Clubul celor care muncesc în România, episodul 7

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la Clubul celor care muncesc în România, episodul 7

  • Dorel.
    Martie 11, 2014 la ora 22:04

    8 milioane de tone inseamna in jur de 100000 barili /zi si cu aceasta productie azi ne-am situa pe locul 50 in lume in conditiile in care primele 25 de tari ca productie produc de la 8 pana la 100 ori mai mult ca noi de unde rezulta ca productia noastra de titei este neglijabila si nu va putea sustine cu adevarat o dezvoltare durabila.
    In cei 25 de ani care au trecut de la asa zisa revolutie Romania a pierdut o avere de peste 100 de miliarde de Euro prin proasta gestiune a economiei, devalizarea intreprinderilor de stat si implict a activelor care erau in propietatea acestor intreprinderi. Multe dintre aceste active au fost acaparate la niste preturi derizorii de catre fosta nomenclatura care le-a valorificat in folosul propriu dar problema cea mai mare este ca aceste active asigurau niste locuri de munca bine platite care realizau valoare adaugata si care acum au disparut asa ca mi se face sila atunci cand aud pe unii printre care si guvernatorul Mugur Isarescu (nu ca as avea ceva personal cu el dar de la el ma astept mai putin sa nu inteleaga aceasta situatie) cum se mira ca nu creste consumul in Romania desi PIB-ul a crescut.

    Răspunde
     
  • Isabela
    Martie 11, 2014 la ora 14:54

    Nemtii spun ca polonezii :”Die ersten Raffinerien entstanden schon zum Beginn der Mineralöl-Ära, also Mitte des 19. Jahrhunderts. Der erste Raffineriebetrieb wurde 1856 von Ignacy Łukasiewicz, dem Erfinder der Petroleumlampe, in Ulaszowice (Polen) eingerichtet.” copiat din Linkul Wikipedia:http://de.wikipedia.org/wiki/Erd%C3%B6lraffinerie
    Care este adevarul dragilor????Luptati-va pt. adevar!!!!

    Răspunde
     
  • adrian
    Martie 10, 2014 la ora 20:23

    bun lobby-ul asta pentru Petrom , doar ei sunt provider-ii de firfirei , nu ?!

    Răspunde
     
  • adi
    Martie 10, 2014 la ora 19:50

    cat de spalti pe creer putem fi de la atata activism.
    mai jos sunt facut troll-ul unei companii. altii spun ca aurul nu produce dezvoltare. orice intreprindere care are 1000 de angajati si face export produce dezvoltare. corect poate doar 10 ani . dar o fabrica de caramida dupa 10 ani nu se poate inchide la fel cum se inchide si mina? oricum miza mare nu e RMGC miza e razboiul pe energie. din pcate noisuntem din nou de partea rusilor si o vom patii…. ca de fiecare dat in istorie. tara are nevoie de resurse pentru dezvoltare. terminati cu „resursele se exploateaza exclusiv de noi” care noi? care voi? in ideea asta putem zice si ca doar noi producejm dacii , dai nabii pe franceji

    Răspunde
     
  • George
    Martie 10, 2014 la ora 17:20

    Excelent episodul, multumim.

    Răspunde
     
  • alex
    Martie 10, 2014 la ora 16:45

    Judecand dupa primele reactii, ma asteptam, sa fie un episod-osana Petrom. M-am inselat. Mesajul este foarte bun si ar trebui sa mai continuati in aceasta maniera, intre doi antreprenori prezentati. Pentru cei care nu inteleg cum ajuta un asemenea material, un IMM, inseamna ca nu sunteti intreprinzatori ci niste tristi actori intr-o dinamica economica foarte agitata. Uneori ajuta sa te mai opresti din robotit si sa privesti imaginea de ansamblu.

    Răspunde
     
  • Lae
    Martie 10, 2014 la ora 12:32

    Are dl. Eugen Ovidiu Chirovici o cartulie („Noua economie: ABC pentru viitorii milionari”) in care explica simplu care e faza asta cu resursele naturale. Problema nu e ca ni se epuizeaza resursele din subsolul tarii, la faza asta nu prea ai ce sa faci, problema e ca ne pleaca resursa umana. Si ne pleaca in masa.
    PS: Nu stiu cum ar impulsiona un IMM-ist episodul asta, dar…in fine.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 10, 2014 la ora 10:30

