E blat? Deocamdată e spectacol…

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

În ultimul film Candidatul Manciurian (cel din 2004 cu Denzel Washington şi Meryl Streep) un viitor candidat la preşedinţie este împuşcat neletal de un profesionist tocmit chiar de mama candidatului, astfel încât să atragă simpatia electoratului. Filmul este excepţional, chiar dacă această licenţă reprezintă o modificare a scenariului (şi cărţii) original. Candidatul împuşcat, oprimat, candidatul din Opoziţie are întotdeauna o şansă mai mare decât cel asociat puterii.

crin candidatul manciurian

Privind la modul în care Crin Antonescu şi Victor Ponta trag unul după celălalt cu grija de a nu se răni prea tare, am început să cred că între cei doi ar putea exista într-adevăr o înţelegere la nivel personal – jucăm la rupere acest meci dar după alegeri ne regrupăm.

Dizolvarea USL îl pune pe Crin în situaţia candidatului manciurian, iar pe Ponta îl aduce în imposibilitatea de facto de a mai face ceva important până după alegeri. Va putea trece foarte greu prin Parlament legi organice. Situaţia este mai dificilă la Senat, acolo unde cu tot cu UDMR majoritatea va sta în două voturi. Desigur legile importante (alea penale) au trecut deja de Senat iar în Camera Deputaţilor majoritatea cu UDMR dar fără PNL e de aproximativ 55%.

În mod normal Crin Antonescu ar trebui să se retragă din cursa electorală, iar Victor Ponta ar trebui să se retragă din cea de premier. Asta pentru că USL reprezintă un contract cu alegătorii din 2012. Ei şi-au dat votul, şi-au respectat partea de contract, dar Crin şi Ponta, beneficiarii contractului, NU. Politicienii noştri nu au însă obiceiul de a-şi respecta contractele. Ce vină are Ponta, o să întrebaţi? Întrebarea nu este relevantă. Ponta a ajuns premier şi datorită electoratului PNL care a crezut că îl va sprijini la preşedinţie pe candidatul acestui partid.

Problema este că în acest moment nici ei nu mai cred că oricare dintre ei doi, ajunşi în turul doi al alegerilor prezidenţiale nu vor păţi fix ce a păţit Geoană în 2009. Nu, n-a fost meritul lui Traian Băsescu. În 2009 stânga a păţit cam tot ceea ce a păţit din 1992 încoace – Prima poziţie în turul I, a doua poziţie în turul II. Singura excepţie o constituie anul 2000, când voturile unei părţi a activiştilor PSD au fost direcţionate către CV Tudor, pentru a-i scoate din turul doi pe candidaţii dreptei (Isărescu şi Stolojan).

Acum uitaţi-vă puţin la înţelegerea USL. Crin este şeful PNL, dar pe mâna USL, cu o guvernare de stânga în care liberalii au făcut mai mult figuraţie, avea mari şanse să fie asimilat ca şi candidat al PSD şi să păţească fix ceea ce au păţit Ion Iliescu în 1996, Adrian Năstase în 2004 şi Mircea Geoană în 2009 – fruntaş în turul I la prezidenţiale dar cu o coalizare a tuturor celorlalţi împotriva sa în turul doi. Dacă însă în turul doi Crin intră cu Oprescu (dar există semnale puternice că va candida însuşi Ponta) atunci meciul decisiv devine unul amical. E blat? Nu, deocamdată nu e blat, e spectacol. Dar va fi blat. Dacă echipa PNL simte asta, Crin e istorie. Johannis ar avea oricum mai multe şanse, mai ales că a criticat tot timpul guvernarea. În timpul ăsta Ponta joacă cele mai inteligente mişcări politice pe care le-a făcut în viaţa lui – împăciuitor pe toată linia, i-a garantat public lui Crin că nimeni nu-l va schimba de la Senat şi a făcut apel la toţi liberalii să rămână pe funcţii. Ponta face jocul politicianului matur, răbdător cu partenerul care a luat-o razna, atent la problemele ţării. Ponta îl priveşte acum calm pe Crin prin luneta puştii cu care îl va răni pentru a-l face preşedinte.

 

 

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

48 răspunsuri la E blat? Deocamdată e spectacol…

  • vulpita
    Februarie 26, 2014 la ora 20:16

    Moise, esti genial ca de obicei!
    E posibil ca scenariul prezentat de tine sa fi fost modelul actorilor politici de pe la noi! Vom vedea!

