10 CHESTII RĂMASE ÎN PENUMBRĂ…

Publicat la data de de Moise

ponta basescu

de Moise Guran

1. Kovesi a fost prezentată ca o mare miză când, de fapt, adevărata miză a actorului principal, Victor Ponta, este Tiberiu Niţu. Nu ştiu de ce, dar am sentimentul că e important răspunsul.

2. Crin are dreptate când spune că Ponta riscă enorm – Niţu n-a obţinut avizul CSM şi în final, este posibil ca Traian Băsescu să o accepte doar pe Kovesi, nu şi pe Niţu. Se ştie că înţelegerile cu Preşedintele sunt relative.

3. Ponta a lăsat doar impresia unei persuasiuni deosebite. DNA reprezintă o mare miză pentru PSD şi nu cred că partidul s-a aliniat în spatele Premierului. În cazul în care Băsescu îl păcăleşte pe Ponta în PSD iese haos, iar scaunul său de lider al partidului se va clătina puternic.

4. Foarte elegantă mişcarea liberalilor cu refuzarea unui minister la schimbul Justiţiei. Câştigul de imagine al lui Crin este imens.

5. În acelaşi timp PNL rămâne cu o creanţă asupra PSD. Va fi cuiul lui Pepelea. Ori obţin mai târziu ceva serios la schimb, ori (mai probabil) asta le va da un avantaj tactic la divorţ. Partea proastă este că Voiculescu se consideră deţinătorul de drept al creanţei.

6. După mişcarea CSM cu amânarea cu două luni a audierilor Ponta are ocazia să se răzgândească din nou. Nu cred că o va face, chiar dacă presiunea publică va fi uriaşă. Probabil va pune pe cineva ministru al Justiţiei, pentru a se răzgândi în locul lui.

7. Avem genul de conflict constituţional între puteri (între Justiţie şi Executiv) în care un preşedinte nejucător este chemat să medieze. Din păcate al nostru iar a fost jucător. Va poza totuşi în curând în mediator. Şansele lui Ponta să ia ţeapă cresc, aşadar.

8. Dacă Ponta reuşeşte să îşi controleze partidul, sfârşitul USL este aproape. Acesta a fost doar începutul unui război pentru care liberalii nu erau pregătiţi. Încă. Recrutările din PDL şi PPDD se vor accelera. De partea cealaltă probabil cei de la UDMR lucrează deja la lista de revendicări pentru susţinerea unui guvern PSD.

9. Mă întreb dacă Monica Macovei şi Traian Băsescu îşi mai vorbesc. Cuplul Macovei/Morar este adevărata forţă din spatele mişcării, altfel justificate, de emancipare a magistraţilor. Inclusiv de sub tutela lui Băsescu.

10. În caftul pentru Justiţie aceasta a fost doar încălzirea. Să vedeţi cum va fi la toamnă, când bătălia se va duce pe Curtea Supremă, acolo unde ajung în final toate dosarele personajelor care se luptă acum să controleze parchetele.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

31 răspunsuri la 10 CHESTII RĂMASE ÎN PENUMBRĂ…

  • CuSandu
    Aprilie 13, 2013 la ora 01:21

    VictorL, Constantin, Cornel > Doresc sa nu se ramina nimeni cu parerea ca dezinformez. Despre irigatii veti gasi scuzele si corectura de rigoare la articolul „Rompetrol investitor strategic…” 1,1,1-2 din apr 9/2013 00:11
    Critica meritata, multumesc.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 8, 2013 la ora 10:46

    „Românul e … deştept de bubuie”_Doamna Pătrunjelia Leuştenescu, cum s-ar spune, cu alte cuvinte, „romanul e…cam prost”. Dupa parerea mea, nu exista etnii destepte si etnii proaste. Probabil ca aroganta britanica ar putea face pe etnicii englezi, spre exemplu, sa spuna ca ei sunt cei mai destepti din lume, ori pe germani, ca lor li se cuvine statutul acesta. De altfel, cred ca asemenea tendinte au mai existat in istorie. Cum exista si studii care arata ca au fost gresite…Cel putin din perspectiva efectelor pe care le-au produs.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Aprilie 6, 2013 la ora 17:39

    @SanduCu.Mare atentie la site-ul ala cu irigatiile.Probabil ca s-au uitat din satelit dar la noi sunt multe terenuri inundate nu irigate…

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Aprilie 8, 2013 la ora 10:40

      Am semnalat si eu eorile, probabil de calcul, dar nu au fost facute corecturile cuvenite.

      Răspunde
       
      1. cornel
        Aprilie 8, 2013 la ora 12:23

        Am vazut la Stirile TVR ca sunt strazi in Romania care 365 zile pe an sunt acoperite cu apa. Probabil vazute din satelit astea au fost incluse la suprafete irigate. D’aia iesim pe locul 3 in lume (sunt multe strazi acoperite de ape/baltoace/noroi multe zile pe an, in Romania, dar in acte la primarie unele apar chiar asfaltate).

