Ora de Business: joi, 21 noiembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

Categoria: ÎNREGISTRĂRI
Etichete:

Comentarii prin facebook

141 răspunsuri la Ora de Business: joi, 21 noiembrie 2013

  • x
    Decembrie 3, 2013 la ora 11:11

    Costantin esti basist.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 28, 2013 la ora 19:21

    „Nu cred ca [taxele] se duc automat la consumatori” si „impactul acestor masuri a fost calculat temeinic” sunt doua mostre de ipocrizie guvernamentala si, totodata, de aroganta proprie d-lui L. Voinea. ***Ce doreste sa spuna dl. Voinea prin „aceasta iesire a banilor din sistemul bancar, care se produce…”. Se poate intelege ca se decapitalizeaza bancile romanesti? Pai, cum a ajuns domnia sa la concluzia asta eronata? Din aceasta cauza considera ca creditele acordate de banci sunt mai putine? Dl. ministru este ridicol si a ajuns din studiourile TV in guvernul patriei noastre din greseala.

    Răspunde
     
  • Manu
    Noiembrie 28, 2013 la ora 15:07

    si la chisinau este un lup care vorbeste poular limba muldovineasca iar stiintific romana vai de codru cu asa lup

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 27, 2013 la ora 07:36

    „Masura cea mai putin nefericita pentru a umple golul dintre venituri si cheltuieli la Buget” NU este cresterea fiscalitatii intr-o tara impovarata de fiscalitate si pentru care tocmai distrugerea sansei de relansare economica in acest moment reprezinta gestul criminal al aruncarii intr-o potential lunga perioada de stagnare (de crestere economica taratoare). Dimpotriva, este masura cea mai nefericita. Masura cea mai putin nefericita ar fi fost reducerea cheltuielilor publice, cu precadere a celor din Administratie. Ori, Bugetul pe 2014 exact pe acestea le creste intr-un gest guvernamental de scandaloasa lipsa de profesionalism si responsabilitate!

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 28, 2013 la ora 06:12

      Va incapatinati intr-o directie absolut gresita.

      Răspunde
       
  • sanduCu
    Noiembrie 26, 2013 la ora 22:35

    @AndreM si @mihaix,
    Am sa evit aspectul de politica externa (care are in aceasta situatie importanta lui, si politica externa este de considerat fata de cea interna care este inutila), economicul fiind ceea ce intereseaza acuma economia nationala, iar politica externa nu vine in conflict (de moment) cu interesul national.
    Dl. AndreiM, aveti dreptate sa fiti circumspect privind o eventuala invazie economica chineza in Europa printr-o portita, eventual, deschisa de Romania. Nu stiim cum vor reactiona europenii (eventual contra romanilor din tara si din Europa) si nici nu intelegem precis intentia cu bataie lunga a Chinei – pina in prezent vedem ca a lucrat bine pentru ei contra tarilor capitaliste (cei din America Latina nu se pling). Despre acest triumvirat ruso-germano-chinez, altadata, cind vom stii cu totii mai mult despre „dus-intorsurile” fiecaruia.
    Dl, mihaix, China are o forta de munca impresionant (probabil ca doar India o poate concura – numeroasa si extrem de ieftina) de disponibila. Ati observat un lucru, extrem de important (motiv care ma obliga sa-l repet): China practica o politica economica reciproc avantajoasa cu partenerii care sunt cinstiti cu ea. La acest punct, din cauza politicienilor (vinduti, corupti, santajati), Romania are doua mari probleme: sa demonstreze Chinei ce este avantajos pentru romani – chinezii nu stiu, ei isi urmeaza planul lor de interese, dar nu au inca nici un motiv sa nu accepte o schimbare in ceea ce vor oferi Romaniaei; si Romania sa nu fie transformata intr-un „cal troian” al occidentului, Romania este totusi bagata in UE, dar ca si alte membre in UE trebuie sa aibe curajul si abilitatea de a face ce este bine (la urma-urmei) poporului roman.
    Acestea fiind zise:
    = chinezii au nevoie de piata de desfacere pentru regenerabile (in care au investit mult si au si resurse sa dezvolte in continuare), dar Romania are resurse hidroenergetice de care numai Spania se apropie = deci Romania poate sprijini comercializarea acestor poduse sau productii in Europa, in schimbul sprijinului in dezvoltarea retelei hidroenergetice romanesti;
    = China este un important furnizor de carbune = deci Romania poate sprijini acest export in Europa dar si pentru a-si revitaliza termocentralele si otelariile;
    = China este extrem de interesata de potentialul agro-alimentar romanesc = deci putem beneficia de sprijinul lor masiv in directia dezvoltarii acestui potential;
    = productia chineza este vasta si diversa, exportul lor este incisiv de acaparator = navigabilitatea Dunarii (plus canalul german) ofera Romaniei un prilej de a rentabiliza in ambele sensuri iesirea noastra la Marea Neagra, contra unui transport liber pe portiunea romaneasca, chinezii ne pot sprijini sa ne construim o flota fluviala si mai tirziu chiar una maritima.
    Sa nu uitam nici un moment ca arsenalul economic chinez a pus pe butuci America si Europa. Odata intrati cu ei raminem cu ei onesti – ce este o tarisoara ca Romania ca sa se aleaga praful? Nimeni nu este cu noi, iar ei sunt interesati sa fie cu noi. Am cunoscut aici chinezi si stiu destul de bine acesti oameni: sunt suspiciosi, trebuie sa le cistigi increderea, mai bine n-o faci daca n-ai nevoie de ei.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Noiembrie 26, 2013 la ora 22:59

      D-le SanduCu, „Suntem ai nimanui, si pana nu ne ridicam prin puterile noastre,pana nu invatam sa ne facem singuri politica externa, si interna, nimeni nu o sa ne dea nimic de pomana. Trebuie sa ne vindem scump pielea in aceasta lume competitionala, in criza, la fel cum au invatat si nemtii prin exporturi si polonezii prin industrializare si americanii prin tiparnita de bani.” iata unde sunt eu circumspect, la faptul ca ne putem urmari interesul fara concesiuni nefavorabile, asa cum am facut pentru intrarea in UE si NATO si aici trebuie sa lucram inainte de a lua o decizie geo-politica periculoasa tocmai prin modul lor de a „gestiona” relatiile bilaterale.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 28, 2013 la ora 05:49

