BIZIDAY: miercuri, 20 noiembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

32 răspunsuri la BIZIDAY: miercuri, 20 noiembrie 2013

  • Constantin
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:21

    Medicii fac greva pentru ca au salarii mici. Asa cum am mai scris si cum spunea Vitali, mic sau mare nu au nicio semnificatie in absenta unui termen de comparatie. Ce vrea sa insemne „mic”?! Daca ne referim la nevoi si consideram ca salariile medicilor sunt mici in raport cu acestea, trebuie spus ca termenul de comparatie este invalid, pentru ca nevoile sunt nelimitate in raport cu resursele. Coeficientul Gini al Romaniei (30,3) arata o inegalitate a distributiei veniturilor relativ accentuata. Cine poate spune ca nevoile celor cu venituri mici sunt mai mici decat cele ale medicilor, a caror medie salariala se afla deasupra salariului mediu pe economie?! Daca spunem ca sunt mici in raport cu ale altor categorii profesionale, putem privi catre profesori, cu venituri mai modeste decat ale medicilor. Atunci, in raport cu ce sunt mici? Pai, sunt mici in raport cu veniturile potentiale alternative. Ce inseamana asta? Inseamna ca sunt mici fata de salariile confratilor lor din tarile dezvoltate in care medicii romani si-ar putea gasi [cu oarecare sacrificii de lucru], sau cu veniturile obtinute din shpaga.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 21, 2013 la ora 20:26

      acuma ca s-a scumpit berea, micii merg pe uscat..

      Răspunde
       
  • cornel
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:15

    Vad in aceasta seara la Stirile TVR1 cum un primar si fratele sau au maltratat un politist. Ma gandesc cu groaza ce se va intampla in acest caz cand Politia va fi subordonata primarilor.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 21, 2013 la ora 20:17

      nici o grija, n-or sa-i mai maltrateze..

      Răspunde
       
    2. dan onofrei
      Noiembrie 24, 2013 la ora 23:17

      deci stimate domnule Cornel -ce ne povestiti este ceva deosebit de grav:DAca in acea tara politia a ajuns sa fie batuta de primari!!!?????SE mai poate adauga ceva???… sau, termina prin Fratilor plecati de acolo cit mai aveti oxigen in ghiozdane_MAcar ca si in PAtagonia!!Nu spun ca intre timp Patagonia e o tzara minunata caci are natura curata Dar nu mai primeste pe nimeni tocmai ca sa isi pastreze natura curata.

      Răspunde
       
  • cornel
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:01

    Referitor la emisiunea ODB din aceasta seara : cred ca ai facut o greseala Moise pentru ca nu l-ai lasat pe d-ul ministru Liviu Voinea sa ne spuna care a fost viziunea guvernului atunci cand a construit bugetul pentru anul 2014. E necesara inca o invitatie in emisiunea ODB pana la sfarsitul acestui an eventual impreuna cu domnul ministru de finante daca se poate.

    Răspunde
     
  • radu
    Noiembrie 21, 2013 la ora 18:59

    aro e marca proprie metro nu carrefour.

    Răspunde
     
  • m
    Noiembrie 21, 2013 la ora 13:35

    pai normal ca medicii spagari o sa faca greva, problema e daca mai incaseaza spaga pe timpul grevei 🙂 pai voi ati vazut cine negociaza in domeniul sanatatii: astarastoaie si nicolaescu. pai astia pot sa negocieze masa de pranz la balaceanca, nu destinul a milioane de oameni. astarastoaie e senilul ala de la colegiul medicilor care apare la tv mereu si spune ca va investiga pe medicul xulescu, dar din primele analize se pare ca mortul e de vina. ala ar trebui sa stea inchis in casa, in camasa de forta, dar el e profesor, doctor, negociator, lider sindical, savant de renume mondial. de partea cealalta nicolaescu – ministrul hazliu, la asta nici nu stiu de unde sa incep, e retardat mintal, nu-l duce capu’, poate ca nu e rau intentionat.

    Răspunde
     
  • m
    Noiembrie 21, 2013 la ora 13:19

    voi chiar credeti ca se caftesc cameron si merkel pe problema romanilor si bulgarilor? asta e o gluma.englezii au facut mereu cum au vrut ei si au ramas pana la urma in ue, deci nu vad de ce nu ar continua lucrurile la fel si de acum inainte. stati linistiti la locurile voastre nimeni nu baga in seama ultima gaina din aprozarul UE.

