Liberalizarea păcănelelor ne mai lipsea…

Publicat la data de de Moise

pacanica blog

de Moise Guran

Preocupat în fiecare zi de plata salariilor și a pensiilor primul ministru Victor Ponta a decis azi să amâne cu trei luni creșterea accizei la motorină. Bun! Asta înseamnă că trebuie să modifice și legea bugetului, căci oricum îi fug mai multe miliarde de prin conturi și să vedeți de ce…

Același premier a mai declarat că nu știe nimic de un proiect de ordonanță de urgență care să scutească de impozitare păcănelele, cazinourile și câștigurile din jocuri de noroc în general. Totuși proiectul există și presupunând că premierul chiar știe ce aprobă propriul guvern, el și-ar putea aminti că în urmă cu nouă luni a înființat o instituție specială, desemnată să monitorizeze aceste jocuri de noroc. Se numește, foarte plastic, Oficiu pentru Jocuri de Noroc și avea rolul de a găsi suportul tehnic tocmai pentru monitorizarea păcănelelor din țara noastră, astfel încât acestea să fie impozitate. Că vorba aia, nu știe nici mutu, nici pământu câți bani lasă și cu câți pleacă acasă Pițurcă de la cazino. De fapt se știe… Există înregistrări contabile foarte clare, ba chiar așa-numitele păcănele, sau slot-machine, cum se cheamă de fapt, ar putea înregistra exact câștigurile… Că sunt mașini, mă-nțelegi, și deci li se pot aplica contoare. Tot ceea ce trebuia să facă guvernul era să-l pună pe proprietarul păcănelelor să oprească banii și să-i vireze statului. Cu reținere la sursă, cum ar veni…

În loc de asta, Oficiul înființat special a ajuns la concluzia că pur și simplu nu pot fi monitorizate în România câștigurile din jocuri de noroc. Culmea ironiei este că argumentul pentru înființarea acestei instituții a fost aducerea la buget a peste 100 de milioane de lei, tocmai din colectarea mai bună a acestor impozite.

Vă dați seama că în țara în care 4,5 milioane de oameni dau jumătate din câștigul din muncă statului sub formă de taxe și impozite, guvernul face o ordonanță în care propune stimularea jocurilor de noroc prin neimpozitarea câștigurilor. Ca să stimulăm păcănelele, mă înțelegi, că nu pot fi monitorizate? Păi atunci de ce n-am renunța și la taxele pe muncă, că oricum evaziunea acolo e de 47%? Să-mi iertați îndrăzneala dar dacă proiectul de ordonanță de urgență n-a fost făcut de însuși antrenorul Naționalei de fotbal, care se știe, e un tip foooarte cinstit, atunci trebuie că ea a fost scrisă de un patron de păcănele. Oficiul respectiv trebuia să propună concomitent și propria desființare, căci oricum nu-și mai are sensul. Cât despre ignoranța premierului, cred că cineva ar trebui să îi spună și lui, ca și patronului de bar cu păcănele care a făcut ordonanța respectivă, că dacă nu se mai impozitează câștigurile din jocurile de noroc în două-trei săptămâni România devine centrul mondial al spălării banilor. Daar, cum ar zice Pițurcă, guvernului o să-i dea cu sec, că bugetul nu ia nimic din spălarea asta.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

126 răspunsuri la Liberalizarea păcănelelor ne mai lipsea…

  • agaps
    Decembrie 19, 2013 la ora 16:33

    no sa ne mai lipseasca

    Răspunde
     
  • cen
    Decembrie 11, 2013 la ora 14:11

    Pentru cei care prefera Mafia la guvernare: Romania glorioasa in numele careia vorbiti a fost facuta de aia despre care spuneti c-ar fi trebuit sa plece; de la generatia pasoptista in frunte cu Kogalniceanu pana la Vuia, Coandă sau Titeica, toti au fost educati pe alte meleaguri. Pe vremea aia romanii ramasi acasa se temeau ca cei plecati sa nu ramana prin „alte tari de soare pline”, nu-i ponegreau si-i alungau cu injurii. Din uniunea asta de valori si idealuri s-a nascut Romania. Astazi, primii care-au uitat aspectele astea sau fac orice sa uite sunt exact romanii ramasi acasa, in schimb au ridicat prostia si coruptia la rang de virtuti.