        Dl. AndreiM, am folosit „circumspect” in sensul de gindi si a intelege toate circumstantele si efectele inainte de a fi deacord, nu in sensul de a ma teme sau a evita. Este bunstiut ca Romania este o tara mica (aparent mijlocie) si acesta este un motiv suficient sa nu vrem sa fim al nimanui. Globalizarea a existat din toate timpurile, probabil ca nici nu a fost teoretizata de la inceput – uniunile de triburi, imperiile. Deci intotdeauna unul mare ia conducerea si partea leului. Intotdeauna este nevoie de cei mici (altfel n-ai ce conduce), deci, partea leului poate fi negociata – afilierea nu este precum ti-ai lua o umbrela si gata, trebuie sa ai grija de ea. Cei mari pot negocia intre ei, ca de la egal la egal, si chiar o fac, continuind insa as creste numarul afiliatilor marunti – pentru as consolida pozitia sau chiar de a fi in stare sa incline balanta negocierilor. Aici Ceausescu a gresit. Nu pentru ca a vrut sa demonstreze ca se poate rupe de rusi (asta n-a fost greu), ci pentru ca nu a negociat alierea cu americanii (a vrut sa fie independent). In momentul negocierii, pretul este mare, dupa terminarea tranzactiei, daca mai ceri ceva, este milogeala – esti slab si calcat in picioare. In aceasta faza s-au petrecut evenimentele din 1989 – in toti acesti ani a fost milogeala, care s-a lasat doar cu spaguirea conducatorilor si suptul la liber al tarii. Parerea mea, daca acuma vrem sa facem o negociere, nu o mai putem face cu americanii sau cu UE – Romania este sub piciorul lor. In schimb se poate face cu rusii (sub acoperirea unor relatii economice cu China). Aici este vorba de a fi circumspect. Si am aratat in comentariul de dinainte, ce cred eu ca ar fi prioritatile care ar ridica mai rapid economia romaneasca si in care China poate fi interesata sa ajute – nu este nevoie de banii lor (ar fi o greseala), trocul este mult mai bun. Sa primesti dolari sau euro? Poate se devalorizeaza, poate pierzi la cursul de schimb,.. Romania de astazi nu-si poate permite sa piarda nimic, n-are de unde. In schimb. De sub noua umbrela, Romania va beneficia de schimburi economice EGALE cu europenii: carausie fluviala, electricitate hidro (in acest context se merita sa accepti si citeva virtelnite), mai o turbina pentru hidrocentrale, mai un echipament miner, .. Cind rusii ne-au oferit gazul si sa devenim distribuitorii Europei, Basescu si Ponta s-au apucat de conducta cu R.Moldova – o timpenie. Si eu vreau Moldova inapoi, dar pentru asta trebuie sa fii destept si sa intelegi ce-i in jurul tau. De cind Israelul a facut pace cu rusii, nu i-a mai atacat nimeni. Au tot incercat altii sa-i amestece in rahaturi si n-a tinut. Nu stiu pentru ce a mers Ponta in China (pentru romani sau pentru americani), dar daca chinezii au venit la Bucuresti, n-au venit pentru americani. Au sa se apuce romanii sa faca o alta teava de gaze? Daca nu se termina cu prostiile si vinzarile, schimbati, si nu trebuie sa se astepte pina la alegeri. Poporul alege cind sa aleaga – buzunarul nu poate fi mai gol si nici stomacul. Acuma se poate negocia avantajos, chiar si sistemul politic, daca asta doare pe cineva. Vad ca acuma aveti si un termen nou: socio-capitalism. Spuneti-i cum vreti si faceti la fel. Circumspect.

        Răspunde
         
    2. mihaix
      Noiembrie 27, 2013 la ora 01:29

      Una din intentiile pe termen lung a Chinei este de a detrona dolarul ca moneda unica, si au nevoie de toti aliatii.
      Si da aveti dreptate, ei sunt circumspecti si nu fac afaceri inainte sa te cunoasca si sa aiba incredere. Ei au incredere in noi , avand o istorie lunga, dar problema pe care bine ati pus-o alaturi de AndreiM ,este ce vor ei pe termen f lung.
      Ei lucreaza subtil , ca si americanii, totul e planificat, pe zeci, sute de ani.
      Dar ca sa fiu sincer pana la capat, si aici ma repet nici de la americani nu am obtinut mare lucru, fiind alaturi de ei (de ex contracte in irak sau afganistan pt sangele romanesc in zone grele….).
      Diplomatia e grea, dar din pacate timpurile nu ne mai permit sa credem orbeste in UE si SUA, pt ca acestia nu ne vor ajuta.
      Si da in general chinezii , daca ai un agreement cu ei, e pe termen lung, nu ii poti pacali sau sa o tai cu ei. PArtea buna e ca intr-adevar ei vor in general sa profite ambele parti, e un fel de simbioza, si asta am vazut-o peste tot in cultura lor, nu este ceva declarativ. Noi avem multe de invatat de la ei, si ei de la noi, cum ziceati si dvoastra, gen hidrocentrale, energie regenrabila, transport maritim si fluvial. Can am auzit de tren rapid viena , bucuresti, constanta, imi dau seama ce potential economic poate avea acest lucru.
      Si ca sa fiu sincer, jocurile sunt facute de SUA, Germania, Rusia, China, noi suntem doar pionii. Si ca orice pion trebuie sa stim cand sa ne sacrificam si mai ales pt ce (adica ce ne da SUA, si ce ne da China sau UE pt generatiile viitoare). Pt ca am mai facut-o o data in 45, si nimeni nu a intervenit. ORicum eu sunt convins ca putem juca corect alaturi de chinezi si americani, cum am facut-o si pana acum timp de 65 de ani.
      Problema este asa cum ati zis: ce ne facem cu spagile, si coruptia-si mai ales cu cnadnrul. Eu de exemplu am primit azi de plata 28 de euro- tarif de despagubire alaturat amendei de rovinieta pe care am platit-o. Adik 2 amenzi pt acelasi lucru, iar acest tarif a fost si scos, dar cine l-a apucat il va plati. Asta e tara noastra, una cu cnadnr, taxe pe drum in 3 puncte: rovinieta, taxa de autostrada, benzina, cu sefi hoti, si politisti care ancheteaza sriul si procurorii si sunt bagati la zdup.
      Sunt 2 sisteme din care mi se pare mie ca cel capitalist a esuat, si nu din cauza banilor, ci a faptului ca nu are la baza interesul pt grup – al dracului Smith :), pt societate in ansamblu. Nici cel chinezesc nu e ok- vezi probl de control, libertate, dar cumva trebuie gasit unul in care grupul, ecologia, socialul sa fie integrate cu economicul, sau altfel vor esua.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 28, 2013 la ora 05:51

