Fie pâinea cât de rea, renunţăm la TVA

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

S-a mobilizat breasla brutarilor pentru ieftinirea națională a pâinii. Știți probabil cu toții că, de la 1 septembrie, se aplică un TVA de 9% la pâine, iar cea mai mare fabrică din România își face chiar reclamă cu un număr de telefon pe care l-a pus la dispoziția cetățenilor ca să reclame situații în care nu s-a ieftinit pâinea. Demersul, lăudabil desigur, este, așa cum vă spuneam parte a unui efort colectiv la patronatelor din morărit și panificație de reducerea evaziunii fiscale, astfel ca la finalul anului guvernul să nu zică vai, câți bani am pierdut, ne întoarcem la TVA-ul de 24%. Deși nu cred că brutarii vor reuși, aș vrea totuși să înțelegem cu toții că acest prim pas făcut de guvern trebuie continuat, indiferent de rezultatele de după patru luni în bugetul statului. Un TVA de 24% la alimentele de bază este o rușine pentru noi ca nație, căci el ridică în mod indirect fiscalitatea generală aplicată pe muncă. Și nici aia nu e mică.

Nimeni nu poate trăi cu aer și dacă de exemplu nu consumați pâine, tot mâncați carne, iar dacă nu mâncați carne tot trebuie să cumpărați lapte, produse vegetale sau de alt fel. Ceea ce încerc să vă spun este că acest TVA de 24% pe mâncare este inevitabil. Chiar dacă TVA-ul este taxă indirectă el devine mai direct decât impozitul pe salariu sau cel pe proprietate, căci, așa cum spuneam, nimeni nu poate trăi cu aer. În aproape toate țările europene TVA-ul este redus la alimentele de bază, sau e chiar zero și de aceea vă spuneam că pentru statul român este o rușine taxarea cetățeanului cu 24% din minimul necesar pentru a trăi. Indiferent cum se va reflecta în bugetul statului această reducere a TVA-ului la pâine, ea trebuie să rămână și să se generalizeze la toate produsele alimentare de bază.

Categoria: MOISE
Etichete: ,

Comentarii prin facebook

36 răspunsuri la Fie pâinea cât de rea, renunţăm la TVA

  • sanduCu
    Septembrie 4, 2013 la ora 19:26

    In Romania nu exista cash-register? Platesti cu cash sau cu card si se elibereaza automat doua copii (vinzator si cumparator), n-are importanta daca cumparatorul vrea chitanta.
    La alimente, la produsele de baza (nu stiu exact care sunt, dar am observat ca la unele produse nu se percepe taxa – uneori se fac reduceri de pret de genul „vinzatorul plateste taxa”)probabil ca este de ajutor nevoiasilor sa beneficieze de taxare zero. Cred ca daca s-ar taxa toate produselela un nivel scazut (sa nu existe produse de baza) ar beneficia toata lumea, inclusiv bugetul. Nevoiasii chiar daca ar plati o taxa mica la unele produse, ar beneficia de aceiasi taxa mica si la alte produse. Vinzarile ar creste, daca nu neaparat din cumparaturile nevoiasilor, dar din celelalte vinzari. De ce se merge pe ideia ca un nevoias ar avea nevoie numai de produse de baza? O taxa unica mica si generala pe economie cred ca ar fi o solutie pentru cresterea consumului. Iar taxa pe venit si CAS s-ar putea uni (si diminua, dat fiind reducerea cheltuielilor de operare) si chiar elimina de pe statul de plata – oricum angajatorul vireaza plata NETA in contul bancar al angajatului. Daca sanatatea va fi gratuita, distribuirea banilor se face in „bucataria” statului – mai putina bataie de cap pentru toata lumea.

