Ora de Business: marți, 14 mai 2013

Publicat la data de de Biziday

postasii-negocieaza

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-104776 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

36 răspunsuri la Ora de Business: marți, 14 mai 2013

  • Constantin
    Mai 16, 2013 la ora 15:06

    Nu-mi era clar cum dumnezeu i-a venit Premierului ideea cu adoptarea monedei unice prin anul 2018, apoi mi-am amintit ca dl. Blanculescu este consilierul personal al Plagiatorului, iar domnia sa spunea ca patria noastră nu ar trebui sa adopte EURO înainte de anul 2024. Prin urmare, ar trebui sa-i spună d-lui Vosganian sa mute scrumbia mai ’nainte. Citind ceea ce scrie, in concordanta fireasca cu ceea ce spune dl. Blanculescu, îmi amintesc de vremi apuse. (Bag de seama ca dl. Moise s-am gândit la un „drept la replica” pe bune, nu precum cel cerut de dl. Ponta, si la întrebat cate ceva si pe dl. Gheorghe Piperea, administratorul judiciar Oltchim in emisiunea care a urmat. ) Întreaga emisiune, inclusiv reacţia d-lui Piperea îmi aduce in minte perioada de sfarsit de secol XIX si început de secol XX in Statele Unite. Perioada in care umblau cu valijoara comis voiajorii care vindeau „Ulei de Şarpe” destinat a vindeca orice fel de boli. Idioţii astia care apar la TV ne considera atât de tampiti încât ne „vând” cu zâmbetul pe buze „ulei de şarpe”, uitând parca de faptul ca noi am avut deja un Caritas si un FNI in istoria recenta. Si se asteapta cu seninătate sa le cumpăram „bullshit-ul”. Avem o noua comisie consultativa pe la Guvern, infiintata la iniţiativa d-lui Blanculescu, care urmează sa mai toace ceva bani si sa nu ajute la nimic. Domnia sa spune ca nu este politician, dar deţine puterea pe care mulţi politicieni si-ar dori-o. Chiar ajungi sa te întrebi, văzându-i pe comis voiajorii cu valijoarele lor pline de sticluţe cu „ulei de şarpe” cum dumnezeu de pot castiga atât de mulţi bani si pot avea atâta putere, in timp ce oameni valoroşi, profesionişti reali, nu-si găsesc loc in zonele de decizie tarii acesteia?! După experienţa prodigioasa cu Bancorex, dl. Blanculescu spunea ca a propus doamnei Merkel un plan de administrare a datoriilor Greciei similar celui aplicat la Bancorex: separarea activelor performante de cele neperformante si preluarea creanţelor irecuperabile de către un organism european spre administrare. Desigur, europenii au ras cu pofta auzind de un asemenea plan. Probabil ca nu le-a trecut nicio clipa prin cap ca grecii, de pilda (nu mai vorbesc de germani), ar accepta sa plătească cate un cent la fiecare litru de benzina cumpărat in contul datoriei publice a Greciei, asa cum plătesc romanii ca idioţii pentru datoria Bancorex, in urma genialei reorganizări imaginata de dl. Blanculescu. La fel de geniala precum cea a Oltchim. Sau cea a SOV Invest, care datora bani către CEC. Adică, statului. In viziunea domniei sale, banii nu contează, adică, nu contează de unde vin, dar băncile ar trebui sa renunţe la ei. Si statul ar trebui sa renunţe la datorie. Dar statul suntem noi, milioanele de idioţi care muncim pentru a plăti datorii pe care dl. Blanculescu este gata sa ni le arunce in spate. In loc de un cent, vom plăti de acum cate doi cenţi la litrul de benzina, la Bancorex alăturându-se si Oltchim?! Vânzătorii de „ulei de şarpe”, din categoria cărora face parte si dl. Oprescu nu ar fi avut succes daca politicienii idioti asemenea lor nu i-ar fi chemat aproape, la masa pe care se afla „ciolanul”. Dl. Blanculescu si-a oferit serviciile de consilier, ministru, ori secretar de stat, sau ce-o fi fost, si vechiului guvern, dar a fost refuzat. Plagiatorul avea nevoie sa se înconjoare de unii asemenea lui. Si i-a găsit cu usurinta. Oameni plini de tupeu si aroganta, care nici nu trebuie sa performeze in plan profesional, dar trebuie sa se plaseze „in spatele” liderului de partid, aşa cum l-am văzut pe bietul profesor Giurescu spăsit in spatele Varanului pe panourile publicitare din campania electorala. Măcar academicianul Giurescu are performante profesionale, dar cu atât mai mult atitudinea lui explica ceea ce fac vânzătorii de „ulei de şarpe” care apar la TV. Intr-o tara in care lumea plânge pe strada in hohote pentru ca s-a întrerupt difuzarea superproductiei „Suleiman Magnificul”, este de inteles; ne meritam soarta. Suntem condamnaţi sa ascultam idioţi care oferă explicaţii idioate pe la TV considerându-ne, bineinteles, mai idioţi decât ei. Ne meritam soarta, mai spun inca o data. Atentie! A început campania de plantare a panseluţelor in Bucureşti. In intersecţia de la D-na Ghica au fost plantate zilele trecute, după estimarea mea, circa 10.000 de ghivece de panseluţe. Măcar 1,25 € +TVA tot trebuie sa fi costat fiecare ghiveci. Asta numai intr-o intersecţie.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Mai 16, 2013 la ora 15:37

