Ultima lecție a lui Gică Popescu

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Acum aproape 25 de ani, într-o epocă în care nimic nu era mai important pentru mine decât fotbalul (iar zeii nu trăiau nici hăt! în Premier League, nici în Primera Division) un om mi-a influențat categoric drumul în viață prin exemplul de calm, verticalitate și corectitudine. Nu era doar Gică Popescu exponentul unei echipe care reaprinsese visul Craiovei Maxima, dar gestul care, pe mine, un puști de la Severin, m-a dat gata, a fost întoarcerea lui de la Steaua, pe atunci campiona Europei, înapoi în Bănie, acasă, acolo unde mii de puști ca mine se băteau pentru postul de fundaș central, doar pentru că acolo evolua Gică, pasau mingea nu driblau ca egoiștii pentru că și Gică făcea la fel, urcau în atac și își vomitau plămânii alergând apoi în apărare pentru că, fără Gică, apărarea era în aer… Dacă vă spun că aveam și freza lui Gică Popescu o să mă credeți?

Transferarea obligatorie la Steaua a lui Gică Popescu (trebuia să își satisfacă ciclul militar) a fost o mare nedreptate pentru noi, fanii Universității. Credeam că nu va reveni în Bănie și totuși a făcut-o, arătând că îi pasă de noi, că devotamentul pentru o echipă nu există numai pe teren, ci și în afara lui.

Iar apoi totul s-a rupt. A venit Revoluția și toate sistemele de valori au fost răsturnate. Aparent. Gică a propulsat Craiova dar, paradoxal, aceasta a reușit să redevină campioană după Revoluție, când Gică plecase deja la Eindhoven. Mai târziu a ajuns căpitanul Barcelonei, dar eu priveam deja lumea cu alți ochi și probabil că și Gică la fel. Lumea închisă în care trăisem eu (și cumva și el) a explodat, eu însumi am lăsat în urmă Oltenia și patriotismul local și m-am mutat la București, la fel cum Gică, la un alt nivel desigur, părăsise România devenită insuficientă pentru visul său de mare fotbalist de talie internațională.

Depășind acest moment de istorie personală, trebuie să vă mai spun că la vremea respectivă nu înțelegeam nici modul în care sportul formează caractere, nici influența crucială a unui idol în evoluția unui adolescent. Pășind într-o lume în care valorile erau pur și simplu altele mi-am dat seama mult mai târziu că, deși din idolatria mea pentru Popescu mai rămăsese doar o simpatie, modul său echilibrat de a coordona tactic o echipă, fermitatea și dârzenia în atingerea unui scop dar mai ales verticalitatea morală m-au influențat în mod decisiv în viață.

Peste încă un deceniu, după retragerea lui Gică Popescu de pe teren (și după retragerea mea în fotbalul seral urmat de bere) am fost profund dezamăgit de implicarea sa alături de frații Becali în dosarul Transferurilor. M-am bucurat să aflu că și-a recunoscut faptele și că a dat banii înapoi, dar un zeu se prăbușise. L-am cunoscut personal pe Gică Popescu acum câțiva ani și am vorbit de câteva ori cu el la telefon. Mi-a plăcut și acum ca cetățean adult, deși ca om de afaceri nu s-a descurcat senzațional. Mi s-a părut că a rămas același om, deși dosarul Transferurilor spunea că n-a rămas. Nu l-am întrebat niciodată de ce a făcut-o, dar aș fi vrut. Nu l-am întrebat niciodată ce a căutat cu acei oameni, dar am înțeles. În mirajul unei lumi în care binele și răul se amestecă, în care ceva ilegal devine permis doar pentru că toată lumea o face, omul care în tinerețe a influențat probabil o generație de olteni a rămas poate doar cu speranța că va primi o pedeapsă cu suspendare și că nu va face pușcărie.

Sentința venită astăzi probabil că l-a năucit pe Gică Popescu. M-a năucit pe mine, darmite pe el. Deși procurorul a cerut închisoare cu suspendare, instanța a pronunțat o sentință definitivă de trei ani și zece luni cu executare. Mâine ar fi urmat să devină președintele FRF, dar ce mai contează? Pentru el, pentru familia lui, pentru mine sau poate pentru generațiile de puști care au nevoie de alți idoli, de alte valori, de alte caractere, istoria care nu s-a întâmplat devine banc, iar realitatea devine dramă. Societatea se răzbună cu duritate pe un grup de oameni care au avut atât de multă putere încât au reușit de fiecare dată să scape deasupra ei, să facă alte legi, alte reguli, să o domine și chiar să o supună. Iar Popescu este, vrea, nu vrea, unul dintre ei.

