BIZIDAY: Luni, 31 martie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 31 martie 2014

  • Nanesteanul
    Aprilie 2, 2014 la ora 22:25

    Domnu-le Guran toti cei implicati in dosarul Hidroelectrica ar trebui sa primeasca mult mai multi ani de inchisoare.In anul 2005 in centrul si estul europei se inregistrau cele mai mari precipitatii din ultimi 500 de ani.Incepand din primavara Dunarea avea cele mai mari cote din istorie.Este anul in care in urma inundatiilor Gheorghe Becali a construit la Vadu Rosca in jur de250 case.Concluzia e ca,chiar daca in tara si in toate tarile Dunarene era POTOP pt bani acesti hoti declarau SECETA.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Aprilie 1, 2014 la ora 23:01

    stiti cu cine se invecineaza Rusia?!
    – cu cine vrea ea!!!

    Răspunde
     
  • Alin
    Aprilie 1, 2014 la ora 21:13

    Bunule Moise,

    Nu am inteles exact ce ai vrut sa spui cu creditul pentru studenti – pe vremea mea singurele facultati „adevarate” erau cele de stat. Dar nu despre asta am vrut sa le povestesc citorilor tai.

    Vorbesc ca un medic roman ce ma aflu, plecat fiind din Romania de ani buni. Nu dau lectii ci doar exprim un punct de vedere in calitate de cetatean roman: practica de a deconta fictiv medicamentele este INACCEPTABILA. Ea trebuie combatuta prin condamnarea la ani grei de puscarie a celor care se dedau la asa ceva.

    Răspunde
     
  • tree4me
    Aprilie 1, 2014 la ora 21:07

    Este nevoie de pregatiti academic, dar si de toti ceilalti. Si la academie si la meserie se ajunge prin munca. Prea multe universitati, prea putini profesori cu har. Mai putine universitati va echilibra situatia in directia ridicarii nivelului educational. Se va putea vorbi in aceste conditii, de gratuitatea si calitatea invatamintului superior pentru cei admisi. De la academici se asteapta o contributie similara cu a meseriasilor, dar la alt nivel. Nimeni nu freaca tambalul dupa ce a terminat pregatirea. Locurile de munca trebuiesc asigurate prin programme co-op ale scolilor profesionale si ale universitatilor, subventionate de firmele private si intreprinderile de stat.

    Răspunde
     
  • Un student
    Aprilie 1, 2014 la ora 20:33

    Cred ca ar fi o idee buna, ca cetatenii sa cunoasca ponderea accizei, a TVA-ului si a costului de productie aferent unui litru de benzina respectiv motorina, dupa parerea mea asa o sa se vada cel mai bine cat de multi bani dam statului fara ca sa primim in schimb bunurile si serviciile publice atat de necesare tarii. Mult succes in continuare!

    Răspunde
     
  • rotar
    Aprilie 1, 2014 la ora 13:54

    Banc EDUCATIONAL…..

    Moise l-a dat pe fii’su Guran la scoala de dinainte de ’89 si dupa ce termina il testeaza la mate,fizica,romana,economie…si obtine numai raspunsuri gresite.Atunci Guran se ia cu mainile de cap si exclama : ‘SCOALA ROMANEASCA SCOATE TAMPITI !!!!!!’….trebuie schimbata.

    Răspunde
     
  • Alexandru
    Aprilie 1, 2014 la ora 12:36

    Moise oricum nu citeste asta (nu raspunde mai niciodata la comentarii), sunt singur acasa azi, asa ca pot sa-mi dau cu parerea :-).

