Ora de Business: joi, 24 octombrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

Categoria: ÎNREGISTRĂRI
Etichete:

Comentarii prin facebook

114 răspunsuri la Ora de Business: joi, 24 octombrie 2013

  • elena
    Noiembrie 7, 2013 la ora 13:54

    multumesc pentru ca existati!!!!!!!

    Răspunde
     
    1. Mohamed
      Noiembrie 7, 2013 la ora 13:58

      draga Elena cati ani ai ??

      Răspunde
       
  • elena
    Noiembrie 7, 2013 la ora 13:48

    draga domnule mosie guran
    ..in primul rand tin sa va multumesc pentru prestanta pe care o avti zi de zi, sincer, imi pare rau ca multi din media nu va urmeaza, va urmaresc cu voi interes, va multumesc pentru ca existati

    Răspunde
     
  • Carcotasul apolitic
    Octombrie 29, 2013 la ora 22:29

    Stimate Dle.Guran,
    am vazut in reluare (pe net) emisiunea din 24 octombrie 2013 si mi-am dat seama (daca mai era nevoie) de cata INCOMPETENTA SI TUPEU exista la oamenii nostrii politici.
    SRS – in ciuda clamarii unei experiente indelungate in media – este un model de prost care nu stie, si nu stie ca nu stie – deci foarte periculos.
    Habar nu avea ce datorii are TVR (pentru ei milioanele sunt mii si invers), nu stia despre ce contracte si seriale aduc pierderi TVR. In general nu avea habar de nimic dar avea un tupeu fantastic – EL reprezinta POPORUL! El detine adevarul total si prostii nu au informatii – am vazut ca ati fost trimis (destul de impertinent) la Consiliul de Administratie pentru informatii – nici el nu stia dar avea tupeu: „adica ma intrebi tu pe mine?”.
    Pai astia nu stiu sa citeasca decat cata spaga primesc; ca aici sunt foarte „sprinteni”…
    N-au trecut decat 24 de ani de cand am omorat pe unul care le stia pe toate – cati ar mai trebui dati ca exemplu si executati la fel ca sa indreptam ceva in tara asta?
    Cat sa mai suportam nesimtirea unor „tovarasi” ca SRS?
    De unde crede politicianul indoctrinat ca or sa vina banii pentru TVR?
    De la cablisti – pai cine investeste fara sa aibe profit si sa mentina o margine decenta (adica minim peste ce ii ofera banca la depozit)? Ca altfel baga banii in alte afaceri.
    Crede cumva incompetentul ca o noua taxa pusa cablistilor nu se va transfera catre consumatorul final de cablu? Adica scoate cineva bani din buzunar ca sa aibe SRS bani de TVR Cultural – ha, ha, ha – ce boi!
    SRS nu mai sta la bloc sa-si faca probleme ca nu are unde sa-si puna si o antena (ca pe vremea Impuscatului) – „ca este ieftina”. Pai, daca il freaca atata grija poporului sarac care nu are bani sa prinda frecventa digitala, de unde o sa aibe tugulanul platitor de taxe bani de antena? Si unde sa o puna? Ca nu toti stau in vile de parlamentari… Si ce sa vada – TVR Cultural?
    SRS vine din generatia celor care privesc capitalismul ca fiind raul care trebuie starpit cu orice efort – suparator este ca el poate decide intr-un Parlament de prosti (pare chiar un lider de opinie) – dupa emisiunea asta mi-am dat seama ca nu mai avem sanse de redresare si nici speranta pentru un viitor mai bun.
    Cu un SRS care combate tovaraseste antreprenorii din media („cablistii”) cam ce planuri de investitii ar putea sa-si faca UPC, RDS si altii?
    Ce populist si simplu suna – luam de la cablisti – mama lor de imperialisti! Si cablistii or sa ia de la abonati + o mica marja. Si totul ca sa nu arate ca politicienii maresc taxele – ca poate ii mai votam odata!
    Si sa stie SRS ca nu numai taxa TV se ia pe factura de curent; sunt sate unde si gunoiul si apa sunt platite in acest mod – singurul in care poti fi cat de cat sigur ca-ti colectezi taxele (de frica ca-ti taie curentul). Sa se duca SRS intr-un sat de tigani si sa le dea factura de taxa TV si sa vezi atunci ce idei bune ii vin la cap (de la faraoni cu ciomege)!
    De fapt, TVR-ul plateste o taxa de factoring care se percepe in functie de risc – si sa nu credeti ca EON sau ENEL nu au probleme de recuperarea banilor…
    Si la o tara ca Romania, o taxa de factoring de 15% este una decenta (sunt zone de risc in care te bucur ca scapi cu viata).
    Ati spus foarte bine (chiar daca cu un pic de teama?) ca perderile TVR sunt induse si de factorul politic care se implica in TVR si isi pune in fata interesul personal si buzunarul propriu (bizonul sa plateasca).
    SRS este evident purtatorul de cuvant si sustine interesele Antenelor (ca doar ele l-au propulsat acolo nu nu ar fi trebuit sa ajunga niciodata) si varanul simte ca are nevoie de ajutor. Nimeni nu mai crede in lingaii „profesionisti” care lucreaza NUMAI pentru indobitocirea populatiei (de fapt numai prostii mai pot crede in emisiunile Antenelor)si atunci hai sa dam o lege care sa limiteze publicitatea la TVR si sa mai bage ceva bani in buzunare Camelia Voiculescu pentru Gadea si prostul-prostilor Badea (bineinteles numai pentru interesului poporului care nu suporta reclamele – nu-i asa?)
    Trebuia sa-l intrebati pe SRS, daca tot ii lua apararea Varanului, daca decizia parlamentului (trecuta prin Comisie) a avut la baza un studiu de piata valid si obiectiv (adica s-au plans alegatorii ca nu mai suporta 12 minute de publicitate continua – pai atunci PRO TV-ul trebuia sa fie in faliment de mult…)
    Dle.Guran, astia (cu SRS in frunte)chiar ne cred dobitoci – si poate o meritam, ca prea ii voteaza lumea si se uita in gura lor cum se lauda ca au expertiza in media. Membru al Clubului Presei (ha, ha, ha – adica s-a dat vreun examen de competenta si nu stim noi)- pai membru poti fi cat timp platesti o cotizatie si orice imbecil cu tupeu si bani poate fi membru – asta nu te face mai destept dar poti avea tupeu (poate este un motto si pentru emisiune Dvs.)
    Cu respect,
    Carcotashul Apolitic

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 28, 2013 la ora 13:33

    Un adevar crud, parerea mea:
    http://www.zf.ro/zf-24/si-ce-daca-ar-creste-cota-unica-sunt-mai-multe-argumente-pro-majorare-decat-contra-la-cate-indura-economia-si-platitorii-de-taxe-nici-nu-s-ar-simti-11570977
    Sau cu alte cuvinte viitorul nu prea suna bine. Singurul lucru care poate schimba ceva in Romania astazi este atitudinea societatii civile si prezenta masiva la vot. Altfel SPERANTELE pentru o viata mai buna si de calitate in Romania sunt APROAPE ZERO sau ele NU EXISTA.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Octombrie 28, 2013 la ora 19:12

      buna sera la toata lumea -stimate domnule Cornel-da asa este, absolut adevarat -dar asta nu e valabil doar pentru Romanica -este si asta un adevar global -societate civilam ,puternica -presa independenta cit de cit -si participare masiva la vot .SA participe cit de multi la vot si cum mai discutam poate aveti inteligenta intre timp sa spijiniti un partid cu suflu nou(multi tineri nu tiriie basina dac cu buzunarul plin !!!)de tip ecologist dar impletit cu interesele economice nationale:_Nu ale marilor concerne ci ale micilor si mijlociilor fabricantim,mestesugari si fermieri autohtoni.O sa aveti succes cu siguranta trebuie sa fiti optimisti dar trebuie sa va schimbati radical atitudinea mai laes cla ta uinde inca mai domneste nestiinta fata de mediul natural mai ales apele dar nu numai!!!!:Sinteti in ceea ce priveste bogatia medioului inconjurator poate dintre cele mai inzestrate tari din Europipia desi NEMERNICII INDOLENTII COMUNISTI AU DISTRUS MASIV as zice mai mult din nestiinta(cea mai rea prostie in sec 20) cu industria lor grea unde au vrut sa copieze si intreaca vestul (Tovarasi!!! o sa ii ajungem si o sa ii si intrecem -era deviza banilor 60-70!!!!!HAasAAAHAAA ::BUNA :;:SI ASTA PE COSTURILE MAJORE ALE MEDIULUI OTRAVIT IN MULTE REGINI DUPA MODELUL SOVIETIC :Nu e pacaa s anu va bucurato de o tara pe deplin ecologica ????Fiti sincer nu-i as aca am dreptate??? :Nu ca vreau eu dar fiindca ecologia este salvarea tuturor o sa vedeti in cca 2 -3 decenii dac atragem global toti la acersi idee :Ca asa cum s-a procedat cu industrializarea fortata (ideea mai mult factor de crestere si mai mult consum aiurea !!!de lucruri inutile si daunatoare sanatatii majoritar)in sec 20 ne-am dat singuri foc la caciula!!!!Si culmea nu nhjnuia noua dar si generatiilor viitoare .

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Octombrie 29, 2013 la ora 00:14

      Dl. Cornel, este bine sa se voteze dar cum o prezentati – prezenta masiva pentru…speranta…- cred eu ca nu-i suficient. In primul rind, pe cine? Tot pe aia? In al doilea rind, si dupa vot, gata? Iar o luam de la cap, la fel?
      Vad ca o aveti cu Ziarul Financiar, le zice, nimic de zis (adica nu-i rau). Dar nici sa dai cu barda nu-i suficient – critica neconstructiva, adica partea cea mai usoara, ieftina. Se potriveste pentru o atitudine pe care o citeam cindva: nu sunt platit pentru…
      Se vorbeste despre Cota unica (impozit pe salariu, pe profit, pe cistig din dobinzi, pe cistiguri financiare), sa urce de la 16 la 22%. Se vorbeste de TVA, sa scada de la 24 la 22%.
      Spicuiesc (de la a culege spice..):
      „..schimbare?”
      „..angajatorul sau angajatul?”
      „..ce s-ar intimpla daca..”
      „..asta e problema..” altora..
      „..un pachet de tigari diferenta..”
      „..vor injura dar nu vor iesi in strada, tot n-au unde sa se duca”
      „..cu banii astia ce se poate face?”
      Acuma vad si o interpretare a distribuirii banilor:
      = pentru PSD > 7 milioane de bugetari si pensionari, liniste intre centru si baronii locali;
      = Basescu si PNL > privatii in seceta;
      = sa nu voteze > protestatarii, robotii, aia de la mijloc;
      = sa voteze > saracimea, cu munca la negru, care se lasa cumparati pe zahar si ulei.
      Acesta este un articol scris de un director de ziar!!! Discriminare, invrajbire, orice numai constructiv NU, informare NU. Indemn la unitate nationala? – prea mult pentru un ziar romanesc.
      Sunt convins ca vor fi multe solutii sau sugestii, de aceia intreb: pe ce baza, pe ce criterii trebuie stabilite nivelele de impozitare/taxare? Exista niste „indrumare” economice? Nu-mi pot imagina ca ne jucam cu niste cifre/procentaje. Trebuie sa existe un plan, un program, o perspectiva, o banca de date/informatii, un buget realistic, niste prioritati, niste resurse disponibile… Daca-i haos, haos va ramine. Nu-i suficient: hai turma la vot masiv! Eu sunt revoltat, si ma revolt tot mai mult – dar si asta are o limita, te revolti daca poti face ceva, daca nu o lasi balta.
      De cind am vizionat prima data „Articolul VII”, am realizat ca este „spritz” televizat, fara consistenta, facut numai sa fie. „Un doctor pentru Dvs” sau „Un avocat pentru Dvs”, inca mai ajuta pe ici pe colo, nu sunt o grozavie, dar nici sa arunci totul la gunoi. Telejurnalul, Moise cu emisiunea lui si un film mai reusit pe ici pe colo. Cam atit. Timpul probabil si Telesport, la mijloc.
      De cind fata mea mi-a spus: „acolo vrei tu sa ma duci?”, am ramas fara raspuns. Si totusi este raspuns, unul lung, pe care numai cei din tara il pot da. Nu puteti astepta nici o reactie dinafara atita timp cit nu creati premisele unor conditii. Nu ma refer la investitii, care dupa parerea mea sunt un spanac. Sunt multe alte lucruri mult mai importante si care nici macar nu pot fi puse pe nici o lista, foarte valoroase si aparent inexistente.
      Observ mereu ca cei deafara, in mod special cei plecati „definitiv” cit si cei plecati temporar dar cu intentie „definitiva”, totusi continua sa fie interesati de ce se intimpla in tara lor. Au sau cauta sa-si formeze o opinie (cei plecati temporar, cum li se spune „capsunari”, nu au opinii, sunt sictiriti – asta-i ce pot ei sa faca si asta fac), dar de ce? De florile marului sau ca sa miroase trandafiri? Se spune ca „parerea noastra conteaza”, „avem nevoie de voi”. La ce? si Unde? Mai sus spuneam ca trebuie sa creati premize. Am sa va dau un exemplu, pe asta il stiu, pe asta il dau. Nu inseamna ca nu se intimpla asa ceva si la altii. Israelieni veniti in Canada cu copii nascuti in Israel. Copii au crescut, au terminat facultati, lucreaza si… totusi nu le place. Isi iau catrafusele si pleaca in Israel. Nu este tzionism, parintii se opun. Atunci ce este? Acolo nimeni nu i-a asteptat cu placintele si nici nu o duc mai bine. Ba chiar au usa deschisa sa se intoarca. NU SE INTORC! Eu cred ca este vorba de premize, care exista. Nu stiu unde, in sufletul lor, in sufletul prietenilor lor de acolo. Si acolo guvernele si partidele se ciorovaiesc, dar poporul este unit. Sa insemne asta ceva?
      Nu mi-am facut notite, nici nu mi-am planificat un referat. Am toate acestea in mine tot timpul. Vad ca si altii ca mine au lucruri de spus, pe care si le sustin. Daca nu avem dreptate, convingeti-ne de contrariu. Nu este un tirg. In asa ceva nu te tirguiesti, si totusi intotdeauna pot fi ambele parti cistigatoare. Ziarele voastre va clasifica votantii, dar unde suntem noi? Cei a caror parere conteaza pentru voi? Vedeti gogorita? Poate ca vreau si eu sa votez pe careva. Si poate ca acest „EU” sa fie zeci, sute, mii sau cine stie. Cu totii avem copii, nepoti aici dar cu radacinile acolo intre Carpati. Faptul ca unii s-au intors, fie si numai ca sa moara in pamintul lor nu le da dreptul urmasilor lor de a vota. Si poate o vor face chiar mai bine – aici de dimineata cind ne trezim stim deja ce vrem de la ziua asta. Aproape sigur, daca veti ajunge sa va alegeti singuri reprezentantii si sa terminati sa-i mai injurati pe bloguri, prin ziare si la televiziune, sa insemne deja ca ei isi vad de treaba si voi sunteti multumiti – nu sunt placintele pe tava, dar sunt premize. Nu spun ca toti vor dori sa voteze, nicaieri nu merge toata lumea la vot. Sunt multi care citesc, vad sau aud si.. nu le mai trebuie. Dar daca se schimba ceva, daca schimbarea se va datora tocmai noua, celor care poate vom ajunge inauntru, nu poate fi aceasta o premiza. Am vazut ca un roman a plecat in Norvegia, dupa spusele lui, din cauza atmosferei, din cauza felului de a fi al romanului de astazi din Romania. Nu vorbesc de siguranta zilei de miine, nici de nivelul de trai. Toate acestea sunt doar niste EFECTE, CAUZELE trebuiesc schimbate. Trebuiesc create niste premize, nu pentru noi, ci pentru voi. Noi vom veni sau nu, pentru voi deja va fi mult mai bine. Acesta ar fi unul din numerosii pasi pe care ii aveti de facut spre UNIRE, spre unitate de neam. Nu te unesti pentru ca vrei, te unesti pentru ca vrei acelasi lucru. Asa cum am mai spus-o, o repet: poprul roman nu stie ce vrea. Si atunci ce sa voteze? Un spanac?
      Dl. Cornel, am inceput cu intentia sa fie doua cuvinte, si utati ce-a iesit. Nu-i numai pentru dvs. Numai bine.

