Ora de Business: joi, 6 februarie 2014

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: www.seenow.ro.

Comentarii prin facebook

51 răspunsuri la Ora de Business: joi, 6 februarie 2014

  • padu
    Martie 26, 2014 la ora 18:39

    Nu prea ti-ai facut tema la emisiunea asta si ma enerveaza cand insisti cu chestii pe care nu le stapanesti bine.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 13, 2014 la ora 22:54

    D-le. Guran vizavi de restructurarea unui credit sau refinantarea lui faceti o mare greseala pentru camarea majoritate a celor cu probleme de plata nu pot sa faca aceasta refinantare sau restructurare pentru ca nu mai au veniturile pe care le-au avut cand au contractat creditul sau mai exact nu mai au veniturile declarate (pentru ca poate mai fac si ei un ciubuc in afara orelor de program) asa ca daca nu reusesc sa isi gaseasca o persoana care sa aiba incredere si sa vina ca si coplatitor nu pot sa faca refinatarea creditului. Orice masura care îi ajuta pe cei mai indatorati sa mai resipre si ei o perioada chiar si de doi ani e foarte buna ata pentru persoanele in cauza cat si pentru economie zic eu.

    Răspunde
     
  • vasile
    Februarie 13, 2014 la ora 14:13

    Dl Guran te rog sa ridici si aceasta problema :care e riscul ca odata intrata aceasta masura sa nu asistam la o scadere de salari in mediul privat tocmai pt ca foarte multi sa se incadreze la aceasta masura ex:ai 1650 mrgi la sef si il rogi sa iti faca 1550 si de restu sa iti plateasca naveta.In firmele mici si medi astfel de negocieri se poarta intre sef si angajat.

    Răspunde
     
    1. Dorel.
      Februarie 13, 2014 la ora 22:57

      Vasile nu fi nesimitit, daca te legai de prlamentari ca si-au votat salarii si drepturi eram de acord cu tine, dar sa te legi de o categorie sociala care este in acest moment apasata de datorii si care pana la urma nu primeste nimic de la stat ci doar o pasuire de la banca hai ca este prea de tot.

      Răspunde
       
  • john
    Februarie 8, 2014 la ora 08:04

    Si mai sunt si alte aspecte de pus in discutie. Sunt sigur ca peste doi ani, statul va continua sa se imprumute pentru a se finanta. Sunt curios de unde va suporta statul acest minus la buget ( banii din impozite la care renunta prin creditul fiscal acordat ). Nu cumva imprumutandu-se ? Si cine plateste acel imprumut plus dobanzile ? TOTI ROMANII, nu-i asa ? Asta e discriminarea, dupa mine. Si nici macar nu vom avea satisfactia ca ne-am ajutat semenii, pentru ca situatia celor care beneficiaza de aceasta facilitate nu se va imbunatati. Ei vor avea o perioada de usor ”respiro” ( pe care nu sunt sigur c-o vor resimti ), dar vor fi ingropati mai tare dupa 2 ani, adica dupa alegeri. Singurul castigator cert va fi banca, atat in prezent cat si in viitor.
    N-am inteles cum vor fi ajutati romanii cu salariul minim ( si sunt multi ). Ce credit fiscal le va da statul ? Sunteti siguri ca va acoperi suma cu care se va reduce rata?
    Si nimeni nu explica omului cum va functiona acest credit fiscal. Daca va fi ca in cazul firmelor, ( platesti cat trebuie si pe uema, adica anul urmator statul iti da banii inapoi ), omul va trebui sa plateasca pentru 1 an ( anul 3 )rata majorata, urmand ca in al doilea an ( anul 4 )sa recupereze practic suma acordata prin credit fiscal. La exemplul din emisiune, in anul 3, omul va plati peste 1000 lei rata, avand acelasi salariu de 1400 lei-sau apropiat- urmand ca in anul 4 sa beneficieze practic de creditul fiscal de la stat.
    Ce se va intampla cu cei care-si vor pierde jobul peste 2 ani ? Dar cu cei care vor fi pensionari peste 2 ani ?

    Răspunde
     
  • john
    Februarie 8, 2014 la ora 07:19

    Moise, iarta-ma, dar eu intelesesem ca doar principalul din rata se va injumatati, pe perioada de 2 ani. Dar in emisiune nu s-a vorbit despre asta. Deci reducerea nu este jumatate din rata ci jumatate din principal. La rata de 838 lei pe luna, pastrand proportiile altor exemple din presa, avem principal vreo 250 lei si restul de 588-dobanda. Deci reducerea lunara ar fi de 125 lei timp de 2 ani. Astfel, in loc de rata de 838 , omul va plati 713 lei pe luna timp de 2 ani. Gresesc ?

    Răspunde
     
    1. john
      Februarie 8, 2014 la ora 07:22

      Si asa-mi explic si descumpanirea ta, pentru ca cifrele pe care pregatisesi emisiunea… nu erau alea pe care se facea discutia. O parte din vina o are si…artistul tau Vasile, ca nu ti-a prezentat si structura ratei.

      Răspunde
       
    2. care va
      Februarie 8, 2014 la ora 22:46

      Asa o fi? Si atunci cum mai ajung la 4 miliarde de lei annual contributie la buget pe economie?

      Răspunde
       
  • Stefan
    Februarie 8, 2014 la ora 01:46

    Sau matematica mai pura:
    daca lunar ma vei scapa de un impozit de pana la 192 RON, cu voi contribui eu la economie in lunile in care sunt favorizat (cei 2 ani) ?
    Pai maxim 200 Ron in plus * tva… ups …iese cu minus statul? Deci sigur pana la urma ajutorul va fi cerut inapoi de stat!

