BIZIDAY: marți, 3 septembrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Pentru a viziona aceasta inregistrare pe mobile descarca aplicatia Seenow din App Store, Google Play sau Windows Store si acceseaza sectiunea Freezone.
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

33 răspunsuri la BIZIDAY: marți, 3 septembrie 2013

  • Chirita Aurelian Stefan
    Septembrie 5, 2013 la ora 15:53

    De ce suntem saraci?!

    1)Pt ca guvernatorul B.N.R.se incapataneaza se mentina cursul de schimb la valori ridicate fara a incuraja nici consumul, nici investitile ceea ce duce la saracirea populatiei.In septembrie 2008-salariul mediu net era de 1.464 lei(curs euro-3,6 lei)-406,66 EU iar in iulie 2013-1.635 lei(curs euro- 4,44lei)-368,24 EU pt a nu compara cu august 2007 cand euro atinge 3,16 lei.

    2) Pt ca Ministri Educatiei din ultimul deceniu au fost niste politruci in politici educationale,iar efectele se vor acumula in 10 -15 ani.

    3) Pt ca societatea civila nu a impus meritocratia in orice domeniu de activitate.

    4) Pt in ultimi ani avem jurnalisti in audio -vizual croiti dupa calapodul politicienilor din ultimele doua legislaturi.

    P.S.Nu putem da vina pe clasa politica ,ea isi face ,,meseria” de doua sute de ani.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 6, 2013 la ora 04:18

      „De ce suntem saraci?!”
      Pentru ca am ramas cu ochii-n soare dupa euro si nu vrem sa lucram cu LEUL.

      Răspunde
       
  • ion dima
    Septembrie 5, 2013 la ora 00:25 Răspunde
     
  • ion dima
    Septembrie 4, 2013 la ora 23:54

    Eu nu inteleg de ce mai trebuie referendum. Vecinii se cunosc intre ei si fiecare stie cine da de mancare carui caine. Sa se castreze si sa-i hraneasca asociatia de locatari cu hrana speciala pentru animale, iar costurile sa se reflecte in cheltuieli cu intretinerea al acestor „iubitori de animale”. Sa vedeti cum nu se mai gaseste picior de iubitor de animal in Romania.

    Răspunde
     
  • Iosif
    Septembrie 4, 2013 la ora 23:11

    Acum observ si eu acest nou player,ma poate ajuta cineva cum sa il fac 16:9 sa fie cumva widescreen?

    Pe laptopuri sau monitoare mici poate nu este deranjant,dar pe un tv de 32-42 este agasant sa te uiti pe format 4:3

    Răspunde
     
    1. Moise
      Septembrie 5, 2013 la ora 00:06

      Iosif> in seenow aveti varianta inclusiv pentru smart TV

      Răspunde
       
      1. Andrei
        Septembrie 9, 2013 la ora 12:20

        Vazand numarul semnificativ de persoane care se plang de noile inregistrari web, cred ca ar fi necesar un scurt ghid care sa descrie pasii necesari pentru a accesa continutul video Biziday (2, 3 si 5 sep.).
        Din incercarile personale am constatat ca inregistrarile Biziday NU exista ca si continut gratuit pe siteul SEENOW.
        Ar fi pacat sa pierdem posibilitatea vizionarii online din cauza proastei gestiuni a siteului de redare video sau a lipsei informarii potentialilor vizitatori.

        Va multumesc

        Răspunde
         
        1. Andrei
          Septembrie 9, 2013 la ora 14:47

          Revin cu mentiunea ca acum functioneaza inregistrarile.
          Sper sa fi fost doar un caz izolat.

          Răspunde
           
  • cornel
    Septembrie 4, 2013 la ora 20:42

    Tare asta. Era o piesa a lui Caragiale – D’ale Carnavalului – cam la fel e si la noi cu clasa politica. Mare scriitor si mare vizionar I.L.Caragiale – citind scrierile/piesele sale ai impresia ca e contemporan cu noi si se refera la clasa politica de astazi.

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 4, 2013 la ora 20:30

    Vreau sa-l felicit pe domnul primar general al Bucurestiului Sorin Oprescu pentru propunerea referitoare la referendum in Capitala pe tema eutanasierii cainilor fara stapan iar apoi sa se puna in executare imediat rezultatul vointei populatiei.
    ASTA E SOLUTIA.
    MARE PACAT ca un copil a murit pentru ca autoritatile locale sa-si dea seama care e rezolvarea acestei MARI PROBLEME.