      Răspunde
       
  • AndreiM
    Octombrie 28, 2013 la ora 10:50

    Deci lucrurile incep sa ia o directie interesanta:
    http://www.zf.ro/eveniment/guvernul-a-taiat-investitiile-ca-sa-plateasca-cresterea-de-salarii-pensii-si-achizitii-publice-11571195
    Oare cum va arata inm primavara situatia Romaniei?

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 28, 2013 la ora 19:27

      Considerind doar titlul linkului, daca exista un program de lucru, cred ca lucrurile pot inainta investind in…munca. De fapt asta e resursa pe care Romania o are din belsug, de ce sa n-o foloseasca. Mai bine la munca, decit cu mina intinsa dupa investitii care nu fac altceva decit sa aduca profit altora.

      Răspunde
       
  • cornel
    Octombrie 28, 2013 la ora 02:57

    Va recomand:
    http://www.tvrplus.ro//editie-profesionistii-cu-eugenia-voda-144072
    De retinut, parerea mea, rolul televiziunii publice in evolutia pozitiva a societatii si cum trebuie sa contribuie presa si televiziunile la imbunatatirea activitatii/calitatii clasei politice din Romania, adica eliminarea perceptiei fals create ca toti politicienii/parlamentarii romani sunt incompetenti, hoti, corupti si vanzatori de tara. Aceasta perceptie repetata in presa si la tv si intiparita in mintea majoritatii cetatenilor face ca putinii oameni politici/parlamentari romani competenti, cinstiti si iubitori de tara sa fie demoralizati si calcati in picioare de aceasta parere si conceptie falsa si gresita ca : toti sunt incompetenti, lenesi, hoti/corupti si vanzatori de tara.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 28, 2013 la ora 04:03

      Astept cu interes ziua in care televiziunea publica, adica TVR-ul, va elimina din grila de program serialul acela corean de 2 lei, care saptamanal ocupa pe TVR1 peste 11 ore de emisie iar pe TVR2 ocupa peste 10 ore de emisie in timp ce reluarea filmelor de sambata si duminica (in special cele de pe TVR2 – vezi aici filmele romanesti : „Lumini si umbre”, etc) nu e in grila de program iar pentru a reflecta activitatea Parlamentului Romaniei TVR-ul aloca saptamanal doar 30 de minute (vezi emisiunea Parlamentul Romaniei difuzata pe TVR1 in fiecare vineri) si apoi ne miram noi toti de ce nu cunoastem activitatea Parlamentului Romaniei, meritele si contributia parlamentarilor romani in Parlamentul Romaniei, daca se face un sondaj in care sa se enumere parlamentarii romani cu cea mai mare contributie in Parlamentul Romaniei raspunsul ar fi NU STIU sau s-ar da numele celor care apar zilnic pe la diferite posturi tv si care se balacaresc (fac show) si apoi ne intrebam cu totii : „De ce avem cu totii o impresie gresita despre parlamentarii romani, despre activitatea lor din Parlamentul Romaniei si in final o impresie gresita despre ei ca si oameni politici si de ce calitatea clasei politice romanesti lasa mult de dorit?”
      Uite d’aia.
      PS: Solutia dupa parerea mea ar fi marirea spatiului emisiunii „Parlamentul Romaniei” la 60 minute si difuzarea acestei emisiuni in cel putin 3 zile pe saptamana. Cum zicea cineva : „scena politica este piata in care se regaseste cererea si oferta data de electorat si partidele politice iar calitatea acesteia e data in primul rand de CUNOASTEREA oamenilor politici ca profesionisti in ceea ce fac cu adevarat in Parlamentul Romaniei si caractere.”

      Răspunde
       
      1. sorin1
        Octombrie 28, 2013 la ora 06:50

        dacă nu citeam ultima fraza și cuvântul”CUNOAȘTEREA”, eram gata să mă ofer -viz-a-viz de comentariul dvs anterior, să fac rost de petale de trandafiri…să dea bine la tv.

        Răspunde
         
      2. sanduCu
        Octombrie 28, 2013 la ora 19:48

        Dl. Cornel, chiar sunteti asa de usor de convins? Sau doriti asa de mult incit incepeti sa credeti ca asta se va intimpla? In primul rind, v-a scapat (ca niciodata) ca TVR nu are rolul de a influenta opinia nimanui (ca si-l asuma, asta este altceva), nici macar al poporului. TVR trebuie doar sa informeze o situatie, un fapt, o noutate, PUNCT. Oamenii politici trebuie sa dovedeasca ce sunt si de ce sunt instare. Iar referitor la programele TVR, observ tot mai des (oare se pune accentul) o emisiune despre „istoria” Romaniei prezentata de Adrian Cioran (parca) – un profesor (si doctor) de istorie. Prezinta frumos, adica „le are”, dar mai baga frecvent sopirle tendentioase, care denigreaza unele si promoveaza altele – istoria se PREZINTA si se INVATA asa cum e, fiecare trebuie lasat sa-si formeze propria opinie. Daca prin absurd, miine va veni comunismul inapoi, nu m-as mira de loc sa-l vad ministru al educatiei, sustinind exact opusul celor sustinute astazi – in fond Adrian Paunescu si altii n-au facut la fel? Pleaca ai nostrii, vin ai nostrii. Infecta atitudine la un om de cultura…

        Răspunde
         
        1. dan onofrei
          Octombrie 28, 2013 la ora 21:15

          corect Sandule .matematic .In realitate istoria scrias mereu de invingatori oricind si oriunde pe lume:Deci:??Adevarul??L-au mincat cateii????
          Aia ai strazii de la Bucuresti(si nu numai -si aia o gogorita a istoriei -nu sint ai strazii sint ai milioanelor de emigranti care i-au parasit lasindu-i pe strazi, bietele animale!!):Ce pacat ca sintem prea batrini si nu mai putem citi manualele de istorie peste vreo 150 de ani:Tare as fi curios cum vor comenta atunci istoricii problema catzeilor comunitari ai Romaniei de dupa 89.
          DAr inapoi la subiect asa este cum glasui ,radioul si TV trebuie cel putin la cele publice sa ne informeze fara senzatii precum particularii si fara sa ne intrerupa emisia permanent cu reclama ca particularii.

          Răspunde
           
    2. dan onofrei
      Octombrie 28, 2013 la ora 19:42

      domnu Cornel -este cum ziceti -dar parca prea s-a infundat caruta in noroi!!!E clar ca sint si oameni de buna credinta dar sint si snapani mafioti cu duiumul.
      Acum va spun sincer acum vreo citeva saptamini chiar la emisia lui dl.Guran era dat un sef de sindicate de pe undeva din Oltenia:Avea tata o casa adica ce spun viloi cu gard de fier forjat ca ti9ganii pe ste tot in Romanica !!!SA fie ::Si lant la git de aur ,tot ca tiganii lingurari si multi romani parveniti din vest :V-as invita sa incercati sa cunoasteti un sef al unuia din cele mai puternice sindicate germane IGBCE ul – sindicatul minelor si chimieisi farmaciei germane Dl.VAsiliadis:Nu zic ca e un om sarac ,dimpotriva ,dar va rog accesati sa vedeti ce inseamna un sefrv suprem de sindicat cu milioane de membrii care tre sa prezite un model de modestie!!!Deci prea multi parveniti si pe deasupra si incompetenti(de fapt modelul moral l-au mostenit de la PCR zi ca ei si fa ca tine !!!):CA multi au furat si tara asta este clar altfel unde e fierul vechi vindut ca si padurile in strainataturi???Cu ce s-a laes statul roman va rog din vinzarea flotei masive dinainte de 89 ????????Ce s-a ales cu fermele IAS si CAP ????? Cine a devalidat intreaga tara ?????E clar nu toti dar mare parte ca intr-o mare impletitura gen mafia italiana nas-fin majoritatea si poporul luind exemplul dupa dinsii:Deci ce sa o lungim -este nevoie de o noua generatie politica( de ce nu de virsta dlui Ponta si mai tineri si daca mai sint ceva batrini nepatati( nu cred ca dl.Iliescu a
      vrut un model rau ,cred ca a dorit reformarea societatii in regie de stat dar nu cu dicatura familiara gen Ceausescu ) ma rog sa ii ajute cu experienta dar nu la furat…noaptea pe fulgeratura.
      Nu trebuie demoralizat nimeni dar nu se poate la infinit face treaqba cu gainarii parveniti ,trebuie oameni integri si clar si cu ceva mai multa competente.MAi ales pe planurile locale ,la tara sa zicem asa unde domneste mentalitate inca feudala
      mostenita se pare secole
      IN alta ordine de idei cum au FOST posibile legi care sa permita privatilor sa vinda pamintul in posesie pentru a se exploata resursele de aur ,gaze ,petrol ?????Sintem in Europa nu in SUA !!!!!!
      Si cum s-aputut permite miinii üpreivate swa taie sio9 savionda padurile care sint ale statului si maximal eventula al minastzirilor deci bisericii????

      Răspunde
       
  • Alex M
    Octombrie 27, 2013 la ora 19:51

    @Constantin:
    😀
    a. Da, ma grabeam intr-o veselie sa nu intarzii cu copii la ora lor de karate 😀
    b. 😀 Nu pot sa nu apreciez un simt al umorului deosebit. Felicitari. Asa e: furia mea (mai degraba „graba”) era/e legata si de alta presiune de timp: in 45 min. ne sosesc oaspeti si caprioara (chiar! fosta congelata, e drept) nu avea in ce vin sa se adape pe masa. Foarte prozaic, stiu si imi cer scuze major de faptul ca am incurcat flagrant personajele. 🙂
    Comentand… comentariile:
    1. Nu exista o presa si „cealalta parte a presei”. Exista doar oameni. Majoritatea cumparabili sub diferite aspecte.
    Admit ca am extrem de putin respect pentru doua categorii: pentru cei care lucreaza la stat si pentru „jurnalisti”. Cumva, si unii si alti tradeaza sperantele oamenilor.
    DAR, aveti dreptate.
    2. Da, aveti dreptate. Cata vreme nu esti independent financiar, nu poti sa fii liber profesional. Doar spiritual, dar asta nu conteaza, pentru ca moral ai dezamagit deja auditoriul.
    3. Nu exista un Minister al Propagandei aici si nu am cunostinta in ce tara ar exista in prezent un astfel de organism.
    Ca defect profesional, nu pot sa nu observ ca partea de promovare si comunicare a actiunilor statului este mai jos decat Groapa Marianelor.
    3.1. Desi geografic ma aflu intr-o parte a acelei Oceanii, din fericire nu traiesc in ea 🙂 , asa cum nu traiam nici chiar in 1984!
    3.2. Va mai spun ca imi fac timp sa „smell the roses” din cand in cand si sa imi fiu recunoscator mie si destinului ca s-a nimerit sa-mi fie bine, mie si familiei mele.
    (NB: Pentru confuzionati, „a mirosi trandafirii” se refera la expresia englezeasca, nu la sigla PSD)
    3.3. S-a intamplat sa calatoresc destul de mult in zeci de tari. N-am gasit una perfecta, ci doar grade diferite de compromisuri.
    Inca o data scuze pentru evantuala scena de comedie bufa. Dar dupa ce ca sunt eu incetosat, mai sunt si mastile astea de pseudonime care ma incurca 😀
    Saptamana buna va urez!

