În aşteptarea unei legi coerente

Publicat la data de de Moise

ponta blog rosia montana

de Moise Guran

Premierul Victor Ponta a lăsat de înțeles că trimiterea unui proiect de lege în Parlament pentru demararea proiectului Roșia Montană ar fi în fapt o modalitate de a trage de timp, căci altfel Guvernul ar fi fost nevoit să le plătească investitorilor canadieni despăgubiri. În acest moment știm cu toții faptul că ministerul Justiției trimisese Guvernului la jumătatea lunii august un aviz negativ pe acest proiect de lege inițiat de Dan Șova. Documentul respectiv, fără glumă vă spun, o adevărată operă de artă în materie juridică, demontează din toate punctele de vedere proiectul de lege pe care în final Guvernul și l-a asumat totuși, trimițându-l spre aprobare Parlamentului. Ca să nu fie nevoit să dea o hotărâre, spune Ponta acum, deși, un alt fan al proiectului, președintele Traian Băsescu, îl avertizase că, prin hotărâre s-a dat licența, prin hotărâre trebuie modificată și aprobată.

Undeva parcă este totuși o fractură logică în povestea asta… Nu vi se pare?

Deci Ponta a trimis o lege proastă în Parlament, plină de prevederi care încalcă de fapt Constituția și care fac derogări de la o groază de legi, cerând în același timp regim de utilitate publică de interes strategic pentru Proiectul Roșia Montană. Dacă legea trece e modifică implicit mai multe legi și obligă autoritățile publice locale și centrale să rezolve rapid toate aprobarile. Dacă legea nu trece, asta nu înseamnă că proiectul se opreșete. Un vot negativ în Parlament nu echivalează cu o interzicere a proiectului ci va repune Executivul în situația inițială, în care va trebui să dea o Hotărâre de Guvern.

Deci unde e logica? Că mie îmi scapă! Parcă îmi vine să cred că premierul Ponta e mai naiv decât se crede el însuși, iar deputatul Ponta e mai puțin abil decât îl bănuiește premierul.

Categoria: MOISE
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la În aşteptarea unei legi coerente

  • Catalin ( CTL )
    Septembrie 27, 2013 la ora 18:19

    Numai cateva lucruri despre Ponta : I se spune copy-paste, sau copy-lotul.
    Ok, nu vreau sa fiu rautacios dar il vad atat de ” in bataia vantului „, de ametit si anemic , de palid si slab, de neadunat, incat ma sperie ingrozitor ca-l am la carma tarii. A fost un dezastru in toate minicrizele pe care l-a gestionat.
    Un fel de hibrid intre Obama , cel nehotart si incapabil sa duca ceva la bun sfarsit, cum ar fi controlul armelor in SUA, si … Bush prin minunile pe care era capabil sa le spuna.
    Enumar doar cateva din lucrurile memorabile pe care le-a spus :
    ” cel mai cinstit guvern „, ” Traian Basescu mi-a inscenat plagiatul „, ai lor au furat mai mult ca ai nostri „. ” ma duc peste ei in parlament „, ” bine ca detineti dumneavoastra adevarul absolut „, ” Compania RMGC va cere despagubiri „, ” cream 1 milion de locuri de munca ” , ” daca se dovedeste ca am plagiat , demisionez „. Acum zic de el , da si ceilalti politicieni de frunte au niste perle… Si sa nu uitam si tinerele sperante, in frunte cu Neamtu care , incredibil, e certat cu Ungureanu, si eu care ma asteptam sa fie in razboi cu Grecu… Mai, mai…

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Septembrie 27, 2013 la ora 17:43

    Apropo de Rosia Montana. Va recomand un film pentru care Julia Roberts a luat Oscarul. Din portofoliul ei e filmul meu preferat.

    Răspunde
     
  • Laura
    Septembrie 27, 2013 la ora 17:16

    Stimate Domnule Moise Guran,

    Demult doream sa va felicit pentru calitatea informatiei pe care o aduceti, dar si pentru forma accesibila, inteligenta si plàcuta de prezentare.

    Dincolo de aceste considerente, subiectul Rosia Montana este un subiect de cea mai mare gravitate, pe care vad ca-l tratati cu importanta cuvenita.