      Nu stiu de ce dar daca din comentariul dvs scoateti cuvantul Plagiator o sa aveti de castigat, parerea mea.
      Dupa parerea mea, Oltchim este acum o gasca de jumulit – vorbesc aici de comisioanele incasate de domnul Piperea si anturajul care incearca solutii de reorganizare si vanzarea a Oltchim si care nu are nici un interes sa isi puna serios mintea la contributie ca la final Oltchim sa mai reprezinte pentru Romania o companie strategica, in domeniul sau de activitate, ci poate o companie care isi va reduce activitatea treptat si o buna parte va fi vanduta la fier vechi si va vinde terenul la vreun dezvoltator imobniliar. Vina cu ce se intampla acum la Oltchim este a actualului guvern iar vina pentru situatia in care a ajuns acum Olchim este a guvernelor anterioare.
      Sper sa fi fost destul de clar.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Mai 16, 2013 la ora 17:02

        „daca din comentariul dvs scoateti cuvantul Plagiator o sa aveti de castigat, parerea mea.”_Ei, doar n-o sa ma invitati la dumneavoastrain partid, ca-s apolitic si vreau sa ma mentin asa. Dar, daca o sa insistati…Apropos, cat este cotizatia? Daca ma hotarasc vreodata, sa stiu cam cat as avea de platit. ***_”Sper sa fi fost destul de clar.” _Domnule, ce mai!…Acum mi-e clar! Altfel, daca dumneavoastra poate intelegeti mai greu unele lucruri, nu cred ca ar trebui sa generalizati. ***Cum nu vad ce as putea castiga de pe urma intreprinderii Oltchim, care este moarta si urmeaza sa fie ingropata, cu tot cu Planul d-lui Blanculescu, nu vad cum as castiga eludand in vreun fel adevarul. Doar n-o sa-mi spuneti ca m-au fugarit degeaba minerii prin Piata Universitatii; am invatat ca am voie macar sa spun adevarul. Daca mi-amintesc cum a fost desemnat ministrul la Educatie, m-apuca naduseala.

        Răspunde
         
        1. cornel
          Mai 16, 2013 la ora 17:13

          Nu stiu cat este cotizatia la partid si nici nu ma intereseaza. Daca va intereseaza sunt sigur ca puteti afla. In legatura cu celelalte aspecte semnalate de dvs incerc sa nu comentez.
          O zi buna va doresc.

          Răspunde
           
  • cornel
    Mai 15, 2013 la ora 17:07

    Cineva imi povestea la un moment dat ca a avut parteneri de afaceri cu care a incheiat afaceri printr-o strangere de mana (lucru rar si de apreciat). Insa, in final, la baza au stat contracte beton, cu clauza de neplata si penalitati si clauza de forta majora.
    Nu exista dupa parerea mea mari afaceri serioase care sunt incheiate pe promisiuni fara un contract clar si la obiect.
    Afacerile incheiate pe baza de promisiuni pot conduce la o multime de interpretari si de neplaceri, pentru cei doi parteneri ai afacerii.
    Asta e parerea mea.

    Răspunde
     
  • Claudiu
    Mai 15, 2013 la ora 15:50

    Domnule Blanculescu,
    As vrea sa fim seriosi cand vorbim de afaceri. In afaceri nu exista „gentlemen agreement”, mai ales in afacerile de milioane, miliarde de dolari. Stiti vorba aceea „ce e in mana, nu-i minciuna”.
    E bine sa facem afaceri pe documente reale, nu pe promisiuni. Am avut promisiuni toata viata, insa rar s-au pus in practica.

