BIZIDAY: marți, 11 februarie 2014

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și pe www.seenow.ro.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

51 răspunsuri la BIZIDAY: marți, 11 februarie 2014

  • Catelu
    Februarie 16, 2014 la ora 10:44

    Am vazut ca presedintele si prim-ministrul se contrazic, dar Moise n-a facut si pasul urmator, sa ne arate cine are dreptate. Asa ca iata aici citatul din Monsieur Ghosn:

    „Romania si Tanger sunt acum destul de similare, atunci cand vine vorba de competitivitate. Sunt capitole unde Romania este mai competitiva, iar altele unde Tangerul castiga.

    Spre exemplu, acum uzina de la Mioveni este mai matura, dar cea din Tanger poate deveni mult mai competitiva ca uzina din Romania, iar pe clientul final nu-l intereseaza unde este produsa masina”, a spus Carlos Ghosn, seful Renault, la Salonul Auto de la Frankfurt.

    Răspunde
     
  • Marin
    Februarie 13, 2014 la ora 15:12

    Fugelistii astia sunt ambii evrei?

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 13, 2014 la ora 08:58

    O sa zic acum ceva ce s-ar putea sa deranjeze unele persoane : si eu cred ca primul ministru Victor Ponta incepe sa aiba puncte comune, in sensul bun, cu Alexandru Ioan Cuza insa are nevoie de suport si sprijin. Cred ca e esential ca primul ministru Victor Ponta sa conduca cu mana de fier guvernul, sa tina in mana (in sens pozitiv si nu negativ pentru cetateni) activitatile ministerului de interne si ale Serviciilor Secrete din Romania. Din aceste ultime doua puncte de vedere lucrurile nu au evoluat in ultima vreme asa cum ar fi fost de dorit, parerea mea, iar guvernul, Romania si nu in ultimul rand cetatenii simpli nu au cum sa aiba de castigat (electoral, economic sau in viata normala din fiecare zi) deoarece din aceste doua directii pot veni atat lucruri foarte rele cat si lucruri foarte bune.
    Cam asta e, parerea mea.

    Răspunde
     
    1. Mister Chew Chew
      Februarie 13, 2014 la ora 10:05

      In RPC serviciile de informatii sunt in subordinea primului ministru, in Romania, sunt subordonate parlamentului.

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Februarie 13, 2014 la ora 07:43

    Eh Adrian D , uite pe cine iti gasisi aliat impotriva BNR si FMI. Ai fi crezut vreodata ? Mai scrii pe blog ?

    Răspunde
     
  • care va
    Februarie 13, 2014 la ora 04:13

    Asta inseamna ca Romania are „piata” nu economie de piata – cine vrea vine si se serveste.

    Răspunde
     
  • jonny
    Februarie 12, 2014 la ora 18:48

    Prostimea e multa, si cei care o sa plateasca 8% sunt cei care merg si la vot. Cei care sunt cu 16% au realizat ca nu le merita nimeni votul.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 18:26

    Nu cred c iesirea in strada si cererea demisiei este solutia, a trecut prea mult timp iar caracatita s-a extins foarte mult.
    A ramas doar decapitarea parlamentarilor, guvernantior, primului ministru, presedinte, presedinte camera deputatilor, presedintele senatului.
    Nici tineri de 29 de ani nu mai poti alege, pentru ca toti sunt manjiti.
    Ne raman de votat independentii, iar toti tinerii din partide se vor face independenti. Asa ca alta Marie, alta palarie.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 04:09

      Indiferent ce palarie ar purta, sunt cunoscuti. Alegeti necunoscuti. Dar ce este cel mai important, este sa se angajeze ca prima miscare va fi schimbarea constitutiei care sa permita poporului sa-i controleze EFECTIV.

      Răspunde
       
    2. GRUPUL DE ACTIVITATE GHILOTINA
      Februarie 13, 2014 la ora 09:39

      LIBERTE AGALITE FRATERNITE DREPTATE SI ADEVAR !

