BIZIDAY: Miercuri, 9 aprilie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 9 aprilie 2014

  • Pt Ovidiu
    Aprilie 16, 2014 la ora 11:16

    Hei, Ovidiu, ai scris: Nu mai vreau abonament la cablu, acum vreau decât TVR !
    Frate, vrei DOAR Tvr. DOAR, nu „decat”, baga la cap. Stai jos, nota 3!

    Răspunde
     
  • padu
    Aprilie 15, 2014 la ora 09:45

    Salut. Ce se intampla cu inregistrarile Biziday, n-or sa mai apara?

    Răspunde
     
  • Ovidiu
    Aprilie 14, 2014 la ora 14:12

    Bravo, bravo, bravo pentru aplicația TVR+ de pe Apple store. Ați făcut o treaba excelenta. Nu mai vreau abonament la cablu, acum vreau decât TVR ! Cea mai serioasa televiziune! Numai bine!

    Răspunde
     
  • exocet
    Aprilie 12, 2014 la ora 10:44

    In armata exista resursa umana de calitate dar echiparea e foarte deficitara cu echipamente si instalatii totol depasite asta e valabil pt toate armele.Comparativ cu politia de frontiera sau politia nationala sri sai alte structuri conexe MAI care beneficiaza de tehnica de ultima generatie.Armata este cenusareasa acestei tari cadrele militare sezbat sa traiasca de la o luna la alta aici vorbesc de baza armatei subofiterii sgp,si maistrii militari nu ii plang pe ofiteri ale caror solde si coeficienti sant mari exista practic o prapastie intre ofiteri si restu.

    Răspunde
     
  • ROmanul
    Aprilie 11, 2014 la ora 01:23

    Daca cumparam avioane europene nu mai aveam nevoie sa vina cineva cu avioane ca aveam avioanele noastre. Alea americane de ce nu vin? De ce trebuie sa asteptam 2 ani ca sa vina? Suntm niste asistati sociali in domeniul securitatii. In loc sa avem cu ce ne apara singuri tot asteptam ajutorul altora. O alianta este puternica daca fiecare partener este puternic.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Aprilie 10, 2014 la ora 23:14

    Moise – vizavi de studiul facut legat de bugetul armatei si sumele alocate pentru inzestrarea armatei eu cred ca poti mai mult si anume cred ca stii ca studiile de genul asta se fac comparativ si cred ca daca prezentai comparativ cifrele din sa zicem Polonia pentru ca ei sunt cam in aceeasi oala cu noi vizavi de ce se intampla in vecini cei care urmaresc emisiunea ar fi inteles mai bine cat de putini banii alocam pentru armata.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Aprilie 10, 2014 la ora 23:02

    George Pentru ca fiscul a gresit sau pentru ca legile sunt proaste nu e vina fiicei presedintelui iar faptul ca guvernul si parlamentul asta de 2 bani îi cauta nod in papura fiicei presedintelui neavand altceva mai bun de facut acum cand la doi pasi de noi e pe cale sa inceapa un razboi e o dovada clara ca acesti 521 de parlamentari sunt de doua ori mai multi decat ar trebui sa fie si asta e si vina lui Basescu care a castigat un al doilea mandat la Cotroceni si pentru ca a comasat alegerile presidentiale din 2008 cu un referendum de reducere a numarului de parlamentari la 300.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Aprilie 12, 2014 la ora 11:17

      @588 de parlamentari…Nu cred ca fata Presedintelui va pati ceva.Mai repede aia care au fost la Primarie si au facut comasari ilegale pentru banii unui italian.Totusi parlamentarii au fost trimisi pentru alte activitati in Parlament si intr-adevar avem alte probleme…

      Răspunde
       
  • Madalina Pasarelu
    Aprilie 10, 2014 la ora 18:03

    Buna Moise,

    Cum putem obtine un credit de la o banca din strainatate daca nu lucram acolo si nu avem nicio alta legatura cu tata respectiva?

    E o intrebare la care nu gasesc nicaieri raspunsul si m-am gandit ca poate tu ai putea sa ma ajuti.

    Multumesc,
    Madalina

    Răspunde
     
  • Adam
    Aprilie 10, 2014 la ora 15:13

    Munca temporara e dusmanul poporului, pentru ca patronii te angajeaza temporar in loc sa iti faca un contract corect pe termen nelimitat.

    Legea e foarte buna. Angajarile ar trebui sa fie in principal permanente, nu temporare.