    Toate cele bune.

    Răspunde
     
    1. Blanculescu
      Mai 15, 2013 la ora 22:26

      Claudiu, din fericire exista! Increderea este f importanta la acel nivel. Tu nu ai patruns acolo si extrapolezi zona in care te afli, probabil sub 1 milion de euro la acea zona.
      Am gestionat 4 miliarde de USD si cativa ani am avut ocazia sa cunosc acel nivel deosebit, cu oameni de mare calitate si cuvant.
      Onorabilitatea, prestigiul si respectabilitatea sunt dimensiuni fundamentale ale acestora.
      Si acum am privilegiul si onoarea sa fiu coleg in Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei cu astfel de oameni, cu totul deosebiti,care genereaza cifre de afaceri de miliarde de euro, fiecare clipa petrecuta alaturi de ei reprezentand momente de mare implinire profesionala.
      Blanculescu

      Răspunde
       
      1. CTL
        Mai 15, 2013 la ora 22:37

        Domnule Blaculescu. Am vazut cele spuse de dumneavoastra despre aceasta coalitie care, in paranteza, imi aminteste de fratia inelului din Stapanul Inelelor : )). Imi place ideea. Spuneati ca in consiliu vor fi atasatii comerciali ale tarilor UE plus Canada si SUA, si vom beneficia de experienta lor. Dar de ce nu fac parte din acest consiliu si atasatii Chinei si Turciei, sa zicem. Nu ma linisteste in mod particular ideea ca vom beneficia de expertiza tarilor in criza.

        Răspunde
         
  • shadow
    Mai 15, 2013 la ora 09:41

    măriți salariile medicilor. mai ales celor care cer șpaga și fac treaba în lehamite. sau și-o pasează asistentelor. lor nu le măriți nimic!

    Răspunde
     
  • Valentin
    Mai 15, 2013 la ora 08:58

    Draga Moise,
    desi am timp f putin o sa scriu pentru ca ma revolta prostia si incompetenta ajunsa in functie.––––––––––––––
    1. Ponta „o sa punem pensiile pe card” – tipic romanesc !!! Cum o sa foloseasca pensionari cardul ?? Poate face Ponta cursuri cu ei. Unde o sa gaseasca pensionari bancomat mai ales la tara ?? Nu am vazut decat in Romania un proprietar in esenta STATUL condus de PONTA sa ameninte angajati (oare daca erau din USL ii mai ameninta) ca o sa fie dati afara. Oare rolul lui Ponta ca proprietar nu era sa gaseasca solutii nu de faliment ci de revenire ?? ––––––––––––––––––––
    2. Domnul Blanculescu sa-si gaseasca de lucru in alta parte decat la stat. COmentariile confucianiste si superioare despre oameni destepti sa le faca in alta parte. Pana una alta am sa-i reamintesc domnului consilier al nustiu cui ca:
    A) A fost consilier a domnului infractor de drept comun Adrian NAStase!! Oare l-a consiliat si cum sa fure ca doar pentru asta a fost condamnat?
    B) Despre OLTCHIM unde statul nu poate interveni!! Ba poate dar statul ar putea capitaliza prin emisiune de actiuni daca ar avea si bani. Nu ajutoare de stat ci capitalizare pe bursa daaar daca faci cadou cate 200-300 milioane de euro la kazahi sigur nu ai bani. Mai mult mentionarea lui STERLING o companie ofshore infintata pentru tapuirea statului este pomenita la masa bogata??? In concluzie bani nu au fost dati ci au fost luati dar …… pe hartie de un fond necunoscut care tot pe hartie are bani … dar poate da faliment oricand deaorece nu sunt bani lor. Dupa care recuperarea lor o sa fie la nivelu la 2 lei ca si in LIBIA.
    C) teapa clasica cu PETROM cu GAZ kazah cu etc clasice. AM sa-i reamintesc domnului B ca rafinaria de la Marea NEagra era una strategica si….tot petrolul atat de laudat ce s-ar fie extras acolo trebuia rafinat undeva … poate la Petromidia??? Deci exact ca si Sterling am dat de pomana o afacere ce in viitor ar fi produs bani frumosi.
    D) Explicatiile domnului B despre investitiile facute de GAZ Munai sunt niste porcarii si orice idiot stie ca o investitie are efect decat dacat cel care face investitia cumpara utilajele de la tine din tara. Ori industria de utilaj petrolier nu mai exista deci totul se aduce din alta parte, deci de investitie profita alti, noi doar cu tepele. Despre abureli cu statii de benzina o porcarie unde am inlocuit monopolulurile statului cu cel al OMV.
    E) Unde era domnul B cand sirianul terorist cumpara de la Musetescu fabrici din Romania si cumparatori puneau degetul pentru ca nu stiau sa semneze???? Si atunci a functionat “gentlemen agreement” ???
    F) Despre plictiseala domnului B referire la BCR am sa-i reamintesc ca odata nerambursat creditul o firma nu mai primeste NICIODATA credite de la banci deci OLTCHIM ori plateste ori pe viitor nu o sa beneficieze de credit comercial de la nici o banca. La banci nu poti trage tepe ca la stat la nesfarsit aceeasi oameni.
    ––––––––––––––––––-
    3) Desfintarea politica impusa de PC a garzi financiare inseamna un singur lucru dispariti de dosare sau prescrieri de datori la stat (amenzi, TVA, importuri etc ..), Interesul de partid si afacerile primeaza. Oare domnul B ce vizune are despre disciplina financiara si despre mafia politica??? Evident “gentlemen agreement” la nivel de partide.–––––––––––––––––––
    4) Arestarea presedintelui CJ inseamna un singur lucru . presiuni ca la congresul UDMR sa fie alesi oameni apropiati PSD care ar putea inlocui PNL la guvernare. Miscare strategica cu bataie lunga in cazul in care PNL are pretentii politice. Elev bun al infractoruli Nastase care asemanator a condus ROmania cu un guvern minoritar dar cu presiuni de politie si DNA.–––––––––––––––––––––––––––-
    5) In curand pacienti o sa vrea sa dea spaga dar nu o aiba cui. Medici au plecat si raman politicieni care deja au luat spagile.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Mai 15, 2013 la ora 09:52