      Răspunde
       
      1. dan onofrei
        Februarie 14, 2014 la ora 01:11

        aia cu liberte e buna .TAre!!! da la aia cu egalite a-ti batut tasta gresiita a iesit -abilite -deci de abilitate nu duc lipsa mafiotii!!!!O seara buna si mult succes in revolutia revolutionara multilateral dezvoltata -asa zicea si un mare stejarel al Carpatilor dar care se pare a fost intrecut in aplicatii utile de noii stejarei care l-au pupat cu sirg si devotament decenii in poponet -sa traiti tov secretar general_onor la dvs si savanta de renume mondial!!!

        Răspunde
         
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 18:06

    Inainte de avea nevoie de lideri avem nevoie de cetateni- EMIL Constantinescu

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Februarie 14, 2014 la ora 01:18

      pai stimate domnu analfabetu nu sint acei distinsi cetateni ,fostii tovarasi de la orase si sate ???Intre timp nu va puteti plinge ,cetatenii fiind liberi au vazut si lumea intreaga si pot lua destule modele pozitive :Chef de munca sa fie ,ca unii scriu chiar pe blog ca nu reusesc va vada emisia de la birou cu seeneow:Ca sa vezi ,apoi daca la birou seenow ,acasa tot seenow ,unde mai ramine munca??:Sti vorba aceea-munca,,…. a mincat-o ciinii

      Răspunde
       
  • zidul plingerii
    Februarie 12, 2014 la ora 16:25

    nu va bateti iubitiVA ca fratii copii ai sionului .

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 16:19

    Impozit discriminatoriu, pentru puturosi 8%, pentru mai putini puturosi 12%, iar restu 16%.
    HAOS TOTAL.
    Cei mai defavorizati sunt cei care stau degeaba.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Februarie 14, 2014 la ora 01:28

      ei nu fiti rau domnu analfabetu-uite la mine in comuna ,aia defavorizatii nu stau degeaba !!!Stau toata ziua la crisma (Sint doua una la intrare si una la iesire din sat) si dupa ce se matolesc din banii primiti de la primarie ca nu fac nimic (uite asa ei vcr munca nu lopata in mina !!!SA curete santurile pline de buruieni sau sa vopsesca scoala !!!) ies apoiu cu injuraturile(tre brevetate ) pe mijlocul ulitei !!!Injura si de mama ,si de tata si de frati si de surori:Si.De gradina cu flori-asa cum stiu ei de la strabunii lor veniti pe cai stra-istorice impreuna cu armatele otomane de departe din rasarit :O seara buna la GAlati ,macar sa fie cald la vara.

      Răspunde
       
  • Andreia Marin Banica Muhamed
    Februarie 12, 2014 la ora 16:08

    Daca am avea in fruntea Statului un parinte al natiunii precum a fost Ataturk atunci problemele ar fi fost cu mult mai minore.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:55

    Ca sa ramai pe piata trebuie sa devii competitiv, trebuie sa cautam solutii sau sa le copiem de la altii, daca nu vrem sa gandim.
    Trebuie sa darmam sistemul neocomunist si sa punem bazele capitalismului.
    Economiei de piata.
    Dar noi cautam tot felul de smecherii, care sa ne mai amagim 4 ani si sa saracim incontinuare.
    Dar cand vine germanul in Romania si vede mai multe BMw noi decat in germania se intreaba cum este posibil ca romanul sa spuna ca este sarac, cand are ultimul tip de audi, bmw, mercedes.
    Si sunt multe, nu unul doua.
    Trebuie sa darmam tot si sa o luam de la capat, alt sistem, echitabil, impartial, nediscriminatoriu pentru omul care munceste, dar discriminatoriu cu puturosiiiiiiiiiiii.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 04:02

