Cursul va mai scădea, dar ce-i mult strică

Publicat la data de de Moise

curs 2 wall

de Moise Guran

Euro a coborât astăzi în piață până la 4,33 de lei, destul de aproape de cea mai mică valoare din acest an, adică la jumătatea lunii ianuarie. Evoluția pieței în această săptămână a fost relativ calmă, dar în reprize, căci de la 4,35 în jos era și firesc să găsească mai multe praguri de suport. Tocmai ritmul liniștit de scădere al cursului a prevenit deocamdată iuntervențiile Bancii Naționale, sau dacă au fost, au fost extrem de fine și nu s-au făcut simțite.

Așa cum anticipam încă de săptămâna trecută, euro se întreaptă spre 4,30 de lei și avem toate motivele să credem că va ajunge acolo, căci veștile sunt bune din toate direcțiile, intră bani mai mulți în economie și în aceste condiții tendința de scădere a cursului va continua. Vin sărbătorile, vin bani și de la românii de afară cu această ocazie și, deci, nu avem de ce să credem că euro ar putea crește.

De la un moment dat este probabil că BNR va începe totuși să cumpere euro pentru a preveni speculațiile pe leu, dar și mai probabilă devine de acum o scădere a dobânzilor la lei. Asta ar opri pentru moment aprecierea monedei naționale dar oricum ar fi mai sănătos cred ca nivelul de 4,30 de lei pentru un euro să nu cadă imadiat. Aș prefera un euro de 4,20 de lei prin iunie, decât să-l văd acolo săptămâna viitoare, iar după Paște să ne trezim cu el din nou la 4,4.

Ce-i mult strică, iar ce-i puțin poate fi de perspectivă.

Categoria: MOISE
Etichete: , ,

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Cursul va mai scădea, dar ce-i mult strică

  • Constantin
    Mai 7, 2013 la ora 16:59

    „Aș prefera un euro de 4,20 de lei prin iunie, decât să-l văd acolo săptămâna viitoare, iar după Paște să ne trezim cu el din nou la 4,4.”_Asta depinde in mare masura de Guvern. Evolutia actuala a cursului de schimb, bazandu-se pe fundamenete economice favorabile, ma face sa-mi ramana in atentie ca prim-ministrul ne-a avertizat asupra unei cresteri economice lente pana in anul 2016. Si nu stiu de ce. Si faptul ca tinta pentru adoptarea monedei unice s-s modificat catre o data incerta. Si, aparent, nici asta nu se stie de ce.

    Răspunde
     
  • micutu de la 7
    Aprilie 29, 2013 la ora 14:43

    A dat si in 4.30 azi. Cu toate astea preturile nu scad desi cursu scade si benzina la fel (atat cat o lasa inima pe madame Gheorghe). Nici unu nu scade preturile in piata sau in magazine. Hello?

    Răspunde
     
  • TiberiuC
    Aprilie 27, 2013 la ora 12:56

    In legatura cu dentistii, aveti si dreptate, exista si ‘mercenari” in acest domeniu. Eu am niste prieteni dentisti, tineri, amici de o bere 🙂 si o data la o iesire am abordat subiectul „dentistilor” iar ei fiind tineri si naivi tot o tinea pe ideea „preventiei problemelor dentare” la care eu le-am spus ca daca fiecare ar avea grija de dintii lor ar ramane fara job foarte multi din breasla lor, si nu ar dorii nimeni asta, deci asta cu preventia este o vrajeala, niciun medic nu vrea asta.
    Asta a fost off topic.
    acuma on topic: ma bucur ca scade euro, ma bucur ca scade pretul combustibilului (am vazut si cu 5,6 ron benzina fata de 6 cat era acuma cateva luni) Sper doar sa si tina treaba. Din cate vad, seceta o sa avem si anul asta (desi, graul va avea record cred anul asta… de ce se seamana in perioada asta imi este mai frica)

    Răspunde
     
    1. CuSandu
      Aprilie 28, 2013 la ora 02:06

      „Fata popii cea mai mare / Nici un dinte-n gura n-are..”
      Stiti citi bani se duc pe…preventie. O coratire de piatra cam 100$ (dentistul nici nu se uita-n gura daca nu te-ai curatat odata la sase luni, albirea dintilor cit patru cauciucuri noi – ce baga in reclama la TV vrajeala, periute sonice – pacat de bani, tot nimic, teduci sa te maltrateze, cel putin ai pe cine injura. Solutii cu flor si fara zinc (nici nu stiam ca zincul strica), cica non-alcol, suna telefonul si inghiti hapul, doua zile vai de tine cu stomacul.
      La noi face o zi pe saptamina, reducere, cind a atins tulbureala, dar e in ordine. Deci cind era 6 lei, costa 76 lei rezervorul de 40 l (la noi cu 1.260 ma costa 50 $), cind e de 5.6 lei, costa 67 lei – economie 5 lei (la noi cu 1.206 costa 48 $ – economie numai 2 $). Cine-i fumator si se schimba prima dupa virgula, se face gratis de tigari.