      Dar bine le mai ziceti. Asa pe nume. Si puneti si sare pe rana. E inca o rana deschisa, dupa cum constata multa lume, pe propria piele.

      Răspunde
       
    2. Blanculescu
      Mai 15, 2013 la ora 12:45

      Valentin, mustesti a frustrare! Nu cred ca te revolta prostia si incompetenta, deoarece din comentariul tau rezulta ca iti sunt calitati de baza, asa ca evita sa produci pe viitor pleonasme.
      Nerealizarea personala sau orice alte nemultumiri cu care probabil te confrunti, faptul ca esti suparat pe viata, nu-ti dau dreptul decat sa fii compatimit, ceea ce din punctul meu de vedere ai obtinut, nu si de a profera tot felul de lucruri necivilizate.
      Cu parere de rau pentru modelul pe care-l propagi!
      Blanculescu

      Răspunde
       
  • mihai cluj
    Mai 15, 2013 la ora 08:44

    domnului blanculescu .

    multi dintre cetatenii romani ce va urmaresc isi spun,,uite cum si acest domn incet incet ma dezamageste,, In ce priveste dezbaterea privind Olchimul din 14 mai parca nu ati fost dumneavoastra se vedea clar ca,, degeti busuiocul,, Ar fi pacat sa auzim intr-o zi ca va compromiteti politic .Va multumesc .

    Răspunde
     
    1. Blanculescu
      Mai 15, 2013 la ora 12:47

      Mihai, sper sa nu dezamagesc, faptul ca tin partea a 1000 de muncitori de la Oltchim poate fi considerat populism, exista acest risc, insa o fac din convingere, fara scopuri politice, nefiind nici politician, nici membru de partid si nici nu am de gand sa devin!
      Multumesc!
      Blanculescu

      Răspunde
       
      1. CTL
        Mai 15, 2013 la ora 17:32

        Domnle Blanculescu am avut cazia de cateva ori sa va vad latv si cred ca sunteti de buna credinta, ca incercati sa schimbati tiparele in mentalitatea oamenilor, ca incercati sa insuflati incredere, dorinta de a schimba ceva,si sper ca vocile unor persoane cum sunteti dumneavoastra, d-l Borza de la Hidroelectrica si a d-lui Guran sa se faca auzite in continuare. Si sper sa li se alature si altele. Cred ca oamenii sunt prea prinsi in spirala asta a deamagirilor ca sa vada si altceva. Eu am fost cateva luni in Anglia, si stiti ce mi-a spus seful meu ? Mi-a zis ” Voi in Romania va multumiti cu putin, nu indraznici sa visati, sa vreti mai mult si sa faceti ce trebuie pentru a ajunge acolo, nu aveti incredere”. Cred ca avea dreptate, desi inteleg cauzele, cred ca ar cam fi timpul sa practicam un alt mod de a gandi. Mult succes !

