ORA DE BUSINESS: joi, 5 septembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

O discutie cu dl. Ilie Bolojan, primarul municipiului Oradea despre cainii comunitari.

Pentru a viziona aceasta inregistrare pe dispozitivele mobile descarca aplicatia Seenow din App Store, Google Play sau Windows Store si acceseaza sectiunea Freezone.
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

91 răspunsuri la ORA DE BUSINESS: joi, 5 septembrie 2013

  • emiliom
    Septembrie 9, 2013 la ora 22:50

    vezi

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 9, 2013 la ora 18:42

    http://www.zf.ro/politica/ponta-solutia-pentru-proiectul-rosia-montana-respingere-urgenta-la-senat-apoi-si-la-camera-si-cu-asta-basta-11303630
    O decizie inteleapta, parerea mea.
    Romania avea mai mult de pierdut daca nu se lua RAPID aceasta decizie (vezi partea cu manifestatii ample in toata tara [posibile consecinte surprinzatoare pentru multa lume], in strainatate, parerea tarilor vecine Romaniei in legatura cu proiectul RMGC, ce foloseste cianurarea in procesul tehnologic si nu in ultimul rand, avand in vedere motivele expuse mai devreme, o imagine proasta a Romaniei pe pietele externe financiare si pentru investitorii care au in plan investitii serioase in Romania in viitorul apropiat).
    Mai ramane problema cu cainii fara stapan si problema/legea permiterii explorarii si exploatarii gazelor de sist in Romania.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Septembrie 9, 2013 la ora 20:34

      http://www.zf.ro/zf-24/opinie-daniel-daianu-un-nou-val-vine-suntem-mai-bine-pregatiti-11300572
      Tocmai ziceam ca Romania are nevoie de o imagine sociala si politica stabila pentru a evita cutremure financiare, adica probleme ce tin de retragerile de capital din Romania si de scumpirea banilor ce pot fi atrasi de pe pietele financiare externe, iar aceste piete financiare externe sunt foarte atente la stabilitatea sociala si politica din tarile care au nevoie de surse de finantare pe termen : scurt, mediu si lung.

      Răspunde
       
  • Izya
    Septembrie 9, 2013 la ora 18:17

    http://vredy.to/index.php?showtopic=35
    Izoniazida – un tuberculoza leac. Inofensiv pentru om, dar mortal de câini. Reteta este simpla: într-o bucată de cârnat ficat pus 10 pastile izoniazida și un comprimat de metoclopramid. Se pare vkusnuypirogek că mănâncă cu plăcere câinii vagabonzi. Moartea survine în decurs de 1,5 ore de paralizie cerebrala. în Rusia și Ucraina cu aceasta reteta se luptă cu câini vagabonzi.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 10, 2013 la ora 08:52

      Ati vazut vreodata o pisica otravita care da sa moara? Nici eu, dar cind mi s-a povestit…

      Răspunde
       
  • sanduCu
    Septembrie 9, 2013 la ora 01:49

    Cind vedeam la TVR ca ambasadorul Angliei impartea supa in fata garii de nord, in primul rind mi-am spus: ai naibii, se bucura in sinea lor – uita ca ii aveti si voi pe ai vostri. La fel cred si acuma, dar am crezut ca oamenii sunt veniti la pomana, ca nu le ajunge pensia, nici vorba ca sunt pe strada. Pe aici sunt aziluri de batrini (mai in vazul tuturor – astea mai pretentioase; dar am auzit ca mai sunt altele la marginea orasului – nu stiu unde). Cind era sotia bolnava, o dentista romanca, la care obisnuiam sa mergem, i-a spus lui nevasta-mea de azilurile alea. Cind o aud pe nevasta ca-mi povesteste de asa ceva, am schimbat dentistul. Oameni buni, dati dracul politica la oparte ca ajungeti de unde nu va mai intoarceti. Aveti nevoie de ceea ce a fost inainte de „revolutie”, dupa ce va mai redresati puteti cu grija sa mai faceti citeva schimbari, cam ce vi s-a parut ca ar putea fi bine din ce aveti astazi. Faceti sanatatea si educatia gratuita. Poate parea iesit de pe sine, dar asta dupa parerea mea ar trebui sa fie inceputul. O sa vedeti cit treburi se vor aranja de la sine. Dupa vreo citeva luni (asteptarea este in dauna voastra), puneti-va pe agricultura, zootehnie, pomicultura, samd. Dar cu toate hangaralele: distributie/transport/insilozare/vinzare, prelucrare/conservare, servicii de irigare si mecanizare, si ce mai e la indemina pentru inceput. Unde merita sa puna oamenii pamintul la un loc, unde nu prea merge (la munte sau locuri mai izolate) asa cum faceau pe vremuri – un sat sau o comuna trimit ciobanii cu tot ce misca la stina. Asteptati un pic sa vedeti cum se aranjaza treaba si pe urma o luati cu industria pe margine: tractoare/semanatori si fabrici de prelucrare. E de nesuportat ce aveti acum – nu se poate sa nu incepeti sa aveti incredere unul in altul, numai voi sunteti acolo. Daca readuceti Casa de Economii si Consemnatiuni cu practicile ei si cu avantajele electronicii de astazi – i-ati dat in git pe astia cu bancile lor. Banii va intra la CEC, platiti cu cardurile, aveti o dobinda pe depuneri, alta mai mare pe depozite, vreti valuta deschideti cont valutar. Dar in tara totul pe lei, ca sa terminati cu aiureala – chestia cu euro si leul e ca „uite popa – nu e popa” si va subtiaza la buzunar pe nesimtitelea. Daca ati ajuns aici in vreo doi ani, in rest cu drumuri, trenuri, turism, telefoane – va descurcati. Dar pina aici TREBUIE sa le faceti singuri. PUTETI, mai ales ca nici nu aveti bani sa-i angajati pe altii. Exact de munca nu-i e frica romanului. Alora cu legile le spuneti sa vina ei sa potriveasca legea dupa cum va merge voua treaba – asa-i cinstit: legea trebuie sa ajute nu sa-ti dea in cap. Si de fapt e legea voastra, romaneasca. Nu trebuie sa fie musai ca cea nemteasca sau frantuzeasca. Fiecare cu covrigul lui. Daca careva incepe sa va vorbesca ca-i nationalizare sau colectivizare, dati-i un sut in fund – nu-i adevarat, intotdeauna s-a muncit mai bine si mai usor impreuna decit separat. Si inca ceva, foarte important: dati-i bataie ca nici eu nu mai am prea mult si vreau sa va vad aranjati.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Septembrie 9, 2013 la ora 21:35

      Sunt de acord cu dvs. Treaba asta cu vanzarea resurselor strategice ale tarii (banci, Petrom, CFR Marfa, retele de transport electricitate, retele de transport apa, hidrocentrale, etc) de la stat la privat, la sfatuirea FMI, BM sau UE, pentru ca mai intai la conducerea acestor societati de stat au fost pusi HOTI, sa faca ceea ce stiu ei mai bine si in complicitate cu autoritati ale statului sau actori politici, si au adus aceste societati in pragul falimentului sau in postura de piatra de moara pentru bugetul de stat, pentru ca hotia organizata inseamna pierdere pentru bugetul de stat sau asa cum ar spune unii SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE, mie mi se pare un drum infundat, adica care nu poate duce nicaieri sau ca sa fiu mai clar duce la pierderea de catre stat a parghiilor prin care poate controla/impiedica saracirea accentuata a cetatenilor sai (imposibilitatea unui trai decent pentru o mare parte a populatiei) si apoi urmeaza REVOLTE, REVOLUTII cu pierderi de vieti omenesti si varsari de sange dupa care o noua conducere a statului roman, nationalizarea resurselor strategice pe care tocmai le-au vandut autoritatile statului care au fost corupte pentru ca alta explicatie nu exista in cazul in care se vede clar ca societati strategice de stat din economie sunt conduce prost si pagubos (vezi aici contracte si licitatii cel putin dubioase), toata lumea constata aceste aspecte insa nimeni nu este tras la raspundere PENAL si FINANCIAR.
      Sanatate va doresc.

      Răspunde
       
  • cornel
    Septembrie 9, 2013 la ora 00:06

    Sper ca guvernul Victor Ponta sa fie suficient de inteligent si matur ca sa rezolve rapid : problema cainilor fara stapan din Romania prin ordonanta de urgenta, oprirea exploatarii de la Rosia Montana in actuala forma (adica folosind cianuri, nerespectarea legislatiei romane in vigoare, distrugerea patrimoniului cultural din zona si valoarea celorlalte minerale din subsolul romanesc, in afara de aur si argint, care depaseste valoarea initiala estimata a exploatarii – adica e o valoarea de 2,5 ori cat valoarea aurului si argintului care va fi extras si pentru care statul roman nu primeste nimic) si interzicerea explorarii/exploatarii gazelor de sist in Romania.
    Fiecare zi de intarziere in legatura cu aceste 3 subiecte, importante pentru opinia publica romaneasca, face ca guvernul sa isi piarda din increderea ce i-a acordat-o populatia iar USL-ul sa isi piarda, inca o data, probabil pentru alti multi ani puterea de a guverna prin propriile forte. Ceea ce e interesant e faptul ca in timp ce guvernul Victor Ponta e asemenea unui animal prins de luminile farurilor de la un autovehicul, si care va fi strivit de autovehicul daca nu actioneaza rapid, opozitia castiga teren tocmai pentru ca guvernul Victor Ponta nu face nimic in legatura cu cele 3 probleme actuale si importante, enuntate mai devreme, pentru care populatia si-a expus clar si de multe ori pana acum parerea.
    Daca e sa-mi dau cu parerea la proiectul Rosia Montana si la avizele pentru explorare/exploatare gaze de sist in Romania eu cred ca in cele 2 cazuri e vorba de mare coruptie la nivel de autoritati (centrale si locale) ale statului roman.
    Cum mai ziceam si intr-un comentariu trecut – daca aceste probleme nu sunt rezolvate rapid va fi razmelita (vezi aici protestele din multe orase din Romania dar si din strainatate, organizate de comunitatile romane de acolo si nu numai). Avantajele opririi exploatarii de la Rosia Montana si a gazelor de sist din Romania le-am mai expus pe aici (Romania este una dintre putinele tari din Europa cu toate formele de relief si care pot fi puse in valoare printr-un turism inteligent si eficient si Romania este tara din Europa care detine cele mai mari rezerve de ape minerale naturale – nu trebuie pierdut din vedere existenta de ape geotermale din Romania folosite in tratamente de oameni de peste 2000 de ani pe aceste meleaguri pentru calitatile lor exceptionale).

    Răspunde
     
    1. Marian
      Septembrie 9, 2013 la ora 12:28

      Ce legatura are Ponta cu cainii din Bucuresti? Bolojan a zis clar: cadrul legal exista, trebuie adaptat pt fiecare oras in parte in functie de situatie si dat bataie. E treaba primarilor sa-si administreze domeniul public nu e treaba lui Ponta si a USL-ului! Daca el a putut in Oradea a putut pt ca a vrut sa faca ceva, ceea ce nu se intampla in alte orase unde primarii sunt interesati numai de parandaraturi.

      Apoi, daca cineva crede ca undeva pe lumea asta, inclusiv in glorioasele SUA sau UK sau alte tari civilizate, exploatari si afaceri de miliarde se fac fara ca unii politicieni/functionari sa fie spaguiti e rupt de realitate. Coruptia e prezenta peste tot, doar ca sunt tari cu un nivel mai mic si altele cu un nivel mai mare al coruptiei, cum e si Romania. Si vreau sa inchei cu o remarca: negocierile pt Rosia Montana au inceput in 1997, nu ieri, asa ca nu o mai puneti in carca USL-ului!

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 10, 2013 la ora 08:47

        Apropo de coruptie mica, 18 bilioane, cit s-a apreciat atacul chirurgical in Siria, include si spaga pentru un secretar de stat?

        Răspunde
         
    2. vs
      Septembrie 9, 2013 la ora 14:04

      multumesc. M-ati lamurit legat de o intrebare mai veche de-a mea ( de fapt o banuiala). Statul roman nu primeste nimic din exploatarea celorlalte minereuri si acestea sunt mai valoroase decat aurul.

      Răspunde
       
      1. Marian
        Septembrie 9, 2013 la ora 16:12

        Eu nu sunt pro USL sau pro RMGC dar nici impotriva! Cu toate astea, eu nu cred ca vreo corporatie de pe planeta baga 100 mil Euro intr-un proiect care nu are sanse de reusita. Exploatarile vor incepe acolo cu sau fara voia noastra, fie acum fie peste 10 ani, dar se va intampla! Depinde doar pe cine (care guvern) cade magareata.
        Si uite si un link pe placul tau 🙂
        http://www.theguardian.com/world/2013/sep/04/inquiry-steinmetz-guinea-mining-deal-uk

        Nenea asta Steinmetz e actionar si la RMGC. Cred ca asta spune tot.

