Dar decât să ne certăm…

Publicat la data de de Moise

PONTA CRIN

de Moise Guran

Te apucă și râsul văzându-i pe Victor Ponta și pe Crin Antonescu aruncându-și replici unul altuia, fiecare de la televiziunea unui amic, niciodată amândoi o dată într-un studio de televiziune imparțial. Dezbaterile, vorba vine, frizează uneori absurdul, cu moderatori care nu prea știu altceva decât să-i instige pe politicieni la adveristate, ură și spectacol foooarte ieftin. Mai că nu-i întreabă – Nu-i așa că celălalt e un bou? Cum dom’le, n-ați zis că-l terminați pe Băsescu? Cum adică vă trebuie alt proiect politic decât Jos Băsescu?

Mai mult accidental, dezbaterea ultimelor zile s-a mutat la suprataxarea bugetarilor cu salarii mai mari de 1.000 de euro, iar Crin s-a declarat în dezacord cu Ponta. Cred și eu, doar în programul electoral al USL se vorbește de cotele de impozitare regresivă, adică de scăderea impozitelor, nu de creșterea lor. Mai mult sau mai puțin principial, Crin se situează acum în opoziție iar asta îi vine mănușă. Cam așa trebuie să fie orice viitor candidat, dar partidul său este oricum de facto în Opoziție, căci miniștrii săi sunt doar decoruri vii în guvernul Ponta.

Dar asta e bine, nu e rău. Cineva trebuie să fie și în Opoziție și, cred eu, în locul penibilelor coșulețe cu merinde aduse de doamna Vass în Parlament, o dezbatere deschisă și televizată Victor – Crin ar fi chiar utilă pentru o Românie sănătoasă la cap. Nu trebuie să se înjure, nu trebuie să se urască și nici de moderatorii lui Ghiță sau ai lui Voiculescu n-au nevoie. Pot dezbate ca doi oameni maturi dar în contradictoriu o problemă importantă pentru țară și dacă tot au ajuns acolo, de ce să se oprească la impozitarea bugetarilor. Să continue cu TVA-ul la alimente, cu reducerea CAS-ului, sau chiar cu regionalizarea sau modificarea Constituției. S-ar putea să facă rating mai mic decât la o ceartă cu țâpurituri dar noi toți, inclusiv cei care se uită la tv pentru scandal, am fi mai câștigați.

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la Dar decât să ne certăm…

  • cornel
    Aprilie 11, 2013 la ora 17:06

    Un articol, de citit:
    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/ue-legifereaza-taxarea-depozitelor-peste-100-000-de-euro-pentru-salvarea-bancilor-10735117
    O tampenie asa mare nu am auzit de mult timp. Pai daca in situatia Ciprului masura era una care se baza pe faptul ca aceasta tara a fost paradis fiscal aplicarea sau tendinta de aplicare a acestei masuri si la alte tari din UE e toxica, nociva si contra dezvoltarii economice. Pai asta e rezolvarea bramburelii bancare de astazi din Europa si nu numai?
    Numai discutia si dezbaterea punerii in aplicare a unei asemenea masuri (ca solutie pentru salvarea eventuala a bancilor cu probleme si degrevarea guvernelor de aceasta piatra de moara si anume problema salvarii bancilor) poate duce la disparitia unor mari sume de bani din banci in casete de valori/seifuri/saltele sau alte ascunzatori. Pai despre ce vorbim? Despre incompetenta, mentinerea unor interese financiare intunecate/bancare si prostie.
    E numai o parere.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Aprilie 11, 2013 la ora 18:06

      Masura era asteptata.
      Acum, vorba cantecului: Welcome to the jungle 🙂

      Răspunde
       
    2. mihaix
      Aprilie 11, 2013 la ora 18:10

      Este doar o noua etapa in a deresponsabiliza bancherii ,c are pot face ce tampenii doresc , pt ca populatia plateste pt gafele lor.
      Daca se iau din banii deponentilor, atunci si toti deponentii care au peste 100 k, ar trebui sa fie automt actionari ai bancii , si sa poata decide ce face banca. Daca tot pui banii in ea, consider ca inainte de a ti-i lua trebuie sa ai dreptul sa decizi ce face banca, poate nu ajunge in situatia aceea.
      Daca nu o sa facem toti ca Becali: ii ingropam in curte.

