Ora de Business: marți, 23 aprilie 2013

Publicat la data de de Biziday

in-bnr-we-trust

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-99642 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la Ora de Business: marți, 23 aprilie 2013

  • Dymo 99012
    Mai 29, 2013 la ora 11:52

    I don’t even know how I ended up here, but I assumed this post used to be good. I do not recognize who you’re but definitely you are going to a well-known blogger if you happen to are not already. Cheers!

    Răspunde
     
  • hosting
    Mai 16, 2013 la ora 14:11

    A innovative understanding and tips I will use on our website

    Răspunde
     
  • Juganaru Valerica
    Aprilie 24, 2013 la ora 20:29

    Buna ziua,
    Imi puteti explica cum ar trebui sa procedez,ca sa am un website caruia sa i se faca publicitate gratuita de „Romtelecom” timp de un an de zile?

    Cu multumiri,
    Valerica Juganaru

    Răspunde
     
  • Simion Ioan
    Aprilie 24, 2013 la ora 16:20

    Buna ziua D-nul Moise

    Reveniti cu mai multe amanununte legate de proiectul CE referitoare la creditele ipotecare(situatia in care bancile preiau apartamentele in caz de neplata).Ati prezentat un promo in data de 23.04.2013,dar nu ati detaliat.Sunt interesat de acest proiect al CE.Multumesc

    Răspunde
     
  • Alberto
    Aprilie 24, 2013 la ora 13:33

    Nu prea ne-ai spus care sunt riscurile si implicatiile nationalizarii Bancpost (Eurobank Ergasias) ….

    „Bancpost va intra sub controlul statului elen, dupa nationalizarea bancii mama din Grecia.” – ce inseamna asta ?
    Depozitele vor fi garantate de FDGP din Grecia ???

    Răspunde
     
    1. Alberto
      Aprilie 24, 2013 la ora 13:44

      Poate trebuie intrebat Adrian Vasliescu 🙂
      „Dormiti linistiti BNR vegheaza pt. voi ” 😉

      Răspunde
       
      1. Ana
        Aprilie 24, 2013 la ora 13:52

        Sigur e ca nimic nu mai e sigur 🙁

        Si garantia e o iluzie, cand sistemul se prabuseste NU mai e nicio garantie.
        Parerea mea!

        Răspunde
         
        1. FGD
          Aprilie 24, 2013 la ora 16:50

          Fondul constituit pana acum este de cca 500 mil. de euro fata de cca 20 miliarde depozite ce ar trebui sa le acopere. Deci doar clientii primei banci in faliment vor avea noroc. Pentru restul, Guvernul este obligat prin lege (http://www.fgdb.ro/-21/#25) sa dea bani. Intreb; de ce eu ca viitor platitor de impozite (din care Guvernul va da acesti bani) trebuie sa ma las jefuit pentru o banca ce a speculat in Grecia si pt clientii ei lacomi ? De ce, Moise, nu pui problema si asa? Cit la suta de romani n-au nici depozit nici vina ca sa plateasca altora si altor banci ? 90% !

          Răspunde
           
    2. mihaela
      Aprilie 24, 2013 la ora 20:09

      Moise nu ne spune nimic ?

      Răspunde
       
      1. CTL
        Aprilie 24, 2013 la ora 20:47

        : ))))

        Răspunde
         
        1. Adrian D.
          Aprilie 25, 2013 la ora 02:09

          ne lasa sa ghicim shi singuri…

          Răspunde
           
  • mihaix
    Aprilie 24, 2013 la ora 12:32

    Moise, ai avut in emisiune promo pt un proiect al CE legat de faptul ca daca o banca ia casa, se termina contractul. Dar nu am vazut reportajul, se poate reveni la el, pt ca este f interesant. Stiu ca bancile nu se opresc dupa ce preiau casa, ci merg mai departe pt a recupera si restul de bani, desi ei vand casa la preturi mici. Multumesc

    Răspunde
     
  • John Doe
    Aprilie 24, 2013 la ora 11:58

    Moise, unde sunt detaliile referitoare la creditele ipotecare?

    Răspunde
     
  • cornel
    Aprilie 24, 2013 la ora 11:57

    Parerea mea e ca BNR trebuie sa fie clar si explicit. Asta cu batista pe tambal e cam de toate jena, parerea mea. In primul rand BNR trebuie sa spuna clar si raspicat care sunt bancile care opereaza in Romania pentru care depozitele de sub 100.000 EURO sunt garantate de Fondul de Garantare a Depozitelor Bancare din Romania si care nu sunt asigurate de acest fond ci de Fondul de Garantare din alta tara. Asta in primul rand.
    In al doilea rand cum s-a rezolvat situatia de la Banca Ciprului, din Romania si de unde au fost bani pentru acoperirea acestor pierderi, pentru ca pierderi se pare ca au existat?
    In al treilea rand cum s-a rezolvat situatie depozitelor de peste 100.000 EURO de la aceasta banca, pentru ca acum cateva zile ni se spunea la tv, tot de oficiali ai BNR, ca respectivii deponenti sunt considerati actionari ai bancii si nu deponenti (chiar daca la o prima vedere aceasta afirmatie e un pic ciudata, pentru majoritatea cetatenilor).
    In al patrulea rand – e posibil ca decizia asta a BNR sa fie una benefica pentru sistemul bancar romanesc, pe termen mediu, dar sa ni se spuna clar cum stau lucrurile pentru ca altfel va fi o situatie cam confuza si cel putin ciudata si nu vom sti la ce sa ne mai asteptam in viitor daca situatia juridica a bancilor din Romania nu este prezentata corect si obiectiv de oficialii de la BNR.
    E numai o parere.

    Răspunde
     
  • FGD
    Aprilie 24, 2013 la ora 11:02

    De acord 150% cu Gigel Chiazna. Cei 50% cu care completez sunt: aceasta sucursala straina de legea romana nu a cotizat la FGD Romania ci la cel cipriot. De ce atunci sa-i fie asigurate depozitele din cotizatiile celorlalti mai ales ca se vor repezi sa lichideze depozitele si, implicit vor face apel la FGD? Adica la profit s-au dus lacomi si constienti la 6% profit iar la piedere au solidaritatea noastra care ne multumeam cu 2%?
    Moise, asta nu ti se pare un jaf din categoria: privatizarea profitului si socializarea pierderilor? Scuza cu too big to fail nu tine.

    Răspunde
     
  • Xulescu
    Aprilie 24, 2013 la ora 08:43

    Calm… vin sarbatorile + 1 Mai la pachet.. deci cursul se va duce in jos datorita banilor veniti de la „capsunari”… da, tot ei scapa turma…

    Răspunde
     
  • mihaix
    Aprilie 24, 2013 la ora 01:56

    Al dracu BNRul asta, cum nu poate el sa se bage peste banci, conform declaratiilor oficiale, sa le zica ce si cum,cand e vorba de aparatul interesului clientilor.
    Dar acum cand e vorba de bani multi, ai unor smecheri, iata ca BNRul a putut si s-a bagat sa oblige bancile romanesti sa gaseasca o solutie.
    Imi este scarba de acest Isarescu si Vasilescu, dupa cum imi este de clasa politica.
    Moise trebuia sa il intrebi pe dl vasilescu, daa acum bnrul a putut sa fie arbitru , pt ca data trecuta zicea ca nu poate fi.

    Răspunde