        Răspunde
         
        1. cornel
          Septembrie 9, 2013 la ora 17:31

          SINGURA problema cu proiectul RMGC e faptul ca incalca multe legi referitoare la mediu si la patrimoniul cultural universal (UNESCO) si metoda de extractie, prin cianurare, cu care nu e de acord populatia Romaniei si nu numai (vezi si pozitia comunitatilor romane din strainatate si a tarilor vecine Romaniei. Este bine sa ne amintim si de alte bombe ecologice care au fost plasate in bratele statului, adica al tuturor cetatenilor care trebuie sa plateasca oalele sparte de altii care dupa ce si-au umplut buzunarele si-au facut bagajele de plecare –
          http://www.ziare.com/stiri/frauda/exploatarea-de-cupru-de-la-rosia-poieni-o-bomba-ecologica-835765
          ). In rest problema cu redeventele pe care trebuie sa le incaseze statul roman, la ce se extrage de acolo, e cu totul alta problema si o alta discutie, ca si in cazul Petrom, daca ma intelegeti.

          Răspunde
           
  • cornel
    Septembrie 8, 2013 la ora 22:44

    Ne place sa vorbim la tv ca sustinem agricultura romaneasca, soiurile traditionale romanesti, soiuri de calitate si cu gust dar in realitate guvernul face altceva, adica opusul si permite desfiintarea incet dar sigura a statiunilor de certetare agricola (vezi aici cazul grav in care e astazi statiunea de cercetare de la Buzau), care dau/produc si pastreaza semintele la mii de soiuri de calitate de legume si fructe traditionale romanesti (aproape nu mai fac fata solicitarilor venite din partea agricultorilor romani pentru seminte si rasaduri), prin confiscarea/retrocedarea a o parte din terenul acestora proprietarilor carora nu li s-a restituit pamantul pentru ca pamant disponibil nu mai este in satul sau judetul respectiv(vezi aici : masura Iliescu dupa 1989 prin care cine nu avea pamant de revendicat i se oferea sub titlul gratuit de la stat 5000 m patrati de teren arabil, fraudele care s-au produs de catre autoritatile locale, adica de catre angajati ai primariilor si/sau primari sau hotarari judecatoresti cel putin ciudate in cazurile de retrocedari de pamant sau paduri).
    In timp de la tv ni se spune ca Ministerul Agriculturii si Guvernul Romaniei sprijina agricultura, guvernul Victor Ponta da legea 165/2013:
    http://www.anrp.gov.ro/presa/comunicate/28-2013/321-norme-2-iulie-2013.html
    care permite deposedarea de suprafete importante de teren agricol a Statiunilor Agricole de Cercetare si care astfel isi pierd incet dar sigur obiectul muncii lor si apoi ne intrebam toti : „De ce am ajuns in situatia in care importam foarte multe legume si fructe, din ce in ce mai mult, iar o mare parte din fructele si legumele pe care noi le consumam sunt importate sau provin din seminte importate, sunt fara gust si cu un potential slab in minerale si vitamine?”
    Uite d’aia.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Septembrie 8, 2013 la ora 20:24

    Am mai scris pe tema asta…Cindva in UK am fost avertizat sa nu las un ciine lup sa iasa pe strada ca trec hingherii si il impusca.Nu mi s-a spus ca il impusca peste trei zile sau trei zeci de zile ci imediat iar ciinele era unul de rasa si inteligent ,,foc”…Imi pare rau de copilul acela si astept demisia lui Oprescu…Vara trecuta ,in obraznicia mea am vrut sa vad mai de aproape ruina din parcul Bazilescu si erau sa ma doboare ciinii.M-a salvat gardianul care pazea ruina intr-o ghereta ca un chiosc de inghetata,dar fara inghetata…Cred ca erau ,,ajutoarele”lui dar nu inteleg de ce pe banii bucurestenilor intr-un parc frumos e nevoie de o ghereta cu locatar si de restul ciini.Si totusi,bietul copil?…

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 8, 2013 la ora 19:34

    Incerc sa va ajut eu, domnule sanduCu. Dupa stiinta mea, un caine adunat de pe strada in Canada poate fi revendicat in 3 (trei) zile, dupa care este predat spre studiu stiintific centrelor de cercetari, sau este eutanasiat. Trei zile. Asta doresc si eu pentru patria mea, sa fie adoptat un comportament similar celui din tarile civilizate.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 9, 2013 la ora 00:45

      Multumesc. Bine ca avem lege, acuma trebuie sa avem si vagabonzi.

      Răspunde
       
      1. un turist
        Septembrie 9, 2013 la ora 12:17

        SanduCu:Din ziarul local de ieri.Dupa relatari oficiale numarul celor muscati de ciini in Bucuresti
        -2007=10500 cazuri.
        -2012=16192 cazuri.
        -Deci nu este o problema infirma.
        -Pentru birocratie a celor ONG s-a cheltuit 3,2 Millioane€ iar pentru ciini si ingrijirea lor numai 210000€ deci iarasi numai afacere sau cum spuneti inselaciune. Daca si un ziar local german se intereseaza de acest fapt nu este un lucru de maturat sub covor, si asta pe o jumatate de pagina.

        Răspunde
         
  • Ovi
    Septembrie 8, 2013 la ora 18:44

    Bucurestenii dau de mancare la caini, ca sunt ei mai milosi, asa. Oradenii in schimb, sunt foarte reci ca sa nu zic „ai dracu”, cainii in Oradea mor de foame, de aceea nu sunt caini pe strada. Este o problema de educatie a cetateanului de rand. Nu este vorba de primar …
    Daca in Bucuresti populatia nu ar hrani cainii maidanezi, nu s-ar fi ajuns la situatia de acum.

    Răspunde
     
  • alex ghita
    Septembrie 8, 2013 la ora 18:17

    SOlutie: Luati toti cainii..si omorati cu CIANURILE de la ROSIA MONTANA!..DACA cei de la Rosia Montana.. ne omoara CAINII s ale dea sa bea cianurile! Atunci! Au voie..

    Si asa luam si AUR! si Scapam si de caini!

    NU? ce ziceti? Sunt genial!

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Septembrie 8, 2013 la ora 12:26

    The word euthanasia is derived from the Greek “eu” meaning “good” and Thanatos, “death” and is the act of providing a humane death.
    Suicide is not a crime in Canada and hasn’t been since 1972, but physician-assisted suicide is illegal.
    Quebec is trying to legalize euthanasia (2013): Now you are the Quebec provincial government and you table a bill in which you call euthanasia, which is prohibited as murder under the Canadian Criminal Code, “medical aid in dying” (MAD) and claim it is medical treatment.
    Acuma trecem la Ghidul veterinarului unde remarcam grija pentru persoana care pierde animalul. Deci exista iubitori de animale, si numai ei stiu ca NO ANIMAL DESERVES THIS.
    Veterinary euthanasia (17 September 2008) is a practice that deliberately ends the life of an animal, using human methods. It is often one of several options a veterianian presents to client/animal’s owner as a course of action in treating an animal.The opinion should be communicated to the client with sensitivity and compassion.
    Client support: Veterinarians recognize the importance of human-animal bond and are aware that loss of companion animals can lead to profound emotional reaction.
    Circumstantele in care se efectueaza: 97% boala incurabila, 95% agresivitate, 9% la cerere animalul fiind sanatos (RUSINE). In 39% din locatii nu se efectueaza pe gravid sau in prezenta altui animal. Deasemenea sunt situatii cind veterinarul refuza aceasta operatie.
    Nu am reusit sa aflu ce perioada sunt gazduite animalele, dar eutanasierea se face la cerere, cu consimtamintul proprietarului. Am gasit o evident din 2010 al unui adapost de ciini: primiti 42,834; adoptati 22,239; returnati proprietarului 12,104; transferati 1,720; eutanasiati 6,253; decedati natural 175.
    Si sa stiti ca avem si cimitir pentru animale.
    Animalele nu merita sa ispaseasca pentru greselile noastre. Sunt credinte care sustin ca in urmatoarea viata vom trai viata cui i-am gresit cel mai mult.

    Răspunde
     
    1. Viorica
      Septembrie 8, 2013 la ora 13:51

      Parerile sunt impartite. In loc de referendum, eu as construi in parcuri mai multe adaposturi de mai mici dimensiuni. As aduna toti cainii de pe strada in aceste adaposturi. Toti locuitorii din sector, ies cel putin o data in parc, unii cu copiii, altii cu nepotii. Acesti vizitatori ar putea sa vina si cu o punga de boabe pentru acesti catei. Mai mult, cei care doresc, pot sa-l scoata din adapost si sa-l plimbe in lesa, apoi sa il aduca inapoi. De mancare pot sa le dea si paznicii din parcuri iar curatenie pot face cei pe care ii platim. Dar, in aceste adaposturi sa fie doar cainii sterilizati. Cu acesta ocaziae am afla astfel si cati caini sunt cu adevarat in oras, si cati iubitori de animale sunt cu adevarat. Si, mancarea poate fi asigurata si de primarie, in locul panselutelor plantate in noiembrie.

      Răspunde
       
      1. alex ghita
        Septembrie 8, 2013 la ora 18:36

        buna idee!

        Răspunde
         
        1. alex ghita
          Septembrie 8, 2013 la ora 18:37

          Dar..eu parca..tot i-as omora! Cu Cianurile de Rosia Montana! Dar de la Rosia Montana sa fie.. nu altele..sa fim siguri ca mor! Cu cianuri din Aurul Romanesc! Si astfel vor murii..pentru Patriei! Ca niste eroi..deci ..vor muri..uman..adica ca niste eroi umani! 🙂

          Răspunde
           
  • cornel
    Septembrie 6, 2013 la ora 22:37

    Intr-un comentariu anterior il felicitam pe domnul primar general Sorin Oprescu pentru decizia de a organiza referendum pe tema eutanasierii cainilor fara stapan. Astazi la Jurnalul de Stiri TVR 1 am vazut stirea ca un copil dintr-un sat a fost desfigurat de un caine fara stapan. Asemenea stiri din cate observam apar aproape in fiecare zi la tv.
    Solutia gasita, adica referendum in Bucuresti, e o solutia scumpa (am inteles ca acest referendum va costa aprox 6 milioane de RON, adica aprox 1,5 milioane de EURO – cu aceasta suma de bani poti sa construiesti cateva scoli sau gradinite in Bucuresti, mai ales ca numarul de gradinite din Bucuresti sunt insuficiente in timp ce noi construim adaposturi pentru cainii fara stapan) si nu rezolva problema cainilor fara stapan din Romania (ar trebui ca fiecare primarie care are aceasta problema grava cu cainii fara stapan sa faca cate un referendum pe tema eutanasierii cainilor fara stapan insa vezi situatia bugetelor locale unde unele primarii sunt in incapacitate de plata pentru ca sunt multe zone sarace in Romania). E posibil sa scapi de problema cainilor in capitala, adica in Bucuresti, dar atunci cand te duci in vacanta la mare, la munte sau la bunici sa fii muscat sau mancat de cainii fara stapan care patruleaza pe strazi in haite.
    Avand in vedere aceste aspecte si faptul ca guvernul si parlamentul Romaniei este platit din bani publici, adica din taxele platite de toti cetatenii romani, eu vad rezolvarea printr-o lege in regim de urgenta care sa permita eutanasierea cainilor fara stapan, nerevendicati in 3 zile (avand in vedere situatia actuala exceptionala, iar in viitor sa fie vorba de 5 zile), asa cum este si in alte tari civilizate din Europa unde problema cainilor fara stapan nu exista si unde cainii fara stapan nu mananca turisti (vezi cazul turistului japonez care a fost omorat de cainii fara stapan in Sectorul 5 din Bucuresti), cetateni ai orasului sau copii.
    Asta e parerea mea.