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 12, 2013 la ora 12:40

      Cu Kogalniceanu, parca e si nu cum spuneti. Despre Vuia, sigur nu: “Vuia then presented his plan to the Académie des Sciences in Paris on February 16, 1903, but was rejected with the comment: The problem of flight with a machine which weighs more than air can not be solved and it is only a dream.” Despre Coanda, se pare ca studiile si le-a desavirsit in Romania, chiar ideile le-a avut din copilarie; francezii l-au carotat, iar germanii si britanicii l-au folosit. Titeica, se pare ca si-a terminat toate studiile in Romania (a fost concetatean cu Moise), si datorita valorii sale a devenit membru al mai multor academii. Deci nu este tocmai ca ar fi invatat prin strainatate si pe urma s-au intors in tara….careva

      Răspunde
       
  • unu
    Decembrie 11, 2013 la ora 13:50

    da frate eu sunt analfabet, dar macar am sange nu curva ca voi si va da-ti cu untura la fund.

    Răspunde
     
  • Dreptatea
    Decembrie 11, 2013 la ora 11:38

    zisul rege mihai putregai de neam strain a facut rau Romaniei si Romanilor iar unii lingai astazi de peste prut striga vrem o lege si un rege RUSINE !

    Răspunde
     
  • unu
    Decembrie 11, 2013 la ora 10:30

    Agresiunea de la Palat

    Carol I saluta cu un deget si pleaca de la fereastra – iar dupa cinci minute, deodata se aude un ropot de cai si escadronul de Jandarmi calari intra în curte, cu sabia scoasa, sarjând multimea. Se aude o detunatura de pistol,

    Răspunde
     
  • unu
    Decembrie 11, 2013 la ora 09:03

    Mai deschide-ti cartile de istorie, sa vedeti ce a facut casa regala pentru noi romaniii. Ne-au impuscat strabunicii in 1907 si noi prostii ii punem conducatori. nu va suparati, dar chiar sunteti prosti cu acte.

    Răspunde
     
    1. Vali
      Decembrie 11, 2013 la ora 13:46

      Sfatul meu prietenesc este sa pui mana pe gramatica, astfel nu vei mai scrie DESCHIDE-TI !Eu admit sa fiu facut prost de unul mai destept ca mine, nu de unul care da in gropi.

      Răspunde
       
      1. careva
        Decembrie 12, 2013 la ora 11:52

        Si totusi cine a tras in 1907?

        Răspunde
         
  • unu
    Decembrie 11, 2013 la ora 08:43

    Ba idiotilor, mai lasati-ne cu casa Regala. Mai deschide-ti cartile de istorie. Ce a facut casa regala pentru noi romaniii. Ne-au impuscat strabunicii in 1907 si noi prostii ii punem conducatori. nu va suparati, dar chiar sunteti prosti cu acte.

    Răspunde
     
  • Grama Tica
    Decembrie 11, 2013 la ora 08:29

    Respect! Astept articolele despre amnistie si cod penal!

    Răspunde
     
  • anca
    Decembrie 11, 2013 la ora 03:36

    Este prima data cand fac o asemenea apreciere.

    FELICITARI dl.MOISE,este o placere pentru mine sa va urmaresc side-ul si sa va citesc articolele.

    Răspunde
     
  • anca
    Decembrie 11, 2013 la ora 03:35

    FELICITARI dl.MOISE,este o placere pentru mine sa va urmaresc side-ul si sa va citesc articolele.

    Răspunde
     
  • anca
    Decembrie 11, 2013 la ora 03:32

    Trebuie desfiintat guvernul,senatorii,parlamentarii sunt toti niste analfabeti si bisnitari chiar daca flutura niste hartii pe care scrie diploma,totul este fals.Sa nu mai vorbim de acest dement ponta care trebuie internat si tinut in camasa de forta toata viata,este incurabil.Pensionarilor ar trebui sa le fie interzis sa mai voteze, or sunt senili or inconstienti,oricum sa nu mai voteze. Si daca se va reusi inlaturarea acestor marlani jegosi si analfabeti,sa nu mai fie acceptat nici un partid.Toti care intra in partide nu intra decat pentru a avea o perspectiva de imbogatire.