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Aprilie 8, 2013 la ora 21:36

          Inteleg ca asta a fost o gluma. Cel care a dat cifrele a facut-o la modul serios si nici nu prea stie de gluma. Revine si corecteaza, cere scuze pentru introducerea in eroare etc. Nu-i asa? Eu mi-amintesc ca atunci cand am scris aiurea, pentru ca eram adormit, cifrele reprezentand suma cu care chinezii au achizitionat firme canadiene in domeniul energiei, am revenit, mi-am cerut frumos scuze si am corectat punand virgula unde-i era locul. Ma gandesc ca diferenta este ca mie mi-a pasat de ceea ce citesc ceilalti colegi, altora nu le pasa. Chestiune de criterii si prioritati.

          Răspunde
           
          1. cornel
            Aprilie 8, 2013 la ora 22:33

            Imi pare rau sa va spun dar nu este o gluma. Reprezinta chiar realitatea, in Romania. Cetatenii care locuiau pe strada care 365 de zile pe an este acoperita de apa, adica pe strada Margaretelor, au iesit si au pus pe aceasta strada grau, porumb, floarea soarelui, fasole si chiar orez. Bineinteles filmati de colegii de la Stirile TVR pentru ca este o stire de exceptie, daca ma intelegeti.
            Despre strazi neasfaltate/cu balti/noroaie dar care apar in acte la primarie ca si asfaltate e alta problema si nu are legatura cu aceasta stire dar cunosc personal asemenea cazuri si daca nu ma insel a aparut ceva pe aceasta tema si pe la Stirile TVR.
            Imi pare rau sa constat ca pentru dvs realitatea din Romania este sau pare o gluma.
            Sanatate si numai bine.

             
          2. Constantin
            Aprilie 9, 2013 la ora 09:00

            Ce-a fost asta? O alta gluma? Am spus ca cred ca este o gluma propozitia dumneavoastra „Probabil vazute din satelit astea au fost incluse la suprafete irigate.”. Ma gandesc ca NU credeti la modul serios ca cei care privesc chiar si imaginile din satelit, daca va imaginati ca astfel este determinata marimea suprafetelor de teren irigate dintr-o tara, nu sunt capabili sa faca diferenta dintre o strada, fie si acoperita cu apa si un teren agricol. Este bine ca va pare rau, dar felul in care vad eu realitatea din Romania se pare ca nu va este clar, desi am scris in repetate randuri comentarii diverse cu privire la temele apartinand realitatii patriei noastre propuse de dl. Moise Guran. Probabil ca este o incercare malitioasa din partea dumneavoastra careia nu-i inteleg motivul.

             
          3. CuSandu
            Aprilie 13, 2013 la ora 01:26

            Daca e asa dece vorbiti de carbunele romanesc fara sa va documentati?

             
    2. CuSandu
      Aprilie 9, 2013 la ora 04:01

      Inundatie controlata, tot irigatie este.

      Răspunde
       
  • mihaix
    Aprilie 6, 2013 la ora 01:12

    Iar Crin nu a parut f surprins de decizia lui Ponta si nici suparat pe el. Daca Pointa nu se sfatuia cu el, si Crin era socs din ecuatie, cred ca facea scandal mult mai mare, la felul sau de a se comporta.
    Asa si-a jcuat bine artea, si a castigat capital de imagine, fiidnca altceva nu avea ce face (adica si-a impartit rolul de politist bun/rau cu Ponta). Dar nu a fost nici surprins , desi probabil nu i-a convenit sa primeasca iar mutari in plic de la cei din afara. Nici Basescu nu cred ca a fost prea fericit, iar de Morar nu mai zic nimic, s-a vazut f clar ca si-a inghitit cuvintele si a aruncat cateva apropouri „dragute” in interviul de vineri cand si-a dat demisia.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Aprilie 6, 2013 la ora 01:08

    A venit si mesajul de felicitare din „state”, asa ca avem si un raspuns ca disputa a fost rezolvata prin telefon de sus :). Si ai nostri au stat drepti. Dar nu ca brazii 🙁

    Răspunde
     
  • cen
    Aprilie 4, 2013 la ora 17:28

    Uite ca vine si explicatia la „eleganta” liberalilor: Crin Antonescu le-a explicat liderilor PNL că a reunţat la Ministerul Justiţiei pentru a-l scuti pe cel care va prelua funcţia după interimatul lui Victor Ponta de „ponoasele“ după numirea procurorilor şefi. Asta se cheama lasitate, nu eleganta, in opinia unuia care i-a dat votul si, vorba sefului meu, daca tot ia salariul intreg ar fi cazul sa faca si ceva cu „ponoasele” alea.