    Răspunde
     
    1. alex ghita
      Septembrie 4, 2013 la ora 21:53

      Pai s-a facut! In momentul cand ne-am dat votul pentru Oprescu am dat votul pentru PROGRAMUL de MANAGEMENT al CAPITALEI, adica PROGRAMUL ELECTORAL.

      In program era asta: Cainii sterilizati si luati dupa strazi!

      Treaba este exact ca si cu accidentele AUTO sunt totul in CASCADA: Toti ziceam: Ce mare treaba ca dau si eu acolo 100-200 de lei ca sa iau permisul..si acuma dupa 12 ani de SPAGA..avem accidente cu incompetenti la volan.

      Asa si cu TOTUL in tara asta: Cauza initiala de baza este: NU Se RESPECTA NIMICA din PROGRAME electorale! Nimic!

      Nu se respecta (nu o „Promisiune”) pentru ca este un CONTRACT, parafat prin VOT.

      E normal, sa se poata DA in Judecata orice politician, pentru ca juridic prin Constitutie se spune: Prin alegeri se LEGITIMEAZA programele electorale ale partidelor si implicit a candidatilor.

      Pina nu se face un precedent juridic in care in baza votului, sa se dea o pedeapsa usturatoare tot fixam greselile prin alte greseli.

      Daca se da asa ceva o amenda usturatoare.

      In loc sa promita 372 de lucruri, o sa promita unul 3 altul 7 altul 5 (dar diferite).

      Si il alegi ca la Restaurant, meniul dar daca nu iti aduce „ce ai comandat” il amendezi!

      Si asta e Cauza esentiala de un de pleaca toate, si nu e numai la noi si in alte tari dar macar aia macar respecta 80%. Noi numai ca nu respectam nici 10% din ce se voteaza initial, dar acel 10% este exact la 180 de grade fata de ce ai votat!

      E ca si cum la restaurant comanzi Apa plata, si cotlet de porc si iti aduce Votca cu inghetata!

      Adica … Franz KAFKA!

      PS: Can dam auzit acuma,,,sa iti stea mintea!! Ca exista…2 legi la 180 de grade una permite eutanasierea, alta nu!

      Si conflictul asta e in TOATE domeniile. de ce?

      Pentru ca legile au fost facute de fostii (<'89)..care aveau in plan sa faca afaceri si si-au facut legile de genul:

      Poti sa platesti taxe..dar poti sa si nu…poti sa platesti TVA..dar poti sa si nu..de nu mai intelege nimeni nimica si atunci in Tribunal toti au dreptate si NIMENI nu e pedepsit.

      Si apropo de investitii, investitorii straini nu sunt tampiti! De aia au plecat daca erau si de aceea nu mai revin sa nu mai vin altii.

      Răspunde
       
    2. alex ghita
      Septembrie 4, 2013 la ora 22:00

      Si inca ceva! Asa o LIPSA de responsabilitate la Oprescu! Sa isi dea demisia!

      CUm adica si acuma ne mai intrebi incaodata, pentru ca nu esti in stare sa iti asumi programul propriu? Ce nu stiai ODmnule Oprescu ca legile erau cum erau atunci??

      Si altceva: Trebuie sa spuna: EU O SA EUTANASIEZ toti cainii! si imi asum si daca ma baga la puscaria asta e!

      Asta trebuia sa spuna Oprescu!
      Lacrimile au fost pentru..nepotii lui(cred asta 100%) dar NU ca sa nu fie muscati de caini ci…pentru ca aoleu..imi pierd mandatul ..si iubitica..care sta cu mine de bani..si banii..cu care..sa imi cresc familia! De aia pling toti politicienii.
      Noi suntem superficiali (psihologia umana) de aia vedem lacrimi si crezi in naivitatea ta de om bun, ca plinge pentru ce TU ai fi plins..dar nu este asa..ei pling pentru cu totul altceva..doar TU interpretezi asta ..si empatizezi cu TINE de fapt nu cu el.