    Iar daca angajatul isi plateste salariu, de ce sunt atat de multi someri?
    De ce sunt asa de multi asistati sociali care stau cu mana intinsa la ajutoare europene, dar platite din banii celor care muncesc?
    Daca angajatul isi plateste singur salariu, de ce stam toata ziua si ne uitam la tv si ne plangem de mila? De ce nu luam sapa in mana si sa mergem la munca?
    AVETI vreun raspuns domnule MOISE?
    Iar daca nu era Antena 3 si TVR, dumneavoastra MOISE GURAN, ce erati astazi?
    Mai aveati acest site BIZIDAY, daca nu munceaati intai la patron?
    Asa le cautam in coarne la angajati si ii bibilim, ca atunci cand se angajeaza incep cu ifose si figuri.
    Cel care munceste si isi vede de treba lui si nu sta la barfa, il plateste patronul destul, pentru ca patronul este constient de ce om valoros pierde.
    Decat sa pierd 2 pierde vara, mai bine platesc un angajat bun.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 10, 2014 la ora 09:16

    Sa nu uitati un lucru domnule MOISE, Patronul fara angajati se poate, pentru ca aduce altii, dar angajatii fara patron(investitor) sunt zero(nul). Daca pleaca maine FORD, ce fac angajatii? Mai pota face masini si roboti si alte piese? NU.
    CUm a raman cu NOKIA? Acel parc industrial este la 30% din capacitate, iar angajatii au plecat acasa, cand a decis patronul sa relocheze fabrica.

    Răspunde
     
    1. ferencz
      Martie 11, 2014 la ora 16:29

      ford si nokia nu sunt patroni, sunt corporatii. Patronul este cel cu mercedesul, cu relatii politice, cu angajati platiti cand are el bani, cel pentru care valoarea adaugata inseamna nimic, pentru care totul „pac-pac” se rezolva

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 10, 2014 la ora 09:13

    @MOISE, aici gresesti.
    Patronul iti lateste salariu si la propriu si la figurat.
    Daca nu este investitorul patronul, noi astia cu facultate, am fi la sapa, cot la cot cu cel de la tara, la sapa.
    Cel mai bun este Domnu ing. Ionel, din absolvent Aeronautica, era un simplu electrician, iar daca nu era FORD, ramanea doar un simplu electrician.
    Degeaba ai studii daca nu ai bani sa pui in practica ce ai invatat.
    Poate IONEL construi un avion singur, are nevoie de un patron?
    Puteti dumneavoasta cu studii economice sa construiti singur un logan?
    NU, din acest motiv aveti nevoie de patron, cum patronul are nevoie de angajat.
    Patronul este limitat la timp, iar angajatul este limitat la bani.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 10, 2014 la ora 08:46

    Datorita zacamintelor de gaz, nu suntem dependenti de rusi acum.
    Este bine sa asteptam dar este bine sa si exploatam.
    Dar la ce face Guvernul si Politicul acum in Romania, sigur nu este bine sa exploatam, pentru ca:
    Redeventa este mica, tehnologia foarte proasta si cu pierderi mari, si costuri mari.
    Iar castigul pentru mine, cetateanul de rand este zero.
    Si la aur si la petrol.
    Toate instalatiile sunt de pe timpul comunistilor, dar acea tehnologie era buna atunci, si actuala, acum este la baie, asa ca intai trebuiesc investitii majore, apoi sa exploatam fara sa ne fie frica.
    Si daca vindem doar materie prima si nu produs finit, chiar nu merita investitia si nici sanatatea noastra si a copiilor nostri.

    Răspunde
     
  • adrian
    Martie 9, 2014 la ora 22:58

    ma deranjeaza acest mod de a face loby si publicitate, dar……
    haideti sa sustinem altceva daca tot vorbim de exploatarea resurselor naturale ale tarii noastre, haideti sa sustinem explotarea si OBLIGATORIU, prelucrarea acestor resurse pe teritoriul tarii pana la nivelul 4-5 de procesare
    consider ca numai in acest fel putem avea un beneficiu si un castig real de pe urma acestor exploatari
    trebuie adaugata plusvaloare resurselor si exportului de orice fel ar fi el, altfel……nu avem nici o sansa

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 9, 2014 la ora 22:31

    @Moise.De la Baicoi la Bustenari mai maninci o piine,iar daca e iarna ai sanse sa le maninci pe toate…
    Acum 100 de ani zacanintele erau virgine.De unde iei se imputineaza.Acum sunt tehnologii dar se inchiriaza.Asadar sunt mai multi bani de ivestit si in alte zone inca neexplorate.Ce ne facem insa ca acum ies taranii cu furcile daca forezi linga satul lor?In acelasi timp asteapta sa primeasca ajutor social cind de fapt ar putea lucra la o sonda…

    Răspunde
     
  • Bochis Ioan Emilian
    Martie 9, 2014 la ora 22:25

    Vreti sa promovati acest filmulet? Fara sa va pese cine va fi raspunzator de impactul asupra mediului? Sau guvernantilor nu le pasa ca dezastrele care vor aparea asupra mediului nu apar nici astazi nici maine ci peste cativa ani cand sigur nu vor mai fi la guvernare.