      „Dupa aderarea la UE, Romania are o economie functionala de piata sau o piata fara economie?”
      „Putem rupe Acordul cu FMI, dar nu am castiga nimic din asta”, spunea premierul Victor Ponta. Nu ne-a spus insa Ponta ce am castigat!”
      ” Preturile si comertul liberalizate; sistem juridic functional, drept de proprietate garantat; stabilitate macroeconomica si politici economice coerente; sector financiar bine dezvoltat; absenta oricarei bariere semnificative la intrarea si iesirea unei companii de pe piata; sector dezvoltat al intreprinderilor mici; libera concurenta protejata de un cadru legislativ aplicabil.
      Acestea sunt cele mai importante caracteristici pe care trebuie sa le indeplineasca o economie pentru a primi din partea Comisiei Europene calificativul de „economie de piata functionala”.- asta era prin 2003 cind Romania nu indeplinea conditiile. Astazi, 2014 le indeplineste?
      = preturi liberalizate – adica strainii impugn preturile lor, iar preturile produsului autohton mri sau produsul dispare de pe piata, prin alte mijloace
      = stabilitate politica – sa stie si strainul daca merita coruperea sau nu (ca aici justitia nu se baga)
      = absenta oricaror bariere,..
      Adica, hamul, ochelarii de cal si la munca ca nu-I timp.
      Economia de piata, numai ce nu inteleg:
      =individul este în măsură să aleagă felul în care dorește să se integreze în ansamblul societății – adica ce sa alegi? sunt atitia care au ales si nu s-au mai ales cu nimic
      =profitul o forță motrice perpetuă – atunci astia care erau aranjati si sprijiniti de ce nu au perpetuat? de ce a crescut somajul?
      =concurenta „catalictica” – nu am gasit explicit ce inseamna, desi asta-i ce contribuie la realizarea unei economii de piata; cred ca pot banui ca ar fi vorba de practicarea unor preturi „fara concurenta” si totusi sa nu fie o concurenta neloiala (?)
      Eu cred ca astia pe aici nu se pierd in subdedesubturi atit de rafinate. Odata am vazut un anunt „sa ai experienta guvernamentala” – am, mi-am zis si m-am dus, cu Guvernul Canadian?, n-am dar se face, nu tine. …Hai sa nu mai continui …

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:48

    Mari investitori, gen Tiriac, Patriciu, Becali, care au cumparat cu 1 euro fabrici de milioane deeuro.
    Si un copil de 6 ani face profit daca ii vinzi Tarom cu 1 euro si el o vinde cu 10. Cat la suta ai profit?
    Vindem gogosi in continuare.
    Un sut in fund un pas inainte.
    Trebuie sa ne aliniem la standardele UE si sa progresam daca vrem sa tinem pasul cu europa, nu sa ne plangem incontinu.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 03:08

      Dl. Unu, sunteti nemaipomenit, va admir. Atita doar ca lucrurile bune se fac cu grija. Nu pui la caruta un minz care nu stie inca ce-i hamul. Pui la plug niste boi hraniti, odihniti, adica pregatiti de munca. Cum o sa ne aliniem la standardele europene? Ne maninca aia de vii, abia asteapta „fresh meat”. Romania trebuie sa se organizeze: alegeri, oameni cu scaunul la cap, constitutie, program economic, prioritati,… Cum vedeti, nici o vorbulita de parale, asta chiar ca nu conteaza desi este foarte important. Si mai mult decit toate: vointa generala de a iesi la liman. Cind romanul va putea sa spuna: hai, acuma sa va vedem! Asta este momentul sa ne aliniem. Cu drepturi egale, reale nu subterane.

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:45

    Daca pleaca marii investitori si restul, te intorci la sapa, la glie, la tara. Iti este rusine? Daca vrei o masina, ai sa muncesti, daca vrei o casa ai sa o construiesti. Ce daca pleaca toti marii investitori noi murim de foame? Ca nu inteleg?Nu mai ai nevoie de castron, nu mai ai nevoie de cale ferata, nu mia ai nevoie de sosele, nu mai ai nevoie de locuite?
    TRebuei doar ca noi sa avem chef de munca, atat. CHEF DE MUNCA.
    Dar munca e rusinoasa, mai bine pe videochat si uite 1500 de euro.