      Răspunde
       
    3. Constantin
      Septembrie 4, 2013 la ora 22:21

      Probabil ca felicitarile pentru referendum sunt o gluma. Este cat se poate de evident faptul ca nu poate fi emis un act de autoritate din partea Primariei capitalei care sa puna in aplicare vointa populara a locuitorilor Capitalei, dar care sa fie impotriva legilor tarii. Chiar daca bucurestenii se vor pronunta la referendum pentru eutanasierea maidanezilor, aceasta masura este imposibil de adoptat deaoarece este contrara prevederilor legale in vigoare. Baletul cu referendumul este doar cu scop electoral. Eventualul argument ca se pot exercita presiuni din partea Primariei Capitalei in favoarea modificarii prevederilor legale este fals atat timp cat dl. Oprescu este independent politic si nu beneficiaza de sprijinul niciunui partid parlamentar. O eventuala declaratie a domniei sale cu privire la apropierea fata de un partid sau coalitie de partide ar avea un impact extrem de negativ asupra planurilor de campanie ale domnului Oprescu pentru alegerile la presedintia Romaniei.

      Răspunde
       
  • alex ghita
    Septembrie 4, 2013 la ora 20:19

    iar o sa ma injurati dar pe linga faptul ca taxe se platesc, si de fapt si DONATII se dau nu se face nimica.

    De la CAINI la VACI dar si la Autostrazi (fara de care nu vine nici un investitor), gaura neagra pentru bani.

    Mi-a placut CTP (Cristian Tudor Popescu) a spus ma rog eu scurtez comic: II omoram si apoi ii castram!

    Cam ASTA ar trebui facut cu clasa politica!
    Aceasta molima „clasa politica” trebuie castrata poate in timp scapam de ei.
    De fapt exact cum a spus CTP cu referire la CAINI asa si la politicieni ACUM e prea tarziu nu mai merge cu „castrarea” (adica DNA sau inchisoare sua amenzi) acuma trebuie „exterminati” (adica expatratiati exilati!).

    Vorbesc la figurat normal cuvintele intre ghilimele.

    Răspunde
     
  • Marian
    Septembrie 4, 2013 la ora 19:12

    „Ora de business” a murit ! Traiasca „BIZIDAY” ! Ora e tarzie dar vad inregistrarea a doua zi de pe TVR+.Asadar nu pierd nimic.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 4, 2013 la ora 18:03

    Decizia in privinta disparitiei cainilor maidanezi de pe strazi si al pericolului pe care ei il reprezinta NU ne apartine. Nu poate sa ne apartina. Pentru ca cei care ne fura banii sub pretextul adunarii maidanezilor nu sunt deloc dispusi sa renunte la ei. Iar politicienii (si apopiatii lor) beneficiaza tot de bani pentru ca moartea unui copil sfasiat de caini nu poate sa-ti aduca voturi. Voturile vin sub influenta mass-media, care poate determina pe telespectatorii serialului Suleiman Magnificul asa cum vor politicienii. Care dirijeaza fonduri de stat (adica inclusiv de la mine) spre presa. Unde nu merge cu televizoru’ se da cadou o galeata, ori un telefon mobil. Nimeni va nu mai tine minte copilul sfasiat de caini atunci cand va merge sa-l voteze pe dl. Oprescu la Primaria Generala. Eu cred ca trebuie sa acceptam ca un numar de cetateni dintre noi trebuie sa moara anual sfasiati de caini. Ca un fel de jertfa. Populatia Romaniei seamana in multe privinte cu populatiile primitive care aduceau jertfe umane zeilor. Ar trebui sa zeificam cainii si sa ne lasam un numar de semeni ucisi de ei in fiecare an. Pentru ca NU putem sa ne impotrivim in nici un fel fenomenului. Zeul-caine Anubis isi ia jertfa in vieti omenesti din spatiul carpato-danubiano-pontic fara ca locuitorii sa se poata opune. Ori poate este o razbunare peste milenii a lupului dacic a carui demnitate nu am reusit sa o pastram. Am auzit reactia celor care ar trebui sa fie (intr-o abordare absolut treoretica a problemei, pentru ca practic nimeni niciodata nu va fi facut raspunzator pentru mortile acestea) considerati vinovati de tragedia recenta. Explicatia a fost una cat se poate de asteptata si normala pentru mine: NU sunt suficienti bani. Trebuie sa le fie dati mai multi bani. Nu au prezentat nicio motivatie politica, domnule Moise Guran. Nenorocitii care ma jefuiesc imi spun ca nu si-au facut treaba si nu au adunat cainii de pe strada pentru ca nu le-au ajuns banii pe care i-au furat si mi-au cerut sa le dau si mai multi bani. Accept, asadar, jerfa anuala in numele lui Anubis, nu mai am de unde sa le dau bani. Romania paseste in acest fel pe drumul spre „dincolo”, spre intuneric si salbaticie.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 4, 2013 la ora 17:28

