Am aflat ce mai caut în ţara mea…

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Azi dimineaţă eram la volan când l-am auzit la radio pe Crin asumându-şi prostia cu Codul Penal şi recunoscând greşeala. Crin tot n-a înţeles clar, dar nu mai contează. Mi-am dat seama că s-a terminat. Că după două zile în care am crezut că peste România se va aşterne iar negura Istoriei, de fapt noi toţi am fost capabili să facem lumină.

PARLAMENT 2

Este admirabil modul în care întreaga societate românească s-a coalizat pentru blocarea enormității votate cu largă majoritate de Parlamentul României. O democrație nu stă în legile în vigoare ci în aplicarea lor, în practica bună a unor reguli de respect social, în imposibilitatea de facto de a răsturna voința societății. Dezincriminarea corupției prin ceea ce s-a numit marțea neagră a democrației românești a ilustrat perfect proverbul “Ceea ce nu te omoară, te face mai puternic.” Da! Eşuarea aceastei grave încercări de amputare a democrației prin legalizarea hoției de nivel înalt a demonstrat clar că țara mea este o democrație. Că nici măcar Parlamentul, cel care teoretic reprezintă voința poporului nu se poate întoarce împotriva acestuia. Și dacă un astfel de paradox devenise realitate prin introducerea unor legi antisociale, de data asta n-au mai cârcotit trei pârliți de jurnaliști ci o țară întreagă a spus NU. Până și Curtea Supremă s-a simțit datoare să atace imediat la Curtea Constituțională superimunitatea parlamentarilor și primarilor pentru actele de corupție.

Ei bine, da, aceasta este o democrație care se apără prin propriile mecanisme de protecție. Desigur, într-o democrație matură, parlamentarii care au votat dezincriminarea coruției ar trebui să demisioneze, într-o democrație stăpână pe ea, Ponta n-ar mai certa ambasada SUA că n-a înțeles, iar ministrul de externe nu s-ar mai ofensa că nu mai vorbește nimeni cu guvernul din care face el parte, ci direct cu opinia publică prin intermediul presei. Și americanii și englezii și europenii se adresează acum publicului din România pentru că o autoritate care încearcă să justifice acte antisociale se delegitimează. Un Parlament care își pune singur eticheta de hoț nu mai este un interlocutor și nici guvernul pe care acesta îl susține nu mai este. Ar fi deja prea mult să vă spun că mă aștept să demisioneze cineva. Nu, nu sunt atât de naiv. Nici de la inexistenta opoziție sau de la parlamentarii onești care n-au votat dezincriminarea corupției nu mă aștept să plece, deși așa ar fi normal… Când tu ești curat într-o cameră în care miroase urât pleci, ieși, fugi de acolo… Iar acum Camera Deputaților pute! Dar nu mai contează.
Important pentru mine ca om, ca cetăţean al acestei ţări, este că după două zile în care am avut sentimentul că noi ca țară suntem pe marginea prăpastiei, după două zile în care m-am întrebat ce mai caut eu aici, în țara mea, am aflat un răspuns simplu pe care de fapt îl știam. Aici este locul meu și al tău și al fiecăruia dintre noi, toți cei ce credem, cei care știm sau cei care vom reuși să aflăm vreodată că țara noastră este așa cum noi înșine o facem. În aceste două zile tot noi, prin aleşii noştri, am fost pe cale să o dărâmăm, dar ne-am dovedit că suntem capabili să o și salvăm.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

280 răspunsuri la Am aflat ce mai caut în ţara mea…

  • petre
    Ianuarie 13, 2014 la ora 12:02

    voi astia de la tv nu va dati seama ce face guvernul Ponta este la fel ca in fimul „Legendele palatului – Dr. Hur Jun” ne-am vindut tara la FMI(DIAVOL) in loc sa se incurajeze intreprinderile mari si mici care aduc mai multi bani la buget si mai ales din exporturi stiti cind o sa va dati seama cind ROMANIA va fi iar in CRIZA si va fi prea tirziu, idei bune sint dar nu se pun in aplicare si justitia sa fie mai severa sa descurajeze coruptia si hotia iar impozitele si taxele sa fie reduse la jumatate pt ca daca facem asta populatia nu va mai avea de suferit si vor venii mai multi bani la buget dar daca punem supra taxe peste taxe 20 de romani la fiecare 5 minute vor deveni mai saraci

    Răspunde
     
  • CAMARAZI
    Decembrie 23, 2013 la ora 13:56

    Marş revoluţionar

    Aideţi fraţi într-o unire,
    Ţara noastră e-n pieire:
    Aste ziduri şi palate
    Unde zac mii de păcate
    Aideţi a le dărâma.

    N-auziţi în piaţă larmă?
    Daţi năvală-n mâini cu armă;
    Că soldatul ne ajunge,
    Baioneta ne împunge,
    Daţi, de-o vrea şi el să dea…

    Fraţilor, să n-aveţi milă,
    Daţi în cei ce vă fac silă.
    Vă iau plugul, arătură,
    Boul chiar din bătătură.

    Răspunde
     
  • pescuit crap
    Decembrie 21, 2013 la ora 19:19

    este putin probabil ca cineva aflat la putere in aceste monente sa vrea sa faca, cu adevarat, ceva pentru tara si pentru popotul acestuia. iar daca exita totusi un astfel de deziderat, cu siguratnta este secundat interesului personal

    Răspunde
     
  • Crin
    Decembrie 19, 2013 la ora 09:51

    ponta mananca calcat cu tona.

    Răspunde
     
  • maria
    Decembrie 18, 2013 la ora 17:24

    de toată această vânzoleală ştiţi cine profită? BĂSESCU care nici nu a mâncat usturoi nici gura nu-i miroase

    Răspunde
     
  • Cetateanul
    Decembrie 18, 2013 la ora 11:02

    ciocoii coruptii ne fura ne umilesc de distrung si cat se poate de rabdat atata nelegiuire mancaiar iadul sa i manace pe bogatasii cu averi ilicite pe functionarii de rang inalt acoperiti de lgi corupte pe toti ce care sug sange si sudoare din Cetatenii simpli.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Decembrie 17, 2013 la ora 15:01

    Eu inca nu am aflat.
    Pentru ca am zis ca astia nu se vor potoli pana nu dau legea amnistiei si pana nu scapa de dna si ani in noul cod.
    Voiculescu, Dragnea, Fenechiu, Nastase, pun probabil presiune, la fel ca si toti primarii si cj, si cam toti smenarii din tara asta cu vreun job in stat.
    Sper sa intre toti de mai sus la parnaie, sa scape sapunul si sa intre si Videanu, Berceanu, Basescu, Oprea, ca si toti baietii destepti precum si regii asfaltului care dau X5-uri si Q7 amantelor si fiilor de 18 ani.
    Dar, repet astia nu se vor potoli pana nu iesim in strada sa ii umplem de sange. Pe toti politicienii.