    Răspunde
     
  • ioana
    Decembrie 11, 2013 la ora 00:15

    Well done! Felicitari tuturor care-au votat pentru USL la ultimele alegeri. Ati ajuns sa fiti condusi de-o banda de hoti si sa le sporiti veniturile prin taxe mai mari.

    Răspunde
     
  • george g
    Decembrie 10, 2013 la ora 22:24

    Accizele la carburanti vor fi majorate de Guvern, incepand cu luna ianuarie a anului viitor, cu 16-21% comparativ cu valorile actuale, cresteri de taxe fiind pregatite pentru benzina cu plumb si fara plumb, pentru motorina, precum si pentru petrolul folosit drept combustibil pentru motor.
    Asta e in afara celor 7 eurocenti . o sa fie litrul de motorina/benzina 7-7,50 si va creste in fiecare an datorita noilor reglementari de indexare.

    Am si eu o intrebare : cat va obtine Ponta la europarlamentare ?

    Răspunde
     
  • mihaix
    Decembrie 10, 2013 la ora 20:57

    http://www.zf.ro/business-international/mii-de-unguri-se-inghesuie-sa-se-inregistreze-pentru-a-si-putea-retrage-gratuit-de-la-bancomate-salariile-dupa-ce-guvernul-a-fortat-bancile-sa-renunte-la-comisioane-11754207

    Hmmmm, sunt curios cum se termina.Macar are cojones Orban asta. Si daca ii reuseste , sa faca banci de stat si mielusei din camatari, pt poporul sau, bravo lui. Macar la ei sa fie un patriot, daca la noi toti sunt gaze

    Răspunde
     
    1. george g
      Decembrie 10, 2013 la ora 22:17

      nu merge asa … nu cred in masuri de stat care sa creeze bunastare … whatever nu ma interes bozgorii

      Răspunde
       
  • cosmin
    Decembrie 10, 2013 la ora 20:46

    Vreau un partid nou in Romania care sa protejeze romanii si interesele nationale nu sa faca jocurile Chevron si altor companii si sa isi bata joc de romani. Jur ca daca vine un partid in care sa cred ma duc si le fac campanie fara sa primesc nici un ban sau sa am nici un beneficiu. Trebuie sa vina cu o imagine importanta si cu oameni care mai sunt patrioti si isi iubesc tara si nu niste tradatori de tara. Cred ca ar trebui casa regala a romaniei sa se implice intr`un puternic parteneriat cu Academia Romana, cu romanii care fac afacere peste horate si nu hotii de la noi.

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 12, 2013 la ora 11:44

      Si daca n-ar mai fi nici un partid? Numai guvernul si poporul?

      Răspunde
       
  • Marian
    Decembrie 10, 2013 la ora 19:48

    anul viitor este unu’ electoral … 🙂 vezi si taxa pe cobustibili … cica pt autostrazi , bine ca sunt fonduri europene care NU sunt accesate , ca daca folosesti banii europenilor trebuie sa respecti proiectul si nu mai poti fura atat de mult

    Răspunde
     
  • Cris
    Decembrie 10, 2013 la ora 19:24

    ATENTIE !!!

    S-a dat alarma de PARLAMENT PENAL !!

    Ceea ce s-a petrecut astazi este fara precedent. Asa lant critic de infractiuni intr-o singura zi, contrazice legile fizicii.

    Răspunde
     
    1. george g
      Decembrie 10, 2013 la ora 23:36

      penal e si DNA-ul si ANI si toate mafiile de stat

      Răspunde
       
  • johndoe
    Decembrie 10, 2013 la ora 18:52

    pariuri neimpozabile, senzational! Astia trebuie scosi in piata si impuscati; nu pot monitoriza castigurile, auzi la ei. Eu zic sa dea jos si acciza din tutun si alcool ca deh, ce dracu, doar nu trebuie impozitate si taxate viciile…

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 10, 2013 la ora 19:39

      Pariori sunt considerati se speculantii de bursa?

      Răspunde
       
    2. betrar
      Decembrie 10, 2013 la ora 23:25

      ma bag si eu, ca tot romaanu’…ce impozitam, de fapt? joaca saracii astia 24/24, pierd milioane pe zi…si cand castiga vine ponta si ii taxeaza? pe ce baza?

