Ora de Business: miercuri, 15 mai 2013

Publicat la data de de Biziday

crestere-economica

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-104808 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la Ora de Business: miercuri, 15 mai 2013

  • Constantin
    Mai 16, 2013 la ora 15:25

    „Eu as fi dispus sa platesc 10 lei in plus la net sa iau ce-mi doresc de pe net.”_Adica, sa, un cantecel cu Marina Voica, o poza cu Michael Jackson, sau si programele care costa 1,000-2,000$ fiecare?***Dom’le, ce mi-e Piperea, ce mi-e Blanculescu! A tunat si i-a adunat! Cu siguranta Oltchim va ajunge tot la afliment, iar costurile vor fi suportate tot de mandrii cetateni romani. Vivat!

    Răspunde
     
    1. valentin
      Mai 16, 2013 la ora 19:08

      Nu tati ma refeream la continul media ce tine de Romania nu de programe scumpe. Calculeaza si tu 3,6 mil user x 10 lei x12 luni 432 milioane lei / an cam 100 mil euro. Microsoft a vandut la minister educatiei de 10 mil euro si aia cu scandal. Eu zic ca fata de incasarile actuale este o suma interesanta !!

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Mai 17, 2013 la ora 07:28

        Nu vad ce ma poate impiedica sa pun pe torente si soft, inclusiv din Romania si care poate fi scump.

        Răspunde
         
  • SILE
    Mai 16, 2013 la ora 12:07

    da Moise despre dollar american de ce nu se vorbeste in emisiune…ca de intarit s-a intarit destul de bine in ultimele zile…de ce oare…?

    Răspunde
     
  • Valentin
    Mai 15, 2013 la ora 23:02

    Draga Moise,
    inca nu am vazut emisiunea dar a 2 apecte interesante .
    1. Daca francezi propun o taxa pe tableta eu propun o taxa pe net. Eu as fi dispus sa platesc 10 lei in plus la net sa iau ce-mi doresc de pe net. Trebie sa spun ca este o exagerare asa zisa pierdere a firmelor de tv si publicitate. Adevarul este altul! Sunt nesatui de bani si nu au inteles ca Internetul face totul mai ieftin. Sa mai taie din salariul asa ziselor vedete. Cu 3,5 mil abonati x 10 lei /luna eu zic ca ar fi o afacere mai buna. Evident nu atat cat ar jupui site-uri ca VOYO de pe fraieri dar mai acceptabila decat haituiala torentilor si huburilor dc+
    Si inca o precizare desi foarte multa lume descarca de pe torenti adevarul este ca sub 15% din material este vizionat sau folosit. Restul este sters in decurs de 2 saptamani. Deci pierderile nu sunt nicdecum mari. Fenomenul a fost inteles de cei de la google care nu cer bani pentru Android in timp ce Microsoft continua sa ceara sume exaggerate de bani pentru Windows si alte aplicatii.
    Reamintesc ca era o vreme cam prin 90 cand se rugau cei de la microsoft sa faci o copie ilegala a unui program ca poate pe viitor daca il folosesti o sa donezi un ban si lor. Si atunci windows incapea pe 3 diskete si avea 4 mb.
    ––––––––––––––––––––––––––––––
    2. MINISTERUL BERII SI PROTECTIEI DE NIMIC.
    In bunavointa ei si marinimia ei guvernarea a marit tichetul de masa cu exorbintanta suma de 0.35 lei adica cam 6,5 lei / luna cat un pet de bere.
    Este inutil sa mai comentez aceasta gainarie guvernamentala care alturi de pensile pe garduri este o nou masura de bunastare sociala. In caputin si ii depasim Germania, Franta , Anglia inca un pic asa vreo 200 de ani.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 15, 2013 la ora 22:30

    Un articol, care mi-a placut:
    http://www.gandul.info/puterea-gandului/viteza-luminii-pe-intuneric-10878811
    E un pic bascalie dar e si un pic de realitate.
    Gazetareste e ok. Insa abordand problemele noastre astfel eu zic ca nu avem nici o sansa, parerea mea.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 15, 2013 la ora 22:11

    Circulam astazi in jur de ora 17.30 cu autobuzul RATB pe Bulevardul Magheru, de la Piata Romana la Universitate si traficul avea viteza melcului. Toata lumea din trafic parea nemultumita. Unii cetateni din autobuzul RATB vorbeau ironic de transportul cu gondola sau de transporul pe calea aerului cu elicopter sau avion, in Bucuresti. Din 3 benzi pe sens primele doua erau complet ocupate iar a treia banda era partial ocupata. La stop, intre doua semafoare, erau 2-3 autobuze RATB pline cu calatori. Numarul de persoane din autobuzele RATB era aproximativ egal cu numarul celorlalte persoane aflate in trafic, intre aceleasi semafoare, in autoturisme proprietate personala sau autoturisme de firma.
    Atunci pun o intrebare simpla pentru Primaria Generala a Capitalei : „De ce nu face pentru transportul in comun BANDA REZERVATA, acolo unde acest lucru e posibil si unde acest lucru duce la fluidizarea traficului de persoane in Bucuresti? Astfel se incurajeaza transportul in comun, se reduce stresul si timpul pierdut inutil in trafic, se reduce poluarea si se reduc cheltuielile de transport zilnice ale cetatenilor in Bucuresti. E asa greu ca sa iei niste masuri simple si cu efect garantat? Mai ales ca vorbim de niste masuri care nu necesita alocarea de sume importante de bani – eventual cateva marcaje cu vospea pe carosabil – dar nu din acelea de zeci de mii de EURO pe care ne-am obisnuit sa le aflam de la Stirile TVR.”

    Răspunde
     
    1. CuSandu
      Mai 16, 2013 la ora 06:54

      Domnu Cornel, ideia cu banda rezervata, este o solutie aparent buna, pentru ca e greu de aplicat.Sunt nevoie de minimum 2 benzi pentru traficul normal si cea rezervata trebuie sa fie lubera de parcari/opriri. La noi nici taxiurile n-au voie sa le foloseasca. Ca tot ati pomenit de gandola, in Venetia este o parcare imensa in afara orasului, dar in Salzburg (oras vechi, stradute mici si intortocheate, nu au gandole) au 3 parcari mari la marginea orasului. Daca nu stii ce te asteapta, intri cu masina in centru – n-ai unde opri sau parca si te invirti pina ajungi tot la una din cele trei parcari. E drept ca la intrare in oras ti se sugereaza o varianta mai simpla, dar cine se uita la tablitele lor. Nu-i problema. Cu timpul in orase se va circula numai cu transportul in comun sau cu taxiul.

      Răspunde
       
  • CTL
    Mai 15, 2013 la ora 21:44

    Mie imi place mult Peter Schiff, pentru cativa e cunoscut acest lucru, nu poti asculta un discurs mai limpede, mai clar, mai simplu si mai logic de aceea , pentru cine vrea, il pun aici : http://www.youtube.com/watch?v=63Bp7wMQsY4
    .

    Răspunde