    Nu dispar locurile de munca, dispar doar manevrele patronilor nesimtiti care vor sa aiba sclavi in loc de salariati.

    Răspunde
     
  • Florinel
    Aprilie 10, 2014 la ora 13:15

    Care este motivul pentru care mi-ati sters comentariul?

    Răspunde
     
  • George
    Aprilie 10, 2014 la ora 11:27

    Acum vreo 3 ani unui prieten i s-au blocat conturile firmei pentru aproape 15 zile pentu ca, dupa un control, s-a descoperit ca facuse o achizitie (si era ceva mic, de vreo 1500 Euro) de la o firma care se descoperise ca era inactiva. Omul efectiv nu stia, primise un agent de vanzari care-i propusese respectiva ghilotina, daduse comanda, primise marfa cu factura (si dedusese TVA pe respectiva factura), fara a verifica daca firma era activa sau nu. Ei bine, fiscului asta i s-a parut o mare crima pentru ca, au spus ei, ORICE PARTENER DE AFACERI TREBUIE OBLIGATORIU VERIFICAT DACA ESTE ACTIV inainte de orice tranzactie. Cu mare greu a dovedit ca nu a stiut, aprope plangea pe la fisc sa-i deblocheze contul si sa scape cu o amenda. De atunci si eu verific orice partener de afaceri inainte de orice comanda. Ei bine, sper din tot sufletul ca fiscul va depune cel putin acelasi efort si in cazul terenului d-rei fiice a presedintelui, care a cumparat de 1 mil Euro de la o firma inactiva. Sau asta se face doar la astia mici si prosti ?

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Aprilie 10, 2014 la ora 11:48

      Este o aberatie a sistemului fiscal romanesc, pus doar sa stranga bani fara a-si justifica activitatea. Dupa ce ca te obliga sa depui nenumarate declaratii (pentru care platesti amenzi daca nu le depui), mai esti si vinovat pentru lipsa de corectitudine a altora. Poate ne vom obisnui ca la orice lucru anapoda facut de catre stat, sa ne adresam justitiei. In acest fel poate vom depasi stadiul de datori fiscali.

      Răspunde
       
    2. Cosmin Moise
      Aprilie 11, 2014 la ora 09:45

      Ce ai povestit este valabil pentru societatile comerciale platitoare de TVA si impozit pe profit. AUTORITATILE FISCALE nu iau in considerare tranzactiile efectuate de/cu un contribuabil declarat inactiv, astfel incat sunt implicati si tertii, intrucat acestia nu isi vor putea deduce cheltuielile facute in baza unui contract cu o firma inactiva. In consecinta nu au nici o treaba cu tranzactiile efectuate conform codului civil cu o persoana fizica! Am vazut asemenea tranzactii cu sedii si bunuri ale firmelor si n-au fost declarate nule de nici o FIREA sau alt bagator de seama ce se da economist! Mai mult, o firma declarata inactiva nu ppoate fi impiedicata sa intre in lichidare sau faliment. Nu confundati societatea inactiva cu cea radiata!

      Răspunde
       
      1. George
        Aprilie 11, 2014 la ora 13:23

        @Augustus : Vanzarea intre o FIRMA si o perosna fizica este reglementata de Codul Civil ????

        Răspunde
         
  • Toma
    Aprilie 10, 2014 la ora 10:54

    cetățenii săraci care beneficiază de locuințele sociale din cartierul Henri Coandă sunt defapt cetațenii care ocupau casele naționalizate din peninsula Constanței. ei au fost mutații, strânși, aduși (nu știu dacă cu forța) din casele din peninsula în aceste locuințe, înainte de începerea lucrărilor de reabilitare și reamenajare a peninsulei. lucrări finanțate de primărie, de buget și bani europeni

    Răspunde
     
  • augustus
    Aprilie 10, 2014 la ora 09:00

    Moise, iti furnizez o informatie, cam veche, dar buna: solda militarilor rusi a fost triplata (nu marita cu 30%), triplata, incepand cu spetembrie-octombrie 2012! Daca nici asta nu a reprezentat un semnal de alarma pentru restul lumii, inseamna ca isi merita soarta! Sursa: un colonel rus, de la o anumita ambasada, sub influenta vodcii, evident…

    Răspunde
     
    1. vlad
      Aprilie 10, 2014 la ora 10:29

      treaba asta cu triplatul este relativa, puteau sa o mareasca si de 10 ori daca aceasta era in final mai mica decat salariul unui muncitor la salubritate.

      Răspunde