BIZIDAY: miercuri, 13 noiembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

49 răspunsuri la BIZIDAY: miercuri, 13 noiembrie 2013

  • European
    Noiembrie 20, 2013 la ora 16:32

    rusine jucati ieftin si marunt nu avem incredere in plagiatori minciunosi si copiloti

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 18, 2013 la ora 21:57

    Dupa cum spuneam, dublarea impozitului pe proprietate ar insemna sa muncesc trei luni pe an in loc de o luna si jumatate doar pentru a plati impozitul aferent unui VW Passat din 1998. Dar pentru a supravietui ca sa platesc in continuare impozitul pe proprietate trebuie sa si mananc din cand in cand. Carevasazica, crestera impozitului pe propiretate este o idee aberanta.

    Răspunde
     
  • Mihai Sibiu
    Noiembrie 16, 2013 la ora 19:33

    eu mi-am facut anul acesta PFA si a costat in jur de 500 lei cei 250 poate va referiti doar la:
    – verificare si rezervare nume 72
    – dosar PFA 175.

    -daca ai nevoie si de un certificat constatator in forma desfasurata + 45.

    restul cheltuielilor unde se incareaza:

    – cadastru: 20-45 daca ai „noroc” poate si mai mult;
    – caziere judiciar + fiscal: 12+20;
    – stampila : de la 69 la 100;

    fara sa mai vorbim si de drumurile si statul la cozi …. a durat 3 saptamani de la solicitarea primului act pana la primirea codului unic de inregistrare

    …. dar ce sa faci astai Romania ….

    Răspunde
     
  • Sclefi
    Noiembrie 16, 2013 la ora 15:24

    Ce e mai dureros e ca toti acesti Basisti, Pontisti, USL-isti si ce alte specii or mai fi existand nu fac altceva decat sa polueze internetul cu afirmatii si teorii care nici macar nu le inteleg pentru ca nu sunt ale lor ci ale sefilor lor pentru care lucreaza ca si consilieri dar de platit îi platim tot noi din banul public ( aici este celebru cazul deputatului PSD Ninel Peia de Ilfov care are 16 astfel de consilieri si pe langa ca sunt multi mai sunt si ignoranti astfel ca asa se formeaza viitoarea clasa politica din acesti urlatori platiti cum am avut destui si pe vremea impuscatului numai ca aceia se numeau activisti de partid si isi asumau functia pe care o aveau ba chiar cei mai multi in prostia lor erau si mandrii de ea.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 16, 2013 la ora 12:50

    @mircea _ (partea intai) _ Am mai auzit aiureala asta cu cresterea impozitului pe proprietate. Ea vine de obicei insotita de remarca „Romania este o tara de proprietari”, cu referire la proprietatea supra locuintei. Sunt neglijate cateva amanunte. Si asta se intampla pentru ca cei care exprima cu entuziasm asemenea opinii pot spune cu usurinta „eu imi permit sa…”. Bun! Sa trecem in revista cateva dintre amanunte. (1) Sunt multi proprietari, dar proprietatile romanilor sunt mici. Adica, proprietatile totale ale romanilor (mobile si imobile) au valori mici [in raport cu ale germanilor, despre care se tot vorbeste drept contraexemplu], dar si locuintele sunt mici. Au un confort extrem de redus, cu suprafete meschine, cu dotari rudimentare. Dupa o vizita in casa unui grec sau spaniol afectati „la greu” de criza, unde somajul depaseste 25% etc. o vizita in casa unui cetatean din Petrila sau Barlad (poate fi si apartament de bloc, desigur) socul este asemenea intoarcerii in timp. Domnii care sustin aiureala cu impozitul scapa din vedere numarul urias al locuintelor FARA incalzire centrala, apa curenta si canalizare din Romania. (Si fara gaze, caravasazica cu butelie, pentru ca prepararea hranei cu instalatii electrice moderne performante este un vis in satele romanesti, dar si la periferia majoritatii oraselor.)

