BIZIDAY: luni, 16 septembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi vizionată și aici: http://www.seenow.ro/detail-biziday-60150-0

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

38 răspunsuri la BIZIDAY: luni, 16 septembrie 2013

  • TVA
    Septembrie 23, 2013 la ora 11:43

    la TVA de 24% cam la sa te astepti?

    Răspunde
     
  • Radu B
    Septembrie 19, 2013 la ora 17:57

    Super emisiunea cu Ponta. D-l prim ministru n-a mai avut deloc mingi la fileu ca la alte posturi si s-a incurcat in explicatii. Felicitari!

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Septembrie 19, 2013 la ora 01:13

    Stimate domnule Guran buna seara si tot respectul.DAr cu o mica corectura.
    BAnii sint bani adica hirtie cu care asa cum ne- a invatat istoria finaciarelor in decursul veacuriloir poti sa te stergi la popou la o adica :Ori situatia global financiara actuala este cam un talmes valmes in care toti stim ca bancnotele tiparite de anume state nu au acoperire materiala,respectiv sint fara valore:ORI AURUL RAMINE AUR :A fost si va fi mereu la fel la asta nu se va schimba nimic.SE pune si intrebarea reala nu e mai corect sa fie lasata rezerva acolo unde nu deranjeaza momentan pe nimeni si sa fie lasat si generatiilor viitoare o sansa la bogatia tarii ???Atunci cind poate va exista si o tehnologie de exploatare concordanta cu mediul ???Un proverb romanesc spunea parca odata -graba strica treba !!Cred ca aveau dreptate batrinii nostri cind spuneau asta ,treaba facuta in graba ,pe brinci nu e buna cu atit mai mult cu cit e facuta de interese straine!!!!.Nu inteleg daca e sa fie explöoatat aurul OK ,dar de ce nu se formeaza o comisie nationala de specilaisti care sa exploateze acest steril in regie proprie a statului roman si nu a unei socioetai canadiene????Or fi romanii atit de prosti??Poate la ora actula nu au puterea dar in citeva decenii este psoibil ca proprii oamnei sa exploateze aurul fara costuri pentru tara ci numai pentru tara deci trezoreria nationala.Nu crted ca Romanmia sa nu mai aiba chiar de loc chimisti deci si alchimisti??Nu inteleg de ce atita graba???RASÜPUSUL ESTE SIMPLU!!Toti vor sa jefuioasca aurul pe unde se mai afla caci e cam pe duca :ASA PINA SI rusii isi vind tara la astfel de companii canadiene pentru a otravi in cianuri o natura mareata din Siberia!!Este de necrezut dar si acolo se infrupta aceste societati canadiene!!Asa pot sa imi imaginez ca romanii nu au nici o sansa sa se apere in fata acestor turbati investori deci ca sa ii punem punct cum ziceau latinii zarurile sint aruncate

    Răspunde
     
  • punctul pe i
    Septembrie 18, 2013 la ora 14:44

    Stimate Dle Guran ..
    Am o intrebare .. referitor la interviul de aseara ..:
    DE FAPT CE CREDEA Dl Ponta .. ca A VAZUT .. la Rosia Montana .. cu referire la apele „poluate” de acolo ?? Eu sunt convins ca primul ministru .. „bine informat” .. habar n-are ca IN ISTORIE .. la Rosia Montana .. NU AU FOST deversate ape cianurice !! pentru ca exploatarea minereurilor – intr-adevar se facea aici .. DAR PRELUCRAREA lor la Baia Mare !! Acolo unde de altfel a si avut loc acel eveniment de spargere a digurilor ..
    Asa ca DE FAPT CE A VAZUT Dl prim-ministru ???

    Răspunde
     
  • Laura
    Septembrie 18, 2013 la ora 12:24

    Salut, am cautat pe net moiseguran.ro.
    Si am gasit asta: http://moiseguran.ro/

    Răspunde
     
  • adi
    Septembrie 18, 2013 la ora 10:23

    Mie mi se pare destul de evident jocul lui Basescu, s-a prins ca Ponta face intotdeauna invers decat ce ar vrea el si acum recurge la psihologie inversa.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Septembrie 18, 2013 la ora 09:46

    http://gandeste.org/general/atentie-la-portavion-aurul-de-la-rosia-montana-ar-putea-fi-doar-circul/32748

    Cititi un articol f interesant despre una din multele mize ascunse referitor la „proiectul” Rosia Montana: WOLFRAMUL.