    Răspunde
     
  • Stefan
    Februarie 8, 2014 la ora 01:29

    to ce l-a inmuiat pe Moise a fost afirmatia ca din acea majorare de dobanda, cea mai mare parte o acopera statul; dar hei, deja mi se pare deja o dubla discriminare.
    1. unii isi pot plati doar o parte din datorii timp de 2 ani, in timp ce restu ne vindem si hainele de pe noi (fie pentru a plati rate la banci, fie pentru a plati intretinerea, sanatate – halal sanatate, cica e otrvairea mai nou – si mancarea)
    2. dupa cei 2 ani nu se face dreptate si datornicii sunt SCUTITI de plata unor taxe catre stat, pentru a plati mai departe dobanda in mod normal, NU MARITA cum ar trebui sa fie in mod normal (marita pentru s-ar fi strans datorie mai mare pe cei 2 ani de „chiul”), gaura fiind acoperita de pe umarul celoralalti, care ATENTIE: NU SE STIE CAT DE BOGATI SUNT CUM SPUNEA REPEZENTATUL BNR, PENTRU A BALANSA ECONOMIA (LUAM DE LA BOGATI SI PUNEM LA SARACI)! Veti lua CAS , TVA si toate cele de ex. de la mine, care nu am loc de munca si nici credit pentru a da aluia care si-a luat plasma si toate cele.

    De aici si ironia lui Moise cu cheltuielile prin moluri (dupa parerea mea bine facuta, scuze cine nu are gandire economica si putin umor!).

    Pe de alta parte sunteti constienti ca tot acest plus de consum acumulat in cei 2 ani va trebui sa acopere UN GOL BUGET CU DOBANDA? De ce?
    Pai statul ii va scuti de impozite pentru ca bietii baietiei sa nu depaseasca rata obisnuita de dinainte de scutire. SUNT NISTE BANI CARE NU MAI INTRA IN BUGET.

    Sau nu mai intra momentan si intra CU DOBANDA, fiin CREDIT FATA DE CETATENI (nu de alta, dar cand aud credit, ma gandesc la rata si dobanda…).

    Deci pana la urma,
    – ca platiti acuma creditul,
    – ca apelati la scutire si paltiti dobanda majorata,
    – ca apelati la ajutorul statului pentru a va scuti de impozitare la majorarea dobanzii de la banca dupa cei 2 ani,
    Nu faceti decat sa cresteti progresiv datoria.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Februarie 8, 2014 la ora 00:11

    http://www.zf.ro/zf-24/mugur-isarescu-acum-este-momentul-sa-se-stimuleze-consumul-12035459

    Isarescu vrea relansarea consumului. Intrebarea este cine sa o faca ? Dupa ce ai distrus timp de 5 ani clasa aia mica de mijloc, acum te prinzi ca trebuie relansat consumul. Au fost economisti romani care au zis acest lucru inca din 2009/2010, ca dupa va fi prea tarziu. Deja romanul tine de bani, are alta mentalitate, care cu greu va fi schimbata, legat de banii sai, de banci si de consum. Raul a fost facut si ma tem ca nici macar o dublare de salarii nu va rezolva situatia. Felicitari dle isarescu pt tampeniile facute din 2009 pana acum

    Răspunde
     
  • Horia V.
    Februarie 7, 2014 la ora 23:52

    Moise, sunt cu tine, iti urmaresc emisiunile, imi place ca esti pregatit (de cele mai multe ori). Deci nu mi-o lua in nume de rau, incerc sa ajut sa faci
    emisiuni si mai bune.

    Pe scurt. Voinea te-a avut… A fost mai convingator ca tine, mai calm, mai argumentat. Ai scapat citeva ocazii sa contra ataci decisiv, nu stiu de ce. Te-ai fixat pe o singura intrebare si ai insistat foarte mult, apoi ai deviat.

    Domnule, de ce n-ai intrebat clar o data chestia asta:

    Daca azi Ionel nu se descurca cu 562 RON si apeleaza la schema asta, cum crede cineva ca se va descurca dupa 5 ani (conform exemplului lui Voinea) cu 519 RON, adica mai putin? Aaa? Da, a cheltuit 2 ani mai mult si a bagat bani in economie. Dar a trecut perioada si ajunge sa plateasca mai mult la banca decit daca nu facea nimic, plus creditul prelungit inca 2 ani.

    Răspunde
     
  • cosmin
    Februarie 7, 2014 la ora 22:18

    eu cred ca masura asta ii pt banci mai mult, mi-e greu sa admit ca se gandeste cineva la oamenii de rand,
    asta dupa atatea decizii proaste care nu tin cont de oameni sa upreferintele lor deloc

    Răspunde
     
  • vasi
    Februarie 7, 2014 la ora 21:18

    Hai sa nu ne bucuram ca „proasta la maritat” pentru o picatura intr-un ocean: scaderea TVA asa cum s-a laudat USL inaintea preluarii puterii sau nemodificarea calculului accizei la carburanti ar fi adus mai multa bunastare si mai multi bani in economiea reala, bunastare de care s-ar fi bucurat toti romanii care isi cheltuie banii in Romania.

    Răspunde
     
  • Absend
    Februarie 7, 2014 la ora 15:46

    Off doamne!! Ma iau de mana cu d-na Grapini
    Clarificarile … AU fost..
    Dl Vasilescu in loc de Vasiliu… sa astepte mielul!

