BIZIDAY: Marţi, 25 martie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 25 martie 2014

  • anca
    Martie 27, 2014 la ora 02:40

    @Silviu,si noi acum trebui sa spunem sarut mana corporatiilor care ne fura tara?

    Răspunde
     
  • acelasi cornel
    Martie 27, 2014 la ora 00:55

    Am vazut ca au mai aparut cativa sponsori aici pe site-ul Biziday iar lucrul asta ma bucura. Dupa parerea mea e de datoria oricarei firme serioase din Romania care isi doreste reclama si publicitate sa se alature eforturilor depuse de echipa Biziday in fiecare zi, pentru a aduce plus valoare si informatie de calitate din domeniul economic, deoarece in acest fel e sustinuta valoarea adevarata si un jurnalism cat mai vertical posibil si cat mai independent. Sa nu uitam faptul ca verticalitatea jurnalismului din ziua de astazi, din Romania si din lume, este de multe ori conditionat de independenta sa financiara iar lucrul asta nu poate fi realizat usor sau nu poate fi realizabil fara sprijinul celor care apreciaza calitatea si valoarea informatiei furnizate. Cred ca e de datoria noastra a tuturor sa sustinem si sa protejam valoarea pentru ca numai astfel putem avea parte/beneficia de ea sau numai astfel viata noastra si societatea in care traim pot fi influentate pozitiv. Altfel e posibil ca valoarea, daca nu e apreciata si sustinuta, sa dispara incet dar sigur si sa ii ducem lipsa in final deoarece lucrul asta nu poata sa aduca evolutie si progres ci doar involutie si indobitocire in masa. Sper ca nu am fost prea dur in exprimarea mea insa ceea ce semeni/sustii astazi vei avea maine.

    Răspunde
     
  • acelasi cornel
    Martie 27, 2014 la ora 00:25

    In legatura cu dependenta Romaniei de gazele rusesti : cred ca e nevoie sa acceleram exploatarea gazelor naturale din Marea Negra. Romania se afla astazi si in viitorul pe termen mediu intr-o situatie mult mai buna, referitor la dependenta de gazele rusesti, fata de majoritatea statelor din UE, insa depinde de autoritatile romane ca resursele de gaz natural conventional sa fie folosite eficient si pentru economia romaneasca.
    Cred ca mai multe griji trebuuie sa ne facem pentru dotarea armatei romane, adica referitor la cheltuielile pe care trebuie sa le faca Romania astazi, pentru ca tara noastra sa devina un membru NATO dotat militar si operational la nivel NATO pentru misiuni militare specifice deoarece pana acum s-a neglijat acest aspect, s-au alocat prea putini bani pentru dotarea armatei romane iar rezultatele se vad si ele nu sunt asa cum ar fi de dorit (vezi aici problemele cu care s-au confruntat trupele romane din Afganistan si din Irak si cum singura solutie gasita a fost ajutorul cu tehnica militara pe care armata SUA a pus-o la dispozitia trupelor romane, adica transportoare blindate eficiente si sigure in acest tip de misiuni si altele). La fel cred ca si pe la Deveselu au fost cam lalaite lucrurile deoarece nu am auzit sa fie deja ceva functional pe acolo iar aceste aspecte sunt in dezavantajul Romaniei mai ales in contextul international complicat si imprevizibil de astazi din Europa.