    Răspunde
     
    1. Omul
      Decembrie 17, 2013 la ora 16:37

      ai uitat sa i bagi in lista pe patriciu vantu salam voiculescu tiriac iliescovici …dar sa stii ca e utopie ce scrii cu toate ca mie imi place
      cred ca base nu e mare dusman dar iarasi poate ma insel in rest hokey ! picioarele de inmuiat in sanguinul lor.

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Decembrie 18, 2013 la ora 22:13

        Well, ICCJul si DNAul au inceput bine cu Nastase, Fenechiu, Becali,si nu vad de ce nu pot continua cu restul de pe lista. Ah, corect l-am uitat pe Iliescu, dar asta ar trebuie bagat pt genocid la revolutie si mineriade, si impuscat , iar glontul sa il plateasca Nina sau Moscova.

        Banuiesc ca ICCJ si DNA au primit ordin pt acele decizii, dar macar aici Basescu a facut o treaba buna: a deschis poarta rafuielilor cu puscaria. Si o data poarta deschisa, sper ca toti sa faca la fel, sa nu mai avem o era Nastase/Iliescu in care toti politicienii faceau ce vroiau, fara sa pateasca nimic , indiferent de culoarea politica (eh, o mai pateau alde Coposu, dar aia erau oameni nu petarde de politicieni).
        Si cum ICCJul e pe mana cui este, DNAul la fel, iar PG e la ceilalti, ma astept la lupte crancene. Deci nu sunt visator, dimpotriva, doar ca intr-adevar totul se va intampla nu pt ca visez eu ca justitia functioneaza, ci tocmai pt ca nu functioneaza decat ca arma politica.
        Eu cred ca in urmatorii ani, vom vedea chestii interesante….
        PSDul m-a lamurit pt a mia oara, cum e cu lupul si cu naravul, deci abia astept alegerile din 2014. Parca si pe alea parlamentare, poate dau votul meu pdlului, doar asa de fun. Daca la bal nu putem, macar la spital. Pt ca USLul si PDLul mi-au demonstrat pt a mia oara ca in tara asta nu exista politicieni, asa ca tot ce putem spera este sa ii facem sa se omoare intre ei (ca vad ca , cu iesitul in strada , inca nu suntem suficienti de ai dracu sau de oropsiti si saraciti)

        Răspunde
         
  • Dante
    Decembrie 17, 2013 la ora 13:45

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    123456789
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    DIVINA COMEDIE
    care cerc e pentru locuitorii Romaniei ?

    Răspunde
     
  • Lipii
    Decembrie 17, 2013 la ora 13:38

    sa nu ne mai mancam intre noi sa i mancam pe ciocoi

    Răspunde
     
  • Domul Tarnacopus
    Decembrie 17, 2013 la ora 13:00

    ciocoii trebuie loviti cu trnacoapele oamenii cinstiti intampinati cu paine si apa.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 17, 2013 la ora 12:16

    In loc sa ne mancam intre noi am fi uniti adita?

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 17, 2013 la ora 12:14

    @adi adita, dupa nume esti manelist, dar nu vreau sa te jignesc. Daca vrei sa citesti ce am scris e treaba ta si dreptul tau, daca nu tot la fel. intai vezi gunoiul din ochii tai apoi pe cel din ochii mei. Daca citeai comentariile vedeai si de nonviolenta, dar nu stiu cine e mai pontist. asa ca ciocu mic, nepotul lui crin antonescu.

    Răspunde
     
  • Florile dalbe flori de mar
    Decembrie 17, 2013 la ora 10:57

    stange candela crestine iti i a securea din pod iesi din casa si striga astazi s a nascut Revolt numele Mantuitorului mileniului III care ne va izbavi de diavoli si corupti nu i rbda ca nare rost … HAI HAI MAI MAI !

    Răspunde
     
  • Mos Craciun
    Decembrie 17, 2013 la ora 10:28

    G
    H
    I
    L
    O
    T
    I
    N
    A

    cadou pentru :
    capetele de

    c
    i
    o
    c
    o
    i

    Răspunde
     
  • Mos Craciun
    Decembrie 17, 2013 la ora 10:26

    CADOURI PENTRU PARLAMENTARI SI DEMNITARI DE TOATE SORTURILE.
    g
    h
    i
    l
    o
    t
    i
    n
    a
    REDUCERI PINA LA 99%
    CIOCOII MERITA DECAPIATARE
    Popor nu ezita sa i felicitam pe marii corupti asa cum se cuvine !

    Răspunde
     
  • Plugusorul
    Decembrie 17, 2013 la ora 09:51

    de sarbatori sa umblam cu colindatul pe la boieri cu GHILOTINA.

    Răspunde
     
  • anca
    Decembrie 17, 2013 la ora 01:11

    Prea multe partide si de fapt daca exista posibilitatea unei noi alegeri,sa fie alesi oameni care n-au avut amestec intr-o forma politica.Aceste partide nu fac altceva decat sa se inmulteasca ca ciupercile dupa ploaie,deci fara partide.

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 17, 2013 la ora 04:17

      De fapt nici nu este nevoie de nici un partid – sarlatanii il joaca pe Caragiale si poporul plateste toate sarlataniile. Iar pe plan international, politica o face guvernul.

      Răspunde
       
  • careva
    Decembrie 17, 2013 la ora 01:08

    unu analfabetul, Cinste tie si celor ca tine!

    Răspunde
     
    1. Marian
      Decembrie 17, 2013 la ora 09:37

      Cinste celora care lupta pentru dreptate si adevar, cinste celora care au caracter si ne vad ca tarfele nu se inchina in fata satanei.

      Răspunde
       
  • adi adita
    Decembrie 17, 2013 la ora 00:14

    incerc sa citesc si eu comentariile si… ma tot bruiaza „unu analfabetul” cu citatele lui. ba, tu esti frate cu Ponta? dai copy-paste?
    lasa-ne frate sa citim pareri si nu mai instiga atat la violenta!!!

    Răspunde
     
  • Ion
    Decembrie 16, 2013 la ora 16:17

    Am visat in noaptea trecuta ca navaleam peste parlamentari cu secere si topoare ca-n 1907, in halul asta de exasperare m-au adus neoamenii astia. Te face sa-ti doresti sa cobori la nivelul lor, sa le dau una peste bot si astfel in mod sigur ar tine minte cateva generatii de politicieni sa nu-mi mai bata joc de o tara intreaga cu o facura.