    Răspunde
     
  • ABSend
    Februarie 7, 2014 la ora 14:38

    D-le Moise Guran, va multumesc pt emisiunea pe care ati realizat-o. Le multumesc si oaspetilor pe care i-ati avut si care au raspuns la invitatie.
    Clarificareile pe care le-a facut d-l Voinea referitoare la cresterea economica prin „stimularea veniturilor pentru gospodariile supraindatorate”
    a fost pt mine edificatoare. Pt ca ceva mai bun nu am de facut dacat sa ma bag si eu in seama profit de ocazie si fac urmatoarele comentarii:
    1. De ce in emisiunile in care comentati singur va plangeti ca niciun guvern nu adopta masuri de stimulare a muncii si atunci cand aveti ocazia sa
    puneti problema unor invitati aveti dintr-o data amnezie? (stiu – vi se va raspunde ca nu se pot adopta acele masuri care ar duce la cresterea deficitului
    bugetar, dar… in definitiv de aceea sunt in functii inalte, sa gandeasca solutii pentru un viitor sustenabil nu un prezent jalnic pt toti;
    ar fi trebuit sa intrebati de ce nu se concentreaza pe un pachet legislativ care sa il stimuleze pe cel cu venituri de 1400 lei net sa gaseansca un servici
    care sa-i aduca un venit de 1800 de lei net)
    2. Laudabil ca la stanga politicului avem un varf de lance ca dl. Voinea. Dar la dreapta? Ceata, confuzie, formatori de opinie care nu au claritate
    (Catu, Cabat si cu voia d-voastra chiar Moise Guran). Nu exista un om in tara sau aiurea sa aiba carisma, claritate si oportunitatea unei platforme media
    pt a ni se oferi alternative? Se pare ca nici in domeniul strict al teoriilor economice nu avem o economie de piata.
    3. O rugaminte: nu incercati niciodata sa ii cereti unui functionar sa joace un alt rol decat acela strict al mandatului sau. (aici ma refer la
    dl. Vasiliu care a fost invitat in platou ca purtator de cuvant al guvernatorului BNR si nici in ruptul capului nu a dorit sa intre in jocul sugerat
    de d-voastra; ca functionar avea dreptate, dar un om inteligent poate sa fie cateodata mai mult decat un functionar; sa va fie invatatura de minte)
    4. De curiozitate am dorit sa aflu care erau cele patru masuri de crestere economica pt Europa enumerate de d-na Lagarde, invocate de dl. Voinea.
    Dansul s-a oprit la primele trei: imbunatatirea creditarii, sprijinirea cererii, reducerea datoriei. Ei si? a patra??? CONSOLIDAREA PIETELOR GENERATOARE
    DE CRESTERE SI LOCURI DE MUNCA. V-ar fi venit ca o manusa… stimularea muncii. Cat de frumos suna dar cat de imposibil de legiferat pt clasa politica.
    5. Daca v-ati fi facut temele cu constiintiozitate ati fi remarcat pe exemplul d-lui Voinea ca in anul 4 si 5 al schemei cetateanul X ramane
    cu mai putini bani decat in buzunar decat avea in momentul zero. Adica acum ramane cu 562 lei iar in anul 4 si 5 va ramane doar cu 519 lei.
    Smecheria consta in modul cum au fost reperzentate grafic situatiile. Dracul sta in detalii! si daca acum nu se descurca cu 562 lei cum se va descurca cu
    519 peste doi ani?? sigur vi se va spune ca economia nu sta pe loc, salariul va creste, STOP! cum? va creste? da, vom avea crestere economica si
    implicit vor creste si veniturile. Cum veti ataca aceasta argumentatie? Faceti recurs la punctul 1 – nu e mai sustenabila stimularea muncii?
    Si mai e o chichita pe care ati intrezarit-o: peste doi ani PSD-ul va guverna singur. Si care va fi prima modificare pe care un guvern de stanga
    monocolor o va lua? Impozitarea progresiva!!! progresiva ca la noi nu? de la 4000 lei in sus 50% iar de la 8000 lei 75%. Am mai vazut filmul asta.
    Iar eventualul deficit bugetar care rezulta din ajutorul fiscal pe anii 4 si 5 va fi acoperit si rasacoperit din marirea impozitarii celor care…
    au veniturile clasei medii. QED.
    In concluzie: aveti mult de muncit pentru a avea argumente credibile in fata telespectatorilor (nu intrebati intrelocutorii daca bancherii sunt hoti)
    – dar argumentele nu trebuie sa fie simple sofisme ele exista si trebuie evidentiate. cu tarie! nu abandonati pt ca aparent invitatii
    ar avea o pregatire economica superioara. Bunul simt e mai puternic decat orice legitate economica! Aveti grija la o tendinta care se manifesta
    la toate persoanele formatoare de opinie: suficienta; si veti recunoaste ca emisiunea putea fi mult mai reusita cu un mesaj si o pledoarie apasate
    pe stimularea muncii.
    na, c-am spus-o!

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 8, 2014 la ora 03:39

      Punctul 4 … cristal.
      „Bunul simt e mai puternic decat orice legitate economica!” – cum naiba de nu mi-a venit mie mai intii?

      Răspunde
       
  • Alin
    Februarie 7, 2014 la ora 14:25

    Salut,
    Moise te rog sa nu te mai exprimi in „batjocora”. Expl „niste naparliti sa-i sparga la mall” la cererea lui Voinea ai transformat in sa cumperere „salam”, pute-ai sa te exprimi mai simplu „sa-si acopere nevoiele”. Chiar daca interlocutorul merita.
    A doua idee, sa intrerupi mai rar interlocutorul, doar in cazul in care bate rau campii.
    Sa stii ca sunt si eu ca tine, si mi se reproseaza mereu lucrul asta, si-ti spun ca este real deranjant.
    Poate iei in considerare aceste idei.
    Toate cele bune!