    Răspunde
     
    1. un turist
      Februarie 16, 2014 la ora 11:55

      Dle Analfabet: Nu am fost intotdeauna de acord cu d-voastra dar acuma am ramas fara cuvinte. Respect!!!!!

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:40

    Nu suntem egali la preturi inca, la salarii da sunt deacord, pentru ca la noi multe salarii sunt la negru.
    Pentru ca 4.000.000 de muncitori din Romania nu pot tine 5.000.000 de pensionari in Romania, iAr altii 5.000.000 de romani muncesc in alte tari, dar nu platesc taxe in Romania.
    Pentru ca angajatul roman, prefera bani in mana mai multi decat pe cartea de munca, unde plateste taxe mari pentru a minimaliza lipsa de contributie a celor care muncesc in stainatate, deci noi romanii, ne dam singuri la gioale, singuri ne taiem craca, si nimeni nu este vinovat. Nu romanul este vinovat?

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 02:52

      Probabil ca asa este dar nu inseamna ca este si bine. Eu nu votez in nici un fel.

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:34

    Romanii in loc sa se emancipeze se tiganizeaza. Traiesc de pe azi pe maine, sa mancam azi ca maine vedem noi ce facem, sa traim pe datorie, lasa ca ala are de unde.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 15:33

    John eu nu ma refer acasa, cum se descurca romanul in italia, sa plateasca chirie 200-300, sa manance 0 euro si sa trimita acasa 500 de euro?
    Te intreb eu pe tine, daca italianului ii este greu sa traiasca in Italia cu 1500, romanul cum se descurca, daca se castiga asa de bine si este asa de ieftin?
    Asta am intrebat eu?
    Noi castigam cat italianul, nu? Castigam jumate, sau putin peste jumate, cum noi putem supravetui? IN Italia, nu in romania. Iar italianul nu ii ajung 1500 de euro?
    Acum ai inteles?
    Cum iti explici?

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 02:49

      Eu am inteles acuma. Treaba este ca nu reduci nivelul de trai ca sa se potriveasca statistica. Nici la olimpiada nu faci rabat de la cerinte sa cistige mai multi – cite medalii de aur ai pentru o singura proba? Si de fapt ati si spus-o: daca romanii cer 1,000 euro, astia pleaca in Moldova. Apropo, stiti pe ce salarii lucreaza moldovenii in Romania? Numai o curiozitate.

      Răspunde
       
      1. VictorL
        Februarie 16, 2014 la ora 11:40

        @SanduCu.Moldovenii aici lucreaza pe aceleasi salarii ca si noi.Stiu citiva care au terminat facultatea aici si lucreaza la OMV Petrom pe functii de sefi si cistiga la fel de bine.Afara de asta au atuul ca vorbesc si rusa perfect,in afara de engleza care acum se cere oriunde si se vorbeste cam peste tot.

        Răspunde
         
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 14:32

    Si daca italianului ii este greu sa traiasca cu 1500 de euro, cum poate romanul sa trimita 500 euro acasa, sa plateasca chirie vreo 200-300, cand el castiga 800-1000 poate?

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 14:14

    UK nu vrea sa auda de euro, pentru ca lira sterlina este foarte bine acoperita cu aur.
    Pe cand euro are numai probleme, provocate de puturosenie, exemple Grecia, Spania, chiar si Italia. Italianu nu se mai ridica din pat pentru 1000 de lire, dar se ridica romanul pentru 600-800, albanezi pnetru 600-700. si vin din urma Republica Moldova, care traiesc ca regii cu 200 euro.
    Dar acum este bine @JOHN ca incasezi lei si platesti darile in euro?
    NU ma contrazic in preturi ca nu traiesc in Italia, Spania, Uk, dar eu zic ca este mai bine cu euro, pentru ca europa o sa ne traga in sus dupa ea, daca adoptam euro, pentru ca ne aliniem la preturi, dar nu si la salarii, iar atunci o sa trebuiasca sa iasa banii din economia subterana si sa intre in cea reala.
    Daca se aplica metoda spusa de Moise, si aplicata prin Uk si alte tari oare vom castiga si noi 1000 de euro?

