BIZIDAY: miercuri, 11 septembrie 2013

Publicat la data de de Biziday
Pentru a viziona aceasta inregistrare pe mobile descarca aplicatia Seenow din App Store, Google Play sau Windows Store si acceseaza sectiunea Freezone.
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la BIZIDAY: miercuri, 11 septembrie 2013

  • Florin
    Septembrie 17, 2013 la ora 18:38

    A disparut sectiunea Freezone de pe Seenow. Ati putea sa-mi sugerati o alternativa unde sa pot vedea emisiunile dumneavoastra in reluare? Multumesc anticipat.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Septembrie 14, 2013 la ora 00:47

    Buna.

    Mesajul central este CIANURA?

    Cum poate fi tradus pe intelesul tuturor romanilor?

    Cat inseamna 250.000 tone de CIANURA?
    – 333 de trenuri pline ochi cu CIANURA!
    – 13 litri de CIANURA pentru fiecare locuitor ai Romaniei, toti 20 de milioane!
    – 25.000.000 de galeti cu CIANURA!
    – 10.000 de autocisterne pentru benzina pline ochi!
    – 100 de bazine de inot OLIMPIC!

    STIAI CA…
    – daca aliniezi trenurile, formezi un tren lung de 56 km plin cu CIANURA, care s-ar intinde pe jumatate din distanta BUCURESTI – PITESTI?!
    – cantitatea insemna mai mult de 1 galeata cu CIANURA pe cap de locuitor al Romaniei?
    – daca pui galetile in linie, formezi un sir lung de 7.500 km, care s-ar intinde de la BUCURESTI la NEW YORK (din Romania pana in SUA)? Sau ca poti inconjura de 2 ori frontiera Romaniei cu ele?
    – daca pui autocisternele in linie, au lungimea de 100 km, distanta BUCURESTI – PITESTI?

    – TU ce comparatie gasesti? Scrie un comentariu cu comparatia la care te gandesti TU!

    Informatii:
    – tren cu 15 vagoane, 750 tone
    – galeti cu 10 litri. Galetile cu 30 cm in diametru
    – frontiera Romaniei are 3.150 km
    – autocisterna cu 25 de tone, tonaj maxim permis prin lege sa fie transportat de camioane pe drumurile nationale. Autocisterna cu 10 metri lungime
    – bazin olimpic cu 2.500.000 litri
    – 1 litru de cianura echivaleaza cu 1 litru de apa si cu 1 kg

    Sunt comparatii din cateva informatii gasite pe internet.

    Răspunde
     
    1. Larry
      Septembrie 14, 2013 la ora 23:45

      Ingerarea a 60 sau mai multi samburi de migdale poate fi fatala din cauza cianurii pe care o contin.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 16, 2013 la ora 00:07

        Cianura inseamna mercur (Hg), nu am auzit inca ca ar exista vreo planta interesata sa se hraneasca cu mercur.
        http://www.rtv.net/ce-ne-ascund-companiile-farmaceutice-vitamina-care-distruge-cancerul_80421.html
        „Amigdalina se găseşte în sâmburii de caise, migdale, vişine, piersici, prune şi mere, precum şi în seminţele de mere, sorg, mei, seminţe de in, linte, unele soiuri de fasole şi struguri. De asemenea, în unele plante şi multe alte produse pe care omul modern nu le utilizează în mod curent în alimentaţie.

        Modul actual de viaţă ne face să consumăm produse din făină rafinată, mult zahăr, ulei de gătit şi alte produse industriale şi procesate, în timp ce alimentele organice naturale au fost mult timp absente din meniul nostru. Bunicii noştri au mâncat alimente naturale nerafinate, iar cancerul pe vremea lor era un eveniment rar. Ei consumau fructe uscate, pâine din făină brută şi chiar pâine din mei. Astfel, ei aveau acces, fără să ştie, la vitaminele necesare pentru o viaţă sănătoasă, ferită de boli, inclusiv amigdalina (B17).