    USL a atacat legea respectiv pentru ca venea din partea Puterii si ar fi atacat orice lege, ori ar fi votat impotriva ei, fara nicio legatura cu interesul public. Ca interesul public are de suferit este evident prin moartea celor care au cazut victime cainilor maidanezi si prin suferinta celor peste 16.000 (saisprezecemii) de cetateni ai capitalei unui stat din UE muscati anual. Si prin pagubele economice pe care fenomenul le produce. Oamenii aceia nu lucreaza, pierd timp si bani, unii sunt spitalizati, iar tratamentul tuturor este suportat de stat, adica [inclusiv] de mine. Interesul privat al celor care primesc bani de la stat pentru ingrijirea cainilor are de castigat, indiferent ca este vorba despre ONG-uri care primesc de la cetateni 2%, ori despre administratorii de pensioane pentru caini care primesc bani de la buget. Este vorba despre un furt ordinar din banii mei inainte de a fi o chestiune politica.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 4, 2013 la ora 17:17

    Neconstitutionalitatea legii propuse a constat in aceea ca „prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.” Adica, este vorba despre o chestiune formala care nu are nicio legatura cu esenta legii, anume adunarea cainilor din spatiul public. Altfel, dorinta asociatiilor de actori, pictori etc. de a pastra conditiile de insecuritate pentru noi si copiii nostri, care pot fi mancati de vii de cainii salbaticiti, nu are absolut nicio relevanta. Si nu are relevanta nici din punct de vedere financiar. Nu ma poate obliga pe mine o asociatie de pictori sau actori sa platesc tinerea unui caine intr-un pension ai carui angajati, in plus, isi bat joc de munca mea. Asociatia pictorilor nu are decat sa adopte cati caini doreste si poate. Altfel, artistii (cati Dumnezeu or fi fost cei care au semnat petitia impotriva legii) sunt datori sa explice (daca spiritul lor artistic le permite sa-si imagineze prin ce chinuri si spaima a trecut copilul acela de patru ani care a murit sfasiat literalnmente de caini), impreuna cu autoritatile publice, acest lucru parintilor.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 4, 2013 la ora 17:00

    Nu exista nici un motiv logic pentru care cainii maidanezi sa se afle pe strada. Presedintele nu a cerut nimic extrem, oricat de interesant ar parea cuvantul „extrem” din punct de vedere jurnalistic. Ceea ce a cerut a fost ca animalele care nu vor fi adoptate sa fie eutanasiate, asa cum se procedeaza in toata lumea civilizata. Nicaieri nu exista pensioane pentru caini in care acestia sa fie tinuti pe banii mei pana mor „de moarte buna”. In Romania se afla cel mai mare pension de caini din lume administrat in Giurgiu de fiul d-lui Oprescu si prietenii acestuia, dar finantat [inclusiv] din banii mei. In realitate, atat ONG-urile, cat si proprietarii de pensioane pentru caini NU sunt interesati de disparita acestora de pe strazi, pentru ca in felul acesta ar disparea si obiectul lor de activitate. Dupa cum se vede, ONG-urile pentru protectia animalelor NU sunt interesate de distrugerea habitatelor animalelor salbatice din padurile de la Rosia Montana, spre exemplu, dar sunt preocupate de bunastarea maidanezilor care au ajuns sa ne manance copiii si nepotii. Asta pentru ca in scopul protejarii animalelor din paduri nu da nimeni bani, deci nu poate fi un obiectiv interesant pentru „protectorii animalelor”. Banii primiti de acestia nu sunt urilizati pentru reducerea numarului de caini de pe strazi, ci pentru cheltuieli cu masini si combustibil, pentru sedii si salarii. Este in mod esential o chestiune de bani care sunt in mod evident furati [inclusiv] de la mine.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 4, 2013 la ora 16:47

