Ce ar face Robin Hood cu jumătate de miliard?

Publicat la data de de Moise

extro salariu 1 wall

de Moise Guran

Ca un Robin Hood modern ce este, statul va încasa în acest an din suprataxarea liberalizării gazelor 273 de milioane de lei, dar va întoarce românilor aflați în dificultate doar 70% din această sumă. Anul viitor, când vor crește de asemenea ajutoarele sociale, Guvernul va încasa din scumpiri suprataxate peste un miliard de lei, iar ponderea sumelor alocate celor care nu au un serviciu se va restrânge undeva între 30 și 40% din această sumă.

extro salariu 3 blogNimeni nu zice că Robin Hood trebuie să dea totul săracilor. Mai ales că banii nu vin de la bogați ci de la toți ceilalți care au cu ce să își plătească factura la gaze și la curent. În mod normal statul ar trebui să susțină economia cu peste jumătate de miliard de lei și de aici încolo eu vă fac doar niște calcule aproximative. Dacă ar alege să reducă taxele pe muncă, această sumă ar ajunge pentru tăierea CAS-ului de exemplu cu numai 0,5%. Dacă ar vrea să reducă TVA-ul i-ar ajunge numai pentru o reducere de un procent. Dacă ar alege să reducă impozitele pe salarii și profit, deci cota unică pe ansamblu, aceasta ar scădea de 16% la 14,5%. Dacă de banii luați din taxarea scumpirii utilităților, Robin Hood al nostru ar alege să facă o autostradă, aceasta ar avea cam zece – cincisprezece kilometri.

Așadar, aparent noi ceilalți nu prea am avea cum să simțim mare lucru, nu-i așa? Ei bine, nu, nu este! Este exact genul eronat de calcul pe care un ministru de finanțe nu trebuie să îl facă! Capcana e pur politică pentru că un politician va dori să se împăuneze cu o tăiere rapidă a unor taxe sau cu inaugurarea unor sute de kilometrii de autostradă. Un om de afaceri sau un economist va înmulți toate acestea cu cinci, încercând să vadă ce se poate face în cinci ani din acești bani. Economia se mișcă, nu stă pe loc, iar de la Robin ea nu vrea pomeni ci vrea pur și simplu un plan foarte clar, unul de care să se țină toți haiducii de azi și de mâine care vor trece pe la Palatul Victoria.

This entry was posted in MOISE. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

34 răspunsuri la Ce ar face Robin Hood cu jumătate de miliard?

  • Mariana
    Iulie 2, 2013 la ora 22:29

    ca veni vorba de gaini: ati vazut vreodata cum se comporta una crescuta la baterie dupa ce-i dai drumul prin curte? Daca nu vedeam, nu credeam: vreo 3 zile s-a invartit capiata in jurul cozii cam intr-un metru patrat, desi avea la dispozitie 1000. Dupa vreo luna de soare, spatiu, iarba, papica ok….alta treaba. Pana sa ma apuc de treaba radeam de englezi, cu gainile lor stresate cu tot. Acu m-am lamurit. Ajunge sa compari 2 oua (de gaina) si e clar.

    Răspunde
     
  • Taranu Roman
    Iulie 2, 2013 la ora 15:47

    Mai, nu stiu despre ce zona a tari vorbesti matale cu 50-60 lei zi munca … Pai , a mine la tara aici ma costa asa :
    Dimineata
    Prinz usor 2 oua brinza oua rosii cafea si un pachet tigari contrabanda 7 lei
    Prinz
    Ciorba + felul 2 plus bere 2,5 litri la 2 persoane
    Seara
    O placinta de brinza udata cu mult vin/bere
    Plus in functie de ce recolyezi 7-10 kg rosii pepeni ardei etc etc
    Si da , onorariul de 80 de lei
    Pai cu suma oferita de dumnatea ar veni doar puturosi si asi termina treba facut de 6 oameni in 1 saptamina … ce vreti am invatat din mers ca trebuie sa dai sa mearga treaba . Daca cineva crede ca … ma tin de cioce nu are decit . Nu platesti bine ? nu hranesti bine ? nu gasesti aomeni …ei stiu pe cei care platesc bine si ei termina primi treaba in comuna . perioda de recoltat in functie de vreame si speificul speciei recoltate ..Maxim 2 saptamini cai exista si hoti . Dai ai nu stai la urma si pazesti precum chioretele 2-3 satamini pe cimp noptile putinul de recolta .
    In alta ordine de ideii Domnul Moise .. faceti un 5 minute si pentru taranul roman .. sa invete si el sa face un model de cerere & aplicare fond european .. ca tare greu e sa deslusesti pingelele la ce cer netoti astia .. va rog din suflet sa va ginditi si la noi . Nu avemnoi bani de investit in cursuri valutare si alte traznai de are vorbiti … dar poate ziceti pe limba nostra …ce dracu mai vor astia de la noi …ca o sa ajunge supra calificati si tot degeaba
    Respect