    Răspunde
     
  • Dan
    Aprilie 4, 2013 la ora 16:49

    Guvernul in loc sa se ocupe de economie ii arde de jocuri din asea, si basescu prea se baga ca musca in lapte cand e doar o relicva la ce a fost. Italienii il au be Berlusconi care ia dus la faliment si tot e votat pt ca prostimea e postime, noi il avem pe Basescu care desi pare mai cu bun simt e la fel si tot are sustinere.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 4, 2013 la ora 16:08

    Vom avea un ministru al Justitiei. Este posibibl ca propunerile sa fie schimbate inainte ca CSM sa ia o decizie. Juna demoazela Democratia despre care scria dl. Moise si pentru care ma bucuram eu a fost siluita de flacaii astia care se afla vremelnic la conducerea tarii cum le-a venit lor la socoteala. Subiectul este unul eminamente politic, prin urmare ma feresc sa scriu mai mult.

    Răspunde
     
  • cen
    Aprilie 4, 2013 la ora 15:35

    Si inca ceva: daca coruptia nu se „rezolva”, Basescu o sa spuna intotdeauna, ca si Constantinescu, ca nu prea ai ce face pe meleagurile astea. In schimb daca Ponta ajunge la compromisuri cu Basescu, cu care nu prea multi pot ajunge, nu face decat sa-si creasca sansele ca politician si diplomat. Isi face imagine si in tara dar mai ales afara unde in prezent nu prea are sustinere. Antonescu a pierdut sansa sa aiba macar o singura idee originala in cariera de politician. PSD poate guverna si fara PNL, cam asta-i miza exercitiului actual.

    Răspunde
     
  • cen
    Aprilie 4, 2013 la ora 15:26

    …”elegantă mişcarea liberalilor”???? Mai degraba puerila sau tipic romaneasca. Asta e maxim ce pot face si pe plan intern si pe plan extern. „Mother and father of the diplomacy” cum ar zice unul vestit de-al lor. Eu n-am inteles de ce trebuie sa fie impartita justitia in halul asta intre „oamenii lui Basescu sau ai nostri”. Nu i-am vazut pe-ai lui Basescu sa se dea cu fundul de prag cat a fost la minister Pivniceru. Problema adevarata e ca nici cu astia imaginea Romaniei in privinta coruptiei n-a facut nici un 1 milimetru inainte. Cu asta ar trebui sa se ocupe liberalii astia daca vor sa faca o miscare eleganta, altfel sunt toti o apa si-un pamant si nu-si vad decat propriul interes.

    Răspunde
     
  • cornel
    Aprilie 4, 2013 la ora 15:09

    Magistrala miscarea domnului Crin Antonescu. Unii, care stau pe la colturi si trag speranta la vremuri mai bune (vezi jurnalisti pro-Basescu si altii pro-opozitie) trageau speranta la ruperea aliantei USD. Uite ca n-a fost sa fie, de data asta. O veste buna, asadar, pentru stabilitatea politica si pentru economia romaneasca.
    Sper intr-o intelegere intre primul ministrul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu. Altfel, nu e in avantajul nimanui, cred eu. O sa argumentez:
    1. – alianta USL este prea puternica astazi chiar si pentru experienta domnului presedinte Basescu;
    2. – lipsa atingerii unui punct comun, acum, dezavantajeaza ambele tabere (USL si Basescu) dar mai mult pe domnul presedinte Basescu, cred eu, daca nu exista o justificare obiectiva a neintelegerii.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Aprilie 4, 2013 la ora 12:39

    Felicitari pt articol. Urmeaza razboiul si va fi ca in star wars cu mai multe batalii pe diverse fronturi: judecatori vs procurori, vezi midific constit, procurori vs politic condusi de morar si macovei, pnl vs psd, ponta vs basescu vs antonescu, antene vs basescu si psd…..traim vremuri interesante, pacat ca nimeni nu a inteles ce a vrut poporul la vot: liniste si pace pt masuri econ, afaceri si investitori, si fara presedinte jucator.

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Aprilie 4, 2013 la ora 12:31

    Cat ne luptam cu justitia nenea Nitu de la Energie croieste un proiect de ordonanta prin care se amana la plata 2 certicate verzi/MWh din 6 certicate verzi/MWh pana in 2017. Nu-i bai, centralele solare sunt rentabile si la 3 certicate verzi/MWh. Problema este ca toate investitiile finantate din credite bancare s-au oprit (pana la clarificarea situatiei-cum spun bancherii), furniturile sunt pe drum sau blocate prin vami (vin de la prietenii Chinezi) si colac peste pupaza, un nene de la Hotnews (care pretinde ca-i agentie de stiri), in luc sa spuna ca „se amana” spune ca se vor „acorda” 2 certicate verzi/MWh. Investitorii intra in fibrilatie, bancherii spun stop joc, consultantii si constructorii isi smulg parul, pana cand se hotareste cineva sa citeasca proiectul de ordonanta! Acum se duce munca de lamurire ca nu exista doua poiecte de ordonanta si ca ziaristul ala e tampit!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Aprilie 4, 2013 la ora 16:03

