BIZIDAY: Joi, 13 martie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 13 martie 2014

  • George G
    Martie 18, 2014 la ora 00:26

    SEENOW din pacate e SEE Tomorrow, pentru ca nu reusesc mai niciodata sa vad emisiunea nici la ore bune dupa ce emisia s-a terminat.
    Moise, se poate face ceva pentru a imbunatati serviciul?

    Răspunde
     
  • Cristi
    Martie 17, 2014 la ora 15:30

    Nu primarul Mazare a introdus WiFi pe autobuzele RATC ci directorul regiei RATC a fost si cu ideea si cu punerea in practica din cate stiu. Nu atribuiti merite „primarului”, nu i se cuvin.Iar Mamaia ma indoiesc ca o sa fie gata pana la 1 iulie, macar. Sa nu mai vorbim despre faptul ca una din pasarele o sa acopere complet imaginea emblematica a Cazinoului din Mamaia, cu fantani arteziene in fata.

    Răspunde
     
  • Alin
    Martie 16, 2014 la ora 12:47

    am o intrebare off-topic:
    de ce mutati mereu inregistrarile, cand pe seenow cand pe vimeo?
    nu exista o solutie, sa zica asa, a tvr?

    Răspunde
     
    1. Tudor
      Martie 17, 2014 la ora 21:35

      Mi se pare ca seenow facuse figuri, nu mai era gratuita vizionarea, pentru care au trecut la vimeo. Acum vad ca intreg site-ul seenow nu mai merge.

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 15, 2014 la ora 10:45

    Pentru toti ungurii din Romania.

    Nota 10 pentru demnitate prim-ministrului australian Kevin Rudd
    Musulmanilor din Australia, care doresc sa traiasca dupa legile islamice li s-a pus in vedere sa paraseasca aceasta tara, in contextul in care guvernul a tintit radicalismul intr-o incercare de a decapita potentiale tentative de atac terorist.

    Citat:
    „IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.

    „IMIGRANTII SI NU AUSTRALIENII TREBUIE SA SE ADAPTEZE. Asta e, va convine sau nu. Sunt satul de ingrijorarea acestei natiuni in privinta ofensarii unor indivizi sau a culturii acestora. De la atacul terorist din Bali incoace suntem martorii unui val de patriotism venit din partea majoritatii australienilor.

    Aceasta cultura s-a creat in peste doua secole de zbateri, incercari si victorii a milioane de barbati si femei in cautarea libertatii.

    Vorbim mai cu seama ENGLEZA, nu spaniola, libaneza, araba, chineza, japoneza, sau orice alta limba. In consecinta, daca doriti sa fiti parte a acestei societati, invatati limba!

    Majoritatea australienilor cred in Dumnezeu. Asta nu e vreo aripa crestina de dreapta sau o presiune politica, ci un fapt, intrucat barbati si femei de credinta crestina, pe principii crestine, au fondat aceasta natiune, ceea ce este clar documentat. E cu siguranta adecvat a se afisa asta pe peretii scolilor noastre. Daca Dumnezeu este o ofensa pentru voi, va sugerez sa considerati o alta parte a lumii ca fiind casa voastra, intrucat Dumnezeu este parte a culturii noastre.

    Vom accepta credintele voastre fara a va intreba de ce. Tot ce va cerem este sa o acceptati pe a noastra si sa traiti cu noi in ar moni e si bucurie pasnica.

    Aceasta este PATRIA NOASTRA, PAMANTUL NOSTRU si STILUL NOSTRU DE VIATA si va vom permite orice oportunitate pentru a va bucura de toate acestea. Dar imediat ce incetati a va mai plange, vaita si ingrozi de Steagul nostru, de Onoarea noastra, de crezul nostru Crestin, de Stilul nostru de Viata, va recomand cu caldura sa profitati de o alta mare liberatate australiana, LIBERATATEA DE A PLECA.

    Daca nu sunteti fericiti aici, atunci PLECATI. Nu v-am obligat noi sa veniti aici. Voi ati solicitat sa fiti aici. Asadar, acceptati tara pe care VOI ati dorit-o.”
    Prime Minister Kevin Rudd – Australia

    Răspunde
     
  • Calin
    Martie 14, 2014 la ora 18:00

    La Cluj toate tramvaiele noi circula cu Wi-Fi gratuit din 2012 ( http://www.zf.ro/zf-transilvania/alte-5-tramvaie-cu-internet-wi-fi-de-1-5-mil-euro-vor-circula-in-cluj-napoca-9691062) Se vor achizitiona si un numar mare de autobuse care vor avea la fel!

    Răspunde
     
  • radu
    Martie 14, 2014 la ora 16:52

    Vă salut d-le Moise,sunt un fan al emisiunilor dar așa cum este normal nu întotdeauna sunt de acord cu unele idei expuse de dvs.EX. Ca un om să se ducă din Mehedinți de ex. pînă la naiba în Arad să stea câțiva ani ca sudor,singur departe de familie,întreținând două case(nevasta eventual copilul într-un loc +noua locuință din Arad,mă refer exclusiv la lumină,gaze curent abonamente tv calculator,chirie,gunoi, lift, fără coșul zilnic ,haine scoală,transsport,jucării și altele) pt. Maxim 200 de euro net în mână în urma cheltuielilor de mai sus ,din care să mai strîngă și ceva bani pt când se va întoarce acasă și să trăiască și el acolo în Arad de bun simț,trebuie să fi or nebun ori prost,ținând cont și de bolile profesionale pe care le va face în timp și pe care nu le specifică nimeni evident(făceți calculele realist)Dacă muncește afară ca sudor de nivel mediu ,câștigă de la 2500 de euro în sus,ca atare poate trimite acasă minim1000 de euro(enorm pt cei de acasă) și să trăiască și el normal între străini.Ce spuneți?