    Răspunde
     
  • Fry
    Septembrie 17, 2013 la ora 21:10

    Ai zis referitor la finalul secvenței despre Grand Theft Auto V că „americanii ăștia sunt în altă lume”.

    Ei bine, țin să te corectez, acest joc a fost produs de Rockstar North în Edinburgh, Scoția 🙂

    Bine, Rockstar North e într-adevăr un birou al Rockstar Games care sunt americani, dar GTA e mai scoțian decât e Dacia românească, fiindcă prima versiune a jocului a fost creată de scoțieni, care au fost apoi cumpărați cu totul.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Septembrie 17, 2013 la ora 19:30

    Omul trebuie sa se teama de ceva, in momentul cand nu se mai teme, ca in Romania, este un haos total. Atata timp cat nu sunt legi stricte, nu vom avansa niciodata. francezul se teme de fisc, americanul la fel, germanul la fel, dar romanul? nici macar de dumnezeu.PS: educatia se impune, nu se asteapta mii de ani sa ajungem pe altii din urma. „un diplomat roman, intreaba un diplomat englez. Cum ati reusit cu garzile de la palat sa execute asa bine toate indicatiile. Diplomatul englez se uita in ochii lui, raspunzand: i-am batut 400 de ani pana au executat corect fiecare indicatie”

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Septembrie 17, 2013 la ora 20:07

      „Educatia se impune, nu se asteapta…” reprezinta probabil un principiu al stiintelor didactice care nu-mi este cunoscut si nu gasesc ca este locul unei expuneri exhaustive. Si nici nu cred ca este spatiul si locul in cadrul acestui topic pentru o dezbatere cu privire la Stiintele Educatiei la modul general, insa consider binevenita exprimarea diverselor opinii si a argumentelor care le sustin. Dar, in orice caz, ceeea ce trebuie sa se impuna, in mod indicutabil si in virtutea principiilor elementare ale convietuirii sociale, este legea. In Romania, spre deosebire de tarile civilizate, aplicarea legii se poate tranzactiona. Acesta este unul dintre primele motive care m-au determinat sa scriu in repetate randuri in favoarea fortei si independentei Justitiei. ***In ceea ce priveste toleranta fata de furt, postez un link catre un articol celebru referitor la un caz si mai celebru devenit in timp material didactic. http://www.urbanchina.org:8083/resource/upload/ResourceFiles/20110914160222656.pdf

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 19, 2013 la ora 03:28

        Daca citesc pina la capat „educatia se impune, nu se asteapta mii de ani sa ajungem pe altii din urma”, inteleg ca educatia este necesara atunci cind e necesara si nu este nevoie sa se astepte sfirsitul Lumii. Legea, justitia s-au impus in permanenta de cind au aparut, dar s-au impus cum s-au impus si s-au aplicat asijderea. Daca nici educatia n-o sa o ajute, probabil ca se va impune gasirea unei … scheme noi – bataia englezeasca, de exemplu („calul balan” al lui Creanga s-a cam ponosit). Apropo de educatie, in cinematografia europeana (incluzind in mod special pe cea englezeasca, care sunt vorbitori de engleza, ca si americanii si canadienii) nu am sesizat tendinta unui limbaj ca la usa cortului, care la ai mei si la vecinii mei este considerat „arta”. N-as prea zice, pentru ca sunt stopate/eliminate deja prin toate mijloacele tehnice – probabil ca s-au sesizat cam prea multi si respectivii propovaduitori al acestei „arte” risca sa fie trimisi in justitie. Pacat ca pina una alta, papagalii din Romania au si murdarit citeva pelicule. Ce este chiar foarte trist ca am auzit si citiva actori cu educatia de dinainte de 1989, jucind sub bagheta unor regizorasi de noua generatie, degradindu-se (e drept ca nici inainte nu-i consideram niste talente, dar oricum fata de … productia de astazi…
        Linkul cu toleranta fata de furt, toleranta pe care eu o consider ZERO, cred ca trebuie sa fi fost interesant dar nu am putut sa-l incarc.