        Vitamina B17 a fost interzisă pentru tratamentul cancerului acum 35 de ani, chiar dacă numeroşi savanţi susţineau că, dacă o persoană ar consuma zilnic această vitamină, ea nu ar dezvolta cancer, susţine autorul volumului menţionat. Potrivit acestuia, giganţii farmaceutici, precum şi Ministerul Sănătăţii al SUA au exercitat presiuni uriaşe asupra Direcţiei de control pentru calitatea alimentelor şi medicamentelor, care a declarat drept ilegală comercializarea vitaminei B17, împreună cu informaţiile ataşate despre efectele sale terapeutice împotriva cancerului, precum şi vânzarea unor categorii de fructe proaspete şi sâmburi de caise”.
        Ce stiu este ca simburele de visina prin fermentare sau stat prea mult in alcol generaeaza o substanta care afecteaza vederea. Lafel si simburele de pruna. Cind fac visinata, o fac fara simburi. Tuica nu fac, dar se spune ca tocmai asta-i da savoare, si imi place tuica de prune. Despre familia vitaminei B (nu stiam ca exista si B17) se spune ca este cancerigena. O fi am alta orientare in ce priveste cancerul iar vitaminele prefer sa mi le iau natural. Prajeala nu maninc, face rau la ficat. Nu maninc re-incalzit, zero vitamine. Faina imi fac singur, macin boabe de griu, varietatea moale (mai este un soi de griu rosu si tare, se pare ca e din ala contrafacut sa reziste la interperii. Nu maninc zahar decit rar, cind nu poate fi folosita mierea. Asta este de preferat sa fie de salcim – nu zahariseste niciodata, daca totusi se intimpla asa ceva, inseamna ca albinele au fost hranite cu sirop de zahar. Foarte rau, dar este ieftin – nu muti stupii dupa floare. Alte soiuri de miere, pot zaharisi dar dupa vreo 2-3 ani. Daca te pricepi deosebesti o zahariseala naturala sau una de zahar. In orice caz, zaharul zahariseste foarte repede – glazura la prajituri. La fel, incalzesti borcanul cu miere in apa calduta (nu o pui la fiert ca spargi borcanul), mierea se lichefiaza, lasi borcanul la temperatura camerei, daca intr-o saptamina nu s-a zaharisit inca. poti spera ca nu este prea mult zahar in ea. Despre fibre se face acuma tam-tam mare, este foarte buna pentru organism. Chestia ca cine s-a gasit sa bata toba sunt aia cu fast food – arunca citeva firicele de tarite peste chifle sau placintele artificiale si te imbie sa maninci formule parfumate.

        Răspunde
         
      2. sanduCu
        Septembrie 16, 2013 la ora 00:13

        am uitat, beau lapte facut din simbure de migdala, si e foarte bun. Se face si din seminte de floarea soarelui, dar se adauga tot felul de aiureli, asa ca… In cel de migdale nu se pune nimic, nu este nevoie.

        Răspunde
         
        1. vs
          Septembrie 16, 2013 la ora 10:43

          da, pun pariu ca pot sa mananc 60 samburi de caise si supravietuiesc 🙂
          bune lamuririle dvs.

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Septembrie 16, 2013 la ora 19:12

            eu mincam mai multe si erau bune, erau de furat de la vecini… ce ei nu furau nuci de la mine…

             
      3. Vladut
        Septembrie 17, 2013 la ora 13:34

        bullshit!

        Răspunde
         
  • vs
    Septembrie 12, 2013 la ora 22:41

    ora de difuzare e in regula. la 19.30 inca ma joc cu copilul, la 22.30 copilu’ doarme. aproximativ… 🙂

    Răspunde
     
  • dan
    Septembrie 12, 2013 la ora 21:36

    Locuiesc in Franta si de 2 saptamani nu pot sa mai vizionez inregistrarile emisiunii. Are idee cineva de unde vine problema asta?

    Răspunde
     
  • Aurel
    Septembrie 12, 2013 la ora 19:01

    Ce s-a întâmplat cu emisiunea „ora de business”? S-a schimbat ora de difuzare?

    Răspunde
     
  • micutu de la 7
    Septembrie 12, 2013 la ora 17:44

    Eu fac parte dintre cei care apreciaza ca recunosti cand gresesti 😀 Nu multi au curajul asta.

    Iar pentru cei care se plang de ora, aveti inregistrarea pe net, n-aveti decat s-o descarcati pe stick si-o vedeti cand puteti. Sunt destule solutii.

    Răspunde
     
  • ianus
    Septembrie 12, 2013 la ora 15:57

    nu ratez pentru nimic in lume emisiunea

    Răspunde
     
  • bwin
    Septembrie 12, 2013 la ora 12:13

    Daca actiunile Gold Corporation s-au prabusit, acum e vremea de cumparat. Proiectul se va face iar actiunile vor exploda.

    Răspunde
     
  • m
    Septembrie 12, 2013 la ora 11:53

    canadienii astia nu cred ca gusta mistourile oltenesti 🙂 greseala lor a fost ca s-au comportat ca niste americani prosti, stupid people. si-au facut prea multa publicitate proiectului. ca dovada ca la certej s-a mers pe burta si s-a primit avizul de mediu. dar RMGC are stilul asta pompos publicitar, uitati noi suntem cei mai buni, uitati proiectul nostru este sigur, veti fi sclavii nostri si veti bea cianura dar va fi cea mai buna cianura si o sa va placa 🙂 eu nu ma pot implica in toata tzeapa asta, nu sunt nici pro nici contra, doar remarc faptul ca e foarte mult zgomot pentru nimic concret, doar pentru burse.