    Răspunde
     
    1. Talmaciuitor de vise
      Decembrie 16, 2013 la ora 16:50

      Visul tau Ioane va deveni realitate si
      apoi poporul va fi izbavit pentru un timp de gheara lacoma a clanurilor politico-economice ale burjuaziei desfranate

      Răspunde
       
  • Cetatean
    Decembrie 16, 2013 la ora 16:14

    nu coruptiei la nivel de guvern

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 16:03

    Frati Romani!
    FRAŢI ROMÂNI!

    Guvernul si presedintele au jignit acest popor în esenţa lui atunci când l-a numit “ viermi”. I-au taiat mijloacele de subzistenţă şi au mărit taxele şi impozitele pana la limita insuportabilului. Poporul nu a zis nimic! Au vandut tara bucata cu bucata. Poporul nu a zis nimic! Au distrus toata economia naţionala si ne-au redus la stadiul de slugi. Din nou poporul nu a zis nimic. Dar “ viermi”? De ce sântem noi mai viermi ca dumneavoastra domnilor din fruntea tarii? Tara asta se numeste : ROMANIA şi nu este locuita de viermi ci de ROMANI! Aceşti români redusi de dumneavoastra la stadiul de slugi si viermi, vor acum sa PLEACATI! TOTI!

    FRATI ROMÂNI, NUMAI UNITI PUTEM FACE FATA ACESTOR VENETICI ce-au pus pe grumazul poporului jugul şi calcaiul incat aproape ca nu mai poate respira.

    RUGAM ROMANII DIN CAPITALA CARE MANIFESTA ÎN MOD PASNIC SA CONTINUIE MITINGURILE PANA LA ABDICAREA GUVERNULUI ŞI A PRESEDINTELUI!

    MANIFESTAŢIILE DE STRADA DIN ORASELE TARII SA CONTINUIE IN MOD PASNIC PANA LA CADEREA DEPLINA A CELOR DE LA CONDUCERE!

    ROMANI DIN TOATE ORASELE TARII! MERGEŢI ÎN CAPITALA PENTRU A-I SUSTINE FAPTIC PE FRAŢII NOSTRII DE ACOLO! CEI CE , DIN DIFERITE MOTIVE, NU PUTETI MERGE ALATURI DE FRATII NOSTRI DIN STRADA, FI-TI ALATURI DE EI CU INIMA SI INCURAJATI-I PRIN MESAJE ON LINE, TELEFONICE SAU TELEVIZATE

    FRATI JANDARMI! NU MAI ASCULTATI ORDINELE DE A DA IN FRAŢII VOŞTRI! SI EI SUNT ROMANI CA SI VOI! TRECEŢI DE PARTEA POPORULUI SI LASATI OAMENII SA MERGA IN BUCURESTI! E CAPITALA NOASTRA, A ROMANILOR, NU A LOR! AVEM DREPTUL SI OBLIGATIA SA INTRAM IN EA CAND NE CHEAMA NEVOIA. OAMENII NU S-AU RIDICAT DE PREA MULT BINE, NEVOIA ÎI INPINGE AZI SPRE CAPITALA.

    RUGAM BISERICA ROMANA CA IN ZILELE URMATOARE SA-SI MANIFESTE SOLIDARITATEA CU POPORUL SI SA TRAGA CLOPOTELE IN BUCURESTI SI IN TOATE ORASELE UNDE POPORUL E PE STRAZI!

    RUGAM IN MOD INSISTENT SI DIN TOATA INIMA CA POLITICIENII DIN OPOZITIE SA NU INCERCE POLITIZAREA PROTESTELOR SPONTANE ŞI PASNICE ALE POPORULUI. DACA POPORUL VA AVEA NEVOIE DE SPRIJIN VA VA CERE AJUTORUL. MULTUMESC CALDUROS TOTUSI PARTIDELOR DIN OPOZITIE CA SI-AU MANIFESTAT ADEZIUNEA LA MISCAREA POPULARA!

    Cinste neamului romanesc

    Răspunde
     
  • Cris
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:58

    art.15 alin.(2) din Constituţie, spune că legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale mai favorabile.

    Daca modificarea frauduloasa a Codului Penal se va aplica toti parlamentarii infractori care se afla acum in zeghe, sau urmeaza sa se afle, vor beneficia de legea penala mai favorabila, adica vor fi eliberati din Puscarii.

    JOS GALERIU ZVONEA !!!

    Răspunde
     
  • Cetatean
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:51

    NATIONALIZAREA AVERILOR ILICITE.
    marii CORUPTI TESTATI CU DETECTORUL DE MINCIUNI.
    DREPTATE SOCIALA.

    Răspunde
     
  • Sofocle
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:42

    o vorba o femeie o fapta un barbat

    Răspunde
     
  • XZXXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZ
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:31

    N
    A
    T
    I
    O
    N
    A
    L
    I
    Z
    A
    R
    E
    A

    AVERILOR ILICITE

    C
    I
    O
    C
    O
    I
    I

    LA RACOARE

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:31

    “capul plecat sabia nu-l taie” dar…nici soarele nu-l vede!
    “- Te-ai gândit vreodată, contessina Rosanna,că sunt oameni care aşteaptă clipa în care vor putea privi soarele de aproape? Poate că această clipă nu va veni niciodată şi ei totuşi încearcă…” ( dialog din filmul MIhai Viteazu)

    Aşa vad eu demnitatea personală. Poate fi ea ridicată la rang de demnitate naţională? Da! E aplicabilă şi la nivel de naţiune. Asta cu condiţia ca cei care conduc să aibă demnitate personală şi conştiinţa că in fapt nu conduc nişte instituţii sterile ci oameni care , la randul lor, au demnitate şi formează statul indiferent ce caracter are el! ” Căci patria este poporul şi nu tagma jefuitorilor” după cum spunea T Vladimirescu

    Capul plecat … poate aduce funcţii, avansări în funcţii, diferite beneficii şi….sclavie. Ce cuvânt ar putea fi echivalent cu demnitatea? Cred că cel mai potrivit cuvânt ar fi… verticalitatea! Să luăm pildă de la firul iarbă. Indiferent câţi îl calcă în picioare el va reveni la verticalitatea iniţială! Un popor poate asta? Da poate!

    zamolxe

    Răspunde
     
    1. XZXXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZXZ
      Decembrie 16, 2013 la ora 15:35

      sint victorii care injosesc si infringeri care inalta vantul puternic smulge arborile iar firul ierbii ramane neatins

      Răspunde
       
  • Leon
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:23

    mdeah

    Răspunde
     
  • Vadim
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:22

    Domnilor ce cauta aia in Casa Poporului daca nu mai aveti loc la balaneasca sau ii ziceti voi la balamuc treceti Prutul ca oi ii adapostim la spitalul de boli nervoase Costiujeni.
    De sarbatori dementitarilor le oferim cadouri – pumnale asa ca sa nu le fie trist dupa ################## si in doua trei zile curatim camerele de hoiturile corupteilor.