        Răspunde
         
  • siddharta
    Septembrie 17, 2013 la ora 18:55

    Moise iti mulumesc in numele tuturor colegilor de trust pentru emisiunea realizata. si iti multumesc ca in calitate de freelancer, ai facut ceea ce noi cei aflati sub contract nu putem face. stii la ce ma refer… sper sa nu ai de suferit pt. ca ai spus adevaruri nespuse…GOD BLESS

    Răspunde
     
  • Io
    Septembrie 17, 2013 la ora 18:54

    O singura alta intrebare as fi vrut sa ii mai puna dl. Guran domnului Ponta: „De ce ati simtit nevoia sa elaborati acest proiect de lege pentru Rosia Montana si sa il supuneti dezbaterii publice in Parlament?” Pentru ca dl. Ponta s-a tot laudat cu elaborarea acestui proiect si trimiterea lui in parlament. Cred ca Ponta ar fi avut un raspuns interesant.

    Răspunde
     
  • korinutza arad
    Septembrie 17, 2013 la ora 18:34

    Am fost tare dezamagita vazand-ul pe Ponta la tine in emisiune. De ce sa strici bunatate de emisiune (singura pe care o urmaresc atat eu cat si sotul meu), invitand politicieni ahtiati sa apara „pe sticla”.
    Am rasuflat usurata cand am constatat ca nu era vorba de Ora de Business, ci doar stirile TVR. UFFFFFFF.
    De dragul oamenilor care te iubesc pt. ceea ce faci (si ai multi admiratori), te rog pastreaza formatul emisiunii. Esti inteligent, spumos, spontan. Tine-o tot asa!

    Răspunde
     
  • Sorin
    Septembrie 17, 2013 la ora 17:39

    Dar ce a fost atat de deosebit si nemaipomenit in interviul de aseara?! Scuze, dar acestea mi se par a fi stari de fapt, dialog deschis. Consider ca ambele parti au pus franc cartile pe masa/fata fara scrupule. Ce a fost atat de super-mega-important? Dar chiar, ce a fost?! Serios vorbind, comentariul d-lui „SanduCu” mi se pare la obiect, la o stare a civilizatiei in care ne „mandrim” ca facem parte si o „cladim”. D-le Moise, un cuvant am pentru Dvs: Excelent si va defineste de ceva ani! Ma bucur! Luminati-ne si hai sa ne lasam asa!

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Septembrie 17, 2013 la ora 17:07

    Cleptocratie in Romania. De ce in Romania si nu oriunde? Nu caut scuze, ci o solutie. Este bine observat cit de placut poate sa surprinda la public ceva bun si iesit din comun. Si totusi, SI TOTUSI, exista careva in lume care sa nu fure daca se poate? Nu spun ca toata lumea fura, dar tentatia exista, este in firea omului. Niciodata nu-ti ajuta ce ai. In domeniul tehnic, cel putin, daca nu ai clar definit punctul de plecare, nu poti pleca nicaieri. Deci putem admite ca … oricine fura. Indiferent de sistem economic sau structura politica. Justitia, ah si ea fura. Tocmai am spus , oricine. Daca esti complice la furt, se cheama ca ai furat. Deci cleptocratie este peste tot in lume, mai mult sau mai putin. Asta inseamna ca am facut primul pas, si am ajuns la ceea ce numim domeniu de activitate sau limitari. Cit de mult poate fi suportat un furt? De loc, zero! As, nici chiar asa. Exista si nu poate fi eliminat, deci – pina unde il suportam? Adica ce ne deranjeaza, pierderea sau gestul? Aici este nevoie de un economist si de un psiholog, acesta din urma pe cit posibil specializat in opinia de masa – este vorba de o … puzderie de public. Nu neaparat un popor, putem admite un procentaj de ignoranta sau nepasare sau toleranta (fura mai multi, atunci cind e de unde). Spuneam cindva ca furtul este justificat de lipsuri, de frustrare/indignare. Deci este o reactie de razbunare la adresa mediului/societatii in care traiesti, dar si un „reflex” compensator al necesitatilor mai multe sau mai putine. Am inclus tot? Probabil ca nu. Sa nu uitam furtul din placere, cel bolnavicios si mai ales lacomia (care probabil le include pe ultimele doua). Pentru stabilirea limitei de toleranta probabil ca este necesar sa estimam un procentaj de … predispusi la „crima”, dar si un procentaj al … „tentatiei” disponibile. Al treilea pas, logic la rind, cred ca ar fi gasirea solutiilor restrictive, de ingradire sau impiedicare – legi, interdictii, pedepse exista dar e demonstrat ca nu sunt de prea mult folos. Trebuie sa ne obisnuim sa traim in cloaca – pentru ca se pare ca nu ne-am obisnuit cu totii. Probabil ca va trebui sa creeam conditii pentru toti? Este adevarat, este si o alta solutie, mult mai civilizata – sa incepem sa ne autoeducam, ca nu exista cine sa o faca. In ce fel de societate se poate incepe asa ceva … monstruos? Sa nu poti fura? NEMAIPOMENIT!! „To be or not to be?”

