BIZIDAY: marți, 14 ianuarie 2014

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro/

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: marți, 14 ianuarie 2014

  • Aurel
    Ianuarie 16, 2014 la ora 15:42

    Dupa calculul facut pentru, prims casa,ar trebui sa fie un salariu minim pe economie de o mie de euro.
    Romani ce lucreaza in afara tari cu acte in regula ,au vreo sansa sa-si achizitioneze o casa in rate in Romania?

    Răspunde
     
  • anca
    Ianuarie 16, 2014 la ora 03:31

    Dl.Traian Basescu ,cati romani credeti ca au posibilitatile d-voastra,sa poata sa cumpere pamanturi in olanda?
    V-ati intrebat ce pensii au olandezii,v-ati intrebat ca unul ca soros poate cumpara zeci de mii de hectare?De ce toate tarile din europa pot pasa aceasta cerinta a UE si Romania nu?Presedintele nostru lucreaza pentru altii din afara tarii ca de altfel si pentru chevron ,gabriel corporation,deci a scos tara la mezat.Este bine sa se studieze constitutia MERITOCRATA care este fair cu aceste vanzari de pamanturi.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Ianuarie 17, 2014 la ora 00:29

      probabil foarte putin romani stimata doamna .Eu aici in Germania am platit pe 2 gradini a cite 300 mp in anul 1988 un pret de 10 mii DM de fiecare(erau bani grei atunci) :Si era poienit acurata atit era tras drum de acces curat pina in fata lotului si in pamint apa potabila pentru vara si fara curent electric .Si era teren de folosit numai ca gradinarit hobyst sau distarctie fioecare cum vrea nu e obligatiue :Eu cu familia fac gradinarit hobyst,vecinii nemti cinta la cimpoi scotian si grileaza cirnaciori.Exista multi mai laes dupa anii 90 tarani germani care s-au saturat din varii motiove aici si au emigrat ,nu putini in Olanda unde au cumparat hecatare serios dar au luat cetatenia holandeza.
      Nu en ici aici in west cu cumpararea terenurilor agricole atit de simplu pentru straini.Apoi nu e problema numai de pretul terenurilor agricole ci deinvestitia ulterioara in masini unelte _:Un tractor performant a ajuns la ora actuala la suta de mii de Euro cu minime agregate agregate:Robotii de muls sint la fel scumpi si defectuosi nu e gluma:Nu e treaba simpla ca nu ia nimeni pamint numai ca sa il ia ;ori investitiile ulterioare depasesc imaginatia:Aveti o singura sansa :Sa va intovarasiti in asociatii ,sa cumparati sa faceti erenurti mari de macar 80-100 ha.,Cu acoperire juridica si sa aveti dorinta sa traiti SUPER SANATOS cum se numeste in limbaj popular la tara,unede aveti un paradis de tara egal de zona :DAr sinteti majoritar terminati si nu mai aveti chef de munca grea :Caci munca la tara chiar cu tehnica este istovitoatre !!!Asta e adevarul.Clar, va aduce satisfactii si traiti fff sanatos fara stressdsul cotidian al orasului.

      Răspunde
       
  • bb
    Ianuarie 15, 2014 la ora 23:13

    -inteligent 22.41
    -ora 22.39 ar fi o obligare de a vinde teren prin licitatie in care prehemptionarii ar licita un pret, iar cumparatorul ulterior ar trebui sa plateasca „cel putin pe hartie” cu un ban mai mult.
    – taxa auto nu se introduce si pe terenuri?..”Timbrul de teren” sau ceva asemanator in functie de calitatea productiva.

    Răspunde
     
  • cornel
    Ianuarie 15, 2014 la ora 21:01

    O problema esentiala care trebuie rezolvata cat mai repede:
    http://www.zf.ro/zf-24/ciurel-ce-oltenia-suntem-extrem-de-expusi-la-un-blackout-in-decembrie-sistemul-energetic-aproape-a-picat-11904844
    Altfel pierderea pe care trebuie sa o suporte economia romaneasca va fi prea mare si prea greu de suportat de o economie care sare intr-un picior printre prea multe taxe si impozite si prea prea multa birocratie si coruptie.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Ianuarie 17, 2014 la ora 01:05

      sa stiti domnul Cornel ca absolut aceasi tema o avem si noi pe agenda politicienilor aici in Germania:Nu e deloc simpla conversia la curent verde care este de multe ori produs in exces cind nu iti trebuie dar lipseste la virfuri de consum.Necesita cu totul alte trase si statii convertizioare si late concepte de immagazinare .Si la noi si-au imaginat politicienii complexul sistem energetic national ( vechi bazat pe energie atomica preponderent ),ceva prea simplu:SE pare insa ca solutia viitorului (inmagazinarea care practic la curent nu este posibila decit in cantitati neglijabile,limitate)este folosirea surplusului de curent eolian cind este supra productie in fabricare de CH4 care poate intradevar inmagazinat si folosit ulterior in termocentrale pe gaz metan de capacitate mica ce pot fi ff rapid puse in functiune atunci cind vintul nu mai bate suficient ,deci moristile stau sau soarele e acoperit de nori.Sigur e un sistem nu complicat dar complex si masinarii cit lumea dar nu avem alta posibilitate ,solutia va lua aici in Germania loc sigur in practica ,edewja trecutade faza experimentarii .Oricum ,noi ne debarasam aici in 2 decenii complet de ATOMIC!!Nu e vorba de pericol al uzinelor care sint fffff sigure aici in west(va spun fiindca am lucrat pentru o asemenea centrala pe valae Neckarului la robotul portal care incarca bateriile prin anii 93 pina in miezul reactorului ) unde nu e nici zona seismica ci deseurile radioactive care ne dau imense probleme si actual!!!Avem probleme grave si nu aswvrea sa fiu in pielea bietului ministru de protectie a mediului care se zbate sa rezolve probleme grave ale trecutului!!!Cu depunerile in simburi de sare subterana cu infiltratii.Nu e deloc simplu.Traiul nostru imbelsugat in exces de zel fata de energia electrica consumata in bataie de joc il platim scump si noi toti acum si si mai greui viitoarele generatii:Asta o stim cu totii.DEci nu mai facem pasi inapoi dar sint probleme tehnice nu simplu de rezolvat si care necesita investitii grele,clar si mai greu dee rezolvat inmtr-o tara ca Romanica fara disciplina ferma financiara dar cu turnulete la palate tiganesti la Sinteswti si 2 bolizi cu motoare de 3-4 litri linga caruta cu cai din gradina.

      Răspunde
       
  • Marian
    Ianuarie 15, 2014 la ora 18:20

    Ati spun aseara sau luni seara ca vreti sa il invitati pe ministru agriculturii intr-o emisiunea de joi.De ce nu il chemati de Dl Laurentiu Baciu sa va spuna el ce crede despre noua lege a vanzarii terenurilor si despre probleme agriculturii romanesti.

    Răspunde
     
  • alex
    Ianuarie 15, 2014 la ora 17:56

    Cred ca nu ai dreptate cu discursul lui Basescu.Nu vad ceva capital politic aici ci chiar o ingrijorare reala.SI eu ma sperii cand vad ca astia ar fi in stare sa ne scoata din UE si sa ne bage sub talpa rusilor ,numai ca sa scape de puscarie…..

    Răspunde
     
  • Ady
    Ianuarie 15, 2014 la ora 16:49

    Multumesc pentru emisiune in special comparatia intre chiri vs rata lunara prima casa.

    Răspunde