      Răspunde
       
  • dan onofrei
    Aprilie 27, 2013 la ora 00:07

    @Cornel-stimate domnule Cornel -acelasi sablon ca la noi germanii_NU va spun ca cum 3 ani o dentista tinara mi-a pus de 3 ori o plomba care imi cadea la citeva zile:Pina la urama m.-am dat la ea cu vorbe mai dure si abia atunci mi-.a zis sa desfac larg portmoneul ca exista si materiale de plomba care tin mai mult dar casa de asigurari nu le plateste:Am platit .-mi-a facut si pina azi e bine :Deci o bataie de joc :Nu vreau sa ma mai repoet cu recentele operatii:Nu de alta dar m.ar ride si curcile in Romania ca am trait juma de viata in Gertmania si am platit si eu si patronii la care am fost sclav bani grei!!!!
    Sistemul e de mult falimentar aici si o reforma serioasa nu e la orizont se lungeste doar boala si la mijloc e doar pacientul:In orice caz bine e de milionar nu are sa se plinga este lins si in popou chiar si de doctorii sefi de sectie!!!!Asta este adevarul aici am ajuns cu sitemele zis sociale eu le-as defini antisociale :DAr ajuta doar un asa te necajesti putin cind te superi mai rau bagi capul sub robinet cu apa rece si in inmjuri bine de tat mama ntasta si alti copii si dupa aiai te duci la fete sa iti dai dracii afara.SAu adopti m,etodaq sotiei care e o fata tare calma si are boli nenumarate si o virsta -are o vorba -mai bine mor de boala decit de doctor!!!!!

    Răspunde
     
    1. cornel
      Aprilie 27, 2013 la ora 00:45

      Daca e sa ma intrebati pe mine, aceasta persoana numita Natalia Lapaci, ar trebui sa isi aleaga alta meserie pentru ca pentru cea de medic nu are calitatile morale necesare. La fel asistenta sa care a particpat la acest complot sau schinjuire de pacient.

      Răspunde
       
  • CuSandu
    Aprilie 26, 2013 la ora 23:56

    Ai dreptate Moise, de la inceput am pus ochii pe „National Magazine Award”, care era singura…distinctie primita de Rolling Stone. Dar n-am avut timp… Acum ca ai zis ca-i vorba de o manipulare urita, m-am sucarit (pe magazinul asta canadian) si ce vad. Premiul a fost acordat la categoria „Public Interest”, dar pentru un articol „School of Hate”, unde se discuta „…gayness is an assault on normal standards” si ma rog , tinerii se sinucid pentru ca li se interzice sa…traiasca cum vor. Acuma sa-l mai crezi si pe Matt Taibi (ce nume si asta) ca spune verzi si uscate despre bancile americane? Mai ales ca…canadienii nici nu-i prea plac pe americani, stii Canada este cu UK la o adica.
    Dar uite ca wikipedia spune ca scandalul a inceput din 23 iulie 2012, cind englezii au descoperit ca bancile americane (sunt vreo cinci, dar nu ti le spun c-o sa te superi) s-au apucat sa…manipuleze (stiiai tu ceva cu manipulatul) ratele Libor – London Interbank Offered Rate, care este sustinut de BBA – British Bank’s Association. Tocmai la prietenii tai englezii sa le faci asemenea matrapazlic. In orice caz prin 25 septembrie 2012, „The UK government agreed to accept all of the Wheatley Review’s recommendations and press for legislation implementing them”. Englezii astia sunt finuti, desi ia cam scuturat chestia asta. Si pentru ca nu pun baza prea mult pe gargara, m-am dus si la cumparatorii de aur (stii ca de cind am vazut la TV aur elvetian, mi s-au aprins lampile, Taibi asta cu articolul lui incendiar nici nu aparuse. Si ce vad, prin februarie 2011 aurul era cam 1850 USD pentru o uncie (la virf), iar astazi aprilie 2013 a picat la 1290 USD pe uncie. Si graficul este in scadere (chestia cu trendul), de aia am pus flyer-ul la gunoi si astept sa mai scada. Cumpar cind vad ca sta sa sara. Intre timp mai tai din salata ca sa string de aur. Hei, si cum se face si nu se face, bancile alea au ajuns la tribunal, acuma, fierbinte. Ca de aia a sarit si domnul Taibi (ca tovarasi nu-l mai pot numi) sa nu-i sufle careva caimacul (asa-i in presa, rechinarie mare) si zice ca judecatorul le-a iertat pe banci, saracele. Cica, clientul e de vina (chestia cu doctorul – mortu-i de vina) ca nu a verificat unde si cum isi baga banii. Eu intotdeauna am zis: citeste ba maruntul inainte sa semnezi. Acuma totusi manipularea preturilor ratelor de schimb intre banci este mai groasa, nu tine de justitie si nici de depunatorii marunti, ci de bankeri si guverne. Despre asta judecatorul n-a zis nici pis, el saracu a vorbit de imprumuturi stundentesti pentru studii, multe si alea ca tineretul invata…de la viata. Si uite asa am ajuns la „rostogoliri”, tot timpul am auzit de ea, dar cind am incercat-o cu cartile de credit, era sa ma ard. Acuma ca mi-a spus cineva (nu spun cine, sa nu-l bag in belea) ca intre banci se practica niste dobinzi preferentiale, chiar mai mici decit cele oferite guvernelor. Pai tocmai aici sa se bage cu misculatii, sa intre Bundenstagul la idei. Draga Moise, chestia asta este ca o balega proaspata, ca mlastna de care ziceai tu. Periculoasa rau. Acuma Ciprul primeste un ajutor de 10 miliarde daca sacrifica si a doua banca, cu care tocmai se intelesese Isarescu. Dar acuma ca au aparut astia cu Libor rate manipulation, poate ca si statul roman sa poata sa-i taxeze linistit pe cei care, din patriotism, si-au adus avutiile in tara.

