Clubul celor care muncesc în România, episodul 2

Publicat la data de de Biziday

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI, Campanie. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la Clubul celor care muncesc în România, episodul 2

  • Nicu BARNA
    Octombrie 10, 2013 la ora 00:28

    SUNT INGINER CONFECTII PIELE SI AS DORI ADRESA DL AXINTE PT O COLABORARE. CU RESPECT,

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Octombrie 10, 2013 la ora 00:39

      Tot respectul stimate domnule Barna :SA stiti ca aici in Germania ,exista multi distributori de incaltaminmte exclusiva din piele mai ales la pantofi pentru persoane in virsta (Din ce in ce mai multe ) cu piciorul deformat:Pantofii sint f,scumpi caci sint aproape unicate:DE asemenea sint vindute mult adaosurile orthopedice pentreu multi care au probleme cu coloana vertebrala.Deci pielea naturala si pantofii exclusivi au cautare :Ne bucuramkm sa stim ca veti fi siguir cu succes in fabricatie saveniti si in Germania la Tirguri de specialitate :Mie in mie!!DE asemenea oameni ca dsv si dl:Axente are nevoie tara!!

      Răspunde
       
  • NIK
    Octombrie 2, 2013 la ora 14:57

    Acum este momentul: In 2013 Fondurile Europene NERAMBURSABILE se Acorda si la noi la fel de Usor ca in statele membre ale Uniunii Europene! Iata cum obtii fonduri europene pentru afacerea ta in doar 2 luni si 17 zile. Aflii mai multe detalii pe:fonduri europene nerambursabileRo

    Răspunde
     
  • George
    Septembrie 30, 2013 la ora 14:00

    Va multumesc D-le Guran pentru acest episod, excelent !

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Septembrie 29, 2013 la ora 10:13

    Imtr-o postare anterioara, dezaprobam ,,avantul revolutionar” determinat de victoria d-na Angela Merkel si incercam sa argumentez diferenta tradusa in ,,ani lumina ” intre continentul asiatic,continentul american de nord ,si Europa pe de alta parte.Germania trebuie sa inteleaga ca deasupra ei nori de furtuna s-au ivit inca de la sfarsitul deceniului noua.Revolutia in domeniul comunicatilor,invatamantul orientat spre cercetare,devin pe zi ce trece fapte cotidiene si nu expozeuri ale economistilor si oamenilor de stiinta.Germania inregistreaza la testele PISA un puctaj de 527,75 la stiinte in timp ce Hong Kong are un rezultat de 568,28 pct pt.China nu am gasit punctajul ,dar punctajul general este cu 16 pct mai mare decat al Germaniei(526,62 fat de 510,16 ), Japonia inregistreaza la stiinte 571,99 pct,iar Corea de sud 595,80 -toate datele la stiinta sunt din 2011- confirmand utilizarea expresiei de ani lumina ,aceste punctaje vor fi decisive in viitor in privinta calitatii produselor pe masura ce sectiile industriale vor fi complet automatizate ,un alt dezavantaj pt Germania,consumatori tintind numai performantele produselor si nu tara de provenienta ca in prezent.In privinta Olimpiadele internationale de fizica ,matematica si chimie dominatia asiatica si americana este de netagaduit ,ea va avea influenta asupra proiectari produselor ,un alt mare handicap cu care Germania se va confrunta.In domeniul inventiilor in mediul universiatar,majoriatea comunicatelor cuprind nume de sorginte asiatica cat despre Top 500 universitati , prima universiate germana, Universitatea Tehnica din Munchen ocupa un neverosimil loc 53, America avand ,,doar” ’37 de universitati inanitea acesteia iar britanici 6 unitati superiore de invatamant, univeristatea bavareza ocupand pozitia 26 la fizica si 12 la chimie si 51-75 la informatica(2012). Germania isi pastreaza forta actuala datorita marilor concerne si invatamantului de acum 20-25 de ani,dar pe masura ce tineri vor intelege ca noul El Dorado este continentul asiatic,si tinand cont de patriotismul consumatorilor din accea parte de lume dificulatatile motorului european vor fi evidente.Saltul inregistrat de companile chineze in domeniul telefoniei mobile trebuie sa dea de gandit responsabilor europeni , primul telefon mobil Full HD finnd creatia unei companii mandarine.Sper ca Italia sa preia ,prin forta inovativa demonstrata-vezi marcile e lux din domeniul industriei- o parte din tractiunea motorului german in pericol de gripare ,pt ca parte aceasta a Europei sa nu devina dependenta de resurse minerale ,ci sa se orienteze spre cheia succesului sau secular, stiintele si inovatia.
    P.S.D-nul Bogdan Naumovici vrea sa creeze un partid in care presupun ca va detine controlul.Tin sa il informez ca intre el si d-nul Ponta diferentele sunt minore in arta guvernari, deoarece nu au proiecte viabile economic si o viziune conturat in sectorele dinamice ale economiei ,consecinta a lipsei de pegatire in domeniul tehnico -economic.Il provoc sa realizeze un clip pt Fiat Panda, prima masina in clasa ei din Europa ,dar a patra pe meleagurile mioritice devansata de suora sa Fiat 500 si sa o aduca pe primul loc intr-un an de zile.