    Problema cainilor vagabonzi este una in mod fundamental „de bani”. A doua zi dupa moartea copilului o femeie in varsta care a fost atacata de maidanezi a avut noroc cu cativa trecatori care au intervenit si au dus-o la spital. Chestiunea NU este una politica, ci este exploatata de politicieni tocmai pentru ca este vorba despre o sursa de bani. Intrucat afecteaza un numar mare de cetateni, audienta in cazul discutiilor pe tema maidanezilor are un auditoriu important, iar politicienii se folosesc inclusiv de acest lucru. Dar prezenta in spatiul public din tara noastra a cainilor fara stapan este o chestiune esentialmente de bani. Cainii vagabonzi din Romania nu trebuie administrati, ci ei trebuie sa dispara. In nicio tara europeana locuitorii capitalei NU sunt mancati de caini. Turistii nu sunt ucisi de haite salbaticite de maidanezi, copiii nu sunt sfasiati de animalele agresive aflate in libertate. Presedintele NU a cerut altceva, decat alinierea tarii noastre la regulile din Europa. Pe tot continentul cainii fara stapan sunt adunati de pe strazi, sunt spalati, coafati si parfumati, apoi li se fac unghiutele si sunt oferiti spre adoptie. Daca intr-un termen rezonabil, variind de la tara la tara, dar nu cunosc sa fie pe undeva mai mare de trei luni, nimeni nu-i adopta, li se daruieste o moarte usoara.

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 4, 2013 la ora 15:29 Răspunde
     
  • AVRAM MARIUS
    Septembrie 4, 2013 la ora 13:29

    DREPTUL LA REPLICA – PETITIE AJUTOR DE STAT (MINIMIS) SESIUNEA 28.08.2013
    Domnule Moise Guran,
    Suntem o firma din Drobeta Turnu-Severin.
    Va rugam sa ne ajutati in demersul nostru de a face public Petitia nr 1 referitoare la sesiunea de depunere on-line a cererilor pentru acordarea ajutorului de stat (minimis) din 28.08.2013.
    Mentionam ca am transmis aceasta petitie la principalele posturi de televiziune si nu am primit nici un raspuns .
    In fapt un dorim decat sa avem si noi un drept la replica fata de punctul de vedere prezentat de doamna Laura ZĂINESCU presedinta ARC care ii reprezinta pe cei care nu au reusit sa se inscrie pe lista.

    Va transmitem proiectul de petitie pe care urmeaza sa il inaintam la Ministerul Finantelor, Guvern, Presedentie.

    Va multumim anticipat,
    AVRAM MARIUS
    Tel: 0744-584980
    E-mail: mariusavram40@yahoo.com

    PROIECT

    Petitia nr.1 din 02.09.2013.

    Catre Ministerul Finantelor Publice

    In atentia d-lui Ministru Daniel Chitoiu

    Referitor la sesiunea de inscriere on-line pentru obtinerea unui numar de ordine in vederea depunerii cererilor de acord pentru finantare , in baza HG nr. 274/2013 privind acordarea ajutoarelor de minimis pentru investitiile realizate de intreprinderile mici si mijlocii, desfasurata in data de 28.08.2013.
    Analizand “Lista inscrierilor pentru obtinerea unui numar de ordine pentru aprobarea cererii de ajutor de stat (minimis)”, publicata pe site-ul Ministerului Finantelor Publice , se constata ca procesul de inscriere a fost transparent, continuu si fara intreruperi. Primul inscris, S.C. AUTO-RECYCLING SRL a finalizat operatiunea de inscriere la ora 08:30:48, urmatoarea inscriere , S.C. GRAND UNIFIED DISTRIBUTION SRL la ora 08:30:54, S.C. EUROBOYOTA CONSTRUCT SRL la ora 08:30:59, s.a.m.d,, ultima inscriere S.C. HABITAT ECO STRUCTURI SRL la ora 08:35:41, cand s-a epuizat fondul alocat pentru acordarea ajutorului de minimis.
    Aplicatia implementata a raspuns foarte bine scopului pentru care a fost proiectata, serverele nu s-au blocat si au facut fata pe toata perioada desfasurarii procesului de inscriere.
    Personalul din Ministerul de Finante si din STS care a organizat si urmarit sesiunea de inscriere on-line a dat dovada de profesionalism, transparenta , corectitudine si merita felicitat ci nu amenintat cu DNA-ul si Corpul de Control al Guvernului.
    Domnul Ministru Chitoiu ar trebui sa le acorde o prima pentru stresul la care au fost supusi pe toata perioada premergatoare desfasurarii sesiunii.
    Probleme au fost cu reteaua de comunicatie, dar aceasta nu tine de competenta Ministerului de Finante si a STS-ului , ci de competenta operatorilor de servicii de internet si telecomunicatii. Capacitatea retelei a fost prea mica pentru solicitarea mare la care a fost supusa in timpul desfasurarii procesului de inscriere.
    Cei care si-au ales o retea de comunicatie sigura, pe fibra optica si au avut o viteza mare de tastare , au reusit sa se inscrie pe lista. Cei care au ales o retea de comunicatie wireless si au optat sa introduca dátele de pe un laptop , tableta sau Smartphone, stand la o terasa cu prietena , nu au reusit sa se inscrie pe lista.