Plecând acum spre penitenciar, Gică Popescu îmi dă și mie, dar le dă și altora mai tineri decât mine o ultimă lecție de viață… Răsturnarea valorilor este o iluzie. Binele și Răul se separă mai devreme sau mai târziu, calea dreaptă este numai una, chiar dacă cei puternici merg deseori pe lângă ea, iar o minciună repetată de foarte multe ori NU devine adevăr.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

107 răspunsuri la Ultima lecție a lui Gică Popescu

  • Constantin
    Martie 8, 2014 la ora 13:25

    Mie unul mi se pare interesant, daca justitia functioneaza, sa se lamureasca si motivul pentru care dosarul a fost tergiversat atat de mult timp.

    Răspunde
     
  • van
    Martie 7, 2014 la ora 22:47

    Sunt ingrozit sa vad ca majoritatea care au facut comentarii sint deacord cu ”inchisoarea” si chiar spun ca trebuie aplicata in asemenea cazuri. Sunt comentarile unor oameni care par bine scoliti,ceea ce nu pot sa spun despre mine.
    Abia ma abtin sa nu folosesc cuvinte grele si sa le spun cit mai elegant ca sint niste oi oarbe. Trei ani de inchisoare sint 3 ani luati din viata unui om. In toata lumea asta se striga si se poarta razboaie pentru dreptul la libertate neconditionata si justitie dreapta. Pai eu nu pot fi deacord,chiar asa redus mintal cum sint eu,ca pentru oricare fapta care nu implica violenta sa mi se ia ani din viata. Este grosolan si primitiv.Ma duce cu gindul la anii 1400-1600 cind era aceeasi metoda.Nu spun ca nu trebuie pedepsite oricit de mici ar fi faptele dar cu masuri de acelasi fel precum a fost infaptuita plus dobinda care o considera de cuvinta completul de judecata dupa impactul faptei comise.Sa nu imi spuneti ca asta influienteaza infractorii ca sa mai comita fapte, ca atunci cind iti confisca averea si esti obligat ca sa platesti dobinda 10-20 de ani fara drepturi ce tin de finante nu mai iti arde de nimic ilegal. ”Justitia e oarba” dar voi ce ati patit?
    Bleah!! Mi-e scarba de voi si in acelasi timp mi-e mila de copii vostrii.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 8, 2014 la ora 00:27

      nasol moment

      Răspunde
       
  • junker
    Martie 7, 2014 la ora 19:53

    Moise, atunci cand subtiliza acei bani Popescu era un om bun sau unul rau?;

    Răspunde
     
  • sandor
    Martie 7, 2014 la ora 18:48

    bravo cristi si eu sunt de acord ci tine si mai e ceva daca-l gratiaza ii face mai mult rau , e mai bine sa-si ispaseasca pedeapsa sa iasa sa plateasca daca mai are ceva de plata si sa inceapa o era noua cu un nou g. p.

    Răspunde
     
  • sandor
    Martie 7, 2014 la ora 18:06

    buna , am citit un comentariu cum ca donul Guran ar fi bun ptr. prim-ministru nu ar fi ptr ca acesti ,,parlamentari,, daca nu -l aveau cu ceva la mana (si nu-l au) I-AR FABRICA UN DOSAR , DAR UN DOSAR GREU DE TOT .nu esti de-al lor PLECI.

    Răspunde
     
  • liviu
    Martie 7, 2014 la ora 15:40

    articolul este sentimental…
    condamnarile penale si furturile nu sunt.
    sincer nu vad legatura intre condamnarea sa si cat de bun fotbalist a fost.
    eu daca nu declar 10000 euro (persupunand ca ii am) infund puscaria… desi eu tapuiesc cu mult mai putin decat giga… si pentru mine nu va face nimeni petitii de gratiere sau dezbateri…
    sa lasam sentimentalismul la o parte si sa judecam logic! logic nu este nici un motiv pentru care sa fie gratiat!
    voi realizati ce lovitura va primi justitia si romania daca asta e gratiat?!?!?!?! va dati seama ca vor urma toti cu infractiuni similare sau mai mici?!
    care e motivul ARGUMENTAT pentru care gica sa fie gratiat?!
    si nu bagati placa cu „a resturnat [o parte din] banii” sau „si-a recunoscut vina” lucruri care nu-s tocmai adevarate. pe langa asta este irelevant! a fost condamnat definitiv si irevocabil de o instanta ADIO! este vinovat!
    daca va fi gica gratiat, ce ii va opri pe hagi, tiriac sau nadia sa nu fure ca-n codru ?!?!?!
    hai sa nu legalizam furtul pentru „valorile nationale”.