    Răspunde
     
  • Mediator Bucuresti
    Februarie 26, 2014 la ora 17:02

    E blat pe fata ! Si tipul de la mine de la asociatia stia scenariul asa dinainte de Craciun si il povestea pe scara blocului !

    Răspunde
     
  • Roxana
    Februarie 26, 2014 la ora 14:11

    Sunt atat de multe presupuneri incat oamenii sunt total bulversati si…pana la urma acesta este scopul.Eu una nu mai sper mare lucru,voi merge la vot doar sa le anulez votul meu de care s-ar putea folosi si inteleg ca multi vor face asta.NU MAI CRED IN NIMENI.Ce ma mira,este ca l bagati si pe Oprescu in ecuatie.Ok.Dar eu una zic ca nu are ce sa caute in fruntea tarii.AAAAAAAAAAAAAAAAA da recunosc ca Geoana a facut greseli,dar este singurul pe care il vad in acest post deocamdata .Oricum sincer eu cred ca Ponata va candida si Basescu va fi prim ministru,asa vad eu nu ca asta mi-as dori.Dar nu prea e cum vrem noi se pare.Oricum suntem un popor care suportam ORICE.Un singur lucru nu imi doresc si nu inteleg ce sa caute UDMR ul in guvern???Cum e posibil sa le mai dea iar pe mana asemenea posturi.Sunt cei mai bogati oameni din Romania si nimeni nu le a facut nimic.Cum e posibil ca PSD ul sa mai apeleze la ei???PSD ul va pierde muuuult.Cum isi astern asa vor dormi si noi…la fel.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Februarie 26, 2014 la ora 12:04

    Daca nu pot merge la toaleta Basescu e devina?Daca ati avea un pic de creier,ati vedea ca vor sa mulga si din votantii lui Basescu ca apoi iar recasatoriti pana-n adanci batraneti.

    Răspunde
     
  • MAIDANRO
    Februarie 26, 2014 la ora 10:02

    nu mai cereti luati !

    Răspunde
     
  • Peteanu
    Februarie 26, 2014 la ora 09:57

    Moise, teoria asta ca iesirea de la guvernare, pierderea a mii de posturi, taierea accesului la resurse, dezamagirea a numerosi alegatori si, in general, toata involburarea asta ar avea drept scop alegerea lui Crin ca presedinte nu sta in picioare tocmai pentru ca nimic nu era mai sigur decat alegerea lui Crin ca presedinte cu sustinerea USL.

    Remember principiul KISS.

    Răspunde
     
  • Radu
    Februarie 26, 2014 la ora 00:04

    Mai e un algoritm:

    Totule gandit si calculat.

    Daca ar fi candidat Crin din partea USL, ar fi fost Crin cu canditatul X in turul 2. Sansele ar fi fost ca acest candidat X sa coaguleze celelalte voturi si sa-l bata pe Crin in turul 2.

    Asa ca au rupt USL, si au rupt si electoratul.
    Nu mai e USL si restul lumii, cu riscul ca restul lumii sa-i bata la prezidentiale.
    Acum Crin se va bate cu Oprescu si canditatul X.
    In turul 2 poate fi Crin cu candidatul X, insa voturile lui Oprescu il vor sustine pe Crin.
    In turul 2 poate fi Oprescu cu candidatul X, caz in care voturile lui Crin il vor sustine pe Oprescu, insa varianta asta este putin probabila.
    In turul doi poate fi Crin cu Oprescu si aici se aplica ce a spus Moise.
    Iar noi stam si privim, ca oricum nu avem ce face.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 25, 2014 la ora 21:58

    Asistam in aceste zile cum politica bate economia, ca si dezbatere, in presa, tv si opinia publica. Cateodata e normal si e frumos sa fie asa. Ideea e sa nu existe derapaje de la esenta statului de drept. La fel, cateodata, in coalitiile politice apar busculade in apropierea alegerilor. Dupa parerea mea coalitia USL avea sanse sa reziste astfel incat pierderile politice, ale PSD, PNL ale guvernului si ale Romaniei sa fie minime. Prin desfiintarea USL aceste pierderi vor fi mai mari. Imi este jena in aceste zile cand aud parerea membrilor UDMR. Cred ca e bine ca UDMR sa mai stea cativa ani buni pe bara deoarece acestia au semanat sovinism si saracie in randul maghiarilor (localitatilor cu populatie maghiara majoritara) din Romania.
    Ma bazez pe maturitatea PSD si PNL astfel incat Romania sa aiba pierderi minime de capital politic pe plan extern.
    Eu cred ca samanta care a dus la actuala situatie a USL a fost dorinta/posibilitatea ca Victor Ponta sa candideze la viitoarele alegeri prezidentiale. PNL putea sa gaseasca variante politice compensatorii, parerea mea, in acest sens astfel incat PNL sa castige si nu sa piarda capital politic asa cum se intampla astazi daca PNL rupe alianta USL,

