BIZIDAY: luni, 9 decembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: luni, 9 decembrie 2013

  • Lucian
    Decembrie 11, 2013 la ora 09:40

    Draga Moise,

    Nu stiu daca ai realizat dar ceea ce ai spus in emisiunea ta se bate cap in cap. Ma refer la chestiunea studiilor in niste state viitor fasciste si emisiunea de pana atunci.

    Traind de mai bine de 10 ani in strainatate, in diverse tari, observ cum se amana de la an la an conditiile de intrare pe piata muncii pentru romani. Este adevarat ca exista o adevarata psihoza cu ridicarea de noi si noi conditii pentru romanii care ar urma sa se stabileasca in anumite tari dar care este alternativa ?

    Chiar tu ai spus ca in romania educatia e la pamant ( si este!) , sistemul medical e la pamant ( este!), conducatorii fac legi care sunt mai discriminatorii decat cele ale strainilor. Astazi chiar tu te intrebi ce mai cauti in Romania!

    Ce alternative are un tanar? Sa stea in Romania sa faca cateva pseudo-facultati si apoi sa mearga la munca necalificata in alta tara ? Sau poate sa plece din timpul studiilor si sa devina profesionist si sa duca o viata cat de cat linistita ?

    Si nu uita ca Romania nu vrea forta de munca specializata din diaspora sa se intoarca in Romania. In sistemul din Romania ( mai mult sau mai putin mafiotic) noi astia din strainatate am distruge status-quo-ul si am arata cat de goi sunt imparatii locali.

    Prin urmare, daca citesti aceste mesaje, gandeste-te bine cand discuti plecarea tinerilor. In interesul natiunii este rau, dar in interesul personal e singura salvare care se poate intampla pe parcursul vietii lor.

    Numai bine!

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 12, 2013 la ora 10:47

      „am arata cat de goi sunt imparatii locali” – dupa ce aratati n-o sa trebuiasca sa va mai laudati. Cine e bun, e bun oriunde. La de-a gata, cu lopata.

      Răspunde
       
  • Nistor
    Decembrie 11, 2013 la ora 02:22

    Domnule Moise, sunteti amabil sa aruncati o privire si aici :http://www.observatorulph.ro/exclusiv/34019-poluare-masiva-tinuta-ascunsa-de-autoritati-video-incredibil . In ideea ca: Ce pretentie sa ai de la straini( nu am simpatii, doar pentru corectitudine), cind ai nostrii fac ceea ce fac si cine stie de cind fac astfel de….nici nu stiu cum sa o calific, crima, iresponsabilitate criminala…nu stiu, vizionati si dumneavoastra(daca va permite timpul), trageti o concluzie si poate se sesizeaza cineva conpetent, ca vinovatii sa fie pedepsiti asa cumtrebuie. Nu mi se pare normal ca altii sa manince bataie de la jandarmi pentru un mediu curat si astia sa-si faca de cap cum vor ei, mai ales ca sunt romani. Cu respect si cit mai multe sezoane cu emisiunea dvs. R. Nistor.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Decembrie 11, 2013 la ora 00:45

    „observ cu parere de rau ca sunt tot mai putini cei care comenteaza emisunea” _ Probabil ca fenomenul observat de dumneavoastra are mai putina legatura cu emigrarea romanilor decat are cu calitatea comentariilor. Faptul ca unii colegi sunt atat de incantati de comentariile lor incat revin cu alte comentarii la comentarii in care se mira cat de inteligente sunt nu este neaparat o sursa de incantare si pentru ceilalti vizitatori ai blogului. Apoi, pentru a comenta emisiunea trebuie sa o urmaresti, iar emisiunea este mult prea putin interesanta pentru un numar mare de „comentatori” postaci care sunt prezenti pe blog doar pentru a face propaganda politica. ***Cineva isi indemna la un alt topic concetatenii sa iasa in strada. Pai, erau in strada in timpul protestelor soferilor. Doar ca in loc sa-i sustina, s-au revoltat ca au intarziat pe unde aveau treburi.