    Răspunde
     
    1. un turist
      Septembrie 7, 2013 la ora 12:58

      Cornel: Vreau sa va dau numai un exemplu: L-am avut pe ursul Bruno care a rupt o vaca si poate vreo citeva oi si a fost impuscat cu acordul guvernantilor.Pina aici bine dar Germania nu are atitia ursi ca Romania si totusi Bruno trebuia sa muste din iarba. Merg din cind in cind la adapostul de ciini din apropiere dar nu vad ca sint multi sa fie aglomerat deci de aici nu ma pot pronunta ce se intimpla sigur este ca nu se plimba nici unul fara stapin pe strada. Fiinta omeneasca ar trebui totusi pusa undeva deasupra animalului cu toate ca mai sint si exemplare rare care sint pe linga. Sa ne adaptam secolului XXI ca nu avem alta iesire.Am fost numai de 2 ori in Bucuresti dar este pacat ca acest oras sa ajunge de cacatul ciinelui, scuze de expresie dar asa este. Merg cu piticii mei pe strada si am punga la mine pentru orice eventualitate dar la acei multi cine aduna resturile? Trimiteti-i pe acei care sint pentru inmultirea lor.

      Răspunde
       
  • cornel
    Septembrie 6, 2013 la ora 15:38 Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 6, 2013 la ora 22:16

      Subiectul nu este o grozavie: cini vagabonzi, primari alesi, administratie, … Dar absolut ca niciodata, toate comentariile au fost trasnet si la subiect, fiecare in felul lui. In general tragediile trezesc oamenii la realitate – este foarte bine dar este si foarte rau. Uneori este prea tirziu, alteori nu este suficient.
      Pentru ca e vorba de o primarie, desi habar n-am cine este primarul, chiar daca uneori sunt contra la ce face el si oamenii lui, pot spune ca 90% sunt multumit de cum merg treburile in oras. Nu stiu daca este de natura sa ajute in topic, dar totusi: din taxa anuala pe care o percepe primaria, pot spune ca contribui cu 44% – oras, 17% – educatie, 14% – transport, 13% – politie, 8% – pompieri, 3% – drumuri si curatenie, 1% – autoritati.
      La modul general, indiferent de nivelul la care se gaseste alesul nostru, el/ea este bun si isi vede de treaba numai daca noi suntem buni si il ghidam/dirijam cu manifestarea instantanee a nemultumirilor, a prioritatilor (nu este nevoie de multumiri, daca totul merge struna intelege), iar daca nu este receptiv – jos cu el/ea, fara a astepta sa se termine cadenta. Asta este marea greseala, credem ca suntem rabdatori – rabzi ceva ce nu poate fi evitat, altfel e prostie- si alesii s-au obisnuit cu asta si o folosesc in manipularea … noastra.
      Cred ca e mai bine (chiar daca ar fi fost mai comod) ca replicile sa nu le concentrez intr-un singur comentariu.

      Răspunde
       
      1. cornel
        Septembrie 6, 2013 la ora 22:50

        Aveti perfecta dreptate. Daca primarul/guvernul nu mai face ceea ce trebuie, adica ce isi doresc cetatenii, pentru ca s-a „culcat” pe-o ureche, a uitat de ce este platit de la bugetul de stat, adica din taxele si impozitele platite de cetatenii romani care muncesc, sau are diverse interese personale sau de grup trebuie schimbat. Din pacate romanii au aplicat pana acum tactica rabdarii, adica rabdam cat putem, apoi ne rasculam, si uite unde am ajuns – la SAPA DE LEMN. O tactica necastigatoare aplicata pana acum, parerea mea (vezi rezultatele obtinute!).
        O seara buna.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 7, 2013 la ora 04:02

          Rabdarea este o calitate, ceva pozitiv dar folosita in anumite circumstante – nu sa tragi de ea ca de o guma de mestecat. O revolta inseamna singe si chiar amestecul altora in treburile interne. Un protest este altceva. Facut oportun si hotarit, cu exprimari clare devine o forma de manifestare civilizata a opiniei publice de masa care trebuie luata in considerare, mai mult – acceptata (toleranta zero), altfel te joci cu focul.

          Răspunde
           
      2. Constantin
        Septembrie 7, 2013 la ora 18:59

        Cum adica, primarii localitatilor din Canada nu fac referendumuri ca sa intrebe cetatenii cans sa stranga gunoiul, ori sa adune cainii fara stapan de pe strada? Cetatenii, pur si simplu platesc taxe pentru ca edilii sa-si faca datoria si sa-si asume raspunderea pentru deciziile lor? Pai asta ne dorim si noi in Bucuresti, ca odata ce platim taxe, autoritatile sa-si faca datoria, si sa nu cheltuie banii nostri aiurea pe referendumuri. Sondajele de opinie care s-au facut deja [cu muuult mai putini bani] exprima clar vointa majoritatii bucrestenilor: 75% doresc disparitia cainilor de pe strazi si eutanasierea lor dupa expirarea perioadei de revendicare. La fel ca si cetatenii Canadei, a carei legislatie in domeniu poate fi luata drept exemplu.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 8, 2013 la ora 06:26

          Pe aici nu am vazut vagabonzi domestici (ciini, pisici), dar avem salbaticiuni care crantane ce plantam pe linga casa (veverite, iepuri, buesuci, sconcsi, sobolani, soricei, si chipmunks – un soi de veverita terestra). De cind sunt aici, tin minte ca a fost, pe la inceput un referendum – eram nou si am intrebat vecinii, au dat din mina a lehamite – asa ca am lasat-o balta. Cind se pregatesc de o schimbare (gunoi, pasri, tintarime, consum de apa, zapada, samd) primim la posta o circulara cu explicatii si unde putem sa obtinem mai multe informatii. Eu n-am avut treaba cu ei, dar un vecin a avut o problema (ii stricasera tomberonul de gunoi – dat de primarie – si cind a cerut sa i-l schimbe, n-au fost prea amabili. Daca apare vreo problema, ne burzuluim – pe viu sau la telefon – aia din Montreal sau din Toronto sunt mai revolutionari. Nu stiu cum este cu „put to sleep”, n-am auzit ca cineva sa doreasca sa scurteze viata patrupedului sau, daca este bolnav si veterinarul recomanda, cine accepta, veterinarul o face. Eu n-am sa fiu in stare sa accept asa ceva si am auzit, cateii nu arata – stau si sufera in ei toata durerea. Am avut o catelusa in Romania, nimeni n-a stiut nimic, intr-o zi iesind prin curte a ramas linga un pom. Am fost distrus. Motiv pentru care n-am mai avut si n-am vrut alt catel (de pisici nu-mi pasa). Sotia l-a vrut pe acesta si acuma este parte din familie. Cind se pierde vre-un animal (pe aici pisici sau mai pe la tara ciini) apar anunturi cu fotografie. Daca, prin absurd, ar fi invazie de ciini, sunt sigur ca nimeni n-ar fi fost deacord cu omorirea lor. Prin unele orasele mai mititele, iarna mai vin ursi sau cerbi pe strazi, la gunoi – vine politia, pompierii, protectia animalelor si-i duc inapoi. In orice caz, intre referendum si protest in strada, mai eficienta si mai reala. Plus ca vad si cei de sus ca nu-i de gluma, referendum = vax-albina.

          Răspunde
           
  • cornel
    Septembrie 6, 2013 la ora 12:00

    Un articol care se refera la mediul in care a crescut economia romaneasca dupa 1989:
    http://www.zf.ro/zf-24/lupii-11296510
    Dupa parerea mea astazi are loc schimbarea paradigmei sub care s-a dezvoltat economia romaneasca dupa 1989 pentru simplul motiv ca altfel economia romaneasca se va devora singura si se va prabusi ca un castel de carti de joc pentru ca de la un punct incolo e nevoie de planificare, viziune si eficienta ca sa poti sa supravietuiesti, adica sa fii un invingator, in jungla care se numeste concurenta de produse si servicii si unde costul mic al fortei de munca va apune, incet dar sigur, daca ne alegem drumul corect catre prosperitate si cresterea nivelului de trai (acest proces va dura cel putin 20 de ani, dupa parerea mea, astazi inainte).

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 6, 2013 la ora 23:22

      Dl Cornel, comentariul de mai sus este postat gresit, scuze.
      „e nevoie de planificare”, este correct in special daca va referiti la toate nivelele (national, regional, local, in privat si public), dat fiind ca resursele sunt la dispozitia tuturorsi dorim sa fie folosite cu pricepere. Dar contravene noului spirit economic “sa fii un invingator, in jungla care se numeste concurenta” – e mai bines a o ducem bine cu totii fara sa ne invingem unul pe altul, sa cooperam (sa ne ajutam) nu sa ne concuram. Calitatea este foarte buna, criteriile care ii stabilesc nivelul conteaza. Un fost sef mi-a spus odata: „nu vreau sa fie bine, nu stiu ce e aia, vreau sa raspunda cerintelor”. Cerintele se schimba dupa nevoile pe care le avem, functie de nivelul la care ne gasim, samd. Cu „costul mic al fortei de munca va apune” , nu cred ca veti lamuri pe cineva ce anume doriti. Mic inseamna … nimic, Forta de munca este cel mai important aport la TVA, deci sunt direct proportionale si sunt strins corelate de „prosperitate si cresterea nivelului de trai”- care inseamna sa ai tot ce ai nevoie la momentul oportun (si produse si servicii, si chiar prieteni). Cred ca avind toate astea, oricine va fi fericit – pentru asta ne-am nascut. Dem Radulescu, intr-o confesiune recenta, cita din admiratiile lui: D-zeu cind a facut lumea a gresit, trebuia sa incepem cu moartea – daca incepi cu viata, te pui pe distrus; nu te uita in sus ca te apuca invidia, uitat-te in jos la cea mai mare nenorocire – dupa ce vezi un orb pleci linistit acasa. Oamenii devin umani cind sunt pusi in fata suferintelor – asa si cu tragedia copilului de 4 ani.
      „declara ca eutanasierea cainilor este o masura barbara. […]Rusine pentru asa alesi si reprezentanti ai cetatenilor!”, este adevarat, e barbara – la fel cum si pedeapsa capitala. Dar barbarismul rezulta din decizia egoista, singulara – nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui, nici macar a unei singure fiinte. Tin minte de scena cu porcii de la abator, a deranjat si rasculat spiritele multor … carnivori. O singura data am vazut cum i s-a taiat gitul unei gaini si a fost lasata sa se zbata in curte – nu suport sa vad asa ceva. Daca as face parte dintr-un pluton de executie, n-as trage. Pe Ceausescu pentru ca mi-a omorit parintii, l-as fi impuscat, am fost in razboi si am tras – ori eu ori el – era vorba de o decizie colectiva, nationala. Nu suntem barbari, si nu trebuie sa ne fie rusine atunci cind omorim dictat de ratiuni superioare individului, ratiuni de masa. Precizez, nu de grup, de gasca, de mafie. Decizia de masa apartine unui popor, deci nu unei populatii sau unei minoritati con-locuitoare. Este foarte important de inteles acest aspect pentru ai intelege pe alesii nostrii. Noi ii investim cu puterea de decizie. Pentru ca nu doresc sa ma repet, voi continua aceasta ideie in replica adresata altui comentator.
      „Daca cumva vrea sa candideze la Primaria Generala a Capitalei eu il votez”, noi alegem reprezentanti care ne reprezinta pe noi – adica NOI suntem EI – si fac ceia ce le cerem, daca-i lasam de capul lor nu-i vina lor. Stim cu totii ca PUTEREA te schimba, nu sunt multi pe lumea asta (si de fapt nu-i omeneste) carora sa nu li se urce la cap. In momentul in care l-ai ales, trebuie sa te tii de capul lui. Daca nu tine, il schimbi PE LOC, nu astepti sa-i treaca mandatul – asta e o gogomanie. Esti rabdator daca nu te-a inteles, sau a gresit, dar nu cind iti face pe invers.
      Vedeti? Acesta este un exemplu: „intretinere + grija = ZERO!”. Sa mearga citiva cetateni la primar si sa-i ceara masuri imediate. Ii dai termen sau discuti cit esti dispus sa tolerezi, dupa asta, daca nu s-a facut – il schimbi. Toti alesii trebuie sa stie ca nu sunt pentru vesnicie si nici macar pentru o zi daca cei care i-au acordat incredere si putere, i le retrag. Altfel spus adevarata democratie pleaca de la alegatori, noi suntem de vina pentru neperformanta lor administrativa. Lipsa de fonduri este problema noastra nu a lor. A noastra, pentru ca vorbim de alti alesi care nu fac ceea ce le-am cerut.
      „Unde e spatiul verde promis bucurestenilor?”, as intreba altfel: Unde am fost noi cind ne-au luat ce am avut?
      Numai bine.

