/ideea-care-ar-putea-salva-bucurestiul-de-la-un-cutremur-devastator-12438884

    Răspunde
     
    1. Silviu
      Aprilie 14, 2014 la ora 20:00

      Da, mai Cornele, dar… playboy.ro?

      Răspunde
       
  • cristi
    Aprilie 11, 2014 la ora 10:11

    Vizavi de emisiunea de aseara in ceea ce priveste scaderea incasarilor la TVA parca a-tu fi Voinea. Au scazut din cel putin 2 motive: 1. TVA la incasare cu care si-a bagat guvernul mina mai adinc in buzunarul firmelor in 2013 acum sint deductibile pt ca majoritatea firmelor au renuntat la sistemul cu tva la incasare si efectele se vor vedea pina prin luna iunie iulie, cind vor termina firmele de platit facturile de anul trecut. Cu cit si-a bagat mina anul trecut in buzunarul firmelor, care practic au platit in avans tva, au dus la decapitalizarea firmelor si implicit la scaderea cifrei de afaceri asa ca de unde tva? 2. Pib-ul creste numai in statistici ca firmele merg de la prost spre foarte prost, asa ca incasarile sint pe masura. Toti guvernantii ne spun de evaziune fiscala dar uita „licitatiile” privind cheltuielile bugetare cu facturari si de 11 ori pretul de piata (a se vedea cazul Bagdasar Arseni de acum vreo 2-3 saptamini, si care nu e o exceptie ci mai degraba o regula.

    Răspunde