    Răspunde
     
  • C.Rudolf
    Septembrie 4, 2013 la ora 17:32

    @cornel, nu este inventia mea, eu doar am trimis mai departe ceea ce am observa ca se intampla intr-o tara nu departe de noi, Turcia. Acolo au o evaziune fiscala foarte mare, dar dupa ce au introdus aceasta masura au mai scos la iveala o parte din economia neagra/gri. Statul are numai de castigat din acest tip de masura. In scrisoarea respectiva le-am explicat si cum sa faca, in detalii foarte avansate. De exemplu pentru a nu angaja oameni care sa verifice aceste plicuri cu bonuri/facturi se pot autoriza (contracost, adica cu venituri pentru buget) contabili care in urma unui comision de maxim 10% din valoarea bonurilor sa le verifice si sa le depoziteze, dupa care sa trimita la fisc un formular fiscal care sa fie inregistrat si banii sa le vina la posta sau intr-un cont bancar in functie de fiecare cum vrea. Cu aceasta masura s-ar putea creste veniturile la bugetul de stat cu cateva puncte procentuale.

    Răspunde
     
  • bejenaru gina
    Septembrie 4, 2013 la ora 12:58

    stimate dl guran emisiunea dv are farmec si in reloare mi s a parut incisiva si condimentata daca o tineti in ritmul acesta sper sa nu fie mutata la o ora tirzie in noapte la batrinete este greu cu noptile albe aveti mila

    Răspunde
     
  • alex ghita
    Septembrie 3, 2013 la ora 19:03

    Nu prea are legatura..sau poate are.
    Dar ma uitam la lista de ministere..si se vorbea pe acest forum de TURISM si ROSIA MONTANA. In primul rand Emil Constantinescu (pentru care imi blestem zilele si acuma ca am votat!) a vandut pe nimica Rosia Montana din 2001! Asa ca cucu!

    Iar Turismul..spunea ca e o gluma si cocalareala..voi stiti ca nici nu mai avem MINISTER al TURISMULUI? Nu numai c anu mai avem dar nici macar nu e in denumire comasat cu altceva!

    Ciudat!

    Răspunde
     
  • Alex
    Septembrie 3, 2013 la ora 18:27

    Emisiunea poate fi inca urmarita online.
    Intrati pe http://www.seenow.ro/, iar de acolo Freezone->Emisiuni TV->Biziday.
    Mentionez ca este necesara inregistrarea cu o adresa de email valida.
    Sunt placut impresionat de schimbare si astept sa vad cum se comporta acest seenow.ro pe termen lung.

    Răspunde
     
  • vasile
    Septembrie 3, 2013 la ora 18:25

    @ #9 Victor
    Victor, 19:30 nu era o ora buna deloc;emisiunile televizate sunt foarte proaste dimineata, un pic mai bune dupa amiaza (cu o tenta culturala uneori),apoi la inceputul serii mediocre (stiri, show-uri cu maruta si alte prostii de care nu mai ai loc) ,apoi vin emisiunile bune,cu o audienta mai selecta,seara tarziu( gen turcescu, nasul…) , zona in care si emisiunea asta ar fi trebuit sa isi aibe un loc;apoi, oamenii mai stau la bere , mai ies prin poiana lui Iocan pe la orele 19; aia nu e ora de stat la televizor;

    Răspunde
     
  • bejenaru gina
    Septembrie 3, 2013 la ora 18:12

    emisiunea mai poate fi urmarita de toata lumea inclusiv moldoveni ca eu o caut ziua in amiaza mare cu luminarea aprinsa si nu o gasesc ajutor

    Răspunde
     
  • Gabi
    Septembrie 3, 2013 la ora 18:03

    Va rog uploadati emisiunea din 2 Septembrie!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 3, 2013 la ora 15:21