    Răspunde
     
    1. mircea
      Noiembrie 18, 2013 la ora 08:39

      Acei oameni care o duc rau(aprox 70% din populatia rurala) o duc rau din cauza guvernului care nu poate sau nu vrea sa ia masuri concrete prin care cei care fac evaziune fiscala sa nu o mai poata face pt ca ghici, cei care fac asta sunt 90% bagati in politica si „cotizeaza” indiferent de cine este la guvernare si de fapt suntem condusi de evazionisti si hoti care nu au niciun interes sa o duca omul de rand mai bine ci doar sa il pacaleasca ca o va duce mai bine. Diferenta este foarte mare intre cei din Vaslui si Hunedoara la care faci referire si cei care au ML, iar o parte dintre cei care au, sa zicem ML, au tocmai pt ca statul le permite sa dea salarii angajatilor de 700 de lei in timp ce ei isi iau ML pe firma si deduc cheltuielile pt acesta pe aceiasi firma, iar firma va avea profit 0, angajati cu salarii de 700 de lei si patron cu ML care „exporta” banii in Germania celor de la Mercedes pt a-si cumpara si intretine masina. Sa ne intelegem, un salariu bun de corporatist in Romania este in jur de 3000 lei net. Nu cred ca acesta isi permite un ML deoarece are creier si are alte necesitati care trebuie asigurate inaintea ML-ului. Asadar cel care isi permite ML este fie interlop fie „afacerist”. Ceea ce am propus eu a fost pastrarea totalului darilor catre stat dar sub o alta forma, astfel incat la final sa aiba de castigat atat omul de rand cat si afaceristul corect dar in acelasi timp si statul.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Noiembrie 16, 2013 la ora 12:50

    @mircea _ (partea a doua) _ 2) In contextul in care chiar acum, acum vorbim despre nenorocirea maririi fiscalitatii pe care o practica actualul guvern, solutia propusa este NU liberalizarea economiei, simplificarea fiscalitatii si reducerea numarului si marimii taxelor si impozitelor, ci cresterea lor! Pai, credeam ca este o chestiune clara pentru oricine: marirea impozitelor franeaza cresterea economica. Dincolo de reducerea consumului, descurajarea investitorilor s.a.m.d., experienta anterioara ne-a aratat ca atunci cand nu ai de unde sa mai platesti datoriile, trebuie sa adopti masuri de austeritate. Odata depasit momentul, sunt necesare masuri de relansare, de stimulare a economiei. (3) Sunt adesea oferite exemple personale referitoare la impozite si ele se refera la sume infime. Sa spunem ca am un VW Passat B5, 2,8L, 1998, cumparat la inceputul anilor 2000 (eventual SH), care nu este cine stie ce auto, nici vreo marca de fite, nici Buick-ul cu motor de 3.6L despre care scria altcineva, ori ML500, si pe care nu am avut bani sa-l mai schimb cu o alta masina mai noua. Impozitul pentru masina aceasta este la Bucuresti 2.400 LEI (24 milioane de lei vechi). Reamintesc celor care au uitat, ca salariul mediu net in patria noastra este in jur de 1680LEI. Imi eset necesar, prin urmare, salariul de pe o luna si jumatate doar pentru a plati impozitul la masina. Dar trebuie sa platesc impozitul si la casa. (4) Nu trebuie neglijat faptul ca taxele si impozitele sunt raportate la veniturile populatiei, in timp ce preturile sunt corelate la piata [europeana, globala]. Putem creste procentual nivelul taxelor, dar este posibil ca cetatenilor scumpei noastre patrii sa nu le mai ramana nimic pentru mancare. (5) Atunci cand statul are nevoie de bani, ar trebui sa fie pusa intrebarea daca cei pe care-i are la dispozitie sunt cheltuiti eficient. Cea mai la indemana si eficienta sursa de fonduri (inclusiv pentru bugetele cetatenilor) este administrarea eficienta a fondurilor existente si optimizarea cheltuielilor.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 16, 2013 la ora 22:28

      Dl. Constantin, foarte bine ca este din ce in ce mai rau. Deci guvernul ii forteaza pe oameni sa vie si sa-i scoata deacolo de unde s-au cuibarit. Este de inteles ca daca nu-i de unde plati, nu se va plati.
      Ieri am urmarit un Telejurnal la TVR, oribil. Timp de jumate de ora s-a vorbit numai de destinatiile in tara si in strainatate pentru romani sa-si petreaca Craciunul si Revelionul. Chiar s-a mentionat ca se ofera si „masaje romantice”, Alina era foarte incintata: „1,000 euro nu-i nici o problema pentru nimeni”. Ce parere aveti despre cei care aproba asa ceva la un Telejurnal cind poporul este in „pioneze”? Turismul poate sa-si faca reclama si pe alte cai.