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 8, 2014 la ora 03:30

      Vedti dreptate d-na, Moise s-a coborit la nivelul lui Voinea, te porti frumos cu invitatii..

      Răspunde
       
  • ferencz
    Februarie 7, 2014 la ora 12:18

    Nu-mi place idea, dar pare ca toti depindem de cateva decizii bune luate de DL. Voinea. Decizii care nu o sa-i aduca capital politic, bani, faima, nici macar femei.
    Posibil ca salariul lui este mai mic decat suma facuta lunar de Dl Guran. Nici istoria nu o sa-l tine in minte. De ce ar vrea DL.Voine sa fie DL. Voinea ?

    Răspunde
     
  • Silviu
    Februarie 7, 2014 la ora 11:39

    Ma nedumereste discutia despre masura in cauza. Fireste, proaspat iesit din corzile bancii cu care am avut conflict, privesc problema subiectiv(conflictul fiind o solicitare BNR de actualizare a datelor, la care banca la care am credit a adaugat o serie de clauze din burta, iar la solicitarile mele repetate mi-au explicat – tot repetat – ca masurile nu ma afecteaza cu nimic, ceea ce era un fals). Revenind la nedumerirea mea, privesc problema – simplist, recunosc – in felul urmator: steagul electoral fluturat de partida Ponta debiteaza „Va vom ajuta cu creditele!”. Cum sa nu ii placi pe baietii acestia? Totusi, ei fac ceva, fata de altii(nu spunem cine, persoane importante). Si aici apar doua detalii: primul, asa cum spunea Cris, omul isi va plati ratele, dar impozitul se va scadea doar la sfirsitul anului – daca nu cumva uita vreun functionar acest lucru. Ca atare s-ar putea sa fie dezavantajos pentru cetateanul platitor de credite. Al doilea aspect: nu s-a stabilit un acord cu bancile comerciale, ceea ce inseamna ca, la o adica, o banca poate restrictiona sau chiar refuza sa se inscrie in acest program social de ajutorare al creditorilor sufocati de datorii( nu mai mentionez ca, de fapt, nu este un ajutor, ci doar o aminare in speranta unei cresteri economice). Pina la proba contrarie, sunt doar vorbe, iar masura apare, in aceste conditii, doar ca publicitate electorala, de genul „Noi am vrut, dar ceilalti nu ne-au lasat.” Rog sa fiu anuntat in momentul in care bancile incep sa acorde aceasta „facilitate” si, eventual, in ce conditii.

    Răspunde
     
  • Adrian Buciuman
    Februarie 7, 2014 la ora 11:30

    Oare guvernantii astia ai nostri s-au gandit pana la capat la masura asta?
    Ce se va intampla in contabilitatea firmelor cu angajatii care intra in schema asta? Nu stiu cum se va face dar, in mod sigur, se vor complica lucrurile. Oricum volumul de munca e destul de mare pentru contabili, dar acum, vor avea ceva „extra”.
    Avand in vedere ca impozitul pe salarii se retine la sursa, vom avea situatia in care unii angajati vor plati 16%, altii 16% minus suma decontata de la stat pentru acel credit fiscal. Si suma asta e diferita pentru fiecare angajat care participa la schema. Adica, Ghita are de recuperat 2RON, Vasile 30RON, Ion 198RON. Astia trei sunt angajati la aceeasi firma. Contabilul ala, saracu’, va trebui sa le calculeze 16% sa scada cele trei sume (la fiecare in parte) si dupa aia sa trimita la finante rezultatul. Presupun ca nu se va modifica softul ala ca sa se faca treaba asta automat (ca nimeni nu a vorbit de lucrul asta). Oare cum o sa se faca statul de plata in cazul asta? Ce documente trebuie prezentate celor de la finante ca sa nu te pomenesti ca te fugaresc sa isi recupereze banii mai incolo?
    Daca facilitatea asta nu va intra prin contabilitate, presupun ca fiecare „norocos” va trebui sa se duca la finante sa depuna cerere de rambursare pentru impozitul platit in plus. Vai de mama lor…. cand vor ajunge pe la finante si vai de mama lu’ aia de la finante cand vor trebui sa analizeze aproape un milion de dosare si sa faca rambursari pentru 2RON in fiecare luna timp de 2 ani. Probabil ca numai comisionul de transfer pentru 2RON e mai mare decat suma in sine.

    Răspunde
     
  • AndreiM
    Februarie 7, 2014 la ora 11:15

    Mi-a placut insistenta cu care ai subliniat cuvantul “discriminare”. Raspunsul nu este discriminare, este “lupta de clasa”. Si este arma celor…multi.Acei multi captivi, cu o situatie sociala precara, un nivel de instruire sub medie, incapabili de a lupta pentru o situatie mai buna, asteptand de la altii solutii izbavitoare. Oameni incapabili sa inteleaga ca pentru binele de moment, amaneteaza viitorul lor si al copiilor lor. Atata timp cat nu exista presiune pentru o educatie mai buna, pentru un nivel de cultura mai inalt, pentru servicii de sanatate mai ok, ne vom afunda in mlastina instinctelor. Nu am vazut din partea distinsilor domni o analiza mai profunda a motivelor pentru care forta de munca inalt-calificata si calificata pararseste aceste meleaguri, migrand spre zari mai senine, iar noi intrebandu-ne de ce nu avem productivitate, nu avem plus-valoare adaugata mare. Iar cei care realizeaza ca tot ce se intampla in Romania este gresit au 2 variante: fie emigreaza, fie incep o lupta de uzura prin care incearca sa “deschida capul celoralti”, sa le explice de ce suntem in situatia asta si ce ar trebui sa facem cu adevarat pentru a iesi. Si singurul mod este munca, nu moartea caprei vecinului. Iar ceea ce fac distinsii nostri guvernanti, in frunte cu Voinea poate fi calificat cel putin prostie (in tara orbilor chiorul este rege). Un domn care nu ar rezista nici macar un an in mediul concurential real, fiind incapabil de viziune pe termn lung. Iar pentru cei care ii aproba actiunile, sa raspunda la intrebarea de ce am ajuns in situatia asta, eventual o comparatie cu alt stat din fostul lagar socialist (Polonia spre exemplu).
    PS: Ungaria a scazut TVA la carne de porc de la 27% la 5%.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 8, 2014 la ora 03:25

      Cine este „Un domn care nu ar rezista nici macar un an in mediul concurential real, fiind incapabil de viziune pe termn lung”?