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 02:33

      Between 1816 and 1931, the pound was linked to the value of gold, so £1 would always be worth 7.3g of 22-carat gold. That much gold would be worth more than £230 today. (Sept. 2011).
      Anglia cu 300 tone rezerve de aur nu este printre primele 10 in lume, FMI este a treia.
      Astazi 31,051 GBP/kg.
      Si deci, „este mai bine cu euro, pentru ca europa o sa ne traga in sus dupa ea, daca adoptam euro, pentru ca ne aliniem la preturi, dar nu si la salarii” si economia subterana intra in cea reala.
      Ca se adopta euro ca moneda unica, este un pas bun – cum spuneti cu subteranul si realul. Daca cineva are interes sa traga pe altul in sus … nu stiu, in jos, sigur aveti dreptate. Cind spuneti ca ne aliniem la preturi, intelegeti preturi unice? Nu este zi in care sa am sansa de a vedea aceleasi preturi la acelas produs. Si asta in acelas oras, daramite intre tari. Ca preturile urca si salariile nu, asta este normal … pentru o economie de piata.
      Intotdeauna am fost curios sa aflu cum se calculeaza un salariu pe o economie. Intr-un proiect este mai simplu: costul fortei de munca divizat la numarul angajatilor. Pe economie trebuie sa tii cont de nivelul/fluctuatia preturilor, de masa populatiei active, si multe alte tarasenii care de fapt nici nu pot fi controlate. Nu stiu daca cineva in lumea asta poate garanta exactitatea acestor calculi. Dvs. chiar credeti ca in Romania se va ajunge la 1,000 euro salariu (sa zicem) mediu?
      Uitati:
      PIB pe 2013Q3 = 35.603 miliarde euro
      Populatia active 2012 = 10 milioane, iar in 2013 = 9.7 milioane
      PIB per capita 2012 = 6,200 euro (in 2010 era cam 7,500 euro)
      Daca impart 35.603 miliarde la 10 milioane obtin 3,560 euro per capita … cam jumatate din ce se spune ca a fost in 2012. Sa inteleg ca forta active romaneasca este acuma de 5 milioane? Atunci cum mai… speri matale la un salariu de 1,000 euro??? Comparind cu niste PIB de 30-40 mii euro per capita.
      Ma rog bugetul pentru 2014 va fi de 148 miliarde euro. Nu stiu cit de mare sa-mi fie bucuria.
      Ca un prim pas, se poate incerca, cu euro. Inteleg ca mai exista suportabilitate pentru incercari. Euro depinde de altii care ne vor „trage” unde le convine lor. Leul este romanesc, trebuie sa fii, probabil, mult prea sofisticat sa-l poti influenta de afara, in masura in care merita osteneala. De fapt asta este chestia cea mai grozava, in opinia mea: sa nu se mai osteneasca nimeni, sa-i lase pe romani sa se reface. Si o vor face asa cum au facut-o intotdeauna.

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 14:07

    Cum este vazut Adolf Hitler, ca un dictator, ca un nebun, dar am ajuns pe luna datorita lui si a stiintei aplicate de nazisti.
    Nazismul a dezvoltat foarte mult stiinta, dat toata lumea il denigreaza.
    Si oare a avut dreptate Hitler, Zelea Codreanu, Generalul Antonescu cu evreii, tiganii. Oare doar nemtii erau antisemiti?
    Cand nemtii si austriceii mureau pe front, evreiii stateau acasa si se jucau cu nevestele soldatilor plecati pe front.

    Unii muncesc pe rupte, iar tiganii au drepturi si ajutoare. Cum a patit si Basescu ca a spus adevarul si a fost amendat cu 600lei.
    Dar eu care muncesc si platesc taxe nu sunt oare discriminat, pentru ca unii sunt puturosi si nu vor sa munceasca?
    Avea dreptate Hitler cand spunea „decat sa investesc in 10.000 de idioti, mai bine investesc intr-un geniu”

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 13, 2014 la ora 00:06

      Probabil ca nemtii si altii sa fie antisemiti, dar ce este sigur ca arabii nu sunt: „The most widely spoken Semitic languages today are Arabic (293 million speakers), Amharic (27 million), Hebrew (9 million), Tigrinya (6.7 million), and Aramaic (about 2.2 million)”.

