Ce naibii sunt creanțele asupra Statului și de ce ologesc ele tânăra noastră democrație

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Văd că nu prea dă nimeni importanță discuției despre regimul juridic al creanțelor asupra Statului. Eu o consideram utilă și cred că sunt sute de mii de români care ar fi ciulit urechile dacă le-ar fi spus cineva ce sunt acelea creanțe asupra statului. Gândiți-vă doar la cadrele didactice sau la oricare alți bugetari care au câștigat procese cu statul. Gândiți-vă la cei care s-au judecat pe taxa auto și au câștigat… Câți dintre ei știți să-şi fi luat banii? Când are bani de dat, Statul își face o lege prin care își eșalonează datoriile pe ani, cincinale sau chiar decenii. Asta deși chiar în Constituția actuală creanțele asupra statului sunt garantate. O garanție goală de conținut, o vorbă scrisă undeva, că nu ne doare mâna să scriem câte constituții vrem. Statul nostru este dator vândut unei părți a cetățenilor săi, iar inegalitatea evidentă între stat și cetățean când vine vorba de dat și de luat bani ologește grav democrația noastră.

Probabil premierul Victor Ponta este îngrijorat de efectele pe care le-ar avea propunerea lui Crin Antonescu de a introduce același regim juridic de penalități când vine vorba de datoriile statului. Orice premier ar fi. Dar dacă tot modificăm Constituția cred că ar trebui să privim lucrurile în perspectivă și să nu mai lăsăm guvernanților de mâine posibilitatea de a face prostiile celor de ieri. Să știe că nu poți majora salariile profesorilor înainte de alegeri dacă n-ai bani după, să știe că nu poți pune taxe auto care îl lasă pe om fără dreptul de dispoziție asupra mașinii sale sau chiar să știe că nu poți să amâni 25 de ani despăgubirea celor care au fost abuziv lăsați fără proprietate de comuniști. Iar noi toți, ca nație să știm că trebuie să ne alegem lideri corecți, care nu mint în campanie și care, o dată ajunși la guvern vor fi capabili să rezolve astfel de probleme respectând Constituția și implicit pe cei cărora statul le este dator vândut.

This entry was posted in MOISE. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

22 răspunsuri la Ce naibii sunt creanțele asupra Statului și de ce ologesc ele tânăra noastră democrație

  • GABRIELA
    Iunie 17, 2013 la ora 16:07

    Buna Moise!
    Eu nu vreau sa-ti spun ca noi am recuperat taxa auto, e drept dupa 2 ani de proces, si mai cunosc inca cateva prsoane care au ridicat banii pentru aceasta.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Iunie 12, 2013 la ora 03:26

    Alex > De ce sunteti … negru cin toti ceilalti sunrem … albastri?

    Răspunde
     
  • mihaix
    Iunie 11, 2013 la ora 22:53

    E f buna propunerea, dar intr-o tara in care toti cei care lucreaza la stat au mentalitatea ca noi cetatenii ii slujim pe ei, nu o sa vedem asa ceva bagat in vreo lege, daramite in Constitutie.
    Oricum Ponta pare ca o duce bine cu Basescu, deci nu stiu ce Constitutie va iesi, la fel cum facea si Aspazia C. Si desi amandoi ii multumesc lui Nastase pt ajutorul dat in viata, joaca tot dupa cum zice dictatorul suparat ca se doreste o republica in care presedintele sa fie doar o imagine (vb sa este o paiata). Din pacate suntem o nava la mana sa, si a puterilor occidentale, buna doar pt furat resurse si companii.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Iunie 11, 2013 la ora 21:00

    http://www.cotidianul.ro/romania-informata-ca-sta-pe-un-nou-bulgare-de-aur-215578/
    am auzit…ca exxon cauta sa inchirieze vreo 8000 de mp de birouri in bucuresti.

    Răspunde
     
  • CTL
    Iunie 11, 2013 la ora 18:08 Răspunde
     
  • CTL
    Iunie 11, 2013 la ora 17:09 Răspunde
     
  • Dalai Briciu
    Iunie 11, 2013 la ora 15:57

    Problema privind despagubirea celor afectati de comunism tine putin de moralitate. Stim foarte bine ca acel sistem politic ne-a fost impus de marile puteri si pus in practica de elevii straluciti ai Anei Pauker. Este putin deplasat ca greselile facute de puterea anilor 1948-1955 sa le plateasca o generatie dupa revolutie ca tot vorbiti ca treneaza de 25 ani.Voi ce ati face? Tot ce a fost in natura trebuia returnat, si aici ma refer la case care care mai existau si/sau terenuri care nu sunt ocupate de altceva cum este cazul familiei Bragadiru care a avut ternuri sub casa poporului. Pentru toti ceilalti ……… un salut tovarasesc. Corvoada istoriei resimtita de toti inclusiv de cei vitregiti!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 16, 2013 la ora 19:27

      Acel sistem politic impus de marile puteri a fost inlaturat radical şi definitiv prin Marea Revolutie din Decembrie, prin efortul organizatoric şi odata cu instaurarea regimului democratic al Presedintelui Ion Iliescu. Trebuie sa multumim, prin urmare, celor care prin stradaniile lor au creat cadrul social-politic şi economic in care s-a dezvoltat mandra noastra patrie in ultimii 23 de ani şi au pus temelia unei societati romanesti atat de bine articulate şi functionale incat atrage numeroase [şi oarecum diverse] aprecieri din partea intregii Europe civilizate. In acest cadru de excelenta, nu peste o generatie, care a trecut, de altfel, ci poate peste trei, dar eu as spune mai degraba peste cinci, vor fi uitate (nu platite) greselile facute de puterea anilor 1948-1955, iar efectele lor isi vor fi diminuat importanta sociala. Pana atunci, discutam pe puncte, asa cum se primeau şi bunurile de consum in perioada de glorie evocata.