      Răspunde
       
      1. un turist
        Septembrie 7, 2013 la ora 01:36

        Pe Ceausescu pentru ca mi-a omorit parintii l-as fi impuscat dar unui ciine care omoara copii ii punem botnita. Oare nu este o contrazicere d-le Sandu.Ca in razboi si ciini sint in haite si multi si nu se stie care este cel rau.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 7, 2013 la ora 03:51

          Botnita se pune preventiv, stii ca ai un ciine mai nervos si nu-i lasi posibilitatea sa … arate cine e. Deci nu pedepsesti pe nimeni pentru ce ar putea sa faca. Am scapat si de contradictia asta.

          Răspunde
           
          1. un turist
            Septembrie 7, 2013 la ora 12:30

            Dupa cite inteleg eu 65000 de botnite pentru Bucuresti dar cine sa le puna pe botul cinelui?

             
        2. sanduCu
          Septembrie 7, 2013 la ora 18:14

          Pacat de ciini si pacat de botnite – tot ce am incercat sa sugerez este sa fie culesi toti ciinii si imprastiati prin paduri, este omeneste. In padure n-are decit sa fie salbatic si sa suporte selectia naturala, eventual si regulile vinatoresti. Mai este o solutie, pe care eu nu o agreez – sa-i faca sapun.

          Răspunde
           
          1. un turist
            Septembrie 7, 2013 la ora 18:40

            SanduCu:Nu vreau sa va contrazic sau sa va supar ideea este buna dar dupa mine nerealizabila. Romania nu are teritoriul Canadei si acel animal nu mai este obisnuit sa-si caute hrana si va veni inapoi de unde a plecat cu toti urmasii din salbaticie.Dupa cum se vede intr-un supermarkt sint mai multe produse pentru ciini decit produse originale Romanesti,de aici si acel mare CONTRA.

             
          2. Constantin
            Septembrie 7, 2013 la ora 19:34

            Domnule un turist, vanatorii de abia steapta sa se aplice o asemenea masura, pentru a-i impusca. Actualmente este singura imprejurare 100% legala pentru a reduce numarul lor. Prin lege, cainii aflati in padure modifica echilibrul biologic al habitatelor naturale ale animalelor salbatice si pot fi impuscati fara nicio problema. de altfel, in unele orase fara caini aceasta a fost modalitatea de a scapa de ei. Au fost impuscati si dusi in marginea apadurii (nimeni nu este sigur asupra succesiunii operatiilor) spunandu-se ca au fost gasiti in padure. Altii au scapat de caini adoptandu-i. Legal, orice proprietar poate cere eutanasierea propriului animal. Astfel, angajatii primariilor au adoptat cate o suta ori doua de caini, apoi au cerut eutanasierea lor.

             
          3. un turist
            Septembrie 7, 2013 la ora 20:06

            Constantin: Vad ca sint solutii de tot felul dar sa adopte multi ciini si pe urma sa scape de ei nu mi-am putut inchipui, cu vinatoarea cunosc situatia.

             
          4. sanduCu
            Septembrie 8, 2013 la ora 07:29

            Dl. Unturist, vad ca aveti deja un raspuns. Eu nu suport, stiu si inteleg ca s-a ajuns la o situatie dificila din toate punctele de vedere, dar nu e vina lor, a animalelor si totusi ele vor plati cu viata. Pentru ca vad ca vreti sa duceti treaba pina la capat (sunteti un adevarat german)am sa v-o spun: pe vremea cind traiam in Bucuresti, n-a existat asa ceva. Erau si hingheri (de multe ori am vazut oameni alergind dupa ei sa-si recupereze animalul – mai umblau si liberi si se intorceau acasa singuri) dar oamenii n-o duceau cum o duc acuma. Romanul este iubitor de animale, isi duc copii la circ, la gradina zoologica, la Antipa (un muzeu de stiinte naturale) – romanul si-a schimbat si conceptia sespre viata. Nu mai este ce a fost (pina la proba contrarie), dar nu este nici ce vad prin multe alte tari. Dupa cum am vazut la alte popoare, rabzi cind ai o speranta, altfel, decit varsare de singe odata cind se sparge basica, mai bine mai multe proteste in strada cu pancarte, trompetele – sa spui clar si sa-ti impui dorinta. De altfel, nici nu gasesc normal sa astepti sa i se termine cadenta unuia care nu face ceia ce vrea poporul – eu nu i-am cunoscut pe romani ininte de comunism (din ce am invatat, stiu ca erau greve, proteste, ciocniri cu politia – vad si pe aici), iar in timpul comunismului mi-am zis ca opresiunea este bine pusa la punct. Acuma e democratie si libertate (sau poate e numai pe hirtie si nu stiu eu), iar romanii rabda ce nu se rabda pe nicaieri. Ma doare sa spun ca si-o merita, pentru ca stiu ca romanul (harnic, gospodar, ospitalier, iubitor de viata) NU MERITA sa traiasca asa ceva. Faptul ca e sovaielnic (se asociaza foarte bine cu rabdator) le da nas potlogarilor politici si patronajelor sa-i calce in picioare. Sa bati matanii in fata occidentului? Nu a fost niciodata, nici inainte de comunism. Acuma asta vad ca devine ca un cult – nu spun ca altii nu au tehnologii si rezultate, spun ca si romanii pot orice dar sunt tinuti – mentinuti – spiritualizati in aceasta directie de aservire. De acesta situatie se folosesc toti politicienii. Nici cu patronii nu mi-e rusine – sa intirzii cu plata salariului?????!!! Ca s-a intimplat ceva cu computerul si faci imediat sedinta generala, te scuzi si anunti ca a doua zi banii sunt in banca – se mai accepta, sunt unii care au termene la plata si li se dau cecuri pe loc. Anomalii crase in diverse domenii (sanatate, educatie, fiscalitate, finante, justitie) si sa arunci pe coruptie si gata, „asta-i ce pot sa fac”, e greu de imaginat sau acceptat. Chestia cu maidanezii (numai la romani se poate imagina asa ceva, prin alte parti le spune ciini vagabonzi, cind va spun ca romanul isi iubeste animalele – si noi bateam maidanele cind eram mici) daca ai vedea-o intr-o piesa de teatru, te-ai strivi de ris, ca sunt altele de-abinelea de ne-suportat, dar e tacere (sa ai sub capitala un freatic posibil iradiat si nimeni nici macar sa nu ceara sa se verifice, citeva analize – atunci chiar inseamna ca asa este si toata lumea bea si se spala)si cite si mai cite… Este revoltator. Si romanii sunt oameni.

             
  • un turist
    Septembrie 6, 2013 la ora 11:29

    Privind problema ciinilor la ora actuala este o intreaga industrie incepind de la nasterea lui pina la moarte,de la medic veterinar pina la hrana si jucarii pentre d-nul ciine. De aici si interesul multora de a cistiga. Nu este o greseala de a impozita ciinele si eu platesc pe ai mei de 5Kg impozit dar pentru a fi sterilizat(cca 400€)nu ar trebui sa fie o obligatie ci doar pentru a primi acel chip.Poate fi identificat si posesorului aplicat o sanctiune usturatoare.Nu ma pot pronunta ce se intimpla in Germania cu ciinii vagabonzi pentru ca nu exista. Daca vreau sa scap de el ma duc la acel adapost platesc o taxa (Iarasi taxe)si cu un protocol de ce? am terminat. Daca vreau sa preiau unul iarasi platesc o taxa dar problema este ca acei indragostiti de ciini te viziteaza des sa vada cum merge ciinelui si acest lucru este enervant. In cartierul unde stau –la tara–fiecare are cel putin un ciine dar de cind stiu nu a fost dat unul la adapost. Deci trebuie sa stie si omul ce vrea.
    -Am fost mult in Romania inainte de 2000 si aveti dreptate ca este catastrofa ce este in orasele mari si ce am intilnit in statiunea Neptun ce ciini fara stapin. Pe undeva se ineaca Romania de ei si nu mai are scapare decit-EXREMA.Este de laudat daca un primar risca sa fie urmarit penal sau chiar condamnat si mai are curajul sa intreprinda ceva pentru inlaturarea catastrofei.Oare chiar nimeni di politica mare se gindeste ce va ajunge Romania daca continua sa mai creasca multi ciini vagabonzi pe strazi. Avem si noi ONG care se intereseaza de ciinii din Romania dar a inceput sa scada contributiile voluntare si de aici putem spune ca este iarasi problema cu finantele.
    -Daca un ciine musca un copil sau indiferent pe cine in Germania acel ciine nu va mai musca pe NIMENI?????!!!!Chiar daca nu este fara stapin.
    -Am citit aici intr-o carte din Romania cred ca este ceva istorie ca un mare conducator Roman de pe timpuri a spus ca –Romania nu este a mea nici a voastra ci a copiilor copiilor copiilor…. vostri.–deci NU a cinilor sau??

    Răspunde
     
    1. un turist
      Septembrie 6, 2013 la ora 11:33

      Scuze a fost o piesa de teatru cu acel mare conducator Roman care vroia binele Romaniei.

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Septembrie 6, 2013 la ora 23:40

      “Nu este o greseala de a impozita ciinele”, nu este, chiar daca un iubitor il poate considera ca membru de familie – nu de mult saream in sus ca se pune impozit pe … sotie. Dar deja platim: la pret cind l-am cumparat, la veterinar, pentru mincare, chiar si cind schimbam mocheta pentru ca am fost lenesi si nu l-am luat sa ne plimbe. Este o fiinta cu necesitati si drepturi, tocmai noi sa nu i le respectam – el ne iubeste, ne este devotat, asta-i ce face si cu cei din rasa lui. Desi „trebuie sa stie si omul ce vrea”, totusi omul n-are dreptul sa-i ia viata. Mai bine controlezi natalitatea lor, sau daca nu da-le libertatea, trimite-i in natura. Cum au facut si oamenii Deltei cu caii – de aia sunt cai salbatici acolo – si nu-i rau. Daca ai probleme cu lupii, te ataca, te aperi. Nu-i nevoie de legi pentru asta. Cu asta am raspuns si la „nu va mai musca pe NIMENI?????!!!!”, desi daca-l cunoastem ii putem salva viata cu o botnita.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 7, 2013 la ora 19:10

        „Este o fiinta cu necesitati si drepturi, tocmai noi sa nu i le respectam – el ne iubeste, ne este devotat, asta-i ce face si cu cei din rasa lui.”_Sa spunem despre un caine, despre un hamster, un papagal ori despre alt animal de companie ar insemna sa-l consideram ca avand constiinta, ceea este, ca sa ma exprim elegant, exagerat. Cainele, hamsterul, papagalul raman animale, oricat ne-ar fi noua de dragi. Pentru a-si exprima dragostea fata de caini, cetatenii statelor civilizate nu-i ucid in mod bestial, asa cum fac ei cu copiii nostri. Cainii fara stapan din Occident sunt adunati de pe strazi, sunt dusi in adaposturi unde sunt spalati, pieptanati, parfumati, li se taie atent unghiutele, iar daca dupa o perioada intre 3 si 90 de zile nu sunt adoptati/revendicati li se daruieste o moarte usoara conform drepturilor legale in vigoare. Acest lucru dorim si la Bucuresti, ca din dragoste pentru animale, ei sa nu fie torturati s.a.m.d. ci sa fie adunati de pe strazi si in cazul in care nu sunr revendicati, intr-un termen de 3-30 zile, sa li se daruiasca, la fel ca in tarile civilizate, o moarte usoara.