        Dl. Mihaix, „Ei au incredere in noi”, este de fapt ei stiu ca romanii au nevoie de ei. S-a intins o mina (este a doua oara), o iei sau nu. TOTUL poate fi negociat, si Romania este scumpa.
        „ca orice pion trebuie sa stim cand sa ne sacrificam si mai ales pt ce” este bine spus, dar in loc de sacrificam as considera mai potrivit „afiliem” – nu e vinzare, nu e subordonare. Mai degraba, un fel de asociere inegala.
        „eu sunt convins ca putem juca corect alaturi de chinezi si americani, cum am facut-o si pana acum timp de 65 de ani.” Nu am sa ma refer la ce s-a facut in ultimii 65 de ani, probabil ca nu este relevant. La masa celor mari, putem doar sa ne imaginam ca putem sta. Nici nu as fi confortabil sa dau din cap sau sa aplaud fara sa am un cuvint care sa fie considerat. Ei, da, o fac si n-au nevoie de noi. Ce este clar, si se vede, este ca Romania a pierdut trenul cu umbrela americana. Rusii si chinezii stiu. Ce nu stiu eu este, ce e aia cnadnr? Cu dubla penalizare pentru acelasi lucru, sa clarificam. Nu exista asa ceva, este ilegal. Este ceva de genul comert conditionat. In cazul in care doua sau chiar mai multe penalizari pentru „acelasi lucru” sunt colectate in conturi diferite, numai este dubla sau tripla – este simpla de fiecare data. Nu este ceva nou, se intimpla si la case mai mari: eu, de exemplu, am semnat acordul de a mi se trage bani din cont automat pentru unele facturi; mi s-a intimplat sa am contul insuficient acoperit la momentul in care ei au incercat sa-si ia banii – operatia bancii mele a fost considerata inutila (dar costisitoare?!), la fel si operatia celor care au vrut dar n-au avut de unde. Concluzie: am platit doua penalizari si la unul si la altul, aparent pentru acelasi lucru. Sarlatanie imputita, daca vezi ca nu-s, revin-o a doua zi – dupa istoric stii ca sunt bun platnic, ce sa mai spun ca treaba se face automat din ambele parti. Asa ca damblagiul de acolo poate sa anuleze operatia cu „delete” si masina o reia a doua zi. Dar mahmurul naibii a crezut ca o sa-l avanseze. Altadata, am apasat din greseala pe altceva la cell (era un serviciu optional, nu aveam acord pe el), am anulat operatia si mi-am vazut de convorbire. La plata, ma taxeaza de 5 CD (nu-i o gaura, dar nu-mi place sa se obisnuiasca ca-mi pot juca tontoroiul pe cont – le-am dat telefon si le-am spus ca n-am folosit serviciul si sa ma scuteasca de astia 5 CD. Imi spune ca la el figurez ca l-am folosit. Da? Atunci spune-mi exact cind si cit timp. Nu avea asa ceva, normal, in secunda urmatoare l-am anulat. A vrut sa se ciriie cu mine si i-am zis ca voi vorbi cu seful lui si nu ma las pina nu imi da toata factura gratis – asta echivaleaza cu concediere. A anulat si nu cred ca am gresit cu ceva.
        Cind vorbim de sisteme social-politice, nu sunt convins ca stiu exact ce este un „interes de grup”, pentru ca peste tot se vorbeste de drepturile omului, ale individului, ca mai multi formeaza un grup…e altceva. Chiar si cind e vorba de crime in masa, le spune crima contra umanitatii. Cu totii se feresc de …drepturi de grup. Tineti minte? Colectivizare – initial au fost colectivele (CAP, CAS), dar pe urma au devenit gospodarii (GAP, GAS). Capitalistii le spun ferme sau asociatii. Deci fara grupuri. Bank Group sau Group Corporation, asta-i altceva – bani, jetoane poti grupa, nu sunt ofensive. Dar un guvern trebuie sa fie capabil sa respecte drepturile fiecatrui cetatean care se achita de obligatiile sale. Prin urmare, guvernul trebuie sa cunoasca in detaliu toate aceste aspecte (individuale care sunt caracteristice teritoriale sau profesionale samd) pentru a fi in stare sa negocieze just afilierea la un protector viabil/efectiv. Nu as merge pe ideia integrarii economice (gen CAER, care inseamna un fel de amestec in treburile interne), dar pe plan international, de sub umbrela as merge linistit pe tranzactii economice pe baza liberului schimb.
        Umbrela asta, ca sa mai completez ce nu am mentionat cind m-am adresat dlui. AndreiM, as intelege-o ca un pachet de intelegeri (multilaterale – de preferat, decit bilaterale – adica, de exemplu si cu rusii si cu chinezii) privind apararea (de precizat ca nimeni nu ataca pe nimeni, cu totii ne aparam), circulatia marfurilor, bugetul colectiv (contributii mai mari de la cei mici si mai mici de la cei mari, se intelege), cam atit. Liberul schimb, ar insemna preturile si cantitatile negociate in momentul tranzactiei, export numai disponibilul meu, import numai necesarul meu. Valabil cu oricine. Moneda nationala, nici o legatura financiara in afara de contributia baneasca la bugetul colectiv destinat situatiilor de urgenta.