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 27, 2013 la ora 19:57

      Copiii!!! Cu trei de III!
      PS: Ma gandesc sa fac si ceva foc in semineu, ca sursa de cenusa pentru sampon.

      Răspunde
       
  • Alex M
    Octombrie 27, 2013 la ora 15:28

    Stiti ce ma nedumereste? Tacerea pe acest subiect a celor direct implicati.
    Cum se face ca nimeni din TVR nu comenteaza?
    Care sa fie cauza? Frica, interesul, indiferenta, impotenta sau handicaparea?
    Ori, domnule Moise Guran, aceasta pagina de internet are numa’ vreo zece privitori? 😀

    Răspunde
     
    1. un turist
      Octombrie 27, 2013 la ora 15:32

      FRICA si INTERESELE!!!!!!!!!!!!!!

      Răspunde
       
    2. dan onofrei
      Octombrie 28, 2013 la ora 21:20

      pai probabil stimate domn Andrei M -cauza???Exact cum comentati:Dar ,cu o precizare mai de amanunt
      -im potenza la domni
      -meno pauza la doamne

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 27, 2013 la ora 09:33

    @Alex M _„Verificati va rog ce am scris mai devreme.” _Am verificat, aceasta este cauza pentru care mi-am permis sa intervin. Ati spus la 25 octombrie, ora 20:43 „Democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor daca nu sunt aparate si garantate de reprezentantii democratic alesi pot fi sanctionate de presa independenta, de opozitie sau ideal in primul rand de cei de la putere, precum si de organele de control ale statului. Nu de TVR […] Rolul TVR este de profesor, nu de politist.” _Iar eu am aratat ca democratia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor trebuie sa fie aparate de intreaga presa, inclusiv de TVR. *** Probabil ca in graba (presupunerea se sprijina pe faptul ca topica frazei este putin incurcata) ati dorit sa spuneti ca actiunile reprezentantilor democratic alesi in functii publice, care contravin in vreun fel democraţiei, drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor, pot fi sanctionate de presa independenta (financiar – n.a.), dar mai putin de catre cea nationala, finantata de la bugetul de stat si din contributie publica. Ori, prin natura meseriei de jurnalist, apararea democratiei, a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor, reprezinta crezul fundamental al lucratorilor din intrega presa. Practicarea acestui job, radical diferit de oricare altul, este conditionata sine qua non de libertatea de expresie, o componenta esentiala a democratiei, a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor, ea fiind cea dintai amenintata in cazurile in care intr-un stat exista derapaje de la democratie, de la respectarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor. Ea este unul dintre drepturile fundamentale ale cetatenilor. Ori, cazul TVR insusi este unul care poate fi privit inclusiv din perspectiva amenintarii la adresa libertatii de exprimare, Puterea politica practicand constrangerea financiara pentru a obtine controlul asupra continutului editorialistic difuzat de catre Televiziunea Publica.

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 27, 2013 la ora 14:15

      Stiti ceva? Daca nu m-ati fi infuriat postand link-uri off-topic de aiurea, poate v-as da partial dreptate in cele scrise mai sus.
      Dar din scurtul „istoric” al faptelor dvs. diversioniste, NU o fac.
      Acuma stiu de cine s-au inventat ochelarii de cal: de unii care nu vor sa vada altii decat ce sunt obligati sa priveasca.
      Stiti de ce nu merge? Pentru ca si calul a descoperit ca are gat si-si poate intoarce singur privirea, cat de inhamat ar fi el de altii 😀
      Parca faceti ce faceti si invartindu-va in jurul cozii reusiti sa ignorati faptele (cuvintele scrise, in acest caz) si sa ramaneti la presupunerea pe care ati fost axat de la inceput: cea de adversar aflat in greseala versus lumea neputiincioasa. Nu e asa.
      Sa clarificam: presa este alcatuita nu doar din tipar, ci si din mediul vizual, radio sau cel in care va expuneti acum, pe internet.
      Faptul ca dvs. doriti sa vedeti doar o parte a problemei – este o alegere personala pe care v-o asumati.
      In mod gresit va vine sa credeti ca eu as fi spus ca in caz de derapaje guvernamentale, toti cavalerii media trebuie sa apere cauza dreptatii, mai putin sclavii nevinovati din birourile TVR care nu pot sa faca decat sa scrasneasca din dinti sub calcaiul asupritor.
      Multe filme istorice cu turci rai trebuie sa mai fi vazut! 😀
      1. Va faceti cu buna stiinta ca nu ati remarcat afirmatia mea de la 22:45:
      „7. Daca nu ai curaj sa iti spui parerea in organizatia din care faci parte (indiferent de esti scolar, lucrezi la stat, la privat sau NGO) – esti doar un neica-nimeni si nu meriti sa progresezi.”
      Daca nu ai curaj si nu vrei:
      a) Sa fii impuscat de tembeli la mii de km de tara si pentru ceva din care tu direct sau familia ta nu are nimic de castigat – NU te angajezi in armata
      b) Sa fii scuipat si injurat de oameni amarati si nervosi – NU te angajezi la Jandarmerie
      c) Sa de joci de-a Dumnezeu – NU te faci doctor sau judecator.
      Lista poate continua.
      Vrei si iti place sa faci ceva – fa-o! Este extraordinar de bine sa faci ceva din pasiune, sa fii fericit si sa mai fi si platit pentru asta. Eu stiu.
      Vrei sa fii jurnalist – fa-o; si fa-o bine. Inclusiv la TVR sau aiurea. Fa-o dupa cum iti spune inima si cugetul, in aceasta ordine.
      2. Deasemenea ignorati sau poate doar nu v-ati gandit la paleta diversa de emisiuni pe care TVR poate sa (si O) transmita(e):
      a) Discutii cu partile implicate – inclusiv opozitia (nu comentam slaba (corectie: nu „slaba”, ci „jalnica”!) prestatie a mediatorilor, „jurnalistilor” sau a invitatilor).
      b) Forumuri in care partile implicate isi expun parerile
      ACOLO reprezentantii opozitiei TREBUIE, au dreptul, oportunitatea, libertatea si DATORIA sa aduca la cunostinta cetatenilor eventualele / posibilele parti negative / incomplete ale hotararilor celor de la putere.
      c) Emisiuni de educatie in primul rand economica, din care sa invete si talpica si opinca ce-i aia munca, concurenta, economie si profit.
      d) Expunerea unui plan (inexistent acum) de dezvoltare economica durabila (stiu ca suna lemnistic precum „Ministerul Propagandei”, dar iarasi nu vad cuvinte mai potrivite) pe termen imediat, scurt – 5-7 ani, lung 7-15 si foarte lung.
      Acesta ar trebui facuta de handicapatii organizatorici guvernanti dar nu o fac (pentru ca sunt handicapati), insa asta nu inseamna ca nu trebuie facut… 😉
      e) Educatia sanatatii, inclusiv prin sportul de masa
      f) Educatia informatica
      g) samd – ca nu stau eu sa fac strategia de dezvoltare a productiilor TVR, am facut destule strategii pentru altii (nu in media) 😀
      DEASEMENEA:
      Intrucat eu mi-am dat jos de mult ochelarii de cal, pot sa vad ca parte din ce spuneti este deasemenea facubil; DAR aceasta ar insemna ca trebuie sa se treaca radical in tabara cealalta: TVR sa fie independenta financiar de bugetul de stat – ajungand exact la a doua solutie propusa de mine, cea cu „TVRL”.
      Asta nu inseamna ca ma contrazic. Nu este decat o alta varianta, la fel de buna si riscanta ca si prima.
      Dar sa nu le amestecam:
      1. Statul TREBUIE sa aiba un sistem de comunicatii de urgenta (@Mihail: nu doar infrastructura 😉 ), inclusiv prin mediul tv.
      2. Statul trebuie sa iti faca cunoscute actiunile catre populatie
      3. Statul garanteaza libertatile democratice, inclusiv libertatea cuvantului.
      3.1. Pentru dvs, explicitez ca e vorba de cuvantul scris, vorbit, tiparit sau tastat.
      4. Statul are mijloacele necesare pentru stoparea ilegalitatilor. Direct. Faptic. Concret. Nu doar cu cuvantul, ci cu Justitia. Presa (toate mediile ei) inclusiv TVR nu poate sa dea decat din gura. ATAT. Si sa faca bine SA O FACA!
      Tribunalele si inchisorile sunt in curtea altora. Care si ei trebuie sa isi faca treaba, nu mai rau decat a jurnalistilor.
      Acum iau o pauza, ca e soare si frumos afara iar acum trebuie merg in gradina sa miros trandafirii (cine stie – cunoaste 😉 ) si orhideea din bucatarie 🙂
      Viata e buna. Aici.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 27, 2013 la ora 17:39

        Presupunerea initiala ca ati scris in graba se dovedeste a fi indreptatita si se confirma prin comentariul dumneavoastra de mai sus. Asa se explica cel mai probabil si confuzia cu privire la „link-urile off-topic de aiurea” pe care mi le atribuiti, desi cu siguranta va ganditi la interventia vreunui alt coleg. Altfel, metaforele abundente in comentariul dumneavoastra mi se par interesante (spre exemplu, cea referitoare la filmele istorice cu turci), chiar daca lipsa lor de relevanta si departarea de subiect pot crea confuzie si pot subrezi coerenta textului. In speranta ca furia dumneavoastra nu va genera o tensiune de natura a va pune in pericol sanatatea, as indrazni cateva observatii pe care le puteti eventual parcurge ca util exercitiu de toleranta. Prima observatie: pentru presa, libertatea de expresie este conditia fundamentala a existentei sale; oficioasele regimurilor totalitare nu reprezinta presa, iar ceea ce este cu adevarat presa in regimurile politice autoritare este posibil a fi infaptuit doar prin farama de libertate care scapa vigilentei cenzurii si prin sacrificiu personal. A doua observatie: constrangerile financiare la care este supusa TVR pot fi privite ca atentat la libertatea de expresie atat timp cat puterea politica (oricare ar fi ea) utilizeaza acest intrument pentru a controla continutul editorial al materialelor care sunt difuzate. A treia observatie: consider interesant faptul ca „acolo”, unde viata este buna exista un Minister al Propagandei care functioneaza si pe care il oferiti drept exemplu romanilor. Ma intreb daca nu cumva locuiti in orwelliana Oceanie cu miros de trandafiri?!

        Răspunde
         
      2. sorin1
        Octombrie 27, 2013 la ora 19:42

        cine știe cunoaște…mie-mi spui …
        chiar acum am sosit de la pescuit și-închipuiți-vă – am aruncat toți trandafirii în mașina de spălat!
        bine…nu se compară cu ce mirosiți dvs. acolo în grădină…
        glumim și noi. o săptamână pe verde cu mirosuri fine să aveți!

        Răspunde
         
  • ala
    Octombrie 27, 2013 la ora 00:00

    Televiziunea fara un sut in fund, ce va face? Va trage chiulul, va produce chestii neinteresante si scumpe si in final va da faliment. La anaghie va mai aduce cate un politician ceva si va face anumite jocuri de interese.

    Televiziunea fara publicitate ce inseamna? Inseamna ca cei ce vor publicitate la TV vor migra la alte televiziuni. Daca din cei 5-10 mil €, 10% ajung la Antena, asta inseamna 500 000 – 1 mil incasari in plus pt ei, si iata un motiv suficient cat sa faca SRS pe deontologul si sa se balbaie pe la televizov nespunand nimic util de fapt.

    De aia e bine sa le dai bani putini la TVR, bani care sa asigure doar o baza, iar restul sa si-i scoata singuri, respectand totusi legile si scopul televiziunii publice. De la stat sa le fie asigurate echipamentele, logistica, iar salariile ar putea domnii sa si le ia si singuri in functie de audiente, de publicitate etc (mai ales la anumite tipuri de programe).
    In fine…ne-am convins cat de seriosi sunt domnii care se joaca cu probleme mari.

    Răspunde
     
  • un turist
    Octombrie 26, 2013 la ora 23:31

    Dupa toate comentarile TVR este al poporului dar condus de niste politicieni corupti sau cu alte sechele!Se spune ca poporul sa ia initiativa de a redresa problema dar iarasi acel DAR cine are curajul de a ataca pe un politician chiar ales de el.Se minte la TV in toate problemele mai delicate care nu trebuie sa se afle. Daca un Politician poate mai *curat* are curajul sa spuna ceva este si el pus pe lista neagra si urmarit penal poate si pentru fapte mai mici decit cel care acuza. Aici se creeaza o informare bomba pentru a arata ce bine merge totul si toate sint bune si cel de toate zilele crede aceasta poveste si este multumit. Totul este numai pentru a distrage atentia si a inchide gura *prostilor*. Am vazut harta Romaniei si am observat ca este aproape toata vinduta in afara de lantul muntos din Carpati. Dar nu este prea tirziu ca si acesta sa fie vindut si Romanul care vrea sa faca o fotografie in virf de munte sa plateasca o taxa celui care a primit dreptul de exploatare. Nu cred ca TVR a informat de toate aceste afaceri fie ele legale sau ilegale. Daca un reporter de ex.Moise vorbeste mult este amenitat si asta intr-un stat democratic unde TVR apartine poporului si este finantat pe spinarea lui. Da d-lor cum am citit vi se va vinde cu timpul si Limba Romana cu toate bisericile si ortodoxismul spus credinta. Nu este cazul ca peste tot spus in TVR politicienii sa-si bage nasul si sa se proclame stapin. Fiecare stat are TV lui fie bun sau rau numai in Romania se vrea dupa toate aparentele falimentul si insusirea lui de catre privati care sint la putere. Da platesc si eu cca.208€ anual la TV public spus de stat si nu sint intotdeauna multumit dar nu vad ca toata conducerea Germaniei sa-si bage nasul zilnic in aceasta institutie. D-l Ponta sa-si vada de condus nu de reclame sau de manelele din TVR. Nu este de conceput ca un politician sa se comporte in asa fel de parca totul este averea lui. A plecat DICTATORUL si cum se vede a inceput sa se inmulteasca ca au aparut multi de tot si poporul saracul TREBUIE sa-si tina gura sau sa o stearga. Pacat mare PACAT!!!!!!!!!