    Răspunde
     
    1. vlad
      Noiembrie 21, 2013 la ora 16:09

      vad ca si Ungaria face cam ce vrea si nu-i zice nimeni nici da-te ami incolo. Poate a venit randul nostru sa facem pe interesantii…

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 21, 2013 la ora 19:18

        poate cind Turcia o sa fie in UE, sa avem si noi Imperiul Otoman sa ne sustie..

        Răspunde
         
  • Cornel
    Noiembrie 21, 2013 la ora 13:11

    Sper ca legea cu privire la terenurile agricole sa nu intre in vigoare deoarece este o lege anticoncurentiala, indreptata impotriva celor care doresc sa vanda teren agricol la un pret corect, stabilit de piata.La randul sau ADS-ul, face o concurenta neloiala altor agentii imobiliare avand un drept de preemtiune.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 21, 2013 la ora 19:20

      daca se ajunge la pamint, ori stergem putina din UE ori se lasa cu singe..

      Răspunde
       
  • cristi
    Noiembrie 21, 2013 la ora 11:28

    TVA la incasare a fost o porcarie de la inceput si pina la sfirsit. Nu stiu cine il sustine dar de ajutat nu a aajutat pe nimeni ca pina la cifra de afaceri de 500000 euro vorbim de mici afaceristi, cam toate magazinele mici care tva la inacasare nu le ajuta cu nimic ca nu emit facturi si tva colectat e ca si inainte dar daca isi platesc facturile la termen pot deduce tva cind platesc facturile adica platesc in avans tva fata de sistemul care era pina la 01/01/2013. Pentru cei care au termene de plata mari , farmaciile de exemplu, tva colectat dupa 90 zile ii ajuta doar pe cei care lucreaza cu casa cit de cit tinind cont ca la furnizori platesc la o medie de 90 zile si in schimb casa de asigurari le plateste facturile la vreo 210 zile dupa contract nu si in realitate. Pentru ceilalti a insemnat o mare decapitalizare pentru ca pe vechi in 01/2013 ar fi avut de plata 2000 lei si dupa sistemul de tva la incasare au avut de platit 9500 lei diferenta 7500lei int-o luna si luna urmatoare au putut plati mai putin la furnizori si diferentele au tinu aproximativ 5 luni. La cifra de afaceri de 70-80 mii lei daca stau cu tva deductibil aminat la decontare de 15 mii lei sint al dracului de importanti. Singurul cistigat chiar si fara a mai lua in calcul si cheltuielile cu schimbarea prog informmatice si nu numai a fost domnul stat la care de fapt am platit in avans cei 15 mii lei fara ca asta sa ma ajute in vreun fel. Din toate firmele la care tin evidenta daca se schimba si devine optional renunta toti patronii la acest sistem la care dupa dumneavoastra e asa de bun incit trebuie pus la rana. Parca i-ati facut reclama unui ministru care la implementat, dar nu stiti nici cu ce se maninca. Aveam o parere mai buna despre emisiunea dumneavoastra

    Răspunde
     
    1. George
      Noiembrie 21, 2013 la ora 17:10

      Esti complet pe dinafara. Eu am o afacere de import scule, lucrez numai B2B (adica vand doar la clienti firme, nu sunt un buticar clasic… ) si masura m-a ajutat mult. Vad ca aberezi acolo de unii care dau fara factura – corect, aia sa fie arsi de fisc – sunt insa si mii de firme absolut corecte (cum sunt eu) – de altfel facand doar import UE nici chiar daca as vrea nu as putea sa fentez verificarea dubla (Intrastat) care se face in acest caz. Masura a fost buna pentru ca eu imi primesc banii de la clienti la 90 de zile (sunt clienti mari la care efectiv nu pot negocia alt termen de plata) si era absolut aberant sa platesc TVA-ul aferent facturilor emise dar neincasate in luna imediat urmatoare. Mai mult , clientul mare era avantajat pentru ca el deducea TVA-ul fara ca sa plateasca respectva suma catre furnizorul sau. Unii confunda micile firme doar cu buticarii de cartier…

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 21, 2013 la ora 19:25

        Cind spuneti scule, includeti si masini, echipamente? Din ce categorie sunt firmele mari pe care le serviti?