        Răspunde
         
  • Chirita Aurelian Stefan
    Mai 15, 2013 la ora 08:06

    D-l Blanculescu a ,,definit ” Oltchimul , singurul cuib al petrochimiei romanesti. Tin sa ii reamintesc d-lui consilier onorific ca in Romania exista si functioneaza: Combinatul Petrochimic Navodari (Rompetrol), C.P. Brazi (Petrom), C.P.Teleajen(Lukoil).Liota de investitori care tintesc Oltchimul va fi interesata numai daca se indeplinesc simultana 3 conditii:1)Stergerea unei parti importante din datoriile istorice.
    2) Reducerea semnificativa a numarului de angajati.
    3) Revenirea sectorului de constructii la un nivel conparabil cu cel din 2005 la nivel european.Primele doua depind de guvernul roman,iar ce a de a treia mai mult de cancelarul german.Prognoza de 1-2 ani pt revenirea petrochimiei valcene este usor hazardata ,tinanad cont de politica de austeritate impusa de Germania.Sper ca guvernanti sa nu incerca sa vanda pielea ursului din padure, operatie care se va sfarsi din pacate, cu deja -vu mechelian.

    Răspunde
     
  • misu
    Mai 15, 2013 la ora 06:39

    draga moise,

    mult am stat si m-am gandit de ce nu ma mai intereseaza ora la care apari dupa ceva ani in care cei din casa ajunsesera sa strige dupa mine: incepe moise!
    prima data nu mi-a placut povestea cu legea lui boc(ce incantat mai erai) prin care se dadeau bani pentru tinerii care incepeau o afacere. bani aruncati ori facuti cadou. ti-am scris si atunci si am asteptat sa revi si sa ma contrazici: uite dom’le,din banii astia au inceput atatea afaceri, atatea au falimentat dar cele de succes au adus bugetului un plus de……(am vazut ca si plagiatorul reactiveaza porcaria asta).
    recent i-ai adus pe basescu care s-a atraduit doar sa nu ne spuna de ce reformele nu au inceput din 2009 si apoi pe ministrul care are mama cu interese la rosia montana si niste minciuni in CV(imi cer scuze dar n-am gasit altceva relevant despre sova).
    dar aseara a fost bomboana de pe coliva. la un moment dat in emisiune era un dialog ca in bancurile cu radio erevan:blanculescu zicea ca nu ni s-a luat ci ni s-a dat. ce cauta un om platit de companii cu interese in aurul si energia din romania ca sa manipuleze in emisiunea ta? asta te-am intrebat data trecuta si la sova si atunci m-am gandit ca ti-a fost impus. sa fie asa?
    din punctul meu de vedere ai devenit ceva asemanator propagandistilor sovietici care propovaduiau beneficiile comunismului. erau oameni cititi care foloseau usor cuvintele si care le spuneau taranilor needucati depre maretia estului. intre timp constitutia va putea fi adoptata cu 25% si pentru care nu va fi nevoie decat de cateva tiruri cu ulei si faina. oamenii vor putea fi expropriati de o firma consiliata de mama ministrului cu marile jafuri desi pe siteul camerei deputatilo peste 95% din cei interesati spun ca nu vor proiectul de la rosia montana, vanzarea cfr marfa se face de un ministru trimis in judecata pentru devalizarea unei companii de stat, procuror general a ajuns cineva care primeste ajutor de revolutionar desi era soldat la revolutie….

    Răspunde
     
    1. Dan
      Mai 15, 2013 la ora 08:53

      subscriu, inainte parca era mai interesant, mai multe stiri, mai multe din interesante afara, cand erai la antena3, acum a devint un talkshow, prea multi invitati care nu au nimic de zis, prea multe stiri ca sa itamplat ceva prin nu stiu ce sat, ca cineva a declarat nu stiu ce.

