BIZIDAY: marți, 19 noiembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro/detail-biziday-66974-0

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la BIZIDAY: marți, 19 noiembrie 2013

  • sanduCu
    Noiembrie 21, 2013 la ora 01:59

    Danie sau trick premergator?
    Constructiile pierd..- care din ele? este semnificativ si bine de stiut (comerciale sau industriale?)
    Mincare din mall sau de la piata? In Bucuresti, de exemplu, din fericire inca mai aveti citeva piete. Sunt sarlatanii si prin piete, dar nu daca devii un client permanent – loialitatea se cistiga si conteaza. Eu prefer sa cumpar cu bucata (sau varsat, cum se mai spune) – m-am ars deja cu reducerile, care de mult nu mai inseamna: mult si ieftin ci putin si scump. Sunt doua categorii de… rahaturi (chiar daca stiintific li se spun conservanti sau antiseptici),am sa le numesc „adaosuri comerciale”, unele care se injecteaza/adauga pe perioada transportului (lactate, carnurile, vegetale/fructe arata ca „proaspete” la sosirea la distributor/comerciant) si altele care se adauga inainte de a fi expuse in galantar (lucesc, miros, sa fure ochiul). Daca toate chimicalele si geneticalele sunt oarescum controlate (dozare, cantitate) in raport cu efectul asupra organizmului uman (atentie, un ciine sau pisica, de-a casei, s-ar putea sa aiba probleme – nu sunt testate pentru ele), adaosurile comerciale nu sunt sub nici un control. Este suficient ca nu sunt toxice, imediat. Este bine de spalat cu apa calda si sapun. Ca regula, cind cumperi la pret redus, adica mult, este (nu e bine) indicat sa se consume mai repede, altfel devii pagubit (mare paguba ca ai inghitit mai putina otrava). Cum am ajuns sa nu mai cumpar mult si redus. In pachetele sau in pungulite (chiar daca sunt transparente) se asorteaza cu componente care ori le vinzi ori le arunci la gunoi. Asta este o practica comerciala, general cunoscuta. Cumpar lame de ras, 5 la set – una nu taie, 10 la set – doua nu taie. Invariabil constatat. Baterii, un set de 12 – daca ai norocul sa le nimeresti pe amindoua proaste impreuna, ti-ai scutit timpul. Nu continui ca nu mai termin. Ce vreau sa spun, daca ai cumparat un produs expirat, nu-i riscul mare – mai merge o saptamina. Daca ai cumparat la reducere, intr-o zi sau doua, mai bine arunci – se strica vazind cu ochii. Doua mere, unul netratat si altul conservat, le pastrezi in aceleasi conditii si vei vedea cum arata conservatul(de multe ori cu ce il ung ei cu cirpulita il tine asa de bine, dar inauntru e terminat). Prefer sa iau ceva un pic ofilit decit ceva infect si stralucitor. Nu va faceti probleme, nimic nu se arunca (verificati de curiozitate tomberoanele din spatele mallurilor – cartoane, hirtii, plastice), totul se pune in sucuri, sosuri, paste, toate delicioase. La angajare unul care are deja „experienta” in comertul alimentar, este piua intii. Daca esti nou in branse, te ia cu binisorul: astea se cam apropie de expirare, nu le mai vindem, daca te intereseaza poti sa-ti ei acasa, gratis; mai pe urma, daca tie nu ti-a fost rau nici altuia n-o sa-i fie.
    Cu Raiffeisen, este interesanta preferinta fata de romani: cind unei banci ii merge bine cu tine (are profituri) inseamna ca si tie ti-e bine cu ea? Au fugit de la altii ca dracu de tamiie.
    „Fata mamii ce-ai vrea tu?/Britanici sa-ti dea mamica!/Da-da, mamico-o, da!!” – sa fim seriosi: nu va vrem, ca sa inchideti si mai mult ochii la toate potlogariile care urmeaza..
    Si pentru ca veni vorba de englezi, stiti cu cine i-as asemana foarte mult? Cu austriecii, da-da, cu verisorii nemtilor. Mare – mare diferenta.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Noiembrie 21, 2013 la ora 01:34