        Răspunde
         
  • George
    Noiembrie 21, 2013 la ora 10:57

    Subscriu, TVA la incasare a fost o masura excelenta a lui Ponta. Problema este ca dupa aplicarea acestei masuri, spre mirarea mea, au fost lansate atacuri uriase dinspre presa economica vis-a-vis de acessta masura. Uluitor, chiar si anumiti oameni de afaceri (habar n-am de ce) au inceput una doua sa spuna ca ii incurca . WTF ???? Ba chiar si la aceasta emisiune (dupa laudele initiale, ai dreptate aici) am auzit critici (mai mult ca ecou la ce se auzea in piata poate). Acum masura va deveni optionala (lucru ce va genera haos) – pacat.

    Răspunde
     
  • Cristi
    Noiembrie 21, 2013 la ora 09:43

    Moise, cred ca in cazul arestarii preventive, poti sa il concediezi pentru ca nu mai poate ajunge fizic la munca, fiind in arest (in concordanta cu CC).

    In cazul unei condamnari penale fara privare de libertate, este discutabil daca patronul are voie sa isi concedieze angajatul condamnat penal.

    Răspunde
     
  • anti plagiat
    Noiembrie 21, 2013 la ora 09:40

    Moise e cu mult mai sus decat ponta

    Răspunde
     
    1. cristina
      Noiembrie 21, 2013 la ora 14:26

      Da asa e,dar tot rupt de realitate e din pacate.A palavragi pe niste cifre ,nu inseamna ca ai forta necesara sa decizi pt. OAMENI.(cer scuze ca intru in vorba asa tamnesam…Sunt fan ROBERT TURCESCU la ora actuala,imi pare ca este mai logic,mai calm,imi inspira respect )e doar o parere ,mai sincera nici ca se putea

      Răspunde
       
      1. anti plagiat
        Noiembrie 21, 2013 la ora 14:52

        Cristina,va respect parerea.

        Răspunde
         
      2. sanduCu
        Noiembrie 21, 2013 la ora 20:05

        „ROBERT TURCESCU la ora actuala,imi pare ca este mai logic,mai calm,imi inspira respect”
        nascut 1975; debuteaza in presa 1993; devine reporter 1994; termina Scoala de Jurnalistica 1997; termina Facultatea de Jurnalistica (UB) 1998; devine redactor 1998.
        A fost colonel-maior in rezerva, dar s-a retras pentru ca nu a facut armata.

        Răspunde
         
        1. cristina
          Noiembrie 21, 2013 la ora 22:58

          Asa si ?sa -i impuscam pe toti nu”?nu d-nule ESTE UN BUN ROMAN ESTE UN CRESTIN BUN.IL RESPECT CU TOATA TINERETEA LUI.si punct

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Noiembrie 23, 2013 la ora 00:23

            ..n-am spus decit ce spune si el despre el, alegerea este a dvs. Fiecare alege, iar apoi multi injura, de ce?

             
      3. cornel
        Noiembrie 21, 2013 la ora 20:10

        Robert Turcescu este sub orice critica astazi. Cred ca vorbiti de acel Robert Turcescu care a primit gradul colonel pentru a primi gratis bani de la stat in masura in care el nu a facut 1 zi de armata.
        http://www.antena3.ro/romania/mapn-confirma-avansarea-civilului-robert-turcescu-in-grad-de-colonel-172419.html
        Mi se pare cel putin jenant sau mai corect spus RUSINOS.
        PS: Ar fi bine sa va alegeti mai cu grija reperele morale.

        Răspunde
         
        1. cristina
          Noiembrie 22, 2013 la ora 10:41

          Daca este asa cum sustineti ARMATA E PENALA IN ROMANIA?ca doar nu si-a pus singur gradele pe umar?!cat despre sri :no comment

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Noiembrie 23, 2013 la ora 00:25

            .. nu si le-a pus, dar a lasat pe altii sa o faca. A asteptat sa vada daca tine, abia pe urma a renuntat.

             
          2. cristina
            Noiembrie 23, 2013 la ora 09:45

            Asa e d-nul sanducu NUMAI CA TOT FOTBALUL DIN ROMANIA(aproape tot)E PLIN DE GRADATI,SI CULMEA LA RETRAGERE AU PENSII CONFORM GRADULUI DE LA ARMATA…ma revolta faptul ca fotbalul romanesc e la pamant iar mafia din el pana la CER.a incercat DNA -ul sa faca curat dar S-A OPRIT BRUSC .de ce oare ?