    Dupa cum am spus in repetate randuri, consider ca est un moment favorabil pentru reducerea TVA la toate produsele, nu doar la cele alimentare. Indiferent cati bani zice ca pierde guvernul, corelarea scaderii TVA la paine cu o eventuala scadere a veniturilor din TVA la Buget este o prostie, prin urmare nu poate fi folosita drept argument pentru revenirea la o cota de 24%. Introducerea de taxe noi pentru produse considerate de lux si marirea accizelor la alcool sunt masuri compensatorii. Daca acestea nu functioneaza, nu exista nicio explicatie logica pentru introducerea lor. Daca functioneaza, nu se justifica sub nicio forma revenirea la cota de 24%. In incompetenta sa guvernul NU a facut nicio simulare si nimeni nu are habar daca baza de colectare se va mari prin reducerea TVA la paine, grau si faina. Apropos, odata redusa TVA la grau si crescute accizele la alcool, sunt interesat sa aflu cat anume din graul de panificatie va ajunge sa fie transormat in alcool. Pentru ca nimeni nu poate trai cu aer. Iar alimentele, ca alimentele, dar vodca este un produs fara de care romanii sigur nu pot trai. Si daca tigarile vin din Ucraina poposind prin grajdurile si shurile taranilor din Suceava ori Botosani, apoi trascaul se elaboreaza pe plan local. Consumul real de tigari si alcool in patria noastra NU va fi niciodata determinat nici macar cu aproximatie. Contrabanda cu aceste produse si evaziunea fiscala sunt la cote inimaginabile. Pe langa faptul ca ele nu ar putea exista fara coruperea celor care sunt datori sa tina fenomenul sub control, MCV spune in rapoarte ca patria noastra NU este pregatita pentru Schengen. Daca „portile” sunt dechise de corupti pentru tigari si alcool, acestea ar putea ajunge pana in tarile din Vest, iar pe unde trec produsele de contrabanda pot trece si infractorii, drogurile, armamentul, ori traficantii de persoane.

    Răspunde
     
    1. alex ghita
      Septembrie 3, 2013 la ora 17:14

      Romanii fara votca? Poate tuica! In fine Vodca mai ales la moldovenii de peste Prut.

      De fapt e simplu: BETIA este proportionala cu DEPRESIA care este cauzata de SARACIE.

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Septembrie 3, 2013 la ora 18:51

        Adevarat, dar partea si mai proasta este ca atunci cand scapa de saracie, omul e cocosat de munca. Si atunci tot in bautura se duce. Asta se intampla in multe tari „civilizate” gen UK, Germania.
        Din pacate solutia capitalismului la saracie , este indobitocirea prin munca multa, si betia ca sa rezisti a doua zi.

        Răspunde
         
        1. alex ghita
          Septembrie 3, 2013 la ora 18:57

          Sa mori tu! stii tu? EU intamplator chiar stiu.

          Răspunde
           
        2. alex ghita
          Septembrie 3, 2013 la ora 19:01

          A dar acuma stiu despre ce TIP de roman esti: daca spui „civilizate” Adica ai vreo..indoiala ca UK sau Germania sunt mai civilizate ca Romania?

          Tu macar stii unde este UK? SI germania pe harta? macar ai fost odata acolo.?

          Adica mai pe romaneste..au baut alcool inainte sa scrii? sau ce este mai grav tu chiar TREAZ sustii asta?

          Asta exact CEEA CE spui..tu..aici..trufia asta ca NOI suntem mai civilizati..sau ma rog..ca ce este asa grozav la UK sau GERMANIA ca nu sunt cu nimica mai presus.

          Exact TAMPENIA asta si golaneala asta sa aducem in jos in mocirla..nivelul unei UK sau Germanii..(dar masini nemtesti) deci Ipocrizia asta a romanilor..exact prostia asta! Este cea care ne tii pe loc!

          Asa ca stai pe loc!

          Răspunde
           
          1. mihaix
            Septembrie 3, 2013 la ora 22:22

            da, am fost acolo. de mai multe ori. si nu doar acolo ci in toata Europa si in Orientul Mijlociu.nu e nevoie sa vb asa aam inteles care iti e caracterul. din pacate nu ai iqul necesar sa imi intelegi vorbele , pt ca le-ai interpretat dupa cum ai vrut. ia zi-mi , unde am scris eu ca noi am fi civilizati sau unde am comparat eu RO cu UK sau DE ? in bine sau in rau. Relaxeaza-te , pt ca aici e un blog frumos

             
          2. mihaix
            Septembrie 3, 2013 la ora 22:32

            si ca sa nu mori neimpacat o sa ii explic detaliat singurului tau neuron ce am scris mai sus. Am zis ca aceste tari nu sunt chiar atat de civilizate precum se spune, fara a le compara cu Romania . Le-am comparat asadar cu un cu un grad dorit de civilizatie. Sau mai pe intelesul tau, aceste tari sunt inca departe de civilizatie, fara o concluzie logica asupra gradului de civilizatie al tarii noastre. Care intr-adevar este mult sub nivelul lor, lucru demonstrat si de lipsa ta de disponibilitate si de minima cultura sociala care sa iti permita un comportament decent.Altfel zis ai demonstrat ca esti exact genul de persoana necivilizata care reprezinta Romania, acea natie a carui lipsa de civilizatie o critici. Felicitari.