      Răspunde
       
    2. codru'penal
      Mai 15, 2013 la ora 10:50

      Mishule vorbesti ca sa te afli in treaba. Cum stai MariaTa asa-n fotoliu si te pushi pe munca unora, incearca si mai bea si apa, sa fie circuit complet.

      Răspunde
       
      1. misu
        Mai 15, 2013 la ora 18:45

        fugi bai postacule d’acilea.
        fai conversatie cu postacul blanculescu daca tot sunteti platiti pentru propaganda mincinoasa si lasati oamenii sa-si spuna parerea netulburati.

        Răspunde
         
        1. Codru'Penal
          Mai 16, 2013 la ora 00:44

          Mishule dragule, nu o sa incerc sa te scot din ceata in care traiesti. Paranoia te face sa ai o atitudine distructiva si asta ma revolta la tipologia de specimen din care faci parte. Blanculescu te bate cu mai putin de 2% din creier, iar Moise da cu sapa zilnic si pentru ca tu sa fii corect informat. Nu am vazut niciodata propaganda comunistoida, nu cred ca a acceptat sa i se impuna ceva, totul este doar in capul tau bolnav, care se simte incorsetat sa se exprime liber. Hai sictir!

          Răspunde
           
          1. misu
            Mai 16, 2013 la ora 06:23

            oau!
            o sa ignor faza asta cu sapatul lui moise ca e prea mult de spus. o sa ma mir doar ca dupa sapaturile lui dupa blanculescu a iesit asta la suprafata pe toate televiziunile de nu se mai termina.(acum sunt din ce in ce mai sigur ca ori i-a fost impus de politic ori s-a dedulcit si el la cascaval punand umarul la jaful tarii prin prostire)
            … n-as vrea sa vorbim nici despre inteligenta lui blanculescu ca nu e frumos dar prefer sa fiu mai putin iteligent decat sa-mi folosesc inteligenta in scopurile in care o face el.
            bai dar hai sa vorbim despre postacii platiti ca tine. cine va mana pe voi in lupta? ca argumente nu aveti ca sa va sustineti. adica in cazul tau constat ca ai sarcina de serviciu sa lustruiesti guvernantii corupti si pe consilierii lor si ca sa castigi bunavointa responsabililor siteului le mai dai si lor cate un lustru scurt. si tot aici iti si dau dreptate, prea inteligent eu nu sunt din moment ce stiu sigur ce esti, ce faci si de ce faci, stiu sigur cine guverneaza romania si imi mai fac sperante ca lucrurile s-ar indrepta.

            PS: cand cineva vrea sa pompeze substante chimice sub panza freatica in orice scop devin paranoic.
            cand cineva vrea sa schimbe legi ori constitutia pentru a putea expropria populatia mai usor in scopuri dubioase chia ma apuca paranoia.(in ultimul aliniat din articolul referitor la proprietate din constitutie se spune ca se pot confisca bunuri folosite la infractiuni conform legii. plagiatorul ne minte ca trebuie schimbata constitutia ca sa poata confisca o masina cu care s-a produs o infractiune.)

            hai postacule,treci si combate pana diseara cand ma intorc de la munca.

             
  • Costi
    Mai 15, 2013 la ora 05:09

    @Moise
    Invitarea la emisiune a dlui B(l)anculescu a fost o mare pierdere de timp , n-am aflat nimic relevant , doar abureli si teorii seci.
    As fi vrut sa-l intrebi pe dl B(l)anculescu care sunt acele „mari combinate siderurgice din Romania” pe care a afirmat le-a restructurat si care acum merg bine si dau salarii mari muncitorilor !!!
    Ca ministru al Controlului in guvernul Nastase , singurul lucru „notabil” facut a fost acela de a amenda Posta Romana si Romtelecom pt faptul ca nu aveau …rampe pt persoanele cu handicap! In rest toate mergeau …super !
    Moise , Luat cu povestile dlui B(l)anculescu , in schimb , n-ai pomenit nimic despre o noua dovada de cinism a Guvernului si USL , de numire in conducerea Nuclearelectrica a dnei Lulache ! Fara nici o experienta in domeniul energetic , de profesie economist dar cu sprijin politic liberal !
    Este usor de inchipuit ce programe de dezvoltare a sectorului nuclear in Romania va face dna lulache , ce viziune manageriala isi va impune printre specialistii romani si cum vor sta cu gura cascata la opiniile ei profesionale toti partenerii straini de afaceri in domeniul producerii energiei , cu care va veni in contact (profesional ) !