    Răspunde
     
  • Leon
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:14

    invazia galbena?

    Răspunde
     
  • Salutari din Viena
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:12

    200 000 de familii din china se vor stabili cu traiaul in Romania. Cine cunoaste mai multe detalii?

    Răspunde
     
  • Jugasfili
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:09

    mda…cto za kipis?! mai putina zarva mai multa actiune cetateni iesiti in starada.

    Răspunde
     
  • Lenin
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:06

    raul lena curge contar volgai
    dar asta i alta istorioara
    SA TRAIASCA ROMANIA MARE DIN HOTARE IN HOTARE !

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:03

    -Romanule ai văzut cum curg apele Dunării spre izvoarele luminii? Ai putea face ca acele ape să curgă invers?
    – Nu . Este peste puterile omeneşti!
    – Atunci pricepe romanule, ,aşa cum nu poţi întoarce din drum apele sfinte ale Dunării tot aşa nu poţi sugruma dorinţa de libertate a neamului nostru! Înţeles-ai?

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:00

    Rege al dacilor cruţă viaţa ta şi a celor ce sunt alături de tine. Nu veţi putea învinge!
    Decebal ricană:
    – Atunci om muri Longinus! Până la unu dacă trebuie! Dar nu ca si nişte câini care ling mâna stăpânului ci ca oameni liberi cu fruntea sus şi apărând pământul lăsat nouă de străbuni!

    Răspunde
     
  • LIBERTE
    Decembrie 16, 2013 la ora 15:00

    Aideţi fraţi într-o unire,
    Ţara noastră e-n pieire:
    Aste ziduri şi palate
    Unde zac mii de păcate
    Aideţi a le dărâma.

    N-auziţi în piaţă larmă?
    Daţi năvală-n mâini cu armă;
    Că soldatul ne ajunge,
    Baioneta ne împunge,
    Daţi, de-o vrea şi el să dea…

    Fraţilor, să n-aveţi milă,
    Daţi în cei ce vă fac silă.
    Vă iau plugul, arătură,
    Boul chiar din bătătură.

    Răspunde
     
  • Cris
    Decembrie 16, 2013 la ora 14:58

    Mai copii…voi l-ati auzit pe Zgonea? In loc sa-si ceara scuze public pentru infractiunea cu modificarea Codului Penal, el a adus argumente suplimentare in favoarea tzepei…

    E incredibil, bai nene…

    Răspunde
     
    1. Arhimandrit
      Decembrie 16, 2013 la ora 15:04

      care zgone domnule Cris ala care are un fiu bataiusi cu apucaturi criminale? tratura de taicasau il lauda in public , cum asa un jlob needucat poate detine o functie atat de inalta in stat?

      Răspunde
       
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 14:57

    Decebal continuă pe un ton mai potolit:
    -Aţi transformat neamurile într-o turmă de sclavi, Longinus! Pe noi nu o să ne puteţi învinge! Pentru noi libertatea e ca aerul, ca apa, ca lumina pe care ne-o dă marele Zamolxe. Noi om muri poate, apărând pământul sfintei noastre Glii, dar s-or naşte alţii şi alţii. Nu ne puteţi omorî pe toţi, romanule. Cât timp va exista suflet de dac în ţara asta, nu veţi fi bine primiţi ca si cuceritori.

    Răspunde
     
  • Spiritualitate
    Decembrie 16, 2013 la ora 14:56

    Tre de scos dracii din parlamentari.

    Răspunde
     
  • Burebista Decebalu Vlad Tepes Stefan cel Mare Mihai Viteazul Alexandru Ioan Cuza si ceilalti Bravi Fii ai Neamului
    Decembrie 16, 2013 la ora 14:52

    Cetatni un i tolerati pe trantorii si talharii care va jupoaie prin biruri aceste elemente arunte ale societatii cuibarite in locurile cele mai inalte guverneaza cu Tara si Poporul deci nu i rabdati cate un sut in fund si deportatii d pe arialul geografic stramosesc.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 14:40

    Aştept poruncile tale Decebal!
    Măcar o veste bună pe ziua de azi…. Bastarnii nu s-au retras.. vor lupta mai departe.
    Decebal se întoarse spre generali şi întrebă pe un ton aproape părintesc:
    – Mai puteţi feciorii mei?
    Gerula zise :
    – Eu, mărite rege, mai am o mana si pana pot ţine sabia în ea o să ma lupt pentru libertatea neamului meu şi pentru pământul bun şi frumos al Daciei noastre!

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 13:51

    Mâine vei conduce atacul oamenilor vii! Eu şi Vezina, împreună cu ceilalţi generali vom conduce oastea… de copaci!
    – Diegis! Dezbracă morţii şi răniţii!
    – Gerula! Ia oameni care mai pot lucra şi tăiaţi pădurea de la capătul văii la un stat de om! Până în zori trebuie să fii gata!
    Oameni se uitau la Decebal ca la unul venit din altă lume. Cine a mai auzit să câştigi o bătălie cu trunchiuri de copaci?
    Gerula se încumetă:
    – Mărite, înviem morţii, că nu pricep?
    – Dacă nu mai avem armată destulă să-i înfruntăm pe romani, atunci ne-om face una! Zise Decebal cu voce fermă şi fără drept de apel.
    Tzinto, ia-ti oameni, şi faceţi larmă, cântaţi chefuiţi, înţeles-ai?