    Răspunde
     
    1. Mariana
      Iulie 2, 2013 la ora 18:45

      Nu am pus la socoteala papica. Evident ca dam si 3 mese pe zi, plus cafea, berica (acu, ca-i de sezon), in rest vin. Tigari de contrabanda nu mai servesc baietii. Cica-s proaste, (nu ca n-ar fi) asa ca bagam cu timbru . Ziua de munca asa se plateste p-acilea (Oltenia). 60. Asta e tariful pe zona. Ideea e ca nu vin la munca cel putin o saptamana dupa ce se da socialu` . Eventual iti vin cu 2 zile inainte. Dupa aia, dumnezeu cu mila. trebuie sa te descurci.

      Răspunde
       
      1. dan onofrei
        Iulie 2, 2013 la ora 19:59

        felicitari stimata domna MAriana pentru comentarii teribil de corecte!!!Tot femeile sa ne scoata din rahat asta e clar eu le-mai zis pe acest blog trebuie sa isi aleaga o doamna ca presedinte al tarii si viata se va lumina cu ceva procente :Dar asa sint ei au educatie otomana de secole si se considera ca macho vioara 1:DAr se vede de ani cind numai barbati sint la putere se pare de dc cind cu Elena CEausecsu au frica de doamne .
        DAr ca sa revenim deci ce comentati este tot o dovada ca acolo totul merghe in chaos far nici un Dumnezeu ,sat fara stapin:DEci nu exista ca nu viene la munmca daca nu vine sa i se taie SOCIALUL,
        Acolo trebuie inteles odata pentru vecie ca social inseamna un ajutor temporar in cazuri extreme ,altfel la munca :DA, sint bani putini 60 lei dar sint bani din munca cinstita si fiecare daca este harnic se poate ridica si are constiinta impacata cu comunitatea care insa trebuie intarita sa preia o scolarizare serioasa a copiilor acestor oameni amariti.

        Răspunde
         
        1. Mariana
          Iulie 2, 2013 la ora 21:45

          60 de lei pe zi poate insemna putin sau mult: depinde din ce unghi privesti problema. Pentru cel care munceste, inseamna 60×21=1260lei neimpozabili. plus 3 mese pe zi, plus berica&tigari. Salariul minim in romanica e 800 (brut)Daca scazi darile, raman 600 si ceva. deci eu, taranul roman care incearca sa cultive legume, in cazul meu, am costuri cu forta de munca duble fata de salariul minim, in conditiile in care platesc munca necalificata. Ca veni vorba, la cum e sistemul de salarizare la noi, mi-as permite sa angajez cam 1,4 medici (ce-i drept, rezidenti) de banii astia. Costurile sunt mult mai mari. daca pun la socoteala si papica, si berica, si tutunul ajung la minim 100 lei/ziua de munca. Nu pun la socoteala munca mea la cratita. La 21 de zile lucratoare…do the math. As fi vrut sa-l intreb pe cel care a postat sub numele de „taranul roman” daca la 80 lei+celelalte cheltuieli/zi mai obtine si profit. ca pana la urma asta e scopul: sa-ti scoti cheltuielile plus ceva. iar acel ceva trebuie sa acopere traiul tau si al familiei. Asta in conditiile in care avem produse in romania mai scumpe decat in Manhattan. Pe bune. A fost mai demult un articol pe yahoo news in care baietii cartografiau cele mai scumpe zone din lume. pai in Manhattan laptele era pana in 2 USD galonul…la noi e 45-50 RON LITRUL, sa nu mai vorbesc de benzina si de alte cateva fleacuri.Si stii ce e cel mai frumos? Am costurile pe care le-am spus cu forta de munca, am costuri cu transportul, am subventii mai mici decat tot restul UE, nu am infrastructura, nu am spatii de depozitare, platesc impozit la norma, indiferent cat produc, dar ar trebui sa concurez productia de import. Daca mi-as vinde marfa la pretul pietei, ar fi ok. Dar nu pot. La cat costa munca in romania, nu-mi permit sa inchiriez spatiu si sa angajez si vanzator. Asa ca trebuie sa vand engros. Iar pretul engros este, in cel mai fericit caz, jumatate din pretul marfii la taraba, in piata. Si, uite asa,toata lumea NEmultumita.