      Răspunde
       
    3. CuSandu
      Aprilie 12, 2013 la ora 17:34

      Inteleg ca ce se intimpla in Romania, s-a intimplat si s-a terminat in Cipru. Guvernul/statul a functionat ca o subsidiara a sistemului bancar, in frunte cu Banca Nationala. Aceasta primea si executa indicatiile pretioase ale UE. Acuma nedumerirea se refera la a cui este responsabilitatea? Si am sa dau un exemplu, pe care l-am mai repetat de citeva ori in ultima vreme: In masina sunt pasageri, soferul executa un revers, este dirijat de un agent de circulatie, loveste alta masina. A cui e vina? A pasagerilor, a soferului, a agentului, sau a aluia care a parcat masina corespunzator?
      In mod normal Banca Nationala (ca responsabil financiar suprem) trebuie sa acopere/rezolve toate litigiile financiare. Daca tara respectiva este integrata intr-un sistem financiar de ordin superior (suprastatal), ce nu poate face BN intra in jurisdictia forului financiar superior. Nu poti sa schimbi retroactiv statutul clientilor, din simpli deponenti sa-i faci…investitori (nici macar daca acuma ei ar dori asta, e tirziu). Dar, atita timp cit organizatia administrativa suprastatala nu s-a definitivat (fiecare tara cu guvernul ei), statului, care este vioara intii inaintea BN, ii revine cinstea si onoarea si obligatia de a ramine responsabil in fata cetatenilor lui (cetatenii straini sunt niste turisti care au respectat legile tarii, altfel trebuie sa fie pusi dupa gratii – deci nu devalizati). Acum ca problemele s-au simplificat, stim cine are autoritatea de a conduce tratativele, ramine o singura creanta: care este datoria si cine o acopera? Sunt destui amatori sa acopere datoria, dar le e jena sa treaca din pozitie de acuzatori in cea de salvatori. Miroase urit. Si asa cum s-a mentionat, din prostie se intinde putoarea: se inventeaza/adapteaza regulamente noi. Nimic rau in asta (asa ca sa nu se spuna ca se pune careva de-a curmezisul), daca se va decreta ca regulamentele astea se vor aplica la fel si altor tari, care sunt pe „vine”. Sa stie si altii ce-i asteapta – nu pentru unii muma si pentru altii ciuma. Si pentru ca la incheiere, asa veni vorba: daca dai foc la un paradis fiscal, da-le foc la toate sau nu te atinge de nici unul.

      Răspunde
       
  • cen
    Aprilie 11, 2013 la ora 16:15

    Cine oare are interes sa-i manipuleze pe muncitorii aia la Mioveni? Si-n conditiile in care exista concurenta intre diversele linii de fabricatie… S-au vazut cu sacii-n caruta si cred ca aia 4000 de lei le vor fi garantati toata viata… Pacat, mai era drum pana sa aducem Dacia la nivelul de incredere al marcilor nemtesti.
    http://adevarul.ro/economie/afaceri/reuters-dacia-anunta-ca-dincauza-grevelor-si-ar-putea-muta-productia-maroc-1_5165e18c00f5182b85a6283f/index.html

    Răspunde
     
    1. cornel
      Aprilie 11, 2013 la ora 16:54

      Problema cea mare e ca ceea ce cer muncitorii sau liderii sindicali nu are sustinere economica – vezi istoricul vanzari/profit firma/cresteri salariale. Dar mai e inca un aspect care e foarte important si care trebuie luat in calcul adica declinul pietei auto din Europa si situatia economica generala nu prea buna in aproape toata Europa. O vorba zicea asa : unde nu e cap vai de picioare. Sigur va conta in deciziile ulterioare ale Grupului Renault de dezvoltare si extindere brambureala de acum de la Mioveni. Siguranta (onorarea comenzilor) si continuitatea productiei intr-o asemenea afacere, mai ales intr-o perioada cand sunt comenzi, e esentiala, parerea mea.