      Răspunde
       
  • un turist
    Noiembrie 15, 2013 la ora 20:26

    Va legati de 300000€ a lui Basescu si nu vedeti miliardele lui Patriciu si patronii de echipe de fotball, salariul acelui sef de fotball spus daca nu ma insel Mitica. Nu sint nici cu unul sau altul dar cred ca si acest OM nu spus sef de stat a muncit in viata lui si el ceva ca sa traiasca.Repede putem invinui pe unul care nu ne place si sa-l slavim pe celalalt care ne place.?????????

    Răspunde
     
  • Ion
    Noiembrie 15, 2013 la ora 08:58

    moise e omu lui ponta

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 16, 2013 la ora 23:26

      Puteti sa justificati cat de cat afirmatia dumneavoastra?

      Răspunde
       
  • Mirea Alexandru
    Noiembrie 15, 2013 la ora 00:31

    Este stupid ce spune vicepresedintele Dacia. Daca s-ar deschide autostrada pe Brasov, tot traficul greu s-ar muta pe acolo iar valea oltului va ramane o plimbare placuta cu masina si deci va fi decongestionata pentru toata lumea, inclusiv pentru tirurile celor de la mioveni. Asta este o presiune aiurea din partea celor de la Dacia. Nu este relevanta si nu ar trebui luata in seama.

    Răspunde
     
  • Aava
    Noiembrie 15, 2013 la ora 00:12

    Treaba ca Sova nu vrea sa dea drumu la proiectul autostrazii Sibiu-Pitesti mi se pare un act de tradare ntionala. Ideea pentru mine e simpla, vor sa faca o ruta ocolitoare pe bani de la buget ca sa aiba de unde fura, vezi Bechtel… Tot pe vremea PSD-ului s-au intamplat marile tradari nationale ( vezi PETROM, Bechtel, etc..)
    Cei de la Capital au facut un calcul interesant cu privire la costul autostrazii. Vi-l recomand:
    http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/am-facut-calculul-autostrada-care-taie-muntii-scoasa-la-jumatate-de-pret-188805.html

    Răspunde
     
  • fred
    Noiembrie 14, 2013 la ora 21:04

    Apropos de presedintele agricultor…
    Se pare ca exista o subventie de la UE (din 2014), care in cazul lui Base se va ridica la ~ 45.000 Euro/an. Daca bagi si asta in calcul, totul pare OK si profitabil.

    Răspunde
     
  • finlanda
    Noiembrie 14, 2013 la ora 20:44

    salut mosie iti urmaresc emisiunea din finlanda si vreau sa fac o observatie care ar putea sa te intereseze. In FI iarna nu se foloseste sare deloc se foloseste doar pietrisi care se aseaza straturi peste zapada proaspat ninsa, iar la sfarsitul iernii se strange de pe marginea drumului cu utilaje similare cu cele folosite la curatenia drumurilor. cred ca pietrisul este abundent in romania si nu este scump poate chiar mai ieftin ca sarea?

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:17

      Asa ar trebui sa se faca si in Romania daca nu s-ar urmari distrugerea pe bucati si pe bani multi a tarii si a resurselor de care tara dispune, care sunt adunate/colectate de la cei care muncesc si produc cu adevarat valoare adaugata in Romania.

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Noiembrie 15, 2013 la ora 01:36

      In Canada se pune si sare si pietris fin, si nu avem voie sa punem lanturi.