        Răspunde
         
  • sanduCu
    Noiembrie 26, 2013 la ora 20:57

    Dl. Constantin,
    1) Spuneti ca inflatia (adica o devalorizare a banului) aduce saracire; se poate intimpla si invers? Adica saracirea sa duca la inflatie? De fapt, in mod normal (cind nu-si baga coada Isarescu cu cei din UE, BIS si FMI), numai invers se intimpla, adica atunci cind programul economic al tarii este scapat de sub control (lasat in seama pietei libere si competitive = dezvoltare haotica, prin jecmanire a resurselor materiale si umane, sunt si firme mici si nevinovate – impactul lor este co-lateral dat fiind participarea pe orizontala/verticala pe linga marii hrapareti ) si implicit se ajunge la o abundenta „neceruta” pe piata, ceea ce duce la „reducerea” consumului impreuna cu cresterea somajului si alte fenomene pe care le recunoasteti (pentru ca le cunoasteti) in alte contexte, iar acuma o prezentati pe invers din nu stiu ce motive.
    2) Sunteti contra stergerii datoriilor companiilor de stat – daca s-a gresit (intentionat sau neintentionat), compania trebuie sa moara cu toti salariatii ei sau poate ca tocmai asta este una din menirile bugetului (la care participa toti taxatii) = sa nu lase de izbeliste oameni nevinovati si familiile lor?
    3) In continuare (dar intr-un comentariu separat), prezentati cresterea investitiilor publice ca pe ceva necesar („pe care guvernul actual le-a taiat”) – deci sunteti totusi deacord cu stergerea datoriilor (de la punctul 2), nu-i asa? Investitiile de la buget pot fi folosite si pentru asa ceva.
    4) Chiar nu inteleg de ce preferati folosirea fondurilor europene (numai pentru ca ar fi pasiunea Presedintelui?) care stiti foarte bine ca nu sunt ieftine de loc (creste datoria externa, creste deficitul bugetar si nici nu pot fi folosite unde are nevoie tara ci numai acolo unde doreste strainatatea – care face ceva pe interesul national).
    5) Iar in legatura cu „marirea fiscalitatii inhiba orice tendinta de crestere economica”, din moment ce stiti ca de la buget se finanteaza o economie, continuu sa nu va inteleg ce aveti cu cresterea fiscalitatii, atita timp cit cresterea economica implica si salarii suficiente sa o sustina – lucru economiceste, perfect normal.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Noiembrie 27, 2013 la ora 07:08

      Cu tot respectul, intrebarile dumneavoastra (va raspund pentru ca-mi sunt adresate personal) sunt de natura a atrage indemnul cordial de a consulta un manual de economie. Un raspuns care sa explice notiuni, concepte, procese economice s.a.m.d. necesita un spatiu mai amplu decat cel pe care-l poate oferi blogul d-lui Moise.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 28, 2013 la ora 06:05

        Dl. Constantin, stim cu totii ca ce este in manual este foarte util in faza de acumularea cunostintelor. In practica lucrurile nu sunt tocmai ca in manual – motiv pentru care economisti cu eceiasi pregatire nu pica de acord de multe ori. Unii isi folosesc cunostintele in mod creativ, iar altii… si le pastreaza. Cineva, nu de mult, m-a intrebat de ce critic si nu sint si constructiv. Am raspuns ca din punct de vedere ingineresc, este mai indicat/prevazator sa te asiguri de o baza/platforma solida/corecta inainte de a incepe constructia. Am presupus ca dupa atita timp de tatonare reciproca, am ajuns sa ne stabilim o baza pentru discutii constructive. Am incercat sa va aduc in cerc. Probabil ca faceti parte din alt cerc si este alegerea dvs. Va multumesc pentru manual si totusi imi pare rau sa va pierd.

        Răspunde
         
  • Constantin
    Noiembrie 26, 2013 la ora 19:49

    „Componenta de crestere usoara (!) a inflatiei” a maririi fiscalitatii, elogiata de dl. L. Voinea, imi aduce aminte de doua personaje. Primul este dl. F. Georgescu, cel care rezolva toate problemele bugetului prin inflatie si saracirea, in consecinta, a tuturor cetatenilor. Cel de-al doilea, este dl. I. Blanculescu, cel care preia la buget orice datorie a companiilor cu capital de stat, asadar urmand sa fie platita de catre toti cetatenii. Cele doua politici se ingemaneaza in discursul si in principiile de macroeconomie ale d-lui L. Voinea.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 26, 2013 la ora 19:34

    Pentru ca teama de deflatie (fara nici un temei, de altfel) a amintit d-lui ministru de „deceniul pierdut” nipon, trebuie spus clar ca principala masura adoptata de Japonia a fost cresterea investitiilor publice. Este vorba despre investitiile pe care guvernul actual le-a taiat. Promisiunea maririi lor in anul 2014 este cu mult mai putin credibila decat solutia oferita de Presedinte, anume utilizarea banilor proveniti din fondurile europene. Mediocritatea profesionala a d-lui L. Voinea a facut sa aiba consilieri mai competenti decat domnia sa, insa aroganta care-l caracterizeaza nu-l lasa sa auda nicio voce din multimea celor care-i spun ca marirea fiscalitatii inhiba orice tendinta de crestere economica.

    Răspunde
     
  • micutu de la 7
    Noiembrie 26, 2013 la ora 14:59

    Pe chestii tehnice de proceduri de cifre trebuie lasat omul sa vorbeasca sa explice. Se vede ca ai inceput dialogul cu prejudecati, cu cifre gresite, cu metode gresite, Voinea a zis de multe ori ca nu-i asa, ca cifrele tale sunt inexacte etc deci…ce incredere sa mai am in cifrele prezentate fara invitati? Au fost multe explicatii taiate din zbor. Are si el dreptate dar cand intri in emisiune sa tragi in el orice ar fi nu e bine si nu e corect. Si asa e peste tot la toate tv. Fiecare intelege bugetu sau finantele publice cum stie si cum poate si pe urma cand vine unu sa explice ori e mincinos ori e vrajitor ori n-a spus nimic. Nu-i chiar asa. Ca sa te eontrazici cu Voinea trebuie sa fi facut macar 2-3 bugete.