    De asemenea, analizand lista, se observa ca sistemul a functionat corect, iar cei care apar la “respins” au fost cei care nu s-au mai incadrat in limita fondului alocat. Cei care nu au reusit sa se inscrie, fie nu au avut competenta necesara, fie nu si-au ales o retea de comunicatie care sa le permita transmiterea datelor in timp util. Multi dintre acestia, au apelat la firme de consultanta care le-au luat banii (aproximativ 1000 euro) si au instigat reprezentantii firmelor care nu au reusit sa se inscrie impotriva Ministerului Finantelor Publice , utilizand procedura de manipulare a presei.
    Este revoltatoare aparitia doamnei Laura Zainescu, presedinta ARC , care ameninta Guvernul, Ministerul de Finante, chiar si fírmele care au reusit sa se inscrie pe lista.
    Cei care au avut competenta necesara , au reusit sa se inscrie si merita sa primeasca ajutorul de stat. Ei vor fi capabili sa investeasca banii primiti , astfel incat sa creeze atat locuri de munca cat si plus-valoare.
    Doamnei Laura Zainescu ii promitem ca o sa-i punem la dispozitie o parcela de teren de 1 ha, sa se apuce de agricultura si sa acorde consultanta gainilor crescute cu recolta obtinuta de pe parcela (sapa este inclusa gratuit in oferta).
    Fata de cele expuse mai sus, va rugam sa faceti public urmatoarele precizari:
    1. In baza carui articol de lege, HG , OUG s-a anulat sesiunea de inscriere desfasurata in data de 28.08.2013?
    2. Exista cel putin o expertiza tehnica intocmita de un expert tehnic judiciar in specialitatea retele si software de telecomunicatii si cel putin o expertiza tehnica intocmita de un expert judiciar in specialitatea calculatoare si informatica?
    Expertii tehnici judiciari in specializarile sus mentionate, trebuie sa se regaseasca in lista persoanelor autorizate/ expert judiciar, publicata pe site-ul Ministerului Justitiei din Romania.
    Daca da, va rugam sa o publicati pe site-ul Ministerului Finantelor Publice pentru a putea face o contraexpertiza, care sa dovedeasca, ca cele afirmate de noi mai sus, sunt adevarate si corecte.
    Avand in vedere faptul ca procedura de inscriere a fost transparenta, corecta, fara intreruperi, avand ca finalitate “Lista inscrierilor pentru obtinerea unui numar de ordine pentru aprobarea cererii de ajutor de stat (minimis)”, va solicitam anularea deciziei prin care sesiunea de inregistare on-line desfasurata in data de 28.08.2013 pentru schema de minimis a fost anulata si derularea in continuare a procedurii de depunere a cererilor de acord pentru finantare si a documentelor care o insotesc, la registratura Ministerului Finantelor Publice.

    Lista semnaturi (conform anexa)

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Septembrie 4, 2013 la ora 15:04

      Chestiunea este una intru torul „a la roumaine”. Platforma de inregistrare a functionat prost. In realitate n-a functionat defel. Fireste, cei care nu au putut-o folosi au amenintat cu tribunalul. Din cauza parfumului de frauda, DNA s-a autosesizat. La auzul acronimului DNA, ministrul Chitoiu s-a grabit sa le-o ia inainte procurorilor si a anuntat demararea unei anchete interne avand in vizor ARC si anuland sesiunea de inscriere din 28.08. Acum, indiferent ca erau „pe felie” cu Tanti Laura si subalternii dumisale, sau nu, cei care reusisera sa se inscrie au sarit ca arsi amenintand cu acelasi Tribunal! Eu zic ca daca tot se reia in conditii egale (echitabile) inscrierea, evaluarea se va face dupa calitatea muncii fiecaruia, nu dupa iuteala de picior (sau largimea pungii – bandwidth am vrut sa zic). Deci nu-i motiv de suparare pentru nimeni, cu atat mai putin pentru noi consumatorii, mari iubitori ai mediului concurential autentic.