    Răspunde
     
  • cornel
    Aprilie 26, 2013 la ora 21:58

    Cum credeti ca se numeste un doctor stomatolog la care ai apelat pentru o simpla plomba si el iti strica 8 dinti perfect sanatosi, adica dintii din fata, premeditat si cu intentie?
    Cum se numeste un medic stomatolog la care apelezi pentru o problema minora si pleci, in urma interventiei medicale, cu o multime de probleme majore, la dantura? Cum se numeste un medic care isi foloseste cunostintele medicale ca sa faca rau pacientului?
    Eu cred ca un astfel de doctor se numeste doctor criminal si un om al carui caracter
    si valori morale reprezinta ultima speta pe scara valorilor umane.
    Medicul despre care e vorba se numeste Natalia Lapaci si este doctor stomatolog la clinica stomatologica EURODENT BP SRL, Calea Vacaresti nr 252-254, sector 4, Bucuresti. Pacientul mutilat am fost eu.
    Site-ul clinicii a fost scos de pe internet (probabil de rusine sau datorita faptelor angajatilor medici din aceasta clinica – cred ca ceea ce mi s-a intamplat mie nu este ceva izolat sau un simplu accident).
    Date despre aceasta clinica :
    http://www.firmepenet.net/Eurodent-Bp-Srl-Cod-Fiscal-8745982.html

    Răspunde
     
    1. CuSandu
      Aprilie 27, 2013 la ora 00:25

      Draga Cornel, gresesti. Asta nu se numeste doctor criminal, ci doar criminal. Dar fii linistit nu esti singurul patit. De mult am povestit-o pe blog. Cind trebuia sa-mi extraga unul nasol (dar numai cu doua radacini) dar usor, nepriceputul (ca nepricopsit nu-i de-ajuns) si-a sprijinit clestele pe alt dinte (o frumusete, drept in fata) si-l aud cum trosneste (nu clestele ci dintele, ala frumos). Acuma astia isi pun pe pereti ca ei nu tolereaza afronturile si intimidarile – chestie de educatie. Eu vedeam rosu desi el avea un halat albastru ca seninul. Nu puteam sa vorbesc, dar i-am luat mina si i-am facut un semn (care pe intelesul meu era ca-i rup gitul) pe care el l-a inteles ca vreau sa iau un git de aer. Dupa ce a terminat, mi-a reparat si dintele nevinovat (stii vorba: crapa-iasi capul caprei cum a crapat ea piatra-n patru) si in fisa mea personala, valabila si la asigurare vad ca scrie „extractie complicata” cu costurile aferente. Asigurare-asigurare, dar am si eu niste limite la polita asta. Cer sa vorbesc cu sefa care era de fapt si patroana si doctorita mea. Ii arat nevinovatul, pe care il stia bine (isi planificase sa sprijine o lucrare pe el) si pe urma ii arat complicatia de pe hirtie. Si pentru ca reactiona incet, i-am facut semnul acela care inseamna parale (nu vorbeam inca) si imediat pe ala cu cutitul la git. Si a inteles ca nici vorba la mine sa platesc asa ceva. Plus ca stia ca daca vreau pot sa si lesin si o costa mai mult. In final, ne-am inteles, ca-i draguta foc. Nu mai m-au costat extractiile si mi-a luat jos si jumate din lucrarea care urma. De atunci pe macelar nu l-am mai vazut pe acolo. Domnul Cornel, cind paguba-i facuta, trebuie sa stii s-o vinzi, ca nu-i facuta degeaba.