    Răspunde
     
  • David
    Noiembrie 26, 2013 la ora 09:59

    Cuplul tragicomic Ponta – Antonescu a luat-o razna inca din vara lui 2012, odata cu puciul si continua “distantarea” de Romania de zici ca ii duce spre pierzanie o racheta. Ponta “criminalul” omoara economia si pe romanii care muncesc iar Veselul si Multiplicatul Crin e deja “prezidente” si imparte promisiuni

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Noiembrie 26, 2013 la ora 09:56

    Am sa-mi amintesc ca niste generali (sau maresali) foarte buni au ajuns la portile Berlinului si pentru cucerirea lui extrem de rapida (impusa peste ceea ce le dicta pregatirea si experienta lor) au fost obligati sa sacrifice de citeva ori mai multe trupe si echipament militar, decit ar fi fost necesar. Istoria nu i-a invinovatit pe ei ci pe Stalin care ordonat.
    Considerind afirmatiile unui student, cum ca dl. Voinea este un profesional si indrumator perfect, ba chiar arata ca si dpdv civic, dl. Voinea merita tot respectul, sunt inclinat sa cred (eu care intotdeauna am respectat pe cei de la care am invatat) ca dl. Voinea este boscorodit pe nedrept.
    Se vorbeste de manipulare, cum ca o anumita conduita ar fi putut sa intimideze un jurnalist care era pregatit de „lupta” – cred ca tocmai aceste interpretari sunt o manipulare. Si eu nici nu l-am votat si nici nu l-am respins pe dl. Voinea. Membru al guvernului si decizia guvernamentala? Hai sa fim seriosi, de cite ori fiecare din noi la servici inchide pliscul si executa ce-i spune seful? Pe Isarescu nu l-a facut inca nimeni jumari pentru cum a influentat distrugerea economiei romanesti la ordine externe!! Dar asta nu este o scuza ci numai un fapt. In romaneste se spune „crapa-ar capul caprei in patru cum a crapat ea piatra in patru”, si nu invers.
    Si tin foarte mult sa fiu inteles: TVR va prezinta deja candidati pentru tot felul de pozitii, si partidele car urmeaza acesti candidati. I-ati balacarit deja pe toti, cei mai multi dintre ei s-au eliminat de mult pri faptele lor, cunoscute de voi toti. Ce va mai ramine? Sa va auto-propuneti (daca credeti ca meritati – de ce nu) sau sa-i distrugeti si pe cei care sunt mai buni decit voi. Chemati-ma pe mine din Canada sau pe altul din China – ah, nu eu deja bat cimpii. Pe scurt: mai aveti acolo oameni destoinici, nepatati – paziti-i prin puterea poporului, nu lasati sa fie santajati si discreditati; miine-poimiine o sa fiti condusi de grupa intiia de la gradinita. Cu tot respectul pentru multi tineri si pentru ceea ce fac, dar o tara nu poate fi lasata pe mina unor a ca ei (ma uit la Sova si v-am spus totul, de exemple nu duceti lipsa). Nici niste batrinei trecuti de 70 si fara experienta in fata poporului. Aveti nevoie de oameni care sa-si asume raspunderea cu capul sub ghilotina (imi amintesc de o promisiune a lui Sova, in fata obiectivului: „de problema asta am sa ma ocup personal” – toate problemele care ii revin sub incidenta atributiilor sunt personale, nu-i este permis sa aleaga. Ma rog, el este grupa a doua. Au inceput sa se inghesuie o gramada de puradei, de parca guvernarea este borcanul cu dulceata. Oi fi eu ne-coerent (dupa cum mai sunt criticat), dar voi sunteti copilarosi (ceea ce nu-i rau) si nu va dati seama ca va jucati de-a oamenii mari. Sunt citiva acolo care au furat sau au sarlatanit. Este foarte rau, si eu am avut carnet de note dublu la scoala si am avut proiecte de milioane pe mina si nu mi s-a imputat nimic. Alegeti-i de acolo pe cei care nu au ucis, care nu au vindut, care nu au tradat. Nu vor mai fura daca stati cu ochii pe ei, dar vor face ceia ce voi nu sunteti in stare – pentru ca daca sunteti in stare spuneti-o si dovediti-o, acuma inainte de alegeri. Dati dovada de seriozitate si responsabilitate, altfel iar o sa inceapa circul. Probabil ca asta-i ceea ce vreti sau nu puteti mai mult. „Trezeste-te romane!!!”
    „Nu exista vint favorabil pentru cel care nu stie incotro se indreapta”, Seneca.
    Intr-o economie normala, bugetul este insumarea veniturilor provenite din fiscalitate – adica taxezi din ceea ce faci, nu faci, taxezi cai verzi pe pereti. Deci trebuie sa ai un plan de lucru, un program economic, un proiect – bine gindit pe baza resurselor disponibile – pe o perioada determinata (cincinal daca vreti, 5 este mai bun decit 4 si mai mic decit 6, deci tocmai bun – in orice caz, un proiect poate fi organizat si controlat mult mai bine in sferturi, iar a cincea perioada iti da un ragaz sa compensezi plusurile si minusurile, si sa-ti evaluezi resursele pentru noul cincinal). Felul in care iti construiesti bugetul te ajuta sa-ti controlezi proiectul. Ai costuri eligibile: cheltuieli directe si indirecte necesare, eficient legate de fazele proiectului, efectiv folosite pe perioada stabilita. Mai ai si costuri neeligibile (intotdeauna vor fi, nimic nu este perfect si este realistic sa le ai in vedere: restante, acoperirea unor diferente generate de schimbul valutar, sunt si altele (vrei sa te asiguri de un contract pe care nu vrei sa-l pierzi, foarte frecvent). Daca bugetul unui proiect este in mina unuia singur (directorul, seful), bugetul unei tari este in mina unui grup (guvernul, partidul). Motiv pentru care am sustinut mereu: in economia interna desfiintati politica, fara partide – va dati mereu cu stingul in dreptul si invers, nu are nici un sens. In sedintele de guvern, ministrii stabilesc cheltuielile necesare, pe prioritati nationale si perioade stricte de finantare. Din acest moment vistiernicul nu se mai abate de la scripte. Fiecare ministru trebuie sa raporteze executarile in concordanta cu bugetul aprobat. Orice probleme se rezolva in interiorul ministerului. Nu este corect sa arunci in capul vistiernicului, insuccesele ministrilor, si nici deciziile premierului sau sforaria presedintelui – este normal ca el sa nu se simta obligat sa dea raportul asupra unor situatii de care el nu este responsabil, chiar daca a participat la discutii. Nimeni nu i-a delegat autoritatea de a decide, sau isi inchipuie cineva ca in guvern se …voteaza?
    O noutate, care nu puteam sa n-o remarc: „crizei de curand trecute SUA” – nu am nevoie de CNN ca sa stiu ca suntem in galeata (80% din economia canadiana este strins legata de cea americana, si nu ne simtim iesiti din criza: cumparaturi si constructii stagneaza, preturile scad [ne balacim in disconturi], nici benzina nu mai indrazneste sa urce – suntem pe un butoi cu pulbere). In America nu se mai indrazneste sa se vorbeasca sa atace pe nimeni, nici teroristi nu mai exista. Nu se mai inroleaza nimeni, nici daca ar fi bani (dar nu mai e marunt nici pentru cei care mai au inca uniforma). Tabloul este foarte sumbru, cu atit mai sumbru ca nici in senat nu se gasesc solutii – Obama si-a cerut deja scuze ca programul de asigurare nu a fost gindit in toate detaliile. Nimic nu mai intra la bugetul american. Proprii lor investitori nu sunt dispusi sa-si sacrifice pungile – acuma probabil ca veti intelege ce este aia investitor. A spus careva FMI? Sa nu mai spuneti, ca nu mai exista decit cu numele. Cineva a spus o vorba mare cindva si altcineva a amintit-o de curind pe blog: asteptam sa vedem asupra cui isi vor rostogoli americanii datoriile.
    Se vorbeste de o crestere a fiscalitatii, ca mai bine n-ar mai fi. Pai daca nici bugetul nu mai colecteaza nimic, am pus-o de mamaliga (sau nici atita). Sunt doua optii: ori se munceste pentru a fi posibila aprovizionarea bugetului ori…aia a m… Ca sa incepi sa muncesti, iar sunt doua optii: ori cineva va deschide punga (dar in capitalism nu s-a vazut si chiar acuma nu se vede nicaieri, parca au disparut toti trilionarii, bilionari? Nici, milionarii pling de foame), ori hirtia de toaleta (economistii o numesc „cresterea masei monetare”). Toaleta asta, insa este valabila numai in ceea ce mai de mult ii ziceam eu sistem inchis – rufele murdare se spala in familie. Avem bani, dar sunt de aia, de ai nostri – ne platim salariile cu ei, platim si taxe, finantam si reluarea proiectelor (trebuiesc prioritizate la singe numai proiectele care aduc venituri reale: telefoane, NU; televiziune, NU; presa, citeva ziare si restul la munca cimpului; importuri, sistate; cresterea preturilor interne. Acuma este momentul marilor proiecte, de care nimeni nu-si mai aduce aminte – hidrocentralele (cu amenajarile de riuri, sisteme de irigatii). A auzit cineva de munca voluntara? Asa-asa, aia patriotica – nu mai vine TVR sa spuna ca sunteti dusi cu forta si ca va persecuta careva (nu de alta dar l-am taiat printre primele). Nu tot canalul Dunarea-Marea Neagra a fost facut cu detinuti politici. La Miercurea-Ciuc am vazut cu ochii mei, la drumuri se lucra cu puscariasi, dar la Bumbesti –Livazeni s-a lucrat cu patriotism voluntar. Cu cintec inainte. Stie careva cum se scoate usturoiul? Am niste poze, prima vacanta de vara in anul intii. Rontaiam morcovi de peste drum, unde erau satenii. La usturoi studentii, ca sunt mai cu carte. Ce bascalie faceau aia de noi. Si nu eram nici politici si nici puscariasi. Dar sa dea dracii daca as mai scoate un usturoi sa stai toata noaptea sa-ti sufli in palma. Dar asa s-au construit multe, cu patriotism. Si daca n-am stiut pina atunci, dupa aia am invatat ca Romania este tara mea si de aia o iubesc si astazi.
    Trec peste faptul ca tara a ajuns unde a ajuns din cauza alegatorilor, care si acuma in ceasul al doisprezece-lea continua sa-si arunce responsabilitatea de milioane pe capul citorva sute de alesi si tolerati. Trec si peste calculele savante ale puterii de cumparare si evaluarii nivelului de trai, nu ca n-ar fi importante, dar de peste 20 de ani le-ati calculat pina n-ati mai putut de corect si uite unde ati ajuns. Trec si peste punct si pun virgula, poate ii mai dati tarii o sansa. Altfel in istorie se va spune: populatia romaneasca in Romania a disparut in 2013.