      Răspunde
       
  • micutu de la 7
    Iunie 11, 2013 la ora 15:03

    Statul ar putea sa-i scuteasca tot esalonat, pe ani de zile, pe creditori. Are sa-ti dea bani pentru ceva, sa te scuteasca de la impozit 2-3-10 ani sau cat e valoarea. Dar n-o sa vedem pentru ca statul trebuie sa ia cat mai mult si sa dea cat mai putin, oamenilor adica, pentru ca in rest ii da lu Bechtel, ii da lu Iordache, ii da lu unu lu altu ca sa nimic.

    Răspunde
     
    1. Codru'Penal
      Iunie 11, 2013 la ora 23:10

      E o idee de luat in calcul Micutule.

      Răspunde
       
  • Alex
    Iunie 11, 2013 la ora 14:42

    Guran am sa mi cer scuze pentru ca am sa incerc sa ma refer mai mult la Constitutie pentru ca tu ai facut referire la ea . Chiar azi ai avut o emisiune pe tema asta . Sint niste lucruri de baza care ar trebuii schimbate
    1 nu poti sa ai o justitie indepedenta atita timp cit salarile sint platite de prim ministru
    2 nu poti sa ai cel Mai puternic om in stat care este prim minstru Fara ca el sa fie ales direct de popor In felul asta sar opri circul cu impartirea scaunelor la guvern Si acum am intrebarea de ce se zbat asa pentru scaunele din guvern …… Pentru ca au nevoie de contracte si uite Asa incepe circul si coruptia. Dupa cite stiu eu un senator are rolul de a face legi nu bani Gresesc undeva ? Apropo pe cind o discutie despre Bilderberg ?

    Răspunde
     
  • tony
    Iunie 11, 2013 la ora 03:07

    Amen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Iunie 10, 2013 la ora 23:09

    acu cica s-a dus si partidul lui cocos.
    or parasi sobolanii corabia sau sobolanii parasesc magazia unde s-a pus otrava?

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Iunie 10, 2013 la ora 20:41

    a divortat elena udrea…romania tv a intrerupt transmisia in direct despre vizita lui ponta in germania ca sa anunte stirea…misto!

    Răspunde
     
    1. CTL
      Iunie 10, 2013 la ora 21:42

      vorba lu’ Columbeanu > e misto !

      Răspunde
       
      1. laurentiucat
        Iunie 10, 2013 la ora 21:59

        l-am plagiat! m-ai prins…

        Răspunde
         
  • laurentiucat
    Iunie 10, 2013 la ora 20:08

    taman acu ma uit la „tonta” cum sade el langa tanti merkel si asculta imnul…
    se poate sa faca el asa ceva ? se poate ca merkel sa aduca in germanica ditamai plagiatorul, ditamai tradatorul care va duce romania direct la moscova si io va da lu putin?
    rusine!rusine!rusine!

    Răspunde
     
    1. CTL
      Iunie 10, 2013 la ora 22:05

      Eu, sincer, cred ca Merkel l-a primit pe Ponta cu binecuvantarea lui Basescu. Zice Ponta – ” inca il urasc pe Basescu „, apoi i vine sa pufneasca in ras. Adevarul e ca acum lucreaza impreuna, l-a lasat la Bruxelle, intalnit cu Merkel , dineuri cu marii Europei.
      Tocmai am citit asta, legat de tandemul Ponta-Basescu : http://www.revista22.ro/articol.php?id=26989
      .

      Răspunde
       
      1. laurentiucat
        Iunie 10, 2013 la ora 23:56

        aia de la 22 se mint singuri. uite! facem un pariu daca vrei sa vezi „pactul” ponta-basescu.
        „cine il ingroapa pe basescu in puscarie?” ponta sau antonescu?
        eu pariez pe ponta…

        Răspunde
         
        1. CTL
          Iunie 11, 2013 la ora 07:17

          Putem pune. Sincer, intre Ponta si Antonescu eu as paria pe Basescu. Nu cred ca o sa-l lase marile puteri la fund. SUA, Germania… In cazul lui nu cred ca se va repeta ceea ce s-a intamplat cu Berlusconi, Basescu e prea viclean isi acopera spatele de 3 ori.

          Răspunde
           
        2. CTL
          Iunie 11, 2013 la ora 07:21

          Eu as compara situatia lui Basescu mai de graba cu cea a lui Iliescu. Pe Iliescu au incercat de vreo 2 ori sa-l mai cheme pe la ceva audieri cu mineriadele cu revolutia cu nu stiu ce, dar s-au terminat repede si fara prea mare tam-tam. Basescu , ca si Iliescu, e mai alunecos.

          Răspunde