    Răspunde
     
  • dan
    Februarie 25, 2014 la ora 20:46

    Eu ma astept ca la alegerile urmatoare sa avem o maaaare surpriza. Ma astept ca urmatorul presedinte sa fie cineva al carui nume nu il cunoastem acum. Cred ca Romania este exact in momentul propice ca alegerile prezidentiale sa fie castigate de cineva al carui nume nu il stim deocamdata,ci doar un portret robot: tanar, expert in domeniul lui, neafiliat politic, ateu, pro gay&lesbians, great education, good references de la personaje grele de afara. Astia, care se regasesc intr-un astfel de portret-robot, ar trebui deja sa puna serios bani deoparte pentru campanie. Ca nu e eftin sa ajungi presedinte. In schimb investitia e buna. Are toate sansele sa ramana in istorie ca cel mai important roman din ultima suta de ani, daca face treaba buna…ceea ce nu-i de aruncat. Moise, te bagi? Cam corespunzi…!

    Răspunde
     
    1. acelasi
      Februarie 25, 2014 la ora 22:29

      „Ma astept ca urmatorul presedinte sa fie cineva al carui nume nu il cunoastem acum” – asta ar fi o rusine

      Răspunde
       
    2. Stelian
      Februarie 27, 2014 la ora 23:42

      Sa inteleg ca daca am spus ca nu esti ateu, ca nu esti pro gay si ca nu stiu daca ai bune referinte de la personaje grele de afara, am mintit si de aceea mi-ai sters comentariul?

      Răspunde
       
  • dan
    Februarie 25, 2014 la ora 20:46

    Eu ma astept ca la alegerile urmatoare sa avem o maaaare surpriza. Ma astept ca urmatorul presedinte sa fie cineva al carui nume nu il cunoastem acum. Cred ca Romania este exact in momentul propice ca alegerile prezidentiale sa fie castigate de cineva al carui nume nu il stim deocamdata,ci doar un portret robot: tanar, expert in domeniul lui, neafiliat politic, ateu, pro gay&lesbians, great education, good references de la personaje grele de afara. Astia, care se regasesc intr-un astfel de portret-robot, ar trebui deja sa puna serios bani deoparte pentru campanie. Ca nu e eftin sa ajungi presedinte. In schimb investitia e buna. Are toate sansele sa ramana in istorie ca cel mai important roman din ultima suta de ani, daca face treaba buna…ceea ce nu-i de aruncat. Moise, te bagi? Cam corespunzi…!

    Răspunde
     
  • Flavius
    Februarie 25, 2014 la ora 20:34

    O solutie care o vad foarte buna pentru Romania este asa:
    Crin Presedinte
    si Johanes Prim ministru

    daca nici asa nu o sa mearga mai bine tara asta atunci…

    Răspunde
     
  • radu
    Februarie 25, 2014 la ora 19:21

    care or fi istericii de serviciu pro-guvernamentali ce dau Dislike la comandă?O să-i aflăm,hi,hi

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 25, 2014 la ora 19:21

    @Moise.Ma faci sa rid cind scrii despre ,,contractul cu romanii”…Nu cred ca e vorba de nici un fel de blat.Au avut timp destul sa se puna de acord si sa faca blat.Asta insemna ca Ponta sa-l convinga pe Antonescu la candidatura si sa-l sustina pe el ca avind sanse mai multe.Daca nu s-au inteles sau nici nu s-a pus problema PSD a revenit la planul initial care e din 2012.si anume de a-l arunca pe Crin din barca inainte de prezidentiale.In 2012. Am scris despre asta iar LaurentiuCat scria ca bat cimpii…Ma asteptam sa se intimple minunea mai la toamna dar se pare ca a inceput campania mai devreme.Crin Antonescu nu da semne ca intelege ce l-a lovit insa nu stiu nici daca Ponta si-a facut bine calculele.S-ar putea ca tocmai sa-si fi tras un glont in picior,dar nu cred ca a avut de ales,ca vorba aceea ,,scapa cine poate”…Liberalii nici ei nu au facut figuratie ca tocmai ce are de lucru DNA-ul si cu Madam Cimpeanu,Chitoiu….lista e lunga.Si la ei scapa cine poate, dar nu cred ca va scapa nimeni indiferent cine va iesi Presedintele Romaniei.Nici pe milioanele alea 7,2 nu as conta ca intre timp au avut timp sa se lamureasca,sau daca nu ,oricum vor plati in continuare distractia.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Februarie 25, 2014 la ora 19:27