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 25, 2013 la ora 20:21

    http://www.zf.ro/opinii/adevarul-sau-puterea-ce-cauta-premierul-chinei-in-parlamentul-romaniei-11720306
    O greseala fatala, parerea mea, avand o astfel de abordare.
    Din cate am vazut premierul Chinei a venit in Romania pentru interese economice si investitii in interesul ambelor state si nu pentru a re-implementa sistemul comunist in Romania sau pentru a face propaganda politica sistemului politic comunist actual din China.
    Este o diferenta majora intre cele 2 aspecte, parerea mea.

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 25, 2013 la ora 20:10

    Referitor la China – China a fost si este un partener politic si economic serios pentru Romania. Pentru ca guvernul Victor Ponta sa aiba succesul asteptat referitor la investitiile promise de chinezi in Romania trebuie ca guvernul Victor Ponta sa elimine CORUPTIA din Romania.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Noiembrie 25, 2013 la ora 23:16

      Stimate domnule Cornel ,aparteneta politica la un sistem social sau altul este una:DAr relatiile economice sint mult mai importante si cum sec.21 va apartine exclusiv zonei Pacificului ;dechiderea relatiilor cu China va fi de un
      imens impuls in viitorul Romaniei:Cine a facut acest pas important sa fie binecuvcintat

      Răspunde
       
  • mihaix
    Noiembrie 25, 2013 la ora 18:34

    Ca tot fac spam pe aici.
    Vad ca pe toate siteurile basiste se zice ca nu respectam mesajele Bruxellesului si ca totul trebuie facut prin UE.
    Dar atunci cand Germania face acord separat cu Rusia si ia gazre ieftin prin ei si le mai si revand si ii doare-n cot ca Europa sufera de frig cand Rusia taie robinetul , Bruxellesul tace si nu mai ii zice nimic Germaniei. Asa ca mars afara, dle basescu, rds, b1, bruxellesule , pt ca de fapt va doare undeva de reguli ci doar de interesul vostru. Unde era Bruxellesul cand mureau oameni in Siria, cand in Romania nu se respecta legile ? Atata vreme cat facem contracte cu firmele lor e ok, spaga data lor e ok. Problema e cand incepem sa gandim singuri, si facem acelasi lucru pe care il face si Franta si Germania, care au acorduri cu China, Rusia, Iran , etc. Macar UK o zice pe fata, noi vrem sa facem city , banking, ne doaren cur de UE, Germania si Franta fac la fel pt protejarea industriei lor si a serviciilor lor, numai noi sa fim prostii prostilor. La fel fac si polonezii unde este sediul cooperarii CEE – China, dar UE nu isi permite sa le zica nimic, pt ca polonezi au tupeul sa nu le aprobe legile CE cand e cazul, si au diplomati buni care stiu sa faca si ei santaj. Ce credeti ca se intampla daca Bruxellesul ii zicea Germaniei si lui Kohl, si Merkel: nu aveti voie sa aveti acord separat cu Gazprom, trebuie sa treceti prin noi. Cred ca sareau de cur nemtii si le ziceau vreo 2

