BIZIDAY: luni, 17 februarie 2014

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și pe www.seenow.ro.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: luni, 17 februarie 2014

  • DanT
    Februarie 26, 2014 la ora 02:45

    Speram ca nu s-au facut angajari si la Institulul de la Magurele la fel ca si la ISU Dobrogea. Poate ne trezim ca taiem Pamantul in 2 cu laserele alea 😉

    Răspunde
     
  • Catalin
    Februarie 19, 2014 la ora 11:42

    De ce nu se face un reportaj despre combinatele chimice din Romania, mai ales cele detinute de dl Ioan Nicolae prin firma Interagro. Aceste combinate sunt practic „mulse” de marele miliardar, iar muncitorii stau neplatiti cu lunile (ex. combinatul de la Turnu Magurele care livreaza non stop ingrasaminte chimice)

    Răspunde
     
  • marius
    Februarie 19, 2014 la ora 10:47

    Moise, saptamana trecuta ne-ai pacalit ca, desi joi n-ai avut emisiune,o sa te revansezi, avand emisiuni saptamana asta in fiecare zi, chiar daca sunt meciuri in Champions League. Se pare ca n-a fost chiar asa. Ar trebui facut in asa fel incat sa nu se mai piarda emisiunile din cauza meciurilor. Sa te muti in ziua cu meciurile pe TVR 2, cum era inainte, si sa revi pe TVR1 cand nu sunt meciuri.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 19, 2014 la ora 09:46

    Intrebare : „Cand o sa vedem asa ceva si in Romania (nu ma refer neaparat, adica nu numai, la GDF Suez)?”
    http://www.zf.ro/business-international/gdf-suez-este-anchetat-pentru-evaziune-in-belgia-12108829
    Ma refer aici la marile companii, care au detinut si detin monopol in piata, au fost privatizate iar noii proprietari s-au orientat pe marirea de tarife la produsele si serviciile lor, foarte putin pe investitii – adica vorbim aici de investitiile pe care noii proprietari le-au promis la preluarea/cumpararea companiei de stat iar profitul este exportat catre compania mama prin „inginerii” financiare sau „fentari” facute in contabilitatea firmei. E de vazut aici exportul de gaz romanesc de la GDF SUEZ Romania la un pret mic catre GDF SUEZ Ungaria si importul de gaz facut de
    GDF SUEZ Romania de la GDF SUEZ Ungaria la un pret foarte mare pentru ca GDF SUEZ Romania sa nu plateasca taxe si impozite la statul roman. Unii ar numi asta inginerie financiara insa eu o numesc doar o gainarie de competenta autoritatilor de control din Romania. Un articol pe aceasta tema a aparut in presa romaneasca acum aproximativ un an si jumatate si nu am auzit ca s-ar fi intamplat ceva de atunci si pana acum. Se pare ca autoritatile de control belgiene au luat-o inaintea autoritatilor de control romane, inca o data.

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 19, 2014 la ora 08:55

    Acum sunt tare curios ce spune statistica despre trim. I 2014! Daca si asta iese pe plus…….!!!

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 18, 2014 la ora 23:14 Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 18, 2014 la ora 22:35 Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 18, 2014 la ora 22:18 Răspunde
     
  • ion
    Februarie 18, 2014 la ora 16:52

    Super tare faza cu Rompetrol.Moise dacă se mai adăuga si minusul ăsta….. da cu plus mai creștea un pic P.I.B.-ul, dacă ar mai lua japca de pe IMM-uri,dacă ar mai lucra la productivitatea bugetarilor, dacă ar face legi împotriva șpăgi , dacă……. ?

    Răspunde
     
    1. punctul pe i
      Februarie 18, 2014 la ora 21:54

      Doamnee ! CE IMI PLAC MIE .. ASTIA CU VORBE-N VANT !!Ca de ex .. chestia cu .. „productivitatea ” !!
      GLUME .. GULGUTE si ABURELI .. scornite de „productivi ” .. ca sa-si justifice ..”HOCUS – POCUS-ul „.smenului !!
      Pai stimate domn .. VREI SA_MI DEFINESTI .. „productivitatea ? ” .. DAR CEA REALA .. adica BUNURI REALE = fizice/ unitatea de timp !! .. si nu .. maldare de hartii colorate ( sau nici macar atat .. ci niste simple impulsuri .. intr-un computer )??
      Desigur ca daca te referi la „bugetarul ..ROMAN .. ” care trebuie facut .. „productiv ” .. evident ca esti tentat sa zici .. ceea ce ai afirmat ..
      DAR DACA FACI COMPARATIE . CU BUGETARUL „GIGEA .. din vest.. care lucreaza pe hartii colorate .. dar care au ..”duh sfant” !!) si care ESTE MAI „PRODUCTIV” in viziunea celor ca mata.. te rog sa justifici daca :
      – un profesor din vest .. invata MAI MULTI si/sau MAI BINE .. multimea de elevi .. de care se ocupa !
      – avocatii lor spun MAI MULTE CUVINTE SI/SAU APELEAZA LA ARGUMENTE „IMBATABILE.. ptr clientii lor..
      – militarii lor .. poate ca OMOARA mai multi nevinovati . ca ai nostri .. CA OCUPA PRIN FORTA popoare si natiuni ..
      – SAMD..
      DECI ce este .. acea multtrambitata .. ” PRODUCTIVITATE ?? dar REALA si nu .. HOCUS- POCUS .. FINANCIAR ???