    Răspunde
     
  • Marius Dinu
    Decembrie 16, 2013 la ora 13:51

    Buna ziua,

    Citind comentariile la articolul de mai sus pot intrezari motivul pentru care PSD-ul a castigat intotdeauna alegerile parlamentare. Pentru ca stie ce-si doreste fara conceptualizari elitiste, despicari de fir in 4 si certuri pe culoarea mochetei cand tie iti arde casa, fratilor!
    Sunt inginer, probabil stapanesc mai putin resorturile fine ale limbii romane comparativ cu majoritatea comentatorilor de aici, but here’s my 2 cents:

    Atata timp cat populatia cu IQ de 3 cifre si aspiratii care transced mancarea si caldura zilei de maine se va diviza in factiuni si partidute construite dupa orgoliul si charisma liderilor (Ungureanu, Neamtu, Naumovici etc.), nu se va putea stopa aceasta masinarie monolitica care este PSD-ul.
    Bataia elitista pe spate (si burta) trebuie incetata, angajatii la multinationale, ziaristii inca entuziasti si cat se mai poate de verticali , toti oamenii care nu au un interes politic si nu intrevad vreunul in viitorul apropiat trebuie sa incerce sa explice(macar sa inteleaga initial) fiecarui bunic, prieten, tata, mama din mediul rural (bazinul PSD) si urban (la fel, bazin PSD dar nu atat de categoric) ca ala care da o galeata si 2 litri de ulei te va fura inmiit cand “se va alege” pe votul tau.
    Pe un alt blog situatia abuzul asta era comparat cu o teava sparta in casa. Teava asta sparta-i justitia acum. Cat justitia functioneaza, restul se poate carpi. Facan abstractie de afirmatiile ca nu exista dreapta/ stanga, cred ca doar ceva din partea “dreapta” poate pune tara asta pe un fagas normal. Si acest ceva este munca fiecaruia de zi cu zi si responsabilizarea politicului pentru actiuni abuzive/ promiziuni ne-indeplinite.
    Succes si Doamne-Ajuta !

    Răspunde
     
    1. Piotr
      Decembrie 16, 2013 la ora 14:02

      DUTE INVIRTINDUTE …YOU

      Răspunde
       
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 13:48

    Generalul roman auzise despre curajul şi vitejia dacilor în lupte dar era nedumerit:
    – Ăştia se distrează când se bat.. mor zâmbind!

