Evidenţa taxei auto nu există

Publicat la data de de Moise

editorial blog

de Moise Guran

Trebuie să ai cel puțin o dispoziție genetică dacă nu cumva chiar mult talent pentru a reuși să te înnozi în asemenea hal cum reușim noi ca țară. Povestea cu timbrul de mediu din această primăvară a blocat cam tot ce înseamnă tranzacție cu mașini, în afara cazurilor în care cetățeanul are un geamantan de bani cu care se duce să își cumpere o mașină nouă.

Știm deja cu toții, ca să reînmatriculezi astăzi o mașină în România trebuie să plătești celebrul timbru de mediu, care e atât cât este. Dacă ai plătit taxa auto, sau taxa de primă înmatriculare nu mai trebuie să-l plătești. Problema este că nimeni nu s-a gândit să țină și o evidență cu cetățenii care au plătit diferitele forme ale acestei taxe, reinventată sub alte denumiri la intervale regulate de autorități. Așa, și dacă ai plătit taxa și nu mai ai chitanța? Ce te faci? N-ai cum să demonstrezi că ai plătit-o și atunci nu mai poți să-ți vinzi mașina decât dacă plătești și timbrul de mediu. E stupid, o să ziceți… nu? E doar România.

Apoi imaginați-vă cum a fost dacă ați luat în leasing o mașină Euro 4 acum cinci ani, când era scutită de taxă, iar azi, când ați terminat ratele și se face transferul de proprietate, firma de leasing vă spune… stai așa că azi e cu taxă. Cineva trebuie să o plătească. De altfel chiar firmele de leasing sunt cele care au sesizat faptul că nu se mai pot face transferuri de proprietate și că acest ultim timbru de mediu n-a fost decât ultimul nod pe care autoritățile l-au strâns în jurul unui complicat pripon făcut de gâtul pieței auto. Deja valoarea timburlui nu mai contează… e și mai puțină bătaie de cap să-ți iei cetățenia bulgară, dar să-ți înmatriculezi o mașină la ei. La noi chiar nu se mai poate.

Categoria: MOISE
Etichete: ,

Comentarii prin facebook

38 răspunsuri la Evidenţa taxei auto nu există

  • Dan Dan
    Februarie 5, 2014 la ora 14:06

    Buna ziua poate cineva ma poate ajuta si pe mine…Am cumparat o masina de la un dealer de marca masina fiind sh dealer care o cumparase de la o persoana in regim buy back. La momentul respectiv nu se stia situatia taxei daca a fost recuperata sau nu iar dealerul s-a oferit sa mi-o plateasca daca a fost recuperata.Am depus cerere la anaf sect 3 si am primit raspuns ca nu se poate gasi in evidenta ca fiind platit.M-am intors la dealer care tocmai obtinuse de la anaf sector 4 caci acolo au activitatea un raspuns la o cerere identica cu a mea ca taxa masinii nu a fost recuperata .cu aceasta hartie sunt ignorat la sectorul chiar daca vb de aceiasi serie de sasiu nr de inmatriculare.serie carte identitate! Ce este de facut?fosta proprietara mi-a zis ca nu mai are dovada platii.cum la anaf 4 se gaseste si la 3 nu?

    Răspunde
     
    1. Andreea
      Mai 8, 2015 la ora 13:13

      Ce ai facut pana la urma?
      Sunt in aceeasi situatie si nu stiu incotro s-o apuc?

      Multumesc

      Răspunde
       
  • Constantin
    Mai 29, 2013 la ora 14:09

    Tanti spune mai multe prostioare, iar ironia domniei sale este de prost gust. Tocmai pentru ca nu au experti in economie, Expert Forum apeleaza din cand in cand la expertiza lui Florin Catzu (a se vedea pozitia fata de FMI). Reducerea discutiilor care au loc la nivel european cu privire la energie, unde comisarul european pentru energie Gunther Oettinger a avut o interventie extrem de dura la adresa Italiei, Romaniei si Bulgariei, tari pe care le-a considerat „neguvernabile”, doar la exploatarea gazelor de sist (pentru care „Tanti” pare sa fie favorabila) este expresia unei abordari superficiale si lipsita de profesionalism. Oricat ar fi de suparati „baietii destepti din energie”, Comisia Europeana ne cere sa fim transparenti in afacerile cu energie. Iar cu privire la starea de „neguvernabilitate” semnalata, n-avem de ce sa ne suparam, pentru ca este in conformitate cu concluzia pe care au tras-o multi chiar aici, in tara.