             
          3. mihaix
            Septembrie 3, 2013 la ora 22:37

            imi cer scuze pt greselile gramaticale e ora 3 30 aici. o tara cu suficienta civilizatie numita China. plus ospitalitate, munca si cultura

             
          4. mihaix
            Septembrie 3, 2013 la ora 22:40

            ps zi-mi o tara din ue cu fmi mai betive ca in uk si care se p din picioare???? nu mai zic de puburile pline ochi de la 17.

             
  • daniel
    Septembrie 3, 2013 la ora 15:16

    ora 19.30 era perfecta pt. aceasta emisiune.

    Răspunde
     
  • Observer
    Septembrie 3, 2013 la ora 13:59

    As dori sa ma interesez de inregistrarea emisiunii. Nu e nici pe Youtube nici pe siteul tvr1. Ne veti pune la dispozitie un link cu inregistrarea emisiunii? Multumesc!

    Răspunde
     
    1. alex ghita
      Septembrie 3, 2013 la ora 16:57

      te duci aici: http://www.tvrplus.ro/emisiuni

      si accesezi litera O de la ORA de BUSINESS.

      sau B in viitor de la biziday..?

      Eu de acolo luam.

      Răspunde
       
    2. alex ghita
      Septembrie 3, 2013 la ora 16:58 Răspunde
       
  • Christi
    Septembrie 3, 2013 la ora 12:32

    „În aproape toate țările europene TVA-ul este redus la alimentele de bază, sau e chiar zero și de aceea vă spuneam că pentru statul român este o rușine taxarea cetățeanului cu 24% din minimul necesar pentru a trăi.”

    Corect, plus că există un venit minim neimpozitat (in Germania parcă peste 8.000 Euro pe an). E aberant să impozitezi oamenilor nevoile de bază, atât uman cât şi economic, pentru că e vorba de bani care oricum rămân în economie la nivel cât de local se poate. Ceea ce nu se poate spune despre al doilea Merţan sau vacanţe în Caraibe, dar n-o să se lupte un „social democrat” ca Mazăre pentru impozitarea mai mare a acestora… ar fi comunism, nu?

    Răspunde
     
    1. un turist
      Septembrie 3, 2013 la ora 13:52

      -2013=8130€
      -2014=8354€
      -Salar neimpozabil.

      Răspunde
       
      1. alex ghita
        Septembrie 3, 2013 la ora 17:31

        Daca ar fi ZERO TVA ar trebui sa fie dupa mine..ZERO peste tot..acest TVA este o inventie Englezeasca care de fapt mascheaza TAXELE pe profit „MICI” asa zicand..

        Ca oricum se duc la Buget. Ce mai conteaza?

        Pai conteaza pentru ca Statul spune la investitori: Poftiti.veniti de luati..ca avem taxe pe profit NUMAI de 16% sau 42% cand era in anii ’70 in UK..si.:::
        Value Added Tax (VAT) is a tax on consumption levied in the United Kingdom by the national government. It was introduced in 1973 and is the third largest source of government revenue after income tax and National Insurance.

        DECI: sa puna naibii TAXA pe profit sau venit + 9% si atunci am terminat totul.

        La acel moment era tot o problema si la ei cu COLECTAREA adica Guvernul vroia sa cheltuiasca bani pe care NU II AVEA! si atunci TVA cum ia banii INAINTE sa vinzi si sa iei profitul si sa faci scadenta TAXE pe profit..erau luate MAI REPEDE.

        Asta e smecheria cu TVA-ul..sa ia o parte de taxare mai repede. DACA ar taxa totul INAINTE adica taxa pe venit sa fie INAINTE..atunci tot venitul este profit! Si gata!