    Răspunde
     
  • Cristina
    Septembrie 29, 2013 la ora 00:00

    Am fost si eu acum 3 ani la Banca Transilvania sa iau un credit pentru mica mea afacere. Ca tocmai ce vazusem relcama cu „Zanul” care dadea credite la doamna cu croitoria. Mi s-a spus ca e un credit prea mic, ca daca vreau sa girez cu casa, bine (doream 5000 de euro…), daca nu, nu, ca ei nu se incurca cu credite asa mici, etc. Cand am adus in discutie reclamele cu credite domnul de la BT mi-a spus (citez): „Doamna, dumneavoastra mai credeti in reclame?”

    Răspunde
     
  • dr dre
    Septembrie 28, 2013 la ora 21:38

    Nu vreau sa fac reclama dar uite ca se poate :
    http://www.leofex.ro/scurt-istoric/

    Răspunde
     
  • dr dre
    Septembrie 28, 2013 la ora 21:26

    moise e super ce faci ! cand o sa intelegem ca made in ro e mult mai bun ca made in china o sa ne fie mult mai bine .eu sunt plecat din tara dar cumpar pantofi de fiecare data cand vin acasa . tre sa intelegem ca ne putem ajuta unii pe altii pentru binele tuturor . ca din politica nu vine nici un ajutor .
    Moise ca si sugestie : hai sa deschidem un site cu produse romanesti si livrare inclusiv in occident .

    Răspunde
     
  • daniel
    Septembrie 28, 2013 la ora 21:17

    Domnule Moise Guran,sunt un fan al emisiunilor dvs.,mai nou le urmaresc pe net a doua zi.Vreau sa fiu cit mai scurt.
    Se discuta de Rosia Montana,de autostrazi,curs valutar,Oltchim si multe altele.As vrea sa va propun sa abordati in emisiunile dvs.un subiect pe cit de evitat de multa lume,pe atit de mult, zic eu,interesant.
    Stateam simbata seara(28 sept.2013) in fata tv.si ma uitam cu mirare ce se poate intimpla in Romania anului 2013 intr-un sat din jud. Arad (Nadas),respectiv exproprierea fortata a unui sat intreg printr-o sentinta data de un judecator al romane.
    Desigur ca suntem obisnuiti cu sentinte date de magistrati de genul,dar totusi cred ca de aceasta data s-a exagerat.
    Poate nu as fi luat aceasta decizie sa va scriu,dar tinind cont ca tupeul unora a mers deja prea departe,nu credeti ca ar trebui sa ia cineva pozitie in aceasta privinta(presedintie,guvern,presa,opinia publica),nu de alta ,dar se poate crea un precedent si miine-poimiine se va gasi un judecator care va retroceda intreg judetul-(ZIC SI EU,ASA)-vorba cuiva.

    Răspunde
     
  • Alex
    Septembrie 28, 2013 la ora 18:25

    Salut Moise
    Zilele trecute am avut nevoie de un nou tub de pasta de dinti. Am zis sa iau unul fabricat in Romania. Singura marca care am crezut-o romaneasca era Super Cristal. Dupa ce am cumparat-o am aflat ca se face in Polonia.
    Poti sa ne dai un site unde putem gasi produsele fabricate in Romania? Zilele viitoare vreau sa cumpar anvelope de iarna.
    Have fun!

    Răspunde
     
    1. un turist
      Septembrie 29, 2013 la ora 02:13

      Continental fabricate cred ca la Timisoara sau Arad.

      Răspunde
       
      1. Cyphres
        Septembrie 30, 2013 la ora 10:26

        Si Pirelli fabricate la Slatina .