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Octombrie 27, 2013 la ora 02:48

      buna seara stimate domnule un turist:Pai cum nu este vindut lantul muntos al Carpatilor atita timp cit dupa 89 s-au taiat masiv padurile de mina privata care apoi le-a dat la export :Nu si in ultimul rind si in Germania(si nu numai) care le cumpara pe 2 lei brazii falnici si le vinde pe 1500 Euro la Praktiker sau Dedemann(ce frumos nume romanesc stramossesc mai ceva ca ITZIK si STRUHL !!!) casute de gradina de lemn de brad :MAi pun si ceva cuie in setul de montaj:Cuiele sint forjate din fierul vechi al fostelor fabrici darimate si vindute de tigani la KIL pe marginea drumului!!!!Deci hai liberare sau cumm zicea domnul Cornel uite d-aia.
      Nu are ursul coada !!!

      Răspunde
       
  • sanduCu
    Octombrie 26, 2013 la ora 22:06

    Observ o disputa in care toti au dreptate, si atunci inteleg ca trebuie sa fie o confuzie la mijloc. Imi amintesc, odata Putin, venit in America, a fost asaltat de reporteri referitor la libertatea presei. A fost o busculada verbala (mass-media ruseasca era finantata, in acea vreme, 100% de stat) care s-a terminat cind Putim le-a raspuns: voi toti sunteti subventionati 60-80% de la buget, asta inseamna ca sunteti liberi?
    De la cap. Guvernul este ales de popor, pe care trebuie sa-l reprezinte si astfel ce vrea poporul vrea si guvernul. Deci daca TV, este platita 100% de la buget va face tot ceea ce-i cere guvernul, adica ce-i cere poporul. Nici o problema ca TV nationala sa fie platita in totalitate de la buget – o televiziune bugetara este o televiziune populara. O televiziune bugetara nu trebuie sa minta sau sa ascunda adevarul, dar daca o face, este pentru ca poporul, prin guvernul ales, i-o cere. Ciudat nu-i asa? Si totusi de ce minte televiziunea bugetara? – pentru ca vedem asta si nu ne place. Minte la ordinul PUTERII guvernamentale, care o plateste si o si protejeaza contra justitiei, atunci cind isi incalca obligatiile fata de popor. Deci problema nu este generata de finantarea de la buget, chiar 100%, a televiziunii nationale. Problema este ca alesii poporului sunt lichele, adica este greseala poporului cind i-a ales sau ca dupa ce i-a ales i-a scapat (daca i-a avut vreodata) de sub control. O televiziune nationala, daca legea ii permite, n-are decit sa faca si reclama pentru particulari, bugetul ramanind finantatorul majoritar, va continua sa dicteze dorinta poporului – respectind „juramintul” jurnalistului. Conflictul este intre popor si guvernul sau, restul este distorsionare. Cind Putin i-a intrebat pe reporteri daca ei se considera liberi, la asta s-a referit: nici un jurnalist nu este de capul lui, si a recunoscut (ce multi alti guvernanti nu recunosc) ca el controleaza presa – dar asta nu inseamna automat ca presa, controlata de guvern, minte. Daca guvernul face ce-i cere poporul, atunci si presa oglindeste cinstit ce face guvernul; daca guvernul crede ca actioneaza in interesul poporului dar poporul nu intelege, atunci presa oglindeste corect ce face guvernul, dar poporul nu intelege si nu-i deacord. Cine minte? Nimeni, neintelegerea trebuie clarificata intre popor si guvern.
    Tragind intr-o televiziune bugetara, e ca si cum ai trage in pianist sau ai omori masagerul. Mass-media nationala trebuie sa fie bugetara majoritar si poate sa faca si reclama, nici o lege nu este incalcata.

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 26, 2013 la ora 22:19

      Neene! In sfarsit unu’ de s-a prins! 😀
      @SanduCu: Multumesc, incepeam sa cred ca sapa de cauciuc e unealta mea principala 😀
      Atata vreme cat confundam realitatea (amara, putreda si corupta) cu viziunea corecta, fie si ea acum doar teoretica, a ceea ce trebuie sa fie NORMALITATEA – ceata e mare.

      Răspunde
       
    2. dan onofrei
      Octombrie 27, 2013 la ora 02:33

      buna seara -absolut corecte remarcile stimate Sandu CAnadianule.DE altrfel cel putin in Europa crea parca as crede are un alt iz politic decit cel american(includsi CAnada ta cu minunatii ursuleti Grizly) nu cred sa existe tara care sa nu aiba un sistem deTV public:E absolut normal si strict neceesatr iar problema finatarii nu cred ca si üpentru saraciitii romani este una de nerezolvat:Oricum daca asacum üparca dl:Guran ne spunea ca cei care deservec publicul telesüpectator cu emisii nu platesc TV nationale nimic din incasari nu este in ordine:Nu este absoluit deloc in ordine de a se interzice televiziunii nationale de aemite reclama atiota timp cit nu este agtrseiva respectiv nu intrerupe o emisie in felii asa cum este cazul cel putin in Germania la televiziunile private.Trebuie clar inteles ca nimeni nu poate realiza emisiuni mai ales documentate de calitate,jurnale interesante de calatorie emisii ethnioco stiiintifice cu valorae didactrica marita etc etc fara bugeturi serioase ,cu atit mai mult in ziua de azi cind totul s-a scumpit!!!!Deci asa cum cele doua mari televiziuni germane ARD si ZDF (Dau exemplul Germaniei fiindca sintem in Europa ) au emisia finatatasi din RECLAMA mi se pare absolut firesc si normal ca si TV publice din Romania sa recurga la aceasi metoda de finantare suplimentara.
      Ce mi se pare foarte nefiresc este in Romanica asa cum spunea domnul Guran stringerea taxelor TV de catre cei dela curent!!!!Nu este in regula nu au nimic comun trebuie facut de o centrala de taxe radio tv cu specialisti contabili in domeniu(in Germani asanumita GEZ -Gebühren Zentralle) iar sistemul trebuie eficientizat prin sistem informatic care sa elimine formulare scrise de mina ca anioi 1900.
      Trebuie sa recunoasterm cu totii ca televizunile publice au ramas cit de cit singurele din Europa (cel putin vorbesc de modelul german) care mai au un pic de bun simt si moral si calitate culturala adevarata in emisiile transmise fata de cei privati unde la cele definite mai sus
      se pune grav semnul, intrebarii:Oare daca societatea (nu numai romanesca se afla momentan cu moralul la nivelul la catre se afla nu sint de vina oare si mediile private TV care au educat(intre ghilimele)mai alese tineretul fara experinta vietii intr-o strada cu sens unic al lipsei de cultura de valoare si imoralitate ??-o societate de manelisti si smecheri cum se mai spune viitorii baieti destepti ai Romaniei de miine???

      Răspunde
       
    3. sorin1
      Octombrie 27, 2013 la ora 07:56

      trebuie -ziceți. eu mă uit peste gard la statele mai civilizate. dvs. nu trebuie să vă uitați prea departe. dacă mint ei, mint și io- la 01.26.42.

      se explică ce a pățit săraca instituție-e drept, de mediu- finanțată din bugetul americii, numai pt că au spus o fărâmă de adevăr. despră exploatarea gazelor de șist.
      aaa…la noi jurnaliștii au depus jurăminte și sunt corecți…mă rog. nu zic, pot fi corecți dacă urlă din stradă la lună și nu-i vede cine trebuie.

      Răspunde
       
  • Alex M
    Octombrie 26, 2013 la ora 21:30

    Sunteti in afara subiectului TVR.
    @Cornel: manevrele de deghizare nu va ies.

    Răspunde
     
  • mihail
    Octombrie 26, 2013 la ora 21:22

    Buna, seara; nea Moise, eu nu am tv (nu am ce vizualiza la el) – nu platesc taxa, insa posed aparat radio- si platesc taxa radio. Asa ca, emisiunile dvs. le savurez pe internet si oridecate ori sunt de…serviciu. Ca printre altele, si d-aia sunt platit. Cu scuzele de rigoare, n-am mai putut sa ma uit la emisiune deoarece:
    -S.N.R. = S.N. Radiocomunicatii, nu de…Radiolocatie!
    -SRTv nu are retea proprie de distributie; are…acoperire nationala prin intermediul S.N.R-ului;!
    -„Releele”, nu emit…emitatoarele tv emit; „releele” „este” si fac altceva !
    – SRTv va trebui sa emita in digital nu in HD, in High Definition exista deja tvr hd…si de fapt, nu SRTv trebuie sa emita in digital; in aceeasi configurate ca astazi, asta este treaba SNR-ului…
    -Receptoarele tv analogice vor putea fi utilizate si dupa trecerea la format broadcasting digital, insa utilizand un convertor tv digital/ analog (set-top box), neaparat pentru codare mpeg4, adica, nu este bligatorie schimbarea tv-ului…

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 26, 2013 la ora 21:32

      @ Mihail: Multumim. In sfarsit un om care stie ce vorbeste, nu deraiaza precum @Cornel.

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Octombrie 26, 2013 la ora 22:33

      Si asta e corect. In Canada, eu am in casa, pe acelasi cablu, televizorul meu analog, iar televizorul fetitei este digital – fiecare cu cutiuta lui.

      Răspunde
       
    3. Moise
      Octombrie 27, 2013 la ora 14:29

      Mihail> Stiu ce sunt releele. iar cu SNR si digital/hd, au fost simple greseli

      Răspunde
       
  • cornel
    Octombrie 26, 2013 la ora 21:00

    http://www.economica.net/autobuzul-romanesc-a-dat-chix-constructorul-vrea-sa-scape-de-lotul-proba-si-ofera-reducere-foto_64949.html
    Interesant de aflat : cat au garantia si daca detin si aer conditionat autobuzele fabricate la Brasov.
    PS: Autobuzele Mercedes cumparate de Primaria Capitalei au deja puncte de rugina si vopseaua cazuta pe interior (de la condens) iar aparate de aer conditionat au doar o parte din ele. Paradoxal, autobuzele noi Mercedes cumparate de PMC care nu dispun de aer conditionat dispun in schimb de ferestre de aerisire foarte mici. Iti faci cruce si nu intelegi care e smecheria, pentru ca vara aceste autobuze sunt niste incumbatoare pe patru roti.

    Răspunde
     
  • Alex M
    Octombrie 26, 2013 la ora 20:46

    Frica de raspunsuri adevarate? Cititi comentariile mele de mai jos referitoare la rolul TVR

    Răspunde
     
  • Alex M
    Octombrie 26, 2013 la ora 20:42

    @ Cornel: Stiu ca stiti ca link-urile pe care le-ati distribuit sunt menite doar la distragerea atentiei de la subiectul TVR

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 26, 2013 la ora 21:08

      Daca mai aveti pareri referitoare la TVR, SRS, BIZIDAY sau Moise asteptam sa le citim.

      Răspunde
       
      1. Alex M
        Octombrie 27, 2013 la ora 15:13

        Vezi ultimele comentarii de la postarea dvs. de la 09:33

        Răspunde
         
  • cornel
    Octombrie 26, 2013 la ora 20:32

    Un „merit”, cred eu, al politicienilor romani care negociaza cu UE sustinerea si dezvoltarea economiei romanesti:
    http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/188073.html

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 26, 2013 la ora 20:34

      Pentru carcotasi tin sa precizez ca acest „merit” nu e al guvernului Ponta.

      Răspunde
       
  • cornel
    Octombrie 26, 2013 la ora 20:16 Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 26, 2013 la ora 20:09 Răspunde
     
  • Constantin
    Octombrie 26, 2013 la ora 16:08

    @Alex M _Desi Televiziunea Publica este finantata din bani publici (inclusiv ai mei) si trebuie sa apere interesul public (inclusiv democratia s.c.l.), conform statutului propriu, proiectului Cartei si Misiunii, Viziunii si Valorilor declarate, NU despre asta vreau sa vorbesc acum. (Dupa cum vedeti, am trecut „drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor” la „si celelalte”). Statutul jurnalistului TVR spune :
    […]
    „Art.5 – Ziaristul din televiziunea publica are ca principale indatoriri respectarea adevarului faptelor relatate si slujirea interesului public.El va folosi, in toate situatiile litigioase, de natura politica sau sociala, principiul echidistantei si al impartialitatii.
    Art.6 – Ziaristul din televiziunea publica are obligatia de a refuza orice ingerinta si presiune politica, sociala sau economica facuta cu scopul, declarat sau mascat, de a ascunde, distorsiona sau manipula informatia, semnaland orice tentativa de acest gen.
    Art.7 – Ziaristul din televiziunea publica are datoria de a milita in mod consecvent pentru justitie, democratie si armonie sociala, pentru respectarea dreptului la informare a cetateanului, refuzand sa-si subordoneze discursul publicistic oricaror intentii propagandistice[…]”
    El este aliniat Codului deontologic al ziaristului adopatat de Clubul Roman de Presa si este inspirat de documente asemanatoare ale jurnalistilor din intreaga lume.
    Prin urmare, ceea ce vreau eu sa subliniez este ca indiferent de locul de munca, la „stat” sau la „privat”, jurnalistul este obligat sa-si faca meseria. Adica sa apere prin mijloacele specifice activitatii lui „democratia si libertatile fundamentale ale cetatenilor”. Daca misiunea aceasta i se pare dificila, isi poate alege alta meserie.