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Septembrie 7, 2013 la ora 19:13

          ERATA: in comentariul anterior in loc de „Sa spunem despre un caine, despre un hamster, un papagal ori despre alt animal de companie ar insemna sa-l consideram ca avand constiinta,…”_se va citi „Sa spunem despre un caine, despre un hamster, un papagal ori despre alt animal de companie ca ne iubeste ar insemna sa-l consideram ca avand constiinta,…”

          Răspunde
           
        2. sanduCu
          Septembrie 8, 2013 la ora 08:59

          Am citit si erata. E plina lumea de exemple care demonstreaza atasamentul animalelor si a plantelor (chiar) fata de cei (adica de oameni) care si-i apropie. Eu vorbesc numai de ciini. Pisicile nu-mi plac, iar serpi sau cameleoni nici vorba. Este pacat sa se creada ca cineva, fie si patruped, isi da viata numai pentru un blid de mincare, sau ca un brad din fata casei (pe care chiar daca nu-l uzi tot il admiri de fiecare data cind treci pe linga el, ce frumos si dreot creste) se usuca (adica moare) atunci cind cineva din casa aceea dispare – nu e un omagiu e un sacrificiu. E drept ca in domeniul acesta orientalii sunt cu radacini mult mai adinci decit noi europenii civilizati. Cu toata durerea pentru pierderea acestuim copil, dar vina nu este a lor pentru ca s-au salbaticit. Deci nu este civilizat sa se arunce vina pe ei. In contextul altor lucruri deja scrise, as merge chiar la a spune (ca o paralela) ca nici cei care fura sau se lasa corupti (in alte tari civilizate sunt pedepsite amindoua partile participante la mita) nu sunt tocmai de vina – daca mediul ambiant ii favorizeaza tentatia – ca apropo la exagerata rabdare a romanului care de fapt este o invitatie la ilegalitate. Ochii vad, inima cere; sau viata trece ca un val, atunci de ce sa nu, la tribunal. Pe aici nu exista ciini fara stapin. Tin minte un caz, intr-o zona in constructie, intr-un container de gunoi al alora, a fost gasit un catelus nou nascut intr-o punga de plastic – ce scandal a fost, politia l-a cautat pe ticalos. N-am auzit pe nimeni sa aprobe sau sa gaseasca o justificare pentru asa ceva. Se mai spune „ce tie nu-ti place altuia nu face”. Nu am nici o treaba cu protectia animalelor, iubesc ciinii. Un animal salbatic nu ataca cu singe rece, decit reptilele si omul. Vedeti astazi, cei care pentru profit vor sa asmuteasca oamenii sa se omoare intre ei – acestora le-as asigura un somn confortabil. Sper ca medicina romaneasca sa nu se civilizeze pina la atit incit un doctor sa spuna de cinrva „a expirat”, cum se spune pe aici. Eram intr-un spital cind am auzit prima data si am intrebat pe unul de linga mine „aici suntem la spital sau la alimentara?” Ca sa inchei, ce s-a intimplat cu copilul este o tragedie care n-are voie sa se mai repete, de vina nu sunt patrupezii ci societatea care a permis lucrurilor sa degenereze in asemenea masura incit sa arunce in strada sau la gunoi fiinte care ar fi fost gata sa intoarca dragostea care li s-ar fi aratat. Aceasta tragedie ar trebui sa constituie un semnal, poate ca mai tirziu o sa va fie frica sa mai iesiti din casa nu din cauza patrupedelor, ci din cauza bipedelor. Pe vremuri, cind eu traiam in Bucuresti, nu erau oamenii strazii, oameni fara casa. O tara care are asa ceva nu este o tara civilizata, oamenii au ajuns sa fie tratati precum ciinii in Romania. Voi acolo sunteti inca civilizati, nu aveti oameni pe strada. Aici se vorbeste de somaj, si din cind in cind (mai ales iarna) ca politia a ridicat un corp… Ce fel de moarte a avut? Cui ii pasa. Am fost voluntar la o organizatie fara profit, care se ocupa de ei (o masa pe zi si spalarea gratuita a hainelor), cind am propus sa cerem guvernului sa achizitioneze un bloc de apartamente, unul ieftin, mai mult de garsoniere, pentru gazduirea temporara pina intra inapoi in rindul … oamenilor, mi-au spus ca este mai mult decit greu… CIVILIZATIE!!! Si asta se trage de la banci, ca sunt lasate sa faca ce vor din oameni. Voi acolo inca nu stiti spre ce avansati, o separare drastica intre saracie si bogatie. Cind spun ca protestul este cea mai buna solutie, nu o rascoala sau o revolutie – ati vazut in 1989, si a ajutat la ceva? Vorbim de bestii si ne uitam in jos in loc sa ne uitam in sus…Nu prea sus, ca nici D-zeu n-are nici o vina. Nu stiu ce o sa reuseasca Moise cu filmuletele lui de 3 minute, Ca v-ar trebui cel putin 1000 ca mine sa ne urcam pe niste scaunele in intersectii si sa va vorbim, pina ne baga la Jilava sau la balamuc.

          Răspunde
           
          1. Constantin
            Septembrie 8, 2013 la ora 19:06

            „Voi acolo sunteti inca civilizati, nu aveti oameni pe strada.”_Eu cred ca la voi in Canada cel putin se intereseaza cineva de oamenii strazii, la noi oamenii strazii mor prin canale.
            http://stirileprotv.ro/stiri/social/oamenii-strazii-o-poveste-de-la-granita-dintre-salbaticie-si-civilizatie.html

             
  • cen
    Septembrie 6, 2013 la ora 10:47

    Cateva lucruri ar mai fi de spus:
    1. e stupefiant cinismul cu care romanii spun c-a fost „un accident”. Toata lumea s-a obisnuit ca daca e accident nu e nimeni vinovat, nu plateste nimeni, e asa, vointa Domnului.
    2. in toate tarile parcurile (chiar si padurile) sunt folosite mai ales de cei care fac sport, alearga, merg cu bicicletele, cu rolele, cu trotinetele. Aici toata lumea ii condamna pe parinti ca nu-si tin ochii pe copii. Ce sa mai spunem de gradinite si scoli ca nu pot sa iasa la aer liber, nu pot sa desfasoare nici un fel de activitate in natura ca nu vad cine si-ar asuma riscul organizarii unui astfel de eveniment.
    3. vanatul nu e blamat de nimeni, dimpotriva, cand populatia de ursi, lupi, caprioare, pasari sau mai stiu eu ce animal iese de sub control, atunci au dreptul sa le impuste, probabil pe baza unor criterii. Cainii astia au si ei o limita cand se poate spune ca s-a depasit? Ce are de-a face faptul ca animalul din padure e salbatic si trebuie omorat dar nu si cel din fata usii pe care oricum nici nu-l spala, nici nu-l vaccineaza si chiar nici nu-l hraneste nimeni in mod sistematic, dar toti il „iubesc” si-l „salveaza”.
    Eu nu stiu ce fel de parinte mai poate spera la un viitor nealienat pentru copilul lui in Romania de azi.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 00:41

      “Aici toata lumea ii condamna pe parinti ca nu-si tin ochii pe copii”, de fapt este in firea lucrurilor, noi romanii si portughezii ne asemanam si suntem diferiti de alti latini – ne protejam odraslele si cu grija si dragostea noastra le impiedicam sa dea piept cu viata, care nu este usoara. Ajung pe picioarele lor si nu inteleg, nu-si pun problema de ce el are un biscuite si prietenul lui de joaca nu are, de ce fostul lui coleg de scoala are vila si el sta intr-un apartament fara balcon. Am exagerat, dar e mai usor sa intelegi de mic, fara sa ti se spuna, decit sa pici la examen pentru ca n-ai inteles ce ti s-a explicat. Vedeam cu totii diferenta, la plaja la Mare, cind nemtoaicelor nu le pasa de puradei (stiiau imediat unde e inghetata, cit costa, unde-i salvamarul, si ajungeau singuri la timp la „cearsaf”. Este diferenta culturala dar nu de cultura – cum ne comportam cu ai nostrii nu ne face mai inculti sau mai superiori. Tine de capacitatea de adaptare la mediul inconjurator. Daca prin oras sunt teroristi, orice nemtoaica o sa-si tina copii lipiti de ea. Cu „nu vad cine si-ar asuma riscul organizarii unui astfel de eveniment.”, as dori sa fac distinctie intre „risc” si „responsabilitate”. Eram in Israel, si de la scoala se organizau excursii prin tara. Acolo copii sunt crescuti sa fie pe picioarele lor de mici (uneori parintii mor mai din timpuriu), adica sa stie ce faci cu un scorpion negru sau galben, sa stii ce-i aia sarpe de apa sau portocaliu, sa stii ca la piata arabul bun vinde cartofi si arabul rau pune bombe in cosul de gunoi, sa nu atingi nimic ce nu-ti apartine oricit de dulce ti s-ar parea. In acest context, de la scoala se cautau voluntari sa protejeze grupul. De citeva ori mi-am luat uzi si m-am dus. Peste tot, cind coboram din autobuz, copii erau liberi sa mearga oriunde voiau. Era riscul nostru, al voluntarilor si responsabilitatea copiilor – ei stiau pentru ce suntem noi acolo si nu intreceau masura. Alt exemplu, tot o excursie, la care nu am participat. Au plecat intr-o zona, sub inaltimile Golan, pe riul Iordan care se varsa in Kineret, se practica canotaj de placere. La urcare in autobus, o profesoara nu si-a numarat copii, fiecare copil stia ca trebuie sa anunte daca vecinul lipseste. Dintr-un motiv sau altul el a impins fetita (erau de clasa intiia) in apa si i-a fost teama sa anunte lipsa. Au ajuns in orasel, fetita nu-i. Abia acuma baietelul a vorbit, era seara. Toti tatii care erau acolo si militari au plecat sa o caute, pregatiti sa si lupte pentru asta. Au gasit fetita prea tirziu, s-a stabilit ca se pierduse de vreo jumate de ora – daca ar fi cautat-o inainte de plecare ar fi trait. Aici e vorba numai de responsabilitate – asta-i ce li s-a explicat intregii scoli, care este diferenta intre teama sau riscul sa fii pedepsit (aspect personal) si responsabilitatea fata de tine si toti cei din jurul tau.
      „au dreptul sa le impuste”, sigur ca nu exista un asemenea drept, dar omul se considera superior. La fel cum americanii (administratia lor, bilionarii lor) se considera pentru asi justifica actiunile dupa bunul lor plac (de a domina si exploata o diferenta materiala), iar lumea are parerile impartite – la G20 numai 46% au fost pentru interventia in Siria). Animalele omoara numai pentru hrana sau ca sa se apere. Cele domestice, sunt obisnuite sa li se dea hrana. Cind nu li se mai da sau nu-i suficienta pentru toti, instinctul le intoarce la salbaticie. Nu-i vina lor, dar trebuie redati naturii, perfect capabil de tot ce numai natura le-a dat. Vinatul si pescuitul a facut parte din natura umana, pentru hrana sau aparare. Cind este sport sau exterminare, naturalmente nu este permis.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 7, 2013 la ora 19:24

        „…noi romanii si portughezii ne asemanam si suntem diferiti de alti latini – ne protejam odraslele si cu grija si dragostea noastra le impiedicam sa dea piept cu viata”_***Cea mai „mamoasa”, enervanta si protectoare mama care mi-a fost dat sa o vad in viata mea a fost o englezoiaca. Ne aflam impreuna cu familiile intr-un resort si, desi incepea sa bea inca dinainte de micul dejun, cam de cand rasarea soarele, avea o grija maladiva fata de cei doi copii, de 6 si 8 ani. Striga permanent la ei ce sa faca si ce sa nu faca, unde sa stea si unde sa mearga, iar daca cei mici se certau de la ceva, ii chema in fata ei si-i punea sa-si ceara scuze unul fata de celalalt. Va invit in vacanta la Eforie Nord (este o invitatie formala fara angajamente financiare din pareta mea) sa avedeti cam cata „grija” au parintii romani de progeniturile lor. Cat despre puradeii conlocuitorilor, grija lor poate fi evaluata la aproximativ 10.000LEI (2.940USD), atat cat cere un parinte grijului din Constanta pentru baiatul lui care este de vanzare.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 8, 2013 la ora 09:16

          Acuma inteleg de ce canadienii n-au accent britanic. Mersi de invitatie. Apropo cit v-a costat avocatul? Aveti dreptate, in lumea in care traim… Chestia cu grija/vinzarea este inca o dovada a pasilor grabiti spre civilizatie – totu-i de vinzare, numai pretul conteaza….

          Răspunde
           
  • Ion
    Septembrie 6, 2013 la ora 10:11

    Haosul si proasta organizare a primariilor cat si a restului de institutii publice din Romania are ca scop ascunderea furtului banului public. Un sef dintr-o instituie publica isi petrece cam 90% din timp gandind la combinatii si scheme de sustras banii din institutie iar restul de 10% se odihneste dupa atata stradanie. Habar nu aveti ce golani lipsiti de orice pregatire au fost pusi pe linie politica sa stoarca bugetele centrale si locale. Acestia mulg rapid, brutal si cat pot deoarece stiu ca in primul rand trebuie sa cotizeze la partid imediat pentru sustinere, ca sa castige timp sa mulga si pentru ei pana la alegerile viitoare, cand vor fi schimbati. Prioritatea lor e sa se faca milionari intr-un timp foarte scurt si pur si simplu nu mai au timp sa se ocupe si de alte prostii precum cainii maidanezi, spitale, invatamant, curatenie, siguranta, etc.. Sa-i ceri unui astfel de individ sa-si faca treaba e ca si cum i-ai cere unui hot venit noaptea la furat gaini din cotet sa praseasca si gradina a carui gard l-a sarit. Sa fim oameni si sa-i intelegem si pe ei, politicienii, le cerem prea multe…

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 00:56

      “Haosul si proasta organizare a primariilor cat si a restului de institutii publice din Romania are ca scop ascunderea furtului banului public.”, pusa in acest fel, ar aparea ca o denaturare a situatiei pentru a ne disculpa pe noi insine. Atunci cind i-am ales sau majoritatea i-a ales, le-au fost recunoscute aptitudinile profesionale, administrative, organizatorice, samd. Faptul ca i-am pierdut de sub control (ca pe niste copii, tentatiile sunt mari, citi rezista?) este vina noastra, a alegatorilor (parintii).
      „Sa-i ceri unui astfel de individ sa-si faca treaba”, absolut ca da, tot timpul, stai dupa el (scrisori, reclamatii, proteste), daca nu merge – altul la rind, fara nici o intirziere, sa fie invatatura de minte urmatorului. Nu exista nici o regula sau lege care sa interzica poporului (masa de alegatori) sa-si inlocuiasca pe loc alesul care nu-si respecta obligatiile asumate. Asta este educatie, asta este democratie.