      Răspunde
       
      1. CuSandu
        Aprilie 12, 2013 la ora 17:49

        Poate ca sustinere economica, sa fie cum spuneti, dar daca statul si-ar sustine/motiva politico – economic cetatenii, situatia ar putea fi vizualizata si din alt unghi. Dar ce spun eu, parca statului ii pasa de cetatenii lui…

        Răspunde
         
  • popa sapca
    Aprilie 11, 2013 la ora 15:52

    aici este si linkul cu biserica ce se va construi in curtea spitalului de oncologie: http://www.timponline.ro/s-a-pus-piatra-de-temelie-a-bisericii-de-la-spitalul-de-oncologie-foto/

    Răspunde
     
  • popa sapca
    Aprilie 11, 2013 la ora 15:51

    Buna ziua. Vreau sa supun atentiei dvs. o stire din Bistrita, care ne arata de ce nu sunt, printre altele, bani pt. bolnavii de cancer: „S-a pus piatra de temelie a bisericii de la Spitalul de Oncologie” – in curtea spitalului de oncologie unde nu exista bani pt. medicamente, s-a inceput constructia unei biserici, pt. care, culmea, s-au gasit bani!

    Răspunde
     
  • Miky Chpaga
    Aprilie 11, 2013 la ora 13:56

    ULIUUU MUICAAAA, CE FACUSI DIN EMISIUNILE TALE? Ca ma pierdusi de musteriu!!!
    Vreau sa vad o emisiune de business cu o rubrica de start-up, da pe bune ( astia dau banii gros si fac angajari). Elimina lipitorile de orice fel din emisiune (politicienii, bancherii, sindicate, avocatii…mai scrie si tu. Mi-a placut tipa de la Ford (cea cu lobby) – BRICI, COERENTA, EFICIENTA-N GANDIRE. Dar, cu o floare…
    Uite un sfat (primul e gratis)
    1. cauta afaceri care n-au in spate UN SPATE, si cheama patronu in emisiune. impactul va fi de cel putin 2 pc de rating;
    2. Cate un start-up pe emisiune, fa-ti o regula din asta, inca 2 pc
    3. Cheama un constructor si lasa-l sa povesteasca despre cum si cat costa sa-ti construiesti o casa normala pe pamant(evita imo.ro si alte alea, bancherii, etc). Dar nu patroni de firme de c-tii ca-s partinitori. Si intreaba-l cu cat si-ar face el o casa !! Iti garantez ca in urmatoarea zi audienta iti va exploda;
    4.Mareste emisiunea cu 15 minute! Pana sa inceapa…se termina!
    5.La urmatorul meu start-up , iti acord excusivitate!

    Ai o emisiune de business, foloseste-o cat mai bine, arata lumii ca SE POATE ! Intreaba antreprenorii cum le-au venit ideile, cum si-au facut planul de atac, cum au actionat, si cum isi cheltuiesc banii (aici vei avea o surpriza)!
    Haidi, pa! Succes!

    P.S Pentrurestul ideilor de aici (fara ultima) te pun sa platesti data viitoare ( dau si factura-adevarata, nu ca alea din Colentina).

    Răspunde
     
  • LN23
    Aprilie 11, 2013 la ora 10:13

    @Moise,se pare ca nu veti face parte prea curand din niciun guvern USL,si asta nu pentru ca n-ati avea competentele necesare in economie,de ex,ci pentru ca viziunea dvs politica este prea…cash!
    A purta dezbateri publice asa cum sugerat:pe teren neutru,in mod clar,simplu si obiectiv,adica fara deliruri psihedelice si alte referinte poetice,nu este lucrativ!
    In politica trebuie sa-ti mentii clientela intr-o tensiune si o nebuloasa permanente,sa alimentezi zilnic polemici ca sa le dai oamenilor subiecte de jupuire colectiva,si uite-asa timpul trece cu folos!Cum spunea un mare filosof,adica eu „ce e simplu,nu e complicat!”