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Mai 29, 2013 la ora 21:14

      -in ce masura romania e neguvernabila?
      pe ce se bazeaza aceasta concluzie?
      – pe tanti am citit-o acum prima oara si mi s-a parut ca are niste puncte de vedere ok.
      unul ar fi sa zicem despre germania care negociaza individual cu rusia si firme germane vand gaz rusesc la cel mai mare pret in romania. suntem o uniune economica sau fiecare cu a mamei sale?
      – in privinta gazelor de sist inca nu mi-am format o parere si incerc sa-mi formez una corecta. l-am si provocat pe adriand pe tema asta ca sa scot de la el de ce e anti.
      eu incerc ca si la rosia montana sa-mi formez o parerea care sa tina cont si de nevoia de dezvoltare dar si de cerintele de mediu.
      chiar doresc un punct de vedere argumentat in aceste cazuri si pe care daca mi se „potriveste” sa-l adopt , bineinteles cu mentionarea autorului…

      Răspunde
       
      1. un turist
        Mai 29, 2013 la ora 21:24

        LaurentiuCat. Unul de-al nostru mai sustine ca tot EU este ireparabil nu neguvernabil.

        Răspunde
         
        1. laurentiucat
          Mai 29, 2013 la ora 23:53

          eu cred intr-o uniune in care toti cetatenii sai sunt egali, statele componente sunt tratate egal in masura ponderii populatiei si teritoriului.
          si daca germania va constientiza ca fara statele uniunii se va sufoca la fel de rapid pe cat se vor prabusi statele sarace.
          problema va fi ca la romani, bulgari antrenamentul saraciei inca exista…mai nasol o sa fie cand cetatenii germani vor incepe sa simta pe pielea lor ce simt acum grecii,portughezii,irlandezii…nu neaparat atat de jos ci doar ca diferenta de amplitudine .

          Răspunde
           
          1. un turist
            Mai 30, 2013 la ora 00:02

            Laurentiu. Acelas lucru l-am spus de multe ori colegilor de lucru si pe timpul comunist cind vedeam saracia in Romania ca nu va fi usor de suportat daca cazi adinc dar sa speram ca nu vom ajunge noi dar vai de cei care ne urmeaza.

             
  • Titi
    Mai 29, 2013 la ora 13:39

    Buna ziua

    Inca de la inceput vreau sa va spun ca apreciez ceea ce faceti la TVR, dar exista un dar in emisiunea de ieri 28 mai 2013 de pe Europa fm cand un asculator va sunat si si-a spus punctul de vedere cu presa care este manipulata politic.
    Cand se va vota legea privind neimplicari politicului in presa !?
    Unde am ajuns noi acum este vina politicului si a indiferentei presei cand s-a mai facut investigatii ? Noi importam carbuni alimente iar produsele noastre se strica si stam cu capul plecat ca sa nu suparam pe cei de la UE.
    Un exemplu de urmat ar fi Coreea de Sud care isi promveaza foarte mult imaginea si produsele.. doar si ei au trecut prin criza dar la ei s-a aplicat principiu sa mucim si sa nu stam pe banca si sa comentam..

    o zi buna

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Mai 29, 2013 la ora 12:39

    o tanti care se pare ca stie despre ce vorbeste http://www.revista22.ro/articol.php?id=26645

    Răspunde
     
  • Marius
    Mai 29, 2013 la ora 09:22

    Stiu ca nu se refera la subiect, insa este un alt exemplu de aiureala mioritica. Zilele trecute am primit 2 instiintari de la CNAS (asigurari sanatate) cum ca trebuie sa depun declaratile si fac plata obligatiilor ce imi revin… „Vina” mea era ca am lucrat in alt judet decat cel de domiciliu si ca atare „sistemul” local ma vedea traind din alte surse de venit. Merg sa lamuresc chestiunea uzand de 1 zi concediu, dar la fata locului sa cad pe spate si mai multe nu, cand am vazut cel putin 100 de persoane inghesuinduse la 4 ghisee pentru tot felul de probleme. Multi au fost instiintati ca trebuie sa achite contributii CAS din venituri precum dobanzi, alocatii copii, acestia neavand alte surse de venit, dar avand probabil cativa lei rataciti intr-un cont bancar. Intamplarea are si o parte buna: acolo am aflat (sic) ca pot depune documentele justificative si uzand de adresa de e-mail (tipic romanesc, unde dincolo de valorosul sistem informatic, tu contribuabil trebuie sa faci dovada ca esti in buna regula cu toate cele).