    Eu as vrea sa intervin asupra unui punct care mi se pare de asemeni, extrem de important. Minerii de la Rosia Montana tot striga sus si tare cà „asta este meseria lor, nu stiu sa facà altceva !” – si toata lumea ramâne blocata.
    Sa distrugem mediul, patrimoniul istoric si cultural pentru ca nimeni nu stie sa gaseasca solutii socio-profesionale (mai ales ca recalificarea costa mult mai putin decât tot ce s-a facut, sau nu s-a facut, pâna in prezent la Rosia Montana).

    Sa se faca CURSURI DE RECALIFICARE, sau RECONVERSIE PROFESIONALA, asa cum se fac în toate tarile europene. Domnii mineri sa învete sa construiasca, sa vânda, sa faca zidarie, turism, sa coasa, sà gàteasca…sau orice altceva. Suntem în epoca in care fàrà flexibilitate profesionala nu se mai poate face nimic.

    Ma tem ca din cauza unei lipse de solutii pentru resursele umane din zona, Rosia Montana ramâne într-un potential risc de distrugere cumplita.

    Multumesc pentru spatiul si timpul acordat telespectatorilor si pentru faptul ca sunteti receptaculul si vectorul multor idei valabile. Totul este ca unele mentalitati sa se schimbe, iar ideile bune sa se aplice.

    Va doresc numai bine si succes in continuare,

    Cu consideratie
    Laura

    Răspunde
     
  • Dragos
    Septembrie 18, 2013 la ora 02:24

    Fractura logica? Nicidecum, in primul rand Ponta a tot afirmat ca pe el l-au trimis acolo sus 90% dintre romani, deci el va guverna pentru popor si cu poporul prin intermediul parlamentiu. Cu alte cuvinte, EL a dat paine mai ieftina cu tva de 9%, EL a dat salariile inapoi, dar nu el a privatizat cfr marfa, nu el, a incercat sa privatizeze oltchim, nu el trebuie sa isi asume Rosia Montana, nu el isi va asuma gazele de sist. Ponta in prezent preda lectia de demagogie aplicata poporului roman.

    Răspunde
     
  • hai să nu ne mai mirăm degeaba
    Septembrie 10, 2013 la ora 03:23

    Păi Ponta are problem spiritual, arată așa un pic a mason, și are nevoie de ajutor ca orice om pe care l-a urmărit dracul toată viața.

    Ce vă mirați așa?

    Nu oamenii bolnavi au nevoie de doctor după cum scrie și în Biblie?

    Răspunde
     
    1. hai să nu ne mai mirăm degeaba
      Septembrie 10, 2013 la ora 03:24

      Scuze, nu observasem că spell-checker-u’ mi-a corectat automat cuvinte din românește în engleză.

      Scuze.

      Răspunde
       
  • COOCARIU ALECANDRU LUCIAN
    Septembrie 8, 2013 la ora 15:01

    BUNA ZIUA,
    Sunt inginer si nu inteleg unlucru:
    -exita legea nr. 50/1991 cu toate adagirile ulterioare care se refera la AUTORIZREA CONSTRUCTILOR si incare se face referire clara la c avize sunt neceare si cin trebie sa le emita pentu ORICE tip de contuctie.Ce lege mai trebuie? Legea care sa impuna espectarea legilor existente ? legea cometetein si asumarii raspunderii de catre cei care trebuie sa avizeze un PROIECT TEHNIC si mai ales sa se asigure ca chiar se fac ce scrie in acel proiect ?
    PROTECTIA MEDILUI ?Avem cam 20 de legi in vigoare. De ce nu spune cineva daca PROIECTUL E BUN sau NU ? Vorbim discutii cu asiatii de mediu cae merg cu masini 4 x 4. Ca ila cainii vagbonzi, asociaiile de „PROTECTIA ANIMALELOR” de ce nu protesteaza pt. otravirea SOBOLANIOR sau a gndacilor de bucatarie ? TOTUL ESTE CIRC. Ne trebie o singura lege: SA SE RESPECTE LEGILE

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Septembrie 6, 2013 la ora 05:03

    Ponta cu Rosia si Obama cu Siria. Atita doar ca daca Rosia nu se opreste, Ponta zboara.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Septembrie 7, 2013 la ora 12:12

      Cred ca trebuie invatat ca poate sa si „zboare”, daca doreste lucrul asta, chiar daca el nu isi da seama acum de acest aspect.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Septembrie 7, 2013 la ora 20:01