      Răspunde
       
  • George
    Septembrie 4, 2013 la ora 12:55

    Noul player functioneaza foarte bine – multumim.

    Răspunde
     
  • Mariana
    Septembrie 4, 2013 la ora 12:22

    Eram o telespectatoare fidela a emisiunii „Ora de business” si banuiesc, ca mine, multi altii care sunt interesati si de altceva decat de tiganeala politica de la noi.Acum ora de difuzare este f tarzie pentru cei care merg la servici a doua zi,asa ca din pacate ati pierdut multi telespectatori si asta in mod sigur nu din cauza dumneavoastra.Spuneti-le celor care fac reforme in TVR sa mai tina cont si de noi, telespectatorii, nu sa faca reforme ca politicieni.Va urez succes si sper sa se revina la vechiul program.
    Cu stima,
    Mariana Dinu

    Răspunde
     
    1. alex ghita
      Septembrie 4, 2013 la ora 19:38

      Si am uitat! AICI pe aceasta pagina este link-ul.

      Sau e mai confortabil din canapea/fotoliu in fata TV-ului? Asta e!

      Lucrurile de calitate ..implica efort.

      Răspunde
       
  • Claudiu
    Septembrie 4, 2013 la ora 12:08

    Nu pot sa vad inregistrarea.
    Flash version: 11,2,202,261
    Red Hat Enterprise Linux Workstation release 6.3 (Santiago)

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 4, 2013 la ora 10:44

    http://www.zf.ro/politica/basescu-cainii-vagabonzi-au-devenit-o-problema-nationala-care-trebuie-rezolvata-de-guvern-prin-ordonanta-de-urgenta-11290380
    Sunt de acord 100% cu declaratiile domnului presedinte Traian Basescu in legatura cu problema cainilor fara stapan. Din cate tin eu minte domnul Traian Basescu a fost primul primar al capitalei care a incercat rezolvarea acestei probleme grave pentru cetateni si o parte a acestei probleme chiar a fost rezolvata momentan atunci. Parerea mea e ca oamenii care iubesc animalele, adica cainii fara stapan, sa ii ia acasa iar pe strada sa nu mai existe caini vagabonti. Din cate cunosc eu, cetatenii vagabonti care bantuie prin oras sunt luati de catre Politie dar cainii vagabonti, adica fara stapan, pot sa bantuie si sa terorizeze cetatenii orasului. Deci, despre ce vorbim pana la urma? Despre prostie sau de joc ieftin de glezne ale unor persoane incompetente (sau care vor sa apara la tv)si care nu inteleg realitatea? Daca respectivele persoane erau muscate sau mutilate de cainii fara stapan sunt sigur ca intelegeau mai bine realitatea cainilor fara stapan.

    Răspunde
     
    1. toma
      Septembrie 4, 2013 la ora 11:19

      Și eu iubesc animalele, dar nu-s de acord cu sacrificarea oamenilor, nici măcar cu punerea lor în primejdie doar ca să se simtă în largul lor câinii vagabonzi. Propunerea lui Băsescu e bună, după un timp rezonabil în care iubitorii de câini și-au luat acasă cuțulache după voia lor, ce rămâne trebuie eutanasiat.

      Răspunde
       
    2. BadeaN
      Septembrie 4, 2013 la ora 18:56

      Cornel, spui „joc ieftin de glezne”, da-mi voie sa te corectez: „joc scump de glezne” al naibi de scump din banul public !

      Răspunde
       
  • vs
    Septembrie 4, 2013 la ora 08:44

    un BMW cu 2,5 % consum. tare-s curios… :-))

    Răspunde
     
    1. un turist
      Septembrie 4, 2013 la ora 14:11

      vs: Fiecare se lauda in felul lui. Am folosit un BMW cu consum anuntat de 6,5% si dupa cca. 500Km am vazut ce poate consuma peste 9%:Numai minciuni.

      Răspunde