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 26, 2013 la ora 06:22

      Dl. Mihaix, ati atins cu precizie un punct sensibil, existent dinnainte de UE si care continua sa existe si astazi. Dar revenind la chinezi, poate ii invatam sa faca hidrocentrale (ca ei n-au habar), sa le foloseasca si lor la ei in tara si noua la noi – romanii proiecteaza si coordoneaza (macar pe o chestie pe care o stim, la irigatii si navigatii – sa nu uitam Constanta leaga orientul de occident – sa-i vedem pe ei).

      Răspunde
       
    2. AndreiM
      Noiembrie 26, 2013 la ora 09:41

      Mihai, observ ca esti un fan al Chinei. Nu am o problema cu ideea de business cu China, ci a modului in care fac business. Diferenta dintre noi si alte state europene (Germania si Polonia date exemplu) este ca ei isi stiu interesul (social nu de grup), ceea ce la noi nu prea e valabil. Sa nu uitam ca China este cel mai mare poluator, nu exista nici un fel de protectie sociala, intr-un cuvant au probleme cu libertatile individuale. Esti dispus sa risti acest drept de dragul „relatiilor istorice”? Sau libertatea este garantata de UE si cresterea economica de catre China?

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Noiembrie 26, 2013 la ora 16:42

        Sunt un fan al celor care vor sa investeasca in Romania, si cum nu vad ca UE si SUA sa se ingramadeasca, dimpotriva nu mai stiu cum sa ne puna piedici, da sunt un fan al unor investitii de 8.5 mld euro. Ne-ar scoate dintr-un mare ….. ne-ar face o infrastructura pe care ne-o dorim, si daca vom deveni o poarta pt marfurile chinezesti in Europa, vom avea si bani din servicii. Plus sprijinul diplomatic al Chinei, eventual posibilitatea de a face comert cu Rusia, deci 2 piete imense care ne-ar asigura noua si urmasilor nostri un trai ca in vest. Sa nu uitam ca si vesticii fac de multa vreme ce incercam noi sa facem acum. Deci nu sunt eu fan China, pe cat sunt francezii, nemtii, grecii, si mai ales americanii. Stiai ca , China este cel mai mare creditor al SUA ?
        Dar intr-adevar trebuie sa tratam lucrurile cu grija, si aici are si basescu dreptate. Dar asta trebuia sa o facem si cu UE, si cu SUA vezi BEchtel, OMV, taierea padurilor, RMGC, si orice alte resurse date pe nimic, sau eventuala poluare (da trebuie sa avem mare grija).

        Acum hai sa iti zic una faina, care o sa ii placa si lui AdrianD si Dan O: in China astia nu iau spagi, bacsis, este ilegal si imoral. Eu am fost acolo o luna in august (de asta sunt si deschis, fiindca i-am vazut cum lucreaza si fac comert) , si pot sa iti zic ca au o societate cu un comert extraordinar, bazat pe competitie reala, fie calitate, fie pret. Si cel mai important lucru, nu mi-au permis sa dau nici un bacsis, de la restaurant la taxi, nu au vrut si pace. Chiar trebuia sa ii dau unui taximetrist 10.9 yuani si al dracu nu vroia sa ia 11, zicandu-mi ca nu are rest si sa ii las doar 10 (2 yuan sunt cam 1 leu, deci nu era mare lucru). Si era un om simplu si f sarac, deci e vb de educatie si bun simt. Sincer nu stiu cum or sa se descurce cu romanasii nostrii din departamentele de stat, pt ca ei negociaza f mult , si cand bat palma ala e pretul. Adica poti sa aduci pretul de la 5 mil la 2 mil, dar ala e pe bune, si daca ti-a facut reducere, de ce dracu sa iti mai dea si spaga. Plus ca la ei spaga si coruptia sunt sinonime cu inchisoarea si glontul. Ala pe care ti-l plateste familia, deci chiar daca ar lasa la pret , si ar si da spaga, se prind securitstii lor. Si cum Romania a devenit un punct strategic pt ei, ti-o garantez ca ii vor prinde, deci nu se va risca nimeni. Asa ca spre deosebire de nemtii care au fost in Romania si ne-au securizat frontierele sau ne-au vandut masini, si locomotive, de au dat spagi, astia micii nu or sa se descurce asa de bine.

        PS Si eu ma tem de poluare, stau in Bucuresti si am probleme mari cu respiratia si alergiile, dar intre China si SUA , nu stiu care e mai nociva mediului. Ca nici SUA nu a vrut sa semneze protocolul de la Kyoto, ca cica ei trebuie sa aiba grija de industria lor si sa distruga lumea, ca li se rupe (ca lacustele , sau extraterestrii din Independence day- burdihanul nostru si atat )

        Răspunde
         
      2. mihaix
        Noiembrie 26, 2013 la ora 16:46

        Ca sa sumarizez si Germania si Polonia fac afaceri cu ei , si nu au renuntat nici la ecologie si nici la libertati , dar intr-adevar trebuie sa si vrei.

        Oricum nu cred ca e nevoie sa vina chinezii ca sa ne polueze tara, sunt de ajuns romanii care au taiat in draci codrii tarii, de ex in Moldova si i-au vandut la straini. Sau RMGC care stim cu totii ce va face, si are sprijin occidental. Deci putem deja si fara ei sa ne distrugem tara (nu mai zic nimic de Ardeal sau Delta Dunarii de unde sunt bunicii mei, ca si acolo s-a facut prapad)

        Răspunde
         
        1. AndreiM
          Noiembrie 26, 2013 la ora 18:01

          Afacerile tarilor europene cu China sunt in general de genul relocare de productie, nu activitati pe teritoriul tarilor respective. O fi vreo diferenta? Ne vom transforma intr-un cal troian al estului in Europa? Merita pentru un pumn de arginti care pentru noi sau pentru generatiile urmatoare nu inseamna nimic (nu cred ca se transforma in plus valoare pentru marea masa)?