    Răspunde
     
  • Dan
    Mai 29, 2013 la ora 08:11

    Dar rezolvarea e foarte simplă: în funcţie de data înmatriculării se ştie ce taxă era în vigoare şi se poate deduce cât s-a plătit. Pentru că dacă nu s-ar fi plătit, nici nu s-ar fi înmatriculat. Şi-am încălecat pe-o şa…

    Răspunde
     
    1. Dan
      Mai 29, 2013 la ora 08:13

      Plus că dovada plăţii există: în dosarul de înmatriculare de la Poliţie.

      Răspunde
       
      1. mircea
        Mai 29, 2013 la ora 15:36

        Sunt de (exact) aceeasi parere. M-am gandit la acest lucru fix atunci cand Moise reproducea acest text la EuropaFM.

        Răspunde
         
  • mihaix
    Mai 29, 2013 la ora 00:38

    Eu la cand i-am intrebat daca am si alte metode de plata, in afara de cea cash, mi-au zis ca pot plati in contul Trezoreriei, si mi l-au dat. Problema pe care am pus-o si eu , era , daca vin peste o luna si imi zic ca nu am platit, eu trebuia sa vin cu dovezi de la banca, . Pt ca ei nu tin dovezile platilor si nici nu pot cauta pe acolo
    . Iti vine sa te iei cu mainile de cap, de la atata prostie perpetuata in birocratia naostra. Ca sa nu mai zic ca atunci cand sotia a avut nevoie de un act, le-a luat o ora sa caute in 3 calculatoare, ca se mutase dintr-un oras intr-altul si nu o gaseau ….. Ale dracului baze de date, la nivel de bloc, nu de tara, si porgrame instalate peste tot mai putin unde trebuie , nu.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Mai 29, 2013 la ora 00:39

      *** A se citi: Eu cand am fost la ANAF…

      Răspunde
       
  • laurentiucat
    Mai 29, 2013 la ora 00:36

    si inca o chestie.
    ptr toti cei care clameaza inca o taxa in pretul carburantului.
    aceasta „generalizare” ar deveni o taxa de consumatie si nu una de mediu.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Mai 29, 2013 la ora 00:42

      Oara asta chiar ajunge la mediu, sau la bugetul consolidat ??? PT ca daca ajunge la buget, nu mai conteaza, ca tot avem noi 99999999999 de taxe.

      Răspunde
       
      1. laurentiucat
        Mai 29, 2013 la ora 00:46

        nu exista taxa inafara bugetului consolidat…
        asta cuprinde totul.

        Răspunde
         
    2. TiberiuC
      Mai 29, 2013 la ora 09:26

      Laurentiu, stiu ca te ocupi de agricultura (ai scris tu pe aici) si nu iti doresti o motorina mai scumpa, te inteleg perfect. Dar, daca tot o „ardem” cu timbru de mediu, taxa de poluare bla bla ar fi cel mai corect. Un prienten si-a cumparat un Honda Civic hibrid, second din 2008, 70 000km, nu plateste taxa deloc, dar consuma 11L/100km in oras (motor 1,3l benzina80CP).
      Aceasta taxa e pur si simplu stupida si doreste doar sa te descurajeze sa cumperi second hand si sa incurajeze teoretic cumpararea de noi masini.

      Răspunde
       
      1. laurentiucat
        Mai 29, 2013 la ora 11:50

        nu e vorba de mine si de motorina ptr agricultura.
        eu doar am facut o constatare. ca taxa bagata in carburant devine o taxa de consumatie cum sunt accizele. si nu o taxa de mediu.
        in rest, motorina de la agricultura ar trebui scutita de ceva taxe si colorata ca sa nu mai fie deturnata.
        si se pare ca iar uiti ceva. taxele astea din motorina ptr agricultura sau transport… se vor regasi in pretul produselor finale pe care le achiti tot tu.