          Răspunde
           
    2. dan onofrei
      Iulie 2, 2013 la ora 19:38

      Bravo stimate domnule TARANUL ROMAN-da este o propunere excelenta sa ia domnul Guran TAurul de coarne de la radacina (poate il ajuta laurentiucat care este intradevar tare pe faza la agricultuira si imi face imüpresia un cetatean corect ).CAci TAranul roman a fost celula acelei natii si el a dus tot greul pe schinare.PAcat ca din cauza comunistilor cu ideia lor tembela de INDUSTRIALIZARE fortata copiata sau data pe git cu forta de la bolsevici a fost distrus ce a avut mai bu8n tara :SE putea face industrie nsi berechet insa aproape la nivel elvetian si fara -fortata adica sa dezradacinezi bietii oameni din glia lor de secole si sa ii stramuti cu forta in silozuri de beton armat !!!!!
      IAr pe cei ramasi sa ii praduiesti cu munca de dimineata pina seara vara in arsita si iarna tirziou in neguirav rece a toamnei si sa le spui la sfirsit de sezon ca nu s-a facut!!!!!Deci de aceea nu poti sa le dai,fortindu-i ca sa devina din oameni credinciosi si cu friaca si respevctul in Dumnezeu hoti la drumul mare(imprastiati acum si prin lumea larga ca naravul li s-a inradacinat) care nu mai au sanse sa se fac bine curind!!!
      SAu ca acum cu noii banditi care lasa tara pe mina asa zisilor investori care le cumpara la tarani pamintrile cu mia de hectare.Deci HAI LIBERARE Ca noi discutam aici vorbe dar satele sint majoritar dee bieti oam,eni multi din ei peste 80 de ani de la care nu mai poti avea pretentii ,iar daca guvernul Romaniei nu se trezteste nici acum cind e de mult 5 minute peste 12 sa vezi viitor :Adica sa faca programe concrete cu finantare directa pentrzu fermieri tineri sau cei care vor sa devina fermieri.-Si sa ii ajute sa se uneasca in cooperatii agricole caci singuri nu dovedesc ,masinile si altele le pot face firme specializate in regie contracost cum au fost SMA urile distruse de tembeli la minte ca normali nu au fost dar munca nu poate fi facuta de unul singur in comun se ajuta altfel.Asta nu inseamna ca nu trebuie facuta si industrie dar asa cit poate face o tara care momentan se pare e doar la mina strainatatii in capacitati industriale.Deci eu am mai departe convingerea ca acolo a fost SABOTAJ cu buna stiinta ca sa distruga agricultura deci baza industriei alimentare si de materii primare ale tarii catre arv fi putut da mii de locuri dee munmjca compüetitive in i9nmdustrii anexe .Si asta au facut.-o banuiesc multi politicieni corupti si fara caracter dupa 89 sau diletanti care nu au avut pic de experienta de agricultura :Cred ca a fost si pe placul negustorilor tiganiti ca sa importe legume si fructe ca aici s-a intors bani cu lopata la impozite neplatite catre stat prin declaratii false vamale!!!! . A fost cu siguranta o masinarie intreaga de gen mafia italiana -nasul cu p..a in c..ul finului samd!!!
      SA speram ca tinarul domn POnta catre pare un om integru si cu minte vdeesi a fost ris la inceput sa isi dea seama de gravitate si sa corectzeze daca se mai poate corecta ceva ca oamenii sint debusolati si furati de atitea ori de stat deci de propria comunitate condusa incoerent nu mai au chef si fara motivatie nu iese treaba buna.Oricum trebuie spus raspicat ,bietii oameni din rural au dreptate au fost decenii la rind inselati mai intii de asa zisii comunisti si apoi de asa zisi restructuristi capitalisti .Este poate un adin marile tragedii nationale traite de Romania dupa ww2 si mai nopu si mai tragic dupa 89.
      DAr oamenii isi vor revenii daca sint incurajati si platitio ca lumea dar nu sec mai mpßoate face nicio agricultuira de gen anii 1960.NU au nici o sansa deci trebuie ajutati puternic financiar si cu consultanti seriosi care stiu meserie de gen pürofesorii universitari si cercetatori de la agronomie si meteorologie.Iar satele se püot repopula cu mica industrie mai ales de procesatrew si insilozare si mestesugareasca :Nu este exclus nici crearea de industrii curate ca electronica aplicatA industriala deci si industrie de soft:Banuiesc ca e mai sanatos pentru programatori ca dupa ziua de concentraRe sa isi incarce bateriile la aer curat egal ca de baragan sau deaL decit sa se inece in gazele de DiesEl ucigator de cancerigene diN Bucurestri cu ITB-ul:SAu sa faca cai verzi pe pereti naveata pierzind timp in blocaje rutiere.DEci viata la tara se merita inmiit pentru cine doreste o viata sanatoasa.Si si la tara se pot face oferte culturale SI SPORTIOVE din cele mai diverse nu cum au facut ASA ZISi comunisti lasind bietii oameni numAi cu circiuma in ulita si nimic altceva caci ce se joaca azi nu e de azi ci e rezultatul la decenii in urma cind taranilor nu li s-a oferit prea mult ca deh erau tarani.-ba tarane du-te si munceste ASA ERA O VORBA PARCA LE ERA SI RUSiNE CA ERAU TARANi-aFOST UN BLESTEM PENTRU TARA CAEAE ASA ZISA FORMAREA OMULUI DE TiP NOU DUPA MODEL BOLSEVIC