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 26, 2013 la ora 20:36

      Ok.
      Da.
      Absolut de acord.
      Asa este: „jurnalistul este obligat sa-si faca meseria”.
      Nicaieri nu am sustinut ca jurnalistul trebuie sa minta, sa ascunda adevarul sau sa prezinte realitatea altfel decat o vede el.
      Aceste articole din „proiectului Cartei si Misiunii, Viziunii si Valorilor declarate” sau „Statutul jurnalistului TVR” ma bucura ca exista (nefiind in bransa nu le stiam, dar o sa le studiez) nu contravin in nici un fel cu afirmatiile din comentariile mele anterioare.
      Cumva mi se pare ca se porneste de la premiza ca statul/guvernul/parlamentul din start toti mint iar eu as spune ca TVR in cunostinta de cauza trebuie sa propage aceste minciuni. Fals. Total neadevarat. Verificati va rog ce am scris mai devreme.
      Tot ce spun este ca:
      1. TVR este bugetara
      2. TVR trebuie sa transmita hotararile conducatorilor tarii catre cei care i-au pus acolo: catre cetatenii Romaniei cu drept de vot.
      2.1. Pornind de la prezumptia de nevinovatie, respectiv ca cei alesi nu lucreaza contra intereselor nationale (pentru ca altminteri ar fi tradatori, spioni sau eu stiu ce si ar fi nu in conducerea tarii ci sub conducerea penitenciarului), putem presupune ca acele hotarari luate sunt in interesul si avantajul intai al tarii si apoi al cetateanului.
      Adica-s bune.
      Nu vad nici un motiv sa nu prezinti la TVR ceva bun.
      Nu trebuie sa minti.
      4. Suntem o democratie.
      Sigur unele din acele hotarari nu vor fi pe placul unor oameni. Dar regulile democratiei sunt clare: minoritatea accepta hotararea majoritatatii si toata lumea trage cat poate de bine la aceeasi caruta pana proiectul este gata. In functie de rezultate, se asuma si responsabilitatea: merge – laudam puterea. Nu merge – puterea isi asuma rezultatul, opozitia e in extaz, isi prezinta propriul plan catre populatie si castiga urmatoarele alegeri, devenind conducatori si la randul lor asumandu-si responsabilitati si consecinte.

      Răspunde
       
  • anca
    Octombrie 26, 2013 la ora 00:51

    Puteti sta de vorba cu acest individ chiar si o saptamana pe acest subiect ca el tot nu va fi capabil sa concluzioneze un raspuns onest.El este bun de fumigene.

    Răspunde
     
  • cristinel
    Octombrie 25, 2013 la ora 20:29

    cred ca ar fi bine sa facem niste arestari

    Răspunde
     
  • cristinel
    Octombrie 25, 2013 la ora 20:28

    escrocu,la puscarie cu el,bine moise

    Răspunde
     
  • Moromete
    Octombrie 25, 2013 la ora 20:22

    @Moise iti propun sa pui pe site si inregistrariile de pe #EuropaFM

    Răspunde
     
    1. Catalin
      Octombrie 26, 2013 la ora 06:10

      Corect! Subscriu

      Răspunde
       
    2. marius
      Octombrie 26, 2013 la ora 10:20

      Si eu doresc de mult ca emisiunile Europa FM la care participa sau sunt moderate de Moise sa fie inregistrate si puse pe internet pt. cei ca mine care nu au posibilitatea sa asculte live emisiunea din diferite motive.

      Răspunde
       
  • Alex M
    Octombrie 25, 2013 la ora 19:28

    Moise! Erata: Soarele puternic e de vina!
    La postarea anterioara, respectiv la numarul 1., regretabil am incurcat incasarile lunare cu cele anuale 😀
    Mea (molto) grande culpa!
    Restu-i ok. Parca. Stiu mai bine in curand, dupa ce-mi dispare soarele din ochi 🙂
    PS: 1. nu-s in Italia si 2. platesc 165 Euro pe an taxa tv. Eu si 92% din populatia tarii ne uitam la altceva decat la televiziunea bastinasa. Programe diferite. Operatori de satelit si mai diferiti. Motive comune: din 4 posturi nationale, 3 sunt incredibil de proaste iar al treilea este intr-o limba pe care 98% din populatia tarii n-o vorbeste, dar e oficiala.

    Răspunde
     
  • Alex M
    Octombrie 25, 2013 la ora 18:53

    De departe, uitandu-ma pe fereastra la verdele crud al ierbii contrastand cu cerul albastru si roscatul caselor cu caramida aparenta, eu vad mai incetosat care-i problema si parc’as vrea sa ma lamuresc.
    Date:
    1. TVR datorii 65 mil Euro.
    2. TVR venituri 5 mil Euro din reclama
    3. TVR venituri din taxe 60 mil Euro, adica ni se spune 4 RON/factura la curent.
    Problema („chestiunea”) zilei:
    1. Sa se mareasca taxa de 4 RON si/sau
    2. Sa se plafoneze veniturile din publicitate la 5 mil (sau 8 min./h; nu am inteles bine. Ceata; dupa cum am spus…)
    3. Realizarea de emisiuni competitive (a se citi „cu rating”) la TVR
    Am ajuns dara si la ceata mea (ceatza, nu gashca):
    1. Cum ati ajuns la 4 RON/factura la electricitate? Conform statisticii (vezi
    http://www.insse.ro/cms/files/statistici/comunicate/alte/2012/Comunicat%20DATE%20PROVIZORII%20RPL%202011.pdf) in Romania sunt aproape 7.1 mil gospodarii, „manate” de vreo 19 mil de suflete.
    Socotelile mele neoficiale si aproximative imi spun fie:
    1. 7.1×0.9= 6.4 mil Euro din gospodarii
    2. Ba chiar si 19 mil x .9= doar 17.1 mil Euro
    Oi fi plecat eu de o vreme de la prietena Miorita, si aici am soarele’n ochi la biroul de acasa – dar ceva bani pana la un buget anual de 60 mil Euro parca tot lipsesc.
    Nu pot decat sa presupun ca sunt facturati / taxati si altii, nu doar gospodariile din Romania. Sa inteleg ca din taxa pe tv-ul public cvasiinexistent de aici (peste 100 Euro/an) se vireaza la bugetul TVR o cota-parte? Sau se factureaza/taxeaza si agentii economici cu 4 RON (chiar si asa, ar trebui sa activeze multe milioane de companii in Romania. Cam 2.25 firme de cap de locuitor – mai tare decat tarile cu steaguri de complezenta).
    2. Fara legatura cu punctul 1.: Chiar credeti ca daca se mareste maine taxa de la 4 la 6 (50%) sau la 8 RON (100%) (pe LUNA) o sa fie vreun roman cu neuron sau bun simt la cap care sa zica „Nu”? Mai ales daca TVR face o campanie de vreo 3 luni in care sa-si sustina pertinent cauza?
    3. (Posibila) Legatura cu pct. 2.: Presupunand ca 4RON=60mil, atunci 8RON=60+60mil aditionali, adica practic se platesc datoriile dupa numai un an.
    4. Nu dezbatem interesul direct si total transparent al lui Moise in continuarea difuzarii de publicitate de catre TVR. Orice contract se poate schimba, daca e dorinta de ambele parti.
    4. DA, este normal ca TVR sa sustina interesele (deopotriva cele pe termen scurt si mai ales pe termen lung) ale statului.
    4.1. Statul are ca reprezentanti democratic alesi (putini buni, multi imbecili, nepregatiti, profitori, mai ales incompetenti dar democratic alesi si care reprezinta de fapt in mod corect valoarea Romaniei) pe parlamentari, care la randul lor si-au pus sperantele intr-un guvern pe care l-au ales / aprobat (majoritar vorbind).
    Ergo, TVR trebuie sa reprezinte interesele nationale ale guvernului, care la randul lui reprezinta interesele parlamentarilor, care reprezinta interesele cetatenilor Romaniei. Vrem; nu vrem – asta-i teoria, ba chiar si realitatea concreta.
    5. DA, cred ca daca TVR ar fi finantat 100% de la buget, ar putea sa difuzeze emisiuni nu (doar) care-i plac publicului, ci mai ales emisiuni de care ARE NEVOIE natiunea romana (cuvinte mari, stiu. Cu toate ca nu depind de eventuala pensie din Romania, am prieteni carora vreau sa le fie bine).
    6. Daca de 8 RON/luna depinde viitorul educat al Romaniei de la pct. 5, declar ca este un pret prea mic si sfidez pe oricine sa ma combata!
    7.Pentru prevenirea derapajelor politice, de-asta s-au inventat in economia de piata, libera, si televiziunile private.
    Idem opozitia constructiva.
    8. Daca se asigura nu nepolitizarea (vezi 4.) ci informarea corecta si la timp; educarea pe termen lung; si promovarea valorilor, resurselor nationale (umane, nu geologice) si a experientei de peste granite catre populatie, eu zic ca o televiziune de stat/nationala si-a facut bine treaba.

    9. Moise, emisiunea ta e absolut speciala, dupa cum stii: are umor, informatie, independenta, fapte, cifre si inspira speranta. Este extraordinara.
    Nu pleca la Antene, ca Digi-Satelit nu le re-transmit si nu pot sa te mai vad in direct.

    10: Asta-i nota pentru vointa ta. Si pentru mine, ca am scris atat(ea)

    Bafta!

    Răspunde
     
    1. sorin1
      Octombrie 25, 2013 la ora 20:08

      interesele statului zici…de aia exista tvr…hm. i-auz-una!
      și numa statul știe de ce emisiuni are nevoie națiunea romana-ca să le transmită prin tvr..
      că pur și simplu noi, națiunea, ne-am pus pe o targă de spital cu mâinile pe piept.-ca-n miorița. noi nu știm ce vrem și ce ne place…
      apăi dragă domnule, află că dacă am pus în scaune și-i plătesc pe aproape 600 de parlamentari cu tot aparatul lor de stat, o fost ca să -mi reprezinte interesele mele. nu interesele lor. și ei pe mine ar trebui să mă asculte ce vreau , nu io pe ei. unde scie în jurământul pe care l-au depus aleșii noștri că jură să-și apere interesele? eu știu că jură să apăre democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor.
      unde e libertatea dacă finanțarea vine 100% de la buget(taxa)și cum se ridică un jurnalist impartial și obiectiv, e dat afară că nu se raliază cu interesele de clasă….păi noi când mai evoluăm? crezi că altă treabă n-au aleșii numa de control a mass mediei ? (…)
      cum apare câte un jurnalist care se autofinanțează, cum și-aduc aminte că ceva nu e-nregulă cu presa liberă.
      o mai fost odată unu lenin care știa când s-arunce pâine și oțet omului nou-din fragedă pruncie…și ia câți îs.(sunt)

      Răspunde
       
      1. Alex M
        Octombrie 25, 2013 la ora 20:43

        1. Nu; TVR nu este acolo sa va reprezinte interesele dvs. personale, ci pe cele ale statului. Daca doriti sa fiti reprezentat personal, nu o faceti pe banii mei (si a celorlalti contribualbili) ci privat, deci prin definitie nu la televiziunea de stat. Decat daca aveti un comunicat din care poate beneficia o larga parte a natiunii.
        2. TVR nu trebuie sa fie „libera”. Daca vrei sa fii independent, o faci… independent de vreun buget de stat.
        3. Vezi si pct. 7.
        4. Democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor daca nu sunt aparate si garantate de reprezentantii democratic alesi pot fi sanctionate de presa independenta, de opozitie sau ideal in primul rand de cei de la putere, precum si de organele de control ale statului. Nu de TVR
        5. Rolul TVR este de profesor, nu de politist.

        Răspunde
         
        1. sorin1
          Octombrie 25, 2013 la ora 21:14

          no păi dacă are rol de profesor, să învețe de la cei care se autofinanțează cum e să faci emisiuni performante și obiective și nu ai datorii.
          și nu-mi cere să respect un ”profesor” care trece clasa pe oricine -mai ales de la putere -oricum s-ar comporta. în ultimă instanță vă cam demascați. spuneați că vă plac emisiunile d-lui Moise…iaca nenea moise lucrează la tvr și, cu voia lui Dumnezeu și spre dreapta informare a națiunii, e destul de critic cu aleșii atunci când are argumente. ceea ce pe dvs. pare-se că vă roade pe undeva.

          Răspunde
           
          1. Alex M
            Octombrie 25, 2013 la ora 21:46

            1. :-D:-D:-D De la distanța de la care stau și la situația mea foarte relaxat – favorabila, e greu să găsești un observator mai obiectiv. Asa ca eu cu bucurie informez ca nu mă roade nimic. Hainele si încălțările mele sunt de calitate. Mie mi-e bine.
            Motto-ul meu este: „Decât sărac și bolnav, / Mai bine sănătos și bogat”.
            2. Emisiunea lui Moise este interesantă precum Discovery Channel (&co.). O incantare de factualitate explicată inteligibil.

             
          2. Alex M
            Octombrie 25, 2013 la ora 21:54

            3. Ai libertatea de a nu respecta un „profesor”, dar poți respecta un profesor.
            4. Profesorii daca nu-ti sunt rude sau familie, ii angajezi.
            5. Profesorii nu s-au nascut invatati

             
          3. Alex M
            Octombrie 25, 2013 la ora 22:45

            5. …(continuare) iar rolul lor este:
            a. De a transmite cunostinte (nu neaparat de a le produce)
            b. De a dezvolta setea de cunoastere
            c. De a dezvolta spiritul de echipa
            d. De a educa civic si moral.
            Desigur ca aceasta lista nu este exhaustiva.
            Pentru cei inca in dubii, mentionez ca metaforic profesori=producatori de programe TVR.
            6. Moise nu lucreaza la TVR, ci cu TVR. Din fericire.
            7. Daca nu ai curaj sa iti spui parerea in organizatia din care faci parte (indiferent de esti scolar, lucrezi la stat, la privat sau NGO) – esti doar un neica-nimeni si nu meriti sa progresezi.

             
    2. cornel
      Octombrie 25, 2013 la ora 20:13

      Sunteti un pic in eroare. Ati omis taxa tv platita de FIRME (aici taxa tv e mult mai mare decat la persoanele fizice, adica taxa e de 50 RON/luna).