        Răspunde
         
  • cornel
    Mai 29, 2013 la ora 00:14

    Acum cateva zile am asistat la o discutie intre doi tarani agricultori in care unul dintre ei spunea ca tocmai a terminat de recoltat cartofii noi insa are probleme cu desfacerea pentru ca angrosistii/samsarii ofera aprox 1,1 RON si el spunea ca nu e avantajos acest pret dar la un pret de aprox 2 RON vinde o parte importanta din recolta proaspata. In ziua urmatoare am intrat intr-un magazin Carrefour unde am vazut la vanzare cartofi noi (numai) din EGIPT la pretul de 4,8 RON. Iti faci cruce si nu mai intelegi nimic. Care e smecheria? Inca doua cuie batute la sicriul agriculturii romanesti? Probabil ca da.
    Acum sar de la una la alta.
    Astazi am cautat un medicament numit de doctori GENERIC. Am cautat in aprox 10 farmacii si asa ceva nu mai exista. Nu era eficient sau era depasit? Nu. Era prea ieftin. Adica cum? Pai prea ieftin. Adica romanii puteau sa-l cumpere, ca sa se trateze cu un medicament eficient si ieftin (foarte multe fabricate in Romania). Care e smecheria? Inca doua cuie batute la sicriul majoritatii romanilor care sunt saraci? Probabil ca da.
    Am uitat sa zic : alternativa NU EXISTA la medicamentul cautat de mine iar in alte cazuri alternativa e un alt medicament, de cele mai multe ori un medicament importat, dar mult mai scump
    Dar in tot acest timp toate scolile din Romania vor beneficia (a fost o promisiune mai veche) de INTERNET WIRELESS GRATUIT.
    La fel, o alta propunere e dotarea tuturor elevilor cu TABLETE GRATUITE in masura in care salariile profesorilor debutanti sunt de multe ori mai mici decat salariul unei femei de serviciu si calitatea invatamantului scade (vezi promovabilitatea la bacalaureat iar in curand e posibil ca un absolvent de 12 clase sa nu stie tabla inmultirii pentru ca intra pe facebook si intreaba un prieten sau cauta pe google – de’ acu’ e tehnologia moderna care te ajuta, inainte nu era).
    Si in final te intrebi : „De ce lucrurile sunt pe dos in Romania?”.
    Uite d’aia.

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Mai 29, 2013 la ora 00:34

      la mine e tocmai invers.
      medicamentele originale lipsesc ptr ca cica nu se mai importa sau nu se cauta din cauza ca sunt scumpe si e plin de generice.
      ideea e ca excipientii ma „deranjeaza” la tic-tac, care s-a obisnuit numai cu „medicamentul originar”.

      Răspunde
       
    2. Adrian D.
      Mai 29, 2013 la ora 03:17

      Cornel, cu respect, lucurile NU sunt p[e dos in Romania/ Ele sunt exact asha TREBUIE sa fie.
      Adica, sa fiu mai precis, cum vor UNII domni sa fii.
      Sigur, piatza libera ar fi trebuit sa rezolve shi priblema cartofilor romaneshti, shi pe aceea a medicamenteor generice. Numai ca legea cererii shi ofertei functzioneaza un ic ciudat. De pilda, da, cartoful romanesc o fi mai ieftin shi mai bun decat ala egiptean (nu sunt chiar sigur ca e mai bun: cartoful egiptean nu tzine de normativele UE. Ori alea UE, mai noi, au o mica placere legata de anumite de firme producatoare de semintze, daca ma intzelegetzi…). problema e ca nu e ATAT de ieftin la pretzul de achizitzie de catre supermarket. Pai la doi lei platitzi tzaranilor, se face sa ishi strice ei frumusetze de marja de profit de 100%? (reamintesc ca uin amploaiat roman la hypermarket cashtiga exact salariul minim…).
      Nu se face. asha ca e mai ieftin cartofu egiptean, etc fiindca fermierul egiptean shi-asha ishi duce zilele de pe azi pe maine.
      in cazul medicamentlor generice, legea cererii shi a ofertei e de-a dreptul caraghioasa. ea sta shi se uita cum cateva lobby-uri din industria farmaceutica stabilesc ca medicamentul „specializat” e mai bun decat ala „generic”, deci ca ala generic e cah, shi tre’ scos de pe piatza.
      care piatza, poa’ sa faca spume la gura cu cererea ei de generice: farmacishtii nu-l vor scoate pe raft (chiar daca il au), ca doar nu-s fraieri.
      iar acestea nu-s nici primele, nici ultimele cazuri in care legea cererii shi a ofertei umbla cu capul spart.
      aici ar fi momentul in care sa intervina statul roman, numai ca statul roman are mainile legate fiindca 1. are o legislatzie europeana de respectat 2. are functzionari, care sunt cam coruptzi 3. fiindca oricum nimeni nu vrea ca el sa intervina, fiindca, nu-i asha, piatza se autoregleaza. Shtie ea, piatza, mai bine, cum e cu cartoful shi ce vrea de fapt consumatorul, la fel shi cu medicamentul generic…