      Răspunde
       
    3. laurentiucat
      Iulie 2, 2013 la ora 21:00

      un prieten ia la lucru cu 80 de lei net/zi, zilieri ptr irigat.
      cine vine sa se angajeze,primeste o sapa si este trimis sa sape prin curte. seara primeste 40 de lei net.
      de fapt asta este proba de lucru, dar fara ca el sa stie.
      imi povestea prietenu ca nu are timp sa-l urmareasca si seara vede ce a facut respectivul. unul a prasit cam cat o camera de apartament, adica vreo 30 de mp toata ziua. un pustiulica de vreo 19 ani i-a sapat toata curtea si s-a prezentat sa i se mai dea de lucru ca a terminat cu cateva ore inainte de terminarea a programului.
      cine merita e chemat si a doua zi…

      Răspunde
       
  • un turist
    Iulie 2, 2013 la ora 13:16

    Cred ca acesti Robin Hood”s vor fi interesati sa-si imparta venitul intre ei si vor finanta campania electorala si numai niste maruntis la restul lumii.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Iulie 2, 2013 la ora 19:44

      PENTRU A DA TREBUIE MAI INTII SA AIBA DE LA CINE SA IA;DECI TREBUIE INTARITA AGRICULTURA CA SA POATa DA INDUSTRIEi ALIMENTARE MATZERIAL DE CALITATE 100% ecologic cum nu prea are Europa de vest in multe parti acum caci s-a suprachimicalizat decenii exagerat iar cresterea animalelor in baterii industriale ajuns la apogeu.