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 13:58

    @John, Este adevarat ca se castiga mai bine, dar atunci vom cere si noi acelasi salariu, ca nu pot trai cu 200 de euro?
    Oricum la noi un kg de carne este 16lei, vreo 4 euro, tigarile 30 de lei, vreo 6 euro, dar nu poti trai cu 100 de euro o luna cum spun unii. Am fost la Roma in vacanta si nu erau preturile chiar asa mici, sincer.
    In comparatie cu salariile noastre da, sunt deacord, dar ca preturi nu sunt mai ieftine, decat la mancarurie lor traditionale.

    Răspunde
     
    1. john
      Februarie 12, 2014 la ora 14:45

      Pai asta am spus si eu. La preturi aprox egale pentru multe lucruri, avem salarii de 4-5 ori mai mici. si daca ne mai scade si puterea de cumparare cel putin la jumate ( prin trecerea la euro de azi pe maine )-moarte sigura. Si crezi ca daca vom avea euro ca moneda oficiala, vom putea sa cerem si salarii de occident ? nici vorba. Doar un exemplu. Marii producatori au venit la noi atrasi de forta de munca ieftina. O spun toti. Daca romanii vor cere 1000 euro salariu, vor pleca in…Moldova de ex. Cine-ti mai plateste salariul ?

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 13:52

    „Capitanul”- Corneliu Zelea Codreanu, el a fost calcat in picioare, iar altii au dus-o precum regii.
    CApitanul si cei 14 legionari au fost asasinati la Jilava, din ordinul lui CAROL-II.
    „Poporul nu se conduce după voința lui: democrația. Nici după voința unei persoane: dictatura. Ci după legi. Nu e vorba de legile făcute de oameni. Sunt norme, legi naturale de viață și norme, legi naturale de moarte. Legile vieții și legile morții. O națiune merge la viață sau la moarte după cum respectă pe una sau pe alta din aceste legi.”

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Februarie 16, 2014 la ora 11:45

      @Analfabetul.Eu stiam ca mai erau doar sase cu el si au fost asasinati in padure la Baneasa.Cel care a dat ordinul a fost primministrul dar si Regele era la curent.S-a inscenat o fuga de sub escorta…

      Răspunde
       
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 12:57

    Cum sa ai stabilitate, cand BNR este cel mai mare speculator de pe piata valutara. Era mai bine daca treceam la euro, chiar daca la inceput era rau, dar atunci comparatiile intre salarii si nivelul de trai erau evidente si sareau in ochi. Nu mai gaseau motive de cursul valutar.
    Cum mai spun unii plecati la munca in occident: „cu 100 euro mananc o luna”, dar mananci numai aripioare 3 mese pe zi, 7 zile din 7. Daca cumperi niste ceafa, 6 beri , 2 pachete de tigari ca in Romania ti-au disparut 100 euro la o masa.
    In occident facem economie si avem paianjeni la fund, de cand nu am mai iesit afara, iar in Romania suntem printi si printese.

    Răspunde
     
    1. john
      Februarie 12, 2014 la ora 13:25

      In Italia, ikg ceafa= 7-8 euro, 6 beri-intre 3-6 euro.2 pachete de tigari-8-10 euro. Fa tu comparatia. Salariu mediu, in jur de 1500 euro. Dezavantaj mare-carburantii( 1,6-1,7 euro ). Daca ne comparam cu Germania, iesim mai sifonati. Preturile la mancare aprox aceleasi, carburantii 1,35-1,38 eur. Salariu mediu, in jur de 1600. La noi sunt cam aceleasi preturi, daca nu mai mari la multe lucruri,( exceptie carburantii, dar nu pt mult timp. Se ocupa Ponta ) dar salariu mediu…ups. De vreo 4-5 ori mai mic.
      Ca sa ai idee ce-nseamna trecerea la euro, imagineaza-ti ca puterea de cumparare si asa „deosebita” scade de la o zi la alta la jumatate ( cel putin ).Moarte sigura. Italienii plang si-acum vechea lira. Situatii similare in Grecia, Spania ( unde au fost chiar tentative la nivel de comuna de a reveni la vechea moneda ).UK nici nu vrea s-auda de euro.