      Răspunde
       
  • Cris
    Decembrie 10, 2013 la ora 18:50

    INCREDIBIL! In timp ce eram atenti la Legea Minelor a fost trecuta legea care practic legalizeaza spaga sub 500.000 de euro!! Legea a fost adoptata!!

    2) Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 500.000 de euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 de euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar

    Domnule Guran, e nevoie de dvs. pe baricade URGENT.

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 10, 2013 la ora 19:34

      Este specificat (de fapt trebuie)ce se intelege prin „prejudiciu”? Delapidare sau distrugere? Pe vremuri se mai specifica si daca-i de la stat sau de la particular. Daca era vorba de stat, chiar daca recupera furtul sau paguba din averea ta, tot te inchidea. Intre particulari, ciorovaiala avocatilor. Iar statul n-a furat de la particular, ca si astazi (?!). Mai era Legea #7, daca nu puteai demonstra, oricind, provenienta bunurilor detinute – se confisca. Iar in proiectare, daca prin greseala ta se depaseau pagube de un milion lei (un salariu de proiectant era cam de 7000 lei), intrai pe viata; daca era sub milion dar cu pierderi de vieti omenesti, tot pe viata. Nu sunt lamurit de formularea „in aceleasi conditii”.

      Răspunde
       
  • Libertate nume Sfint
    Decembrie 10, 2013 la ora 16:38

    de ce ati intrerupt transmiterea stirilor tvr 1 ? seaara priveam aceste stiri -drept ca sarmanute cu o sumedenie de accidente mai putine stiri economice politice si de interes strategic dar oricum le asteptam din Tara Mama ca evenimente acum insa pe lnga faptul ca ni se prezinta mici franturi din realitate adaugate cu minciuni si manipulare prosteala si alte neghiobii mai sunt si scoase la ora 20 se transmite canalul antena 2 cu filme in limba rusa cred ca voiculescu ponta filat lupu sau chiar si fusu fac politica marunta.

    Răspunde
     
  • Libertate nume Sfint
    Decembrie 10, 2013 la ora 15:55

    Cum își bat joc Ponta, Stroe și generalul Olaru de imaginea României în străinătate. Numai intervenția minerilor la ordinul lui Ion Iliescu, în 1990, a provocat o asemenea reacție a presei internaționale

    Răspunde
     
  • Silviu
    Decembrie 10, 2013 la ora 15:54

    Domule Moise.Eu lucrez intr-un cazino live de multa vreme.Exista nenumarate castiguri de peste 600 ron care pot fi impozitate,dar nu se face acest lucru pentru ca nu ar mai veni nici un client sa joace,asa ca i se da clientului exact suma care scrie pe aparat.Statul are foarte mult de pierdut nu din impozitarea castigurilor la slot machine,ci din evaziunea care se face intr-un astfel de cazinou.Spre exemplu,daca un client pierde o suma mare de bani ceva de ordinul sutelor de mii sau chiar un milion,un milion si ceva de euro,acei bani nu sunt lasati in masa ca sa se plateasca impozit pe ei,ci sunt scosi din masa pe ascuns,si astfel statul are de pierdut o suma destul de frumusica.Oricum,in cazinourile din bucuresti in special se practica acest lucru zi de zi,si ies pe usa din dos sute de mii de euro nedeclarati,si care intra direct in buzunarele patronilor,fara a plati un singur leu la stat.Si Piturca nu mai joaca in cazinourile din bucuresti,cel putin in cele legale,fiul lui joaca mai degraba in cazinou.Daca ar exista un control foarte bine pus la punct asupra cazinourilor,statul ar avea foarte mult de castigat,si nu ar mai fi nevoie sa se introduca taxa de 0,7 euro centi in benzina sau motorina.

    Răspunde
     
    1. george g
      Decembrie 10, 2013 la ora 17:13

      pretene, control in cazinouri o sa te lase pe drumuri … ai grija ce iti doresti ca vine Mos Craciun

      Răspunde
       
  • Cris
    Decembrie 10, 2013 la ora 15:12

    La 24 de ani de la Lovitura de stat din 89, „democratia” romaneasca se face cu pulanul si grave incalcari ale drepturilor si libertatilor cetatenesti.