      Răspunde
       
  • bezmetique
    Februarie 7, 2014 la ora 10:46

    Deci, daca faci credite pe care mai apoi nu le platesti, guvernul iti reduce impozitul, iar daca muncesti mai mult, renunti la concedii si iesiri in oras, faci economii, nu ai intarzieri la rate si chiar rambursezi anticipat, ramai cu satisfactia de a fi cel mai mare fraier. Multumesc USL!

    Răspunde
     
  • Cris
    Februarie 7, 2014 la ora 07:59

    E plina tara asta de lume confuza. Multi au inteles ca le sterge statul din datorie. Statul nu poate sa le stearga nicio datorie ca datoria nu e la stat, e la banci.

    Practic sumele se vor plati, dupa care se vor recupera de la stat.

    Pe total clientul va plati MAI MULT, asta e important de stiut.

    Răspunde
     
  • care va
    Februarie 7, 2014 la ora 02:56

    Moise, de mult n-am mai urmarit interviurile tale, pot sa remarc ca ai facut progrese. Ai inceput sa-ti faci temele, continua, dar trebuie deja sa incepi sa estimezi raspunsurile interlocutorului pentru a fi pregatit . Asta inseamna sa conduci interviul nu sa-l scapi din mina sau mai rau sa te lasi condus. Nu am treaba cu tine, experienta isi va spune cuvintul. Sa ne ocupam de Liviulica.
    Te-a luat tare cu masura de crestere economica, acceptata de partenerii internationali – n-ai avut nici o reactie la asta, adica UE si FMI ne dicteaza pina si masura pe care trebuie sa o luam pentru a ajunge la ce vor ei. Trec peste faptul ca Liviulica a fos prelucrat prin strainataturi. Precizeaza ca nu este vorba de o restructurare ci de o reesalonare a platilor bancare – nu l-ai intrebat daca asta este problema guvernului.
    Creditul fiscal, spune Liviulica, este un impozit pe venit redus si este cea mai ieftina masura posibila, cu conditia sa creasca consumul lunar – nu este mentinat nicaieri cu cit se reduce impozitul (din exemplele lui inteleg ca daca impozitul este de 230 lei, creditul va fi 200 lei, iar daca impozitul este de 192 lei, creditul nu va fi mai mare decit impozitul); acuma, daca am o conditie flexibila privind nivelul de crestere al consumului, atunci cum pot fi asa de sigur ca aceasta este cea mai ieftin masura posibila? Absolut fata de relativ. Ai vazut ca la exemplul tau cu 1400 lei venit net, o rata de 838 lei este o supraindatorare, te-a punctat pe loc (!) si tot el ti-a explicat ca atunci cind s-a contractat imprumutul persoana a avut o situatie mai buna – aici puteai sa-l punctezi inapoi: toata tarasenia se bazeaza pe speranta unei cresteri economice si uite un exemplu ca situatia este mereu schimbatoare. Acuma l-ai lasat sa-ti alunece printre degete desi puteai sa-l stringi de git. S-a referit la 8 miliarde, dar s-o luam anual, 4 miliarde care se estimeaza ca se vor stringe la buget, a spus ca vor ajunge la firme (inteleg ca la cele private) care au credite la banci. Nu inteleg sau nu concep de ce bugetul trebuie sa ajute privatul concurential, dar trec peste asta, ca probabil ca nu va ajunge acolo. Dar iti explica ca jumate din suma va sprijini crearea de noi locuri de munca (adica 2 miliarde impartit la 200 ar sugera un minim de 10 milioane de noi locuri de munca?) , ca de celelalte 2 miliarde zicea ceva de o garantie la buget – de curiozitate trebuia sa-l intrebi: daca vorbim de o crestere pe natiune a economiei, unde sunt banii care sa fie folositi pentru educatie, sanatate si pensii? sau acolo avem tot ce ne trebuie? Vad ca si Adrian Vasilescu i-a venit in ajutor cind l-ai acuzat pe Liviulica de discriminare (asta cred ca a fost singura greseala – statul are dreptul sa avantajeze o categorie de cetateni „dezavantajati” fara sa se considere ca ar fi o discriminare a celorlalti). Liviulica ti-a biiguit ceva despre familii cu multi copii si n-a mai continuat ca nu stia ce sa-ti mai zica. Vasilescu, insa, ti-a spus-o: printr-un blocaj financiar (sa dai intregii populatii un avantaj risti sa ajungi la un blocaj social, presupun ca asta este cava foarte rau si greu de solutionat pe loc. Prin asta, fara sa vrea, ti-a oferit posibilitatea de a contrataca decisiv. In viata este nevoie de flexibilitate, nu poti bate in cuie toate aspectele, nu le poti sti pe toate, nu le poti prevedea nesteptatul. Motiv pentru care aplici o masura la o categorie critica (fata de aspectul de referinta) de cetateni. In proiectare inginereasca avem coeficienti de siguranta care sunt acoperitori unui eventul eveniment extraordinar, nu poti sti precis ce valoare va fi necesara. Asta este flexibilitate. In final i-ai promis sa-i tii pumnii la 1 aprilie, altii cred ca-i vor tine altfel de pumni. Daca asemenea ca el si ca ala de la educatie mai pupa functii politice, adica guvern sau senat, v-o meritati cu totii – e vai de mama lui, am relizat din pregatirea si experienta lui ca este cam zbuciumat.