      Erata:,,sa-l concinga pe Antonescu sa renunte la candidatura…”

      Răspunde
       
  • mnraf
    Februarie 25, 2014 la ora 15:35

    Dar ce spuneti daca (,) candidatul PSD va fi acelasi cu cel de la ultimele alegeri, Mircea Geoana ? Stiu ca putini s-ar astepta la asta, dar eu inclin sa cred ca asa va fi. Este stiut faptul ca Geoana isi doreste acest lucru. Asa prostanac, cum il vad unii, dar nu si eu, Geoana este un bun diplomat. Nu, nu mai conduce PSD-ul, dar are multi membri de partea lui. Acum cateva luni, Sirbu afirma ca Ponta nu este pregatit pentru prezidentiale, iar contextul declaratiei plasa declaratia lui ca fiind sincera. Era exact momentul in care Geoana, asa, mai timid, isi facea din nou aparitia la posturi de televiziune. Iar de curand, a fost numit de Victor Ponta drept Înalt Reprezentant al Primului-Ministru pentru promovarea proiectelor economice strategice şi de diplomaţie publică, post înfiinţat în cadrul Cancelariei premierului. Hmmm…interesant, nu ? Credeti ca are legatura cu faptul ca Geoana are o imagine buna si multe relatii peste ocean ? Probabil ! Momelile Oprescu sau Isarescu sunt doar fum in ochii lui Antonescu. In primul rand, Isarescu n-ar candida. In al doilea rand, Oprescu ca (,) contracandidat pt Anonescu ?:))..asta-i doar o gluma.

    Răspunde
     
    1. mnraf
      Februarie 25, 2014 la ora 17:12

      Totusi, de ce un comentariu devine ascuns doar pentru ca au existat mai multe dislike-uri decat like-uri ? N-am jignit pe nimeni, doar mi-am expus o parere. Interesant mod de a gestiona un forum. Este ultimul meu post pe acest forum. Va doresc numai bine.

      Răspunde
       
      1. Cris
        Februarie 25, 2014 la ora 18:43

        sunt tot felul de activisti fanatici, nesanatosi la cap, care voteaza cu sullla. Nu o lua in serios.

        Răspunde
         
    2. Stelian
      Februarie 25, 2014 la ora 23:10

      Nu ar trebui sa va deranjeze faptul ca este ascuns comentariul cu multe dislike-uri pentru ca asta nu e o piedica in a fi citit. Ca dovada eu l-am citit. Nu stiu de ce gandul meu de cateva saptamani fuge tot la Geoana…

      Răspunde
       
  • Margareta IVAN
    Februarie 25, 2014 la ora 15:31

    Stimate domnule Guran,

    redutabila analiza Dvoastra (felicitari de asemenea pentru foarte inspirata prezentare a istoriei Ucrainei din emisiunea de luni seara!).
    Spectacolul e maret intr-adevar, iar blatul e posibil. O singura intrebare imi zumzaie in cap (sau e doar subconstientul?): sunt ei, Ponta si Antonescu, cu toti cei din spatele lor, cati vor fi, capabili de analize si scenarii politice pe durata medie si lunga? Sunt ei atat de buni actori?

    Răspunde
     
  • Cris
    Februarie 25, 2014 la ora 15:15

    Ponta: USL nu are cum să se despartă, am imprimat deja găleţile pentru alegeri

    http://www.timesnewroman.ro/politic/11603-ponta-usl-nu-are-cum-sa-desparta-am-imprimat-deja-galetile-pentru-alegeri

    Răspunde
     
  • Mister Chew Chew
    Februarie 25, 2014 la ora 15:11

    Pe mine nu ma prea intereseaza, dar anul acesta este bine aspectat dupa zodiacul chinezesc Sorin Oprescu, care este iepure de metal. El va sari cu o viteza mare si va urca in sondaje. Vibratiile iepurelui si calului sunt compatibile. Are noroc anul asta si iese castigator in competitie fara ajutor din partea echipei.