    Răspunde
     
  • cirsta marcel
    Martie 9, 2014 la ora 17:41

    trebuie sa exploatam noi resursele si din profit sa cumparam tehnologii noi,de ce altii pot? pt ca nu fura profitul.

    Răspunde
     
  • Lucian
    Martie 9, 2014 la ora 14:10

    Scurt si la obiect episodul, frumos! Politicile ecologice si politicile de mediu o sa ne forteze sa renuntam la metodele actuale de extractie ale titeiului, le excludem pe cele ce au trecut testul autorizatiilor. Fara investitii nu putem face fata presiunii politicilor europene. Da, am pierdut startul de tehnologizare a metodelor si proceselor. Cine o sa profite de acest lucru? Noi sau cei ce au tehnologia?

    Răspunde
     
  • adi
    Martie 9, 2014 la ora 12:15

    si in aceste conditii de ce astazi ne este frica de dezvoltare cu ajutorul resurselor naturale? gaze de sist si aur? de ce atata lobby pentru refuzul dezvoltarii? si atunci sondele distrugeau mediul nu? de ce credem o teoria a conspiratiei ca ne omoara cutremurele cand in SUA nici uncutremur major nu s-a produs si se exploateza de 10 ani ? de ce?

    Răspunde
     
    1. Habarnam
      Martie 9, 2014 la ora 14:11

      …hop si troll-ul RMGC care pune semnul egal intre exploatarile de hidrocarburi si cele de aur prin cianurare. mai rasfirat baieti, mai rasfirat.

      Răspunde
       
      1. Moise
        Martie 9, 2014 la ora 18:22

        Intrebarea este legitima chiar daca ea vine, cel putin in cazul RMGC dintr-o campanie puternica de dezinformare. Aurul nu produce dezvoltare. Doar bani. Cat despre gazele de sist, eu nu as avea nimic impotriva lor daca as sti ca sunt sigure. Nimeni nu mi-a oferit insa aceasta siguranta.

        Răspunde
         
        1. punctul pe i
          Martie 9, 2014 la ora 20:32

          Stimate domn .. OARE CAT MAI TREBUIE SA EXPLICE .. ATAT ACADEMIA ROMANA .. CAT SI O SERIE DE OAMENI CU EXPERIENTA .. D E .. C E.. si aurul .. si si celelalte resurs ale R..O..M..A..N..I..E..I..!! trebuiesc exploatate NUMAI si NUMAI IN INTERESUL MAXIM AL ROMANILOR !!!???
          Incerc sa fiu cat mai explicit .. cu urmatorul exemplu : Dv.oastra .. aveti UN APARTAMENT .. proprietate personala .. SI.. DORIND SA-I CRESTETI VALOAREA sau sa scoateti un ban.. .. intentionati .. sa-l reamenajati! DAR nefiind capabil sa treceti la treaba singur .. ( nu aveti practica , indemanarea .. etc ) APELATI .. sa zicem.. la mine ( cer scuze..) SI DESIGUR .. CA EU MA ANGAJEZ .. sa va execut lucrarea .. dar in loc sa accept CONTRAVALOAREA lucrarilor pe care le voi face ( si pe care o putem STABILI prin negociere , sau licitatie.. ).. AM PRETENTIA ( eventual VA CONSTRANG !!)ca dupa amenajare sa acceptati SA DEVIN EU PROPRIETARUL apartamentului Dvoastra !!! (SIC) , eventual // sa-l inchiriez.. sa-l exploatez.. iar Doastra sa va dau .. „o…r.e d e v e n t a ! ” de 4%- max.10 % pe an.. si SA VA LAS ( foarte probabil) .. la final .. cu apartamentul facut praf.. SA FITI .. FERICIT .. si INCANTAT !!
          DECI EU ..”strainul” cu BENEFICIUL .. si Dvoastra ..PROPRIETARUL ..cu PRAFUL DE PE TOBA !!

          NICI MACAR IN FOSTA URSS .. NU SE PROCEDA IN ACEST FEL..!!!