      Dupa cum am mai spus in cateva randuri, indiferent ce se intampla la Rosia Montana, cu Servicii, straine si romanesti s.a.m.d. dl. Ponta este actualmente candidatul cu cele mai mari sanse de a deveni viitorul presedinte al Romaniei. Mentinerea lui Antonescu, neagreat in in tara, nici pe-afara (dl. Basescu a spus in cunostinta de cauza ca nu va fi niciodata presedinte), in prim-plan, drept paravan, este un indiciu in sensul intentiei d-lui Ponta de a candida, iar sondajele-i dau dreptate. Chiar daca nu va fi ales, personal nu am nicio indoiala ca se va afla in turul al doilea. Varianta candidaturii lui S. Oprescu a cazut in mod neasteptat din cauza „evenimentelor recente” legate de copiii mancati de caini.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Septembrie 8, 2013 la ora 05:06

        Macar de presedinte sa aveti un ne-politicean, adica un om cu bun simt. Chiar trebuie sa mincati numai ce vi se pune in farfurie?

        Răspunde
         
      2. mihaix
        Septembrie 9, 2013 la ora 19:02

        Neagreat de cine in tara ? Peste hotare am inteles, nu da bine pt ca nu e santajabil/folosibil ca Iliescu, Basescu, Nastase sau Ponta.
        V-as ruga sa fiti mai specific: va referiti la vreun sondaj, sau la Servicii, politicieni, structuri gen armata, politie , mediul academic sau la anumite categorii sociale ???
        Din discutiile mele cu oamenii din toate categoriile sociale cu care vorbesc de 4 ani de zile (de la ultimele alegeri) Antonescu este destul de bine vazut/votabil, vs PDL sau Ponta. E o curiozitate reala, pt ca intr-adevar sursele mele sunt limitate (discutiile mele probabil nu sunt reprezentative), dar in schimb tot aud pe anumite medii si de la anumite personaje acest lucru: Antonescu nu este frecventabil, nu este agreat. Si cand ma refer la anumite personaje, ma refer la personaje cu anumite interese, care zic ce trebuie cand trebuie, si despre care am serioase banuieli ca ar lucra in servicii (am si cateva exemple de b1tv, dar pe aia ii prind repede ca sunt de buna intentie). Va multumesc anicipat pt raspuns

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Septembrie 9, 2013 la ora 19:23

          Ma refer la sondajele de opinie. V. Ponta este politicianul cu cea mai ridicata cota de incredere din Romania, prin urmare are prima sansa pentru a fi desemnat candidat la alegerile prezidentiale de catre propriul partid. Avand in vedere declinul lui C. Antonescu, PSD nu are motive rationale sa sustina candidatura acestuia in detrimentul celei a propriului presedinte.
          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15542682-sondajele-din-luna-august-victor-ponta-cotat-csop-peste-mugur-isarescu-capitolul-incredere.htm

          Răspunde
           
          1. mihaix
            Septembrie 10, 2013 la ora 19:21

            Chiar daca Ponta ar fi mai sus in sondaje, de unde reiese ca Antonescu nu ar fi agreat ? Eu daca vad 2 personaje sus in sondaje inteleg ca amandoi sunt agreati „Mentinerea lui Antonescu, neagreat in in tara, nici pe-afara (dl. Basescu a spus in cunostinta de cauza ca nu va fi niciodata presedinte)”
            Dl basescu zice multe, de exemplu cand este beat: vezi declaratia „probabil eram beat”. In plus a lega un lucru viitor precum ” viitorul presedinte” de sintagma „a spus in cunostiinta de cauza” suna mai degraba a premonitie sau a ghicit in carti. Nu poti zice despre un lucru viitor, sigur se va intampla. Oricum de la macac ma astept la orice: de ex sa zica maine ca Antonescu va fi cel mai bun presedinte , dupa ce l-a injurat atata. Doar la fel a facut si cu Ponta, si cu Oprea, si cu Roman precum si cu majoritatea colaboratorilor. La fel a zis si ca USLul nu va castiga alegerile in mod zdrobitor si totusi a facut-o, si sincer ma astept sa piarda „pariul” si in cazul Antonescu. PS Imi place totusi incrancenarea unora de a zice ca Ponta va candida, sau ca Antonescu este o catastrofa ca presedinte interimar pt ca nu asculta de servicii(pe asta am auzit-o la masa de la 2 securisti de multe ori). Pt mine faptul ca nu asculta de servicii e un motiv suficient de bun pt a-l vota :). Mai ales serviciile care apara resursele umane ale tarii – vezi cazul bacului, dar uita in mod maret de cele naturale (gaze, petrol, aur) si industriale absolut necesare pastrarii resurselor umane in aceasta tara. PS Inca cred ca serviciile vor face ceva bun pt aceasta tara, dar dupa ce nepotii mei vor ajunge la batranete :). Pana atunci nu cred ca Antonescu va fi un presedinte mai rau ca Basescu, si mai ales mai rau ca Iliescu