             
          3. sanduCu
            Noiembrie 26, 2013 la ora 01:42

            D-na Cristina, pe vremea mea am tinut cu Steaua. Nu stiu de ce, probabil ca incepi sa tii cu care e mai tare, a avut multi jucatori buni, culesii din toata tara (intotdeauna tinerii au alergat dupa grade bine platite – cum spuneti si dvs, deci nimic nou). Nu prea mai am timp si nici rabdare sa mai urmaresc campionate de uzura. Olimpiade, meciuri iesite din comun, da. Am vazut prea multe aranjamente in sport ca sa ma mai atraga. Nici cu festivale de muzica, de tip Euro-vizion, lucrurile nu sunt diferite – vedeti si dvs calitatea cu care Romania vrea sa ia un locusor cit de cit mai in frunte, gretos. Cu totii ne lasam manipulati. Respectul de sine nu mai exista. Recent, la televiziunea canadiana, vad fermieri care nu mai au putere sa se opuna: companii de extractia petrolului intra pe paminturi agricole, cind le parasesc, vezi sute de hectare pe care nu vei mai putea avea recolte multi ani. Oamenii spun ca nici pentru un milion nu i-ar lasa pe paminturile lor, nu-si respecta angajamentele de a proteja terenurile si de a le returna in bune conditii. Guvernele sunt cu petrolistii, Acestia au tupeul sa sustina ca fermierii sunt ipocriti – au nevoie de combustibil dar nu le pasa cum ajunge acesta in rezervoare. Parca despre asta este vorba? La locurile de munca avem obligatia sa mentinem ordine si curatenie, sa semnalam portiunile alunecoase. Chestie de bun simt, dar cu bogatia, mai bine zis cu imbogatirea umanitatatea se depraveaza. Vrem bani, vrem investitii si daca se poate din asta sa mai si traim fara sa muncim, va fi perfect. Munca inobileaza este un spanac comunist – probabil ca singurul lucru bun pe care l-au avut si aia. Revenind la fotbal, am urmarit totusi un meci CSU – FCU, de la Craiova. Parerea mea este ca canadienii sau americanii (cind din greseala mai ii vad) mai stiu ce-i aia fotbal. Am vazut un alt meci Newcastle – Liverpool, unde esti Topescu-le sa-ti dai sufletul in tribuna. Cu asemenea fotbal vroia Romania sa ajunga in Brazilia? Putin mai devreme comentam pe marginea contributiei societatii la bunul simt al copiilor. Nu sunt deacord nici cu „romanii isi merita soarta”, descurajarea este cel mai mare dusman. Cei de astazi trebuie sa arate generatiilor care vin, ca se poate trai si altfel – indirjirea se educa si succesul incurajeaza. Fiecare acceptare inseamna inca un pas spre dezonoare. Fermierii canadieni sunt cei care mai lupta. Cine cunoaste valoarea pamintului stie ce-i lupta. Cei de la orase, faceti calcule cu cit se vinde pamintul in Olanda, sau in Germania, sau in Romania. Taranul roman va spune ca pamintul nu se vinde, ei isi cumpara tractoare – au ajuns sa si le repare singuri. Ei si-au aparat Rosia Montana. Numai ei isi apara Pungenii. Nimeni n-o sa vinda tara pe feliute, asa cum au facut-o orasenii cu fabricile si combinatele pe care le-au avut cindva. Taranul este cu tara, asa a fost dintotdeauna, indiferent de limba vorbita. Cam asa si cu… gradele. Sunt multi generali care n-au nimica pe urmeri, doar palmele batucite de munca pamintului.

             
  • anti plagiat
    Noiembrie 21, 2013 la ora 09:40

    cum studentii si cadrele didactice sase increada in plagiator minciunos si alhar rusine ponta victor viorelman.

    Răspunde
     
  • victor crin
    Noiembrie 21, 2013 la ora 08:55

    Moise ma bucur ca zvonurile nu sunt adevarate. Cat despre studenti am inteles ca este vorba de imprumuturile, sa le zic de subzistenta. Si inca ceva, parca era vorba de colegii nu de facultati.

    Răspunde