    Răspunde
     
    1. liviu
      Martie 7, 2014 la ora 15:42

      PS:
      parca ne plangeam ca justitia nu-si face treaba, dar acum cand si-o face ne plangem ca l-a condamnat si pe unu care a fost mare jucator. pai e justitia pentru toti sau nu?!

      Răspunde
       
  • Bogdan
    Martie 7, 2014 la ora 15:29

    Sa fim bine intelesi, Gica Popescu si-a recunoscut implicit vina cand a returnat banii dupa controlul facut de ANAF. Probabil a sperat ca va scapa cu atat si nu se va merge in penal. Cand s-a ajuns la proces nu a recunoscut nimic, desi putea sa o faca si ar fi beneficiat de o reducere a pedepsei. Cand a fost condamnat cu suspendare in prima instanta a facut recurs. Recunoasterea vinovatiei ar fi insemnat sa ii incrimineze explicit pe partenerii sai din acea afacere, fratii Becali. Omerta mafiotilor a functionat si in cazul asta, de aceea nu merita o pedeapsa cu suspendare…

    Răspunde
     
  • Dianiss
    Martie 7, 2014 la ora 15:09

    Ok, si-a recunoscut vina si a dat banii inapoi! Si pt asta trebuie sa nu mai plătească cu închisoare. Din nou ok. Dar cea ar fi daca toți sportivii noștri de elita văzând ex lui Popescu ar face la fel. Hai sa furam si noi de la fraierii de contribuabili niste milioane de euro si daca se prinde cineva bine, recunoaștem dam banii inapoi si după ce se uita mai încerc mânariea odată, poate de data asta tine si nu se prinde nimeni, sau o sa fiu mai atent cum Mărășești contractele etc. Cum vi se pare?? Mie mi se pare îngrozitor ca suntem asa un popor de pătimaș, suntem sensibili prostește cand nu trebuie si cand TREBUIE suntem de o ignoranta sinonima cu prostia si nesimtirea. Adică cum ?? Da! Popescu a aduc faima, a câștigat trofee, pentru care a devenit bogat, CINSTE LUI, dar ar fi fost infinit mai respectat daca din banii aștia INFIA UN COPIL, sau lua un aparat scump intr-un spital pt copii, sau susținea financiar un cămin de copii. In romania 40 de mii de copii din casele de copii mănâncă de 4lei/zi. In timp ce copii lui Popescu mănâncă si traiesc in lux. Indivizii aștia au băgat in buzunare 10 milioane de EURO, de la noi toți. Ne doare si ne revolta cand vedem pe unii ca se distrează in Caraibe pe banii noștri nu?? Pai MIE ASTA MI SE PARE ÎNGROZITOR, ca încurajati asa ceva. Tara asta nu o sa scape de flagelul acesta numit corupție., pana nu scăpăm de mentalitatea aceasta. Oricine ai fi tu pe pământ si oricum te-ar chema, si indiferent de ce ai facut bun, ATATA TIMP CAT AI ÎNȘELAT, plătești! Nu pt ca suntem noi rai si il vrem după gratii, ci pt ca E GREȘIT SI RAU si asta trebuie sa transmitem copiilor noștri. Muuuulti, dar muuuulti vor lua acest ex. De bun si hai sa ne apucam de furat ca daca pe Popescu l-a gratiat, poate am si eu șansa. Sunt in pușcării oameni care plătesc pt ca au furat mancare pt copii, Popescu cine e?? Sunt multi oameni care poate nu s-a uitat niciodata la un meci de fotbal si cu ce ii incalzeste pe ei ca Popescu a adus faima României?? Respect pt ce a facut ca fotbalist? Dar repet, s-a îmbogățiți si trebuia sa se multumeasca cu ce a muncit cinstit NU SA FENTEZE BUGETUL ca al tot noi il umplem împovărati de taxe si impozite!