      Răspunde
       
  • mircea
    Noiembrie 14, 2013 la ora 17:52

    Moise are dreptate cand spune ca impozitul pe proprietati e mic. Eu de exemplu platesc 120 lei impozit pe masina si 70 lei impozit pe garsoniera.Daca imi permit sa alimentez cu carburant de 300 lei pe luna si sa platesc energie electrica pt casa de 70 lei pe luna, cred ca mi-as permite chiar dublarea impozitului pe proprietati. Bineinteles acesta trebuie aplicat in functie de zona, suprafata terenului nr de locuinte detinute, volumul locuintei, volumul si puterea motorului pt masina, etc Cred ca ar fi foarte bine sa scada taxele pe munca si taxele care produc evaziune fiscala astfel incat sa iasa la suprafata economia neagra, sa producem mai mult si mai ieftin iar asta ar conta si pt atragerea investitorilor straini. Inerent ar creste si exporturile daca producem mai ieftin decat altii. Gaura de la buget ar fi acoperita prin cresterea impozitelor pe proprietati si astfel nimeni nu ar mai putea evita plata acestora asa cum se evita acum plata impozitului pe profit si munca prin introducerea a tot felul de cheltuieli sau prin tot felul de smecherii. Totodata s-ar putea reduce si mai mult aceste taxe pe munca daca deficitul s-ar recupera prin introducerea imozitului forfetar la un nivel corect. In felul acesta evaziunea ar fi scoasa la suprafata. Una peste alta patronii care nu faceau evaziune vor da catre stat aceleasi sume de bani dar sub o forma prin care cei care faceau evaziune sa nu o mai poata face si astfel statul sa incaseze mai muti bani, iar intre patroni sa existe o concurenta corecta(in momentul de fata cel care face evaziune fiscala il forteaza si pe cel corect sa faca acest lucru pt ca altfel cel corect ar da faliment din moment ce are concurenta care nu plateste taxe la stat si deci are costuri de productie mai mici). In concluzie daca cu taxele pe munca se mai pot face smecherii la impozitul pe proprietate nu mai poti face nicio smecherie pt ca masina este inmatriculata si casa nu o poti ascunde(adica sa scada taxele care pot fi ocolite iar deficitul sa fie acoperit din cresterea celor care nu pot fi ocolite). Ex: daca un angajat plateste 1000 lei taxe pe munca si 100 lei taxa pe proprietate pe an, in total el ar plati 1100 lei/an. Daca acesta ar plati 100 lei taxe pe munca si 1000 de lei taxe pe proprietate el ar plati in total aceiasi suma ca si la varianta anterioara, adica 1100 lei. In schimb va disparea munca la negru iar firmele ar produce la costuri mult mai mici ceea ce ar insemna competitivitate pe piata internationala si inclusiv o scadere a preturilor pe piata.

    Răspunde
     
    1. mircea
      Noiembrie 14, 2013 la ora 17:56

      Imi cer scuze pt virgulele care lipsesc sau alte greseli gramaticale, m-am grabit!

      Răspunde
       
    2. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:34

      Asa este. Insa e un pic fortata aceasta schimbare de impozit versus munca.
      Am mai scris pe aici – impozitul pe cladiri la persoanele fizice poate fi marit cu pana la 100% lejer daca in acelasi timp se reduce cota unica de la 16% la 10%, adica atat cat are si Bulgaria.
      Efectul final este o crestere reala si organica a economiei, cresterea incasarilor la bugetul de stat si cresterea consumului. Acest lucru se va intampla dupa o perioada de 6 luni – 1 an de la punerea in aplicare a acestei masuri.
      Avantajul ESENTIAL pentru Romania in luarea acestei masuri este calcularea aproape exacta a impactului la bugetul de stat ca urmare a maririi impozitului pe cladiri la persoane fizice (exista un mare numar de proprietari de case in Romania) si ca urmare a reducerii cotei unice de la 16% la 10% (vorbind aici de calcule strict matematice si nu economice, care inseamna mult mai multi bani care vor veni la buget ca urmare a reducerii evaziunii fiscale in domeniul muncii).

