BIZIDAY: luni, 3 martie 2014

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și pe www.seenow.ro.

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: luni, 3 martie 2014

  • ioan
    Martie 5, 2014 la ora 01:10

    Topic Rusia
    Resentimente tinute la foc mic. Daca privim in trecut ne dam seama ca pt Rusia lui Putin exista si multa frustrare, acesta din urma incercand sa puna Rusi din nou pe tapetul marilor puteri geopolitice/-strategice.
    Odata cu „stingerea” razboiului rece, s-a destramat si pactul de la varsovia unde URSS-ul a fost tata lor cum s-ar zice. Ce s-a intamplat cu pendantul vestic – NATO. S-a destramat? nici vorba. numarul membrilor a crescut si si-a intins „granitele” si bazele militare pana in apropierea granitelor rusesti, fiind ca un ghimpe in ochiul rusilor. Evident ca nu le convine…iar Putin incearca sa isi flexeze muschii in fata puterilor vestice si a dusmanului de moarte SUA.

    Răspunde
     
  • Stelica
    Martie 4, 2014 la ora 19:25

    Glumesc, desigur.

    Cu votatul: indecis.

    Răspunde
     
  • Stelica
    Martie 4, 2014 la ora 19:09

    @mircea: Ce e, mircica, ti-e frica de FISC????

    Mie nu mi-e frica, eu am platit tot ce trebuia sa platesc, legal, nici nu stii ce bine dorm eu noaptea?!

    Apropo, pacat de Ponta, a facut un Guvern pana la alegeri, dupa ele, poate vine alt prim ministru, iarasi o luam de la zero, numai din vina celor care l-au votat pe basescu, tocmai de-aia am votat USL, printre alte zeci de motive.

    VA E CAM FRICA, DRAGI ROMANI de plata cu cardul, d-aia nu mai puteti voi dormi de comisioanele astea, avem milioane de fumatori si de platitori de rate la masini, platitori de atatea bunuri pe care nu le utilizeaza la maxim (vezi telefoanele smartphone si sute de alte exemple) si va plangeti de taxe la banci?!

    Pai cine e fraier ca nu retrageti toata suma de pe card?! De ce faceti interogari la o banca frantuzeasca daca stiti ca va taxeaza chiar daca ii sunteti clientii lor (sau cel putin asa stiam ca procedeaza, d-aia am trecut la o banca olandeza..)

    Puteti sa imi dati toate voturile negative posibile, eu tot cu Ponta voi vota, doar asa ca sa va mai ocupati putin timpul pe forumuri si apasand vremelnic din taste.

    Răspunde
     
    1. Silviu
      Martie 5, 2014 la ora 12:41

      D-le Stelica, nu de plata cu cardul ne este frica, comisioanele sunt dificil de inghitit pentru ca nu existau inainte, eu insumi mi-am mutat cardul la alta banca, una care sa nu imi taxeze chiar orice operatie. In ce priveste Fiscul, as zice ca nu ati avut de a face cu Fiscul local in conditiile intretinerii unei afaceri. Va platiti toate taxele? Faceti asta in Romania si va garantez in doi ani un faliment si probleme cu inima drept profit. Alternativele reale sunt evaziunea – inevitabila pentru a tine afacerea pe picioare – si/sau protectia politica ce poate atenua efectul devastator al Fiscului – si care nu e gratis, nici ieftina, real vorbind nu castigi profit cu asta, doar iti protejezi nervii. In rest va doresc un somn bun in continuare.

      Răspunde
       
  • Stelica
    Martie 4, 2014 la ora 17:21

    Pentru „punctul pe i”:

    Bancile, ca sa nu isi piarda clientii, vor taia din comisioane, unele le vor mentine, dar isi vor pierde clientii.

    In Suedia, foarte putini comercianti mai accepta plata cash, e adevarat ca acolo e alta putere de cumparare fata de tara noastra.

    Plata catre comercianti la o banca portocalie olandeza din Romania are 0 comision.

    Desigur, daca ii trimiti fiului tau bani din Romania in Canada, ceea ce inseamna ca ai ceva bani, deh, el poate ca e client la alta banca decat dumneata, asa ca vei plati ceva comision.