      Răspunde
       
  • Chirita Aurelian Stefan
    Septembrie 6, 2013 la ora 09:24

    D-l Ilie Bolojan face cinste speciei umane.Diferenta esentiala intre el si politruci ca: Basescu,Iliescu,Oprescu ,Ponta etc este ca primul stapaneste stiinta administratiei pe cand ultimi nu pot ,,oferi ” poporului dacat vorbe frumos mestesugite sau mai putin.Poporul roman trebuie sa decida, daca are nevoie de ,,suflari de vant” sau bunastare economica generata de proiecte realiste pe termen mediu si lung.In cazul organizari unui referendum ,singura intrebare adresata bucurestenilor trebuie sa fie : Sunteti de acord ca Ilie Bolojan sa devina Primar General ?Sper ca inteligenta bucuresteana atat de sensibila la spiritul unor,,potai” ca Traian Basecu si Sorin Oprescu sa ,,carmesca” spre oameni faptelor si nu cei cu darul vorbiri.Ar fi un gest de normalitate ,,infierea” unui om performant -pt a nu vorbi de adoptie in acest context.Problema cainilor vagabonzi poate fi rezolvata rapid in Romania, daca judecatori il vor condamna la cel putin 2 ani de puscarie cu executare pe Sorin Oprescu.In sase luni vor disparea majorotatea covarsitoare a acestora de pe orice petec romanesc.Libertatea persoanei este mai presus de orice, cu exceptia vietii-vezi cazul Adrian Nastase.

    P.S.Pt cei care o condamana pe bunica copilului, cate bunicii au pierdut controlul nepotilor pt o perioada de timp atat in Bucuresti cat si alte orase?,,Nesansa ” femei este convietuirea pe aceste meleaguri cu ,,oameni performanti” ca politicieni ultimilor 23 de ani-binenteles exceptile confirma regula.In orice capitala vest-europena acest incident nu ar fii avut loc.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 01:17

      “Diferenta esentiala intre el” este diferenta dintre alegatori, cum bine spuneti „Poporul roman trebuie sa decida”, dar sa si urmareasca ca totul se desfasoara dupa cerintele sale. Daca se ajunge la a impune, este deja cam tirziu.
      Corect, „o condamana pe bunica copilului” nu este o atitudine normala – ea se acuza deja singura, chiar daca ar sti ca de vina sunt toti cei din jur, de la Presedinte si pina la vecinul din usa.
      Cu asta „In orice capitala vest-europena acest incident nu ar fii avut loc”, e cam exagerat, ba chiar gresit. Nu vad ce anume va determina sa va auto-sub-estimati? Oamenii sunt aceiasi, cu lipsuri sau calitati, mai multe sau mai putine. Oricine greseste. Acest „accident” putea fi evitat, ca orice accident – deci nu este facut intentionat. Stiti ca in capitalele (dvs ati spus capitale) lumii sunt liste de copii, tineri si maturi disparuti? Probabil ca nu stiti ce ravagii fac drogurile si prostitutia. Sa nu continui, chiar daca voi spune tot ce stiu tot nu termin. Spuneam cindva ca a compara nu este calea cea mai buna de a stabili realitatea.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 7, 2013 la ora 18:49

        „Stiti ca in capitalele … lumii sunt liste de copii, tineri si maturi disparuti? Probabil ca nu stiti ce ravagii fac drogurile si prostitutia.”_Si nu se spune, vad, nimic despre cei care se sinucid. Dar NU xista copiii mancati de caini pe strazi, in parcuri ori in apropierea lor. Altfel, cu drogurile avem de lucru si la Bucuresti, prostitutia din Romania a devenit de notorietate (iar frumusetea romancelor este una dintre marfurile cautate la export si contribuie substantial la PIB-ul Romaniei), iar listele de copii disparuti ne sunt proaspete in memorie prin stradania lui Dan Diaconescu (despre Elodia nu mai vorbesc). La sinucigasi nu stam atat de bine pe cat stau finlandezii, ori rudele lor din Ungaria, dar nici rau (Costica Stefanescu este un exemplu recent). Ceea ce ne dorim este sa ne aliniem si noi „capitalelor lumii” si sa pastram cainii pentru revendicare un numar limitat de zile (intre 3 si 90), dupa care sa le daruim o moarte usoara.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 8, 2013 la ora 09:28

          “NU xista copiii mancati de caini pe strazi”, dar cin vorbeam de disparuti, mi-am imaginat ca prin presa se mai pomeneste despre afacerile sustinute si concurente a pieselor de schimb prin spitale private. Pina una alta, porcul este singurul compatibil cu omul, in privinta donatiilor…

          Răspunde
           
  • m
    Septembrie 6, 2013 la ora 08:57

    uite ca exista si primari care nu plang 🙂
    am fost si eu in oradea acum 2 ani si am ramas surpins de curatenie, sistemul de parcari si centrul orasului in general, totul pare organizat si pus la punct. bravo!
    cat despre oprescu http://www.gandul.info/puterea-gandului/jigodii-11295724

    Răspunde
     
  • gheorge al maritoaiei
    Septembrie 6, 2013 la ora 08:48

    apropos de tsacanita de brigite bardot :
    Cel mai bun remediu contra cainilor e sa adoptam exact legislatia din tara ei, si anume
    ORICE CAINE GASIT FARA STAPANUL ALATURI DE EL, 15 zile dus cu hingherii la adapostul de caini cel mai apropiat si EUTANAZIAT DUPA EXACT 15 ZILE daca n-a fost luat de acolo !

    apropos de cele 2 popoare, campenii si ardelenii :
    ardelenii sunt mai seriosi si NU fura ca-n codru ca-n campia Dunarii. DOVADA : perfecta gestiune a cainilor, adica disparitia totala a vagabonzilor la BRASOV, CLUJ, etc.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 01:29

      Da, stiam ca BB este mare iubitoare de cini dar are si conditii. Totusi „sa adoptam exact legislatia din tara ei”, simplifica sau rezolva prea repede sau usor problema generata de om. Fara sa mai spun ca nu tot ce este frantuzesc poate fi si romanesc. Sa nu uitam ca sunt proprietari de animale care si le cauta, de multe ori si le gasesc dupa citeva luni, animalele singure sunt capabile sa se reintoarca daca nu sunt in cusca. Nu as fi brutal cu natura care ne-a facut pe toti de-o-potriva.
      Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, dar felul in care o spuneti „apropos de cele 2 popoare, campenii si ardelenii” si tot ce urmeaza, nu este de natura sa-i tina uniti pe romani.

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Septembrie 6, 2013 la ora 07:17

    In momentul de a stiu doar 2 oameni in tara asta care au avut si au determinarea sa faca ceea ce trebuie in pofida piedicilor impuse de sistem de grupuri de interese samd : Raed Arafat si Ilie Bolojan. Romania are nevoie de mult mai multi. Si sunt, si printre primari, dar nu asa cunoscuti… inca.

    Răspunde
     
    1. sorin
      Septembrie 6, 2013 la ora 07:47

      mai pune-i și pe cei care -i pun pe sticlă.
      să știm și noi cu cine votăm-felicitări!
      ăștia da oameni la conducere. mai vrem.

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 01:42

      Hei-hei, nici chiar asa „stiu doar 2 oameni in tara asta”, or fi ei chiar mai mult de 2 milioane, faptul ca nu-i stiti nu inseamna ca nu exista. Cei 2 nu sunt niste exceptii, ei au avut norocul sa fie alesi sau sprijiniti de cei din jurul lor care i-au sprijinit. Spuneti foarte bine „nu e legat de felul de a fi al cetateanului oradean, cetatenii oricarui oras vor asta dar nu au avut norocul sa aibe pe cine trebuie la primarie” si nu este vorba de norocul alegatorilor ci despre felul cum isi exprima/manifesta vointa – alesii au nevoie de sprijin permanent, cind o iau pe de laturi este pentru ca le lipseste suportul, nu numai cel moral. Foarte adevarat ca „toata tara ar arata altfel azi”.

      Răspunde
       
  • DORIN
    Septembrie 6, 2013 la ora 00:44

    Bolojan era primar PNL si in perioada guvernarii PDL. Inainte de a comenta ca mai sunt 100 de caini in Oradea ar trebui sa veniti sa vedti cum arata azi Oradea.
    Ar fi perfect daca a-ti putea realiza o comparatie cu Oradea din timpul d-lui Filip ( primar cu doua mandate la activ ). Diferenta este enorma.
    Lucrul care diferentiaza Oradea azi fata de alte orase din Romania este faptul ca exista un plan pe termen scurt, mediu si lung.Plan care se aplica. Romania are asa ceva ?????
    In problema cainilor vagabonzi in prima faza s-au ridicat cainii de pe strazi, acum se sterilizeaza cainii de pe proprietatile private din Oradea si urmeaza acelasi lucru in Zona Metropolitana.
    La fel s-a procedat cu fondurile europene, cu gunoiul menajer, cu spatiile verzi sau cu parcurile industriale . De exemplu strazile din Oradea. S-au executat diferite segmente de strada, poduri noi, acestea la un momentdat au condus la creerea unei retele care azi permite traversarea orasului dintr-un capat in altul in maxim 15 min la ora de varf. Si acestea din 2008 pana azi.
    In concluzie Bolojan sau Bolovan ,Duracell sau cum mai este poreclit are mai mult legatura cu politica Oradeanului decat cu „politichia” romaneasca.

    Răspunde
     
    1. Catalin ( CTL )
      Septembrie 6, 2013 la ora 06:34

      Cam asta le povesteam si eu. 🙂 Orice oradean stie cate s-au facut de cand e Bolojan la primarie.

      Răspunde
       
    2. Catalin ( CTL )
      Septembrie 6, 2013 la ora 07:00

      In privinta unui singur lucru nu sunt de acord cu ce spuneati. Cred ca modul asta de a face lucrurile nu e legat de felul de a fi al cetateanului oradean, cetatenii oricarui oras vor asta dar nu au avut norocul sa aibe pe cine trebuie la primarie. Si noi am mai avut primari de 3 lei.

      Răspunde
       
    3. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 01:52

      “are mai mult legatura cu politica Oradeanului decat cu “politichia” romaneasca.”, este bine spus si se potriveste cu cel pe care l-am vazut in interviu. Mai este o vorba romaneasca: omul sfinteste locul, altii mai spun: omul la casa lui gospodar ca la nimenea.

      Răspunde
       
  • stefan
    Septembrie 5, 2013 la ora 23:30

    Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar multi dintre voi nu sunteti constienti ca sunteti amnipulati. „vai ce frumos a vorbit x! cata dreptate are y!” Cati oameni mai exista in media sa prezinte un eveniment in mod obiectiv? Americanii macar sunt manipulati de oameni aflati in posturi inalte, dar voi?! De un oricine de la coltu’ strazii caruia i se dau doua sutiene ca sa latre si sa puna presiune pe cineva?
    De votat voi ati vota si un caine daca ar fi pus drept candidat din partea partidului preferat (sau mai putin un caine… in ultima perioada, s-a facut o campanie dura impotriva lor).
    Deschideti ochii, oameni buni, ganditi logic! Vreti orase pentru caini sau pentru voi si urmasii vostri? Vreti sa cresteti caini? Luati in adoptie cate unu, numai faceti „gesturi de caritate” dandu-le cate-un bob de mancare si prelungidu-le agonia in mijlocul strazii!