      Răspunde
       
      1. Alex M
        Octombrie 25, 2013 la ora 20:33

        Probabil ca sunt chiar mai mult in eroare 😀 – vezi erata!

        Răspunde
         
    3. A.
      Octombrie 26, 2013 la ora 19:54

      Televiziunile private au rol in a se evita derapajele? Unde? Eu nu vad decat unele care nu se baga in politica si altele care au misiune sa derapeze! 🙂

      Răspunde
       
  • Alina D
    Octombrie 25, 2013 la ora 16:21

    Domnul acesta a venit la emisiune chitit sa vorbeasca mult si fara rost. Cantitate, cantitate si asa orbeste publicul
    Vorbeste intr-una, dar nu spune nimic: o ipoteza, trece la alta, dar si aprofundeaza, zice dar nu crede (…cu asta a zis…TOT)…

    Este dezgustator stilul dumnealui, precum si atitudea de a sfida si de a subaprecia publicul telespectator (‘cetatenii’ cum ne numeste cu nonsalanta).

    Răspunde
     
  • Bill Ghita
    Octombrie 25, 2013 la ora 12:36

    Ma bucur ca in cei 23 de ani care au trecut de la revoluție s-a mai schimbat ceva in mentalitatea romanulul. Apreciez ieșirea din letargie..;)

    Răspunde
     
  • Pencil Nex
    Octombrie 25, 2013 la ora 12:06

    Domnule Guran,

    Pentru ca ne sunteti simpatic si pentru ca admiram modul in care aparati Rosia Montana, v-am pus cu simpatie pe hartie!

    Cu drag,
    Tanara Generatie

    Răspunde
     
  • razvan
    Octombrie 25, 2013 la ora 11:28

    SRS bate campii intr-un mare fel ! singura solutie este sa se mareasca taxa actuala. toata lumea se plange ca nu are ce sa vada pe TVR – vreti programe de calitate? costa. costa foarte mult. eu vreau sa vad pe TVR serial noi, mai multe competitii sportive… toate in HD. asa ca sariti cu banu !

    Răspunde
     
  • andr3iu
    Octombrie 25, 2013 la ora 10:54

    SRS emitator de n ipoteze/min
    Citez: „eu nu cred (a se citi: gandesc) nimic, eu emit !”
    wtf ?
    TVR HD e printre cele mai bune !! si preia orice emisiune filmata in HD si pe care TVR1 o transmite SD. Mi s-a parut strict idioata (pe langa subiect) intrebarea lui SRS: ce facem cu HD-ul ?

    Răspunde
     
    1. Alex M
      Octombrie 25, 2013 la ora 17:17

      Probabil s-a referit nu la HD, ci la transmisia digitala care o va inlocui pe cea analogica.

      Răspunde
       
  • dragos
    Octombrie 25, 2013 la ora 10:29

    Sorin asta face exact cariera pe care a facut-o si miron mitrea. …..lamentabil. fiecare din acesti „oameni” trebuie sa-si aduca si ei aportul la jaful tarii pt a dovedi stapanilor lor ca si ei pot face jaf, deci: faceti-ne si noua incredere si introduceti-ne in istoria de jaf à romaniei. Ai nostri „stimabili” Mizerabili.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 25, 2013 la ora 10:13

    Am auzit de scenariile economice care au la baza marirea unor taxe pentru ca incasarile la buget sunt sub asteptari. Mi se pare o prostie. Incasarile sunt sub asteptari pentru ca unele taxe (vezi aici TVA-ul) sunt prea mari si e mai eficient si mai rentabil sa faci EVAZIUNE FISCALA, avand in vedere institutiile de control ale statului care sunt CORUPTE, decat sa platesti toate aceste taxe care te falimenteaza sigur pentru simplul fapt ca cel care te concureaza face evaziune fiscala si tu nu faci. E simplu ca buna ziua numai ca guvernul care e orb nu vede acest aspect sau are vreun interes ascuns in treaba asta.
    La fel mi se pare o greseala la 1 ianuarie 2014 sa se mareasca pensiile dar sa creasca cota unica sau alte taxe pe munca. E un fel de : vrem sa mergem inainte dar cuplam mansalierul. Si apoi ne intrebam toti : „De ce economia romaneasca are probleme mari si EVAZIUNEA FISCALA creste?”
    Uite d’aia.

    Răspunde
     
  • Nelu
    Octombrie 25, 2013 la ora 10:05

    Moise tine-o tot asa. Imi place emisiunea ta. Este ceva din putinele lucruri la care ma uit la TV.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 25, 2013 la ora 09:54 Răspunde
     
  • sorin1
    Octombrie 25, 2013 la ora 09:08

    „Acesta este preţul independenţei editoriale! Să fii în serviciul public, dar să nu iei bani de la stat, să nu faci şpăgi şi să nu depinzi de cine este la putere şi de cine numeşte pe cine în Consiliul de Administraţie al TVR. Se poate!”
    nene Moise, ar trebui să te ia de model. nici o problemă: pot să impună ei standardele de moralitate a tvr. cine nu se încadrează-out. dar atâta vreme cât aduci bani și ai priză la public-cu ce greșești?
    …aaa- ești independent…și cei care pot finanța singuri atât brandul propriu cât și pe cei cu care colaborează-(tvr), sunt mai nefolositori decât marionetele care nu se știu administra și sunt îngropați de datorii, ca tvr. cu un scop clar ca vaca.
    păi dacă ar găsi numai băieți ca voi, tvr-ul s-ar finanța numai din publicitate. profesionalismul v-ar sălta în preferințele publicului (și firmelor de publicitate).
    ce, credeți că nu suntem obișnuiți cu publicitatea de la alte televiziuni? contează specialiștii și modul de a face emisiuni. le garantăm că la ora programată vom ști pe ce buton să apăsăm.
    apropo-care-i treaba cu serialele alea scumpe? dvs. le dați bani și ei cumpără la prețuri supradimensionate seriale la care nu se uită aproape nimeni…nu ne spuneți. nu e etic. cunoaștem…

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 25, 2013 la ora 09:25

      Un serial pe care s-au platit sume colosale cred ca e si serialul ala corean care e de doi lei, ocupa ore bune de emisie pe TVR1 si TVR2 si care te duce la exasperare.
      Smecherasul care a cumparat acest serial ar trebui dat afara din TVR sau cel putin sa nu se mai ocupe niciodata de cumpararea de filme si seriale la TVR.
      Uite d’aia mai sunt unii telespectatori revoltati pe TVR – in loc sa vedem emisiuni de educatie si cultura vedem zilnic pe TVR1 si TVR2 niste mizerii de seriale (din punctul meu de vedere) care tin ore intregi, ma refer aici la serialele alea coreene.

      Răspunde
       
      1. cornel
        Octombrie 25, 2013 la ora 17:14

        In timp ce TVR1 consuma zilnic fara rost, parerea mea, 3 ore si jumatate pe zi din spatiul de emisie cu difuzarea unui serial corean de 2 lei se aloca doar 50 de minute pe saptatamana, adica in fiecare zi de vineri, care reflecta activitatea din Parlamentul Romaniei (emisiunea Parlamentul Romaniei) si apoi pretentia ca activitatea din Parlamentul Romaniei sa fie cunoscuta, cetatenii romani sa cunoasca prestatia senatorilor/deputatilor romani pe care i-au ales si astfel sa aiba o parere corecta si obiectiva despre activitatea acestora. Iar in final ne intrebam : „De ce toti politicienii din Parlamentul Romaniei sunt bagati de fiecare data in aceeasi oala atunci cand se pune problema aprecierii lor si a activitatii lor in Parlamentul Romaniei atunci cand se pune problema competentei lor?”
        Uite d’aia.
        PS: Sa nu uitam ca spatiul de emisie zilnic al TVR e limitat la 24 de ore pe zi dar e folosit ineficient astazi pentru ca TVR e televiziune publica iar menirea sa este informarea obiectiva a societatii romanesti si promovarea si sustinerea emisiunilor de invatamant si cultura.

        Răspunde
         
    2. Alex M
      Octombrie 25, 2013 la ora 23:07

      1. Mai exact si concret: cu ce si cum anume „le garantăm că la ora programată vom ști pe ce buton să apăsăm”?!? Sau fraza dvs. e doar sforaiala populist politica?
      2. Pe cine reprezentati cand afirmati ca:
      „suntem obișnuiți cu publicitatea de la alte televiziuni?” Cine sunteti cei din „suntem”?

      Răspunde
       
      1. sorin1
        Octombrie 26, 2013 la ora 07:41

        -d-ta chiar crezi că realizatoriitvr care emiteau câte 15 minute la revoluție și chemau tinerii și pe toți cetățenii să vină repede să apere televiziunea liberă, până și lucrătorii de la tvr (dar-mi-te revoluționarii)-nu ne-am dorit o televiziune LIBERĂ?! și dvs o dați acuma că-i musai ca tvr să reprezinte interesele politicului. ca și când politicul nu are-săracu de el-destule televiziuni unde să-și exprime interesele.
        iar eu m-am referit la toți cei care -și doresc o televiziune națională imparțială, neaservită și educativă. nu la mine insumi.
        bun. aici intră un regulament intern strict, de colaborare cu cei mai buni oameni din domeniu-pentru a genera profit maxim. și se poate. am văzut că se poate. dar pe unii ca dvs îi deranjează asta.
        haideți să n-o mai lungim că și la dvs e weekend-viață lungă și prosperă să aveți.

        Răspunde
         
        1. Alex M
          Octombrie 26, 2013 la ora 13:37

          Am fost unul din tinerii tembelii inconstienti (si ulterior deziluzionati si frustrati) care erau ziua si noaptea pe strazile pe unde nici un om cu simt de auto-conservare s-ar fi dus la „Revolutie”.
          Imi amintesc extrem de viu sentimentele de atunci. Asa ceva nu poti uita.
          DA, cu totii ne-am dorit atunci o televiziune libera. Stiu asta. Am fost acolo.
          Solutia de compromis democratic ar fi ceea ce am sustinut intotdeauna: infiintarea unei alte institutii nationale de media sub tutela unui nou minister – Ministerului Propagandei.
          Odata ce puteti trece de conotatiile istorice ale titulaturii (eu nu am gasit un alt termen care sa-l defineasca mai bine), acesta ar trebui sa se ocupe de obiective strategice, precum de (re)formarea culturii romanilor. Aici fireste ca nu ma refer (numai) la cultura per-se, ci mai ales la cultura muncii, a educatiei continue, a cinstei si onoarei, a spiritului national, a valorilor democratiei si pericolul neglijarii lor, a adoptarii SCHIMBARII spre bine ca notiune de baza a societatii.
          De asemenea, pe termen scurt, acest „trust” media ar trebuie sa explice hotararile guvernului intr-un limbaj clar, usor (ziaristic) astfel incat omul de rand sa inteleaga conditiile, continutul si repercursiunile acelor decizii. Desigur ca odata intelese, aceaste decizii pot fi sanctionate (atat negativ cat si pozitiv) in cunostinta de cauza de catre populatie.
          Ca aceasta institutie se va numi TVR sau altcumva nu e important.
          Ideal ar fi desigur sa existe si o institutie media total independenta. Numita TVR sau altfel. Greu de facut, dupa mine, in primul rand din cauza finantarii.
          Nu imposibil, totusi. Daca aceasta Noua TVR (NTVR sau daca va amintiti, TVR Libera) va fi patronata de un ONG gen „Ziaristi fara frontiere” sau alt organism UE sau ONU (sa zicem) si auto-finantata, atunci AR FI O SANSA.
          Orice alta combinatie de fond privata nu s-ar putea dezbara de potentialele acuzatii de partizanat.
          Ma bucur ca am avut aceasta discutie si imi cer scuze daca nu am fost inteles in ceea ce priveste rolul statului intr-o tara / sau televiziune de stat.
          Va urez dvs. si celorlalti cititori un week-end placut si sper sa ne mai „auzim” si alta data.
          Numai bine.

          Răspunde
           
          1. Constantin
            Octombrie 26, 2013 la ora 15:38

            Este posibil sa fi scapat din vedere faptul ca mijloacele de informare in masa sunt intreprinderi care functioneaza ca agenti economici si care prin mijloace tehnice specifice difuzeaza diverse produse cu caracter informativ sau de diverstisment. NU ONG-uri, nici instrumente ale ONU, sau WTO, ori BM sau cine mai stie ce organisme internationale. Romania nu este exceptionala prin radioul si televiziunea publice. Tara noastra reprezinta o exceptie prin interesul neobisnuit intr-o democratie autentica pe care clasa politica il manifesta pentru subordonarea TVR si utilizarea acesteia in scopul manipularii publicului. Un atu pentru TVR [care mareste interesul politicienilor pentru aceasta] este posibilitatea receptionarii programelor sale pe tot cuprinsul patriei. Daca va ganditi la un post de televiziune independent, atat editorial, cat si financiar, probabil stiti ca in Romania exista asemenea posturi in egala masura in care ele exista in toate celelalte state membre ale UE, in virtutea libertatii de expresie consfintita prin Tratate.

             
  • Ovi
    Octombrie 25, 2013 la ora 08:21

    Domnule Guran, mai bine va limitati la partea cu „Du-te naibii”. Nu mai invitati crocodili d-astia in emisiunea dumneavoastra, e pacat, stricati emisiunea …

    Răspunde
     
  • John F Gee
    Octombrie 25, 2013 la ora 06:43

    SRS se baga singur in seama… Ce-l mananca pe el in – scuzati – dos de publicitatea de pe TVR??? Ce sa spun, l-a apucat grija de influenta negativa a publicitatii asupra telespectatorului, ca in rest toate problemele au fost rezolavte… Populism gretos…sau interese ascunse?