    Răspunde
     
    1. Chirita Aurelian Stefan
      Februarie 7, 2014 la ora 09:54

      D-le Care Va ,D-nul VOINEA a introdus masura pt cei cu venituri sub 1.600 lei pt ca ar creste consumul iar cea mai mare parte din cheltuieli s-ar indrepta spre produse romanesti,ceea ce sti si d-nul Guran.
      P.S. Daca masura este gresita nu sunteti obligati sa o accesati sau ma insel?!-valabil pt toti ce posteaza comentarii.

      Răspunde
       
      1. care va
        Februarie 8, 2014 la ora 03:11

        „Daca masura este gresita nu sunteti obligati sa o accesati sau ma insel?” – eu precis n-am s-o accesez, ca sunt in Canada, dar nimic nu ma opreste sa ma aliez cu alti romani in a preveni pe o multime de sarmani (peste 900,000) sa se lase pacaliti de o timpenie. Nu-I asa ca nu ma insel?

        Răspunde
         
  • mihaix
    Februarie 7, 2014 la ora 01:35

    Dle Guran, va rog nu il mai invitati pe dl vasilescu in emisiune ca nu pot sa ma uit cum un asemenea personaj vorbeste despre economie. Stiu toti cei din mediul bancar ca omul a tinut de scaun si ca nu este un specialist (nu e nici macar la sfert din nivelul lui Isarescu), si toate joburile sale au fost pt ca a lingusit pe cine trebuie. MAcar aduceti-l pe Croitoru, Isarescu, chiar si Olteanu.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Februarie 7, 2014 la ora 01:36

      Plus ca acest pseudo specialist doar invarte vorba, si asta e singurul lucru pe care stie sa il faca. Boring, pare ca e moartea in vacanta

      Răspunde
       
    2. care va
      Februarie 7, 2014 la ora 05:13

      Moise, daca-l aduci pe Isarescu, da o sfoara-n tara ca trebuie sa ne pregatim cu totii. E cameleon mare, dar poate ca dupa interviu isi da demisia. Indiferent cine i-ar urma nu mai are timp sa ia cursuri la Baselnita europeana.

      Răspunde
       
  • mihaix
    Februarie 7, 2014 la ora 01:33

    Pt vasilica si isarica, care dormeau in papuci in 2009 /2010 si s-au trezit acum ca cica consumul este picat. Asta dupaau avut grija ca bancile sa ia toti banii romanilor si sa nu lase nimic pt consum. Si acum nici ceva nu au mancat si nici gura nu le miroase. Alo vasilica si isarica: se aude acolo ? Stie tot romanul ca voi nu ati vrut sa se relanseze consumul si ca ati dat in clientii bancilor …

    http://www.zf.ro/zf-24/de-ce-schema-rate-la-jumatate-vine-sa-compenseze-azi-lipsa-de-reactie-rapida-a-bancii-centrale-in-recesiunea-din-2009-12035503

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 7, 2014 la ora 01:24

    http://www.zf.ro/zf-24/de-ce-schema-rate-la-jumatate-vine-sa-compenseze-azi-lipsa-de-reactie-rapida-a-bancii-centrale-in-recesiunea-din-2009-12035503
    Dupa parerea mea aceasta atitudine fata de BNR e un pic nedreapta. O sa spun si de ce. Nu putem compara BCE cu BNR. BNR-ul in perioada la care face referire in articol se lupta singura cu morile de vant deoarece nu era ajutata deloc de celelalte autoritati competente si cu putere de decizie ale statului roman. In legatura cu alte aspecte putem sa spunem ca BNR-ul se face vinovata de lipsa de actiune insa in legatura cu subiectul de fata eu cred ca BNR-ul nu putea sa faca ceva vizibil mai mult astfel incat sa nu se strice alte echilibre fragile (e posibil in acest caz ca atunci cand vrei sa faci un bine sa faci un rau deoarece e nevoie de un pachet de masuri si nu de o masura singulara si schiopa prin efectele pe care le va genera in economie) deoarece atunci cand apar miscari de tip furtna, care lovesc mediul economic din toate partile, si nu se ia nici o masura (adica pachet de masuri) ca sa ajute economia sa nu se prabuseasca foarte mult.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 7, 2014 la ora 05:06

      Aveti dreptate dl. Cornel. Este nevoie de un pachet de masuri, dar in plus este nevoie si de prieteni. Ute cind Islanda a fost in criza (2008-2011), FMI s-a oferit sa o ajute cu imprumuturi si austeritate. Patru tari nordice plus Germania I-au dat ajutor financiar sa-si lichideze datoriile (deci bancile locale n-au mai sarit pe populatie si bancile straine au inchis portile. Este drept ca prietenii n-au avut de pierdut. Chiar si Rusia a ajutat-o cu banca nationala islandeza. Pe englezi si olandezi I-a refuzat cu oferta lor de imprumut neloial. Deci tot pachetul asta a redus semnificativ din planurile FMI. Despre BNR, e ca si cu Capone, nu reusesc sa-l altoiesc pe merit, il altoiesc pe nemerit, ca tot … o merita. Mai ce I-asi rade pe citiva deacolo.