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 02:17

      “Americanii macar sunt manipulati de oameni aflati in posturi inalte, dar voi?!”, nu stiu cum sa o inteleg. Este o justificare pentru americanii care-si manipuleaza poporul sau un repros ca romanii nu si-au cocotat alesii pe posturi suficient de inalte? In orice caz, si eu sunt plecat de mult din tara, si totusi nu am permis sa fiu considerat altceva decit NOI. Altfel spus: si eu, si eu!! Le sugerati „Deschideti ochii”, nu-i rau de loc, din pacate sunt mari cit cepele, deci nu-i suficient. Este vorba de optica gresita la care prin „manipulare” au ajuns sa inteleaga si sa-si exprime libertatea si democratia. Protestul contra proiectului pagubos national de la Rosia Montana, este o dovada ca sunt, in sfirsit, cu ochii deschisi. Acuma trebuie sa inteleaga CORECT ca suveranitatea se pazeste, se apara cu mintea nu cu arma – Romania este totusi prea mica sa aibe sanse prin forta. De asta nici nu ma aratam prea incintat sa cheltuiasca pe inarmare. Uite, americanii, daca ataca Siria ii costa 18 bilioane toata chirurgia, daca urmeaza si o complicatie alta socoteala.

      Răspunde
       
      1. un turist
        Septembrie 7, 2013 la ora 02:43

        SanduCu: O intrebare care mi se pare obiectiva sau gresesc. Presedintelui Obama daca ataca Siria fara a mai face incercari politice nu ar trebui sa i se retraga Premiul Nobel pentru pace? Parerea d-voastra?

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 7, 2013 la ora 03:43

          Nu-i cred pe americani capabili de un asemenea gest. Hilary Clinton si=a adus contributia la moartea propriului ambasador in Libia, si … „misiunea a fost indeplinita”, chiar daca pentru asta au mai murit citiva soldati americani. Simtul valorii si simtul banului nu sunt acelasi lucru.

          Răspunde
           
        2. Constantin
          Septembrie 7, 2013 la ora 18:35

          Indraznesc sa ofer si eu un raspuns fara a-mi fi fost cerut, mai degraba o parere, sperand la ingaduinta dumneavoastra. Opinia mea este ca dl. Obama a primit de pomana Premiul Nobel. Nu s-ar fi cuvenit in absenta vreunui merit real. Daca ar pune capat conflictului (razboilui civil)din Siria care dureaza de aproximativ doi ani si reprezinta un factor major de instabilitate in zona, meritul domniei sale in eforturile globale pentru instaurarea pacii in Orientul Mijlociu ar fi unul cert. Prin urmare, in conditiile incununarii cu succes a unei eventuale operatiuni a Statelor Unite (cu sprijinul unei eventuale coalitii, ori fara) dl. Obama ar fi cu adevarat un candidat demn de a fi luat in seama pentru decernarea Premiului Nobel pentru Pace de anul viitor.

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Septembrie 8, 2013 la ora 10:17

            Eeeeh Obama… Inca un presedinte american, mai neobisnuit dar el saracu n-are nici o vina. Nici el nu crede ce spune (de asta probabil ca nici nu-l intereseaza cum spune)dar face ce i se cere, iar micul Jony are grija de asta. Expresia asta cu chirurgia, nu prea o asimilam, dar mi-a folosit prima zi de audiere in care dl general a pomenit ceva despre „inspectori britanici” in Siria (inainte de povestea cu gazele) si era vorba de suport militar „clasat” – generalul a promis sa-i ofere, senatorului curios, detalii cu alta ocazie). Cu atitea intrebari, ca totusi nu le-a fost usor, le-a scapat si ca gazul folosit se aseamana cu altul folosit intr-o imprejurare in Irak (sa inteleg ca folosit de britanici?). Si sirienii sustin ca au observat intrarea ilegala in tara a unor britanici, inainte de evenimentele gazoase. Un doctor in stiinte, american, (pare a fi onest) si membru in echipa de experti ONU autorizata sa inspecteze la fata locului, spunea ca gazul nu ar fi tocmai chiar asa de mortal dar ca are in compozitie ceva care i se pare cunoscut si roaga sa nu fie grabit – cercetarile/analizele se fac conform standardelor in vigoare si pot dura o saptamina chiar doua – treaba trebuie facuta corect, nu-l intereseaza senat, congres. Si atunci imi zic eu, chirurgie? Mmm? Sa distrugi urmele/dovezile compromitatoare? Ce ar zice lumea sa afle ca victimele gazate au fost victimele britanicilor in co-operare cu serviciile americane de informatii? Apropo de informatii si de Obama (inteligent foc – nici reporterul n-a mai indraznit sa ceara lamuriri). „Zapazica” ca sa-si plateasca chiria la rusi, mai scoate cite una. Cica serviciile au spionat presedintii Braziliei si al Mexicului, documente, decizii,… Reporterul il intreaba pe Obama: „e posibil asa ceva?” – se astepta la o negare ferma: „minciuna, provocare” sau ceva de genul asta. Inteligentul zice insa ca de aia avem „intelligence” ca sa aflam cit mai mult si la timp sa ne aparam si sa ne ajutam partenerii, ca noi nu suntem niste fistecare si suntem obligati de tot ce se asteapta de la noi. Ma rog nu mie frica ca-i spioneaza pe romanii sus-pusi, astia fac ce li se indica. Dar cu brazilienii si cu mexicanii, Obama a promis sa-i invite la casa alba ca vorba aia America are cu ei relatii foarte strinse. Eu cred ca si reporterul merita o nobele.

             
          2. sanduCu
            Septembrie 8, 2013 la ora 10:24

            Ca veni vorba, de ce credeti ca nici in America si nici in Canada nu sunt sirieni pro rebeli? Toti striga nu intra in Siria. Probabil ca rebelii nu prea sunt sirieni, si atunci ce razboi civil e asta? Acuma americanii ii inarmeaza, ca cine stie or mai fi niste turnulete si in Los Angeles.

             
  • Constantin
    Septembrie 5, 2013 la ora 23:26

    Deci mai sunt caini pe starzile Oradei, dar nu reprezinta o problema…Le-or fi scos dintii?! Ma rog…In oradea au fost 1000 de caini pe strazi, nu 65.000 cat sunt in prezent in Bucuresti (pastrand rationamentul cu proportiile, ar trebui asadar sa fi pornit in Bucuresti de la 10.000, sau 100.000 cati spun unii edili ca ar fi fost in realitate in urma cu cativa ani). „Oamenii lui” sunt cercetati penal…eu unul n-as vrea sa ma numar printre oamenii lui, mai ales ca domnia sa este membru PNL, adica „omul lui Crin Antonescu”, ca altfel nu se poate, iar liberalismul romanesc nu mai este astazi nici pe departe ceea ce era pe vremea lui Maniu. Eu sunt sigur ca exista si localitati mai micute, pe unde sunt primari de la PP-DD, de prin judetul Gorj (Tismana spre exemplu), in care nu exista niciun caine vagabond pe strazi. Aproape la fel de reprezentativ, situatiile fiind comparabile, avand in vedere ca Tismana are o populatie de 10 ori mai mica decat Oradea, asa cum Oradea are o populatie de 10 ori mai mica decat Bucuresti.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 7, 2013 la ora 03:32

      “Le-or fi scos dintii?! Ma rog…”, pina si producatorii de filme precizeaza pe generic ca nici un animal n-a suferit in timpul filmarilor. Astia cu protectia animalelor au … dar ce nu au, chiar si dinti…
      ”Oradea are o populatie de 10 ori mai mica decat Bucuresti” este corect cine poate sa se descurce cu ceva mic i se poate da credit sa conduca si ceva mai mare. Apartenenta politica nu poate decit sa incurce.
      „Consider mare parte din populatie ca fiind ipocrita pe acest subiect. […]“eutanasiaza” anual un milion de copilasi prin avort […]sunt o sursa de paraziti si boli”. Curat-murdar! Maidanezii sunt fiinte existente iar fiintele ne-nascute nu sunt inca … persoane. E foarte adevarat ca prin avort sansa devine nula. Maidanezii deranjeaza acuma, viitorii nascuti pot deranja mai tirziu. Treaba asta este o chestie tare juridica. Nu pot sa pun in balanta superioritatea bipedului fata de patruped pentru ca sunt adeptul dreptului la viata al fiecarei fiinte, crocodil sa fie… Oare de ce or fi pantofii din piele de crocodil asa de grozavi? Chiar si „Geanta din piele de sarpe” , tin minte ca-mi placuse – o mica drama newyorkeza, parca. In orice caz, opinia de masa, feminina, si-a impus dreptul sa recurga la avort, in caz de forta majora si chiar mai putin majora. Deci vorbim de un drept cistigat. Maidanezii nu au grai, ca aproape sigur ar obtine si ei sa li se recunoasca niste drepturi, cel putin la viata si inca citeva sociale. Credeti ca daca li s-ar da libertate, nu pe strazile oraselor ci in paduri, sa se salbaticeasca, sa intre in rindul … salbaticiunilor, bolile pe care ar putea sa le aiba ar mai fi considerate un pericol sau o responsabilitate a … umanitatii? Selectia naturala si-ar spune cuvintul, nu-i asa?
      „Un referendum este de neacceptat, pentru ca autoritatile trec in acest mod raspunderea pe umerii mei. Atunci cand le-am acordat votul, edilii şi-au asumat inclusiv raspunderea ca eu şi familia mea sa fim in siguranta in orasul acesta. Este datoria lor sa ia masurile cele mai potrivite pentru ca sa dispara cainii de pe strazi. Datoria mea este sa platesc taxe.”. Dumnezeule, mi-am zis, cata dreptate are femeia aceasta! Gandeste exact ca mine şi spune exact ceea ce as fi spus şi eu despre chestiunea aceasta. De fapt, daca ar candida la Primaria Capitalei, eu as vota-o fara sa stau pe ganduri”, adevarat o asemenea declaratie ia … uzul ratiunii, unde o fi Danut? Vedem ca candidata la … alegeri nu are nici minimul necesar = dorinta de as asuma raspunderea. Nici n-are usa larg deschisa (totusi chestia cu maidanezii este o chestie mai simpla) si cu votul s=a si spalat pe miini de responsabilitate. De datoria ei ca alegator – sa continue sa-si sprijine alesul – a uitat, dar nici de datoria edililor nu are cunostinta – ei trebuie sa faca ce li se cere (adica cum, sa dispara ciinii de pe strazi?). Adica spune si tu: impusca-i , fa-i sapun, da-i spre adoptie, ma rog sa aiba si edilul saracu din ce alege. Daca-i spui pe urma c-a gresit, sa cada de pe scaun? De fapt nici n-as lua de sotie pe una care se … rezuma la taxe.
      In orice caz, tipa trebuie sa fie fascinant de fermecatoare (macar atita): „cat de frumos a vorbit! Ca politicienii americani. Cu prestanta şi dezinvoltura, cu demnitate şi cu simt de raspundere, siguri pe ei şi pe ceea ce au de spus. Chiar daca ceea ce spun este adesea o prostie.” Despre aplombul demagogic al politicienilor americani, jos palaria sunt pe locul intii – i-am vazut pe cei care „plingeau dupa singe” cum dadeau din colt in colt la intrebarile comisiei cu problemele externe ale senatului. Da, e greu sa-ti explici discursuri sforaitoare. Eminescu avea dreptate: „E usor a scrie versuri/Cind nimic nu ai a spune”. Dar cu ultima parte am ramas fara cuvinte. Pacat ca TVR nu a dat discursul lui Obama la conferinta de presa de astazi, din Rusia.
      Imi cer scuze, dar pentru cit nu-i pot suferi pe cei din administratia americana, chestiile astea erau un deliciu pe care nu-l puteam rata.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 7, 2013 la ora 18:24

        Multumesc pentru atentia pe care ati acordat-o comentariului meu si ma bucur, deopotriva de aprecierea „deliciului” acestuia, dar si de faptul ca ea vine din partea unui locuitor al lumii civilizate, in care copiii nu sunt hrana pentru caini. Dupa stiinta mea in tarile prin care am fost ca turist (din vestul Europei), ori despre care am aflat la canalul meu TV preferat, Animal Planet, de la Africa de Sud, la Australia si Noua Zeelanda, animalele care nu au stapan sunt ridicate de pe strazi si duse in adaposturi. Cainii sunt spalati, parfumati, vaccinati si li se taie cu grija unghiutele. Daca intr-un termen mergand de la 3 (trei zile) la maximum 90 (nu am auzit nicaieri de termene mai mari) NU sunt adoptati, li se daruieste o moarte usoara. Bucurandu-ma de interventia dumneavoastra as fi interesat se aflu care este perioada de timp dupa care animalele fara stapan gasite pe strada in Canada sunt eutanasiate? Va multumesc anticipat pentru raspuns. (Sper sa fie un raspuns concis si precis, adica un numar exact de zile prevazut de legislatia canadiana.)