      Răspunde
       
    3. Dorel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 23:19

      Exista un vechi proverb care suna cam asa : „Corb la corb nu isi scoate ochii” deci cum ai vrea tu ca cei care au proprietati si care fac de fapt legea in Romania indiferent ca sunt oameni de afaceri sau parlamentari sau ministrii sau, … sa militeze pentru o lege care sa faca ce ? Sa le goleasca buzunarul luandu-le mai multi bani din buzunar pentru impozite si taxe.

      Răspunde
       
  • viorel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 17:10

    Nu credeti ca Basescu va vinde in castig cele 300 Ha, la anul cand strainii au liber la cumparat pamant in Romania ??

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 15, 2013 la ora 01:46

      Pentru un bun cumparat cu subsidie de la stat, in alte parti, daca il instrainezi mai devreme de un anume termen, trebuie sa-l restitui statului in totalitate. Nu stiu daca se mai percep si dobinzi pentru perioada cit ai detinut bunul respectiv. Si la banca cu operatiile financiare este la fel. Nu cred ca va fi interesat sa-l vinda, dar sunt curios cine o sa mearga la conac sa-i strige „Vrem pamint!”

      Răspunde
       
      1. N!ck
        Noiembrie 16, 2013 la ora 20:00

        Eu nu cred ca acest teren este un „un bun cumparat cu subsidie de la stat”.

        Este un credit pe persoana fizica la fel cum au luat si altii cum ar fi Elena Udrea.
        – In 2007, Elena Udrea ia un credit de 3,3 milioane de euro de la BRD cu care achizitioneaza un teren si incepe constructia unui imobil.
        – In 2009 obtine o amanare a scadentei pentru 2010 deorece a reusit sa vanda doar 3 apartamente din cele 12 construite.
        – La inceputul lui 2011, vinde totul lui Alexandru Faur (angajat la un magazin de lux de pe Calea Victoriei) si scapa de acest credit.

        Răspunde
         
  • N!ck
    Noiembrie 14, 2013 la ora 16:51

    Moise ai gresit cand ai presupus ca Basescu vrea sa se apuce de agricultura!
    E foarte clar ca nu vrea altceva decat sa spele bani. Cum putea sa scoata un milion de euro bani negri si sa-i albeasca?
    Imprumuta un milion de euro pentru un teren subevaluat (a si declarat ca banca l-a evaluat corect si valoreaza cu cel putin 30% mai mult decat a costat!)
    Il „lucreaza” 2-3 ani si raporteaza productie umflata la hectar (in jur de 100 mii euro profit anual) iar la sfarsit il vinde la pretul „corect” (aprox 1,7 milioane de euro – cu cel putin 30% in plus)
    Si in final dupa ce a platit imprumutul la CEC ramane cu 1 milion de euro bani albi.
    Stiu ca voi fi injurat de toti basistii dar cred cu tarie ca asta este planul lui Basescu.
    Ne-a dovedit cat de malefic este in foarte multe cazuri- poate cel mai strigator la cer caz este cel al casei din Mihaileanu!
    Si mai e ceva: sigur se pricepe la „facut” bani – el singur a recunoscut ca in 89 avea peste un milion de lei (mare parte din ei facuti ilegal din bisnita!)

    Răspunde
     
    1. neantul valah
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:17

      pentru N1ick ,voi anti basisti sunteti toti obositori,nu e vb ca spala bani sau ce vrea el sa faca sa vand terenul,omul o face transparent si poti invata de la el chiar daca nu iti permiti sa ii urmezi exemplul,stii ce avere are Iliescu sau Nastase? sau il stii pe porcul de serviciu paunescu care se vaita ca nu are bani care era in PSM si apoi s-a inscris in PDSR? ca la moarte sa aibe bani frumos ,parca traiti in amnezie in afara de Basescu nu vedeti nimic

      Răspunde
       
    2. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:40

      Nu are sustinere logica dvs. Dupa parerea mea domnul presedinte Traian Basescu chiar doreste sa faca agricultura, ceea ce nu e tocmai rau (vezi aici sutele/miile de hectare de teren agricol din Romania care sunt parloaga adica necultivate).

