Ora de Business: marți, 11 iunie 2013

Publicat la data de de Biziday

rezerve-de-gaze

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-110471 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la Ora de Business: marți, 11 iunie 2013

  • Constantin
    Iunie 13, 2013 la ora 17:04

    De fiecare data cand vad ca cineva se preocupa de banii mei ma cuprinde o mare emotie. Ieri, auzind numele Argentinei, forta mondiala in rugby, dau sa ma uit. Cand acolo, ce sa vad, nu erau pumele, ci jaguarii care jucau ca niste mâtze plouate. Plictisit de calitatea slaba a rugby-ului, zapez spre canale pe care ai ce vedea, pentru ca TVR nu mai este de multa vreme o televiziune atractiva. Dupa un timp, imi amintesc de ODB si ma gandesc ca poate a fost reprogramata. Ma intorc, asadar, pe TVR1. Aici, ce sa vezi! Dl Blanculescu isi facea griji pentru banii mei. Relizatorul emisiunii intreaba retoric „ gazele de sist, ce inseamna gazele de sist, pentru ca nu se stie inca cu precizie…”. Dl Blanculescu il intrerupe abrupt „Va spun eu ce insemna gazele de sist: o reducere de 4 ori a pretului la gaze!”. Dom’le, ma gandesc, ce bogat am devenit dintr-o data! Si ce noroc pe mine ca sunt contemporan cu dl. Blanculescu! Mi-am dat seama imediat cum sta treaba cu prabusirea pretului aurului. Dl Blanculescu a sfatuit guvernul Ponta sa inceapa prin intermediul d-lui Sova negocierile cu Gold Corp. pentru exploatarea Au la Rosia Montana. Pai, de cum s-a aflat, a scazut pretul metalului galben cu 20%. Si va mai scadea, urmand rationamentul d-lui Blanculescu, de inca 8 ori. Despre exploatarea cuprului (de asemenea sprijinita de dl. Vosganian, nici nu s-a pomenit inca, pentru ca s-ar destabiliza pietele mondiale. De cum se va afla, preturile cuprului si argintului vor scadea de 16 ori cel putin. Acum, daca evolutiile pietei nu vor urma intocmai predictiile blanculesciene, nu-i nicio problema. Asa cum dl. Blanculescu s-a preocupat de banii mei si nu a dorit sa incarce Bugetul de stat cu datorii ale Bancorex, ci s-a decis recuperarea lor de la toata populatia prin „centul Bancorex”, probabil ca va institui si „centul gazele de sist”, centul „Rosia Montana”, centul „Cuprumin” s.a.m.d. O initiativa extraordinara in aceasta directie este stergerea recenta a datoriilor CFR Marfa. Inclusiv a obligatiilor de plata preluate de la CFR SA. Asta pentru ca si CFR SA este „pe butuci”, de asemenea, iar Dimitrios Sophocleous a fost dat afara dupa ce a indraznit sa propuna un plan de restructurare. (Presupun ca dl. L. Isar a fost data afara din alte motive, dar nu intru in amanunte, pentru ca ele au fost relatate de prietenul domniei sale, dl. Soviani.) Astfel, dl. G. Stoica va putea primi cadoul frumos ambalat si cu fundita. Bravos, sa ne traiesti, nene Blanculescule!