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Septembrie 17, 2013 la ora 19:02

      Incercati sa va clarificati conceptul „cleptocratie”. Apoi pe cel de „coruptie”. Comparati-le. Ulterior parcurgeti inca o data comentariul meu, apoi pe al dumneavoastra. S-ar putea sa le vedeti dintr-o alta perspectiva.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 19, 2013 la ora 02:16

        Verificat si comparat:
        „Coruptia „ un set de activitati ilegale cu scopul de a promova in functii guvernamentale a unor persoane numai pe criterii politice. „Cleptocratia”o coruptie generalizata a guvernelor.
        Perspectiva mea este ca atit cleptocratia (care include coruptia) cit si imbogatirea fara margine (ca sa maresc aria de desfasurare) sunt de fapt, prin scopul urmarit si atins, niste furturi – transfer ilegal de valori dintr-o proprietate in alta. Pe mine nu ma intereseaza (in cele scrise) metoda folosita sau cum este folosit rezultatul furtului.
        “In Romania, stat cleptocratic autentic, clasa politica se confunda in mare parte cu infractorii. Iar presa se afla la dispozitia ei”. Deci vorbim, cred eu, de acelasi lucru, eu acordind atentie, preponderent, actului in sine – furtul, pe care il tratez ca pe o „boala” sociala (poate) si asta tocmai ca tratat ca infractiune nu vad posibil sa poata fi eliminat din cultura niciunui popor. Cite s-au facut , si totusi persista sa existe sub diferite variante si la toate nivelele. Fapt care, pe buna dreptate, va determina sa aratati ca “Ineditul este cu atat mai surprinzator cu cat anormalul a devenit in patria noastra stare de normalitate.”
        Eu nu sunt pentru anularea justitiei, ci doar pentru a nu i se da un credit mai mare decit poate ea duce. Probabil, si asta este ce sugerez, ca a gasi cai de reducere a amploarei fenomenului de „furt”, nu va fi decit benefic rezultatului urmarit de justitie. Chiar mai mult, poate ca acolo unde justitia sa nu abe influenta, aceste cai sa reprezinte o solutie.

        Răspunde
         
  • Daniel
    Septembrie 17, 2013 la ora 16:54

    Sectiunea Freezone nu mai exista pe SeeNow!

    Răspunde
     
  • micutu de la 7
    Septembrie 17, 2013 la ora 16:52

    Multi se lauda acum ca stiau ca vine criza. Numai analisti post-factum avem in tara asta. Viteji unu si unu. De-aia acum toti ii dau cu noua criza ca macar sa prinda din timp cand o veni sa poa’ sa se laude. N-o sa fim pregatiti, vor fi cativa foarte putini care vor prinde miscarea mai mult sau mai putin din noroc si care vor face ceva bani si asta e.
    Iar pe magotu din Baneasa care se ia de tine aiurea il tratezi foarte bine cu ignore 😀