    Răspunde
     
    1. cornel
      Aprilie 11, 2013 la ora 16:38

      O sa-mi dau si eu cu parerea.
      O sa incep cu o mica povestioara : acum multi ani de zile cand am venit pentru prima oara in Bucuresti (acum aproape 20 de ani) am fost uimit de aglomeratia de aici. Multa lume pe trotuar sau pe strazi, aglomeratie in autobuzele/tramvaiele RATB,aglomeratie de masini in trafic, toata lumea parea ca se grabeste foarte tare, aproape nimeni nu parea sa aiba suficient timp sa iti explice pe indelete si foarte clar cum sa ajungi pe strada/in locul unde aveai tu nevoie. La un moment dat iti era si un pic ciuda ca toata lumea se grabea, stia unde sa trebuie sa ajunga si numai tu nu stiai clar si precis drumul catre destinatie (ce autobuz/tramvai trebuie sa iei, in ce statie sa cobori si tot asa).
      Am fost uimit sa vad, atunci, un sofer RATB – un adevarat profesionist, care pe langa faptul ca se descurca impecabil in trafic si nu parea sa aiba nici o problema, adica sa o arate fizic sau verbal, de genul stres sau oboseala (era vara si in jur de ora 13.00) sau legat de aglomeratia de pe transportul in comun mai era capabil sa faca si glume cu niste tiganci care se urcasera in autobuz, pe traseu. Totul parea o rutina si parca o joaca iar problemele pentru el parca nici nu existau. A fost ceva ce m-a impresionat placut.
      Tot asa cred ca e si cu politicienii profesionisti – mai intai rezolva sau da in lucru problemele importante si urgente si apoi poate mai da cateva mici petarde in tabara opusa sau pentru atmosfera de partid si poate pentru publicul ce urmareste stirile la tv. E o chestiune de a trata problemele profesionist si nu trebuie sa gasesti o solutie complicata daca exista o solutie simpla si aceasta este cea naturala si optima din multimea solutiilor existente la acea problema.
      E numai o parere.

      Răspunde
       
    2. CuSandu
      Aprilie 12, 2013 la ora 17:52

      si ce e complicat nu e simplu…

      Răspunde
       
  • laurentiucat
    Aprilie 11, 2013 la ora 06:37 Răspunde
     
  • laurentiucat
    Aprilie 11, 2013 la ora 00:41 Răspunde
     
  • mihaix
    Aprilie 11, 2013 la ora 00:04

    Moise, Ponta cand se referea la autoritati, agentii, companii cu capital de stat includea in aceasta lista si BNR ?
    Pt ca parca ultima oara BNRul a dat un mare flit solidaritatii taierilor cu 25% ??? Sau alea au fost doar pt prosti ? Oricum se stie prin targ ca multi bugetari , care au avut sefi cu cojones, si-au marit salariile cu 25% inainte de taiere pt a ramane cu ele la 100% . Altii ca cei din armata nu, ca Oprea e general cu nspe stele , in curand maresal.

    Poate il intrebati pe dl Vasilescu cand mai vine pe acolo 🙂

    Răspunde
     
    1. un turist
      Aprilie 11, 2013 la ora 01:13

      Mihaix. Aceasta manevra este raspindita si la noi dar cu o mica deviere. Bugetarul i-si mareste salariul la maxim inainte cu vreo 6 luni de a intrea in pensie ca atare este si pensia socotita.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Aprilie 10, 2013 la ora 22:49

    @Gheorghe Matei _Haideti, ca e tare asta cu π,π! De 70 de ani, adica cam asa, de pe vremea Maresalului?

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Aprilie 10, 2013 la ora 21:55

    trebuie sa facem un efort si semnalam primului ministru, ca ministrilor liberali din cabinetul sau le trebuie o activitate suplimentara ca sa le treaca timpul mai usor. se stie ce nociv e statul degeaba la serviciu cu ochii pe ceas si in asteptarea momentului terminarii programului de lucru. asa ca pentru linistirea nervilor, reducerii nivelului de stres si ocuparea cu folos a timpului in vederea producerii ceva folositor ptr societate, ptr a creste pib-ul, ptr a ridica nivelul de trai al cetatenilor romani, etc… va recomand sa urmariti cu incredere si speranta de mai bine metoda urmatoare:

    Răspunde
     
    1. Moise
      Aprilie 10, 2013 la ora 22:49

      Nu mai puneti embeduri va rog.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Aprilie 10, 2013 la ora 22:51

      Nu am vazut inca care este metoda, dar sunt convins ca are mult haz.