      Răspunde
       
  • dan onofrei
    Februarie 7, 2014 la ora 01:05

    buna seara la toti.O emisie f.buna , o idee plauzibila in conditiile actuale pentru greu platnicul cu salariu redus :normal nu trebuia lumea sa intre in datorii da deh daca dl_Prezidente MARINELU in 2007 la laegeri si euforie generala in timp ce in induistria auto europeana incepea vadit MAREA CRIZA!!! le povestea boborului cu entuziasm si lacrimi de crocodil in ochi romanasilor…romani vreau sa va spun ca _Europa a iesit din criza !!!Haaaaha halal informatie pentru un amarit de popor indemnat deci faceti fratzilor datorii la banci si o sa traiti bine !!!!
    MA rog e dusa si astia de azi animati de fffffscazutele credite ale EZB BAnca C.Europeana a dlui_Draghi de la Frankfurt MAin sa ii amine pe saracani la datorie facuta fara cap si care duce prin retinerea clientilor fata de consumul privat la blocajul renal al sistemului bancar mondial!!!.
    Deci este o masura bine intentionata la moartea actuala asa cum defineste dl:Voinea :E clar viitorul sta in stele :De fapt cel mai bun credit e ala de care nu ai nevoie :Deci banii mei amariti munciti din greu stau la depunere cu 0,1 % per ANNO !!!! ;iar cind sint pe minus la BAnca pe contul curent sint prajit cu 17 % per LUNA !!!!Si simpaticul domn VAsilescu ,mai pensionar ca mine mosul ,.zice ca bancherii nu sint Hoti!! (Min 10;10) DA are dreptate ,nu sint hoti sint numai hotomani si din aia cu cravata si steif si pantofiorii negrii si lustuiti oglinda !!!!!Cunoastem !!Sint simpatici FOC ca fara dinsii nu se poate daca dinsii ne-au adus unde ne aflam cu jongleria sa ne faca pe toti superfericiti si plinide bani!!!HAlal specialisti!!!
    MAi pe scurt fiindca in mod reguloat primesc oferta de la banca Santander de credit privat iata ultima ce am primit-o chiar pe 29.01.2014
    -suma NETTO CREDITATA … 11 217,91 EURO
    -dobinda EFCTIV ANUALA .. 9,98 %
    -FActorul de dobinda SOLL .8,333 %
    -Cheltuieli prelucrarec -nici una (VAi ce darnici!!!nota mea, ca acu vo 10 ani si aici te prajeau cu 2,5 % se vede urla dupa clienti !!!)
    -Suma totala restituita …14 224,05 Euro
    -Rata lunara …. 237,40 Euro
    -Durata contract …60 luni( deci 5 ani datornic e drept nu exagerat de mult ca bani lunar dar pe durata lunga -boala lunga nu e buna e o vorba !!!)
    Asa ca exemüplu ca pe mine m-au pierdut de client de mult:Sa zica mersi si de cit le.-am dat pentru amarita de locuinta la mansarda ..aproape 7 ani am platit un salariu intreg netto si nu mi.-a disparut de loc decit f.putin din datorie-dobinzi loa dobinzi !!! .Si domnu VAsilescu zice :nu sint hoti:Asa o fi ca prea zice dinsul cu foc da eu prefewr sa conduc mai deoparte Golful 4 pe care mi-l repar singur si dau pe unde pot cit de putini bani:CA astea sint timpurile.SAnatate sa fie ,asta va doresc la toate si toti si in continuare nu va bagati la datorii.Macar daca o faceti doar pentru pamint agricol ,casa sau locuinta si mici concedii sau o carte buna ..sau care aveti copii pentru o buna educatie si viitor profesional a acestora :Scoala la copii dvs. e cea mai buna investitie

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 7, 2014 la ora 04:52

      Danut, m-ai ingrozit. Pe debit card ai 17% lunar? Pe credit card sunt cam 20% pina la 35% anual! Cred ca ai socotit tu si penalizarea si la sume mici se ingroase treaba. In orice caz, du-te la ei si spune-le ca acuma esti la pensie si mai intirzie facturile, asa ca nu vrei sa ai probleme si ca le ceri sa-ti aprobe un „overdraft”. Este cam venitul lunar si nu te sanctioneaza nici o letcaie. Daca o dau cotita, spunele ca te muti la altii care iti fac si linie de credit. Asa ti-ai facut intrarea la ipoteca (la care platesti un salariu pe luna de 7 ani si degeaba) si datoria ailalta (la care platesti iarasi de 5 ani aiurea). Daca cumva mai ai si un card de credit, punele pe toate trei pe linia de credit – o sa ai o reducere globala cam de vreo 40% pe luna – o singura plata. Vezi cind te intreaba la ce termen sa o faca, pe viata!!! cu asigurare reciproca cu tot (si cu doamna). Ar putea sa strimbe din nas pe motiv de virsta. Baga la inceput infanteria: sunt ecologist vegetarian si nefumator – vorbesc serios, chiar daca au sa afle din fisa medicala ca nu, ai glumit. Adevarul este ca merita sa ei si un avocat la chestia cu asigurarea – este dreptul tau si nu pot sa ti-l refuze. O tii mai departe ca la alta banca ti se ofera asta – de fapt poti sa si incerci inainte si cine stie scapi de tot show-ul asta. Astia la asigurare medicala, urla „no questions asked” numai sa-ti ia premiumul lunar. In final, nu-ti mai faci probleme sa achiti nimic mai mult de cit interesul si asigurarea. Sa fii atent ca la linia de credit, poate sa-ti dea o limita de vreo pina la 50% din valoarea apartamentului. \probabil ca in cazul de fata sa se opreasca la cam 30% – chiar daca este peste ce ai nevoie, nu refuza. Te mai ajuta la un revelion sau la o vacanta si ii lasi sa creada ca te vei speti sa achiti datoria. As.