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Iulie 2, 2013 la ora 08:01 Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Iulie 2, 2013 la ora 07:58

    Mai, ce naiba, ne dam iar cu 15 ani inapoi ? Chiar asa am ajuns. De cand a venit criza baietii destepti nici nu se mai ascund, au iesit la vanatoare in plina zi, la vedere. http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-15105698-regiile-companiile-stat-nu-mai-sunt-obligate-deruleze-proceduri-achizitii-publice.htm
    Daca totau iesit, poate i miroase si DNA-ul.

    Răspunde
     
  • victor crin
    Iulie 2, 2013 la ora 07:36

    Putin in afara temei…..ce poate ajunge un realizator tv, Radu Soviani! Purtator de cuvant la institutia lui Rusanu….taica-su director la Finante….om de casa la PNL…S-a aranjat pe 6-7 ani..Tot timpul a dat in Basescu! Dezinformez Moise? Nimic nu este intamplator cu oamenii din televiziuni…

    Răspunde
     
    1. Catalin ( CTL )
      Iulie 2, 2013 la ora 07:56

      L-am vazut aseara la TVR. Ma gandeam, o fi si Moise in emisiune ? Am schimbat, apoi canalul.

      Răspunde
       
    2. cornel
      Iulie 2, 2013 la ora 16:26

      Sunt curios daca acum va vorbi la fel de repede si va fi in continuare suparat pe ce face sau pe ce nu face guvernul.

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Iulie 2, 2013 la ora 06:51 Răspunde
     
  • sanduCu
    Iulie 2, 2013 la ora 02:05

    Sunt unii care pot plati facturile si celelate cheltuieli, sunt altii care nu pot. Pentru cei care nu pot, se considera ca statului ii revine obligatia sa acopere diferenta? Sper ca nu. Problema cred ca este ori insuficienta locurilor de munca, ori salariile unora sunt prea mici (uneori chiar raportat la ritmul lor exagerat de a cheltui) ori o combinatie undeva la mijloc. In orice caz statul, atunci cind are resurse financiare, este obligat sa impulsioneze economia. Nimeni nu poate ramine pe ajutor de somaj mai mult decit a contribuit la acel fond – in acest context, cine e pe somaj, nu sta pe banii altuia. Ponderea somajului si ea se calculeaza in acord cu suma si perioada de contribuire, asa ca daca asta este ceea ce-ti convine, treaba ta – perioada de somaj nu intra in calculul pensiei (se simte mai tirziu si atunci chiar ca nu mai ai ce face).

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Iulie 2, 2013 la ora 01:29

    buna seara -bancile incearca peste tot in Europa sa recistige increderea noastra ,a consumatoriloor si cred ca asta spune omul caRE MI SE PARE F:BUN DAR PARCA PREA TIMID :paI UN GUVERNATOR DE BANCA AR TREBUI SA FIE OLEACA MAI pizdos sa dea incredere cetatenilor dar astuia parca ii este frica de umbra dinsului ,o fi baiat fin dar tre sa fie mai curajos !!!

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Iulie 2, 2013 la ora 01:42

      Eu nu am vazut banca in ro sa incerce sa recastige increderea clientilor. incearca doar sa mareasca comisioanele, sa opreasca orice actiune legislativa sau juridica care ar indrepta lucrurile ilegale si ar pune bazele unei concurente, mint clientii referitor ls produse si comanda spoturi tv de imbunatatire a imagini. Dar transparentizare, dialog, oferte corecte si clare, risc impartit, respect pt client ca partener, nu , nu vad nici o schimbare, ci doar impietrire si asteptare

      Răspunde
       
  • mihaix
    Iulie 2, 2013 la ora 01:11

    Era de asteptat tanguiala de fata mare a lui mugurel. Omul asta nu pricepe ca rolul sau este de a ajuta statul roman , deci cetatenii si nu bancile.Si pt asta il mai si platim pe acest individ. Imi este mie jena de tupeul cu care a venit sa deplanga situatia bancilor, banci care ar trebui sa isi asume riscul cand fac un contract cadru cu clauze ilegale. De ce nu zice dl guvernator ca si bancile trebuie sa respcte legea nu doar noi. Ii propun sa faca si un calcul cu ce bani pierd cetatenii romani prin clauze abuzive si sa ii caineze si pe ei, pt ca nu pot duce banii in econ, consum, fiindca ii dau bancilor. aceleasi banci care nu crediteaza econ si duc banii afara.Stau si ma intreb cum e mai bine pt economie: sa dam banii din clauzele abuzive bancilor sau statului si privatilor prin consum.Omul acesta trebuie pus la punct pt a isi reconsidera cuvintele