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 17, 2013 la ora 16:14

    Unii dintre colegii comentatori par entuziasmati de faptul ca cineva, pe un post de televiziune, a indraznit sa-l intrebe pe prim-ministrul tarii cat de bine isi face datoria de a guverna [impreuna cu cabinetul sau]. In lumea civilizata politicienii sunt pusi in mod frecvent in asemenea ipostaze, pentru ca acolo imensa majoritate a presei serveste in primul rand interesul catatenilor/ publicului. Este firesc sa se intample asa atat timp cat publicul este cel care citeste ziarul, sau priveste la televizor şi plateste pentru asta, sau atrage publicitate; in cele din urma şi presa este o afacere. Dar cand banii ajung la presa din afaceri necurate, deontologia profesionala este incalcata şi presa devine un instrument de manipulare aflat in mainile infractorilor. In Romania, stat cleptocratic autentic, clasa politica se confunda in mare parte cu infractorii. Iar presa se afla la dispozitia ei. Relativa independenta manifestata de dl. Moise in interviul cu dl. Ponta se explica in mare masura pe faptul ca domnia sa nu este un angajat al TVR, ci un colaborator, prin intermediul firmei care realizeaza emisiunea Biziday. Aceasta arata ca ne entuziasmam de intamplarea normalitatii intalnita in ipostaze inedite pentru Romania. Ineditul este cu atat mai surprinzator cu cat anormalul a devenit in patria noastra stare de normalitate.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 17, 2013 la ora 16:13

    Fermitatea pozitiei domnului Moise Guran, pe care nu pot sa nu o admir, la randul meu, ma duce inevitabil cu gandul la un jurnalist cunoscut. In urma cu cativa ani ministrul Transporturilor de atunci, aflat sub influenta alcoolului, a scapat de sub control masina de teren pe care o conducea şi, in zona Cotroceni, a lovit o tanara care se deplasa pe trotuar. Jurnalistul „a simtit” subiectul de presa, a facut investigatii şi a expus cu onestitate şi fermitate faptele cu speranta ca ele vor determina o reactie publica la fel de ferma care sa atraga demisia minstrului. Serviciile au actionat rapid, astfel ca toti martorii şi-au schimbat declaratiile, victima şi-a schimbat declaratia, familia victimei şi-a schimbat declaratia, medicii şi-au schimbat declaratiile (probabil a disparut şi foaia de observatie) astfel ca nici nu au mai recunoscut ca fata a fost la spital. In cazul RMCG interesele sunt cu mult mai mari decat cariera politica a unui ministru. Ca urmare, fermitatea unui jurnalist (chiar daca este o persoana excelenta din punct de vedere profesional şi probabil onesta) este foarte posibil sa nu serveasca la nimic. Campaniile individuale NU au reusit niciodata in presa romaneasca (probabil ca nici pe aiurea), ci doar cele ale organismelor/ trusturilor de presa. Iar TVR s-a aflat intotdeauna de partea Puterii, indiferent care a fost ea. Iar „Proiectul” Rosia Montana orchestrat de serviciile secrete va continua.

    Răspunde
     
  • Alin Mihailescu
    Septembrie 17, 2013 la ora 15:11

    Excelente emisiuni, continua!

    Răspunde
     
  • Pop Marius
    Septembrie 17, 2013 la ora 14:43

    Jos palaria pentru editia speciala a telejurnalului! Tot respectul Moise pentru pozitia luata si iti doresc tie si echipei biziday mult noroc in continuare. Aveti sarcina grea de a repara imaginea foarte patata a presei din Romania si de a informa publicul cat se poate de obiectiv!

    Răspunde
     
  • Cătălin
    Septembrie 17, 2013 la ora 14:36

    Sunt total dezamăgit de cum pot vedea înregistrările atât pe blog cât şi pe seenow. mai bine mergeau înainte … Cum naiba Moise?

    Răspunde
     
  • Ioana
    Septembrie 17, 2013 la ora 14:24

    Superb interviul de aseara, ati reusit sa puneti in evidenta incompetenta si incoerenta domnului prim ministru. Pacat ca nu ati insistat mai mult pe tema exproprierilor in interes „public” – mi-ar fi placut sa vad raspunul la intrebarea directa: cum e posibil sa consideri interes public exploatarea privata de la Rosia Montana? si sa faci exproprieri pentru o companie privata? Precedentul pe care il creeaza e absolut ingrozitor.