      Răspunde
       
  • CuSandu
    Aprilie 26, 2013 la ora 21:43

    „Ce-i mult strica”, mai bine alunecam la vale lin decit cu hopuri, poate ne trezim si cine stie ce mai iese. In orice caz, cind parintii se cearta, copiii pot face…ce nu pot face? Dar totusi ochii la parinti, nu se stie de unde pica paleasca. Asa-i si cu scandalul american, despre care UE, adica Bruzel-ul isi rezerva ultimul cuvint…european, care din pacate conteaza. Dar pina atunci, ca asta poate sa ia vreo citeva luni (pina acum erau pe aici reclame sa vindem aur, na ca s-a inversat – am primit un flyer sa cumpar aur, ca e ieftin), poate incep sau se continua soselele si multe altele…ca parintii se vor mai certa o leaca..

    Răspunde
     
  • TiberiuC
    Aprilie 26, 2013 la ora 21:07

    nu mai inteleg nimic, aici numa semne bune, iar in link-ul de mai sus, apocalipsa. Prima oara cand intru pe acel site (am luat link-ul de pe FB..) Poate imi explica si mie cineva care ii situatia defapt 🙂

    Răspunde
     
    1. CuSandu
      Aprilie 26, 2013 la ora 21:27

      Postarea lui @Jan, care vine dupa a dvs la articolul cu Cipru, are un link interesant…Roling Stone…

      Răspunde
       
    2. Moise
      Aprilie 26, 2013 la ora 21:36

      Autorul blogului respectiv are unele probleme. O sa sterg linkul pentru ca articolul este o manipulare ordinara.

      Răspunde
       
      1. Adrian D.
        Aprilie 26, 2013 la ora 22:55

        Cel cu Libor-ul? Poate e mai credibil BBC-ul, atunci 🙂 : http://www.bbc.co.uk/news/business-18671255.
        Despre povestea asta a mai scris shi bloomberg:
        http www bloomberg com /news/2012-12-23/ubs-libor-manipulation-deserves-the-death-penalty html

        Răspunde
         
        1. Moise
          Aprilie 27, 2013 la ora 11:05

          Nu era ala.

          Răspunde
           
          1. Adrian D.
            Aprilie 27, 2013 la ora 18:03

            Cred ca m-am prins despre ce link ar fi putut fi vorba.
            Da’ nu cred ca trebuia sa il shtergetzi: lumea are dreptul sa vada pana unde poate merge tampenia. Iar acolo, pe blogul ala, tampenia colcaie la modul absolutg. Mai ceva ca la o shedintza de partid sau la una de board FMI (daca asha ceva e posibil!) 🙂

             
      2. Adrian D.
        Aprilie 26, 2013 la ora 22:59

        E o chestie recenta, din cate vad, asta cu ISDafix: http://www.bloomberg.com/news/2013-04-23/u-k-regulator-said-to-join-cftc-in-isdafix-manipulation-probe.html
        Se pare ca e pe bune, Moise.

        Răspunde
         
      3. TiberiuC
        Aprilie 27, 2013 la ora 12:49

        Multumesc de clarificari. 🙂

        Răspunde
         
    3. Adrian D.
      Aprilie 27, 2013 la ora 18:12

      TiberiuC, daca e linkul care cred eu ca e, apoi in linkul ala se afla un altul, catre raportul BNR pe luna februarie 2013. No, citeshte-l pa ala, shi o sa vezi ca nu-i nici asha, nici asha.
      anul nu are nici semne bune, nici semne rele – dar s-ar putea sa aiba shi una shi alta.
      Depinde. lunile care urmeaza sunt cruciale, dupa parerea mea, pentru urmatorii doi ani (cel putzin).
      PS Oricum, tendintza de intarire a cursului nu are cum sa fie nici stabila, nici viabila, in opinia mea. Din enorm de multe motive, unul furnizat chiar de dl Ponta la inceputul anului: el estima un PIB de 600 de ron la finele anului (in discursul despre „starea natziunii”), estimare care nu se poate indeplini decat prin creshterea euro… Shi tot anul asta, BNR o sa se joace putzin cu cursul, ca shi anul trecut, fiindca mai are de platit rate la FMI shi trebuie sa faca un profit.

      Răspunde