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 16, 2013 la ora 01:04

        nu stiu cita agricultura o sa faca, dar de vindut sigur nu..

        Răspunde
         
        1. N!ck
          Noiembrie 16, 2013 la ora 19:29

          Sunt convins ca-l va vinde dupa doi ani asa cum a facut si cu terenul vandut lui Casuneanu.
          Pe scurt:
          – In 9 august 2000, Basescu si Casuneanu cumpara fiecare cate 3700mp in Baneasa de la Peticila Nicolae. Basescu plateste 1,4 miliarde de lei vechi iar Casuneanu plateste 5 miliarde de lei vechi.
          – In 14 octombrie 2002, Basescu vinde terenul cu 12 miliarde de lei vechi (360.000USD) Gabrielei Blaj – cumnata lui Casunenau.
          – In 21 octombrie 2002, cumpara cu 280.000USD vila din Baneasa pe care o doneaza Ioanei Basescu trei saptamani mai tarziu.
          – Iar in februarie 2003, primarul Basescu isi repartizeaza vila din Mihaileanu.
          In concluzie „nu e vb ca spala bani sau ce vrea el sa faca sa vand terenul,omul o face transparent si poti invata de la el chiar daca nu iti permiti sa ii urmezi exemplul” cum foarte bine m-a apostrofat neantul valah.

          Răspunde
           
    3. nedumeritu
      Noiembrie 18, 2013 la ora 15:06

      vad ca blogul s-a incins pe tema talentelorde agricultor ce l-au pocnit pe base.din capu locului va spun ca nu mi se pare de bun simt sa despicam firul in patru „ca cum a luat banii,ca care-i comisionu,ca cind returneaza imprumutu si din ce”.e treaba lui.la fel putem dezbate si despre alti celebrii igienisti de diverse valute(nastase,voiculescu si muuuuulti altii)dar ne lipseste zvicul deontologic,nu-i asa moise?va dau si un indiciu: era pe vremuri „tanti ELVIRA” in cipru.ea facea brocheraj cu navluri(partide de marfa pentru nave).ea impartea navlutile majoritatii navelor navrom.vroiai un voiaj bun? te puneai bine cu tanti elvira,nu-luiai drumul „banjulului” .contributia venea din partea tuturor membrilor de echipaj,dupa posibilitati,partea leului o avea comandantul.tot el si contactul direct.dar nu numai comandantii aveau acolo interese,erau si reptile riioase precum varani de exemplu.asa ca sa aveti si voi o vaga idee.

      Răspunde
       
  • George
    Noiembrie 14, 2013 la ora 13:09

    Sa fim seriosi… si la apartamentul ala urias cumparat de fiica domniei sale de 1.400.000 Euro a primis ca revine cu informatii de unde au luat banii si nu au mai revenit nici azi. Acolo nici macar nu era vorba de un credit aranjat, mirosea clar a mita disimulata a lui Popoviciu dar vad ca unii au ajuns sa-l cunoasca pe Basescu abia azi. Si casa din Mihaileanu luata complet legal a promis ca o da inapoi (si l-am admirat atunci pentru declaratia aia) dupa care a intors-o ca la Ploiesti si a ramas a lui….
    Ponta si restul de tolomaci de la guvernare sunt in mod paradoxal o opera tot a lui Basescu. Stilul sau de a guverna a fost un asa mare succes acum ceva ani incat opozitia de atunci l-a copiat in inregime si la suprafata au aparut ciumeti gen Ponta etc.
    Sper ca apara forte politice serioase si sper ca romanii sa se apuce sa voteze oameni cu adevarat seriosi si nu populisti gen Basescu, Ponta si restul.

    Răspunde
     
    1. Nicolae
      Noiembrie 14, 2013 la ora 15:48

      Si pe cine ar trebui sa votam ???

      Răspunde
       
  • callina
    Noiembrie 14, 2013 la ora 12:40

    dupa lupte patimase… / vedem ca noul cabinet / ce are mai multe moase / nu poate naste un buget !

