BIZIDAY: Joi, 3 aprilie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 3 aprilie 2014

  • Dorel.
    Aprilie 8, 2014 la ora 16:27

    Bravo Moise mi-a placut emisiunea de azi si ma bucur ca ai tras un semnal de alarma vizavi de modul in care se face promovarea incompetentei in Romania indiferent de partidele politice care se afla la putere.
    Atat timp cat cei care ne conduc nu sunt in stare sa promoveze in functii de conducere niste oameni competenti ci doar colegii de partid care nu au alta calitate decat servilismul fata de cei care i-au numit nu vom reusi sa ne ridicam noi ca natiune si vom ramane la coada Europei.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Aprilie 8, 2014 la ora 16:11

    Pentru Stelian , nu prea inteleg cum ai facut tu calculele la dobanda si de unde ai scos cresterea de 400%, probabil ca din pix pentru ca doar de acolo puteai. Deci la o dobanda de 11 lire pentru 1200 de lire rezulta o dobanda de 132 de lire/an pentru 1200 de lire adica (132/1200)*100%=11% deci o dobanda de 11% iar la 1,5 lire/zi pentru 2000 lire, 1,5*365 zile = 547 de lire/an sau o dobanda de (547/2000)*100=27,375%/an deci dobanda creste de (27,375%/11%)-1= 1,4886 ori sau cu 148,86%.
    Greu cu matematica asta.

    Răspunde
     
  • acelasi cornel
    Aprilie 6, 2014 la ora 22:23

    Se intampla relativ des sa ne intrebam de ce Romania este acolo unde este astazi si sa invidiem alti cetateni precum nemtii, englezii, elvetienii, etc pentru ca societatea lor este mult mai ordonata, corecta si cu un nivel de trai mult mai mare decat cel din Romania. Intrebarea urmatoare este : „De ce exista aceste diferente intre Romania si Germania, Anglia, Elvetia, etc?”.
    Raspunsul este foarte simplu, parerea mea : „Pentru ca asta e ceea ce construim noi toti si in primul rand autoritatile statului roman in fiecare zi.” Cu alte cuvinte ceea ce construiesti aia ai.

    Răspunde
     
  • Ovi
    Aprilie 4, 2014 la ora 23:19

    Ai inceput sa te transformi intr-un fel de Badea, dar mai light si mai dosnic.

    Răspunde
     
  • Steff
    Aprilie 4, 2014 la ora 18:31

    Daca tu platesti 1.5 GBP/ zi pt. 2000 GBP mai bine te imprumuti de la mine!

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 4, 2014 la ora 19:08

      Mersi, dar nu platesc decat 11£ pe luna pentru 1200. Din iunie vor schimba dobanda lunara cu o taxa zilnica. Va fi 1.5£ pe zi pana in 2000£ si 3£ pe zi pentru sume de peste 2000£. Pana atunci pot lejer acoperi ce am cheltuit din overdraft.

      Răspunde
       
  • Stelian
    Aprilie 4, 2014 la ora 15:50

    Moise cred ca ne asteapta o noua criza financiara. De ce cred asta? Pentru ca astazi am primit scrisoare de la banca (Barclays) prin care isi anunta clientii ca vor mari dobanda la overdraft cu mai mult de 400 %. Nu am scris gresit. Nu 4%, nu 40%, ci cu mai mult de 400%! Cred ca e bine sa fii in tema, caci eu unul nu vad de ce ar face aceasta crestere daca n-ar avea probleme, pe cel mai utilizat produs bancar. Ei spun ca trec de la dobanda la overdraft, la taxa zilnica in functie de cat ai utilizat din el. Dar daca eu plateam 11£ pe luna dobanda la 1200£, din iunie zic ei ca ma va costa 1,5£ pe zi, decio crestere mai mare de 400%. Iar la overdraft peste 2000£ vor lua zilnic 3£. Deci o crestere de peste 800%. Asta nu e ceva ce vezi prea des in UK.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 4, 2014 la ora 15:56

      Scuze, la peste 2000£ cresterea nu este de 800%, dar oricum mai mare de 400%.

      Răspunde
       
    2. Stelian
      Aprilie 4, 2014 la ora 16:06

      Astfel ei impusca mai multi iepuri deodata. Cresc dobanda pe care o incasau in luna urmatoare si trec la incasarea zilnica a dobanzii, ceea ce se traduce prin foarte multi bani in fiecare zi. Ti-am spus toate astea pentru ca in emisiune ai vorbit despre o anumita ciclicitate a lucrurilor. Se pare ca intervalele devin tot mai scurte…

      Răspunde
       
    3. Constantin
      Aprilie 5, 2014 la ora 12:47

      Cresterea dobanzilor la creditele cu un nivel ridicat al gradului de risc este o masura prudentiala, nu vad unde este amenintarea cu o nopua criza financiara?! Probabil ca au simtit ca a crescut numarul romanilor in Marea Britanie.

      Răspunde
       
      1. Stelian
        Aprilie 5, 2014 la ora 13:33

        Adica vor creste dobanda la un produs bancar cu peste 400%, o crestere care afecteaza milioane de britanici, ca sa descurajeze cateva mii de romani de a beneficia de acest produs? Nu se incadreaza in logica mea, dar nici nu va pot contrazice. Eu inteleg ca au vrut sa scape in principal de un mod complicat de a calcula dobanda, caci se plateste numai la ce ai utilizat din acest descoperit de cont, aproape in fiecare zi fiind alta suma de calculat, dar nu pot observa si ca vor incasa zilnic milioane de lire de aici. Parerea mea e ca le trebuie bani mai multi si nu clienti mai putini bancilor.

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Aprilie 5, 2014 la ora 15:00

          „Nu se incadreaza in logica mea, dar nici nu va pot contrazice ” _ A fost o gluma. Ma rog, umorul romanesc difera putin de cel britanic. In acest caz mi-am zis ca replica mea este oarecum „british”.

          Răspunde
           
          1. Stelian
            Aprilie 6, 2014 la ora 02:53

            Gluma era evidenta, de aceea am si raspuns serios :). Nu m-a uimit faptul ca vor sa creasca dobanda la aceste credite, ci doar marimea cresterii si devansarea platii acestei dobanzi. Poate am exagerat cu anuntarea unei noi crize financiare (am facut-o tot intr-un spirit de gluma gandind ca nu se va alarma nimeni pentru ca spun eu ceva), dar m-am ars cu ciorba (in 2008 avand o firma de productie de mobila) si acum iaurtul mi se pare cam fierbinte :). Cand Moise a spus ca are 10 angajati pe care ii plateste bine si la timp, mi-am adus aminte noptile nedormite cand ma imprumutam sa platesc salariile si impozitele pentru 15 oameni. Aici in Anglia ca angajat este rai fata de a fi patron in Romania :).

             
  • Dani
    Aprilie 4, 2014 la ora 12:33

    aia cu soferii „exceptionali” de MH era tot o gluma, nu? 🙂

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 4, 2014 la ora 19:11

      Asta cu soferii se stie ca fiecare are o parere buna despre soferii de la el din judet. Nascut in Teleorman stiam ca acolo sunt cei mai buni soferi. Dar cand m-am mutat in Arges am observat ca acelasi lucru se spunea si despre soferii argeseni. Deci soferii fiecarui judet in parte se pare ca sunt cei mai buni, pentru cei din judetul respectiv :).

      Răspunde
       
  • Rusu Raluca
    Aprilie 4, 2014 la ora 12:29

    Te felicit pentru aceasta emisiune Biziday. E singura emisiune de gen care imi starneste interesul. Bravo si mult succes in continuare!

    Răspunde