    Pentru parlamentarii Romaniei, a vota o lege inseamna sa o distribui in ultimul moment, celor care voteaza, astfel incat sa nu poata sa o citeasca, sa pastrezi un secret deplin sa nu cumva sa afle presa sau publicul ce ticalsii contine legea si sa faci tot felul de presiuni politice asupra grupurilor parlamentare sa ridice mana la vot, la comanda politica.

    Cu o astfel de democratie „africana” vrem noi Romanii sa fim acceptati cu drepturi depline in UE.

    La 24 de ani de asa-zisa „democratie”, legile se adopta pe genunchi, dupa cum se dau niste telefoane si indicatii de sus, de la partid.

    Tara janlica, de cacao.

    Răspunde
     
    1. Cetateanul
      Decembrie 10, 2013 la ora 15:28

      numai natangii nu inteleg ca a fost lovitura ci nu revolutie, sunteti bravo Domnule.

      Răspunde
       
    2. Kristina
      Decembrie 10, 2013 la ora 21:25

      A aparut in urma cu doua saptamani ,la un post privat (cred ca in emisiunea „Sub semnul intrebarii”la B1)Mihai Razvan Ungureanu AFIRMAND FAPTUL CA :’majoritatea parlamentarilor din Romania asculta de asa zisa dubla comanda’..sublinia faptul ca trebuie facut public statutul parlamentarului,mentiona chiar necesitatea unei legi privind desecretizarea dosarului acestuia ,..etc.necesitatea eliminarii eventualelor incompatibilitati cu functia de parlamentar…DAR ,dehh unul precum MRU E GREU DE „INGURGITAT „INTR-O TARA CA ACEASTA…altfel …ce pot sa zic ?!in alta tara,am vazut ca se poate sub presiunea strazii pana si DIZOLVAREA PARLAMENTULUI .

      Răspunde
       
      1. careva
        Decembrie 12, 2013 la ora 11:36

        In care tara?

        Răspunde
         
  • unu
    Decembrie 10, 2013 la ora 14:51

    Victor nu te supara, dar citeste despre rascoala de la 1907, apoi sa vb de rege si regina. Carol 1 a venit cu o pereche de izmene si a plecat cu muntii si padurile patriei, plus un tren. Asa ca ciocu mic cu regele.

    Răspunde
     
    1. Cetateanul
      Decembrie 10, 2013 la ora 15:27

      si victor stie dar nu recunoaste ca aveti perfecta dreptate.

      Răspunde
       
  • unu
    Decembrie 10, 2013 la ora 14:48

    Moise, nu te supara dar este de munca in Romania. Pamantul e parloaga, orasele sunt pline de mizerie. Cine vrea sa munceasca munceste. Iar puscariasii nu baga pe nimeni in somaj daca planteaza copaci, daca decolmateaza santurile prin sate, daca fac curatenie prin cimitire, daca sapa canale de irigatiii. Nu te supara, dar ai inceput sa tii cu puturosiiiiiiiiiiiiiiii.

    Răspunde
     
    1. george
      Decembrie 10, 2013 la ora 14:53

      fa-te si tu inteles ce vrei sa spui – e bine sa munceasca puscariasii deci sa nu fie amnistiati ? … asta a zis si Moise … sau sa fie amnistiati atunci ce sa mai munceasca ca sunt liberi la produs

      Răspunde
       
      1. careva
        Decembrie 10, 2013 la ora 18:42

        probabil ca puscariasii nu voteaza

        Răspunde
         
  • venit de dincolo
    Decembrie 10, 2013 la ora 14:38

    ingerul mortii veniva curand cu coasa in gheara lovind ui in gat pe toti laolalta si fara scapare o lume n pacate va fi far suflare
    AVEM NEVOIE DE DUMNEZEU sa ne rugam pentru cei ramasi in asta viata si pentru cei plecati de linga noi
    NU I DE GLUMA curand vine …

    Răspunde
     
  • Arhanghel
    Decembrie 10, 2013 la ora 14:32

    Lege sa fie nu curvarie. Averile ilicite nationalizate talharii de rang inalt dupa gratii.

    Răspunde