    Răspunde
     
  • unu
    Noiembrie 14, 2013 la ora 11:24

    Base zicea ca a luat 300.000 euro credit nu 1 milion, te rog sa-ti ceri scuze pentru toate calculele calomnioase!

    Doar a cumparat 300ha, cat sa coste hectarul, 3000 de euro? Eu stiu ca e in jur de 1000 de euro hectarul!

    Răspunde
     
    1. George
      Noiembrie 14, 2013 la ora 15:30

      Serios ? Creditul este exact de 1 milion Euro la care a adaugat el din „fonduri proprii” 300000 Euro.

      Răspunde
       
    2. Sclefi
      Noiembrie 16, 2013 la ora 14:17

      La 1000 de Euro hectarul de pamant roditor ma imprumut si cumpar si eu daca imi spui tu de unde, observ ca majoritatea comentariilor sunt vadit pe interes si nu tin de cont de faptul ca terenul in Romania este la cel mult 25% din pretul din celelalte tari ale UE si e in stare mult mai buna si nu e obosit de o agricultura intensiva cum se practica in tarile dezvoltate din UE si ca daca il da in arenda si mai i-a si subventia de la UE este destul sa isi acopere rata asa ca e clar o investitie foarte buna care se amortizeaza de la sine si din care dupa 30 de ani o sa ramana cu terenul gratis.

      Răspunde
       
  • cristina
    Noiembrie 14, 2013 la ora 11:18

    Ba da incarca,DAR TE INCARCA SI LA ABONAMENT

    Răspunde
     
  • vlad
    Noiembrie 14, 2013 la ora 10:19

    imi plac pozele ”trucate” din emisiune si de pe blog. Mai destind atmosfera.
    Ceea ce nu-mi place, sunt greselile care mai apar in grafice (ani gresiti, date trecute aiurea), poze ale unuia care de fapt era fiul respectivului, etc. Daca le-ati reciti de 2-3 ori (ma refer la echipa dvs.) inainte sa le dati pe post probabil s-ar corecta multe greseli. Ar fi si mai mult profesionalism in aceasta emisiune.

    Răspunde
     
  • nedumeritu
    Noiembrie 14, 2013 la ora 09:16

    dupa 10 minute de balanganeala pe sticla,timp in care,frecindu-ti miinile de satisfactie si in care demonstrezi perfect stilul „intact” de unde va-ti mutat cu arme si bagaje si cu politica lui „felix”,care pe noi ne costa,ca noi va platim, cei carora li se baga pe git abonamentul tvr incepi sa vorbesti de economie.sau asa crezi tu.eu,care mai urmaresc si alte emisiuni,adevarate,despre economie,pot sa spun ca esti departe.dar sa revenim la primele 10 minute:ce ma aia grija pe mine daca base a fost imprumutat de fiesa? ce ma aia grija pe mine cum a primit imprumutul de la o banca? exista oficiul pentru spalarea banilor? poate vedea clar daca sint nereguli in tranzactie? daca da poate sesiza liber procuratura? daca da,pentru ce se mai face o comisie parlamentara?nu cumva in felul asta se mai mascheaza o lovitura la gioale data justitiei?si-atunci de ce nu se face la fel si in cazul fostului tau patron(poate si actualului,corecteaza-ma daca gresesc) cu miile de hectare luate FARA SA PLATEASCA din braila? sau cum de s-a trezit el cu 1 miliard de lei in buza revolutiei? si stiu ce spun,aici chiar ma pricep,as putea sa-ti povestesc cu lux de amanunte cum se facea exportul de ciment pe vremea impuscatului si un puc dupa,lcruri de care felix nu-i strain.sau cum,cu ce bani si-a cumparat” nasti” cele spe mii de case si nimeni n-a mai facut nici o comisie parlamentara? si mai sint exemple,din pacate.s”apoi cine va face parte din comisie? srs? ghise? eventual consiliati de becali si de alti mari intelectuali si deontologi,eventual de pe la antena 3.