      Răspunde
       
      1. care va
        Februarie 12, 2014 la ora 23:46

        Dl. John, eu am pus verde. Acuma, daca UE nu vrea sa treaca Romania pe Euro, atunci sa treaca Romania singura la Leu. Mai scapi de fitele bancare.

        Răspunde
         
  • Ring
    Februarie 12, 2014 la ora 12:57

    dispute intre iudei

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Februarie 12, 2014 la ora 12:51

    Oricum Isarescu este de vina pentru toate creditele neperformante. Daca isi impunea punctul de vedere cu dobanda fixa chiar si la creditele de 30 de ani, bancile platesc analisti, economisti cu milioane de euro, dar dobanda este variabila. Daca unu se supara si spune ceva naspa sare rata in aer. Cum sa ai stabilitate, cu dobanda variabila.

    Răspunde
     
  • Alina
    Februarie 12, 2014 la ora 12:29

    Aseara la emisiune am vazut un slide in care aparea vechea sigla a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala!
    Pe cand un slide cu noua sigla si cu multe vesti bune din partea institutiei!?

    Răspunde
     
  • mihaix
    Februarie 12, 2014 la ora 12:26

    http://stirileprotv.ro/stiri/politic/electorata-mai-face-o-victima-atac-fara-precedent-al-presedintelui-basescu-la-adresa-bnr-raul-si-l-au-facut-ei-singuri.html

    Well, are si saracul basescu dreptate, desi e vb de interesul sau de a denigra guvernul.
    BNRul s-a bagat in asta pt ca isarescu ca de obicei isi stie interesul si in acest caz vrea sa ajute la cresterea uslului in alegeri printr-o masura electorala.

    Felicitari :)dar asa e politicianul si poporul. paine si circ domnilor

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 12, 2014 la ora 23:39

      De fapt, daca Presedintele Romaniai nu este deacord, cum trece FMI peste asta?

      Răspunde
       
  • Dragos
    Februarie 12, 2014 la ora 11:53

    Inregistrarile de pe Seenow.ro nu merg pe nici un browser IE, Firefox, Opera, Chrome. Ce se intampla ?

    Răspunde
     
    1. Moise
      Februarie 13, 2014 la ora 01:45

      merg, dar au un preroll de vreo 2 minute. ma termina si pe mine de nervi. caut solutii.

      Răspunde
       
  • Vio
    Februarie 12, 2014 la ora 11:07

    Si daca ISARESCU va candida la presedentie sub umbrela PSD? Asta ar explica multe?

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 12, 2014 la ora 23:29

      Isarescu nu-i de capul lui la BNR..

      Răspunde
       
  • George
    Februarie 12, 2014 la ora 10:11

    Dar ce jurnalist valoros este D-l Turcescu :-)))
    Am vazut emisiunea aia pe net si toata emisiunea a facut doar „Asa este , asa este, dar ce dreptate aveti sefu’, dar e uluitor ce dreptate aveti sefu’ !!!!”

    Cat despre faza cu Dacia : da, D-l Presedinte este inconstient. Chiar daca ar fi adevarat, un presedinte nu trebuia sa iasa la TV sa dea asta „ca sigur” ci sa faca totul sa incerce o negociere cu Dacia pentru a ramane (negocieri care se fac in secret). Cam sinistra faza, aici dottore are dreptate – pentru a lupta cu adversarii sai Basescu foloseste tactica pamantului parjolit.

    Răspunde