    Răspunde
     
    1. Adrian D.
      Iulie 2, 2013 la ora 01:20

      mihaix, ” Omul asta nu pricepe ca rolul sau este de a ajuta statul roman , deci cetatenii si nu bancile.” – oh, ba da. omul pricepe prea bine ce misiunea are shi ce nu. shi – scuza-ma ca o spun – nu exista NICIUN text legal care sa il oblige pe dl isarescu sa „ajute statul roman ori pe cetatzeanul romaan”. are un obiectiv prioritar care nu zice nimic despre statu’ roman shi e vag de nu se vede: stabilitatea pretzurilor.
      mai are cateva biective secundare: flotabilitatea controlata a cursului (1. in ce termeni? dumnezeu shtie! 2. care e legatura intre asta shi statul ori cetatzeanulroman? dumnezeu shtie) sau reglementarea bancilor private (idem).
      nicaieri nu scrie ca tre’ sa ajute statul roman shi cetatzeanul roman.
      shi nu e o intamplare ca e asha.
      [nicio o banca centrala nu are asta in statut, shi iarashi nu e o intamplare]
      Omul asta pricepe FOARTE bine care e rolul lui, iar rolul lui NU e sa ajute statul shi cetatzeanul (ashijderea pentru Bernanke, Draghi etc).
      Iar al sau rol… oh,shi-l joaca foarte bine.

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Iulie 2, 2013 la ora 01:26

        pai fedul e banca privata, ca doar au outsource-at treaba. desi nici statutul bnrului nu e departe. Macar sa o redenumeasca in banca nationala a bancilor , sau rezerva de capital, ca a Romaniei nu mai e, si numele asta chiar provoaca confuzie. PS Parca de curand au unificat niste organisme de reglementare in Romania. dc nu au bagat si rolul bnrului acolo sa fie mai clar. plus ca o desfiintau

        Răspunde
         
  • mihaix
    Iulie 2, 2013 la ora 01:00

    m.antena3.ro/economic/biz-news/isarescu-romania-are-nevoie-de-un-nou-acord-cu-fmi-pentru-ca-se-poate-imprumuta-mai-ieftin-219748.html. Adriane, acum dupa ce cei 2 guvernatori au declarat ca ei vor cu fmiul, se pare ca devine din ce in ce mai oficial.Si sincer nu prea il vad pe Ponta sa se opuna. Urmeaza timpuri interesante si se pare ca nu mai ajungem la ideea lui SanduCu sa ne guvernam singuri. Pacat. Astept replica lui Ponta.

    Răspunde
     
    1. Adrian D.
      Iulie 2, 2013 la ora 01:12

      pai shi de ce crezi tu ca dl ponta s-ar opune? dl ponta nu se mai o-pune la nimic de anul trecut. dl ponta se … pune, if ya know whaat I mean, bro’…
      chestiunea e alta: cum poate sa spuns dl mugur issarescu ca ne imprumutam mai ieftin daca avem acord cu fondul? care e legaatura intre sula acordului shi prefectura imprumutului mai ieftin?
      ca venise vorba, un studiu publicat recent de banca spaniei arata cumva contrariul :
      http://www.bde.es/f/webbde/SES/Secciones/Publicaciones/PublicacionesSeriadas/DocumentosTrabajo/12/Fich/dt1231e.pdf
      [mai pe romaneshte, ca daca ai acord cu FMI, te potzziimprumuta mai ushor pe termen SCURT, dar nu shi pe termen mediu shi lung. Adica acolo unde e nashpa, cu capitaluri care o shterg maine shsi te lasa in **** goala, asha cum au patzit baietzii din Asia de SE in 97…]

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Iulie 2, 2013 la ora 01:20

        Nu ma astept sa se opuna, astept replica sa previzibila. Exista o mica sansa ca el sa dovedeascs ca este un om de stat, pt ca pana acum nu a facut-o . Astept ca sa comentez. Taios si al dracului. oricum stiam ce am votat, pt ca psdul e inca partidul lui iliescu roman si nicolaescu , acesti adevarati patrioti revolutionari deschizatori de drumuri. iar roman e acum liberal. ptiu. macar taica-su din ce imi zice maica-mea avea coloana si le zicea drept. Noroc ca nu are si bunicuta copii ca ce naparci ieseau.