    Răspunde
     
  • titi
    Martie 7, 2014 la ora 11:31

    ce fel de natie ne mai tinem ? Toata lumea striga dupa coruptie , dupa furtul institutionalizat, dupa evazionisti si cind apar SENTINTE , ce sa vezi ? Ba ala a fost un prim-ministru bun , altu e om fain , celalat a donat bani diferitelor comunitati ( n.b. donatii din bani furati ? ) etc etc free gigi , free gica , free aditza , free relu , free felix !? In ce tara bananiera traim daca ne mai ghidam dupa : ” hai ca n-a omorit pe nimeni ” !? ; ” nu vedeti ca a ‘luptat’ pentru tara , a creat o imagine Romaniei ” ? … hopaaa , STOP ! Ce imagine a creat Romaniei ? Ca am fost o natie de buni fotbalisti ( in 1994 ) sau ca SUNTEM o natie de hoti , potlogari , evazionisti in 2014 ? Oare ce sa zica strainul „neinstruit ” dar care vede in presa sa ( de ex. Spania sau Turcia ) ca un fost mare sportiv s-a apucat de combinatii financiare. Stiti cumva daca Amstrong ( ciclistul ) , Pistorius ( atletul ucigas dar si campion paralimpic ) au STATUI ? sau Urlich, Graff …In cazul asta Patzaichin are liber la omor ?
    Sau alta teorie neaos romaneasca : ” nu e el de vina , saracul , anturajul ” ! Pai daca e asa , de ce nu au facut asa ceva HAGI ( machidon ca si clanul becali ) ? Sau Dan Petrescu, sau Ilie Dumitrescu si atitia alti ? Sau au facut dar n-au fost prinsi ?
    Si atunci , revin , CE NEAM MAI SUNTEM ?

    Răspunde
     
  • stefan
    Martie 7, 2014 la ora 09:44

    Este cumva 2014,an electoral?

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 7, 2014 la ora 08:16

    Frigica probabil ca nu este doar o forma de manifestare a respectului pentru fostul capitan al nationalei. Este in acelasi timp un exercitiu. Se incearca obtinerea gratierii pentru GP pentrui ca apoi sa reinceapa campania Frijiji. Ulterior, in caz de reusita, se poate pune chestiunea gratierii d-lui Nastase, spre exemplu.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 7, 2014 la ora 06:53

    NU judecam cine a fost, Judecam ce a facut, ce este acum.
    Si pe langa confiscarea averii trebuia si 10 ani de parnaie.
    Cand iese sa fie un parlit sa vada cum este sa traiesti cu 1000.

    Răspunde
     
  • OWARDO
    Martie 6, 2014 la ora 16:40

    Am toata stima pt GICA si imi permit sa subcriu la cele scrise de MOISE,pe care , de asemenea il stimez.Nu cred ca i-a placut sa fie adulat mai mult decit i-ar fi placut oricaruia dintre noi. Haideti sa il respectam si sa nu il judecam, ca nu suntem pefecti nici noi si nici meritele lui nu le avem asa ca…..
    Parerea mea e ca in scurtul sau timp ca impresar s-a lasat prea mult influentat de „anturaje” care s-au dovedit a fi nefaste pt El.Oricum datorita atitudinii sale, a imaginii sale in societatea noastra cit si a circumstantelor era singurul care merita cu suspendare, ca sa faca treaba in continuare si la federatie.
    Pt mine ramine un mare OM, cum zice Kipling.-Toata stima !

    Răspunde
     
  • cristi
    Martie 6, 2014 la ora 13:02

    fotbalist mare, om mic; a nu se uita episodul colaborarii cu Secu’

    Răspunde
     
  • eraser
    Martie 5, 2014 la ora 23:57

    Treaba nu este asa simpla. nu toti care au bani trebuie sa intre la inchisoare. A remarcat bine un coleg..in sistemul anglo-saxon ar fi fost pus sa plateasca se 3-4 ori prejudiciul si posibil o pedeapsa cu suspendare, se putea tine cont si de faptul ca nu era un infractor sau un talhar.statul era mult mai castigat ca si in alte cazuri, acum platim toti ca sa stea ei la puscarie, in loc sa platesca ei 10 mil euro X 10…adica 100 de milioane

    Răspunde
     
    1. cobra
      Martie 6, 2014 la ora 14:10

      Bine, ok,asa se rezolva prejudiciul financiar. Dar lectia de moralitate?!

      Răspunde
       
      1. sam
        Martie 6, 2014 la ora 18:24

        de multe ori moralii mor cu moralitatea-n mana.

        smecheru si-a pus banii-n elvetia, face 1-2 ani, – sigur or sa-l scoata pt buna purtare – si fraierii-i mai platesc si „concediul” de la la parnaie.

        da i-au dat o lectie de moralitate imoralului de o s-o tina minte…. pana iese pe poarta puscariei.