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 25, 2013 la ora 09:17

      S-a incercat si se incearca omorarea publicitatii TVR-ului pentru ca alte posturi tv particulare sa profite de acest lucru. Tehnica asta e folosita de 23 de ani pe spinarea companiilor de stat – le dam incet dar sigur in cap astfel incat alte companii private si cu interes sa preia o parte din activitatile cele mai profitabile. In loc de Hidroelectrica si „baietii destepti” acum vorbim de TVR si posturi tv private, adica tot de niste „baieti destepti”.

      Răspunde
       
  • Sandu
    Octombrie 25, 2013 la ora 05:41

    Ma bucur ca comentariile sunt realiste, asa cum mi le doresc. Am emigrat in Canada pentru ca pe vremea aceea nu exista o asa atitudine ceea ce ma face sa cred ca lucrurile in ziua de astazi sunt ceva mai bine. Un lucru as vreau sa subliniez: in Nord America bogatiile subsolului apartin proprietarului terenului ceea ce schimba total optica problemei in legatura cu resursele naturale (ale gazelor de sist in particular)in sensul ca tot profitul le APARTINE; multi proprietari prefera exploatarea lor in detrimentul unei activitati agricole intensive ceea ce afecteaza ( riscuri asumate) nu numai situatia lor cat si a vecinilor de proprietate. De aceea nu se face prea mare caz aici. Concluzia, pentru Romania, este ca profitul si-l iau – prin intermediul statului – baietii destepti, iar riscurile – populatia.
    Oameni ca Moise Guran pot schimba Romania din una cu note balcanice in una apartinand Europei! Felicitari!

    Răspunde
     
    1. Marian
      Octombrie 25, 2013 la ora 12:22

      „ca comentariile” … puteti incerca un text si in engleza, poate va iese mai bine, daca tot o vorbiti la frizerie.

      Răspunde
       
      1. un turist
        Octombrie 25, 2013 la ora 12:37

        D-le Marin: Din toate ce citesc aici vad ca sinteti un fel de superman de corectati continu pe altii.Un soi de *baiat destept*!!!!!!

        Răspunde
         
        1. Marian
          Octombrie 25, 2013 la ora 12:46

          Nu ati citit tot, nu-i corectez pe toti ci doar pe dl. Sandu din Canada; si asta pt dansul a inceput cu ironiile.

          Răspunde
           
    2. sanduCu
      Octombrie 26, 2013 la ora 03:51

      Dl. Sandu, si eu sunt in Canada. Sub proprietatea mea nu am nici gaze, nici petrol sau aur. Nici macar un freatic. Deci nu stiu cum este cu proprietatea de care vorbiti. Dar ce s-a publicat este ca in Newfounland statul (in interesul companiei particulare) a stramutat un mic orasel de pescari si mici producatori, localnici din tata-n fiu (chipurile sa aibe conditii de trai mai civilizate, ca si cum pina acuma aia s-ar fi plins de ceva), pe ultimii care au refuzat (vreo 15 case) le-au taiat…tot ce se poate taia – cica nu este economic sa-i mai alimenteze cu lumina, gaz, telefon, TV,.. Se pare ca in primavara asta au reusit ca au plasat o platforma marina sub nasul lor. Chiar acuma se intimpla ceva similar in New Brunswick cu o populatie de First Nation (nu se poate sa va fi scapat – 3 masini de politie arse si 40 de arestari). In Yukon este mai simplu, nu e nici dracu. Cit despre romana, nu va faceti griji – e buna doar aveti grija ce scrieti.

      Răspunde
       
  • Catalin
    Octombrie 25, 2013 la ora 03:04

    Vorbesc in prima faza din perspectiva unui cetatean obisnuit, care plateste atat factura la cablisti, cat si taxa TVR pe factura de energie, neluand deocamdata in considerare chestiuni de ordin economic general. Ca un om de rand mi se pare normal ca in oferta si factura cablistilor sa se regaseasca taxa TVR. Atunci cand, neavand televizor, pun in balanta daca sa-mi instalez sau nu unul (la care daca vreau sa ma si uit, tehnologic trebuie sa aleg intre cablu si satelit, chestiunea antena de camera nici n-ar trebui adusa in discutie), asadar, trebuie sa iau in calcul toate costurile care vin cu aceasta decizie. Asa cum este acum, taxa tvr pe factura de energie e cam aiurea. Cand ma trezesc cu ea separat de factura de cablu ma intreb… ce mai vor si astia, de unde au aparut?? Recunosc, stiam de voi, dar uite ca nu mi-a fost foarte clar de la inceput. Mai tare ma irit si ma enervez: nu era mai bine sa fi stiut de la inceput? In loc de 50 de lei (cat e un abonament la cablu sa zicem) sa mi se ceara 54 (in care mi se specifica sau nu ca 4 lei de tvr-ul – e un detaliu).

    Chiar daca are un alt regim fata de celelalte televiuziuni, din punctul de vedere al consumatorului, TVR-ul ofera ofera acelasi tip de serviciu. Nu se amesteca el printre celelalte zeci de posturi din telecomanda?

    Apoi, renuntarea la publicitatea TVR , tot din punctul de vedere al unui om simplu, mi se pare fireasca, daca dau bani special pentru un post national, macar atat, mai slabeste-ma cu publicitatea. Bun, cum ar fi afectata TVR de o asemenea masura? Daca i s-ar reduce incasarile la jumatate, as zice, stai dom’le un pic, sa nu ne grabim. Dar cifrele arata o pondere de 5 la 60. Deci nu e ca si cum fara publicitate, TVR ar muri. Sau gresesc?

    Acum, vorbind putin si de situatia dumneavoastra, domnule Moise Guran.
    Dumneavoastra sunteti jurnalist. Asta presupune ca incercati cat puteti dumneavoastra mai bine sa ne informati corect. Ceea ce, urmarindu-va emisiunile, am credinta ca faceti. Nu mai spun ca apareti intr-o emisiune la televiziunea publica. Ceea ce trebuie sa dea o responsabilitate si mai mare, cu toate ca, pentru un om cu caracter, daca spui „jurnalist” ar trebui sa fie suficient.

    Problema cu jurnalismul e ca pentru a putea fi credibil trebuie sa poti face dovada ca nu ai anumite interese comerciale, altul decat un salariu pe masura profesionalismului tau. Dar ne-ati prezentat, dintr-un acces de furie fata de initiativa d-lui SRS, si, cred eu, din acelasi impuls si dorinta de a ne informa corect, relatia comerciala pe care o aveti cu TVR. Acuma sincer, sunteti om de business (si eu sunt), faceti o emisiune de business, si va inteleg. Si credeti-ma ca eu caut toate motivele, tocmai pentru ca va simpatizez, sa va cred in tot ceea ce spuneti (si nu neaparat in ceea ce spuneti, pentru ca totul poate fi verificat in definitiv, ci in intentiile si ceea ce vreti sa reiasa cand spuneti ceva, sau cand adresati intrebari invitatilor). Deci sunt de partea dumneavoastra, si vreau sa raman, si sa nu-mi clatine nimic aceasta incredere, cum ar fi anumite conflicte de interese.

    Am sa va pun si eu o intrebare dura, asa cum adresati dumneavoastra invitatilor din platou (si bine o faceti): ca un analist de business, de ce tineti atat de mult la publicitatea din TVR? 5 din 65 de miloane reprezinta 7,69%. N-am mai pus in calcul banii de la buget care vin la tvr. Acesti 7% nu mi se par vitali pentru o companie, oricare ar fi ea. E un procent important, dar nu decisiv.
    Este pentru ca dumneavoastra traiti din publicitate si avem deci un conflict de interese (jurnalistul corect versus omul de business Guran)?

    Ati spus intr-o emisiune acum vreo 2 zile ca cineva va acuza ca „uite dom’le nu poti vorbi de Petrom de rau daca iti cumpara spatiu de publicitate” si ati demonstrat atunci contrariul. Dar eu va intreb altceva. Daca la Petrom ar plana suspiciuni de fraude de miloane de euro, cum pot eu, ca cetatean obisnuit, sa va cred ca dumneavoastra o sa faceti toate demersurile jurnalistice pentru a face lumina la Petrom? Asa cum incercati acum s-o faceti in cazul Hidroelectrica.

    Am citit o oarecare satisfactie atunci cand ati aratat independanta dumneavoastra financiara in relatia cu TVR, ba mai mult, ne-ati aratat ca dumneavoastra le aduceti lor bani. Ba eu cred ca dimpotriva, ar fi bine sa fiti platit de catre TVR, la o emisiune din cadrul televiziunii publice, adica din banii nostri. Astfel, in cazul in care, presupunand ca veti calca stramb in mod grav (nu va cred in stare, dar de dragul argumentului) va avea o mai mare greutate o sentinta in care s-ar demonstra vinovatia dumneavoastra. Ati mintit poporul cu televizorul, si mai mult, pe banii poporului.

    Doamne fereste, nu vreau sa va sperii, am pus problema de principiu. Inca o data, nu cred ca sunteti rau intentionat, am detectat doar un conflict moral, pe care sper ca dumneavoastra sa-l spulberati.

    Răspunde
     
    1. Codru'Penal
      Octombrie 25, 2013 la ora 07:29

      @Catalin, pot sa-ti „inlatur” eu orice nedumerire? Eu cred ca tu nu esti batut in cap, doar te prefaci. De ce spun asta? Pt ca folosesti o tehnica ieftina de „jumate adevar jumate omisiune”, insa ti-ai gresit blogul. 5 sau 8 mil de euro cu care sunt garantate niste credite, le-ar aduce la scadenta si ar duce la faliment. Si dincolo de multe lucruri pe care te faci ca nu le intelegi, emisiunea asta e o chestie care functioneaza, cel mai bine din toata piata media, pricepi, asa ca mars afara si cantala alta masa!

      Răspunde
       
      1. cornel
        Octombrie 25, 2013 la ora 09:07

        Scurt si la obiect comentariul dvs.

        Răspunde
         
    2. cornel
      Octombrie 25, 2013 la ora 09:11

      Probabil sunteti intr-o mare eroare. Moise si echipa de la Biziday nu sunt procurori ci doar prezinta informatiile oferite de procurori, DNA, ANI, etc indiferent ca e vorba de fraude la Hidroelecrtica, Petrom, CFR, etc.

      Răspunde
       
    3. Moise
      Octombrie 25, 2013 la ora 14:44

      Mi-am declarat deschis conflictul. Aveti dreptate, dar pana la un punct. Nici nu o sa mai discut acest caz. Nici nu ajungeam sa fac o dezbatere pe TVR (blogul e altceva totusi) daca nu aveam informatii destul de clare ca in toate cazurile se va ajunge la oprirea statiei. Eu plec imediat. Nici nu mai discutam asta. O fi TVR platit din banii dvs dar nu il conduceti dvs. Nu decideti dumneavoastra cand am eu bani de salarii sau nu, cand am vorbit frumos si cand am deranjat. Decid altii, care sunt numiti de catre politicieni. Aici este conflictul originar si de asta nu accept sa fiu subventionat. Va asigur ca daca emisiunea nu ar fi fost permanent generatoare de venituri zburam de mult. Asa ca, la TVR sau in alta parte, tot in acelasi regim voi lucra.
      revenind la decizia de a face aceasta emisiune si la conflictul meu declarat, am decis ca mai bine am un conflict etic decat sa am mai tarziu remuscari ca un alt mamut de stat a fost impartit pe bucatele de niste vulturi iar eu am stat cu capul intre urechi ca aveam un conflict etic.

      Răspunde
       
      1. A.
        Octombrie 25, 2013 la ora 16:15

        @ Moise

        „suntem multi cei carora ne place” emisiunea asa cum e si oricand e mai bine sa fii independent financiar fata de oricine din politica de la stanga la dreapta, fara servilism si fara prostitutie, ca sa poti presta jurnalism corect si pe probe!

        chestiunea cu banii cu greu se va rezolva vreodata intr-un fel la care nimeni sa nu poata sa faca pe desteptul si sa aiba de comentat, dar calitatea produsului muncii va face mereu diferenta, chiar si intr-o lume in care alte valori decat banii ajung sa conteze tot mai putin!

        Răspunde
         
      2. Catalin
        Octombrie 25, 2013 la ora 19:26

        Va multumesc pentru raspuns, si ma credeti sau nu, pentru mine personal tot ceea ce ati spus e mai mult decat suficient pentru a-mi mentine increderea in ceea ce faceti. Am fortat putin nota tocmai pentru a vedea cum reactionati, si ati facut-o asa cum era normal s-o faceti. Va multumesc inca o data pentru asta.
        Intamplarea face ca eu sa nu fi auzit sau sa nu fi inteles cand ati recunoscut public ca exista un conflict.
        Eu va inteleg situatia si sper s-o inteleaga si altii care poate au avut dilema asta. Nu e usor sa lupti cu sistemul nostru corupt. Eu de exemplu nu sunt vrednic sa duc o astfel de lupta.
        Si va mai cred ca daca nu aveati semnale clare cu lucrurile urmeaza sa derapeze la TVR nu ati fi iesit public cu acest conflict.
        Tineti-o tot asa si va rog sa nu renuntati. Sa nu plecati. Eu cred ca emisiunea sta cel mai bine la TVR.

        Răspunde
         
  • Razvan
    Octombrie 25, 2013 la ora 01:55

    Prietenul nostru senator a comparat si salariile medii cand face afirmatii? Daca aia din privat se sustin dintr o singura sursa, tvr care are monopol de ce nu poate?

    Răspunde
     
    1. A.
      Octombrie 25, 2013 la ora 13:43

      Ca sa poata incerca sa faca pe post mai putina prostitutie, de exemplu.
      Sau nu ne uitam si CUM se sustin?