    Răspunde
     
  • Dorel
    Decembrie 10, 2013 la ora 21:49

    Moise observ cu parere de rau ca sunt tot mai putini cei care comenteaza emisunea ta si sunt convins ca asta se intampla pentru ca tot mai multi romani sunt scarbiti de modul cum este condusa tara asta si au devenit indiferenti la ceea ce se intampla si asta este un motiv pentru care tot mai multi romani vor sa plece dar pentru ca ei sunt prea batrani ca sa o i-a de la inceput in alta parte isi incurajeaza copii sa o faca si sa inceapa prin a pleca la studii la o facultate recunoscuta astfel incat ulterior drumul in viata sa le fie mai usor. Sunt convins ca atunci cand copilul tau va ajunge la varsta cand va trebui sa aleaga va alege aceasta solutie si tu il vei incuraja asa cum nu o faci acum.
    In ceea ce priveste celelalte probleme discutate azi nu e nimic nou doar ca mizeria ascunsa sub pres incepe sa iasa la suprafata. Uneori mai stau si citesc presa si raman uimit de ca t se mai poate fura in tara asta si asta fara ca cei prinsi sa si platesca si atuci ce ne mai miram ca lucrurile merg prost.
    Vizavi de invatamant am o prietena care preda la o facultate intr-un centru universitar si imi spunea cum anul asta a fost nevoita sa isi inscrie si angajatele la cursuri numai ca sa se adune de o grupa ca sa nu piarda orele.

    P.S. Bine inteles ca angajatele nu vor sta decat pana al sesiunea de iarna ca doar nu sunt proaste sa piarda timpul la facultate, mai ales la varsta lor.

    Răspunde
     
    1. careva
      Decembrie 12, 2013 la ora 11:07

      La treaba cu virsta aveti dreptate, atita doar ca este valabila in ambele sensuri. Despre tineri, ei isi aleg ce vor, si este bine. Cel putin nu vor putea invinovati pe nimeni de nimic, iar succesul va fi numai al lor, cind va fi. In rest, si asta este cel mai important: cei care duc greul in tara, cind va veti reface tratati-i pe cei plecati la fel cum v-au tratat cind au plecat.

      Răspunde
       
  • MIri Mirry
    Decembrie 10, 2013 la ora 19:57

    Buna seara.Imi place emisiunea,imi place si moderatorul,este scurt si la obiect,drept si cu replica la purtator,din pacate cam tarzie ora,era perfec mai devreme,mediatizata mai mult,ca este foarte interesanta.

    Răspunde
     
  • cornel
    Decembrie 10, 2013 la ora 17:31

    O veste trista, parerea mea:
    http://ro.omg.yahoo.com/claudiu-săftoiu-a-demisionat-de-la-tvr-134253940.html
    TVR a facut MARI progrese (cresterea substantiala a calitatii programelor si o gestionare responsabila a banilor avand in vedere momentul cand a fost numit la conducerea TVR si situatiaa financiara a TVR de atunci) sub conducerea sa. Dupa mine e o pierdere pentru TVR pentru ca mai era necesara mentinerea sa la conducerea TVR minim 2 ani de zile.

    Răspunde
     
    1. Cosmin
      Decembrie 11, 2013 la ora 09:13

      Vorbesti serios sau la misto? Da’ cresterea taxei RTV? Dar majorarea nr. de angajati (pe pile)? Dar achizitia de autoturisme? Dar datoriile de zeci de milioane si contractele paguboase pentru seriale proaste si scumpe? cheltuielile imense pentru emisiuni cu rating 0 ca aia a Andreei marin (si mai e o farfuza da’ nu-mi aduc aminte). Dar netelevizarea meciurilor nationalei de fotbal sau de handbal feminin la mondiale? dar TVR Cultural? dar emisiunile locale pe care nu le retransmit nici un cablist?
      In afara de emisiunea lui Moise ce ne poti recomanda?

      Răspunde
       
  • cornel
    Decembrie 10, 2013 la ora 17:14 Răspunde
     
  • cornel