      Răspunde
       
  • cornel
    Mai 28, 2013 la ora 20:44

    Am vazut stirea cu hakerii chinezi care au furat date strategice militare de la americani. Ma gandesc daca guvernul chinez avea nevoie de informatii referitoare la Romania daca se mai chinuia cu hakerii. Cred ca, mai sigur si rapid, trebuia sa ia legatura cu sefii de la Ministerul Apararii din Romania. Am aici in vedere faptul ca majoritatea celor care au avut functia de Ministru al Apararii din Romania au vrut sa faca si ei asa, o saparla, ba cu niste terenuri, ba cu o locuinta de serviciu, ba alte soparle (de aici am tras concluzia ca integritatea acestor fosti ministri ai apararii are anumite lipsuri sau integritatea lor poate fi pusa la indoiala).
    Cum zicea cineva – asa conducatori, asa tara.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Mai 29, 2013 la ora 00:50

      La noi e mai complicat cu furatul datelor pt ca:
      1. ele nu exista, noi neavand sisteme centralizate
      2. pe langa faptul ca nu exista date, sunt probleme si cu calculatoarele, accesul la internet, etc

      Lasand gluma la o parte, chinezii au furat de mult ce trebuiau sa fure de la noi si de la celelalte tari ex sovietice.
      Plus ca nici NATO nu sharuieste date importante cu estul europei, mai ales ca stiu ce le poate pielea generalilor din garda veche, vezi cazul dlui H Simm din Estonia.

      Răspunde
       
  • cornel
    Mai 28, 2013 la ora 20:29

    Cred ca era nevoie si de o campanie, tot la TVR, pentru sustinerea profesorilor din Romania. Dupa mine medicii si profesorii sunt la fel de importanti, pentru o societate. Pentru a justifica asta cred ca ar fi util sa imaginam cum ar fi daca nivelul invatamantului romanesc ar fi foarte scazut (foarte putini elevi ar fi cu bacalaureatul promovat) si am avea pretentia ca pregatirea profesionala a medicilor romani sa fie una foarte inalta iar societatea am dori sa progreseze.
    Cred ca e neaparat nevoie de o marire a salariilor la profesorii si medicii debutanti, avand in vedere faptul ca acestia astazi nu pot trai decent din salariul actual si nu se justifica studiile superioare terminate, cu licenta luata.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 28, 2013 la ora 20:14

    Am constatat, de ceva timp, ca e o campanie lansata de TVR de sustinere a medicilor din Romania – „Povesti in halate albe”. De laudat si absolut necesar, parerea mea. Pe langa laudele pe care le merita medicii in general cred ca trebuie abordata si problema medicilor/asistentelor Frankenstain sau criminali care schilodesc sau omoara oameni, voluntar sau involuntar. Acestia ar trebui scosi din sistem sau sa aiba cat mai putin contact vital cu pacientii si nu mangaiati cu o mustrare de Colegiul Medicilor (asta dupa care esti un pic certat ca ai avut tupeul sa faci reclamatie iar in final ti se cere sa iti retragi plangerea pe motiv ca ti se promite verbal ca se va avea grija ca asa ceva nu se va mai intampla in viitor). Iti faci cruce si nu mai intelegi daca vinovat e pacientul schilodit sau medicul „criminal” si care e rolul si menirea Colegiului Medicilor. Nu mai zic de cazurile in care medicul criminal e mangaiat cu o mustrare, dupa mult timp de la fapta comisa, iar pacientul e „mangaiat” de popa si e trecut la cele vesnice.
    Asta e un aspect.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Mai 28, 2013 la ora 20:03

    Eu tot stau sima intreb cat de greu este sa puna o taxa in benzina (adica sa platesti la km), sau daca chiar nu vor sa fie integrata in combustibil :una anuala mica in functie de masina, capacitate, vechime etc . Adica sa platesti in fiecare an in care o folosesti, eventual din ce in ce mai mult cu cat masina devine mai veche.
    Dar cred ca nu tine de inteligenta, ci de faptul ca ei vor bani rapid, printr-o taxa mare, si atunci adio inteligenta, all bets are off.