      Se reconsidera situatia de supracompensare, dupa cum a fost anuntat inca de saptaman trecuta. Schema de compensare din patria noastra ramane totusi cea mai favorabila. Angajamentele tarii noastre cu privire la ponderea energiei obtinuta din surse regenerabile din totalul productiei de energie sunt extrem de ambitioase. Iar neglijarea surselor de energie hidro (existente, ori viitoare) in acest comtext este o chestiune discutabila. Conditiile create investitorilor in domeniul energiei din surse regenerabile sunt atat de avanatajoase in patria noastra, incat am devenit fruntasii Europei (dupa cum arata indicele de atractivitate comunicat de Erns&Young) la astfel de investitii, in contextul in care, asa cum am spus, dispunem de un potential hidro imens, cu care am acoperi in totalitate angajamentele asumate pana in anul 2020. Dar, pe care, spre deosebire de alte tari, Italia, de exemplu, nu l-am avut in vedere la stabilirea angajamentelor (si nu ma refer la hidrocentralele de mare capacitate). Guvernul este prudent, pe de alta parte, in privinta evolutiei pretului la energie, atat datorita sensibilitatii populatiei in acesta privinta, cat si in vederea stabilirii Indecelui Preturilor de Consum.

      Răspunde
       
      1. CuSandu
        Aprilie 5, 2013 la ora 02:36

        Continui sa consider ca nu e mare scofala sa fii fruntas la surse regenerabile, in mod special pentru o tara cu resurse hidroenergetice remarcabile. Despre panourile solare, am o noutate. Astazi am vazut prima data o locuinta acoperita toata de panouri. Nu prea mai arata a locuinta. N-am avut timp sa ma opresc sa discut cu locatarul. In caz ca nu este contractor, as fi curios de ceva informatii. Cu astia de la CIA se pare ca Romania este pe locul doi la terenuri irigate (33.5%) fata de China (45%). Acuma nu stiu daca CIA a considerat si fiarele vechi rezultate din demolarea sistemelor existente.

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Aprilie 6, 2013 la ora 16:28

          Nu am gasit la „astia de la CIA” informatia cu privire la irigarea terenurilor in Romania. De altfel, nu am gasit niciun fel de informatii din domeniul agricol. Daca aveti amabilitatea, va rog postati un link pentru sectiunea „agricultura” de pe site-ul lor, ori un tutorial in care sa explicati cum pot ajunge la informatiile care ma intereseaza. Multumesc.

          Răspunde
           
  • Cosmin Moise
    Aprilie 4, 2013 la ora 12:22

    @Victor Crin-adica PSD??! De unde si pana unde? Detaliaza.

    Răspunde
     
    1. Victor Crin
      Aprilie 4, 2013 la ora 18:59

      Nu stiu de unde ai scos legatura cu PSD. Seful vine de la PNL

      Răspunde
       
  • stan
    Aprilie 4, 2013 la ora 12:21

    este bine sa ne uitam si la politic in fond politicul adopta masurile care influenteaza direct economia si este si mai important sa ne uitam la cine face justitie in tara asta si cui ii este frica de justitie (voiculescu)

    Răspunde
     
  • Victor Crin
    Aprilie 4, 2013 la ora 12:13

    Ora de Business? Ei as! Ora de politica sponsorizata de Presedintele Director General al RTV! Fara suparare Moise!

    Răspunde
     
    1. Moise
      Aprilie 4, 2013 la ora 15:26

      Victor Crin> Comiteti din nou aceeasi dezinformare. Acesta este un blog, nu emisiunea de la TVR. Este pretextul dvs pentru a jigni. La revedere!

      Răspunde
       
      1. Victor Crin
        Aprilie 4, 2013 la ora 19:02

        Nu comit nici o dezinformare1 Este adevarat nu este emisiunea Ora de Business ci este blogul Biziday!..Ceva legat de business! Cu ceva vreme in urma certai postacii care faceau politica! Cred ca de dezinformare se ocupa altcineva!

        Răspunde
         
      2. CuSandu
        Aprilie 5, 2013 la ora 02:16

        Politica e politica, nimic de zis. ODB e una, iar Biziday alta, iar nimic de zis. Dar ca tartorul amindoura e acelasi, e adevarat.

        Răspunde
         
        1. cornel
          Aprilie 8, 2013 la ora 22:46

          E tare asta cu tartorul, insa mi se pare ca e un pic cam mult spus, parerea mea. Mi-a placut, insa, remarca dvs.
          Sanatate va doresc.

          Răspunde