    Mult succes in continuare si sper sa vad cat mai multe interviuri la fel de bine realizate si impartiale

    Răspunde
     
  • Adrian
    Septembrie 17, 2013 la ora 14:09

    Felicitări Moise pentru emisiunea în care l-ați avut invitat pe Victor Ponta. Din păcate ești unul din puținii jurnaliști imparțiali și de calitate din România. Îți urez să ai puterea de a rezista așa. Încă o dată felicitări!

    Răspunde
     
  • Stefan
    Septembrie 17, 2013 la ora 13:59

    buna ziua Moise,
    iti urmaresc cat de des am ocazia emisiunile,atat la TVR cat si la Europa FM si sunt (din pacate) aproapele singurele cai de dezbatere a problemelor grava si aproape perpetue din societatea noastra.
    Nu imi dau seama inca care este efectul lor la nivelul celor care ar trebui sa le VADA si sa aplice unele din solutiile propuse in aceste emisiuni…
    Indraznesc sa iti propun si eu o idee referitor la una din marile probleme care s-a acutizat in ultima perioada(caci ea exista de foarte mult timp) si anume problema cainilor maidanezi…
    Si sa trec direct la subiect : am si eu doi caini acasa,sunt un iubitor de animale si nu cred ca este cazul sa ucidem cainii maidanezi fara discernamant ;aceasta problema este una grava si problemele grave si urgente necesita rezolvari urgente si hotarate;deoarece solutia preluarii si gestionarii problemei acestor caini de catre diferite ONG-uri mi se pare fara nici o perspectiva si rezolvare pozitiva ,eu m-am gandit la o varianta mai sigura: in aceasta problema sa se implice cateva firme PRIVATE cu cifre de afaceri mari(banci,operatori telefonie mobila,televiziuni private,societati petroliere etc) astfel: in fiecare oras sa fie construite adaposturi pentru acesti caini conform necesitatilor locale si fiecare astfel de adapost sa fie construit si apoi administrat de catre o astfel de firma(ca si finantare propun ca firma respectiva sa redirectioneze un mic procent din impozitele pe care le varsa la buget pentru constructia si administrarea adapostului respectiv-binenteles cu acordul statului care se pare ca nu poate rezolva aceasta problema si este cum stim si cel mai prost administrator al acestei probleme)
    Ideea mi-a venit de la programul PRIMA CASA pentru tineri,in acest caz putand sa -i zicem PRIMA CASA pentru caini iar statul nu va mai garanta creditele ci va permite firmelor interesate sa redirectioneze un mic procent din profit pentru a administra astfel de adaposturi.
    Iar ceea ce ste foarte important este ca odata cainii adunati in aceste adaposturi ei sa fie sterilizati si ingrijiti si sa NU MAI FIE PUSI IN LIBERTATE decat daca sunt adoptati de persoane interesate care din momentul adoptiei sa raspunda(inclusiv penal) de viitoarele actiuni ale cainelui adoptat!
    Daca ideea ti se pare interesanta poate o propui unei dezbateri inclusiv intre factori de decizie ai unor firme mari si ai Guvernului.

    Si daca tot a inceput scoala si am si eu o nepotica si l-am vazut pe ministrul Educatiei aseara spunand ca este hotarat sa starpeasca coruptia in randul profesorilor inclusiv in ce priveste strangerea acelui fond al clasei(EVAZIUNE FISCALA-nu se da nici o chitanta pentru banii stransi)….surpriza: tocmai s-a intors fiica mea de la sedinta cu parintii in care principala problema a fost …strangerea fondului clasei in valoare de 150 lei de elev:)
    deci ce facem????
    Si inca o idee legata de prezeta copiilor cu telefoane mobile la scoala: cum tot se permite tacit in continuare detinerea lor de catre copii sa se puna o cutie la catedra in fiecare clasa si la inceputul orei toti copii sa-si depuna telefonul sau mp3 playerul acolo urmand a-l recupera la sfarsitul orei…corect si pentru copii si pentru…linistea si atentia copiilor in timpul orelor:)
    Iti doresc in continuare emisiuni la fel de bune si acide la problemele noastre de zi cu zi
    o zi buna,
    Stefan

    Răspunde
     
  • Vali
    Septembrie 17, 2013 la ora 13:51

    Felicitari pentru poziţia avuta in dialogul cu domnul Ponta. Am vazut in dumneavoastra un jurnalist informat, ferm şi neridicol.
    Bravo….si sper sa rezistati cat mai mult la TVR.