    Răspunde
     
  • Dan
    Mai 15, 2013 la ora 04:07

    Foarte adevarata e treaba cu bugetarii, de asa imi e scarba de ei, si apoi si apoi cand ii vezi in strada sa te solidarizezi cand ei nu valoreaza nici hartia de folosite pt fluturasele de salarii.

    Răspunde
     
  • Codru'Penal
    Mai 15, 2013 la ora 01:19

    Dl Blanculescu e o minte luminata,pare ca sta cu picioarele pe pamant si poate ar mai fi nevoie de cativa de genul asta prin guvern. Cat despre APIA.. s-a gasit un bizon care incalzeste scaunul prin minister sa dea cu rahat, fara nicio dovada si cu dispret fata de munca oamenilor alora. Daca nu ti-ai facut sediu pe 7 nivele, unde ar trebui tinuti oamenii in perioada in care se depun cererile?
    Mai sa fie, ce urat se vede tara din fotoliul confortabil al ministerului!

    Răspunde
     
    1. BIzonul Zilnic Impozitat
      Mai 15, 2013 la ora 10:52

      Codrule, problema nu se pune ca cineva a aruncat cu rahat (asta se face zilnic, deschide televizorul la orice ora).
      Problema este ca superiorul acelor oameni face aceste declaratii care arata neputinta de a schimba ceva.Crezi ca s-ar fi plans daca nu ar fi fost legat de maini si picioare? Doar era sarcina lui ca sa administreze si sa ia masurile cuvenite deci si-a dat si el un vot de blam….
      Stim cu totii ca APIA manipuleaza bani (chiar daca nu ai lor) si unde este miere se inghesuie toti trantorii din partide care apoi isi servesc „mentorii”!

      Răspunde
       
  • cornel
    Mai 14, 2013 la ora 23:52

    Ceea ce a spus domnul Secretar de Stat de la Agricultura e perfect adevarat. Pai sa puna tinta de sume atrase per angajat si cine nu face planul sa isi gaseasca un alt loc de munca. Mai putin caldut. Sa vezi atunci cata amabilitate si cata lupta pentru angajatii de la fonduri europene ca sa mai prinda un nou solicitant bani europeni. Si poate dispare si spaga. Spaga preinsa pentru informatiile oferite de angajatii de la stat. De la Fonduri Europene. Altfel : traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul iar la 1 ianuarie 2014 o sa ne miram de ce naiba in anul 2013 s-au atras atat de putini bani europeni, la 1 ianuarie 2015 o sa vorbim de anul 2014 si tot asa. Iesim la pensie, ne plimbam nepotii prin parc si ne miram – de ce naiba nu s-au schimbat prea multe in Romania si economia romaneasca nu s-a putut dezvolta ca sa faca fata concurentei din Uniunea Europeana, nivelul de trai este unul scazut in comparatie cu celelalte tari din Uniune iar noi cetatenii obisnuiti devenim pe zi ce trece mai saraci?
    Uite d’aia.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 14, 2013 la ora 23:39

    Treaba asta cu iertarea de o datorie de 200 milioane de EURO a Rompetrol imi suna a teapa. O mare teapa. De ce nu a zis guvernul roman – te iertam pe tine Rompetrol de datoria de 200 de milioane de EURO DAR dupa ce investeti 1 miliard de EURO in Romania, asa cum ai promis – ca vorba aia – ceea ce investesti nu dai de pomana ci iti pui afacerea ta pe picioare si in final scoti profit.
    Cineva zicea ca aerul si fraierul nu vor disparea niciodata.
    Intrebare : „Cine este fraierul in acest caz?”

