Ora de Business: luni, 8 aprilie 2013

Publicat la data de de Biziday

autostrazile-viitorului

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-97013 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la Ora de Business: luni, 8 aprilie 2013

  • Mihai
    Aprilie 9, 2013 la ora 20:09

    Salutare Moise,

    referitor la Autostrazi progresul prezentat este corect dar pe nici o televiziune nu am vazut prezentat ca au fost oprite toate proiectele de reabilitare a Drumurilor Nationale, scotand din schema printr-o adresa comunicata de CNADNR la sfarsitul luni Martie 2013 prin care se precizeaza ca valoarea totala a lucrarilor acceptate si receptionate pentru 2013 este de 0 mii lei, peste 80 de proiecte in derulare, in valoare de minim 1.50 miliarde euro si daca facem un calcul simplu 80×150(minim ca numar de Angajati)=12000 oameni(familii) care sunt fara sevici(bani de rate) in momentul de fata, sau probabil in cel mai fericit caz somaj.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Aprilie 9, 2013 la ora 13:35 Răspunde
     
    1. CuSandu
      Aprilie 10, 2013 la ora 03:36

      Incet dar sigur. Daca nu curge pica, dar pica bine.

      Răspunde
       
  • mihaix
    Aprilie 9, 2013 la ora 12:28

    http://stirileprotv.ro/stiri/politic/mazare-daca-nu-si-retrage-initiativa-de-eliminare-a-finantarii-cultelor-ii-rup-picioarele-lui-cernea.html

    Cum sa piarda politicul sprijinul babelor si saracilor ?. Amin

    PS Poate face si Mazare niste scari la biserica de 45 k euro … ca are multe pacate cu hotiile si cu fetele

    Răspunde
     
  • Pepi from Prague
    Aprilie 9, 2013 la ora 06:50

    Despre lady Thatcher a lipsit o informatie importanta: a fost ferm impotriva unificarii UE si Euro. Daca s-ar fi implementat ideiile ei pe scara europeana, Romania azi ar fi fost abandonata, saraca si complet uitata de toata lumea.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Aprilie 9, 2013 la ora 09:26

      Cred ca aveti perfecta dreptate, din pacate.

      Răspunde
       
      1. Pepi from Prague
        Aprilie 10, 2013 la ora 00:09

        De ce „din pacate”? Thatcherism a fost un experiment, care dupa 10 ani de existanta s-a dovedit ca nu e bun. Eu cred ca „din pacate” milioane de oameni din UK au suferit sub experienta aceasta, totusi pentru omenire e important stiut ca e gresit ca nu duce la prosperitate. Si acest element mi-a lipsit in reportajul acesta.

        Răspunde
         
        1. CuSandu
          Aprilie 10, 2013 la ora 03:23

          Partea proasta este nu numai ca a suferit propriul ei popor, nici macar ca au suferit si alte popoare, ci ca astazi „experienta ei politica” este data de exemplu. Despre Romania, saraca si abandonata, cum spuneti, s-ar fi refacut cum s-a refacut de atitea ori dealungul istoriei – n-a avut noroc, ca a inceput sa fie „ajutata”.

          Răspunde
           
    2. Adrian D.
      Aprilie 10, 2013 la ora 01:23

      Thatcher nuy a fost… impotriva unificarii UE.
      A fost impotriva federalizarii premature a UE, shi impotrivaa integrarii in UE fara anumite conditzii shi garantzii.
      A fost impotriva monedei unice… shi impotriva unei BCE care sa nu dea socoteala parlamentelor euroepene (asha cum e shi cea de azi, shi asha cum a ajuns shi Banca Angliei, in 1997, imediat ce aui re-venit laburishtii la putere).
      In ce ma priveshte, consider ca tot thatcherismul a fost o tampenie3, mai putzin raportul cu UE shi cu Banca Centrala.
      In aceasta poveste Thatcher a cam avut dreptate – dupa cum vedem azi…

      Răspunde
       
      1. CuSandu
        Aprilie 10, 2013 la ora 03:27

        Ce isi poate dori Europa, o dominare britanica sau germana? pe americani nu-i pun la socoteala, n-au reusit sa aiba nici o colonie.

        Răspunde
         
      2. Pepi from Prague
        Aprilie 10, 2013 la ora 08:54

        To Adrian D.:
        Defapt ati confirmat, e impotriva UE. E simplu. Cum puteti sa fiti in UE si sa nu participati la costurile ei ci doar sa profitati? E posibil?
        Si Romania, cind se va dezvolta, va contribui activ la economia EU. Aici in Cehia – noi am devenit deja sa contribuim mai mult decit sa luam dela EU. Firesc, nu?

        Răspunde
         
  • cornel
    Aprilie 8, 2013 la ora 23:17

    Felicitari pentru emisiune, Moise.

    Răspunde