    Răspunde
     
  • Iulian
    Februarie 25, 2014 la ora 15:04

    Sa nu-i suspectam totusi pe politicienii romani de prea multa inteligenta……insa la ce buget au (vre-o 46 miliarde euro, bani publici binenteles) pot regiza totusi un film de lung metraj ce va ocupa cu siguranta locul intai in Box Office-ul romanesc cateva luni la rand (pana la urmatoarele alegeri cu siguranta).
    Cred ca ar fi cazul sa ne alegem mai bine „actorii” sau, daca in continuare vom ramane cu blestemul – vin ai nostri pleaca ai nostri noi ramanem tot ca prostii – macar eu nu mai votez… ca astia ultimii „legitimara” lipsa totala a oricarei activitati de guvernare sau a masurilor de sprijinire a economiei pe spatele a 7.2 milioane de romani.
    In timp ce altii se lauda cu expresii ale actorilor lor politici de genul: „un buletin de vot este mai puternic decât un glonte” sau „democraţia este guvernarea poporului, de către popor, pentru popor” la noi raman celebre expresii de genul: ” iarna nu-i ca vara” sau „ciocu’ mic, că acum noi suntem la putere”.
    Sa speram totusi ca politicienii romani nu sunt chiar atat de buni actori si nu ne vom trezi spectatorii unui serial vesnic de genul „tanar si nelinistit” pentru care va trebui sa platim un abonament din ce in ce mai scump.

    Răspunde
     
  • Cris
    Februarie 25, 2014 la ora 15:02

    In timp ce impozitele in Romania sunt cat casa, la DNA se inregistreaza o adevarata explozie de penali din cercurile guvernului Ponta: Chitzoiu si Dan Radu Rusanu sunt doar doua exemple graitoare despre escrocii care conduc tara la ora actuala.

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 25, 2014 la ora 15:01

    Haideti domnilor sa-l bagam in fata pe Nicusor Dan, tanar, matematician, cu studii in Franta si mai ales INDEPENDENT! Sau, daca stiti pe altcineva de genul asta! Doar asa putem arata ca ne e scarba de plagiatori, de nestiutori ai unei limbi straine si de alte loaze! Si un scor bun, chiar daca nu castiga, va reprezenta ceva!

    Răspunde
     
  • TiberiuC
    Februarie 25, 2014 la ora 14:31

    Moise G. mi-ai citit gandurile… Si eu am impresia ca e blat :(. In toamna eu o sa ma duc la vot si voi vota probabil un candidat independent (sigur va fi unul) de care am auzit foarte putin sau deloc^^. Nu voi putea pune stampila, cred, pe Antonescu, din partea PSD nu am cum sa votez pe cineva vreodata, din partea PDL nici atat, PMP/FC/PNTCD aripa Pavelescu (Basescu&Udrea Co.Ltd) nici in cele mai urate cosmaruri…deci, voi vota cu un necunoscut doar de dragul de a face un cvorum cat mai mare astfel incat frauda sa fie cat mai mica. In turul 2, nu mai conteaza.
    Inca avem prea multi oameni (da, o sa jignesc probabil pe multi, desi aceia nu se uita pe site-ul tau din fericire:D) usor de manipulat / prostit pe fata.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 25, 2014 la ora 14:30

    Si pentru domnu MIHAI de la Romania in direct, la europa fm.
    Bugetarii nu fac mai nimic pentru societate, asa ca nu se asteapta la nimic de la societate, dupa ce 35 de ani au muls pana nu au mai putut.
    99% din bugetari iau spaga.
    Trebuie sa alegem totul de stat sau totul privat.
    Pe timpul comunistilor eram totul de stat, si nu ne-a placut.
    Acum vrem sa fim privat, dar cand vedem cat este de munca, parca mai bine este sa stai degeaba si sa primesti.
    Pana nu o sa fie 100% privat, sau macar 90%, iar privatul sa nu se amestece cu statul, nu o sa fie bine.
    Cum se poate ca tu la oamenii normali sa vinzi o surubelnita cu 10 lei, iar la o firma de stat o vinzi cu 150, iar curtea de conturi sa nu spuna nimic?

    Răspunde
     
  • nicolae
    Februarie 25, 2014 la ora 14:11

    Nici unul nu merita votat pentru presedentie !!!