    Răspunde
     
  • acelasi cornel
    Martie 26, 2014 la ora 23:43

    Referitor la acciza pe carburant : eu cred ca e timpul ca primul ministru Victor Ponta sa explice clar pentru toata lumea, psrlamentari si opinia publica, ca bugetul de stat s-a construit cu aceasta taxa inclusa si ca altfel nu e posibil sa se reduca CAS-ul si in acelasi timp sa se poata plati salariile bugetarilor si pensiile pentru simplul mntiv ca bugetul de stat nu are bani suficienti pentru ca bugetul de stst asa a fost gandit si calculat, cu incasari si cheltuieli. Aceasta stare de confuzie care se creeaza nu face bine nimanui iar efectele le va resimti toata lumea pe propria piele. E doar o chestiune de timp, parerea mea.
    Daca e sa-mi dau cu parerea credca aceasta rocada – scaderea CAS si introducerea accizei de 7 eurocenti pe carburant e una buna deoarece pe termen mediu o sa asistam la o scadere a cotatiei internationale a petrolului, deci efectul taxei va fi diminuat in timp si e posibil ca acesta sa fie zero la un moment dat iar daca avem in vedere o stimulare a pietei muncii efectul va fi o crestere a incasarilor la bugetul de stat din crearea de noi locuri de munca si aducerea la suprafata a unui numar de locuri de munca care acum sunt la negru si in final aceasta taxa pe carburant va fi desfiintata sau folosita doar pentru constructia de autostrazi in Romania castigul e unul clar si vizibil pentru toata lumea. Asadar e nevoie de un pic de clarificare in legatura cu aceasta taxa si domnul prim ministru e persoana cea mai potrivita pentru lucrul asta, parerea mea.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 28, 2014 la ora 19:51

      „…sa se poata plati salariile bugetarilor si pensiile pentru simplul motiv ca bugetul de stat nu are bani suficienti ” _ Tocmai ne-a explicat lucrul acesta doamna ministru de Finante Petrescu. Seful ei a aparut dupa aceea la mai multe posturi de televiziune spunand ca nu este asa. Si nici la Fisc coada nu este chiar atat de mare. N-ar fi oare, stimate domn, mai bine sa-si dea amandoi demisia si sa avem in aceasta perioada, oarecum mai dificila, membri ai Executivului care stiu ce vorbesc? Se pare ca liberalii pun de-o motiune.

      Răspunde
       
  • Daniel
    Martie 26, 2014 la ora 17:28

    Daca Romania vrea trenuri de mare viteze nu integ de ce nu se duce in Franta care are TGV sau in Germania care are ICE?Sunt tari care dau tonul in acest capitol la nivel mondial.Mai este evident si Japonia dar mi se pare mai logic sa apelezi la tari din UE care oricum are in lucru un proiect de extindere si interconectare al retelelor feroviare de mare viteza.
    Nu in ultimul rand din ce stiu eu tren de mare viteza inseamna tren care merge cu 300 km/h cel putin.Nu intre 200 si 250.
    China a preluat tehnologia in domeniu de la tarile europene.De ce sa ne ducem la ei,cand am putea merge direct la sursa?Mie unul toata povestea asta imi lasa impresia unor alte tentative de tepe de mari,mari proportii.

    Răspunde
     
    1. Comment
      Martie 26, 2014 la ora 22:28

      Nici măcar atât! Este pur şi simplu o „gogoaşă” electorală, în care nu cred nici cei care au emis-o… Trebuie să „ia ochii” publicului de la cascada de delicii din aprilie, nu?

      Răspunde
       
  • Mihai
    Martie 26, 2014 la ora 15:52

    Interesanta emisiune, pacat ca trebuie sa o vad pe internet acum de cand a fost mutata in spatele autobuzului.
    Singurul motiv pentru care mai ma uit la TVR.

    Răspunde
     
  • Dorin
    Martie 26, 2014 la ora 14:13

    Revin cu detalii mai concrete, la Barclays in UK nu ai niciun fel de comision, nu exista comision de retragere de la nicio banca din Uk( mai exact utilizatorul de card Barclays nu plateste comision la retragere la niciun bancomat al altei banci decit la citeva ATM uri stradale ambulante care taxeaza si pe care scrie mare cit este taxa), nu este comision de administrare sau aberatia de comision de interogare sold, nici vorba de asa ceva. Iar cind iti deschizi un simplu cont ca si persoana fizica primesti cont de card, cont de economii atasat si internet banking, totul GRATUIT! Fara taxe si comisioane lunare anuale sau cum vrei sa le spui!!!! E foarte important si asa cred ca si eu ca esti interesat sa folosesti cardul! Cind o sa fie asa si la noi atunci o sa folosesc si eu cardul si o sa mi incurajez familia sa faca la fel, altfel cash ul ramine „sfint”! Ar trebui sa ai un subiect din asta intr o emisiune. Pt un procent mare din romani(printre care ma numar)asta este motivul pt care nu folosesc cardurile in opinia mea – taxele si comisioanele!
    Nu stiu exact care este solutia pe care au gasit o cei de la Barclays de nu percep NICIUN comision, o sa ma documentez probabil pe viitor dar ar fi interesant sa faci o emisiune cu subiectul asta, daca nu „sint” alte interese.
    Numai bine!