    Răspunde
     
  • Cris
    Septembrie 17, 2013 la ora 13:25

    Victor Ponta crede ca, in relatia cu cetatenii, „s-a intalnit hotzul cu prostul” si ca oamenii nu pot deosebi un om de stat autentic (nu e cazul lui Ponta) de un tradator de neam si de tzara (e cazul lui Ponta).

    In acelasi timp, Ponta crede ca ne-a luat de fraieri si ca am uitat ce a promis in campania electorala sau ca suntem dispusi sa trecem usor, ca gasca prin apa, peste acele promisiuni.

    Nimeni nu mai pune botul, la vrajeala, va spun, lumea va iesi masiv in strada nu numai in problema Rosia Montana ci si in cazul gazelor de sist, al majorarii taxelor si impozite (deja aflate la nivele aberante in Romania) si in toate celelalte probleme care ne afecteaza direct.

    Cred ca demisia ar fi cea mai buna solutie pentru Ponta. Sa lase loc unui om demn, serios si integru, sa conduca Guvernul.

    Răspunde
     
  • Flory
    Septembrie 17, 2013 la ora 13:11

    Ati fost exceptional aseara! Emisiunea dumneavoastra este singurul motiv pentru care mai platesc abonamentul la cablul tv! Va doresc sa ramaneti in continuare acelasi jurnalist de exceptie!

    Răspunde
     
  • Doina
    Septembrie 17, 2013 la ora 11:53

    Doina Pavel Aseara am atipit fara sa vreau in timpul emisiunii, pentru cateva clipe, dar si in somn va auzeam ! :] Superba emisiunea ! V-am urmarit si la Jurnal Special cu Victor Ponta. As vrea ca macar 50% din barbati sa aiba calitatile vizibile ale dv si astfel nu si-ar mai permite toti… sa ne fure si sa ne prosteasca. Va doresc sanatate si va doresc sa nu va schimbati !

    Răspunde
     
  • Dan
    Septembrie 17, 2013 la ora 11:20

    Comentariul meu e putin pe langa subiect si e strict de natura tehnica. Nu reusesc sa urmaresc inregistrarea. Varianta YouTube care o aveati intr-o vreme mergea perfect. Celelalte variante care le-ati mai avut sau inca le aveti, tvrplus, seenow merg foarte foarte prost…stau 10-15 minute si nu se incarca sau ramane blocat la x% si gata. Nu degeaba YouTube e una din platformele video de top din lume…Sper ca data viitoare cand schimbati sa alegeti ceva serios. Multumesc

    Răspunde
     
  • Cris
    Septembrie 17, 2013 la ora 10:41

    Domnule Guran,

    V-am urmarit pledoaria, de aseara, cu privire la impozitele si taxele deosebit de babane din Romania.

    Opinia mea este ca peste 80% din contribuabilii romani se afla deja in greva fiscala, contribuind la stat cu cat mai putin posibil. Cum? Nu neaparat prin evaziune fiscala directa ci prin reducerea consumului la limita de supravietuire si metode alternative (schimbarea uleiului in parcare).

    Adica, lumea nu-i mai suport pe alde Basescu, Ponta si refuza sa cotizeze cu bani la acest sistem mafiot care dreneaza importante sume din economie spre buzunarele proprii.

    Nu mai pune nimeni botul, va spun. Zilele lui Ponta sunt numarate. El insa nu stie asta, tota asteapta sa vina americanii. Crede ca daca RMGC i-a platiti concediul de lux la Miami va veni sa-l salveze de furia poporului care va iesi in masa pe strazi.

    Răspunde
     
  • cristi
    Septembrie 17, 2013 la ora 10:17

    Nimic. Singura solutie valabila era sa sparga bancile mari, mai usor de „salvat” si cu potential mult mai mic de a produce o noua criza.

    Răspunde