    Răspunde
     
    1. neantul valah
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:31

      @Nedumeritul

      daca stii cum se faceau banii atunci in 89 de ce nu faci un blog unde sa detaliezi sau poti scrie un document si il poti urca pe scribd sa ne informam si noi cei care nu suntem initiati,eu chiar vreau sa aflu astfel de amananute ,cat despre ce spune Moise legat de Basescu realizezi ca el fiind pasionat de econimei face doar un calcul nu ii poti cere sa faca ca in Printul de Saint exupery : Dacă le spuneţi oamenilor mari: “Am văzut o casă frumoasă din cărămidă roşie, cu muşcate la ferestre şi cu porumbei pe acoperiş…”, ei nu vor reuşi să îşi imagineze acea casă. Trebuie să le spui: “Am văzut o casă de o sută de mii de franci”. Atunci vor sări in sus: “Ce drăguţă!”

      Răspunde
       
      1. nedumeritu
        Noiembrie 15, 2013 la ora 08:56

        vorbesc de principii si sa ma explic:nu ma intereseaza numele celor care au praduit amarita asta de tara,dar daca tot ii aducem la zid in fata plutonului si nu avem gloante pentru toti,una din doua-ori sintem idioti ori sintem excroci.acuma,sa nu fiu gresit inteles;eu pe cei de la antena3,pe ponta, dragnea,sova si toti ceilalti din gasca de glumeti,nu-i suspectez de prostie.asa ca dupa mine ,daca tot nu ne ajung gloantele,macar sa facem pentru fiecare cite o comisie parlamentara,ca slava domnului,ar avea ce dezbate. pe de alta parte ii inteleg si pe cei din pluton-la cite tinte au,e greu sa-ti alegi unu pe care sa-ti fixezi tirul.scenariul asta ,din pacate tinde sa se repete mereu si mereu,depinde numai de care parte a pustii stau ca personajele sint mai mereu aceleasi.din pura intimplare,desigur,ei nu au nici o vina.au vrut doar binele poporului.asta cu gloantele se vrea doar o parabola,fereasca dumnezeu sa fie si la propriu,si tendinte sint…

        Răspunde
         
      2. nedumeritu
        Noiembrie 18, 2013 la ora 16:15

        sau poti spune cum ai vazut,de exemplu doi cai;unu era alb si unu dupa coltul strazii.

        Răspunde
         
    2. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:49

      Care sunt emisiunile alea adevarate despre economie?
      In legatura cu abonamentul TVR bateti lejer campii.
      Cat este abonamentul TVR?

      Răspunde
       
      1. nedumeritu
        Noiembrie 15, 2013 la ora 18:44

        nu se fac doar la posturile romanesti emisiuni pe teme economice.si nu doar la tv.emisiunea lui moise,pe o scala de1-10 se situeaza pe linga 4,5.asculta „focus economia” de sebastiano barizomi pe radio 24 dela ora 18 de luni pina vineri(cind se inchid bursele in eu.) incadrarea in timp are schepsis,nu? adica e o emisiune cu staif. ajung citeva clicuri si afli mult mai multe despre economie.

        Răspunde
         
      2. nedumeritu
        Noiembrie 16, 2013 la ora 09:26

        ai zis bine, „lejer”.si mai incetati cu formule de politete de tip „bateti”. vreau sa cred ca putem avea un dialog civilizat si fara politeturi scrisnite si care au menirea sa astearna o anumita distanta intre interlocutori.comunicarea se va face mai usor fara. aici sintem toti egali,nu conteaza virsta,diplome sau alte titluri ci doar opinii si repet,exprimate civilizat,cee ce vad ca se face si-mi place.

        Răspunde
         
    3. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:53

      Inca ceva : „Pe o scara de la 1 la 10 emisiunea BIZIDAY unde se situeaza in raport cu celelalte emisiuni de pe TVR1? Dar in raport cu alte emisiuni economice de pe alte posturi tv din Romania, dupa parerea dvs?”

      Răspunde
       
  • florin
    Noiembrie 14, 2013 la ora 08:13

    Gluma asta de seenow nu incarca emisiunea deloc. suie si tu din nou inregistrarile pe youtube.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 22:54

      Puteti incerca vizionarea de pe TVRPLUS.RO

      Răspunde