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Martie 26, 2014 la ora 16:00

      Sunt si conturi la care platesti lunar comosion de intretinere.Daca ai descoperire de cont si nu l-ai aoperit prin salariu pina la sfirsitul lunii atunci vei plati interes vreo 20 sau 25lire pe luna…Stai linistit ca nu e nimic ,,moca” in tara aia dar daca stii sa-ti gestionezi banii ai facilitati.

      Răspunde
       
      1. Dorin
        Martie 27, 2014 la ora 04:13

        Nu am spus ca este nimic”moca” in Uk ci doar m am referit la un caz concret, in legatura cu descoperirea de cont, este adevarat, la fel si in cazul cardului de credit, se platesc penalizari daca nu restitui banii la timp dar este alta discutie, eu m am referit la cont personal cu card debit unde nu se plateste nimic, ceea ce mi se pare ok daca vrei sa incurajezi folosirea cardului, nu ca la noi unde mi s a cerut la Raiffeisen abonament lunar pt internet banking!
        In fine, este un subiect complex, se poate dezbate f mult pe tema comisioanelor!

        Răspunde
         
  • Dorin
    Martie 26, 2014 la ora 13:29

    Revin cu detalii mai concrete, la Barclays in UK nu ai niciun fel de comision, nu exista comision de retragere de la nicio banca din Uk( mai exact utilizatorul de card Barclays nu plateste comision la retragere la niciun bancomat al altei banci decit la citeva ATM uri stradale ambulante care taxeaza si pe care scrie mare cit este taxa), nu este comision de administrare sau aberatia de comision de interogare sold, nici vorba de asa ceva. Iar cind iti deschizi un simplu cont ca si persoana fizica primesti cont de card, cont de economii atasat si internet banking, totul GRATUIT! Fara taxe si comisioane lunare anuale sau cum vrei sa le spui!!!! E foarte important si asa cred ca si eu ca esti interesat sa folosesti cardul! Cind o sa fie asa si la noi atunci o sa folosesc si eu cardul si o sa mi incurajez familia sa faca la fel, altfel cash ul ramine „sfint”! Ar trebui sa ai un subiect din asta intr o emisiune. Pt un procent mare din romani(printre care ma numar)asta este motivul pt care nu folosesc cardurile in opinia mea – taxele si comisioanele!
    Nu stiu exact care este solutia pe care au gasit o cei de la Barclays de nu percep NICIUN comision, o sa ma documentez probabil pe viitor dar ar fi interesant sa faci o emisiune cu subiectul asta, daca nu „sint” alte interese.

    Răspunde
     
  • Dorin
    Martie 26, 2014 la ora 13:08

    Mr. Guran, doar ca o informare pe care consider ca ar trebui sa o faci intr o emisiune, In Anglia nu „sint” NICIUN fel de comisioane, cel putin in cazul Barclays, asta inseamna ca daca am 10£ in cont acum si cumpar peste 3 luni ceva cu 4.90£ de ex., peste un an sau doi voi avea in cont exact 5.10£. Deci, nu e corect ce ai spus in material cel putin in acest caz : Anglia-Barclays. Vorbesc din postura de utilizator card Barclays de citiva ani. In alte tari din Europa nu stiu care este situatia. Numai bine!