    Răspunde
     
  • vlad
    Februarie 25, 2014 la ora 14:03

    Daca ar fi adevarat, ar fi o miscare extraordinara pentru Ponta, dar eu nu o cred. Va explic si de ce: In situatia asta, ar ajune Antonescu si Oprescu in turul 2, totul e bine si frumos daca Antonescu chiar castiga, dar ce ar fi sa castige Oprescu??? In momentul ala PSD-ul are premierul, are presedintele, ce nevoie ar mai avea de PNL? pentru niste voturi in plus prin parlament?? as face pariu ca daca ar fi Oprescu presedinte, ar fi o migratie sanatoasa spre PSD si de la PNL si de la PDL. In situatia asta, PNL-ul ar fi in pom iar Antonescu definitiv compromis politic, ar pierde conducerea partidului. Ar risca Antonescu asa ceva voluntar?? cata incredere poate sa aiba in Ponta? In Sarbu si Hrebenciuc??? Mi-este foarte greu sa cred in scenariul asta. In plus, cine era capabil sa-l bata pe Antonescu, candidat al USL?? Nimeni deocamdata, chiar daca aparea cineva viabil, USL avea in jur de 60% din voturi, nu cred ca putea pierde multe din ele pana in decembrie….. Sincer cred ca PSD-ul a vrut sa se rupa de PNL, mai ales ca deja au pus mana pe postul de premier

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 25, 2014 la ora 13:58

    Aveti dreptate domnule MOISE GURAN, chiar domnul Ponta a spus ca:”NU doresc sa fiu presedinte, doar premier”.
    Iar Antonescu ajunge presedinte, iar Ponta prim-ministru.

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Februarie 25, 2014 la ora 13:53

    Blat pe spatele Romaniei, ca sa fie fraza completa.
    Un blat care ni se intampla de 24 de ani. Nimic nou, nimic inteligent, politrucii fac mereu intelegeri. Spectacolul e doar la TV si se adreseaza prostilor.

    Răspunde
     
  • Cris
    Februarie 25, 2014 la ora 13:44

    Eu astept cu nerabdare ca USL sa devina istorie astfel incat Ponta sa se poata apuca de treaba pentru care a fost pus in fruntea Guvernului si anume:

    scaderea tuturor taxelor, in special a celor pe mancare, facilitati fiscale clare si consistente pentru mediul de afaceri, care sa conduca la rezultate MASURABILE in domeniul locurilor de munca.

    Ponta isi inchipuie ca ne-a luat de prosti. Lumea va iesi masiv in strada in aceasta primavara.

    Răspunde
     
    1. Silviu
      Februarie 25, 2014 la ora 18:48

      Sunteți sigura, doamna? Pe când eram în armata, sergentul meu obișnuia sa rada de noi, teriști pricăjiți – avea omul o cicatrice cat China pe obraz și doua misiuni internaționale la centura – zicea ca, atunci când este vorba de un popor, dacă elementele agresive sunt câinii ciobănești, cu oile nu vor fi probleme.

      Răspunde
       
  • cornel
    Februarie 25, 2014 la ora 13:16

    it’s a lose / lose situation 🙁

    Răspunde
     
  • x
    Februarie 25, 2014 la ora 12:17

    Eu sunt satul de presedintii de dreapta…nu au facut nimic ptr popor.E timpul sa avem un presedinte de stanga…..Decat sa il votez pe Antonescu care nu stie nimic mai bine il votez pe Basescu.

    Răspunde
     
  • mihai pasca
    Februarie 25, 2014 la ora 11:54

    Suna captivant scenariul dumneavoastra cu o singura necunoscuta nerezolvata:
    Daca d-l Antonescu ar fi candidat din partea USL, avand sustinerea PSD, cine ar fi fost candidatul care i-ar fi suflat victoria? Pentru ca la cum arata sansele cu care sunt creditati potentialii sai adversari in acea situatie avea sanse sa castige din turul 1. Contextul,e complet diferit de cel al anului 1996 cand ostilitatea era mare fata de fesenisti si speranta legata de conventie uriasa, sau de contextul anului 2004 resectiv 2009 cand am avut un candidat redutabil in persoana lui Traian Basescu, cu o priza mare la populatie, iar pe cealalta parte doi indivizi destul de insipizi si nepopulari.
    Nu credeti ca mai degraba in lipsa unei revizuiri a constitutiei, d-l Ponta nu putea risca sa se trezeasca, mai ales in 2016 la mana d-lui Antonescu?
    Credem oare ca Ponta risca aparitia unui adversar prezidentiabil cu sanse ceva mai mari, doar pentru numirea unui vicepremier PC sau alte astfel de pretexte?