    Răspunde
     
    1. Adrian D.
      Iunie 14, 2013 la ora 00:02

      Nu ash putea spune ca sunt in dezacord cu unele dintre ideile exprimate de dvs.
      Pot insa sa spun ca sunt in dezacord total cu dl Blanculescu, in masura in cre domnia sa este in deplin dezacord cu realitatea. http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/se-scumpesc-gazele-naturale-vezi-calendarul-liberalizarii-180125.html
      Nu shtiu cum se face, dar atunci cand e vorba de o afacere daunatoare pentru Romania, dl Blanculescu este in perfect acord cu lobby-ul daunator Romaniei. Roshia Montana, OMV etc. acum gazele de shist…
      Este, prtobabil, doar o coincidentza.
      Iar pretzului gazelor nu va scadea chiar din pricina exploatarii gazelor de shist. In momentul de fatza, Romania ishi produce foarte ieftin 75% din necesar, acasa. Asta nu o impiedica sa plateasca foarte scump restul de 25% pe care-l importa de la diverse firme germane care il cumpara relativ ieftin din Rusia.
      Cat de defect la cap ar trebui sa fiu ca sa cred ca Chevron o sa ne vanda ieftin gazul bnostru de shist, daca GdF & EoN de-abia asht4eapta sa ne vanda scump acelashi gaz romanesc, iar EoN ne vinde oricum scump gazul rusesc?
      hai sa citim mai bine cum e cu calendarul „libearalizarii: shi etapele SCUMPIRII (nu ieftinirii), shi sa mai abandonam nou-limba orwelliana prin care denumi un lucru prin opusul sau.

      Răspunde
       
  • Hodoroge Bogdan
    Iunie 12, 2013 la ora 22:29

    unde este emisiunea de miercuri ?… sa nu-mi spuneti ca cei de la tvr sunt atat de redusi la minte incat sa puna un meci stupid in timpul celei mai vizionate emisiuni de la tvr ? Cel care a decis asa ceva ar trebui sa se angajeze la o spalatorie auto pt ca: gatanat 100% ca nu-l duce capu.

    Răspunde
     
    1. Bogdan
      Iunie 13, 2013 la ora 22:06

      Pt Hodoroge Bogdan, mai bine comentai la subiect in loc sa comentezi de ce s-a dat un meci de rugby.Sa stii ca multa lume care urmareste emisiunea lui Moise mai urmareste si meciuri de Rugby…asta e diferenta intre cei ce se uita la emisiune si inteleg ceva si cei ce se uita la emisiune ca sa para mai interesanti.

      Răspunde
       
  • Claudiu
    Iunie 12, 2013 la ora 19:28

    Poate ca ar trebui spus ca la gazele de sist nu noi (prin intermediul companiilor statului) le exploatam ca sa spunem ca ne bucuram de ele.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 12, 2013 la ora 11:39

    Cand vorbeam despre stimularea consumului in vederea sprijinirii cresterii economice (inclusiv prin atragerea ISD) eu ma refeream la scaderea TVA nu doar la paine, nu doar la alimente, ci la toate marfurile. Adica, la revenirea la cota de 19% odata ce au fost depasite momentele economice dificile si s-a reusit asezarea economiei romanesti pe un trend de crestere economica sustenabila. Pai nu criticasera actualii puternici cresterea TVA, pe care eu am numit-o, de altfel, o prostie fara margini si in acelasi timp o masura de salvare dintr-o situatie fara iesire?! Este probabil, incepand cu anul 2014, contextul in care TVA ar trebui sa revina la nivelul anterior. Teama mea insa, realist vorbind, este ca economia romaneasca NU se afla intr-un proces de crestere sustinuta, iar evolutia nesigura a dinamicii sale se explica prin eficacitatea redusa a actului de guvernare. Cu alte cuvinte, optimismul recent aratat de dl. Moise cu este nejustificat. In acest context este de inteles atitudinea prudenta a guvernului in relatiile cu FMI, de a carui expertiza ne bucuram. In lipsa unor argumente de ordin social-economic (inclusiv in ceea ce priveste fundamentele economice prezentate de analistii economici in culoare roz-bombon, dar si in privinta politicilor economice si a celor publice in general) guvernul nu poate negocia de pe o pozitie puternica cu Fondul si nu poate sustine masuri de relansare precum reducerea taxelor. Asteptam inca un referendum pentru reducerea numarului membrilor parlamentului si a camerelor sale (cu costurile aferente, nu atat in plan financiar, cat in cel al constructiei si functioanrii statului de drept), asistam la o nesfarsita campanie electorala, neintrerupta nici macar de inundatiile iminente, ceea ce face sa persiste sentimentul de instabilitate politica si sa descurajeze ISD s.a.m.d. iar cand vine vorba despre coruptie spunem partenerilor nostri europeni ca sunt prost informati. Ma tem ca nu aceasta este directia corecta in care ar trebui sa se indrepte statul nostru, parere impartasita de peste 75% dintre romani, conform sondajului de opinie IRES. Este adevarat, insa ca rezultatul sondajului mentioneaza partidul cel mai indragit ramane PSD cu 37% dintre voturile repondentilor. Prin urmare, in conditiile conservarii cadrului social-politic, situatia actuala se va mentine pe termen mediu.