      Răspunde
       
  • rody
    Octombrie 25, 2013 la ora 01:54

    Domnule Moise Guran, ma bucur din suflet ca sub diferite teme mai chemati si senatorii Romaniei. Poate asa vad si Romanii, pe cine au votat, – cat sunt de capabili in temele lor, si pentru ce au zeci de mii de euro salar. Oameni prosti care ocupa locul oamenilor foarte dotati intellectuali. Cine va face curatenie? Crin Antonescu sau Victor Ponta? Dezastruuuuuuuuuuuuuuuu……

    Răspunde
     
  • damn
    Octombrie 25, 2013 la ora 01:24

    eu nu ma uit de loc la tvr. consider ca emisiunile si serialele difuzate sunt o insulta.

    ma uit insa la moise si ma voi uita si cand va pleca de acolo.

    moise, tu faci o asemenea nota discordanta cu incompetenta si nesimtirea tvristilor, cam cum facea cristian tudor popescu in clubul roman de presa printre specimene ca acest sorin rosca stanescu.

    nu inteleg de ce depui efortul de a aduce argumente in favoarea tvr-ului. intre ei si politic e o simbioza perfecta – angajatii executa ce li se spune, sefii impreuna cu politicienii pun la punct propaganda dar si schemele de furt din banii publici iar finantarea vine de la buget.

    tvr nu poate fi reformata asa cum nu poate fi reformata administratia publica din romania. finalul e unul singur – disparitia

    Răspunde
     
  • anca
    Octombrie 25, 2013 la ora 00:59

    Bunule Dumnezeule,asemenea monumente de prostie ajung Senatori!?Sa se dea cu ei de pamant,sa se termine o data cu acesti inepti parlamentari,senatori, de fapt oameni care primesc salariu pe prostie.Cu cat sunt mai prosti cu atat salariul lor este mai mare.Dar cum se face ca la spaga se pricem de minune.Trebuie pus S T O P prostiei, hotiei si vanzarii tarii.

    Răspunde
     
  • Falco
    Octombrie 25, 2013 la ora 00:13

    Dumnezeule cit poate fi de paralel cu realitaea acest „senator” , pensionatil urgent si impreuna cu ceilati 587 , astia in inca 3 ani distrug tot.

    Răspunde
     
  • Marian
    Octombrie 24, 2013 la ora 23:31

    Incredibil…..
    am avut nervi pana pe la min 25, dupa care am simtit ca mi se aplatizeaza creierul!!! Idiotul asta e senator in Romania?!?!! Asta nu intelege nimic din lumea in care traieste. Bate campii cu o voiosie ceva de speriat. A venit in emisiune sa o dea la intors, sa spuna niste aberatii la care cred ca s-a gandit in timp ce venea spre emisiune sau ceva si ne spunea el noua cum se gandeste la binele poporului si cum cablistii, nemernicii, stau pe sute de milioane de euroi in timp de TVR-ul moare de foame!!! Pai nu-i este rusine!!! Cum sa vi tu sa te iei de niste companii private fara nici un argument si sa le ameninti cu santajul! Pai cine se crede comunistul asta?!?!?!?!?

    Acuma, legat de publicitatea asta. Daca eu am inteles bine TVR-ul produce 5 mil Euro/an din publicitate si primeste de la abonati 60 mil. Pai daca ar scoate publicitatea si ar dori SRS sa o acopere din taxa ar insemna o marire a taxei cu maxim 0,5 RON! Deci, despre ce vorbim? Despre nimic.

    Apoi, grasul ala care e presedintele al SRF vine si spune ca TVR-ul nu are bani sa faca emisiuni? Pai atunci cum naibii fac televiziunile private, care ghici ce, nici macar aia 60 mil/an nu-i primesc? Iti spun eu grasule, fac emisiuni care au audienta! Si, sa vii sa spui cum a zis intr-un interviu ca sunt emisiuni de slaba calitate si tabloide (sau ceva de genul) e iarasi o tampenie. Poti sa faci emisiuni de calitate, cu continut elevat, cu oameni care au lucruri de transmis, chiar si de divertisment si sa ai audienta – vezi Biziday!!!!!!!

    M-am inflamat rau pt ca nu imi vine sa cred ce fel de oameni ne conduc… nu imi vine sa cred cine gestioneaza banii publici in Romania! nu imi vine sa cred cata incompetenta si cat tupeu au nesimtitii astia! Gata ca mi-au stricat seara. Mai bine nu ma uitam la emisiune… Moise, te rog nu mai chema comunisti de 2 bani in emisiune.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 24, 2013 la ora 23:56

      mai Moise, chiama si tu unul de 100 de bani, adica un LEU.

      Răspunde
       
      1. Marian
        Octombrie 25, 2013 la ora 00:07

        Corect e „cheama”, dar va inteleg, sunteti plecat de mult din tara.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Octombrie 25, 2013 la ora 00:19

          da e drept, MGM nu-i RON. O mai stiti pe aia de la frizerie: nu primim bacsis sub un Hrrrr!!!

          Răspunde
           
    2. rewind
      Octombrie 25, 2013 la ora 23:55

      Lasă domne să-i cheme, să-i arate în toată splendoarea lor. Ce, n-a fost util să vezi clar cît de tupeist e SRS? Eu zic c-a fost foarte util.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 24, 2013 la ora 23:20

    „Politicienii romani si guvernul nu pot sa ia niste decizii care sunt in contradictie cu vointa cetatenilor romani, adica a poporului roman, si in contradictie cu interesele strategice ale Romaniei.” _ Ei, as! Parol?! Pai, dupa ce le-a fost acordat votul, in democratia reprezentativa se cheama ca domniile lor reprezinta vointa poporului. Nu-i asa? Orice fac, demersul domniilor lor este in consonanta cu vointa cetatenilor romani care-si exprima entuziast sustinerea si sunt dispusi sa voteze in proportie de 63% cu actuala coalitie de guvernamant. Mai amintiti-mi va rog de chestiunea asta cu „deciziile in contradictie” peste vreo zece ani, stimate domn. De nu gresesc, parca si dumneavoastra erati un suporter. Ce v-a determinat oare sa va schimbati opiniunea?

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 25, 2013 la ora 00:00

      „Ei, as! Parol?!” – chiar asa sa vezi si sa nu crezi! Dl. Constantin, ati pus cutitul, ramine sa-l rasuciti ca sa se inteleaga.

      Răspunde
       
  • Mihai
    Octombrie 24, 2013 la ora 22:35

    Dumnezeuleeeeeee!!! Lucrez in industria de cablu, de multi ani si sunt in tema legat de subiect.SRS elucubreaza si bate campii intr-un mod sinistru. Atata populism cu aruncat pe cablisti, insa ce ma sperie e faptul ca omul e decident, insa nu intelege nimic. Cand i-am auzit `ipotezele` am ramas socat de ingustime si diletantism.
    Moise, macar tu ai inteles foarte bine ce e cu mediul privat si ca SRS nu face decat sa se trezeasca vorbind.

    Numai bine!

    Răspunde
     
    1. dinescu
      Octombrie 24, 2013 la ora 22:37

      Corectt

      Răspunde
       
  • cornel
    Octombrie 24, 2013 la ora 22:30

    Dupa parerea mea domnul prim ministru Victor Ponta este intr-o mare eroare. Politicienii romani si guvernul nu pot sa ia niste decizii care sunt in contradictie cu vointa cetatenilor romani, adica a poporului roman, si in contradictie cu interesele strategice ale Romaniei pe termen mediu si lung. Ma refer aici la proiectul RMGC cat si la exploatarea gazelor de sist in Romania.
    Cum am mai scris tot pe aici : UE nu e pregatita pentru aceasta nenorocire care se numeste explorarea/exploatarea gazelor de sist. O numesc nenorocire prin prisma evenimentelor/nenorocirilor pe care deja le-a produs mediului si comunitarilor locale (vezi aici cazurile din SUA, Canada, Marea Britanie, etc) dar si faptul ca UE nu are o legislatie adecvata pentru aceast tip de tehnologie deoarece nu cunoaste riscurile asupra mediului si a comunitatilor locale.
    Din pacate explicatiile pro-exploatare/explorare gaze de sist in Romania date de autoritatile romane cetatenilor sunt ridicole (sau minciuni, depinde cum vreti sa priviti lucrurile) si sunt la nivel de clasa a 2-a primara, nu are astazi un impact major pozitiv (se poate vorbi chiar de un impact sensibil negativ) in dezvoltarea economica a tarii (pot sa spun ca impactul va fi minim in comparatie cu alti factori prezenti astazi in economia romaneasca, care sunt EVAZIUNEA, CORUPTIA si prea putin stimularea muncii si crearea de noi locuri de munca prin reducerea taxelor pe munca), nu va duce la cresterea nivelului de trai si pot sa spun ca pe termen mediu si lung va afecta interesele strategice ale Romaniei.
    O sa si argumentez:
    1).-exploatarea gazelor de sist in Romania nu va insemna un pret la gaz asemanator cu cel din SUA asa cum de multe ori se lasa sa se subinteleaga (un aspect il reprezinta costurile de productie care vor fi mai mari in Romania [suprafetele exploatate sunt mai mici] si alt aspect e calendarul impus de UE Romaniei cu privire la pretul la gaz care trebuie sa creasca si nu sa scada asa cum eronat se lasa sa se inteleaga din aceaste prelegeri pro-explorare/exploatare gaze de sist);
    2).-Romania are o cantitate foarte mare de petrol si gaze din productie proprie comparativ cu alte tari din UE insa nivelul de trai al cetatenilor romani e mult mai prost/scazut in comparatie cu acele tari (vezi aici Germania, Italia, Spania, Grecia). Asta inseamna dupa parerea mea ca nu lipsa de resurse e ceea ce influienteaza nivelul prost de trai si saracia generalizata a majoritatii cetatenilor din Romania ci alta e cauza (oare CORUPTIA, EVAZIUNEA FISCALA [ma refer la marea evaziune fiscala aici, sper ca intelegeti], ce parare aveti?) iar cei 20%, ca si procent de petrol si gaze care se importa si care daca nu se va mai importa in viitorul apropiat va avea efect aproape ZERO asupra cresterii nivelului de trai al cetatenilor daca celelalte probleme din economie si societatea romaneasca raman prezente (vezi aici cantitatea de petrol si gaze mult mai mare importata de alte tari din UE si unde nivelul de trai al cetatenilor este mult mai mare decat cel al cetateanului roman simplu);
    3).-explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania va duce la diminuarea potentialului agricol al Romaniei pe termen lung (a se vede aici in special potentialul BIO care inseamna bani multi si prosperitate garantata pentru prezent si viitor);
    4).-explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania va duce la diminuarea potentialului turistic al Romaniei pe termen lung;
    5).-explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania va duce la probleme grave de mediu pe termen lung (poluare de terenuri, rauri si panza freatica de apa) deoarece actuala tehnologie de exploatare prezinta riscuri mari de mediu si nu e prietenoasa cu mediul (substantele chimice folosite in procesul tehnologic nu sunt BIODEGRADABILE);
    6).-explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania va duce la posibila disparitie a unor resurse naturale UNICE in Europa. Ma refer aici la apele termale cu efect curativ (vezi aici explorarea/exploatarea gazelor de sist din Bihor, care se va face in apropierea acestor ape termale);
    7).-explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania va duce la cresterea activitatii seismice in Romania si nu trebuie uitat ca Romania este in acest moment una dintre tarile UE cu risc seismic crescut;
    8).-NEexplorarea/NEexploatarea gazelor de sist in Romania NU va duce la pierderea acestei resurse energetice ci ea va putea fi folosita, daca e cazul, peste 20 sau 25 de ani cand tehnologia va fi mult imbunatatita si va fi mai prietenoasa cu mediul, riscurile de exploatare pentru mediu vor fi sensibil mai mici si cand celelalte resurse clasice de gaz vor fi epuizate sau foarte aproape de epuizare (asta e si termenul dat de specialisti pentru epuizarea actualelor zacaminte clasice de gaze care sunt exploatate astazi in Romania) altfel e o exploatare a resurselor de tip haiducesc, adica fara sa ne gandim si la generatiile viitoare din Romania (nu ma refer aici la copiii de politicieni!) adica mai pe intelesul tuturor la viitorul economiei romanesti care va trebui sa plateasca pensiile celor care astazi vor sa exploateze oricum si rapid toate resursele naturale din Romania;
    9).-consumul de resurse energetice in Romania (electricitate, petrol si gaze) a scazut continuu in ultimii ani deci se pare ca economia romaneasca nu are nevoie urgent de resurse energetice pentru dezvoltare si cresterea nivelului de trai ci de altceva (oare de ce? astept pareri si opinii.);
    10).-cine isi inchipuie ca atunci cand Romania nu va mai avea nevoie sa importe gaze din Rusia va duce la o prietenie mai mare intre Romania si Rusia si la o viata fara griji, din acest punct de vedere, se inseala amarnic. Sa nu uitam ca linistea noastra depinde si de vointa vecinilor nostrii mai mari si mai puternici. Trebuie sa fim naivi sa credem altfel.
    Avand in vedere ceea ce am spus la punctele 3),4),5),6),7),8),9),10) eu cred ca explorarea/exploatarea gazelor de sist ASTAZI in Romania afecteaza grav interesele strategice ale Romaniei pe termen mediu si lung, adica acele interese care permit o dezvoltare sigura si durabila a economiei romanesti care va avea ca efect final cresterea nivelului de trai (bineinteles daca intre timp se rezolva problemele care tin de CORUPTIE si MAREA EVAZIUNE si care intra in competenta autoritatilor statului abilitate in acest sens).
    Asadar batalia impotriva explorarii/exploatarii gazelor de sist in Romania e la inceput sau INCA n-a inceput, parerea mea.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 24, 2013 la ora 22:31

      Referitor la sustinerea politicienilor care sunt astazi la putere si sunt pentru explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania, avand in vedere motivele enuntate mai sus, care sunt reale si total impotriva acestui tip de explorari/exploatari, cred ca singura explicatie posibila care poate fi gasita este “recompensarea financiara” a acestora pentru ajutorul si sustinerea oferita, adica la fel cum s-a intamplat si in SUA si Marea Britanie, din partea companiilor care vor beneficia de acest tip de explorare.

      Răspunde