      Răspunde
       
  • cornel
    Februarie 7, 2014 la ora 01:03 Răspunde
     
  • anca
    Februarie 7, 2014 la ora 00:51

    Dl.voinea,daca vreti sa se dezvolte economia de ce nu-i spuneti lui ponta sa reduca TAXELE?
    Taxele nu fac altceva decat sa sugrume economia.Toata balmajala asta cu rate scazute,amanate nu este altceva decat praf in ochii omului amarat si sugrumat de taxele lui ponta.El vrea „voturi” nimic altceva iar dl.voinea ai tine isonul.Intreb si eu,dl Vasilescu cand iese la pensie?,dansul e cam pe afara pleiadei ponta-voinea.

    Răspunde
     
    1. care va
      Februarie 7, 2014 la ora 01:02

      D-na. Anca, va sugerez un alt scenario. Lasati taxele, ele sunt unica sursa de venit a bugetului (stiti, sanatate si educatie gratuite, da si pensii). Mai bine rate mici-mici de tot, dar cit mai multi si pe viata. Normal si asigurate pe viata. Ca doar n-om muri cu toti deodata, sa damblagim bugetul care asigura banca. Incercati sa vedeti daca nu tine, ca doar n-o fi Romania altfel decit alte tari.

      Răspunde
       
      1. dan onofrei
        Februarie 7, 2014 la ora 01:15

        Inteligent total plus verde

        Răspunde
         
        1. care va
          Februarie 7, 2014 la ora 03:00

          Danut, cam cit timp ia unor plantute (rosii si ardei gras)sa creasca din seminte (in casa) sa le pot plana in curte si cind sa o fac?

          Răspunde
           
  • Sorin
    Februarie 7, 2014 la ora 00:23

    Ce nu inteleg eu din noua schema de creditare este ce se intampla cu perioada in care debitorul nu si-a platit creditul,cea de pana la 90 de zile. Adica, debitorul cand intra in perioada de credit fiscal (anul 3), el este in situatia initiala de restant cu acea perioada de pana la 90 de zile?

    Răspunde
     
    1. Radu
      Februarie 7, 2014 la ora 09:30

      exact.asta a balbait si Vasilescu.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Februarie 6, 2014 la ora 23:14

    Moderatorul discutiei din platou ma reprezinta si impreuna cu mine pe telespectatorii emisiunii, in raport cu invitatii. Aroganta d-lui Voinea cu „nu-i chiar atat de greu de inteles” a jignit nu doar gazda emisiunii, ci pe toti privitorii. Pentru ca dl. Moise Guran, a manifestat mai mult decat politete, fiecare replica insolenta a d-lui L. Voinea a fost urmata de condescendenta din partea realizatorului emisiunii. Credeam ca A3 si dl. Profesor sunt unici. M-am inselat. Dl. vasilescu a fost, contrar obisnuintei, decor. Urmeaza sa fie invitat, probabil, cu aceeasi atitudine aroganta, dl. Soviani (l-am, vazut de curand explicand diverse lucruri pe la ASF).

    Răspunde
     
    1. Catalin
      Februarie 7, 2014 la ora 00:14

      E arogant Voinea, nu te contrazic Constantine dar in principiu sunt de laudat initiativele chiar daca e o racheta electorala impresionanta pentru PSD, cel putin.

      Majoritatea publicului Ora de Business sunt sigur ca nu tine cu „mafiotii” din PSD, dar totusi argumentatia lui Voinea e buna si pare sustinuta solid de cei de la BNR.

      Masurile par de bun-simt. Moise Guran a organizat iarasi o emisiune care-i face cinste, ca am ajuns sa-l parafrazez pe Dottore „Plagio” Ponta.

      Răspunde
       
    2. dan onofrei
      Februarie 7, 2014 la ora 01:26

      Costica draga tu mergi tot pe printipiul/cine n u/i cu noi e/m potriva noastra ,daca si acest calm domn Voinea este arogant ___Si apoi daca stam sa rastalmacim si virgulele la discutii chiar si la o idee ce aparent nu e chiar indecenta ….parca miroase area vointa la orice >daca face ceva e rau ca face ce facve ,daca nu face tot nu n e bine ca nu face>MAi bine sa se faca ca nu se face ceea ce si asa nu eara de facut pentru ca era deeja facut >Asa ca la discutia cu autostrada BRasov Comarnic deci din nimic iese tot nimic .

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Februarie 8, 2014 la ora 18:55

        Dănute dragă, nu sunt nici cu tine, nici împotriva ta, fii liniştit. Eu am scris despre modul lipsit de respect in care s-a comportat un invitat intr-o emisiune de televiziune cu gazda sa, iar tu vorbeşti despre politică. Adică, despre alt subiect. Nesimţirea este permanent si pretutindeni indecentă. *** Cu referire la tema interviului, măsura este un stimul pentru supraindatorare. Din punct de vedere economic, as fi preferat să fie stimulată munca. Altfel, aşa cum spunea cineva dintre colegii comentatori, este o măsură dublu discriminatorie. Implicarea statului printr-un „ucaz” in relaţia dintre bancă si client este neconstitutională. Obligarea mea, care-mi plătesc dările „la zi”, să-i susţin din munca mea pe cei care vor să si le amâne, este abuzivă. Iar comparaţia cu „discriminarea” celor care primesc alocaţie sau deduceri pentru că au copii este o idioţenie, pentru că este o cu totul si cu totul altă situaţie, fără nicio legatură cu creditul bancar.

        Răspunde