        Răspunde
         
  • Mariana
    Iulie 1, 2013 la ora 21:57

    Hai sa bagam nasul un pic in realitate. Nu in indicatori economici, nu in statistici. In realitate. Propun un experiment. Moise, poate iti surade ideea: du-te la tara si cauta oameni doritori sa munceasca. Nu-s someri, ca n-au prea lucrat legal, si nici de lucru nu-si cauta. Dar nici nu muncesc. Du-te cu bani in mana si cauta oameni sa descarce o masina, de exemplu. Spune-le clar, dau 10 lei ora. Sau dau 50/60 ziua de munca. Vezi cati vin. Exact. Pai ce, sunt fraieri?? Daca iau bani fara sa munceasca, daca adaugi alocatiile plozilor pe langa „social”, mai o gaina, mai o rosie si-o ceapa in gradina (neimpozabile), de ce mama dracu ar veni la munca?? Las` ca munceste ala cu contract de munca, la stat pe 2 lei sau la privat pe 5..
    Mai e si alta varianta: omul dornic sa munceasca, si care n-are unde. E la tara, e intr-un orasel cat un purec pe harta. N-are nu stiu ce calificare, da-l tin curelele. S-ar duce. Unde dracu?? Pai in Spania (deja nu mai tine), Italia, Grecia..Trage 2-3 luni ca boul in jug si din banii aia isi tine famila un an. Mai cu ziua, mai cu socialul…asta e. Nu exista in politica oficiala nici un mod, nici o metoda de a discerne intre cei ce vor sa munceasca si nu au unde, si intre cei care n-au chef si pur si simplu profita. Din cate stiu eu, la americani, cec-ul de somaj nu poate fi folosit la plata alcoolului si a tigarilor. La noi, initiativa asta a fost promovata de cei de la Salvati copiii: alocatiile sa fie acordate sub forma de bonuri. Bonurile sa nu poata fi folosite decat pentru cumpararea de alimente si haine. Banii aia trebuie sa ajunga la copii, nu la datoria lui tati de la carciuma. Stii cine-ti vine la munca la tara? Muierea, frate, care nu-i om, pe criterii oltenesti. Vine cu ala micu in fuste, la camp, ca n-are cu cine-l lasa, eventual cu al` mare (de vreo 5-6 ani). Omu` are treaba. A luat socialu`, ce dracu. E la carciuma.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Iulie 2, 2013 la ora 01:46

      N-am auzit ca somerii americani sa fie controlati cum isi folosesc ajutorul de somaj. In Canada faci ce vrei atita timp cit ori cind poti demonstra efortul pe care il faci sa-ti gasesti de lucru. Daca este satisfacator, continui sa primesti pina la maximum 36 de saptamini.

      Răspunde
       
      1. Mariana
        Iulie 2, 2013 la ora 08:46

        scuze, trebuia sa fi scris „din cate am auzit”, nu „din cate stiu”. Adevarul e ca nu stiu exact cum se acorda ajutoare in alte state. in schimb, am vazut cum merge treaba la noi. Iar initiativa celor de la Salvati copiii chiar exista. in Romania eu cred ca ar fi o masura buna.

        Răspunde
         
        1. un turist
          Iulie 2, 2013 la ora 11:03

          Marianna. In Germania daca esti peste 55 Ani primesti 24 de luni ajutor de somaj, nu stiu exact cit din salar netto iar sub 55 primesti 18 luni dupa aceea social. In timpul somajului trebuie sa prezinti in fiecare luna 6 cereri de angajare care sa fie stampilate cu respins de un oarecare patron daca nu atunci pierzi ajutorul. Ce fac cu acest ajutor este numai treaba mea. Cel mai bine este sa ai de lucru deoarece este un razboi imens cu birocratia si te roade la nervi. La ajutorul social s-a gindit si in Germania sa se dea bonuri pentru copii la diferite activitati ca s-a discutat si situatia ca parintii sa dea ajutorul pe bautura.