        Tocmai brambureala asta venita din 1973 din UK a facut ca sa fie posibila si EVAZIUNEA.

        Sa se ia TOTUL intr-o TAXA singura ori inainte..sau daca e prea greu..si este..dupa cum se face si acuma dar nu 16% sa fie 30% .DAR nici o alta taxa!

        Si asa o sa avem si investitori si colectare si SOFT-urile de la administratiile locale nu se mai vor bloca pur si simplu pentru ca nu va mai fi asa o coplicatie sa calculezi 43 de taxe sau cate avem ca nimeni nu mai stie..si sa se colecteze 1 taxa!

        Avem 18 ministere deci directii de buget. Nu pot oamenii astia sa ADUNE 18 numere? sa calculeze sa imparta si sa vada cat mama naibii de taxa sa fie si sa fie UNA si gata!

        Inclusiv taxa mare pe Bauturi sau tigari e o prostie! E un produs ca toate celelalte cine vrea le cumpara cine nu, nu.

        Asa zicand taxele MARI pe vicii??!! Cine a decis ce este viciu? Biserica! Deci acestea asa zicand erau : Politici implementate prin taxe..adica..Noi statul vrem sa diminuam alcoolul si tigarile ca sa fim mai sanatosi. E nu mai zii!

        Pai mai bien faceti o tara bogata si atunci nimeni nu va mai dori sa isi inece amarul in alcool: 1) pentru ca nu au timp pentru ca vor munci pentru ca vor fi joburi 2) si pentru ca vor fi fericiti si nu vor avea motive sa se inece vor avea planuri de viitor.

        Nu prin TAXE opresti poporul sa fumeze sau sa bea ci prin gasirea unei ocupatii si ocuparea timpului cu activitati de MUNCA de aceea spunea Marx, Engels ca Munca inobileaza! De aceea!

        Răspunde
         
  • tudro
    Septembrie 3, 2013 la ora 11:57

    Pentru mine ora este super. Succes.

    Răspunde
     
  • George
    Septembrie 3, 2013 la ora 11:48

    Inregistrarea emisiunii de luni ?
    Multumesc.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Septembrie 3, 2013 la ora 14:02 Răspunde
       
    2. cornel
      Septembrie 3, 2013 la ora 14:04 Răspunde
       
  • Victor
    Septembrie 3, 2013 la ora 11:31

    Pe cine ati suparat Dle. Guran de v-au mutat asa tarziu, la concurenta cu filme?
    Ora 19:30 era CEA MAI BUNA pentru emisiunea Dumneavostra.

    Răspunde
     
  • Marian
    Septembrie 3, 2013 la ora 09:35

    In Austria, in satele lor, chiar daca am cumparat un corn cu 50 de centi am primit bon fiscal, sa nu vorbesc de consumatia de la oricare bar sau orice altceva ce am cumparat in acea tara am primit bon fiscal indiferent de suma pe care am platit-o. Ma intreb, in tara mea de ce nu primesc bon fiscal fara ca sa il cer, sa fie asa o chestie de obisnuinta a angajatului? E clar ca la noi evaziunea este ceva la ordinea zilei!

    Răspunde
     
  • SeemannIozefina
    Septembrie 3, 2013 la ora 09:29

    Buna ziua, nu pot deschide inregistrarea de luni!!!!!!!!!!!!!!; cei care urmarim constant aceasta emisiune si nu suntem oameni de afaceri, nu agream noul orar. Seara dupa ora zece la bloc sonorul trebuie pus in surdina, ori nu este o emisiune pe care sa o asculti in regim de film sau o discutie pe teme culturale. Sunt sigura ca un businessman are toate conditiile sa urmareasca aceasta emisiune cind doreste