    Răspunde
     
  • silviu
    Martie 26, 2014 la ora 11:12

    Recunosc ca nici eu nu as fi raspuns corect la intrebarile din chestionar legat de dobanzi, inflatie sau ce mai era pe acolo. M-am simtit putin jignit cand ati spus ce fel de public va urmareste. Eu sunt de parere ca fiecare cu domeniul lui. De exemplu nu cred ca stiti ce inseamna ICC cls III NYHA, CICr, BRGE, IVS, eventual ati putea afla dupa un search pe google, al doilea lucru pe care „noi romanii” il folosim cel mai des dupa facebook (dupa cum ati apreciat). Ideea e ca rolul emisiunii dumneavoastra este tocmai acela de a ne explica toti acei termeni pe care noi nu ii intelegem din economie, finante banci etc, nu ca sa ne reamintiti cat de grozav sunteti in domeniu si noi nu stim decat de facebook. Cu stima !

    Răspunde
     
    1. emi
      Martie 26, 2014 la ora 12:40

      @ silviu. Rolul emisiunii este de informare pentru ca este un jurnal de stiri cu profil economic. Nu sunt avocatul lui Moise dar eu cred explica destul de bine si pe intelesul tuturor temele tratate pe cat ii permite formatul si timpul emisiunii. Problema este de „alfabetizare economica” a Romaniei iar asta nu cred ca se poate face intr-un jurnal de stiri. Dar poate ca Moise se va gandi la un proiect de „pastile radio-tv” de genul „Clubul celor care muncesc in Romania” prin care sa faca o astfel de „alfabetizare economica” a publicului larg.

      Răspunde
       
  • emi
    Martie 26, 2014 la ora 10:17

    @ victor crin. Cred ca ai inteles gresit faza cu madam Pipidi. A spus ca „este un barometru al independentei TVR cata vreme va exista aceasta emisiune a lui Guran in grila. In momentul in care am s-o vad scoasa am sa fiu cu adevarat foarte ingrijorata despre independenta editoriala a TVR.”

    Răspunde
     
    1. victor crin
      Martie 26, 2014 la ora 11:49

      Emi. Recunosc ca nu am fost chiar pe faza si asteptam un raspuns de la Moise. Multumesc!

      Răspunde
       
  • Tony Dumitrescu
    Martie 26, 2014 la ora 10:14

    Poate imi puteti explica de ce exportam gaze si apoi importam gaze de la rusi ?????
    Nu ar fi normal sa asiguri mai intii consumul tarii si apoi daca ai surplus sa il dai la export ?
    Stiti cu ce preturi exportam (si cine e in spatele acestei afaceri) gazul si cu ce pret il importam de la rusi ?
    Poate ar trebui ca TOATE resursele subsolului sa fie gestionate de statul roman si nu de companii straine care extrag de la noi si ni le vind noua la ce pret doresc. Vezi omv, eon, etc ….
    Nu ne vindem tara …. Vai de noi !!!!

    Răspunde
     
    1. Silviu
      Martie 26, 2014 la ora 11:14

      Pentru nu exportam noi – exporta firmele (corporatiile) care au concesionat zona. Daca iti mai amintesti de prin povestirile strabunicilor despre strabunicii lor, venea boierul – sa fiu si rautacios? groful – (sau, mai des, arendasul lui), lua productia omului de nu-i lasa nimic, dupa care ii vindea la preturi stabilite de el, iar iobagul trebuia sa zica saru-mana.