        Răspunde
         
      2. Dragos
        Octombrie 2, 2013 la ora 17:30

        A cumpara marci de la multinationale care se fabrica in Romania in speranta ca ai cumparat si ajutat economia Romaneasca este ca si cum ai copia la o lucrare si pe urma sa te lauzi ca ai luat nota mare. Profitul se duce in tara de unde e multinationala, iar la o adica aceasta isi strange catrafusele si pleaca… Si crede-ma ca profitul e mare.

        A lucrat si eu in multinationale cu fabrici in RO, produsul era printre cele mai slabe din intreaga companie (ma refer la cel fabricat aici) investitia cea mai mica iar adaosul de peste 400%…

        Ideea e sa fie capitalul romanesc si afacerea pur romaneasca, asa poti spune ca dezvolti ceva „autohton”.

        Totodata nu poti spune ca marca aduce si calitatea, iar companiile mari, mai mult numele de ele. Au capital si pot farama mici intreprinzatori…. Subiectul e lung!

        Sunt pentru IMM si mai ales pentru dezvoltarea corecta a lor!

        Răspunde
         
  • George
    Septembrie 28, 2013 la ora 18:12

    Nea Axinte e ca mine – doar ca el e cu pielea si eu cu tabla 🙂

    Răspunde
     
  • Cris
    Septembrie 28, 2013 la ora 11:20

    Guvernul Ponta arata o limitare intelectuala greu de egalat.

    Ponta chiar crede sincer, in sinea lui, ca o econmie poate functiona nelimitat pe baza de imprumuturi. Dupa „conceptia” lui Ponta, cat timp ai un robinet de credite deschis se cheama ca ai o economie performanta, stabila si lipsita de derapaje, mai ales cand si indicatorii macro ies usor pe plus… ceea ce e un cretinism fara margini.

    Răspunde
     
    1. Dragos
      Octombrie 3, 2013 la ora 00:51

      Sunt ferm convins ca sti de ce se mentin aceste imprumuturi… dar ca sa nu tinem doar pentru noi hai sa explicam si la ceilalti implicati in acest blog.

      IMPRUMUTURI vor fi mereu, ele pot fi cu dobanda (mica/mare) sau nerambursabile… Preferinta ar fi cele NErambursabile, dar acestea trebuiesc justificate pina la ultimul banut (deci greu de fraudat (furat bani imprumutati cu unscop ptr interes personal / mai pe romaneste).

      Ca sa fim si mai lesne de inteles vom face un mic joc:
      – esti o firma de constructii si trebuie sa faci 1 km de drum judetean, poti sa o faci pe bani imprumutati pe care ii dai inapoi cu dobanda aferenta sau nerambursabili pe banii de dezvoltare dati de la statul sub legiile caruia activezi.
      – alegi sa faci pe bani reambursabili, trebuie sa ai un dosar bine pus la punct si sa jstifici si ultimul graunte de quartz acoperit cu bitum unde s-a dus, mai precis la final vine cineva din autoritatea de control a statului si verifica cosnistenta asfaltului, tu spui ca ai facut cu gosime de 80 cm dar el are 65 cm… toate astea inmultite cu latimea si lungimea astfaltului… reiese ca trebuie sa dai niscaiva bani inapoi.
      – Eeee… acum incepe distractia tu decizi sa te imprumuti ca sa faci o treaba „romaneasca” sa iai 1 mil de RON (sa zicem) sa faci un drum cu 50 cm de asfalt si sa zici ca ai bagat 80 cm restul il imaprti pe unde trebuie (inclusiv cu cei din autoritatea de control) actele merg ca unse iar la final imprumutul e platit din banii publici + dobanda! Dar cum rotitele sunt unse… totul merge struna.

      SI uite cum de am raspuns si de ce de ani de zile se tot imprumuta guvernul nsotru de la FMI care nu are alt scop decat sa te bage si mai adang in datorii si sa te afunzi in „vidanja” lor… DAR CLASA POLITICA POATE DECLARA SIMPLU CA citam: „ECONIMIA FUNCTIONEAZA PRIN ACESTE IMPRUMUTURI!”

      Mai apar cateva vile… lumea mai primeste o pensie si un mic cu bere electoral, o galeata… si da ECONOMIA MERGE! DA din pacate merge „pe roti patrate si neunse trasa de maidanezi inhamati la caruta asta”. 🙂

      Te-am fact sa razi… pacat TREBUIA SA PLANGI!

      Răspunde
       
  • Cris
    Septembrie 28, 2013 la ora 09:18

    Am observat la TVR1 are o predilectie pentru prezentarea de „povesti de succes” cu intreprinzatori sau mici agricultori care „nu mai pot de grasi” cat de bine le merge din activitatile economice pe care le desfasoara.