    Răspunde
     
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 13:41

    Când copacii prind viaţă…

    Iarna a trecut şi primăvara aduse cu sine noi primejdii pentru Dacia. O nouă armată romană , condusă de renumitul general Tettius Iulianus înainta dinspre Panonnia cu intenţia de a pătrunde spre Sarmisegetusa. Erau mulţi, câtă frunză şi iarbă şi conduşi de un general iscusit….
    La Sarmisegetusa, Decebal tine sfat cu generalii săi. Erau acolo Diegis, Deleos, Gerula, Tzinto, Comosicus, Argepor, luptători încercaţi dornici sa-şi apere ţara ameninţată din nou de primejdia romană. Decebal, după ce sfatul luă sfârşit începu să de-a porunci şi toate la modul imperativ, fără drept de apel:
    – Pârjoliţi totul în calea romanilor!
    – Otrăviţi fântânile!
    – Bătrânii şi femeile să ia copii şi avutul şi să meargă în munţi şi-n păduri!
    – Aprindeţi focurile pe înălţimi şi să sune buciumele, să ştie bărbaţii să se adune sub arme!
    Poruncile erau respectate întocmai. Focurile s-au aprins pe înălţimi vestind primejdie mare pentru Dacia. Buciumele transmit din sat în sat chemarea la oaste. În faţa armatelor romane pământul e pustiit în întregime. Călăreţii romani desprinşi de grosul trupelor pentru pradă se întorc mai flămânzi decât au plecat şi mai istoviţi căci nu mai rămăsese nimic de luat. Asta în cazul în care se mai întorceau şi nu cădeau sub ascuţişul sabiei sau loviţi de săgeţile luptătorilor daci. Uriaşa armată romană se îndreaptă spre trecătorile munţilor unde încercatul general Tettius Iulianus ştia că e aşteptat de Decebal.
    decebal_11
    Se crăpa de ziua şi Decebal deja era pe înălţimea unde şi-a stabilit centrul de comandă ce domina întregul peisaj. Decebal dădea acum ultimele ordine:
    – Diegis, tu îi împingi sub munte!
    – Tzinto, le tai retragerea!
    – Gerula, să ţii de poziţiile tale cu dinţii!
    În depărtare se auzeau deja semnalele de atac ale legiunilor romane. Zidul de scuturi şi suliţe se puse în mişcare revărsându-se pe vale pe versanţi şi pe culmile munţilor. La centrul de comandă al lui încordarea era maximă. Mâinile luptătorilor din spatele întăriturilor dace se crispară pe mânerele săbiilor. Decebal trimitea mereu după veşti şi primea acelaşi răspuns afirmativ: ”Îi batem!”. Moralul era bun în faţa înspăimântătorului zid de scuturi şi suliţe.
    Cetele lui Diegis ataca legiunile romane şi le împing sub munte. O ploaie de bolovani începu a se prăbuşi peste nefericiţii romani. Generalul roman sesizând pericolul şi încercând să salveze resturile formaţiunii decimate trimite în ajutorul lor cavaleria. Numai că Tzinto acţionă repede dimpreună cu arcaşii bastarni şi le tăie retragerea. Atunci, la un semn al lui Tzinto, parcă întreg muntele se prăbuşi. Cele două formaţiuni de luptă romane erau decimate aproape complet. Numai că romanii mereu aruncau în luptă forţe proaspete. Ale dacilor se epuizau încetul cu încetul…
    Gerula deja intrase în luptă. Cetele lui Tzinto şi Diegis se împuţinau văzând cu ochii şi le trebuia ajutor. Luptau cu curajul disperatului. Diegis şi Gerula făceau minuni. Nu le stătea nimic în cale. Păreau nişte demoni smulşi din adâncurile Iadului, aşa, stropiţi de sânge, cu fălcile încleştate şi cu ochii arzând de febra luptei. Încleştarea era crâncenă. Daci erau copleşiţi numeric, dar nu dădeau un pas înapoi…Parcă prinseseră rădăcini în pământul pe care-l apărau.
    Generalul roman auzise despre curajul şi vitejia dacilor în lupte dar era nedumerit:
    – Ăştia se distrează când se bat.. mor zâmbind!
    Consilierul său pentru problemele dace îi spune:
    – Mor fericiţi apărându-şi pământul!
    Generalul roman zise rece:
    – Să moară atunci!
    Trupul uriaş a lui Diegis era acoperit în întregime de răni. Nu le lua în seamă. Nu-l mai dureau. Ştia un singur lucru: „Romanii nu trebuie să câştige teren”. Izbea, în dreapta şi în stânga, cu sabia-i grea despicând duşmanii ce-i ieşeau înainte, lovea cu picioarele, cu pumnii, muşca. Era conştient însă că nu mai putea rezista mult în faţa mereu înnoitelor forţe romane. Lângă el lupta un tânăr dac…Se întoarse, îl prinse cu un pumn uriaş de piept şi răcni:
    – Să mergi să-i spui lui Decebal să trimită întăriri! Te acopăr până ieşi din vălmăşag! Şi Diegis porni înainte făcând uliţă prin rândurile romanilor. Orice era viu şi era roman şi-i ieşea în cale pica ca secerat!
    Gerula era atacat de trupele auxiliare. Tzinto abia mai făcea faţă.
    Pe colina unde se afla punctul de comandă al lui Decebal veneau veşti din ce în ce mai proaste. Şi fiecare îl lovea pe Decebal în inimă ca tăişul unei săbii. De-l vedeai ziceai că în cele câteva ceasuri de când a început bătălia îmbătrânise cu zece ani.
    Tânărul trimis cu veste de Diegis ajunse pe colină:
    – Diegis are nevoie de întăriri! şi căzu mort într-o baltă de sânge
    – Gerula cere ajutor! veni altă veste
    – Tzinto e pe cale să cedeze! altă veste proastă
    Decebal ordonă scurt:
    – Comosicus, menţii poziţia lui Diegis cu preţul vieţii!
    – Argepor, ajuţi pe Gerula!
    Amândoi porniră ca din coarda arcului. Pentru o vreme balanţa bătăliei se mai echilibră. Dar începeau din nou să vină vesti proaste. Dacii deşi rezistau eroic nu mai puteau face faţă forţelor proaspete pe care le arunca în luptă generalul roman.
    – Poziţiile bastarnilor au căzut. Sussagus e mort!
    Vestea căzu ca un trăsnet peste Decebal. Era neputincios nu mai avea ce să arunce în luptă. Afară de garda sa Marele Preot Vezina şi generalul Deleos care conducea garda regala.
    Decebal porunci plin de furie stăpânită cu greu:
    – Vezina! Dă-mi steagul!
    – Nu Decebal, eu trebuie să duc Marele Steag în faţa luptătorilor!
    Decebal stătu puţin pe gânduri:
    – Vezina! Ridică Marele Steag în faţa luptătorilor!
    – Deleos, conduci garda mea şi ridicaţi toate steagurile căzute! Să se ştie că încă n-am capitulat şi n-am murit cu toţii! Să se ştie că atâta timp cât un dac mai mişcă în valea asta, romanii nu pot trece mai departe. Mai bine ne aflăm mormântul aici decât să ne retragem fie măcar un pas înapoi!
    decebal_statue_in_deva
    Vezina urcă pe calul alb al regelui şi urmat de garda regală condusă de generalul Deleos dădu năvală în vâltoarea luptei care continuă aprigă. O încleştare în care dacii ţineau cu dinţii de pământul şi libertatea lor deşi forţele erau inegale. Ajutoarele, oricât de puţine erau ele, au dat luptătorilor daci epuizaţi un nou elan. Vederea steagului le-a dat aripi. Ştiau, acum, că Zamolxe încă nu i-a părăsit, deci mai era speranţă dacă continuau să reziste.
    Vezina pătrunse adânc în rândurile romanilor iar decurionul roman se prăbuşi sub izbitura suliţei sale. Apoi Vezina dispăru cu steag cu tot. La scut timp steagul se ridică din nou falnic. Era Deleos! Garda regală reuşi în scurt timp să ridice steagurile căzute. Se amestecau în aer răgnete, sudalme, în latină şi în dacă, zăngănit de arme, şi gemetele răniţilor şi muribunzilor.
    Se lăsa seara. Trompetele romane sunau încetarea bătăliei. O pace aparentă se lăsă peste câmpul de bătălie. La cortul lui Decebal se adunau căpeteniile de cete. Decebal era tras la faţă, palid, disperat, conştient fiind că nu mai are cu ce face faţă romanilor. Statura lui falnică era gârbovită de povara ce o purta pe umeri. Soarta neamului dac…depindea de ceva ce putea face doar el. Spuse parcă cu frică:
    – Diegis!
    – La poruncă mărite rege!
    Faţa lui Decebal se însenină puţin
    – Gerula?
    – Aici-s Mărite!
    Privi spre Gerula. Acesta avea un braţ bandajat şi atârnat în gât şi alte câteva tăieturi adânci care încă nu apucaseră să fie oblojite. Mută privirea spre Diegis, nici acesta nu arata prea strălucit. Un bandaj roşu de sânge îi înfăşura fruntea şi rănile căpătate în timpul luptei încă sângerau. Privi spre ceilalţi, toţi obosiţi, epuizaţi, palizi. Aşa nu vor putea lupta a doua zi! Fără un plan salvator nu vor mai putea face faţă romanilor!
    Vezina apăru în cort dintr-o dată. Aceasta învioră situaţia. El era Marele preot , mesagerul lui Zamolxe! Aceasta chiar aduse e feţele obosite ale generalilor un zâmbet şi apoi vestea făcu înconjurul taberei din om în om:” Vezina trăieşte!”
    În depărtare se vedeau luminile rugurilor aprinse. Bastarnii îşi ardeau morţii! În faţa cortului lui Decebal un tânăr spătos, atletic fu oprit de garda regală:
    – Cine eşti?
    – Spargapises, noul conducător al cetelor de bastarni!
    Văzându-l pe rege se plecă şi zise:
    – Aştept poruncile tale Decebal!
    Măcar o veste bună pe ziua de azi…. Bastarnii nu s-au retras.. vor lupta mai departe.
    Decebal se întoarse spre generali şi întrebă pe un ton aproape părintesc:
    – Mai puteţi feciorii mei?
    Gerula zise :
    – Eu, mărite rege, mai am o mana si pana pot ţine sabia în ea o să ma lupt pentru libertatea neamului meu şi pentru pământul bun şi frumos al Daciei noastre!
    Diegis zise simplu:
    – Braţul meu încă mai poate curma vieţile romanilor ! Eu lupt!
    Decebal era mulţumit. Toţi generalii săi doreau să lupte până la ultimul strop de sânge pentru libertatea tării şi a neamului dac. E era mândru ca are astfel de oameni pentru care viaţa nu era mai presus de interesele Daciei. Pentru care Dacia însemna totul.
    – Deleos!
    – Poruncă!
    – Mâine vei conduce atacul oamenilor vii! Eu şi Vezina, împreună cu ceilalţi generali vom conduce oastea… de copaci!
    – Diegis! Dezbracă morţii şi răniţii!
    – Gerula! Ia oameni care mai pot lucra şi tăiaţi pădurea de la capătul văii la un stat de om! Până în zori trebuie să fii gata!
    Oameni se uitau la Decebal ca la unul venit din altă lume. Cine a mai auzit să câştigi o bătălie cu trunchiuri de copaci?
    Gerula se încumetă:
    – Mărite, înviem morţii, că nu pricep?
    – Dacă nu mai avem armată destulă să-i înfruntăm pe romani, atunci ne-om face una! Zise Decebal cu voce fermă şi fără drept de apel.
    Tzinto, ia-ti oameni, şi faceţi larmă, cântaţi chefuiţi, înţeles-ai?
    În tabăra romană era linişte, se auzeau doar zvonurile „chefului” din tabăra dacilor. Hărmălaia era menită să acopere zgomotul topoarelor care va deveni pe dimineaţă oşteni. Dacii în loc să se odihnească după bătălia crâncenă de pe te zi, lucrau. Lucrau cu sârg pentru ţara lor, pentru libertatea lor, sub conducerea atentă a lui Decebal.
    Dimineaţă pe colina din faţa taberei romane se înşiruia o nouă armată , numeroasă, mută, ameninţătoare. În ochii generalilor romani se citea teama. Tettius Iulianus dete ordinul de retragere unei armate care timorată, bătea de mult în retragere.
    Vezina şi Decebal se aflau în faţa oştirii. Regele ridică sabia dând semnul de atac. O armată construită din arbori şi o mană de oameni care se mişcau astfel încât să pară cât mai mulţi, sub atenta conducere a lui Deleos, puneau pe fugă o armată romană, debusolată, cu frica morţii intrată în oase, condusă de un general nedumerit.
    decebal4
    Tettius Iulianus avea şi de ce să fie nedumerit. El se întreba continuu, în fuga sa spre graniţa Daciei:” De unde au primit dacii ajutor tocmai atunci când era să fie înfrânţi. Tocmai atunci când trebuia să aibă loc confruntarea finală care ar fi dus la robirea Daciei şi a Dacilor?”
    Era si firesc ca romanii să nu înţeleagă. Ei nu puteau pricepe că într-o ţară de oameni liberi, pentru care libertatea valora mai mult decât însuşi aerul pe care îl respirau, morţii se transformă în arbori pentru a reveni la luptă. Ei nu ştiau că aici, în Dacia, cei ce-au murit pentru neamul lor întotdeauna revin: în ape, în fum, în holde şi în stânci, în oameni şi … în arbori!
    zamoxe