    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/rata-la-creditul-dat-de-cec-ioanei-basescu-a-scazut-cu-3-800-lei-dupa-actualizarea-robor-11710759

    Ma batea serios gandul de cateva luni sa merg la cateva banci sa cer niste oferte pt refinantarea creditului meu de la Volksbank. O sa adaug si CEC la bancile pe care le voi cutreiera, si sper sa imi ofere si mie robor la 3 luni +1.9%. Altfel ar insemna Ghetea este doar un bosorog gretos, care da credite pe prietenii si spagi.
    Nu doresc nici o favoare, ci doar un contract cinstit, ca orice cetatean roman, cum este si ioana basescu. Am un salariu f bun , lucrez in IT, creditul ramas la casa este de aprox 50 k euro (deci este acoperit de valoarea apartamentului), nu am restante, deci nu vad de ce nu ar trebui sa primesc si eu o asemenea oferta, pt ca nu reprezint vreun risc, dimpotriva sunt un client f bun. Voi reveni cu detalii, preferabil cu oferta CECului. Daca nu primesc o oferta buna, o sa cer sa vb cu directorul sucursalei, sa imi explice de ce nu se poate, mai ales ca la Ioana s-a putut, iar dl vasilescu si isarescu le-au cerut sa se ofere conditii bune de creditare. Sa stiu si eu macar, ca sunt un cetatean de mana a 2a, care nu are drepturi. Si atunci sa nu mi se mai ceara de guvern, Moise, BNR sa fac antreprenoriat, daca nici macar pt o ipoteca nu mi se ofera conditii fair, tinand cont de domeniul meu de lucru, salariu , stabilitate la job – peste 9 ani la aceeasi firma din top 10 worldwide (nu discut de conditii ca in germania)

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 21, 2013 la ora 02:12

      Daca e asa, de ce n-ati incerca direct la banca la care are cont firma dvs? Cereti o scrisoare de recomandare de la firma, explicati-le pentru ce va trebuie, iar la banca veti avea o surpriza mai mult decit placuta. Iar firma dvs va va face acest serviciu cu cea mai mare placere (doar nu cereti majorare de salariu, iar o inlesnire procentuala poate sa insemne pentru dvs. chiar mai mult, in timp). Nu aveti nimic de pierdut.

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Noiembrie 21, 2013 la ora 15:33

        Am incercat . Este vorba de Raiffeisen, care mi-au dat o oferta mai proasta decat cei de la VBR. Oricum Raiffeisen si BCR sunt horror la oferte 🙂
        De fapt VBR mi-a dat o oferta foarte buna cand am luat creditul, pt ca aveau oferte vip pt cei din firma noastra (1% comision anticipat , cand toti aveau 3,4 , 6,5 DAE euro, dar pe langa era si acel comision de risc de 0.22%, redus acum la 0.11, la altii era mai mare). nu ma astept sa scada cu mult, vreo 200 de ron, rata nu e chiar mare, vreo 350 de euro, dar prefer sa o trec in lei, si sa am un robor care va scadea vs euribor care va creste, ca sa nu mai zic de rata de schimb.

        Oricum bancile in Ro sunt camatari, nu prea au oferte autentice, nu fac nici o schimbare din ce vrea clientul, totul e pe contract cadru, chit ca ai conditii de angajat f bune, sau proaste. ceea ce e o tampenie.Nu mai zic ca la noi este 6-7 % dae la euro, pe cand la slovacia e 3.5….. si la fel e si la restul creditelor, deci despre ce competitie economica sa vorbim. nu mai zic ca la slovaci salariul e impozitat mai usor pt angajator, si nici la angajat nu e chiar rau (au taxe mici la brut fata de cei din ue, e un 20, 20si ceva parca). Stiu cum era Slvoacia acum cativa ani, cand plecau investitiile, si cum e acum, cand datorita unor masuri fiscale f bune ale guvernului, atrag investitorii f bine, plus stabilitate.

        Răspunde
         
        1. neantul valah
          Noiembrie 21, 2013 la ora 20:05

          E clar nu s-a schimbat nimic e 20 de nai in tara asta ,ca tot ai pomenit de Slovacia ,sub Meciar erau mai rau ca la noi sub Iliescu…dar uite ca sunt pe drumul cel bun ,eu cred ca e nevoe de exact nuamurl de ani de sub comunism ca sa ne revenim si cred ca mai e putin inca vreo 20 de ani ..