    Răspunde
     
    1. TiberiuC
      Mai 28, 2013 la ora 21:28

      tu inca nu ai inteles ca aceasta taxa nu are legatura cu mediu ci vrea sa desscurajeze piata second hand si ca marele producator Renault a amenintat direct cu somaj si proteste daca fac taxa prea mica????

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Mai 29, 2013 la ora 00:34

        Si nu numai Renault ci si alti importatori fac acelasi lucru , dar pana la urma, nu ma intereseaza. De aia i-am votat, sa gaseasca solutii, nu sa repete aceleasi tampenii ca guvernul poc

        Răspunde
         
      2. Moise Guran
        Mai 29, 2013 la ora 01:34

        Si daca iti da statul 3000 euro prima de casare si iti pleaca loganul de la 3500 de euro nou nu descurajeaza mai bine piata second?

        Răspunde
         
        1. mircea
          Mai 29, 2013 la ora 15:45

          Nu stiu ce ai vrut sa spui cu asta Moise. Prima de casare e 1.500 iar loganul nou pleaca de la 6.500. Diferenta e de 5.000 de euro, suma la care te gandesti serios daca vrei logan nou sau un second-hand de 3-4 ani cu dotari peste „loganul nou”.

          Răspunde
           
          1. laurentiucat
            Mai 29, 2013 la ora 21:18

            cred ca moise avea in vedree prima care s-a dat in germania si unde toti ucenicii isi luau logan cu 3500 de euro si dupa 3-4 ani il revindeau cu cam tot atat.

             
    2. Sorin
      Mai 28, 2013 la ora 23:48

      In cazul in care nu stiai … taxa ai este deja cuprinsa in pretul la pompa al combustibililor, au fost comasate mai multe taxe: cea de mediu, cea de drum (dar platim in continuare si rovigneta) nu e numai acciza la combustibili…

      Răspunde
       
    3. Miştotică
      Mai 29, 2013 la ora 11:24

      Păi deja există o taxă de mediu în preţul carburantului. Şi o taxă de drum. Şi accize. La care adaugi rovignieta şi viitoarea taxă de autostradă. Câte taxe vrei să mai plăteşti că să poţi scoate maşina din curte?!
      @Moise: „Așa, și dacă ai plătit taxa și nu mai ai chitanța? Ce te faci? N-ai cum să demonstrezi că ai plătit-o și atunci nu mai poți să-ți vinzi mașina decât dacă plătești și timbrul de mediu.”
      Păi cum puteam să înmatriculez maşina dacă nu plăteam taxa?! Mi-e greu să cred, trăind într-o eră a informaticii, că nu poţi afla din 3, 4 verificări istoricul unei maşini. Eu cred că NU VOR să scotocească puţin prin bazele lor de date, şi să plăteşti ca gâsca din nou o taxă, în caz că n-ai avut inspiraţia să laminezi nenorocita aia de chitanţă.

      Răspunde
       
  • cornel
    Mai 28, 2013 la ora 19:49

    Nu e nimic ciudat cu haosul de la Administratiile Fiscale. Cred ca a existat un motiv ca sa se perpetueze acest haos. Adica pentru o suma incasata Administratia Fiscala sau Ministerul de Finante sa nu poata sa spuna ce a reprezentat suma asta. Bineinteles ca o asemenea acuratete si ordine nu mai permite gainariile care se fac si care nu se pot dovedi decat de cei care fac reclamatii punctuale si vin si cu dovezile aferente. In rest haos total si generalizat. Si in final te intrebi de ce exista asa multe fraude in sistemul public de incasare/decontare plati, unele care nu se vor descoperi niciodata si aproape mereu nu sunt suficienti bani incasati la bugetul de stat pentru a asigura o finantare decenta a invatamantului si a sanatatii in Romania.
    Uite d’aia.

    Răspunde
     
  • Nelu
    Mai 28, 2013 la ora 19:47

    De ceva ani in urma eu i-mi pun o intrebare :
    LA BUGET NU MAI AVEM OAMENI DESTEPTI ?
    „Cind eram pe la scoli si nu stiam ceva ,copiam ; acestia din institutiile statului nici nu stiu ca pot copia de la alte tari dezvoltate „

    Răspunde
     
  • msd
    Mai 28, 2013 la ora 19:36

    parerea mea ii ca mai ales la cei ce au luat in leasing masina cu o suma de x euro aceasta taxa atinge grav dreptul la proprietarul care termina leasingul intrucat il obliga la ocheltuiala in plus

    Răspunde