    PUBLICAT ÎN: LITERATURA ON 20/11/2008 AT 21:27 COMENTARII (8)
    TAGS: ARGEPOR, COMOSICUS, DACIA, DECEBAL, DELEOS, DIEGIS, GERULA, TETTIUS IULIANUS, TZINTO

    Traian învins!
    Războiul daco-roman din 101-102 se încheiase.

    Pacea pe care Traian a impus-o lui Decebal n-a fost decât un armistiţiu, un armistiţiu pe care regele dac l-a folosit să câştige timp şi să îşi încheie socotelile cu trădătorii din războiul care abia se termina. Căci prin trădare pierduse şi primul război.
    Încă din primul an al armistiţiului Decebal a întreprins o expediţie de pedepsire a yazigilor care-l trădaseră atacându-l pe la spate în Panonia deoarece Aurutralis , conducătorul lor, fusese cumpărat cu aur de romani. Acum, asupra yazigilor s-a abătut năpasta. Tăvălugul dac le-a pustiit aşezările lăsând în urma lui doar distrugere şi vetre de sate arse şi pustiite. Aurutralis, care primise destul aur pentru trădarea sa se stabilise în cetatea Tomis, fălindu-se acum cu cetăţenia romană şi cu faptul ca-şi va trimite fii la studii în Atena. Va reuşi oare?
    Decebal îi hotărâse o pedeapsă groaznică. Sărmanul! Nu stia ce-l aşteaptă. Pană când, într-o noapte zări o umbră scheletică ce se prelingea pe lângă pereţii casei. Auzea zgomote suspecte. Stătea deja de câteva luni la Tomis când, ,într-o noapte cu lună plină, auzi gemete în odaia copiilor. Luă o făclie şi se duse într-un suflet acolo. Se cutremură: toţi trei copii săi iubiţi îl priveau cu ochi sticloşi şi cu groaza morţii întipărită pe chipuri.Toţi erau fără suflare. Morţi.
    Trecu un răstimp şi nu se mai întâmplă nimic. Dar…la următoarea noapte cu lună plină, când să se întindă pe blana de urs pentru odihna de peste noapte, atingându-şi soţia o simţi rece şi ţeapănă. Încremeni. Pe gâtul ei se vedeau urmele fine ale ştrangulării. Era moartă! Iar lângă el se afla făptaşul. Un om înalt slab , aproape scheletic, cu părul lung şi barba albe ca neaua, care-i spuse cu glas măsurat , dar hotărât: „ E rândul tău!”. Degetele scheletice ale bătrânului se strângeau în jurul grumazului său, privirea i se împăienjenea iar în urechi îi răsunau cuvintele bătrânului „E rândul tău, E rândul tău”. Apoi, tăcere.. pedeapsa lui Decebal era deplină!