      Răspunde
       
  • Gheorghe Matei
    Aprilie 10, 2013 la ora 21:32

    1. Ei se distreaza pe banii poporului.
    2. Pentru noi nu e de ras ci de plans.
    3. Repet: De 70 de ani Romania nu are un conducator care sa aiba un minim de calitati, caracteristici (zicetii cum vreti), care sa-l recomande pentru acest rol. Sunt oameni ce nu depasesc nota medie de 3.14!!!!!

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Aprilie 10, 2013 la ora 21:58 Răspunde
       
    2. laurentiucat
      Aprilie 10, 2013 la ora 21:59

      e fierbinte! chiar de azi…

      Răspunde
       
    3. Constantin
      Aprilie 10, 2013 la ora 22:35

      „Ei se distreaza pe banii poporului.”_Sa stiti ca si eu cred la fel. Nu vom putea intra pe calea viritabilelui progres, pana ce nu vom avea un sufragiu universale. Trebuie sa batem in ciocoi, unde mananca sudoarea poporului suveran. Adica, sa nu mai manance nimeni din sudoarea bunioara a unuia ca mine si ca dumneata, care suntem din popor. Adica, n-are caracteristici.

      Răspunde
       
  • Dan
    Aprilie 10, 2013 la ora 21:22

    degeaba ii criticam pe politicieni, atat timp cat prinde la popor ar fi prosti sa nu se certe, ma doare inima cand vad si printre cunoscutii mei ca o dezbatere serioasa ii plictiseste si „nu ii intereseaza ca nu le da lor nimic”

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 10, 2013 la ora 21:10

    „…miniștrii săi sunt doar decoruri vii în guvernul Ponta”_Cum adica, avem un Guvern de decor?! Cred ca-mi scapa ceva. Daca nu sunt efectivi, ministrii respectivi (ca orice lucrator in orice functie din orice organizatie) inseamana nu doar ca NU participa la cresterea nivelului de eficienta a actului guvernamental, ci ca o reduc (macar prin faptul ca nu lasa locul altora, desi implicatia pasivitatii lor in proastra guvernare este semnificativ mai mare). Daca nu se pot exprima in functiile pe care le ocupa, de ce nu pleaca, intrand cu adevarat in opozitie? Din moment ce nu se retrag, inseamna ca actioneaza conmform unui proiect/program politic, dar acel program nu mai reprezinta interesul cetatenilor care i-au trimis sa-i reprezinte in Legislativ.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Aprilie 10, 2013 la ora 20:51

    @moise- sa fim seriosi…iar incepi cu procente? intai romania are nevoie de reguli respectate si de legi simple si eficiente, dupa aia putem sa ne uitam si dupa virgula.
    miza suprataxei e o petarda prin care antonescu trebuie sa dea bine la electoratul de drepata si sa sape pdl si pe basescu in continuare.
    usl se tine de planul de a-l dezlipi pe basescu de institutiile de forta si de electoratul de dreapta, in special cel din ardeal si banat.
    cele 5 milioane de lei care s-ar obtine din noua taxa sunt o frectie la un picior de lemn, dar ca imagine ptr antonescu in perpectiva prezidentialelor de la anul, e o lovitura de imagine. ptr ca pnl va apare ca singura forta capabila sa tina piept psd si …bla,bla,bla, rusia si comunistii.
    in meciul pe justitie, ponta a facut un compromis dar s-a ales cu o parte din procurori si un minister. acum trebuie sa „plateasca datoria” catre liberali. cel mai ieftin o face cu niste vorbe…
    usl puncteaza la increderea populatiei, avand 3 lideri in primii 5:ponta, antonescu, tariceanu si johanis.
    problema pe care eu o consider de prim plan, este aceea daca vreunul din cei patru sau chiar toti impreuna, pot imprima romaniei o tendinta spre lege si ordine.

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Aprilie 10, 2013 la ora 20:52

      4 lideri…pardon!

      Răspunde
       
  • george
    Aprilie 10, 2013 la ora 20:44

    Din pacate se pare ca asta ne place si televiziunile asta ne servesc. Cat despre conducatori asa mai distrag si ei atentia publica de la lipsa de initiativa si activitate constructiva.

    Răspunde