          Răspunde
           
        2. sanduCu
          Noiembrie 23, 2013 la ora 02:55

          Dl. Mihaix, serios, incercati cu o scrisoare de referinta sau cum i se mai spune de recomandare si cereti sa vorbiti cu directorul. Luati o audienta personala. Se spune: problemele te ridica, in lumea capitalului este valabila.

          Răspunde
           
        3. sanduCu
          Noiembrie 23, 2013 la ora 02:57

          Stiti ce se scrie intr-o recomandare? Si stiti ca trebuie adusa intr-un plic nedeschis?

          Răspunde
           
  • Alex
    Noiembrie 20, 2013 la ora 23:34

    Nu a fost emisiune Luni 18.11.2013!

    Răspunde
     
  • Daniel
    Noiembrie 20, 2013 la ora 19:40

    Emisiunea de luni 18.11.2013 se mai posteaza? ms

    Răspunde
     
    1. neantul valah
      Noiembrie 20, 2013 la ora 23:00

      hai cu emisiunea de luni!!

      Răspunde
       
  • Agat
    Noiembrie 20, 2013 la ora 12:20

    o tara bogata in produse alimentare si asa niste preturi turbate e mare talharie lipsa de control

    Răspunde
     
  • cristina
    Noiembrie 20, 2013 la ora 12:09

    Secvential v-am urmarit prezentarea in care criticati tendinta romanilor de a cumpara de la hipermarket in detrimentul pietelor traditionale…NU, NU ESTE FITZA..ex.LA Auchan :rosii cherry 2.2 lei/caserola,pleutorus 11/kg,verdeata zdravana 0.7lei/legatura,salata sanatoasa 1.9lei/buc….etc.DE CE SA MERG LA PIATA SA CUMPAR OFILITURI SAU DEGERATE?cand castig atat de greu banii?Am o legatura permanenta cu Anpc O9atitudine(electronic mi se raspunde aproape saptamanal).Ce intelegeti dv..prin produse traditionale?e bine de educat cumparatorii(nu orice carnatz sau marmelada sau branza care pute E TRADITIE….calatoriti prin Asia spre ex.si veti afla ce inseamna Produs Traditional.vezi CEAIUL VERDE(vezi conditii de productie…samd)

    Răspunde
     
    1. andrei
      Noiembrie 20, 2013 la ora 16:30

      Nu stiu despre ce piata vorbiti ? insa mai curand gasesti in supermarket salata veche, cartofi mucegaiti, morcovi din care nu alegi nimic, mere ca vai de capul lor.

      Răspunde
       
      1. cristina
        Noiembrie 20, 2013 la ora 18:21

        Vorbeam de AUCHAN,DESCHIS IN LOCUL FOSTULUI REAL !!!vorbim de Kaufland sau LIDL(ultimele au preturile mai PIPERATE LA LEGUME DECAT AUCHAN) thank-you

        Răspunde
         
      2. neantul valah
        Noiembrie 21, 2013 la ora 14:37

        eu imi iau mereu mere dintr -o piata din Militari ,ele arata bine mult mai bine ca in supermarketuri dar ghici ce pe dinauntru sunt degerate adica din 2 kg unul e stricat daca nu si mai mult si ii mai si intreb si imi zic ca sunt bune …

        Răspunde
         
  • micutu de la 7
    Noiembrie 20, 2013 la ora 11:47

    Apropo de energie, e o problema in toata Europa cu pretu care creste mereu. Te gandeai ca odata cu eolienele se va ieftini, dar vad ca era mai ieftin cand mergeam pe gaze si petrol. De cand au intrat regenerabilele s-a dus pretu la cer. Trendu e destul de accentuat si va trebui gasita o solutie (in toata Europa nu numai la noi) ca multi incep sa stea in frig si sa citeasca la lumanare.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 20, 2013 la ora 23:55

      Pretul s-a dus la cer, ca sa le faca pe regenerabile mai accesibile. Sa vedem cind vor incepe nemtii cu electricitate pe carbune, cum o sa fie.

      Răspunde