O furtună deturnată

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

euro leu directie

Euro încheie săptămâna la 4,46 de lei și, deși nu pare, de data asta cred că avem de a face cu o schimbare temporară de tendință. E un nivel foarte apropiat de cel de vinerea trecută dar vă rog să mă credeți, săptămâna n-a fost tocmai calmă.

EURO DOLAR

Mai țineți minte valul de creștere a cursului din luna iunie? El a fost provocat atunci de teama unei aprecieri a dolarului și de o ieșire a banilor de pe piețele mai mici în căutarea monedei americane. Ei bine americanii se uită acum cu oarecare îngrijorare la cifrele economiei lor și banca lor centrală a decis să mai amâne momentul scumpirii banilor. Asta a avut efectul unui uragan întors din drum și care a luat-o pur și simplu invers. Asa cum anticipam miercuri seara, joi dimineață de exemplu piața noastră valutară s-a deschis cu o cădere a euro de la aproape 4,48 și până aproape de 4,43. A revenit apoi treptat până la 4,46 cât este azi, dar asta doar pentru că cei care deja pariaseră pe căderea cursului și-au luat treptat profitul. Este foarte probabil ca începând de luni cursul să scadă din nou căci acum ne uităm spre un nivel de 4,40 de lei pentru un euro. Sper să nu mă înșel și de aceea vă recomand și dumneavoastră să nu încercați să speculați pe aceste fluctuații.

dolar leu

Pur informativ vă spun că dolarul a căzut de la 3,36 și pân la 3,28. Am o vagă senzație totuși că nu va coborî sub 3,1. Ș-apoi vorba arabului, oricât de jos ar fi dolarul, tot te apleci să-l iei.

This entry was posted in MOISE. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la O furtună deturnată

  • Leo
    Septembrie 22, 2013 la ora 13:18

    The Economist calculeaza ca suntem foarte vulnerabili la o posibila oprire brusca a fluxurilor de capital: http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21586569-error-apology-and-revision-spreadsheet-different
    Oare la cat ar ajunge cursul daca „the s**t hits the fan”?

    Răspunde
     
    1. Moise
      Septembrie 22, 2013 la ora 13:22

      foarte interesant, intr-adevar. Mi-a venit si mie articolul pe google alerts despre romania. chiar intentionam sa dam analiza la tv.

      Răspunde
       
  • Cris
    Septembrie 21, 2013 la ora 12:45

    Cursul EURO -LEU este saracie curata la buzunar pentru cei care au case luate pe credit si au de achitat lunar sute de euro la banca (o carutza de bani).

    Am eu asa, o presimtire, ca la anul nu numai ca va creste EURO la 4.70 ci va creste simultan si EURIBOR la 3 luni astfel incat influenta la buzunar sa fie cu adevarat criminala.

    Treaba proasta este ca nivelul de trai, deosebit de redus, din Romania nu tine pasul nici cu cursul, nici cu inflatia, nici cu preturile, nici cu taxele nerusinat de mari stabilite din burta, de Ministerul lui Chitzoiu.

    Răspunde
     
  • Mugur Isarescu
    Septembrie 21, 2013 la ora 09:26

    Nu v-ati prins nenicilor de cum evolueaza cursul in tara asta! Vreti sa va spun cat o sa fie cursul peste o saptamana sau o luna sau poate un an? O sa fie cat vrea muschiul meu, mocofanilor!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Septembrie 21, 2013 la ora 10:16

      Nea’ Mugurele, am mai intrebat candva, da’ n-am primit pana acum niciun raspuns: n-ar putea fi cursul asta de 2 dolari la leu? Nu de alta, dar le-as putea da peste nas bulgarilor cand merg vara la Albena spunandu-le ca am salariu mai mare decat ei, pentru ca altfel ne-au luat-o inainte cu economia lor bazata pe rosii si castraveti. Macar din cur[s] „sa-i facem”!

      Răspunde
       
  • gadjodillo
    Septembrie 20, 2013 la ora 22:24

    Are dreptate Florea, se apropie cursul special gîndit de Guvern pentru accize. Cîndva în octombrie. An de an, accizele se stabilesc la cel mai înalt curs al anului.
    Eu am hotărît, după mizeria făcută anul ăsta de fisc şi casa de asigurări de sănătate – care m-a costat trei zile de cozi şi un stres de nedescris pe tema „dosar de executare silită” întocmit în 8 august pentru nişte sume calculate în 17 iulie că le-aş datora CNAS pentru dobînzile banilor pe care i-am avut în 2011 şi 2012 în bancă (pe o lege votată anul ăsta), ziceam, am hotărît să-mi scot banii din bancă şi să nu-i mai bag niciodată. Acum aştept să scadă euro şi nu mai scade.

    Răspunde
     
    1. Christian
      Septembrie 21, 2013 la ora 06:29

      Imi poti spune la ce lege votata anul asta te referi? In ce conditii se plateste contributie catre Casa de Asigurari de Sanatate pentru dobanzi?! Multumesc.

      Răspunde
       
    2. Cris
      Septembrie 21, 2013 la ora 12:41

      Da, daca omul nu are loc de munca, dar mai are o letzcaie de bani in banca, Casa de Sanatate ii pretinde omului CASS la dobanda pe care o incaseaza la acei bani. Treaba idioata e ca CASS-ul nu il retine banca ci trebuie sa se duca omul sa stea la cozi la Casa, sa depuna hartii, sa il declare si sa il achite. Treaba si mai super-idioata e ca CASS-ul este reglementat prin lege cu o formula gen: „nu poate fi mai mic de…”(adica stabilit din burta) suma minima de plata fiind de vreo 40 lei pe luna.

      E taxa pe blana ursului din padure, va spun. Omul ala poate are si el un depozit de 5000 lei si nici nu incaseaza 40 lei dobanda pe luna.

      Răspunde
       
      1. vs
        Septembrie 22, 2013 la ora 00:06

        e pe bune legea asta? e de-a dreptul idioata.
        ar fi bine sa nu-mi pierd locul de munca…

        Răspunde