    Răspunde
     
  • florn
    Iunie 11, 2013 la ora 23:35

    Nu pot suna cand sunteti la radio (sunt la serviciu) si … nu pot sa va vorbesc cand sunteti la TV (nu sunt singur in casa), insa am gasit aceasta modalitate de a lua legatura cu dvs. D-le Moise Guran, dati-mi voie sa imi exprim o parere legata de cine si cum ar trebui condusa tara asta. Nu ma pricep la politica si felurile de republici si monarhii existente in lume, dar vad o idee buna daca tara ar fi un imens ONG. Adica, Adunarea generala (poporul) este organul suprem de conducere, Consiliul director (parlamentul) duce la indeplinire vointa poporului, cenzorul (BNR sau alt organism) verifica modul cum se cheltuie banul iar presedintele reprezinta ONG-ul (tara) in relatiile cu tertii si se ocupa ca Consilul director sa indeplineasca vointa Adunarii Generale. Prin statutul ong se stabilesc atributiile fiecarui organ, competente etc…. Cred ca ar merge, la ONG-uri merge foarte bine. Problema e la popor… nu trebuie lasat tot narodul sa-si dea cu parerea (la ong-uri membrii cotiyanti sunt impartiti pe categorii si au unele drepturi restranse gen membri fondatori, activi sau simpatizanti) Ar merge si poporul impartit in asemenea categorii… cine merge la vot este membru activ, cine nu merge la vot este membru simpatizant. La ong membrul activ plateste o cotizatie mai mare, participa la activitatile ong-ului si are dreptul de a fi ales in organele de conducere, are drept de vot in AG si dreptul de a face propuneri. Membrii simpatizanti platesc o cotizatie modica-simbolica, nu au drept de vot in AG, participa ocazional la activitati etc. Acum sa ma ierte D-zeu, dar am vazut o batranica de 80 ani, nici nu vedea bine pe unde merge fiind adusa cu forta la votare sub amenintarea ca nu-i mai da nu stiu ce ajutor de la primarie si a votat dupa cum i s-a dictat. Ar trebui sa fie „membru simpatizant” si sa-si vada de viata ei nu sa o strice si pe altora, fiind usor manipulata si santajata si manifestand indiferenta fata de tot ce o inconjoara. E o idee care prinde , zic eu… Politicienii nu sunt in ziua de azi exponentul inteligentei si harniciei poporului, sunt niste impostori care au profitat de indiferenta, lipsa de implicare si incultura poporului roman.

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Iunie 11, 2013 la ora 22:27

    nu e asha ca e haios ca tocmai acum, and negociem cu FMI-0ul un nou acord… tocmai acum guvernul Ponta o lasa mai moale (iarashi, din nou) cu TVA-ul la paine?
    iar daca-l va semna (pe acest acord), TVA-ul la paine va mai aparea ca subiect de discutzzii doar la alegeri.

    Răspunde
     
  • Tiberiu CAZACIOC
    Iunie 11, 2013 la ora 21:16

    Pe tema fructelor in scoli, eu, din partea Asociatiei Grupul de Initiativa Radu Anton Roman si a miscarii Slow Food in Romania, am facut propuneri catre MADR, de preluare a unor experiente, precum a modelului francez, de diversificare a aportului de fructe. Am avut la dispozitie si o cercetare platita de MADR care studia efectele programului finantat de UE in primii 2 ani de aplicare. Va stau la dispozitie cu informatii, pe acest demers de tip advocacy, ce credem ca va determina o schimbare in anul scolar ce urmeaza. Speram. Participarea la 2 grupuri de lucru m-a face increzator. Asociatia noastra este implicata in activitati de advocacy pe teme legate de mica agricultura si micii fermieri, produse locale, de aproape 3 ani.

    Răspunde