        Răspunde
         
  • LIBELULA CRISTINA CRETU
    Martie 5, 2014 la ora 23:51

    Orice a facut,conteaza,dar nici chiar asa.GICA POPESCU afost un bun sportiv.nu trebuie sa stergem meritele lui.cine este perfect sa dea cu pietre.Pentru ce a facut plateste si sint convinsa ca sufera pentru asta.Nu uitati ca au adus Cupa mult rivnita de multe echipe,din EUROPA,pentru vremurile ecelea au descretit fruntile si bucurat milioanele de romani.UITATI REPEDE DOMNILOR.MARE PACAT.

    Răspunde
     
    1. cobra
      Martie 6, 2014 la ora 14:09

      Bine, ok,asa se rezolva prejudiciul financiar. Dar lectia de moralitate?!

      Răspunde
       
  • Maria Romano
    Martie 5, 2014 la ora 23:13

    Corecta radiografie a comportamentului si caracterelor oamenilor; chiar daca sunt niste profesionisti(cazul Gica Popescu). lacomia lui l-a apropiat de fratii Becali. Nu cred ca un om cu coloana verticala se poate lasa murdarit. GP a facut asta si aura lui de super fotbalist s-a naruit, a fost „inghitita” de lacomie.

    Răspunde
     
  • alexandru
    Martie 5, 2014 la ora 23:00

    Buna seara, vreau sa va atrag atentia asupra unui probleme ce poate debloca piata de vanzari auto noi, cea mai mare prostie este sa nu poti folosii tichetul cuiva care nu isi permite sa isi mai cumpere o masina noua dar are o rabla pe care o poate valorifica. Nu conteaza al cui e tichetul atata timp cat genereaza vanzarea unei masini noi. Eu nu am o rabla dar vreau sa cumpar o masina noua, socrul meu are o rabla dar nu o poate valorifica pt ca trebuie sa o cumpar eu si aici intervine taxa de mediu…..uite blocajul… uite problema, de ce nu poate sa o duca socrul meu la remat iar eu sa volorific tichetul sau oricine altcineva, este o prostie, va rog sa luati in calcul comentariul meu, nu conteaza al cui e tichetul atata timp cat genereaza o vanzare

    Răspunde
     
  • adriana
    Martie 5, 2014 la ora 21:59

    Deschid televizorul uneori la stiri si mereu la emisiunea dv. Domnule Guran, va multumim ca existati! Ati fi cel mai potrivit OM de a fi prim-ministru. Cei, de la revolutie si pana-n prezent,care ne-au indatorat urmatoarele generatii, nu-si vor spala vina doar cu o condamnare scurta de i-2 ani. Rusine pt. tara ca nu are cine face dreptate.

    Răspunde
     
    1. cristi
      Martie 6, 2014 la ora 18:44

      d-na Adriana, simtiti lipsa afectiunii din partea unui barbat?

      Răspunde
       
  • sandor
    Martie 5, 2014 la ora 19:59

    este adevarat e frustrant sa-l vezi pe popescu dar parerea mea e ca l-au bagat la racoare din cauza celorlati care au un MECI cu cei grei si i-au promis ca si lui jiji ca-i vor racorii

    Răspunde
     
  • geo 67
    Martie 5, 2014 la ora 19:03

    Este adevărat că orice greşeală costă, însă indignarea mea este alta: Câte generaţii vor mai trece până când Justiţia Română va băga la răcoare pe cei care aduc pagube ţării de milioane de ori mai mari? Mă refer la bandiţii care fură energie electrică sub diverse forme, cei care în înţelegere cu Poliţia jefuiesc avuţia naţională de pădurile care dispar peste noapte şi iau calea occidentului… Şi marii escroci care trăiesc în fotolii, nu fac nimic şi iau milioane de euro ? Degeaba ţin ei nişte fotbalişti după gratii şi ţara este despoiată în fiecare secundă de mafia şi structurile negre, care au în frunte câte un om politic ? Vai de mama noastră

    Răspunde
     
  • paola
    Martie 5, 2014 la ora 18:34

    Ai dreptate Moise si mie imi pare rau doar de Giga Popescu ,ceilalti si-o meritau pe deplin ,Gica Popescu a recunoscut vina si a dat banii inapoi,cred ca putea fi tratat cu mai multa clementa .Dar asta este acum ,a gresit si va plati .Lectia asta trebuia s-o fi dat Justitia acum vreo 10 -15 ani poate ii mai speria pe unii ,eu una am tot asteptat ca o sa vina cineva sa-i ia la intrebari pe toti care au furat in tara asta,imi pierdusem speratnta si ziceam ca doar Tepes mai poate face dreptate in tara asta .

    Răspunde