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Septembrie 8, 2013 la ora 10:32

          Cit se poate de precis: nu stiu, nu avem acest produs. Dat fiind ca am venit de sus in jos, detaliile mai sus.

          Răspunde
           
    2. Marian
      Septembrie 9, 2013 la ora 12:17

      Dle Constantin, eu locuiesc in Oradea de 5 ani, inainte locuind 5 ani si in Timisoara. Vreau sa va transmit niste mesaje care nu cred ca toata lumea l-ea receptionat vizionand acest interviu:
      1. Bolojan e un primar care FACE lucuri pt comunitate. In Oradea nu-mi amintesc in ultimul an sa fi vazut vreun caine vagabond. In parcuri sunt locuri ingradite amenajate pt caini unde pot umbla fara lesa. Bolojan chiar a rezolvat problema la el in oras!
      2. Bolojan e oarecum impotriva externalizarilor serviciilor. Avand in vedere ce se intampla in Romania, mai ales in Bucuresti, orice externalizare = spagi, firme de partid, incpompetenti prestand servicii de proasta calitate. In Oradea de ex ridicarea masinilor nu s-a externalizat si prin urmare nu numai ca nu sunt scandalurile din alte orase dar veniturile la bugetul local sunt foarte mari, mult mai mari decat daca l-ar fi externalizat.
      3. Bolojan isi asuma deciziile si la fel o fac si cei care lucreaza pt el. Pai nu asa e normal? Daca ai o plangere penala si un proces in curs inseamna ca esti infractor? Eu pot sa merg maine si sa va fac 5 plangeri penale si sa va tarasc prin instante complet aiurea si apoi sa spun la TV ca sunteti infractor. Sa stiti ca eu banuiesc ca 99% dintre plangerile penale adresate oamenilor lui sunt facute de „dusmanii” lui Bolojan. Suna manelistic dar atunci cand le tai macaroana unor lipitori de la banii publici iti atragi dusmani.
      4. Bolojan a avut la alegeri peste 70% si ar fi avut si daca omora cainii inainte de alegeri. Oamenii chiar il apreciaza si cat timp va fi in viata si va candida Bolojan va fi primar in Oradea, asta va garantez!

      Am vrut sa fac aceste remarci pt ca tendinta fireasca e sa-i bagam imediat pe toti in aceeasi oala si sa le criticam masurile. Totusi, citind comentariile voastre, dupa ce l-ati criticat, ati propus aceleasi masuri care el le-a luat deja… E greu de crezut, dar mai sunt si politicieni de buna credinta si primari buni gospodar in tara asta.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 9, 2013 la ora 16:46

        Domnule Marian, remarcele dumneavoastra sunt interesante, dar ele arata ca nu ati citit comentariile mele anterioare. Voi rezuma ideile principale. Exemplul Oradea este total irelevant pentru Bucuresti. Am replicat cu situatia Tismanei, unde primarul PPDD Marian Slivilescu a reusit performanta de a avea 0% caini comunitari. Proportiile Bucuresti-Oradea si Oradea-Tismnana, asemanatoare din punct de vedere al populatiei si suprafetei, sunt NET in favoarea Tismanei in privinta modului in care a fost rezolvata problema cainilor fara stapan. Prin urmare, urmand logica prezentata in interviu ar fi fost mai potrivit sa fie invitat primarul Tismanei. ***Despre lipsa de competenta si eficienta (o numesc astfel pentru ca desi este evident ca exista, nu am si probe care sa dovedeasca faptele de coruptie) in administratia Oprescu am vorbit in numeroase comentarii. Despre drenarea banilor publici [inclusiv ai mei] in buzunare private, exemplificand cu cheltuielile uriase prin raportare la buget ale ASPA, am scris de asemenea.***Dl Bolojan a facut parte din cel mai incompetent guvern din istoria Romaniei, dar recunosc ca nu cunosc date cu privire la competenta domniei sale. Drept urmare, va rog sa observati ca nu am exprimat nicio opinie in legatura cu acest subiect.***NU am criticat masurile d-lui in cauza. Daca observati asemenea critici, va rog cu respect sa le semnalati pentru a-mi reconsidera pozitia. De altfel, nu as fi putut avea critici pentru ca dl. Bolojan nici nu a marturisit cum a dus la indeplinire masurile care au redus numarul cainilor fara stapan din Oradea. Initial a spus ca in conditiile legii, eutanasiind doar animalele bolnave, violente etc. ulterior a lasat sa se inteleaga ca au fost eutanasiate si animalele nerevendicate, fara a preciza, insa, termenul de revendicare s.a.m.d. In lipsa detaliilor, m-am ferit sa adopt o pozitie fata de cele declarate de domnia sa.

        Răspunde
         
  • Catalin ( CTL )
    Septembrie 5, 2013 la ora 22:37

    Chiar vroiam sa pun link-ul asta. http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cum-au-reusit-autoritatile-din-orase-precum-brasov-sau-oradea-sa-rezolve-problema-maidanezilor.html
    Sa nu cumva sa credeti ca fac campanie vreunui politician. Daca e cineva care nu suporta sa fie in prejma lor, cred ca eu sunt. Dar Bolojan e incredibil. I incurajez pe oameni sa vina sa vada ce s-a facut in Oradea, in vreme de criza, cu bani europeni.
    LA Bucuresti sa le fie frica de el, daca ar fi prim ministru nu Oradea ci toata tara ar arata altfel azi.
    Oradea e cel mai putin birocratizat oras din Romania, cel mai verde, cu procentul cel mai mare de fonduri europene atrase, cu investitori care deschid fabrici in parcul industrial samd. Credeti-ma , nu era asa pe vremea lui Filip.

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 5, 2013 la ora 22:19

    Urmaresc Jurnalul de Stiri de pe TVR 2 si sunt socat! Intr-o stire apare o declaratie a domnului primar de la Sibiu, domnul Johannes, care declara ca eutanasierea cainilor este o masura barbara.
    Eu intreb : „Dar uciderea/sfasierea unui copil de cainii vagabonzi e ceva normal? Ce e mai grav : uciderea unui caine, datorita agresivitatii lui, sau uciderea prin sfasiere de catre un caine a unui copil inocent si nevinovat?”
    Mi se pare, imi pare rau sa spun, ca e vorba de PROSTIE IN STARE PURA.
    Halal reprezentanti ai cetatenilor.
    Rusine pentru asa alesi si reprezentanti ai cetatenilor!

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 5, 2013 la ora 22:02

    Mi-a placut de domnul primar invitat in emisiune. Tot respectul.
    Daca cumva vrea sa candideze la Primaria Generala a Capitalei eu il votez. Are nevoie doar de buletin de Bucuresti.
    E nevoie doar sa faci lucruri simple si normale pentru ca cetatenii sa aiba o viata in limita normalitatii si a bunului simt.
    Nu imi dau seama cum s-a ajuns astfel incat lucrurile esentiale pentru cetateni sa fie ignorate si ele sa fie inlocuite de discutii pentru proiecte SF.
    Am auzit si eu, din presa si de la tv, de sume imense bagate in timpul domnului primar general Adrian Videanu in adaposturile pentru caini si pentru intretinerea acestor caini. Pun pariu ca daca era nevoie de aceste sume pentru azilele de batrani din Bucuresti sau pentru casele de copii (adica bani cheltuiti in interesul oamenilor si nu al cainilor) acele sume nu se gaseau. Au fost bani cheltuiti si problema a ramas nerezolvata, adica bani cheltuiti degeaba.

    Răspunde
     
  • Constanta
    Septembrie 5, 2013 la ora 21:04

    Consider mare parte din populatie ca fiind ipocrita pe acest subiect. Au mari mustrari de constiinta cand e vorba de eutanasierea cainilor salbaticiti, bolnavi sau agresivi – dar „eutanasiaza” anual un milion de copilasi prin avort, pentru ca nu si-i pot permite ca „intretinere”. Cainii comunitari nu sunt periculosi doar pentru ca pot omori, ci si pentru ca sunt o sursa de paraziti si boli. In SUA si Marea Britanie, 20% din copii de gradinita au facut infectii inaparente cu Toxocara Canis. In Romania, unde haitele se plimba pe strada iar copii se joaca in nisip cu excremente, care este procentul?

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 5, 2013 la ora 20:54

    Astazi am avut drum prin cateva magazine si intr-unul am vazut cateva persoane stranse in fata unui televizor. Mi-am imaginat ca vor sa-l cumpere, nu le-am dat importanta, dar mi-a atras atentia faptul ca toti priveau fix, fara sa rosteasca un cuvant . Am fost apoi surprins de imaginea de pe ecran: o femeie de culoare spunea ceva unor ziaristi pe un ton ferm şi in acelasi timp sobru. De la distanta la care eram n-am inteles despre ce este vorba. Brusc m-a strafulgerat un gand: este probabil vorba despre Siria! Prea multe nave de razboi intr-un spatiu mic. Riscul unui accident care sa implice militari rusi şi americani mi-a amintit pe loc de Cuba şi o posibila tragedie nucleara. Cand m-am apropiat am fost surprins sa aud ca vocea femeii de culoare pe care o auzeam nedeslusit de la departare, pronunta cuvinte in limba romana. Apoi, chipul ei mi s-a parut cunoscut, dar nu am recunoscut-o imediat. In cateva clipe mi-am dat seama ca era Nadine. Clientii magazinului şi vanzatoarea ascultau inmarmuriti. Reporterii puneau diverse intrebari, iar raspunsurile veneau dezinvolt, coerent, ferm şi la obiect. In zgomotul magazinului aud franturi de raspunsuri: „Copiii nu sunt hrana pentru caini…Părinţii copilului ucis trebuie să ştie că pentru noi toţi viaţa nu merge mai departe la fel, trebuie să ştie că ne doare, ne afectează, ne marchează atât de mult încât vrem să schimbăm ceva…Un referendum este de neacceptat, pentru ca autoritatile trec in acest mod raspunderea pe umerii mei. Atunci cand le-am acordat votul, edilii şi-au asumat inclusiv raspunderea ca eu şi familia mea sa fim in siguranta in orasul acesta. Este datoria lor sa ia masurile cele mai potrivite pentru ca sa dispara cainii de pe strazi. Datoria mea este sa platesc taxe.”. Dumnezeule, mi-am zis, cata dreptate are femeia aceasta! Gandeste exact ca mine şi spune exact ceea ce as fi spus şi eu despre chestiunea aceasta. De fapt, daca ar candida la Primaria Capitalei, eu as vota-o fara sa stau pe ganduri. Fara indoiala, as vota-o şi la Presedintie. Discursul ei coerent, ferm şi la obiect ma face sa ma gandesc la cel al Elenei Udrea ca la al unui copil de gradinita. Nu am vazut in Romania multi barbati care sa vorbeasca asa. Apoi m-am oprit brusc uimit cat de departe mi-a zburat gandul. Stai putin, mi-am spus, dar oare doamna care vorbeste asa de hotarat stie bine despre ce vorbeste? Oare a informat-o cineva despre cum a cheltuit ASPA din bugetul de 18.600.0000 LEI aproximativ 14.500.000LEI (peste 3.000.000EURO) anual doar pentru Cheltuieli diverse? Ori a intrebat-o Primaria inainte de a da banii catre ASPA cum trebuie acestia sa fie cheltuiti? (Singurii care au incercat sa afle ceva au fost reporterii de la ProTV , iar cei de la ASPA le-au dat cu flit.) Mi-am dat seama atunci ca de fapt frumoasa, desteapta şi onesta Nadine NU are nicio sansa de reusita, pentru ca nu stie un lucru esential: politicienii nu-şi vor asuma NICIODATA raspunderea pentru nimic. Nadine (ca şi noi toti de altfel) NU va primi niciodata informatii cu privire la felul in care sunt cheltuiti banii din taxele pe care le platim. Nadine NU va fi aleasa niciodata in vreo functie publica, pentru ca cu o asemenea atitudine nu o vad dispusa sa ofere nici galeti, nici telefoane mobile. Iar la scrutinul viitor cel care va fi ales Primar general va fi dl. Oprescu. Am plecat din magazin simtindu-ma intr-un mod stupid amuzat de gandul ca in tara asta inca exista oameni atat de naivi incat sa creada in onestitate. Pentru cateva clipe m-am lasat furat de imaginatie şi m-am gandit ca astfel de persoane ar trebui sa se afle in fruntea statului. Doamne, cat de frumos a vorbit! Ca politicienii americani. Cu prestanta şi dezinvoltura, cu demnitate şi cu simt de raspundere, siguri pe ei şi pe ceea ce au de spus. Chiar daca ceea ce spun este adesea o prostie.