    Desi este 1 aprilie, eu spun serios ca nu sunt de acord cu acordarea de catre banci a creditelor pentru studii (sau continuarea lor).
    1. Un pustan la facultate este imatur economic. Inceperea unei cariere profesionale cu toporul creditului deasupra capului nu face decat sa distruga libertatea de exprimare si initiativa la locul de munca, respectiv inventivitatea si progresul. Vezi rezultatele mixte inregistrate de companiile care au angajat absolventi de MBA care trebuiau sa-si inapoieze imprumuturile de multe zeci de mii de dolari facute pentru plata studiilor.
    2. „Rata de abandon scolar este de 39% in universitatile de stat. Evident este o rata uriasa”. E ingrozitoare (!!!) si are prea putin de-a face cu posibilitatile financiare ale studentului de a-si termina studiile – care-s gratuite (majoritatea) la stat. Nu numai atat, dar se mai dau si burse.
    3. Un sistem de burse acordat de universitati (subventionat si/ori sponsorizat – sau nu) este mult mai bun decat un credit bancar. Prefer ca formarea educationala a viitoarei generatii intelectuale sa depinda mai mult de un consiliu academic decat de ofiterul de credite de la banci.
    3. Exista intotdeauna varianta invatamantului la seral sau cu frecventa redusa. Multe mii de oameni au ales sa si invete, nu doar sa munceasca.
    4. Auto-reglarea acestei probleme se poate face prin sprijinirea cazurilor speciale de catre fundatii si asociatii de profil.
    5. Banca si universitatea au scopuri diferite. Nu le amestecati.
    Distractie placuta de 1 aprilie! 🙂

    Răspunde
     
    1. Paul
      Aprilie 2, 2014 la ora 00:10

      Cum ramane cu fabricile de diplome?

      Răspunde
       
  • fanica
    Aprilie 1, 2014 la ora 11:06

    Moise, ” ca și societate” ? Cum vine asta? De la tine avem pretenții.

    Răspunde
     
  • Radu M
    Aprilie 1, 2014 la ora 10:15

    Domnilor, din pacate prostimea trebuie sa taca si sa inghita! CEEA CE NU INTELEG GUVERNANTII ESTE CA E NECESAR SA FACA POLITICA PENTRU INTELECTUALI, NU PENTRU MARJA DE OAMENII FARA SCOALA! Din pacate pentru ei, tot mai multi oameni inteleg ce se petrece sus, si NU mai merge cu politica „prostimii”! Ii vom taxa la toate voturile posibile si vom incerca sa ne protejam familiile de NEHALEALA lor!!!!

    Răspunde
     
  • ZAINEA-MEDGIDIA
    Aprilie 1, 2014 la ora 09:52

    Copii nostri vor trage PONOASELE deciziilor luate azi de politicienii pe cere i-am ales !!!!!!!!!!!

    Răspunde
     
  • Silviu
    Aprilie 1, 2014 la ora 08:13

    Domnule Guran.La ultimile alegeri eu v-am spus ca o sa votez cat ma tine tusul de pe stampila.Dumneavoastra ati spus ca asta nu este o solutie,si ca trebuie sa votam responsabil.Uitati unde a adus votul responsabil dat de alti cetateni,care au ascultat toate prostiile spuse de Ponta si aliati sai de atunci.Nu stiu cat o sa se colecteze la buget din supra taxa asta,ca deja eu unul nu mai imi permit sa mai merg cu masina zi de zi,cu toate ca am un salariu un pic peste medie.Numai bine.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Aprilie 1, 2014 la ora 09:38

      D-le Silviu, asa cum mai spuneam pe aici, solutia nu este votul, ci ca societatea civila sa aibe proiecte pe care sa le impuna pe agenda celor alesi si sa vegheze la indeplinirea lor.In acest fel, cei alesi vor fi simpli administratori, nu decidenti.In situatia noastra, cand sunt alesi oameni certati cu legea (care fie vorba intre noi ar fi liberi intr-o justitie cu jurati), ce alternativa am avea?

      Răspunde
       
    2. Radu M
      Aprilie 1, 2014 la ora 10:22

      Nu sunteti singurul!!! Ne vom uita la masini ca la bibelouri… Ce nu stiu cei care nu au masini e ca pe langa combustibil sunt multe multe alte cheltuieli cu o masina…

      Răspunde
       
    3. chris
      Aprilie 1, 2014 la ora 10:59

      buna Silviu,

      Dl Guran v-a invatat de bine:

      cand stii cine esti si te respecti pe tine si pe cei din jur, cand esti o persoana cu un anumit grad de educatie si cultura NU TE DUCI SA VOTEZI NISTE INDIVIZI MAI PROSTI DECAT TINE SPERAND CA ASTIA ITI VOR CONDUCE VIATA 4 ANI SAU 7 ANI SI O VOR FACE BINE!

      este simplu si f clar!

      ce remedii exista:

      1. boicotarea alegerilor
      2. greve generale cat mai dese cu motivatii clare (slava domnului ca avem de unde alege)

      exact ce ar face occidentalii daca ar trai(prin absurd) viata din Romania;

      servim patria!

      Răspunde