          Răspunde
           
          1. Moise
            Martie 9, 2014 la ora 21:27

            Lucrurile sunt mai complicate de atat. Zacamintele se impoziteaza diferit in functie de calitatea lor, caci si costurile sunt proportionale. Dar dvs cine ati vrea sa exploateze resursele? Gazpromul?

             
        2. Kristina
          Martie 9, 2014 la ora 21:36

          „Aurul nu produce dezvoltare. Doar bani…”?!
          DA,DAR NUMAI CU BANI TE POTI DEZVOLTA !
          Cat despre aur ,zic sa stea acolo unde este deocamdata ca sta bine, si tehnologii noi nu apar peste noapte,e drept,.DAR APAR .SI IN MOD SIGUR IL VOM PUTEA EXPLOATA INTRU-UN VIITOR APROPIAT IN AVANTAJUL NOSTRU EXCLUSIV.

          Răspunde
           
          1. punctul pe i
            Martie 10, 2014 la ora 11:49

            Doamna Kristina .. indraznesc sa completez aprecierile Dvoastra ..( si nu numai..) ..pe care DESI LE CONSIDER IN GENEAL CORECTE !! – totusi.. dupa modesta mea opinie .. mai „sufera ” .. pe ici ..pe colo.. MAI ALES DIN LIPSA DE PRACTICA .. DE ACTIVITATE .. R .E .A .L .A . !!!
            IDEA CENTRALA .. si anume .. CA NUMAI CU B.A.N.I.. te poti DEZVOLTA … este adevarata .. daca te apuci PENTRU PRIMA DATA IN VIATA sa faci ceva si PLECI DE LA ZERO !!
            Altfel ..PREMIZA ESTE FALSA !! In cazul de fata .. o exploatare de aur sau ..gaze .. NU PLEACA DE LA ZERO !! IN PRIMUL RAND .. E.S.E.N.T.I.A.L.U.L!! este ca NOI, ROMANIA AVEM ( adica SUNTEM PROPRIETARII !!) R.E.S.U.R.S.E.L.O.R..!!

            APOI .. AM MAI FACUT TREABA ASTA ..cu tehnologie . UTILAJE ( in cea mai mare parte..) ROMANESTI !! cu FORTA DE MUNCA ROMANESCA .. TOATE PLATITE CU .. B.A.N.I. ROMANESTI !!

            ASTAZI .. CE NU AVEM ..din toate acestea ??

            LIPSA de CURAJ !!, datorat perioadei DE INDOBITOCIRE FORTATA a acestui popor , in special a celor tineri ( in care s-a inoculat ca NUMAI ALTII SUNT IN STARE SA FACA , – daca nu CHEVRONUL .. atunci cu certitudine Gazpromul..in ceea ce ANTECESORII NOSTRI au facut PIONIERAT !!) .. DE CATRE CEI „INTERESATI „.. si „slugile” lor interne.. mai mult sau mai putin .. „dezinteresate „!!

            Iar daca .. este nevoie de ” schimbari INERENTE „!! aparute ca urmare a faptului .. ca in rastimpul cat noi .. ” am stat ” .. altii AU PROGRESAT !!.. putem sa REVENIM/RECUPERAM .. sa cumparam .. ceea ce ne lipseste .. SI NU NEAPARAT apeland la ” investitorii ” SPECULATORI.!! care de fat NU INVESTESC in sensul REAL al cuvantului .. CI ..cumpara/vand .. HARTII TIPARITR .. sperand ca obtin .. „PROFIT !” – in REALITATE .. NIMIC + INFLATIE !!)

             
    2. Constantin
      Martie 9, 2014 la ora 20:18

      Absolut, domnule adi, sunt pe deplin de acord. Eu, unul, îmi doresc dezvoltare cu ajutorul resurselor naturale si nu mă gândesc doar la turism, care exploatează frumuseţile patriei, ori la prelucrarea zăcămintelor energetice. Desigur, in condiţii depline de legalitate si dacă evaluarea costului de oportunitate spune că exploatarea nu aduce mai mult rău decât bine. Dar, uitaţi, mi-ar plăcea ca exploatarea de la RM să ofere sursele de materie primă pentru fabricarea in tara noastră a produselor finite care conţin Au, Ag, Ti, V, Cr, Ni, Te, W, metale valoroase prezente in zăcămintele metalifere de la RM, pentru care să fie utilizată tehnologie înaltă si să conţină valoare adăugată mare. Adică, asemănător cu politica adoptată in China cu privire la exploatarea resurselor naturale si care chiar reprezintă o premisă pentru dezvoltare.

      Răspunde