    Nu ca ar fi un lucru rau dar grosul intreprinzatorilor din Romania sunt cocosati de taxe, impozite, controale, birocratie si o piata extrem, extrem de saraca care nu permite niciun progres.

    Fiscalitatea in Romania continua sa ramana abuziva si aberanta si sub guvernul Ponta (tot un fel de Boc)… lasand fara speranta zeci de mii de intreprinzatori, care, poate au functionat odata profitabil iar acum sunt nevoiti sa traga obloanele.

    Mergeti si discutati cu astfel de oameni, dle. Guran sa aflati cum li s-a subtiat permanent piata din lipsa de putere de cumparare si, concomitent, li s-au inmultit controalele de la Garda, Mediu, Sanepid, etc.

    Răspunde
     
  • Lae
    Septembrie 27, 2013 la ora 11:55

    Gurane, pui si tu un grafic cu evolutia audientelor de cand ai mutat emisiunea la 10.30?
    Pe de alta parte, chestia asta cu cei care muncesc in Romania…Ei, da, jos palaria! Succes in a-i cauta si gasi pe micii mestesugari antreprenori!

    Răspunde
     
    1. Moise
      Septembrie 28, 2013 la ora 08:54

      e devreme pentru comparat audiente, chiar daca pe medie s-a dublat, iar pe varfuri s-a triplat. important e altceva… la 10 o vad de cinci ori mai multi tineri.

      Răspunde
       
      1. Oriana Costandache
        Septembrie 28, 2013 la ora 13:49

        la 10 e numai bine…culcam copii si ne putem uita si noi linistiti la emisiune

        Răspunde
         
        1. vs
          Septembrie 29, 2013 la ora 19:36

          subscriu 🙂

          Răspunde
           
  • Cris
    Septembrie 27, 2013 la ora 10:51

    Nu cred in povestile astea de succes in care oamenii muncest 10 ani doar pentru banca sau sa-si plateasca o carutza de datorii si, dupa aia, le mai ramane piata sa faca si profit.

    Timpul acestor povesti de adormit copiii a apus de mult. Economia romaneasca e pe chituci datorita criminalilor economici (guvernanti+FMI) care au ridicat taxele la cer si au infometat populatia intr-un asemenea hal incat nu mai e cerere pentru nimic.

    Răspunde
     
  • Andre
    Septembrie 27, 2013 la ora 10:48

    De ce nu va faceti un canal pe Youtube si sa incarcati emisiunile acolo? Cred ca ar avea o rata mai mare de propagare, decat in formatul acesta.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Septembrie 27, 2013 la ora 08:14

    Moise, vad ca ai doar doi pe facebook si gata. Axinte e o raritate, printre imemisti. Si acestia care au reusit cit de cit, probabil ca vreo 2% din populatia tarii? Ca el este o exceptie e clar, sa ajungi sa accepti un troc, clar disperare mare. Ce sa zic, bine ca a scapat si bafta mai departe. In orice caz, draga Moise, asta nu este un exemplu care sa incurajeze pe careva la business. Ai realizat ca cu filmuletul asta ai speriat pe unii care poate aveau o farima de curaj? In orice caz, n-am inteles daca Axinte a folosit fonduri europene sau nu. Aproape sigur ca NU, altfel era mort. Ar mai fi un punct foarte important (peste care se pare ca ai sarit, ca si ala cu fondurile europene): dece n-a mai putut vinde mobila? Din cauza pretului? La noi, canadienii nu prea fac mobila (paduri cit cuprinde), e mai ieftin sa o importe – de la chinezi, de la americani (care cam seamana tot cu cea chinezeasca) si norvegiana. Aaaa, ce fel de mobila facea Axinte? Ne-fiind profesionist, probabil ca nu s-a bagat la mobila stil, probabil clasica sau moderna. Ma rog, oferta e foarte mare si cererea mica. Astazi mobila este cirpa, burete si metal. Dar daca tot este cu pielea, poate s-ar baga la mobila din piele. Da, nu se poate trai din lucru la comanda.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Septembrie 28, 2013 la ora 08:56

      episoadele 3, 4 si 5 sunt in montaj.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 29, 2013 la ora 18:08

        Multumesc. In spiritul laudabil pe care incerci sa-li insuflii, cred ca ar fi de ajutor sa detaliezi caile folosite de cei care au reusit si greutatile prin care au trecut. Nu venim la expozitie sa privim un „Aman”, vrem sa intram in hora. Focus on target…

        Răspunde