          Răspunde
           
    2. cornel
      Iulie 2, 2013 la ora 16:20

      CEC-ul de somaj sau de ajutor social e o chestie buna, chiar daca se poate fenta si asta, daca te straduiesti un pic, insa e un pas inainte si nu un pas inapoi in haos.

      Răspunde
       
    3. mihaix
      Iulie 2, 2013 la ora 16:45

      Daca omul e bun si muncitor, cred ca 50/60 pe zi este extrem de putin.
      Iar aia care muncesc pe acesti bani, sigur nu sunt buni, pt ca plecau pe bani mai multi la altii, sau in alte tari. Mai cresteti plata si o sa vedeti rezultate.
      Nu putem trai in evul mediu cu salarii de lumea a 3a si oamenii stiu asta

      Răspunde
       
    4. mihaix
      Iulie 2, 2013 la ora 19:26

      acum vad ca mancarea nu era inclusa ci extra si asta schimba un pic datele. din pacate la noi carciuma e institutie , la fel si statul la terasa. si nu ma refer la mancat. sunt pline chiar si in bucuresti de dimineata de parca bautul e sport national . eu cand am avut nevoie de zugravi, f greu am gasit meseriasi si am preferat sa dau mai mult pt treaba de calitate caci munca e munca si oamenii nici nu au acceptat bautura decat dupa. E greu sa gasesti profesionisti in orice domeniu si e normal sa ii platesti ca atare

      Răspunde
       
  • Adrian D.
    Iulie 1, 2013 la ora 21:55

    moise, da’ ce seamana ponta al artistului vostru plastic cu errol flynn, robin hood shi el,in anii 30′-’40, frate.
    Felicitari artistului!

    Wow!

    PS Mergea pus in poza asta shi Sebastian Vladescu pe post de Friar Tuck, Boc pe post de Little John shi Basescu pe post de sherifu’ din Nothingham sau evreu Isaac! 🙂
    Da’ acu’ ajung la intrebarea de un milion de parai: no, cine e lady rowena shi cine e lady rebecca?
    ei, aici e aici! 🙂

    Răspunde
     
  • URSU
    Iulie 1, 2013 la ora 20:12

    Ce ar trebui sa faca cu jumatate de miliard?!
    Sa dea banii bancilor ca acestea sa plateasca despagubiri pentru tepele pe care le-au dat celor pe care i-a imprumutat.

    Desigur glumesc!

    Apropo de tepele date de banci.
    BNR-ul ar fi trebuit sa se sesizeze in legatura cu contractele de imprumut facute de banci cu cei care au indraznit sa ia un credit.
    Nu trebuia sa permita astfel de contracte de imprumut.
    Nu cred ca bancile ar fi indraznit sa faca asfel de contracte in Germania sau alta tara civilizata.
    Numai la noi, in Romania, o tara babaniera se putea intampla asa ceva.
    Si pentru asta este si BNR-ul e devina.
    Si acum Isarescu le plange de mila bancilor?!
    Ar fi bine sa aiba loc o dezbatere serioasa in acest sens. Poate intr-o editie speciala de „Ora de Business”.
    Cineva trebuie sa plateasca pentru aroganta bancilor.

    Răspunde
     
  • M
    Iulie 1, 2013 la ora 19:45

    sa vedem cum le vor iesi lor calculele cand tot mai putini isi vor permite sa plateasca factura. Ai condamnat in seara asta atitudinea bancilor de a pune costurile pe spatele celor care inca mai platesc, cand statul face asta e robin hood, nu niste politruci incompetenti. Sa vedem in cinci ani daca o sa mai fie cineva ca sa le plateasca lor taxe, eu ma gandesc sa emigrez doar pt ca sunt scarbit de societatea si statul romanesc.

    Răspunde