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Septembrie 4, 2013 la ora 18:46

      incearca o casca fara fir

      Răspunde
       
  • sanduCu
    Septembrie 3, 2013 la ora 02:30

    Pe vremuri erau anual concursuri intre brutariile judetelor. Brasovul era constant pe locul intii, iar la piinea de cartof Hunedoara nu avea replica. Dar nici una nu avea aspectul „buretos” din imagine care de fapt este identic cu tot ce se face cam peste tot. Totusi cantitatea primeaza.
    In comunitate europeana ar fi normal sa se tinda spre o uniformizare financiara a economiilor. E drept nu toate tarile au interes, dat fiind relatia fiscalitate – investitie care este un mecanism ce poate genera beneficii unora in detrimentul altora.
    PIB poate fi valoarea produsului sau valoarea venitului sau valoarea cheltuielilor. Ultima, rezultata din vinzari, mi se pare cea mai realista si conforma cu definitia = valoarea pe piata, oficial recunoscuta, a bunurilor si serviciilor. Aici m-as intreba daca un produs, care pina la urma se pierde (adica nu se vinde) poate fi adaugat la PIB sau scazut din el (dat fiind ca au fost investite/cheltuite resurse).
    Taxa (pe valoare adaugata, pe venit, pe proprietate,i contributia sociala) ar fi de fapt o impozitare a PIB-ului, care implica nu neaparat o valoare vinduta, ci doar disponibila vinzarii. Un teren il impozitezi (il folosesti sau nu, il ai la dispozitie), dar un cartof daca nu-l vinzi nu-l impozitezi (macar asa cu minus, ca o dovada de responsabilitate fata de ceia ce faci prost, sau ca doctorii: ingropam esecurile si nu invatam nimic).
    Se spune ca s-a observat, atunci cind PIB creste, duce la o marire a fiscalitatii, care influenteaza si cresterea somajului. Am vindut, am taxat – cu cit taxez mai mult ramine mai putin pentru salarii. Nu sunt convins ca in realitate lucrurile merg chiar asa. Taxez numai ce vind, dar salarii platesc si pentru pierderi. Pierderile sunt in general rebuturi, greseli de fabricatie. Dar sunt si rezultate ale concurentei de piata libera (sau impusa, neloial), ale raminerii in urma cu avansarea tehnologiei (si asta de multe ori carotata: in educatie, in cercetare, in industrializare), ale politicii de investitii (asteptam de la altii in loc sa ne vedem de treaba singuri) si ale politicii dirijate a fondurilor europene (le folosesti pentru ce ti le dau eu, adica sa-mi folosesca mie).
    Iarasi, se spune si de fapt observam ca tari cu fiscalitate mica atrag capitaluri din tari cu fiscalitate mare. Adica au grija de bugetul tarii lor (transfera profitul acolo in loc sa re-investeasca intr-o economie care i-a oferit sansa sa se imbogateasca) in detrimentul altora, inclusiv salariilor celor care au contribuit la imbogatirea lui.
    Stiu ca nimic nu se pierde ci totul se transforma pina cind unele lucruri le mascheaza pe altele. Iar daca tragi de niste capete de ata si nu stii de ce tragi, mai mult stringi nodul. De exemplu: reducerea taxelor lucreaza foarte bine cu cresterea salariilor (de fapt puterea/volumul destinat cheltuielilor) in aceasta directie a cresterii economice. Fata de un anumit nivel de taxare, un salariu prea mic nu va da efectul scontat. Dar un salariu „prea” mare, probabil ca ar duce la o ineficienta economica.
    Nu sunt convins ca schimbari fiscale sunt capabile de imbunatatiri majore ale bunei-stari si cresterii economice. Cred mai de graba in controlul salariilor si al preturilor.

    Răspunde
     
  • Gagoy
    Septembrie 2, 2013 la ora 22:19

    Emisiunea nu mai este disponibila pe net?

    Răspunde
     
  • cornel
    Septembrie 2, 2013 la ora 21:36

    @Constantin Rudolf>Este foarte interesanta propunerea dvs. Returnarea TVA-ului la alimente in limita a 350 RON/luna/persoana. In felul asta garantez ca pensionarii/studentii/somerii nu vor pleca fara bon fiscal de la magazin nici morti – deci 0% evaziune pentru aceste categorii sociale. Pentru salariati procentul celor care nu vor cere bon fiscal va fi sub 10%, cred eu. Si uite asa ai rezolvat, tu guvern si autoritati, o problema aparent greu de rezolvat – evaziunea la produsele alimentare.
    Pam pam.

    Răspunde