      Răspunde
       
  • Viorel Turcu
    Martie 26, 2014 la ora 10:02

    Jos palaria Moise!Emisiunea ta,si cei de la „Romania te iubesc” ai Pro TV,sunteti cu siguranta cei mai bine pregatiti pe segmentul pe care il dezbateti.Ambele emisiuni sunt extrem de bine argumentate si desi lovesc de multe ori(voalat sau nu) la glezne diferite organizatii,partide si institutii,efectiv nu pot fi considerate ca partinitoare.Urmaresc de ani de zile emisiunea si tot ma chinui sa-ti vad orientarea politica partinitoare.Faptul ca nu am reusit sub nici un chip,va califica pentru o mare nota 10.Intr-o lume polarizata la extrem,fie de o parte fie de alta,emisiunea ta si a celor de la Pro,raman o adevarata oaza de informare si adevar.Ti-a propus cineva vreodata sa fii un potential ministru de finante independent? Iti recomand sa ramai in TVR atat timp cat ti se permite sau nu ti se baga pumnul in gura,eventual la Pro TV.Restul,te vor pune cu botul pe labe.Bravo e putin spus.

    Răspunde
     
  • victor crin
    Martie 26, 2014 la ora 09:47

    S-au suparat postacii? Sau cine?

    Răspunde
     
  • Somer
    Martie 26, 2014 la ora 09:43

    Moise , vineri plec in Franta la lucru .
    Sper sa te pot urmari si acolo via internet .
    Aici nu am gasit de lucru sub nici o forma peste 800 lei lunar ( 177 euro ) .
    Acolo o sa castig acesti bani in 2 zile de lucru .
    Unde este dreptatea in tara asta , cand in Romania avem preturile aliniate la U.E. dar salariile precum in Congo , Africa ?

    Răspunde
     
    1. spectator
      Martie 26, 2014 la ora 14:12

      Acum cateva zile a avut Moise un reportaj cu o firma din Arad (cred) care cauta sudori. 3000 RON salar dupa ce te specializezi (specializare facuta in firma … gratis).

      Salariile mari din EU vin si cu sacrificii. Daca stai in app de 2 3 camere doar cu familia si traiesti aceeasi viata ca si in Romania (bere la teresa saptamanal, gratar, fructe si legume mai sanatoase care la noi le gasesti in piata) sa stii ca nu ramai cu multi bani.

      Am prieten care in Olanda, cu 3000 euro pe luna (2 persoane) nu isi permite concediu in afara Europei. Tot Grecia, Turcia.

      Oricum … success.

      Răspunde
       
      1. z8
        Martie 26, 2014 la ora 22:49

        te chinui degeaba sa-i raspunzi cuiva care nu si-a gasit de lucru salariu peste 800 Lei. Uite, are si cele mai multe like-uri (sunt multi ca el!). Vrabia malai viseaza. Cine stie, face indiferent unde e si are.

        Răspunde
         
  • victor crin
    Martie 26, 2014 la ora 08:14

    @ Moise. Am observat in emisiunea ce a precedat ODB, Intre biine si rau, ca madam Pipidi nu te place… In fine, dar daca nu avem educatie economico-financiara, decat sa ne plangi de mila mai bine ne-ai ajuta renuntand la o parte din revista presei care se face in cadrul ODB. In legatura cu softul modernizat pe blog, ai permis unor postaci , care nici cu spaga nu iau BAC-ul, sa-si dea cu parerea doar prin click gen like! Te-am suparat?

    Răspunde
     
    1. acelasi cornel
      Martie 26, 2014 la ora 23:59

      Doamna Pippidi a afirmat chiar contrariul, adica faptul ca apreciaza emisiunea BIZIDAY si pe Moise Guran. In legatura cu analfabetii, din punct de vedere economic cel putin, care dau Dislike-uri la toate comentariile de pe acest blog va dau dreptate. Ei se lupta de foarte multe ori cu inteligenta si bunul simt din comentariile postate si cu Moise Guran si prestanta pe care o face emisiunea Biziday la tv, parerea mea.
      Care e senzatia cand intri pe site-ul/blogul oficial al unei emisiuni de calitate si bun simt, asa cum e emisiunea Biziday, si constati ca toate comentariile sunt votate Dislike, adica votate ca si comentarii care nu sunt apreciate, si astfel ele sunt ascunse si nu pot fi citite (asa e la mine – un comentariul neapreciat nu poate fi citit, da eroare la afisare pagina de internet. Pacat ca nu s-a rezolvat inca problema asta.)

      Răspunde