             
          2. Constantin
            Septembrie 11, 2013 la ora 10:56

            „…de unde reiese ca Antonescu nu ar fi agreat ?”_Pentru a evita sa ducem comentariile spre un absurd care in mod regretabil a mai fost prezent in dicutiile noastre, voi reformula: „Conform celor mai recente trei sondaje de opinie, domnul C. Antonescu este agreat de o minoritate nesemnificativa in cazul unei eventuale si improbabile participari a domniei sale in cursa pentru alegerile prezidentiale.”. Desigur, entuziastii sustinatori ai domniei sale pot crede orice cu privire la capacitatea sa de a intoarce clasamentele in preferintele cetatenilor, dar neglijarea realitatii de fapt conduce inevitabil catre ridicol. Faptul ca dl. Ponta are sanse mai mari (despre sansele in alegeri relevate de sondajele de opinie am scris, nu despre preferinte personale si am pastrat o exprimare decenta la adresa subiectilor comentariului) nu este dupa parerea mea de natura a starni entuzisam in plan social, ci pur si simplu domnia sa este plasat in acest moment pe o pozitie mai favorabila in preferintele electoratului. Lucrurile se pot schimba, insa nu spectaculos dupa opinia mea, pana la data alegerilor. Repet, cu pasiune moderata si cu decenta in exprimare.

             
          3. mihaix
            Septembrie 12, 2013 la ora 05:11

            ok am inteles opinia dvoastra. este posibil acest lucru, eu nu sunt un fan declarat al lui Antonescu si recunosc ca Ponta a inceput sa imi placa dar ca pm. Daca va candida la prezidențiale cel putin pt mine isi va pierde orice credibilitate. Asta pt ca a declarat de multe ori ca nu va candida chiar dacă va fi mai sus in sondaje ca Antonescu pt ca pnl a respectat pactul ca el sa fie pm si il va respecta si el. Eu nu sunt adeptul ideii ca in politica te schimbi de azi pe maine, cred in coerenta discursului si apreciez cuvantul omului. La fel l-am votat si pe basescu pana cand am vazut ca tot reevalueaza oameni si concepte. Asadar daca Ponta isi vede de treaba ca pm si nu candideaza dupa cum tot el a declarat de nenumarate ori, si realizeaza ceva din ce a promis va avea votul meu la urmatoarele alegeri, chiar daca e din psd. In rest sondaje , jocuri de culise a la hrebenciuc, servicii, mancatorii de kk sunt satul de ele la fel ca majoritatea generatiei tinere.Cu idei ca ale dvoastra ca Ponta sa candideze dupa ce a promis ca nu o va face, si-a pierdut clasa politica credibilitatea in randul tinerilor care iara ca ies in strada dar nu vin la vot, mai putin la referendumul de demitere. E nevoie de o schimbare, de profedionalism si in munca dar si in discursul politicienilor, si Ponta mi se pare ca incearca sa o faca.Ar fi pacat sa-si strice acum imaginea ok pe care si-a a construit-o, ca sa nu mai zic ca ar duce psd-ul intr-o noua groapa, el fiind unul din putinii lideri acceptati de populatia tanara si intelectuala din acel partid de lepre.

             
          4. mihaix
            Septembrie 12, 2013 la ora 13:16

            PS ca sa fiu bine inteles , prin mancatori de kk… ma refer la majoritatea politicienilor nu la dvoastra :). Deocamdata din pctul meu de vedere Ponta nu e printre ei, dar are toate sansele sa intre pt ca e intr-un partid specializat in kko.

             
  • Mariana
    Septembrie 5, 2013 la ora 22:48

    asta se cheama aruncarea pisicii…

    Răspunde
     
  • Sorin
    Septembrie 5, 2013 la ora 20:19

    Oricum, chiar daca va fi votata de Parlament, o asemenea lege care permite incalcarea altor legi ar putea trece de Curtea Constitutionala? Si ma refer in primul rand la exproprierile care se vor face fara nicio baza legala.

    Răspunde