    Răspunde
     
    1. Moise
      Februarie 25, 2014 la ora 12:20

      NU. Basescu n-a fost niciodata redutabil. Era cotat cu 18-20% in sondaje si la primarie in 2000 si la prezidentiale in 2004. Rasturnarea s-a facut de fiecare data in turul doi, acolo unde electoratul nu mai alege pe cine vrea ci fiecare da un vot impotriva celui pe care nu-l vrea.

      Răspunde
       
      1. radu
        Februarie 25, 2014 la ora 19:15

        asta și înseamnă un politician „redutabil„ într-o luptă politică directă,știe cum să-l tragă în capcană pe celălalt,a nu se confunda neapărat cu„cel iubit de popor„ etc

        Răspunde
         
  • Filotin
    Februarie 25, 2014 la ora 11:44

    Ce ar merge acum un mar otravit. Daca ar veni miscarea populara si ar propune o unificare a dreptei, cu indepartarea lui Antonescu si numirea lui Iohanis ca sigur si unic candidat pentru presedintie. Si sigur, in spatele scenei, Basescu.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Februarie 25, 2014 la ora 11:05

    inteleg din toate temele acestea cu caracter politic faptul ca in ROMANIA nu exista sansa pentru un candidat independent?se vehiculeaza doar 2_3 nume pt.candidatura.De ce?Nu vreau sa se adevereasca ceea ce va scriu azi dar sunt sanse ca Romania sa devina tara instabila cat de curand.Pe nimeni nu intereseaza populatia,cei care voteaza efectiv.Faceti sondaje REALE si vedeti cati vor sa mai iasa la vot,cati vor sa_si anuleze votul !Acolo la Bucuresti,la Televiziune situatia e UNA iar in TARA e cu totul si cu totul ALTA.

    Răspunde
     
  • Cristian
    Februarie 25, 2014 la ora 10:43

    Din programul USL s-a realizat doar partea sociala, liberalii nici macar nu s-au obosit sa mimeze vointa de a trece si ceva proiecte liberale prin guvern. Cu social social social bazat pe cresteri de accize, pe noi taxari pe aer si cu o crestere economica care dupa scaderea inflatiei devine negativa, cu o executare silita salbatica a tot ce mai avea o bruma de capital (mai ales pe TVA neincasat la pachet cu facturi deasemenea neancasate) si cu absorptia intregului pachet bancar disponibil… Antonescu risca sa vina la alegeri fara votanti. Si asa cred ca ruperea este tarzie.

    Răspunde
     
  • blackjack
    Februarie 25, 2014 la ora 10:43

    Ati zis „insusi ponta” cred ca o sa aiba un big o

    Răspunde
     
  • dodo
    Februarie 25, 2014 la ora 10:42

    Sa știți ca este plauzibila ipoteza dumneavoastră ramane de vazut dacă PSD-ul se va putea abtine sa nu ii manance pe liberalii din deconcentrate etc … Ar fi totusi un pumn in gura dat romanilor pe care i-au dus cu zaharelul. RUSINE …..

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 25, 2014 la ora 10:33

    Am spus-o, ca pe o gluma (ma oftic ca nu gasesc exact postul) inca din 2012, ca batalia pentru prezidentiale se va da intre Ponta si Antonescu! Oare chiar au fost ei in stare sa puna in aplicare un asa plan, pe termen asa de lung, (2 ani la noi inseamna cat 20 la altii)! Deci singurele lor planuri sunt cele de conservare a puterii, de protejare in fata legii si de capatuire! Banuiesc ca nu le mai ramane timp si pentru altceva, ca de exemplu planuri de crestere a nivelului de trai al populatiei (ce gluma), de investitii, locuri de munca samd (alte glume). Si noi trebuie sa votam. Vai de mama noastra!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 1, 2014 la ora 09:57

      …Sau intre Oprescu si Tariceanu?!…

      Răspunde
       
  • Cris
    Februarie 25, 2014 la ora 10:12

    Se doreste abaterea atentiei populatiei de la foamea din tara, taxele nerusinat de mari si de la faptul ca economia e pe chituci.

    Se pare ca functioneaza.

    Răspunde