    Răspunde
     
  • BIzonul Zilnic Impozitat
    Mai 14, 2013 la ora 23:22

    Draga Moise,
    este prima oara cand comentez emisiunea ta si sper sa am feedback pozitiv.
    Fiindca nu am cont pe retelele de socializare, prefer sa o fac sub un pseudonim apropiat de numele emisiunii.
    Am doua comentarii de facut:
    1) Daca ar fi fost banii personali ai Dlui.Blanculescu, i-ar fi investit el pe baza unui „gentlemen agreement”, asa cum a mizat el cu banii contribuabilului?
    Cu mandrie am auzit ca Romania, aratand un apetit pentru tepe (de luat nu de dat), va arata diferit in ochii investitorilor din Orientul Mijlociu si Azerbaidjan – cu astfel de consilieri onorifici putem sa ne spanzuram.. (sper ca fiind onorific, Dl.Blanculecu nu primeste si un salariu de „baiat destept” de la Guvernul pe care il sfatuieste atat de bine).
    Munai Gaz l-a „aburit” pe marele consilier cu promisiunea ca o sa stea in capul mesei la Baku, cand vor veni marile genii ale omenirii in business-ul mondial si care vor bea o cafea cu el. De banii aceia, putea si Romania sa organizeze o asemenea intrunire, mai ales ca acum avem renumele ca putem lua tepe mari nu „maruntis”… Sungt sigur ca veneau toti, in frunte cu Printul William si Kate (chiar cred ca putea naste la Filantropia, cu o spaga demna…).
    Fac un pariu: in 14 mai 2014, Blanculescu ne va spune ca miliardul de dolari este inca pe drum dar exista promisiuni ca va fi din nou invitat la Baku (unde i-a placut foarte mult in 2013 si unde a fost si Eurovision-ul! va dati seama ce seriozitate…)
    2)Secretarul de Stat de la Agricultura care s-a plans de atitudinea angajatilor de la APIA este singurul din Minister care este apolitic si care stie cu ce se „mananca” UE…
    Omul, si nu este sigurul, a venit cu ganduri sa faca treaba dar s-a lovit de structuri – nu poti sa dai pe nimeni afara din APIA, chiar daca este incompetent si idiot (sau bea cafea in timp ce bizonii muncitori stau in ploaie).
    Doar toti sunt angajati pe pile si relatii si daca dai in ei, dai in partid si te poate „lovi tramvaiul” unde nu sunt sine…
    Deci, saracul om incearca sa comenteze, poate il ajuta cineva. Sper ca cei din APIA Timisoara, aratati cu degetul astazi, sa nu fie foarte deranjati, caci Secretarul de Stat (superiorul lor) poate zbura pana vineri – doar un telefon este de ajuns. Se gaseste vreo loaza de partid sa ocupe locul, cu facultatea la seral si carnet de sofer din Arges.
    Cu simpatie,
    BIZonul

    Răspunde
     
    1. Blanculescu
      Mai 14, 2013 la ora 23:59

      Mi-ar fi greu sa va explic mai mult, nu ca nu as avea timp, chiar daca este relativ tarziu, as sacrifica 30 de minute pentru aceasta. insa intelegeti greu si din acest motiv imi este aproape imposibil!
      Un proverb indian tot va spun:
      – Cine stie si stie ca stie este destept, urmeaza-l;
      – Cine nu stie si stie ca nu stie, ajuta-l;
      – Cine nu stie si nu stie ca nu stie este prost, ocoleste-l;
      Sper ca va situati in categoria a doua!
      Noapte buna!
      Blanculescu

      Răspunde
       
      1. BIzonul Zilnic Impozitat
        Mai 15, 2013 la ora 10:41

        Cred si eu ca va este greu sa raspundeti – nu ca nu ati avea timp dar nu aveti argumente. Reactia oarecum nervoasa imi da de gandit – banuiesc ca asemenea atitudine este specifica fata de cei care platesc impozite sau au alta parere.
        Aveti dreptate cu proverbul, o sa incerc sa va ocolesc…

        Răspunde
         
      2. m
        Mai 15, 2013 la ora 11:10

        altul care se crede miezul din fanta. ce-ar fi sa facem un gentlemen agreement, atunci cand se vor realiza balivernele debitate de geniul domniei voastre, puteti sa-mi spuneti ca „sunt un prost”, dar daca nu se vor realiza pana in 2016, o sa va spun eu ca „sunteti un prost”. Bizonu taie.

        Răspunde
         
  • Bacoy
    Mai 14, 2013 la ora 23:22

    Nu se conecteaza pe TVR. Imi apare eroarea: „Stream-ul nu a fost gasit pe niciun server. Va rugam reincercati”
    Degeaba dau refresh, nu merge.

    Răspunde
     
    1. BIzonul Zilnic Impozitat
      Mai 14, 2013 la ora 23:24

      incearca pe youtube

      Răspunde
       
      1. Andy
        Mai 15, 2013 la ora 08:59

        Din pacate pe Youtube ultima inregistrare disponibila este cea din 13.05.2013…

        Răspunde
         
    2. Andy
      Mai 15, 2013 la ora 14:48

      S-a rezolvat, vad ca merge acum.

      Răspunde