    Iscoadele lui Decebal veniseră cu vesti proaste de la Roma. Noi trupe erau pregătite şi aşteptau semnalul să pornească spre Dacia. În consecinţă, Decebal atacă garnizoanele romane şi-l i-a prizonier pe Longinus, un pretorian apropiat împăratului , cu ajutorul căruia spera să-l poată şantaja pe Traian. Viaţa generalului său contra opririi înaintării în Dacia.
    Prinsul fu dus în faţa sfatului tarabostes-ilor. Decebal stătea falnic pe tron. Era încă stăpân la el acasă. Decebal întrebă pe un ton egal dar plin de manie stăpânită:
    – Romanule cine eşti tu şi ce cauţi aici?
    – Sunt general roman, mă numesc Longinus, şi nu dau socoteală de faptele mele decât împăratului Romei! Cine eşti tu să-mi ceri socoteală?
    Pentru câteva momente se aşternu o tăcere mormântală. Tarabostes-ii erau uimiţi de îndrăzneala lui Longinus. Decebal încruntă din sprâncene dar se stăpâni, glăsuind pe un ton egal:
    – Eu sunt regele Daciei! Eu, îţi cer socoteală în numele acestei ţări şi acestui popor căruia i-ai calcat pământul cu gând vrăjmaş. Am dreptul sfânt de a-ţi cere socoteală şi ţie şi împăratului Romei si chiar zeilor dacă aşa trebuie! tună glasul lui Decebal
    Romanul nu se pierdu cu firea şi continuă pe un ton trufaş:
    -Decebal, nimeni nu are dreptul de a cere socoteală Romei!
    Câteva săbii încovoiate zvâcniră din teacă. Decebal ceru tăcere:
    -Romanule cine sunteţi voi de nu are nimeni dreptul de a vă cere socoteală? Îţi fi poate zei sau alte făpturi cereşti?
    Longinus ricană:
    -Noi suntem stăpânii lumii, Decebal!
    Decebal răspunse aproape silabisind:
    – Doar când om pieri noi , Longinus!
    Longinus fu uimit de răspuns dar nu lasă să se vadă nici o tresărire pe faţa sa. Decebal continuă pe un ton mai potolit:
    -Aţi transformat neamurile într-o turmă de sclavi, Longinus! Pe noi nu o să ne puteţi învinge! Pentru noi libertatea e ca aerul, ca apa, ca lumina pe care ne-o dă marele Zamolxe. Noi om muri poate, apărând pământul sfintei noastre Glii, dar s-or naşte alţii şi alţii. Nu ne puteţi omorî pe toţi, romanule. Cât timp va exista suflet de dac în ţara asta, nu veţi fi bine primiţi ca si cuceritori.
    După un moment de gândire Longinus spuse pe acelaşi ton trufaş:
    -Rege al dacilor cruţă viaţa ta şi a celor ce sunt alături de tine. Nu veţi putea învinge!
    Decebal ricană:
    – Atunci om muri Longinus! Până la unu dacă trebuie! Dar nu ca si nişte câini care ling mâna stăpânului ci ca oameni liberi cu fruntea sus şi apărând pământul lăsat nouă de străbuni!
    Longinus era impresionat. În faţa sa se plecaseră capete ornate cu coroane de aur şi acest cap „încoronat” de o cuşmă stătea cu fruntea sus sfidând de unul singur puterea Romei. Nu se putea abţine să nu admire atâta curaj. Cu un ton care se dorea oarecum împăciuitor spuse în tăcerea care se aşternuse în sală:
    -Orice aţi face stăpânirea Romei se va întinde şi asupra neamului vostru Decebal. Cu toţi veţi deveni supuşi ai Romei şi veţi învăţa să-i respectaţi legile!
    Gerula nu se mai putu stăpâni. De la începutul discuţiei fierbea. Trufia romanului îl scoase din pepeni:
    -Ho! Că te despic! Vorbe ca astea să nu mai grăieşti romanule. Eu nu stiu cuvânta ca măritul Decebal, da’ ştiu lovi cu sabia… şi se alege prafu’. Înţeleseşi Romanule?
    După un moment de linişte, Gerula continuă mai molcom:
    -Romanule ai văzut cum curg apele Dunării spre izvoarele luminii? Ai putea face ca acele ape să curgă invers?
    – Nu . Este peste puterile omeneşti!
    – Atunci pricepe romanule, ,aşa cum nu poţi întoarce din drum apele sfinte ale Dunării tot aşa nu poţi sugruma dorinţa de libertate a neamului nostru! Înţeles-ai?
    Decebal fu trezit din gândurile sale de tăcerea care se lăsă în sala tronului. Ridică capul şi spuse cu voce egală:
    -Nobile Longinus preţuiesc viaţa şi curajul tău şi de asemenea ştiu că eşti omul de nădejde al împăratului. Aş vrea să-ţi las viaţa ţie şi generalilor de sub comanda ta.
    – Ce trebuie sa fac rege a dacilor?
    -Să faci carte lui Traian şi să-i ceri să nu treacă Dunărea. Vei primi toate cele de trebuinţă pentru a trimite veste împăratului.
    -Eu nu pot face aşa ceva, aş cere împăratului un preţ prea mare pentru viaţa mea
    -Atunci vei muri! Gândeştete!

    În aceeaşi noapte Longinus se sinucide bând otravă. Planul lui Decebal eşuase. Romanii trec Dunărea şi se îndreaptă direct spre inima Daciei, Sarmisegetuza. Capitala regatului dac cade sub presiunea romană. Decebal se oferă pe sine jertfă lui Zamolxe pentru a se pune scut între neamul lui şi romani:
    – Zamolxe! primeşte la tine pe cel mai de seamă dintre fiii Daciei sfinte şi pecetluieşte legământul apărarării libertăţii neamului meu. Apoi luă în pumn ţărână o puse pe piept şi zâmbind, convins că Zamolxe l-a ascultat, îşi tăie gâtul.
    Traian cucereşte Dacia pas cu pas. Bicilis cel care trădase spunând romanilor pe unde se poate intra în Sarmisegetuza şi unde se afla tezaurul lui Decebal. Asupra lui căzuse mania zeilor. Fiul său fu găsit cu un pumnal în spate. Fiica lui a fost ucisă în bătaie. Şi el, ca un Iudă al neamului dac, se ascundea mereu purtând cu sine plata trădării. Dar… un călugăr al lui Vezina l-a găsit şi scoţându-i ochii l-a lăsat să trăiască pentru a-şi duce mai departe vina trădării.
    Odată cu terminarea războiului Traian începu să înţeleagă…să înţeleagă că de fapt nu a câştigat nimic. În sufletul lui împăratul se simţea învins. Femeile dace năşteau mai departe copii cărora le povesteau despre măritul Decebal, despre Gerula şi le cântau lângă leagăn:

    Nani, nani copilaş
    Dormi cu mama fecioraş
    Că neamul nostru-i fără de-nceput
    Şi fără de sfârşit pe-acest pământ!
    Puiu mamii puişor, dormi cu mama binişor,
    A lui Decebal fecior, …din stirpea lui te-ai nălţat,
    S-aperi libertatea şi pământul dac!
    Să nu pleci capul, niciodată,
    C-aşa a scris Zamolxe-n carnea noastră, odată.

    Traian a înţeles în sfârşit! Un asemenea popor nu putea fi învins! Un popor care punea atâta preţ pe libertate şi credinţă nu putea fi redus la tăcere şi supus de lege omenească!

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Decembrie 17, 2013 la ora 01:06

      cimd va referiti la…noi primejdii pentru DACIA ..in primavara …va referiti la modelul Logan sau la Doker??
      Probleme s-ar putea sa aiba cam cu totii in primavara si Opel si Ford..ba chaira si VW…iaR JAPOnezii si ei .Toti au in industria auto probleme mari la ora actuala:

      Răspunde
       
  • unu analfabetul
    Decembrie 16, 2013 la ora 13:39

    Scoala Romane, nu-ti vinde tara.

    Răspunde