    Dar si asa, crezi ca e gratis sa trimiti bani in strainatate? Asa, pe ochi frumosi?!

    Heheee…

    Răspunde
     
  • ion
    Martie 4, 2014 la ora 14:53

    Intra-adevăr există o cutumă în branșa jurnaliștilor , politicieni să primească un gir la începutul exercițiului de guvernare, dar acest guvernul Ponta 3 este o alegere pentru alegeri, trebuie să-și spele cumva izmenele murdare.Dar nu știu cum de nu observă nimeni faptul că USD A ACCEPTAT UN AL PATRULEA VICEPREMIER. PAI STAI AȘA CĂ MIROASE URÂT: ADICĂ DE LA PNL NU ACCEPȚI DAR DE LA UDMR DA……OARE CARE O FI ”ȘMENU”.ASTA CRED CĂ TREBUIE SĂ DEZBATEȚI D- NILOR JURNALIȘTI.
    CRED CĂ GUNOIUL ĂSTA ASCUNS SUB PREȘ VA ÎNCEPE SĂ MIROASE.
    PÂNĂ LA URMĂ POLITICA ASTA ESTE UN FEL DE MOȘ CRĂCIUN (UN BATRÂNEL DE TREABĂ DAR CARE NU EXISTĂ).

    Răspunde
     
  • Carmen
    Martie 4, 2014 la ora 13:33

    Moise te-ai gandit ca l-ar fi putut pune pe nicolescu la Energie pt a-l trimit comisar european. Eu sincer cred ca asta e cauza, nu cred ca avea nevoie petromul de un om acolo, ei pot cumpara pe oricine, nu trebuie sa-l impuna.

    Răspunde
     
  • ferencz
    Martie 4, 2014 la ora 11:13

    populatia din estul ucrainei este de nationalitate rusa. In Ucraina este cea mai mare minoritate din europa si anume cea rusa. Sursa problemei sunt baronii, unii rusi altii ucrainieni. Daca nu ar fii baronii, probabil Ucraina ar fi fratele mare al Belgiei. Tara instabila, unde insa economia functioneaza bine, si unde nu se numara tancurile.

    Răspunde
     
  • Stelica
    Martie 4, 2014 la ora 09:25

    Parerea mea,

    Cea mai buna metoda pentru a combate evaziunea: ELIMINAREA BANULUI CASH!

    Plata cu cardul e cea mai transparenta.
    Platesti, primesti automat bon fiscal.

    Cum se vor mai da oare banii la lautarii manelisti? Hehe…..

    Cum o sa mai faca cersetorii bani? Hehe…

    Oamenii multumiti de tratamentul dintr-un spital, vor oferi ei insisi bani tip „bacsis”, dar prin transfer bancar.

    Ce sa faca hotii de bani cu un card? Doar sa torturezi victima sa iti dea codul PIN, in rest, nu ai ce sa faci.

    etc etc etc.

    Răspunde
     
    1. punctul pe i
      Martie 4, 2014 la ora 16:59

      Foarte ..BINE.. „gandit si corrrect !”

      Deci daca vreau sa-i dau fiului meu din Canada, lui tata de la tara sau sotiei .. in vacanta ..bani pentru orice necesitate ..
      a) trebuie sa platesc COMISION bancii !!
      b) trebuie sa platesc COMISION serviciului de transfer ..
      c) sau .. daca nu vreau asa ceva ..AM SA AJUNG SA ALEG EU .. ( si cum m-as putea descurca.. ) ..lenjerie de dama , momeli de pescuit , si.. ruj de buze ( ca sa nu zic altceva ..)

      NU-I ASA .. CA TEORETIC .. !!TOTUL .. FUNCTIONEAZA ???

      Răspunde
       
    2. mircea
      Martie 4, 2014 la ora 17:38

      Cum mentiona internautul de mai sus,comisioanele
      La care sa adaugam ca cineva chiar va stii cati bani ai in orice moment
      Iar cei care controleaza banii au o putere cam mare,prea mare
      DEOARECE PLASTICUL ESTE IMAGINE IN CANTITATE AL BUNURILOR
      Sa nu uitam de ce sa produs criza recenta

      Răspunde