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 14, 2014 la ora 11:39

    Ca sa intelegeti esenta crizei, in buzunarele voastre, faceti un buget personal lunar detaliat (pe ce se duc banii). Nu-l faceti in sume brute ci in sume nete+TVA 24%.

    Veti observa un TVA impresionant de mare la mancare.

    Răspunde
     
  • Ovidiu
    Martie 14, 2014 la ora 11:35

    Acesta nu este atat un comentariu, cat o rugaminte. Urmaresc emisiunea Biziday pe tvr, insa, cel mai des, nu o urmaresc la ora de difuzare, din diverse motive. Pentru asta imi inregistrez emisiunile pe mediabox-ul de la UPC.

    Problema mea este ca trebuie sa inregistrez fiecare emisiune in parte, chiar daca pentru alte emisiuni ori seriale de pe canale gen ProTV sau PrimaTV a fost suficient sa specific ca vreau sa inregistrez „toate episoadele”, iar apoi sa nu mai fie necesara interventia mea. Banuiesc ca acest lucru ar fi posibil si in cazul emisiunii dvs doar daca TVR imi ofera optiunea aceasta. Cum? Sincer nu cunosc, dar imi imaginez ca cineva, pe acolo, ar trebui sa stie.

    Stiu ca pot sa vad emisiunile si online, dar eu gasesc ca imi este mult mai comod s-o fac la tv. Si as aprecia foarte tare daca nu as fi nevoit sa imi iau in fiecare zi un minut sa ma asigur ca am setat sa se inregistreze emisiunea. Oricum mi se intampla deseori sa uit si, pana acum, n-am urmarit niciodata emisiunea online.

    Multumesc.

    PS: am scris aici pt ca n-am gasit o alta modalitate de a va contacta. Sper ca voi primi un raspuns, chiar si negativ. Macar sa stiu ca cineva a citit, s-a gandit un pic si si-a dat seama ca se poate face, merita efortul, sau nu. Altfel, probabil ca voi mai posta acest comentariu, pana voi primi un raspuns :-).

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 14, 2014 la ora 14:20

      Trebuie doar sa programati inregistrare zilnic de la 22.30. Problema de care spuneti o cunosc, eu am IPTV de la Romtelecom. La mine emisiunea e ok in program. la dvs depinde de cum updateaza UPC-ul programele

      Răspunde
       
  • Catalin
    Martie 14, 2014 la ora 10:31

    Draga Moise,

    In emisiunea de ieri ai prezentat o serie de date conform carora Bucurestiul produce 35% (aprox) din PIB cu 10% populatie. Aceasta concluzie se apropie de cea a guvernatorului BNR care afirma mai anul trecut ca Bucurestiul ar putea intra in zona Euro imediat. Sunt convins ca ambele concluzii sunt corect fundamentate pe cifre. Insa ambele ignora o situatie de fapt evidenta. Toate lanturile de hipermarcheturi, toate bancile si toate companiile de distributie sunt inregistrate in Bucuresti, desi nici 5% din activitatea lor nu se desfasoara in capitala. Este vorba de sute de mii de angajati si produsul muncii lor, care in statistici apar in Bucuresti,iar in realitate sunt la Arad, Brasov, Cluj sau Iasi, iar unii din ei chiar in Mehedinti.
    In aceeasi retorica, poate ar fi interesanta o statistica a mijloacelor de transport (de la LKW la smart-uri) care platesc impozit la Primaria Bucuresti, impreuna cu sumele adunate, dar care nu vad capitala niciodată, in acest timp macinand asfaltul, poluand aerul si ocupand spatiile de parcare din localitati mari si mici de pe teritoriul tarii.
    Despre descentralizarea acestor aberatii nu am vazut nici o luare de pozitie, iar rezolvarea nu necesita modificarea Constitutiei sau desfiintarea judetelor … .

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 14, 2014 la ora 14:21

      Da, aveti dreptate.

      Răspunde
       
  • Margareta
    Martie 14, 2014 la ora 10:15

    Buna dimineata,

    Foarte interesant emisiune, cea de aseara, Moise! Am simtit insa nevoia acestui comentariu, caci mi s-a parut ca, in calupul destinat programului Erasmus +, a aparut o mica confuzie: „vechiul” program Erasmus a finantat timp de vreo 20 de ani, cu precadere, mobilitati ale studentilor si cadrelor didactice din institutii de invatamant superior. Noul program Erasmus+ este un program umbrela al Comisiei Europene pentru finantarea proiectelor din domeniul educatiei, formarii profesionale, tineretului si sportului, pentru perioada 2014-2020, vezi http://www.anpcdefp.ro/anpcdefp.php?link=61. Se finanteaza mobilitatea, dar si proiectele de parteneriat cu mediul economic, dezvoltarea de politici publice etc. Si atentie, termenele limita pentru depunerea acestor proiecte pentru 2014 se intinde intre 30 martie si 30 aprlie. Spor!

    Răspunde