    Răspunde
     
    1. Alexandru
      Septembrie 12, 2013 la ora 15:20

      Bine zis ! Certejul este cea mai buna dovada. Ar trebui monitorizat foarte bine in ceea ce priveste normele de mediu ! Treaba aceasta nu se prea face pe la noi, iar cand se face, o fac inspectori unsi si dotati cu „ochelari de cal” !!!

      Răspunde
       
  • cianura
    Septembrie 12, 2013 la ora 11:33

    cu cianura cum ramane? apa circula- ce ne va mai placea mercurul, arsenicul etc – cancer, mediu distrus etc – min 5 generatii – dar hai sa facem locuri de munca

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 14, 2013 la ora 11:33

      ..n-ai inteles nimic, bei cianura te-ai vindecat de cancer..

      Răspunde
       
  • OTRAVA
    Septembrie 12, 2013 la ora 11:31

    SI CU CIANURA CE NE FACEM? OTRAVIM TOTUL, INCLUSIV PE NOI SI SE DISCUTA DESPRE LOCURI DE MUNCA! CAT DE USOR SUNT DE MANIPULAT OAMENII SARACI!

    Răspunde
     
  • horia
    Septembrie 12, 2013 la ora 11:16

    Am tot amanat sa ma uit la dvs, dar de cca o luna nu ratez nicio emisiune. Am amici directori de marketing care mi v-au recomandat si iata-ma, urmarindu-va cu maxim interes. Cu rusine, recunosc ca am urmarit lumea lui banciu si pe badea, pe care i-am abandonat de ceva vreme. Nu mi-am inchipuit ca la TVR se poate vorbi asa. Felicit, asadar, si biziday, in special de profesionalismul de care dati dovada, si TVR-ul ca ingaduie astfel de pozitii, nu m-as fi asteptat. Vad ca, in sfarsit, lucrurile se schimbasi si in bine. Ora emisiunii nu conteaza, fac cumva si tot va prind, fie pe youtube, fie aici, pe blog. Unic!

    Răspunde
     
    1. vs
      Septembrie 12, 2013 la ora 12:04

      poti urmari si mare parte din lumea lui banciu, chiar dupa biziday :-))

      Răspunde
       
      1. Zirkon
        Septembrie 13, 2013 la ora 00:25

        Iuda Banciu? Nu se merita, s-a vandut pentru un pumn de neferoase!

        Răspunde
         
  • SeemannIozefina
    Septembrie 12, 2013 la ora 10:38

    Insist! Este o ora la care majoritatea din cei care urmaream constant aceasta emisiune , nu mai avem televizorul deschis la acasta ora, decit pe post de somnifer. Businessmanul sosit tirziu acasa are toate conditiile sa vada emisiunea inregistrata, banuiesc TvR-ul are posibilitatea tehnica sa o redea rapid, nu dupa 10 ore.

    Răspunde
     
  • un om
    Septembrie 12, 2013 la ora 10:32

    nu reusesc sa ma imprietenesc cu noul format. Credeti ca s-ar putea relua publicarea pe youtube (poate si cu un delay de cateva zile?).

    Răspunde
     
  • Popescu Narcisa
    Septembrie 12, 2013 la ora 09:50

    Foarte documentat,fără „floricele”,fără speculații oratorice,captivant ca un foarte bu roman de acțiune! Ca economist de formație,apreciez mult munca dv.de documentare,dar și modul de transmitere a informațiilor către un public neobișnuit cu termeni economico-financiari.Pentru mine este ca in timpul cursurilor cu.dl.prof.Nicolae Ghimpa(poate ați auzit de el).Mulțumesc.

    Răspunde
     
  • luchian
    Septembrie 12, 2013 la ora 09:27

    Moise, după emisiunea ta de ieri, mă tem pentru tine. E singura emisiune pe care o urmăresc, singura care contează, dar ai grijă de tine!

    Răspunde
     
  • Cristi
    Septembrie 12, 2013 la ora 08:51

    Salut Moise,

    Din pacate in ultima vreme ti-am ratat emisiunile – cauza fiind noul program.
    Le-ai putea totusi strecura in reluare dimineata?

    Multumesc!

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Septembrie 12, 2013 la ora 07:35 Răspunde