          Răspunde
           
          1. mihaix
            Noiembrie 26, 2013 la ora 18:28

            Nemtii vand in draci in China, deci nu e vorba doar de relocari de productie. Francezii, englezii, si alti europeni de exemplu grecii au vandut o groaza chinezilor (porturi, terenuri, vinarii, imobile, afaceri). La fel si americanii si canadienii sau cei din america latina. De exemplu ibm a vandut divizia de calculatoare si laptopuri catre lenovo si ibmul inventase pcul acum, canadienii au vandut patentele pt centrale nucleare, era parca si o marca de masini cumparata de ei. Si pe lanaga asta in China crede-ma , amfost acolo , toti au reprezentante (de fapt jointuri, ca acolo esti obligat sa intri cu o firma chineza in afaceri, similar cu tarile arabe). Vorbesc de la Volkswagen care si Mercedes , BMW, Audi, care au castigat miliarde anul trecut acolo, pana la KFC , si McDonalds. Ori ei ne propun sa si exportam. Sa nu crezi ca pt Volkswagen nu au parteneriat cu Germania , la ei nu intri, nu iti poti deschide firma ca in UE, daca nu primesti acordul lor inainte, Totul e reglementat.
            Si ei acum tocmai ne-au permis accentul in cea mai mare piata a agriculturii si industriei carnii romanesti. Crede-ma francezii si germanii s-au luptat mult ca sa obtina asta, si au trebuit sa dea tehnologie si patente la schimb. Treaba cu relocarea productiei e iarasi cu dus si intors, pt ca chinezi in orice business vor win- win, la ei nu exista castig eu in dauna ta. toti trebuie sa prospere , de aia si lasa pretul si negociaza, astfel incat sa iasa toti ok. Si win win la companii inseamna, ca iti muti tu productia in China, dar trebuie sa le dai patente, si sa imparti bunastarea si tehnologia ta cu ei.
            Sa fim intelesi, probabil ca noi vom exporta in draci mancare acolo, dar pana la urma , or sa isi faca singuri baltata romaneasca din milioanele pe care le dam. Ideea e ca pana atunci sa ne facem si noi ce trebuie in tara, si oricum daca ei sunt genul care fac afaceri tot timpul cu tine, daca esti serios.
            PS Singura problema pe care o vad este legata de sferele de influenta, dar nu imi dau seama cu ce este mai rau o colonie intre China si SUA/UE, vs una doar a SUA/UE. De asta ziceam ca sper sa stim sa negociem, e mai bine sa ai de unde alege si sa te muti , decat sa fii slcav la un stapan, mai bine jucator intre 3.

             
          2. mihaix
            Noiembrie 26, 2013 la ora 18:42

            Pe langa exporturile din China, si calul troian , sa fim sicneri noi vom fi cei castigati. Sau altfel zis: crezi ca in acest moment pe Europa o mai intereseaza de noi. Pe cine am apara daca nu am face acordul ? Germanii fac acelasi lucru pe care il fac chinezii: isi apara exporturile folosind tactici murdare. De la cine crezi ca cumperi gaze cu pretul acela enorm? de la rusi, sau de la nemti care fac pe intermediarii ?? Ei fac exact ceea ce ne propun noua acum chinezi , de multa vreme, isi vand scump pielea. Stii ca americanii i-au amenintat recent pe nemti ca joaca murdar, si la fel si francezii. Stiai ca pentru ca nu au salariu minim si angajeaza din Ro si Bg cu salarii de mizerie, sau la negru, ii baga pe francezi in faliment, pt ca astora le moare industria carnii, si auto ?
            Crede- ma e o lupta pe viata si pe moarte, si pe ei nu ii intereseaza de noi, exemplul fiind blocajul Schengen, pe care din ce am inteles tot cei pe care ai vrea tu sa ii aperi, ne-au dat cu flit. Adica nu au permis ca marfurile noastre sa intre liber la ei. Ca nu au ei chef, si ca sa isi protejeze marfurile lor mai scumpe, sa nu intram noi peste ei, dupa ce le-am dat in cap cu exporturile si succesul Dacia. e o lumea urata, in care Europa unita de care ei vorbesc nu mai exista. Cel putin de cand a venit criza.
            Asa ca acum China este o oportunitate de care trebuie sa stim sa profitam, legal, pt ca poporul nostru sa o duca mai bine. Si Franta si UK si US si Grecia si Germania au deja acorduri cu ei, si ii lasa sa cumpere , si in acelasi timp si ei exporta in draci acolo. Stii cum e , ei au voie, noi nu, dar doar pt ca le incurcam noi afacerile.

            PS Stii cine a facut forumul acesta? Polonezii pe care ii pomeneai tu inainte. Varsovia nu Bucurestiul este centrul forumului CEE China.Asa ca da trebuie sa profitam pt ca avem relatii vechi de prietenie, intr-o perioada in care nimeni nu ne-a intins mana, ci doar ne-a luat-o (vezi resursele date moca occidentului, si lipsa oricaror companii interesate de reactorul 3,4 autostrazi PPP, etc). Banii sunt scumpi acum, si democratia nu mai e democratie, cand e criza. Am vazut-o pe pielea mea, si in Franta , si in Romania la referndum: cand ni s-a zis: ciocu mic e criza, nu avem nevoie de problemele voastre acum, la dracu cu carta europeana, cu libertatea, si cu orice fundament european gandit ,ironic nu-i asa, de mentorul lui Merkel. Si iti mai aduc aminte o data, ce a facut acelasi occident pe care ar vrea unii sa il aparam acum: in 45 ne-au vandut rusilor, si unii au murit in munti asteptandu-i, in 90-2000 ne-au cumparat pe nimic totul, si de curand Germania ne-a dat cu flit cand ingheta Europa de frig, pt ca ei aveau acel acord secret cu Rusia. Suntem ai nimanui, si pana nu ne ridicam prin puterile noastre,pana nu invatam sa ne facem singuri politica externa, si interna, nimeni nu o sa ne dea nimic de pomana. Trebuie sa ne vindem scump pielea in aceasta lume competitionala, in criza, la fel cum au invatat si nemtii prin exporturi si polonezii prin industrializare si americanii prin tiparnita de bani.