      Iar pentru Dl Guran .. care „iubeste ” bugetarii .. ca sarea in ochi .. il rog sa NE DOVEDEASCA daca este posibil ..ca O TARA .. sa aiba IN TOTALITATE !!:
      – scoli si gradinite NUMAI private
      – spitale si azile NUMAI private
      – NUMAI unitati private de pompieri
      – tribunale si parchete PRIVATE
      – PARLAMENT PRIVAT !!
      – GUVERN PRIVAT !!
      – ARMATA NATIONALA PRIVATA !!
      – etc.,

      JOS CU BUGETARII .. ” neproductivi „” si SA TRAIASCA ” productivii „.. de hartii FARA NICI O ACOPERIRE IN BUNURI REALE !!

      Astept ” cenzura ” celor care .. NU APRECIAZA .. A D E V A R U L ..!!!

      Răspunde
       
  • Vasile
    Februarie 18, 2014 la ora 15:26

    Salut,
    Am incercat sa va trimit un email .. dar nu am gasit nici o adresa prin urmare am scris in comentariul acesta:
    Am intrat pe site si am descoperit cateva erori:
    1)In sectiunea Comunicare se vorbeste depre sectiunea “Bani” care a disparut.

    2)In linkul: Clubul celor care muncesc in Romania
    http://www.biziday.ro/news/inregistrari-ora-de-business/campanie-inregistrari-ora-de-business/
    Episodul 2 se termina brusc, la jumatatea unui cuvant. Cred ca ar trebuie prelungit cu vreo cateva secunde.

    Spor,
    Vasile

    Răspunde
     
  • Alex
    Februarie 18, 2014 la ora 15:09

    Moise,

    Credeam ca obiectivul era ca emisiunea ta/voastra sa fie urmarita de cati mai multi oameni. Nu inteleg de ce ati migrat de pe Youtube, unde puteam sa te urmaresc de oriunde, pe „Seenow” care merge execrabil, sau mai bine zis nu merge deloc.
    In loc sa utilizati platforme care sunt consacrate si care functioneaza, apelati la incepatori care fac lucruri din mers, in final afectandu-ma pe mine, telespectator.

    Deci ce variante am? In afara de a-mi lua gandul.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Februarie 18, 2014 la ora 15:37

      Mai incearca peste cateva zile 🙂

      Răspunde
       
      1. Matei
        Februarie 18, 2014 la ora 20:54

        OK.si daca nu te mai tin nervii?mai incerci?ce?de schimbat nimeni nu are interes sa schimbe ceva in tara asta,oricum..,nu stiu de ce mama dk.nu se ridica lagarele deja sa stim o chestie!”ASTIA AU DREPTUL LA SUPRAVIETUIRE SI ACESTIA SUNT CONDAMNATI”…Romania este o tara imposibila pentru un om care nu are in sange hotia!SI NU INDRAZNI SA MA CONTRAZICI,ca stiu ce scriu!(era undeva in sfera tarilor civilizate ale lumii acesteia nu in topul celor marginalizate, blamate chiar,de mai marii Europei).

        Răspunde
         
  • Tinteanu
    Februarie 18, 2014 la ora 13:16

    Masina de la ford este chiar tare. Chiar ar fi un concurent tare al loganului pe piata europeana (calitate – pret )+ name FORD.
    Pretul in jur 7500 euro
    P.S. Site Ford India car name Ecosport

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 18, 2014 la ora 11:19

    Scuze „Carrefour”

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 18, 2014 la ora 10:55

    Nu se simte pentru ca nu exista! Statistica bate campii! E mult prea triumfalista abordarea! Crestere in agricultura? Si ce, toate produsele alimentare din Carrefor, Metro, Mega image etc s-au scumpit! Aaa, a scazut cartoful cu 5 bani si punem in cos 1000 de kg de cartofi in loc de unul de salam! Si daca o dam pe asta deoparte ce ramane? Faptul ca a inceput productia la Ford si Dacia a exportat mai mult! Motiv de desfacut sampania la guvern!

    Răspunde